Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Kupiłem Samochód Co Dalej Krok Po Kroku?

Kupiłem Samochód Co Dalej Krok Po Kroku?

0 Comments

Kupiłem Samochód Co Dalej Krok Po Kroku
FAQ – najczęściej zadawane pytania – O jakich formalnościach należy pamiętać po zakupie samochodu używanego? Przede wszystkim trzeba kupić ubezpieczenie OC oraz zarejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Należy także sprawdzić, czy pojazd ma ważne badanie techniczne, a także opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

 • Ile wynosi podatek PCC i w jakim czasie trzeba go opłacić? Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu używanego wynosi 2% wartości rynkowej samochodu.
 • Na jego opłacenie masz 14 dni.
 • Czy mogę korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela? Tak, jeśli samochód ma ważne ubezpieczenie OC, nabywca może z niego korzystać.

Należy jednak poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że pojazd zmienił właściciela – może bowiem okazać się, że ubezpieczyciel zechce dokonać rekalkulacji składki. O jakich dodatkowych formalnościach należy pamiętać w przypadku zakupu samochodu z innego kraju? W takiej sytuacji konieczne będzie dodatkowe opłacenie podatku akcyzowego.

Czy kupiony samochodu trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym?

Co jest zwolnione z podatku – Zwolniona z PCC jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. WAŻNE: Umowa sprzedażysamochodu, którego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł, jest zwolniona od PCC. Jeśli cena samochodu ustalona na 1000 zł lub mniej, odpowiada jego wartości rynkowej, nie musisz składać deklaracji PCC‑3 i płacić podatku.

Ile dni na przerejestrowanie samochodu 2022?

Przerejestrowanie samochodu – Nie należy jednak zapomnieć o przerejestrowaniu samochodu na nowego właściciela. Nabywca zakupionego pojazdu musi zgłosić swój zakup w ciągu 30 dni. Również osoba zbywająca pojazd zobligowana jest do poinformowania o tym fakcie Wydział Komunikacji urzędu właściwego dla jej miejsca zamieszkania w terminie 30 dni.

Czas ten, w przypadku samochodu zakupionego na terytorium naszego kraju liczony jest od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży czy darowizny. Natomiast w przypadku samochodu, który został sprowadzony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jego właściciel zobowiązany jest zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

W związku z epidemią COVID-19 rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, od 1 lipca 2021 roku została ułatwiona. Czas na rejestrację został wydłużony do 60 dni i obowiązuje do momentu odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Pamiętaj! Nowe prawo to tylko udogodnienie, nie obowiązek.

You might be interested:  Ile Metrów Od Okien Można Parkować Samochód?

Kto płaci podatek przy kupnie samochodu?

PODATEK OD KUPNA SAMOCHODU – WYSOKOŚĆ PODATKU OD ZAKUPU SAMOCHODU – Po zakupie nabywca musi otrzymać od zbywcy ubezpieczenie OC, Kolejnym obowiązkiem związanym z transakcją jest opłacenie podatku. Jak to jest w tym przypadku – czy to sprzedający samochód płaci ów podatek? Nie, obowiązek spoczywa na kupującym.

zawierasz umowę sprzedaży, umowę spółki czy pożyczki;zawierasz umowę przeniesienia prawa własności;spółka ma osobowość prawną i uchwala podwyższenie swojego kapitału.

W zależności od rodzaju umowy, obowiązek podatkowy ciąży na:

kupującym – umowa sprzedaży,zamieniającym – umowa zamiany,obdarowanym – umowa darowizny,pożyczkobiorcy – umowa pożyczki pieniędzy,tym, kto ustanawia hipotekę – umowa ustanowienia hipoteki,spółce – umowa spółki cywilnej.

Z koniecznością płacenia tego podatku możesz się zatem spotkać w wielu przypadkach. Zapłaty PCC od zakupu samochodu musisz dokonać na konto urzędu skarbowego, pod który podlegasz, w czasie 14 dni od dnia zawarcia umowy. To nie koniec Twoich obowiązków.

Co potrzeba do przerejestrowania samochodu 2022?

Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności, Nie przeocz zmian, jakie nastąpią niedługo w zakresie tablic rejestracyjnych. Ostatnio wiele dzieje się w prawie drogowym. Kolejna zmiana przepisów dotyczy tablic rejestracyjnych. Od 31 stycznia 2022 roku będą one przypisane do konkretnego auta, czyli nie trzeba będzie ich wymieniać po zakupie pojazdu. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zmiana przepisów od 31 stycznia 2022 roku dotyczy stałych tablic rejestracyjnych. Dla kierowców to duże ułatwienie, bo już od przyszłego roku, nie trzeba będzie ich zmieniać po zakupie auta, Przypominamy, że dotychczas było to konieczne, kiedy pojazd miał być użytkowany na terenie innego powiatu, niż do tej pory był zarejestrowany.

