Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Kiedy Trzeba Ubezpieczyć Samochód Po Kupnie?

Kiedy Trzeba Ubezpieczyć Samochód Po Kupnie?

0 Comments

Kiedy Trzeba Ubezpieczyć Samochód Po Kupnie
Ubezpieczenie OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Nabywca pojazdu może skorzystać z pakietu dealerskiego, może też na własną rękę znaleźć polisę OC oraz skorzystać z dodatkowych polis, np. ubezpieczenia AC.

Ile mam czasu na wykupienie ubezpieczenia?

Co warto wiedzieć? –

 • Termin zakupu polisy OC zależy m.in. od pochodzenia pojazdu, przy czym ogólna zasada mówi, że polisę OC trzeba zakupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
 • Kierowca, który kupił polisę na 12 miesięcy, może liczyć, że po roku odnowi się ona automatycznie.
 • Po zakupie używanego pojazdu, braku opłacenia rat OC, czy skorzystaniu z OC krótkoterminowego, polisa nie zostanie przedłużona automatycznie, a to dla kierowcy oznacza konieczność samodzielnego zadbania o ciągłość ubezpieczenia.
 • Skorzystanie z porównywarki OC i AC to najlepszy sposób, aby szybko sprawdzić propozycje wielu ubezpieczycieli i zakupić wybraną polisę przez internet.

Czy można jeździć na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela?

2. Korzystać z ochrony do końca jej trwania – Każdy nabywca auta może korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca trwania umowy. Uwaga ! W przypadku kontynuowania polisy zbywcy do końca jej trwania, OC nie przedłuży się na rok następny, a Ty możesz otrzymać karę za brak OC, która w 2022 roku wynosi 6020 zł dla aut osobowych za przerwę dłuższą niż 14 dni.

Jeśli kupiłeś samochód, nie czekaj, i oblicz składkę za swoje OC w kalkulatorze rankomat.pl już dziś! Kupując polisę całoroczną, zabezpieczysz się przed ewentualną przerwą w ubezpieczeniu OC. Ubezpieczyciel ma jednak prawo do rekalkulacji składki, czyli powtórnego oszacowania ryzyka. Może się więc zdarzyć, że choć sprzedający miał opłaconą polisę na cały rok, firma ubezpieczeniowa przeliczy składkę i upomni się o dopłatę.

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy niedoświadczony kierowca przejmuje ubezpieczenie kupione przez kierowcę posiadającego wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Przykład: 20-letni Michał kupił samochód od swojego 50-letniego wujka i otrzymał od niego polisę OC ważną jeszcze przez 10 miesięcy.

 1. Michał posiada prawo jazdy dopiero od dwóch miesięcy i po raz pierwszy kupuje OC.
 2. Jego wujek natomiast jest doświadczonym kierowcą i wypracował już maksymalne zniżki w OC za bezszkodową jazdę.
 3. Towarzystwo ubezpieczeniowe oszacowało więc większe ryzyko ubezpieczenia młodego kierowcy niż doświadczonego i w związku z tym wyliczyło, że Michał powinien dopłacić do składki 800 złotych.

Pomimo sporej dopłaty, młody kierowca zdecydował się na kontynuację umowy zbywcy. Okazało się bowiem, że inne firmy przedstawiły mu znacznie droższe propozycje całorocznego ubezpieczenia – składka w najtańszej firmie wyniosła ponad 2 tysiące złotych. Michałowi opłacało się więc dopłacić 800 złotych do polisy i korzystać z ubezpieczenia jeszcze przez 10 miesięcy.

Ile czasu na zmianę ubezpieczenie samochodu po rejestracji?

Przerejestrowanie samochodu a OC – Zanim udasz się do wydziału komunikacji, powinieneś wiedzieć, jak wygląda kwestia ubezpieczenia pojazdu. Dlaczego? Sprzedający ma 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży samochodu czy umowy darowizny, na powiadomienie ubezpieczyciela o przeniesieniu prawa własności do pojazdu.

 • Przede wszystkim kupujesz auto z OC i nie jest to kwestia ustaleń między tobą a sprzedającym.
 • Zbywca ma obowiązek przekazania kupującemu ubezpieczenia.
 • Najlepiej, żebyś kupił samochód z ważnym OC, ale nawet jeśli sprzedający nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, to nie oznacza, że powinieneś zrezygnować z takiego pojazdu.

