Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Kiedy Trzeba Ubezpieczyć Samochód Po Rejestracji?

Kiedy Trzeba Ubezpieczyć Samochód Po Rejestracji?

0 Comments

Kiedy Trzeba Ubezpieczyć Samochód Po Rejestracji
1. Pojazd nowy (z salonu) – Ubezpieczenie OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Nabywca pojazdu może skorzystać z pakietu dealerskiego, może też na własną rękę znaleźć polisę OC oraz skorzystać z dodatkowych polis, np.

Czy można zarejestrować auto bez ważnego ubezpieczenia?

Co warto wiedzieć –

  • Podczas rejestracji samochodu zostaniemy poproszeni o potwierdzenie nabycia polisy OC.
  • Brak OC nie musi wpływać na rozpatrzenie wniosku o rejestrację. Urzędnik przekaże jednak informację o tym do UFG i na właściciela auta zostanie nałożona kara za brak aktualnej polisy.
  • Po zakupie używanego auta nie zawsze powstaje konieczność zawarcia nowej umowy OC. Jeżeli samochód jest ubezpieczony, nowy właściciel może korzystać z polisy zbywcy.
  • Przejętą polisę OC można wypowiedzieć w dowolnej chwili. Właściciel auta, który się na to zdecyduje, musi pamiętać o zakupie nowego OC.
  • Jeżeli auto nie jest ubezpieczone, to jego nabywca musi kupić polisę OC w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży. OC najłatwiej kupić przez kalkulator OC.

Co zrobić z samochodem bez ubezpieczenia?

Czy mogę zezłomować auto bez przerejestrowania? – Często pojawiają się jeszcze pytania, o złomowanie auta bez ubezpieczenia. Sytuacja, gdy samochód nie ma ważnej polisy OC, jest właściwie niemożliwa do zaistnienia, poza wyjątkowymi okolicznościami, gdy auto jest już wyrejestrowane.

Kasacja pojazdu a ubezpieczenia OC nie mają więc ze sobą dużo wspólnego, jednak by wypowiedzieć umowę OC, trzeba albo pokazać ubezpieczycielowi nową polisę, albo dowód kasacji. W praktyce oznacza to, że zanim auto straci ważność polisy, trzeba je najpierw wyrejestrować na podstawie dokumentów otrzymanych z koncesjonowanej firmy świadczącej usługi złomowania pojazdów wydającej stosowne zaświadczenia dla właściwego urzędu i ubezpieczyciela.

Jeśli ktoś nie opłacił bieżącej składki za ubezpieczenie, to nie oznacza, że się go nie ma. Po prostu ma się wtedy niezapłacone zobowiązanie wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, które i tak należy opłacić za okres, w którym polisa była ważna. Niezależnie od tego, czy dotyczyło to polisy opłacanej w wielu ratach, czy nowej polisy, która została automatycznie przedłużona przez właściciela, samo ubezpieczenie nadal obowiązuje, a właściciel pojazdu musi je opłacić. Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”. Więcej artykułów i porad Kiedy Trzeba Ubezpieczyć Samochód Po Rejestracji

Ile dni mam na ubezpieczenie zakupionego samochodu?

Co dzieje się z OC po zakupie samochodu? Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy. Oznacza to, że sprzedając auto, jesteśmy zobowiązani do przekazania nowemu właścicielowi również dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak oczywista.

Jednak dopilnowanie formalności zarówno ze strony sprzedającego, jak i kupującego może zapobiec poniesieniu niechcianych konsekwencji. Ile mamy czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie? Jak postąpić w przypadku auta używanego? Czy można jeździć na OC poprzedniego właściciela? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Sprawdź, co dokładnie dzieje się z OC po zakupie samochodu. Zakup samochodu wiąże się z dokonaniem wielu rutynowych czynności. Przede wszystkim, trzeba go sprawdzić pod względem technicznym. Właśnie dlatego najlepiej wybrać się na oględziny z osobą, która zna się na motoryzacji albo odwiedzić warsztat mechaniczny razem z dotychczasowym właścicielem.

Ma to na celu gruntowne sprawdzenie stanu technicznego auta. Jeśli już zdecydujesz się na podpisanie umowy kupna-sprzedaży, musisz jeszcze pamiętać o formalnościach. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC, Nie każdy kierowca wie, czy trzeba i kiedy trzeba ubezpieczyć samochód po kupnie, a brak tej wiedzy może nieść za sobą nieprzyjemne reperkusje.

