Auto Blog-Pomóc drogowa Nowości samochodowe Kupując Samochód Używany Na Co Zwrócić Uwagę?

Kupując Samochód Używany Na Co Zwrócić Uwagę?

0 Comments

Kupując Samochód Używany Na Co Zwrócić Uwagę
8. Sprawdź stan elementów eksploatacyjnych! – Kupując Samochód Używany Na Co Zwrócić Uwagę Fot. Marcin Oliva Soto Wiadomo, że sprzedający nie pozbywa się auta tuż po generalnym przeglądzie i wymianie wszystkich elementów eksploatacyjnych. To jednak nie powód, aby wszystkie te podzespoły były w skrajnie złym stanie, kompletnie zużyte, rozpadające się i zagrażające bezpieczeństwu.

O co pytać dzwoniąc w sprawie kupna samochodu?

Zanim przystąpisz do rozmowy –

Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o sprzedaży samochodu. Sprawdź, jakich danych wymaga formularz ogłoszenia i czy informacje zostały wyczerpująco zawarte w formularzu przez sprzedającego. Dowiedz się, czy sprzedający oferuje swój prywatny samochód, czy może jest handlarzem (np. wpisując w wyszukiwarkę numer telefonu, dowiesz się, że dana osoba oferuje także inne pojazdy na wtórnym rynku motoryzacyjnym) Jeśli dysponujesz numerem VIN pojazdu, sprawdź go jeszcze przed rozmową. W innym przypadku, poproś o przedmiotowy numer podczas rozmowy. Przygotuj sobie listę pytań, które chcesz zadać sprzedającemu samochód.

O co pytać przy zakupie używanego auta?

Czy trzeba rejestrować auto po zakupie?

Czy trzeba przerejestrować kupione używane auto? Niekoniecznie! 11 wrz, 10:25 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację nabywcy samochodu, który chciał zgłosić kupno używanego auta, jednak nie miał ochoty na przerejestrowanie używanego samochodu na siebie. Foto: Auto Świat przerejestrowanie używanego samochodu

Zbycie i nabycie samochodu trzeba zgłaszać, za zaniedbanie grożą kary W kwestii przerejestrowania używanego auta zarejestrowanego już w Polsce ustawa nie podaje terminów Zgłoszenie nabycia auta można zrobić w kilka minut, wypełniając formularz w Internecie

Teoretycznie nieprzerejestrowanie samochodu w terminie 30 dni od kupna, a tak naprawdę niepoinformowanie organu rejestrującego o kupnie lub sprzedaży pojazdu, to wykroczenie. Dawniej było ono bardzo okazjonalnie karane przez sądy z inicjatywy wydziałów komunikacji, od stycznia tego roku przewidziano konkretne kary nakładane przez starostów na zapominalskich – od 200 do 1000 zł.

Ale czy trzeba przy tym rejestrować samochód na siebie i zmieniać ? Prawo o ruchu drogowym, owszem, każe zawiadamiać starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdów, nic nie mówi jednak o jego rejestracji. A to nie to samo. Jeśli np. kupujemy samochód na czarnych tablicach i chcemy je z sentymentu zachować, wystarczy, że nie złożymy wniosku o rejestrację pojazdu.

Dla wielu wydziałów komunikacji, być może dla większości, jest to jednak równoznaczne z tym, że gdy przychodzi nowy właściciel auta do urzędu z informacją, iż kupił samochód, to jednocześnie składa wniosek o przerejestrowanie używanego samochodu. Dostaje nowe tablice rejestracyjne (nie dotyczy to jedynie pojazdów zarejestrowanych w tym samym powiecie), dowód rejestracyjny, itp.

Płaci, dostaje pozwolenie czasowe, a następnie “twardy” dowód rejestracyjny. Tymczasem aby uniknąć kary i wypełnić obowiązki ustawowe, wystarczy urząd “zawiadomić”. Rejestracja? To zupełnie inna rzecz – jeśli auto jest już zarejestrowane w Polsce, nie ma na nią terminu, nie ma nawet wprost wyrażonego obowiązku, by to uczynić.

W Szczecinie pewna firma kupiła od innej firmy używany i zarejestrowany w Polsce samochód i chciała tylko poinformować o tym fakcie urząd. Prezydent miasta jednak zawiadomienia o nabyciu auta, za którym nie szedł wniosek o rejestrację auta, nie przyjął.