Jeśli więc kupujący i sprzedający nie mieszkali w tym samym powiecie, konieczna była zmiana tablic rejestracyjnych. Teraz nie będzie takiego obowiązku. Zmiana w przepisach prawa to duże udogodnienie dla kupujących samochód. Nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, a co za tym idzie, ponosić dodatkowych kosztów przy rejestracji auta.

 1. Zmniejsza się też liczba formalności do załatwienia, których nie brakuje podczas przerejestrowania.
 2. Aktualnie za nowe tablice rejestracyjne trzeba zapłacić 80 złotych.
 3. Od 31 stycznia 2022 roku ten koszt nie będzie już obowiązkowy.
 4. Jednocześnie, nie trzeba też ponosić dodatkowych opłat za nalepkę kontrolną, która ściśle wiąże się z numerem rejestracyjnym.
You might be interested:  Jaka Jest Stawka Za Kilometr Samochód Ciężarowy?

Łącznie to oszczędność dla kierowców 99,50 złotych. Trzeba jednak pamiętać o przerejestrowaniu samochodu, aby w dokumentach widniał nowy właściciel. W tym celu trzeba zgłosić się maksymalnie 30 dni po zakupie auta do Wydziału Komunikacji wraz z dowodem osobistym, umową kupna-sprzedaży, dowodem rejestracyjnym, ewentualną kartą pojazdu.

 1. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Najważniejsze zasady podczas rejestracji i przerejestrowania samochodu.
 2. Ponadto nie możesz zapomnieć o ważnym OC.
 3. Masz dwie opcje: przejąć dotychczasowe ubezpieczenie po poprzednim właścicielu albo wypowiedzieć umowę i kupić nową polisę.
 4. To świetna szansa na to, aby znaleźć bardziej opłacalną opcję, dostosowaną do nowego właściciela auta.

Przejęcie OC może się z kolei wiązać z rekalkulacją składki. Towarzystwo musi wziąć pod uwagę nowe dane kierowcy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych artykułach: Jak przepisać OC po kupnie samochodu? i Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu – jak napisać? Zobacz wzór Wracając jednak do tablic rejestracyjnych, czy są wady takiego rozwiązania? Kierowcy zaznaczają, że trudna będzie szybka weryfikacja tego, skąd pochodzi właściciel samochodu poruszającego się na drodze.

 • Dawniej policja też mogła szybciej zidentyfikować kradzione auta.
 • Dziś jednak często spotykamy się na drogach z innymi oznaczeniami na tablicach rejestracyjnych, np.
 • Ze względu na popularność leasingu.
 • Nie każdy kierowca musi jednak skorzystać z udogodnienia i pozostawienia starych tablic rejestracyjnych.

Jeśli właściciel nie będzie chciał np. jeździć na blachach wrocławskich w Gdańsku, nie ma takiego obowiązku. Okazuje się, że przepisy nie są tak łaskawe dla wszystkich właścicieli samochodów. Tablice rejestracyjne będą mogły być zachowane tylko wtedy, kiedy są czytelne, niepogniecione i nieuszkodzone.

Ile się płaci za rejestrację samochodu?

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu, jednośladu i ciągnika? wykonuje się w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Całość kosztuje w standardowym przypadku 180,50 zł. Koszt przerejestrowania samochodu jest w zasadzie stały, ale częściowo uzależniony od samych tablic rejestracyjnych. Jeżeli samochód jest już zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym będziecie go przerejestrowywać, nie ma konieczności wymiany tablic i numerów rejestracyjnych, zatem zaoszczędzicie 99,5 zł.

You might be interested:  Jakie Warunki Trzeba Spełnić Aby Wziąć Samochód W Leasing?

Tablice rejestracyjne – 80 zł (1000 zł indywidualne)Dowód rejestracyjny – 54 złPozwolenie czasowe -13,50 złNalepka kontrolna – 18,50 złNalepka legalizacyjna – 12,50 złOpłata ewidencyjna – 2 zł

Przerejestrowanie samochodu sprowadzonego zza granicy kosztuje 256 zł. Koszt przerejestrowania motocykla krajowego to 121,50 zł, natomiast sprowadzonego 197 zł. Ten sam koszt ponosimy w przypadku ciągnika rolniczego, natomiast za krajowy motorower trzeba zapłacić 111,50 zł.

Czy trzeba mieć tablice rejestracyjne przy rejestracji?

Kolejne zmiany w przepisach dla kierowców – To już kolejne zmiany z katalogu przepisów, które mają ułatwić życie, Wcześniejsze rozwiązania to m.in. tablica rejestracyjna przypisana do samochodu, Od 31 stycznia 2022 roku można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu.

Obowiązujące przepisy oznaczają możliwość zachowania przez nowego właściciela auta “starych” tablic rejestracyjnych, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi samochód. Jednak jeśli “blachy” będą nieczytelne lub zniszczone (podrapane, wyblakłe, pogięte) wówczas urzędnik w wydziale komunikacji nie zgodzi się ich pozostawienie.

Ale to nie wszystkie wykluczenia.

Related Post