Niezmiernie ważne jest, aby nabywca zweryfikował, czy składka została opłacona i ubezpieczenie obowiązuje w dniu nabycia auta. W przeciwnym razie nawet za jeden dzień nieaktualnej polisy OC możliwe jest nałożenie sporej kary finansowej. O tym, co grozi za niedopełnienie tego obowiązku, pisaliśmy już w tej poradzie: Kary za brak OC w 2022 roku,

Skontrolowanie czy samochód posiada ważną polisę, możliwe jest po odwiedzeniu strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, Wystarczy, że w formularzu podasz takie dane, jak numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN. Z bazy dowiesz się, jaki jest numer polisy OC przypisany do konkretnego modelu oraz marki samochodu, a także poznasz adres towarzystwa.

Jeśli sprawdziłeś już, czy właściciel posiadał obowiązkowe OC, musisz zastanowić się nad tym, co z nim zrobić. Tak naprawdę polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela, więc nie musisz podejmować decyzji w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży, ani martwić się, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie,

  • Ważne jest w tym momencie jedynie to, czy właściciel ją wykupił, do kiedy trwa bieżąca polisa i czy ma dobre warunki.
  • Choć procedura związana z przechodzeniem polisy OC po kupnie używanego samochodu może wydawać się na pierwszy rzut oka bardziej skomplikowana niż w przypadku nowego auta z salonu, to tak naprawdę ogranicza się do jednej z dwóch kluczowych czynności: a) przekazania polisy OC przez poprzedniego właściciela dla nowego nabywcy i kontynuowania ubezpieczenia na dotychczasowych warunkach; b) wypowiedzenia obecnej polisy i wykupienia korzystniejszej pod względem oferowanych warunków – jeśli nabywca nie zdecyduje się na kontynuację poprzedniego ubezpieczenia.
You might be interested:  Z Jaką Datą Wprowadzić Samochód Do Ewidencji Środków Trwałych?

Choć czynność wymaga dopełnienia pewnych formalności, to z pewnością będzie to opłacalnym zabiegiem z perspektywy finansowej. Czy po kupnie samochodu trzeba jak najszybciej przepisać OC? To poprzedni właściciel jest zobligowany do tego, aby powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu.

Według prawa ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy, Jest to bardzo istotne, bo ubezpieczyciel bierze pod uwagę nowe dane kierowcy. Ponadto, w razie jakiejkolwiek szkody, którą wyrządzi nowy właściciel samochodu, musi ponieść za to odpowiedzialność. Właśnie dlatego warto jak najszybciej przepisać OC na nowego kierowcę.

Do momentu posiadania na siebie polisy OC, poprzedni właściciel jest także zobowiązany do opłacania składki. To z kolei jest ważne, jeśli np. ubezpieczenie było opłacane na raty. Z perspektywy ubezpieczyciela poprzedni posiadacz dalej jest odpowiedzialny za pojazd od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży z nowym właścicielem do czasu poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu auta.

Na czym polega więc w praktyce kontynuacja ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela ? Każdy nabywca auta może korzystać z jego polisy do końca trwania umowy. Jednak w przypadku kontynuowania polisy zbywcy do końca jej trwania, OC nie przedłuży się na rok następny, a Ty możesz otrzymać karę za brak OC, która w 2022 roku wynosi 6020 zł dla aut osobowych za przerwę dłuższą niż 14 dni.

Warto więc szczególnie na to uważać! Zgłoszenie sprzedaży samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym należy do obowiązków dotychczasowego właściciela. Jeśli zatem kupiłeś pojazd, nie musisz dopełniać żadnych formalności. Sprzedający powinien Ci przekazać OC po zbyciu samochodu.

Jako nowy właściciel, masz też prawo wypowiedzieć umowę dotychczasowego ubezpieczenia i podpisać umowę w innym towarzystwie. Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC i dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że w chwili nabywania auta może znaleźć się o wiele lepsza oferta ubezpieczeniowa.

You might be interested:  Rękojmia Na Samochód Nowy Ile Trwa?

Warto więc na bieżąco porównywać składki i wybrać tę najkorzystniejszą. Dzięki porównywarce CUK zyskujesz najlepsze oferty od 30 towarzystw – skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń i przekonaj się, czy OC poprzedniego właściciela wciąż Cię satysfakcjonuje.