 1. Sprawa trafiła do sądu, który stwierdził, że organ rejestrujący ma obowiązek zawiadomienie o nabyciu auta przyjąć, nawet jeśli właściciel go nie rejestruje.
 2. Wynika to wprost z cytowanego wyżej przepisu ustawy.
 3. Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne.
 4. Warto jednak wiedzieć, że cytowane przepisy mają ciąg dalszy: Należałoby w takiej sytuacji przedstawić w urzędzie, w której starosta czy inny organ (prezydent miasta) wpisze dane nowego właściciela.
You might be interested:  Kiedy Można Wziąć Samochód W Leasing?

No ale ten, jak wiemy, może w ogóle zawiadomienia nie przyjąć. Nie rejestrujesz? To nie zrobimy wpisu w karcie pojazdu! Foto: Auto Świat Informację i nabyciu/zbyciu auta można wysłać przez Internet Tymczasem nie każdy wie, że w celu zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu wcale nie trzeba fatygować się do urzędu. W serwisie gov.pl dostępny jest wniosek, który podpisuje się profilem zaufanym, w którym w prosty sposób można zgłosić kupno lub sprzedaż samochodu czy innego pojazdu.

Kilka minut – i po sprawie, Mając to załatwione, jesteśmy zabezpieczeni przed otrzymaniem kary. Możemy też zgłosić się w wolnej chwili do wydziału komunikacji z prośbą o uzupełnienie danych w karcie pojazdu. Odmówią? Mamy prawo domagać się postanowienia o odmowie przedstawionego na piśmie, a następnie.

zaskarżyć decyzję odmowną. Tylko. nie wiadomo, po co. Co innego samochody używane sprowadzone z UE – co do nich przepisy wprost mówią o obowiązku rejestracji na terenie RP w ciągu 30 dni od jego nabycia, a zaniedbanie zagrożone jest karą do 1000 zł. Tyle, że na mocy ustawy “koronawirusowej” z 31 marca 2020 30-dniowe terminy na rejestrację samochodu i zawiadomienie o nabyciu/zbyciu pojazdu wydłużono do 180 dni, a wydłużone terminy obowiązują do końca 2020 roku.

 1. Przyznacie, że w przepisach “rejestracyjnych”, tak jak i wielu innych dotyczących samochodów, zapanował potworny wręcz bałagan, zaś komplikacje i kruczki prawne obowiązujące “w obiegu” są aż nieprawdopodobne.
 2. Można przyjąć, że obowiązujące przepisy są przejściowe.
 3. W Sejmie czeka na swój czas duży projekt ustawy dotyczący zmian w rejestracji aut, ewentualnego zatrzymywania starych tablic rejestracyjnych i różnych kar dla właścicieli samochodów (np.

za montaż “krótkiej” tablicy w aucie, które ma pełnowymiarowe miejsce na tablicę rejestracyjną). Ale i te nowe przepisy – zanim wejdą w życie – staną się przestarzałe. Już są. Już dziś nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia, choć auto musi być zarejestrowane, ubezpieczone i mieć ważne badania techniczne.

 • Na kogo jest zarejestrowane? W sumie mniejsza o to – jeśli zgłosimy fakt nabycia/zbycia pojazdu np.
 • Przez Internet, ten fakt trafi do bazy CEP i w razie potrzeby właściciela można znaleźć.
 • Po co zaraz zmieniać dowód rejestracyjny? Tak naprawdę przerejestrowanie używanego samochodu i dowód rejestracyjny z naszym nazwiskiem może być wymagany przez bank kredytujący nasz samochód, a także jest potrzebnym gdy jedziemy za granicę (inaczej warto mieć jakiekolwiek upoważnienie do używania samochodu).

Może być potrzebny przy kupnie, ale OC – niekoniecznie, Już jesteśmy więc w czasach cyfrowych, ale jedną nogą wciąż w analogowych.pamiętaj, aby poinformować urząd o sprzedaży lub kupnie używanego samochodu, możesz to zrobić na papierowym wniosku albo przez Internet.

Co powinno być na fakturze zakupu samochodu?