Dlaczego? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę tylko na sprzedającego – ty nie odpowiadasz za niedopełnienie przez niego obowiązków. Jeśli zaś kupisz auto z ważnym OC, to nie musisz podpisywać żadnej dodatkowej umowy ubezpieczenia. Zatem jeżeli kupiłeś auto z OC, to z ochrony ubezpieczeniowej możesz korzystać do końca obowiązywania umowy, ale w tym przypadku nie zadziała zasada automatycznego przedłużenia polisy.

Ubezpieczenie automatycznie wygaśnie, a ty musisz wcześniej zawrzeć umowę z zakładem ubezpieczeń tak, żeby nie dopuścić do przerwy w OC. Inną możliwością jest wypowiedzenie umowy towarzystwu ubezpieczeniowemu, z którym zawarł sprzedający. Kiedyś przepisy dawały na to 30 dni, ale obecnie możesz to zrobić w dowolnym dniu przed zakończeniem umowy.

Jeśli złożysz pisemne wypowiedzenie, to sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Czy istnieją podstawy do tego, żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, nawet jeśli sprzedający uregulował składkę za cały rok? Pamiętaj, że towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki, chociaż nie ma pewności, że tak będzie.

 • Możesz otrzymać informację od zakładu ubezpieczeń o rekalkulacji po miesiącu, ale równie dobrze po kilku miesiącach.
 • Jeśli uznasz wtedy, że nie opłaca ci się współpraca z tym zakładem ubezpieczeń, to wypowiedzenie będzie się wiązało z koniecznością uregulowania składki za wykorzystany okres ochrony, zgodnie z rekalkulacją.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do zakładu ubezpieczeń z prośbą o rekalkulację natychmiast po zawarciu umowy sprzedaży czy darowizny. Jeśli stwierdzisz, że nie opłaca ci się korzystanie z ochrony na zaproponowanych warunkach, to zawrzesz umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Jest Powypadkowy?

W przypadku gdy przerejestrowanie pojazdu wynika z dodania współwłaściciela, to wówczas również musisz powiadomić zakład ubezpieczeń i prawdopodobnie zmieni się także wysokość składki na OC. To, czy będzie ona wyższa, czy niższa zależy już tego, jaki jest przebieg historii ubezpieczenia nowego posiadacza.

Jeśli to młody kierowca, który nigdy nie ubezpieczał pojazdu, to prawdopodobnie cena polisy wzrośnie.

Ile czasu na powiadomienie ubezpieczyciela?

Zgodnie z prawem jako sprzedawca samochodu musisz przekazać nowemu posiadaczowi pojazdu polisę OC. Można powiedzieć, że nabywca kupuje pojazd wraz z ubezpieczeniem OC. Masz obowiązek w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela.

Co najpierw rejestracja samochodu czy ubezpieczenie?

Czy ubezpieczenie OC jest potrzebne do rejestracji samochodu? – Lista dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu jest długa i zależna od źródła pochodzenia pojazdu. Jeżeli kupiłeś auto używane, to potrzebne Ci będą:

 • Dowód własności pojazdu – w tym przypadku będzie to umowa kupna-sprzedaży, jaką podpisałeś ze sprzedającym
 • Dokumenty samochodu – dowód rejestracyjny i karta pojazdu, przy czym ten drugi dokument będzie niezbędny tylko wówczas, gdy wydano go dla pojazdu
 • Tablice rejestracyjne
 • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu
 • Potwierdzenie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłat za zarejestrowanie samochodu w urzędzie

W wielu poradnikach, w tym na stronach rządowych, znajdziesz też informację o tym, że do zarejestrowania samochodu w wydziale komunikacji potrzebne jest ubezpieczenie. Dlaczego? W Polsce do kontroli tego, czy właściciel pojazdu kupił obowiązkowe OC, uprawnionych jest kilka podmiotów.

Czy trzeba ubezpieczyć samochód w dniu rejestracji?

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji – Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu niezbędne jest pozyskanie polisy OC przy zakupie w salonie. Nowy samochód można ubezpieczyć nie później niż w momencie wprowadzenia go do ruchu. Inaczej jest przy zakupie używanego pojazdu na terenie kraju.

 • Wówczas warto wiedzieć, kiedy trzeba ubezpieczyć samochód po rejestracji.
 • Gdy polisa OC nie zostanie przekazana przez sprzedającego, wówczas konieczne jest ubezpieczenie pojazdu w dniu podpisania umowy sprzedaży.
 • W przeciwnym razie nastąpi przerwa w ubezpieczeniu.
 • Przy wykryciu takiej sytuacji zostaną naliczone wysokie kary za okres bez ochrony ubezpieczeniowej.

