Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Kiedy Trzeba Przerejestrować Samochód Po Zakupie?

Kiedy Trzeba Przerejestrować Samochód Po Zakupie?

0 Comments

Kiedy Trzeba Przerejestrować Samochód Po Zakupie
Przerejestrowanie samochodu jest procedurą podobną do rejestracji pojazdu. Wymaga skompletowania kilku ważnych dokumentów oraz wniesienia niezbędnych opłat. Nowy właściciel ma 30 dni na zgłoszenie nabycia samochodu i jego zarejestrowanie w urzędzie. W przeciwnym razie naraża się na karę finansową.

W jakim czasie trzeba zarejestrować auto po zakupie?

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? – Jeśli Twoje pierwsze pytanie dotyczy tego, czy trzeba przerejestrować samochód po jego zakupie, to odpowiedź brzmi – tak. Zgodnie z przepisami na przerejestrowanie pojazdu masz 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży.

 1. Pamiętaj o tym, że niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się dla Ciebie karą w wysokości do 1000 zł.
 2. To, jak wysoka będzie opłata, zależy m.in.
 3. Od tego, czy taka sytuacja zdarzyła Ci się po raz pierwszy i po jakim czasie pojawiłeś się w wydziale komunikacji.
 4. Obowiązek przerejestrowania samochodu wiąże się z pewnymi wydatkami.

Koszty, choć są zbliżone, będą się różnić w zależności od tego, czy chodzi o pojazd zarejestrowany w Polsce czy sprowadzony z zagranicy, nowy czy używany. Różnice dotyczą również dokumentów, które musisz obowiązkowo dostarczyć do urzędu – zanim się tam wybierzesz, koniecznie sprawdź, czy aby na pewno przygotowałeś wszystkie, które są wymagane.

tablice rejestracyjne – 80 zł, dowód rejestracyjny – 54 zł, znaki legalizacyjne – 12,5 zł, nalepkę kontrolną – 18,5 zł, opłaty ewidencyjne – 2 zł, pozwolenie czasowe na 30 dni – 13,5 zł.

Koszt przerejestrowania samochodu będzie niższy wówczas, gdy kupisz pojazd zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym mieszkasz. W takiej sytuacji mamy także do czynienia z przerejestrowaniem samochodu bez zmiany tablic. Ta sama zostanie także naklejka kontrolna. Po uwzględnieniu wszystkich oszczędności, opłata za przerejestrowanie samochodu wyniesie wówczas 82 zł.

You might be interested:  Kiedy Po Cesarce Można Prowadzić Samochód?

Jak uniknąć kary za Nieprzerejestrowanie samochodu 2022?

Jak uniknąć kary za nieprzerejestrowanie samochodu? Jedynym sposobem na uniknięcie kary jest zgłoszenie zakupu/sprzedaż samochodu we właściwym urzędzie. Dopełniając formalności w wymaganym terminie, nie narazisz się choćby na karę za nieprzerejestrowanie samochodu.

Czy można jeździć Nieprzerejestrowanym samochodem 2022?

UWAGA – Ze względu na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w Polsce, czas na dokonanie zawiadomienia, o którym mowa w art.140mb Ustawy został wydłużony do 180 dni. Przedłużenie to obowiązywało jednak do końca 2020 roku – ci, którzy sprowadzili auto przed 31 grudnia nadal mieli 180 dni na powiadomienie starosty powiatowego.

 1. Począwszy od 1 stycznia 2021 roku, właściciele samochodów mają z powrotem krótszy termin 30 dni na zarejestrowanie pojazdu.
 2. Ara za nieprzerejestrowanie samochodu 2022 się nie zmieniła, więc kierowcy, którzy nie dopełnią tego bezwzględnego obowiązku, muszą się liczyć z mandatem wynoszącym od 200 do 1000 zł.

Tak samo, jak mandat za brak przeglądu 2022 nie podlega dyskusji, tak i w przypadku zaniechania przerejestrowania auta, trudno o uniknięcie grzywny. Na szczęście cała procedura jest dość prosta, a w tej chwili zgłoszenie do urzędu można wykonać online, więc nie stanowi to problemu.

 1. Najlepiej zrobić to od razu po zakupie pojazdu.
 2. Ara za nieprzerejestrowanie auta w 2022 może wynieść tyle, ile kwota polisy OC.
 3. Opłaca się więc dopełnić obowiązków, by jej uniknąć, a po zakupie auta nie zapomnieć także o tym, że obowiązkowa polisa OC nie ulegnie samoczynnemu przedłużeniu i nowy kierowca musi dokładnie sprawdzić termin, kiedy wygasa.

Dzięki Kioskpolis.pl można sporo zaoszczędzić na samej polisie, a zapominalscy kierowcy, którzy nie zadbali o zakup nowej polisy na czas, mogą nawet na ostatnią chwilę wykupić nowe ubezpieczenie OC online, by uniknąć grzywny za brak ciągłości ubezpieczenia.

You might be interested:  Jak Sprzedać Samochód Firmowy Bez Vat?

Kto płaci karę za Nieprzerejestrowanie samochodu?

Pamiętaj o aktualnym OC! – W momencie, kiedy załatwiasz przerejestrowanie pojazdu na siebie, musisz okazać aktualną polisę OC. Jest to jeden z wymaganych dokumentów przy dopełnianiu tej formalności. To na tobie jako nabywcy od tej pory ciąży obowiązek dbania o ważność ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

 • Musisz więc mieć świadomość kilku kwestii z tym związanych.
 • Po pierwsze kara za brak aktualnej polisy jest bardzo wysoka.
 • W przypadku auta osobowego za przerwę w OC do 3 dni grozi 1120 zł, ale powyżej 14 dni to aż 5600 zł.
 • Po drugie otrzymujesz od zbywcy polisę OC.
 • Możesz wtedy zdecydować się na jedną z dwóch dróg.

Jedną z nich jest wypowiedzenie polisy zbywcy i zakupienie nowej na swoich zasadach. Jednak spokojnie możesz też korzystać z OC zbywcy aż do końca trwania umowy. Pamiętaj, że możesz być poproszony o dopłacenie pewnej sumy, ponieważ ubezpieczyciel na pewno dokona rekalkulacji. I ważna sprawa – OC po zbywcy nie wznowi się automatycznie, więc przed jego wygaśnięciem musisz podpisać własną umowę. PODSUMOWANIE:

Przerejestrowanie pojazdu na nowego właściciela jest prawnym obowiązkiem nabywcy. Formalności dopełnia się we właściwym do tego czyli zgodnym z miejscem zameldowania nabywcy wydziale komunikacji na podstawie wniosku o rejestrację i dołączonych do niego dokumentów. Na przerejestrowanie samochodu od 1 stycznie 2021 roku masz tylko 30 dni od dnia jego zakupu czyli zawarcia umowy kupna sprzedaży. Za niedopełnienie obowiązku przerejestrowania samochodu przez osobę fizyczną lub firmę w ciągu 30 dni od zakupu starosta nakłada karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Nabycie i zbycie pojazdu można zgłosić online przez profil zaufany na stronie gov.pl. W czasie przerejestrowania pojazdu trzeba przedstawić aktualną polisę OC, a potem dbać o aktualne ubezpieczenie samochodu.

Related Post