Zakup samochodu na fakturę VAT – o co chodzi? – Kupując Samochód Używany Na Co Zwrócić Uwagę Faktura VAT to dowód zakupu, który nabywca otrzymuje po zakupie samochodu od przedsiębiorcy. Wygląda nieco inaczej niż umowa kupna-sprzedaży. Jest na niej zwykle mniej informacji na temat auta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by do faktury dołączyć także „zwykłą” umowę, w której dokładnie opisze się stan licznika, usterki czy uszkodzenia.

 • Co musi zawierać faktura VAT? Muszą się na niej znaleźć dane zarówno strony kupującej, jak i sprzedającej.
 • Upujący musi podać albo swoje imię i nazwisko, albo nazwę firmy, którą prowadzi czy reprezentuje.
 • Sprzedający musi tam umieścić NIP, datę wystawienia faktury, jej numer, stawkę podatku VAT i to, ile wynosi cała należność ogółem.
You might be interested:  Ile Litrów Samochód Spala Na 100 Km?

Oprócz tego, powinny się tam też znaleźć dane auta (marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN). Jakie zalety ma zakup samochodu na fakturę VAT 23%? Przede wszystkim, nabywca tak sprzedawanego pojazdu nie musi już płacić podatku PCC. W przypadku droższych samochodów – na przykład takich za 100 czy 200 tysięcy złotych – oznacza to pokaźną oszczędność, o równowartości kompletu opon, „pakietu startowego” w serwisie albo wakacji.

Do jakiej kwoty trzeba zgłosić zakup samochodu?

Co jest zwolnione z podatku – Zwolniona z PCC jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. WAŻNE: Umowa sprzedażysamochodu, którego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł, jest zwolniona od PCC. Jeśli cena samochodu ustalona na 1000 zł lub mniej, odpowiada jego wartości rynkowej, nie musisz składać deklaracji PCC‑3 i płacić podatku.

Czy samochody uzywane zdrożeją w 2022?

Samochody będą drożeć. I to nawet o 20 procent Choć wydaje się, że ceny nowych samochodów doszły już do ściany, galopada nie zwalnia. W najbliższych 12 miesiącach nowe auta mogą w Polsce zdrożeć o kolejne 20 proc. – wynika z raportu „MotoBarometr 2022. Nastroje w automotive w Europie”, który we wtorek przedstawi firma Exact Systems.

Jak rozmawiać przy zakupie samochodu?

Dobrym pomysłem na pierwszą rozmowę telefoniczną jest zweryfikowanie realnej atrakcyjności oferty, szczególnie jeśli auto sprzedaje wyspecjalizowany handlarz. W tym celu warto zapytać oferenta o historię samochodu włącznie z jego ewentualną wypadkowością.

Jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie samochodu?

Wizyta w Wydziale Komunikacji – Kolejnym krokiem, jaki czeka świeżego nabywcę samochodu, jest zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji. Najczęściej związane jest to także z wymianą tablic rejestracyjnych na nowe. Zastałe możemy zachować tylko wówczas, jeśli poprzedni właściciel zarejestrował samochód w tym samym powiecie.

Do Wydziału Komunikacji, gdzie rejestruje się samochody, należy pójść w terminie 30 dni od daty zakupu auta osobowego czy użytkowego. Należy mieć przy sobie: dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz stare tablice rejestracyjne.

Po wypełnieniu wniosków otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny obowiązujący przez 30 dni. W tym czasie wyrobione zostaną nowe tablice oraz „twardy” dokument samochodu. O jego nadejściu zostaniemy powiadomieni przed Wydział Komunikacji sms-em. Przed wizytą w Wydziale Komunikacji warto sprawdzić, czy posiadamy wszystkie dokumenty przy sobie.

Zazwyczaj wiąże się ona z wielogodzinnym oczekiwaniem na swoją kolej, więc brak jednego dokumentu może oznaczać kolejną przeprawę przez mękę. Co ważne, samochody mogą być rejestrowane wyłącznie, gdy posiadają ważny przegląd techniczny. Jak jednak sporządzić przegląd samochodu, którym – z przyczyn prawnych – nie możemy jeździć po drogach publicznych? Opcje są dwie: transport samochodu lawetą do Stacji Kontroli Pojazdów lub wyrobienie w Wydziale Komunikacji czerwonych tablic tymczasowych.