Będą one tym większe im dłużej, trwa ten okres. Po kilkunastu dniach takie kary będą liczone w tysiącach złotych. Warto zatem unikać takich sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie pojazdu w wyznaczonym przez ustawodawcę dniu. Oczywiście jednodniowe spóźnienie nie będzie jeszcze tak dużym problemem, jak brak wykupienia polisy przez kilkanaście dni.

Co dalej po zakupie samochodu?

Kupiłem auto – co dalej? Formalności po zakupie nie takie straszne! – Jak widać, formalności po kupnie pojazdu wcale nie są tak wymagające. Wystarczy wizyta w Urzędzie Skarbowym, Wydziale Komunikacji, zakup OC i sprawdzenie wyposażenia auta. Osoby, które kupiły samochód w salonie, nie muszą płaci podatku od kupna samochodu.

Czy trzeba ubezpieczyć samochód którym się nie jeździ?

Co warto wiedzieć? –

 1. Każdy zarejestrowany pojazd musi obowiązkowo mieć ważne ubezpieczenie OC.
 2. Właściciele nieużywanych aut mogą zostać zwolnieni z obowiązku opłacania OC po ich wyrejestrowaniu.
 3. Właściciele aut osobowych nie mogą tymczasowo ich wyrejestrować.
 4. W 2022 r. kara za brak OC powyżej 14 dni dla właścicieli aut osobowych wynosi 6020 zł.

Z jaką datą rozpoczyna się ochroną ubezpieczeniową OC?

UBEZPIECZENIA Kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z zawarcia umowy ubezpieczenia? Ochrona ubezpieczeniowa zazwyczaj zaczyna obowiązywać po zawarciu umowy ubezpieczenia, ale nie wcześniej niż od następnego dnia po zapłaceniu składki lub pierwszej jej raty tj., kiedy na konto towarzystwa wpłyną pieniądze, chyba, że strony umówiły się inaczej.

 1. Pamiętać, więc trzeba, że zazwyczaj, jeśli zawrzemy umowę, lecz nie opłacimy składki lub jej pierwszej raty, nie będziemy posiadać ochrony ubezpieczeniowej.
 2. Jednym z wyjątków od tej reguły jest wówczas, kiedy na polisie wskazany został późniejszy termin płatności składki lub jej pierwszej raty.
 3. W takim przypadku odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpocznie się z chwilą zawarcia tej umowy, pomimo iż nie opłaciliśmy jeszcze składki.

: UBEZPIECZENIA

Czy można sprzedać samochód bez ubezpieczenia?

Sprzedaż auta bez OC – krok po kroku Sprzedaż auta bez OC – jak uniknąć negatywnych konsekwencji? Spis treści 1. Czy można uzyskać odszkodowanie za uszkodzoy telefon? 2. Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzony telefon? 3. Kto wypłaca odszkodowanie za uszkodzony telefon? 4.

Ile wynosi odszkodowanie za uszkodzony telefon? 5. Jaki jest czas na zgłoszenie wniosku o odszkodowanie z OC sprawcy? 6. Jak jest obliczane i wypłacane odszkodowanie za uszkodzony telefon? Przepis art.23 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej będziemy ją nazywać ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych) stanowi, że każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC ppm.

Przepis ten znajduje zastosowanie także w przypadku tych pojazdów,które stoją nieużywane w garażu. Zasadą jest, że pojazdy ubezpiecza się na 12 miesięcy. Jednak ustawa przewiduje wyjątki od tej zasady (choć nieliczne). Piszemy o nich niżej. Pierwszy wyjątek dotyczy dla których umowa ubezpieczenia OC ppm może zostać zawarta na czas włączenia pojazdu do ruchu.

Z konieczności zawarcia umowy OC ppm na okres 12 miesięcy zwolnieni są także przedsiębiorcy, którzy zajmują się handlem lub pośrednictwem w handlu pojazdami mechanicznymi (np. dealerzy lub właściciele komisów samochodowych). Tego rodzaju podmioty mogą – w odniesieniu do pojazdów przeznaczonych do sprzedaży – zawierać krótkoterminowe umowy ubezpieczenia OC ppm.