  1. Jeśli zastanawiasz się, czy można jeździć na OC poprzedniego właściciela – nie ma z tym najmniejszego problemu.
  2. Zgodnie z prawem, nabywasz samochód oraz ubezpieczenie, więc możesz poruszać się swobodnie swoim nowym autem po drogach.
  3. Ubezpieczenie działa oczywiście do końca okresu, na jaki została podpisana umowa – warto kontrolować termin, by w porę móc porównać bieżące oferty i wypowiedzieć poprzednią polisę w przypadku znalezienia lepszego rozwiązania.

Masz jeszcze jedno rozwiązanie. Możesz od razu zrezygnować z tej umowy i kupić nowe OC dla nabytego pojazdu. Czy to się opłaca? Być może tak – nie zaszkodzi sprawdzić. Dotychczasowa polisa była przypisana do konkretnego kierowcy, dlatego pod uwagę były brane jego dane, w tym historia ubezpieczeniowa i zniżki.

W momencie przepisania OC na nowego właściciela towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki. Ma to na celu dostosowanie ceny OC do nowego właściciela. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę Twój wiek, miejsce zamieszkania oraz historię ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli jesteś młodym kierowcą, a poprzedni właściciel mógł pochwalić się bezszkodową jazdą przez 20 lat, składka za OC będzie wyższa.

Konieczna będzie zatem dopłata. Właśnie dlatego warto zapoznać się z innymi ofertami, bo może okazać się, że ubezpieczenie po kupnie auta będzie sporo kosztowało. Wiele zaoszczędzisz, jeśli porównasz ceny w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Ceny polis OC od różnych ubezpieczycieli możesz porównać online za pośrednictwem naszego darmowego kalkulatora,

Dopóki posiadasz przejęte po poprzednim właścicielu ubezpieczenie OC, możesz poruszać się po drogach zgodnie z prawem. Natomiast jeśli zdecydujesz się zawrzeć nową polisę, powinieneś wykupić ubezpieczenie w wybranym towarzystwie, a następnie wypowiedzieć umowę w poprzednim. Wypowiedzenie OC musisz złożyć w formie pisemnej albo elektronicznie, w zależności od tego, co preferuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

You might be interested:  Jak Przerejestrować Samochód Po Zmarłej Osobie?

Możesz to zrobić w dowolnym momencie trwania umowy. Gotowe wzory wypowiedzeń możesz pobrać ze strony CUK – odwiedź stronę i pobierz potrzebne druki. Aby przepisać polisę OC należy pamiętać o niezbędnych dokumentach: Nie wolno zapominać też o tym, że w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego sposób przepisania polisy OC może się różnić.

Choć jest to procedura całkowicie bezpłatna, to towarzystwo ma prawo dokonać rekalkulacji składki, a to z kolei może zwiększyć cenę polisy. Rekalkulacja składki to inaczej przeliczenie poprzedniej oferty zgodnie z danymi nowego klienta. Należy wspomnieć, że przy takiej czynności nowy właściciel często będzie zobowiązany do dopłaty do składki sprzedającego.

W innych towarzystwach ubezpieczeniowych przepisanie polisy OC nie będzie wymagało rekalkulacji, a co za tym idzie dopłaty do składki poprzedniego właściciela – w takim wypadku nabywca nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów. Wiesz już, jak wygląda kwestia przepisania polisy OC po odkupieniu auta od poprzedniego właściciela, a także, ile czasu masz na zakup nowego ubezpieczenia,

Jeśli nie zdecydujesz się na kontynuację dotychczasowej polisy, będziesz zobowiązany znaleźć nową ofertę. Przychodzimy z pomocą! Dzięki naszej porównywarce sprawdzisz najkorzystniejsze propozycje od znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nasi doradcy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą dobrać najlepszą ofertę.

W tym celu odwiedź jedną z naszych placówek stacjonarnych, skontaktuj się z nami przez infolinię (zadzwoń lub zostaw dane – oddzwonimy). Możesz także samodzielnie obliczyć składkę za pomocą prostego w obsłudze kalkulatora online,

Czy mogę jezdzic na czerwonych tablicach?

Tymczasowa rejestracja pojazdu pozwala legalnie poruszać się po drogach publicznych pojazdem do czasu, gdy zostaną wydane standardowe tablice rejestracyjne. Potrzebne do tego są zazwyczaj czerwone tablice rejestracyjne. Tymczasowe blachy wydawane na 30 dni muszą zostać zwrócone w momencie odbioru standardowych tablic.

Related Post