Samochodem importowanym możemy podjechać na badanie do SKP na tablicach wywozowych.

You might be interested:  Jak Rozliczyć Samochód W Firmie Jednoosobowej?

Czy warto kupić auto w komisie?

Samochód z komisu – czy trzeba na coś uważać? Czy warto kupić samochód z komisu samochodowego? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie samochodu z komisu samochodowego? Jak sprawdzić przed zakupem samochód z komisu samochodowego? Komis samochodowy to miejsce, które sprawia, że klient kupujący auto używane, czuje się jak w salonie samochodowym.

 • W jednym miejscu czekają na niego pachnące i umyte samochody.
 • W niektórych komisach może ich być kilkadziesiąt, a w innych więcej niż sto.
 • Zatem każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
 • Nie trzeba szukać pojazdów w ogłoszeniach, umawiać się z każdym sprzedawcą indywidualnym na oglądanie auta.
 • Można wsiąść do każdego samochodu na placu komisu i sprawdzić, czy to ten jedyny, na który warto wydać pieniądze.

Pracownicy komisu są bardzo mili, pomagają wybrać pojazd, przekazują informacje na temat aut. Samochody są zadbane, sprawne technicznie, z niewielkimi jak na swój wiek przebiegami. Jazda próbna z pracownikiem komisu zazwyczaj nie pokazuje żadnych wad auta, a wręcz odwrotnie, uwypukla jego zalety.

 1. Brakuje gotówki? Komis bez problemu załatwi kredyt.
 2. Na miejscu można także załatwić atrakcyjne ubezpieczenie (pełny pakiet OC plus AC, liczone od wartości auta), w bardzo dobrej cenie.
 3. Wszystkie formalności można sdinalizować w biurze komisu, które mieści się najczęściej w kontenerze biurowym albo mieszkalnym.

Co jeszcze ważne, w wielu komisach można otrzymać gwarancję na używane auto (na 6 albo 12 miesięcy). I wtedy naprawdę można się poczuć jakby kupowało się auto w salonie. W polskiej prasie o komisach samochodowych napisano wiele artykułów. W większości przypadków, bardzo negatywnych.

Opisano w nich mnóstwo oszustw. Wiele programów motoryzacyjnych, np. telewizyjnych, wiele artykułów w prasie i w internecie pokazało, że w niektórych komisach sprzedawano auta w bardzo złym stanie technicznym, o czym nie informowano potencjalnych klientów. W sieci pojawiły się też filmy, w których np. były pracownik komisu mówił z rozbrajającą szczerością o oszustwach, jakie były stosowane w trakcie szykowania aut do sprzedaży.

Między innymi o wlewaniu do silnika miodu i umieszczaniu trocin w skrzyni biegów. Te techniki z pewnością u wielu osób wywołały szok. My wiemy, że nie trzeba stosować miodu ani trocin. Wystarczy dobry środek chemiczny. Nie można mówić, że wszystkie komisy samochodowe są nieuczciwe.

To nieprawda. Są też uczciwe firmy, które podchodzą do klienta w odpowiedni sposób. Jednak ryzyko trafienia na nieuczciwego sprzedawcę jest bardzo duże. I to właśnie Ty możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę samochodów. Co się dzieje wtedy? Mili pracownicy komisu już się nie uśmiechają. Nie obchodzi ich, że kupione w ich komisie auto zaczyna się sypać i ma poważną, ukrytą wadę.

Oni byli tylko pośrednikami, samochód nie należał do nich. Tylko do kogoś, kogo znaleźć nie sposób. A gwarancja? W praktyce okazało się, że jest w niej tyle wykluczeń, że akurat tej wady (jak i setek innych) naprawa nie obejmuje. Albowiem problem powstał z winy użytkownika Podsumowując: zakup samochodu w komisie obarczony jest bardzo dużym ryzykiem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z Niemiec?

Sprawdzenie stanu lakieru i nadwozia – szukaj miejsc, gdzie jest korozja, duże odpryski czy widoczne szpachle. Podejdź jednak do tego racjonalnie – trudno oczekiwać, że kilkunastoletnie auto będzie mieć idealną powłokę lakierniczą. Zajrzyj pod pokrywę i pod auto – zwróć uwagę, czy nie ma żadnych wycieków.

Related Post