Muszą jednak pamiętać o tym, by została zachowana ciągłość ubezpieczenia. Nawet w ich przypadku sprzedaż pojazdu bez ważnego OC ppm może spowodować, że UFG naliczy opłatę za brak ubezpieczenia OC ppm (potocznie: karę finansową). Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie handlu pojazdami mechanicznymi lub pośrednictwa w handlu, nie mogą skorzystać z możliwości wykupienia OC ppm krótkoterminowego, nawet jeżeli planują w nieodległej przyszłości sprzedaż samochodu.

Wobec tego powinny zawrzeć umowę ubezpieczenia na 12 miesięcy. W przypadku, gdy – będąc taką osobą – sprzedasz samochód w trakcie okresu ubezpieczenia, masz obowiązek przekazać nabywcy potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC ppm. Musisz też w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności powiadomić zakład ubezpieczeń o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu Nabywca może kontynuować to ubezpieczenie.

Wtedy ubezpieczyciel zwykle przelicza składkę, by dopasować ją do nowego ubezpieczonego (tj. nabywcy). Może też rozwiązać zawartą przez Ciebie umowę ubezpieczenia OC ppm. Wtedy ubezpieczyciel zwróci Ci składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

You might be interested:  Ile Się Czeka Na Samochód Z Salonu?

Istnieją określone dwa przypadki, w których sprzedaż pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC ppm jest możliwa. Dotyczą one wspomnianych już wcześniej samochodów historycznych (tj. zabytkowych) w okresie, w którym są one wyłączone z ruchu. Drugim wyjątkiem są pojazdy, które zostały wyrejestrowane z ruchu w przypadku kradzieży, a następnie odzyskane. W tym drugim przypadku właściciel pojazdu nie zostanie obciążony przez UFG obowiązkiem uiszczenia opłaty za brak ważnego OC ppm, jeżeli sprzeda samochód przed jego ponowną rejestracją w urzędzie.

Jeśli sprzedajesz auto bez ważnego ubezpieczenia OC ppm (i nie jest to samochód historyczny lub odzyskany po kradzieży), to musisz się liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Nawet jeżeli samochód zmieni właściciela, może nałożyć opłatę za brak ważnego ubezpieczenia OC ppm na sprzedawcę, który zapomniał o przedłużeniu polisy. Opłata zostanie naliczona w wysokości zależnej od okresu, przez jaki pojazd pozostawał bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym. Może to być 20%, 50% albo 100% pełnej opłaty. UFG po zidentyfikowaniu luki w okresie ubezpieczenia, wezwie właściciela pojazdu do uiszczenia opłaty albo do przedstawienia dokumentów, które potwierdzają zawarcie ubezpieczenia OC. Jeśli jako posiadacz samochodu nie przedstawisz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC ppm na dany okres lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prześle Ci wezwanie do zapłaty. Na stronie ufg.pl znajdziesz informacje o sposobie egzekwowania tej opłaty oraz o procedurach odwoławczych, z których możesz skorzystać.

Prawa i obowiązki, które wynikają z umowy ubezpieczenia OC ppm przechodzą na nowego właściciela z chwilą nabycia pojazdu. Co do zasady, nabywca nie poniesie zatem konsekwencji za brak ubezpieczenia OC ppm przez okres, w którym auto było zarejestrowane na inną osobę. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, podczas zakupu samochodu, warto sprawdzić, czy pojazd ma obowiązkowe ubezpieczenie OC ppm. Jeżeli zakup następuje w trakcie okresu ubezpieczenia, nowy właściciel nie musi wypowiadać umowy zawartej przez poprzedniego posiadacza pojazdu. Może on korzystać z ochrony, jaką daje ubezpieczenie OC ppm, do końca okresu na który zostało zawarte. Zakład ubezpieczeń może jednak ponownie skalkulować należną składkę z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej za okres od od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu do końca umowy. Jeśli jako nabywca samochodu zdecydujesz się na to, by zachować ppm u dotychczasowego ubezpieczyciela, musisz pamiętać o tym, że nie odnowi się ono automatycznie po zakończeniu okresu ochrony. Pamiętaj więc o zawarciu nowej umowy OC ppm, aby zachować ciągłość ochrony. Co zrobić, gdy doszło do sprzedaży auta bez OC ppm? Czy w takiej sytuacji da się uniknąć kary za brak OC czyli opłaty, którą może nałożyć UFG? W takiej sytuacji nowy właściciel musi niezwłocznie zarejestrować pojazd na siebie, a następnie zawrzeć umowę ubezpieczenia OC ppm.Aby uniknąć nałożenia opłaty przez UFG, ważne jest, aby data nabycia pojazdu pokrywała się z datą obowiązywania nowej umowy ubezpieczenia.

Aby sprawdzić, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC ppm, wystarczy poprosić sprzedającego o to, aby przedstawił aktualną polisę. Jeśli taki dokument został zgubiony, możesz sprawdzić czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC ppm na stronie internetowej UFG. Potrzebujesz do tego wyłącznie numeru rejestracyjnego pojazdu. W zakładce „Baza OC i AC” znajduje się wyszukiwarka, w którą wystarczy wpisać nr rejestracyjny pojazdu lub nr VIN. Na podstawie tych danych system wyświetli informacje na temat aktualnych ubezpieczeń komunikacyjnych pojazdu. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać na stronie historiapojazdu.gov.pl. Za jej pomocą można sprawdzić np. okresy ubezpieczenia, przebieg licznika, a także datę ostatniego badania technicznego. Weryfikacja takich informacji pozwala uniknąć sytuacji, w której nastąpi sprzedaż auta bez OC ppm czy ważnego przeglądu.

Procedura sprzedaży samochodu obcokrajowcowi wygląda podobnie, jak w przypadku krajowego nabywcy. Dlatego, jeśli sprzedajesz samochód komuś, kto nie ma polskiego obywatelstwa, też musisz zadbać o to, żeby samochód miał ważne ubezpieczenie OC ppm (chyba że jest samochodem historycznym lub odzyskanym po kradzieży). Nowy właściciel, aby móc bez ryzyka poniesienia negatywnych konsekwencji poruszać się samochodem po drogach publicznych, musi mieć ważne ubezpieczenie OC ppm. Z tego względu podczas sprzedaży samochodu powinieneś przekazać mu aktualną polisę. W przypadku jego rejestracji za granicą umowa OC ppm zostaje rozwiązana. Stąd też za niewykorzystany okres ochrony jako poprzedni właściciel otrzymasz zwrot zapłaconej składki. Z kolei, jeśli nie masz aktualnej polisy OC ppm, to sprzedaż samochodu (nawet za granicę) nie uchroni Cię od konsekwencji braku ważnego ubezpieczenia OC ppm.

Podstawa prawna Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

You might be interested:  Jakie Dokumenty Powinienem Otrzymać Kupując Samochód Z Zagranicy?

: Sprzedaż auta bez OC – krok po kroku

Czy można kupić samochód bez ubezpieczenia OC?

Kupno samochodu bez OC – odpowiedzialność sprzedawcy – Zakupienie samochodu nieposiadającego ważnego ubezpieczenia OC nie jest transakcją zabronioną prawem. Tym niemniej bardziej uważni nabywcy podchodzą nieufnie do takich ofert, gdyż obawiają się kar nakładanych przez UFG za brak aktualnej ochrony.

Okazuje się, że za zaniedbanie w tej kwestii do momentu sprzedaży auta, odpowiada sprzedawca. Kupujący nie musi się więc obawiać tego, że jeżeli pojazd nie był ubezpieczony np. od kilku miesięcy, to UFG będzie domagało się od niego uregulowania kary finansowej z tego tytułu. Obowiązek wykupienia lub przedłużenia polisy spoczywa na aktualnym właścicielu samochodu,

Sprzedawca auta powinien pamiętać, że zbycie pojazdu nie zwalnia go z odpowiedzialności, z tytułu której Fundusz może domagać się zapłacenia kary za okres braku ważnego ubezpieczenia. Obecnie, zatrzymanie do kontroli drogowej nie stanowi jedynego możliwego sposobu sprawdzenia, czy właściciel pojazdu posiada obowiązkową ochronę OC.

Co grozi za niezgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi?

Jaka kara grozi za niezgłoszenie sprzedaży samochodu? – Od 1 stycznia 2020 r. w wyniku nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel pojazdu musi poinformować właściwy dla miejsca zamieszkania wydział komunikacji o zbyciu samochodu w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

 1. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, grozi mu kara pieniężna od 200 do 1000 zł.
 2. Uwaga! Od 1 lipca 2021 r.
 3. Termin zgłoszenia zbycia pojazdu został wydłużony do 60 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
 4. Będzie obowiązywał do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

Jednak kara pieniężna to nie jedyna przykra konsekwencja, na jaką się narażamy, nie zgłaszając sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji. Jeśli nabywca nie przerejestruje szybko auta na siebie, a jednocześnie my nie dopełnimy tego obowiązku, nadal możemy figurować w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów ( CEPiK ) jako właściciel.

 • W efekcie gdy osoba, której sprzedaliśmy samochód spowoduje wypadek lub stłuczkę, możemy zostać zmuszeni do konieczności tłumaczenia się, że pojazd już do nas nie należy.
 • Na podobne nieprzyjemności narażamy się, jeśli nabywca auta otrzyma mandat z fotoradaru lub za brak uiszczenia opłaty za parkowanie.

Jeżeli nie przerejestrował samochodu na siebie, możemy dostać wezwanie do wskazania kierującego w momencie popełnienia wykroczenia drogowego. W skrajnym przypadku pojazd może zostać użyty do popełnienia przestępstwa, co grozi nam jeszcze poważniejszymi konsekwencjami.

 • Niezgłoszenie zbycia pojazdu może nas również narazić na kłopoty ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ( UFG ).
 • Jeśli opłacamy składki na raty i po sprzedaży auta nie uregulujemy kolejnej, umowa ubezpieczenia automatycznie wygaśnie.
 • Jednocześnie, gdy w tym czasie nabywca nie zdąży przerejestrować samochodu na siebie, system wytypuje nas jako właściciela nieposiadającego ważnego ubezpieczenia OC,

Tymczasem nawet za jeden dzień przerwy w ciągłości polisy grożą wysokie kary. Oczywiście umowa kupna-sprzedaży umożliwi nam udowodnienie, że sprzedany samochód nie jest już naszą własnością. Jednak w razie niepowiadomienia wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu, niepotrzebnie narażamy się na liczne, poważne problemy.

Czy ubezpieczenie samochodu można zapłacić po terminie?

 • Standardem jest, że ubezpieczyciele wymagają od swoich klientów opłacenia składki ubezpieczeniowej (lub pierwszej raty OC) najpóźniej w dniu rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.
 • Opłata OC po terminie najczęściej ma miejsce wówczas, gdy właściciel samochodu zdecydował się zapłacić składkę OC w ratach.
 • Ubezpieczenie OC można (a nawet należy) opłacić, jeżeli doszło do pominięcia terminu zapłaty kolejnej raty. Ubezpieczyciele najczęściej przypominają o spóźnieniu za pomocą monitu.
 • Nieopłacenie raty OC w terminie nie powoduje, że umowa ulega automatycznemu rozwiązaniu – właściciel auta w dalszym ciągu korzysta z ochrony, jaką daje OC.
 • Konsekwencją nieopłacenia wszystkich rat OC jest to, że ubezpieczenie wygaśnie, nie przedłużając się na kolejne 12 miesięcy.

Opłacenie składki OC po terminie może nastąpić po zawarciu umowy lub w trakcie jej trwania i pociąga za sobą różne konsekwencje. Towarzystwo ubezpieczeniowe może anulować polisę, naliczyć odsetki lub skierować sprawę do sądu. W efekcie, możliwe jest zajęcie rachunku bankowego spóźnialskiego posiadacza pojazdu.

Jaka jest kara za niepłacenie OC w terminie?

Kara za brak ubezpieczenia OC w 2022 roku – dla kogo maksymalna? – Przypominamy, że (zgodnie z ustawą, czyli niezmiennie każdego roku) najwyższa opłata karna za brak polisy OC dotyczy właścicieli pojazdów, którzy nie posiadali ochrony ubezpieczeniowej dłużej niż 14 dni. Wysokość opłat zależy także od rodzaju pojazdu:

 • samochody osobowe: równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto);
 • samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • pozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle): równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoby, które pozostawały bez ochrony ubezpieczeniowej krócej niż 14 dni zapłacą:

 • 20% pełnej opłaty karnej – do 3 dni bez OC,
 • 50% pełnej opłaty karnej – od 4 do 14 dni bez OC.

Uwaga! Zgodnie z art.88 ust.5 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, kwoty kar za brak OC zaokrągla się do pełnych 10 zł. W latach 2020-2022 maksymalna kara za brak OC powyżej 14 dni dla właścicieli samochodów osobowych wzrosła z 5200 do 6020 zł, dla aut ciężarowych z 7800 do 9030 zł, a pozostałych pojazdów (jak np.

Co jesli OC kończy się w niedzielę?

Trzeba wiedzieć, że nawet za jednodniową przerwę w tej obowiązkowej ochronie kierowca może zostać obciążony niemałą sumą. Oprócz konieczności zakupu polisy otrzyma wezwanie do zapłaty kary, wysłane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Related Post