1. Dacia Duster – Wieloletni hit wśród klientów indywidualnych, choć i firmy dość chętnie sięgają po ten model. Mimo podwyżek cen to nadal najtańszy SUV dostępny z napędem 4×4. W tym przypadku fabrycznie montowana instalacja LPG (Landi Renzo) współpracuje z silnikiem 1.0 ECO-G 100 (cena katalogowa: 68 900 zł). Co ciekawe wersje dwupaliwowe (benzyna + LPG) stanowią 53 proc. sprzedaży Dacii w Polsce.
Contents
Czy auto na gaz się opłaca 2022?
Gaz, diesel czy benzyna – co się najbardziej opłaca? – Skoro gaz LPG kosztuje około 3 zł za litr, podczas gdy we wrześniu 2022 roku za 1 l diesla trzeba było zapłacić ponad 7 zł, to wydaje się, że najlepiej kupić samochód na gaz. Pomimo większego poziomu spalania można dzięki temu zaoszczędzić, ale czy zawsze? Niekoniecznie, zwłaszcza że takie auto przy rozruchu zużywa także benzynę, dlatego i tak musisz ją zatankować. Oszczędne auta z silnikiem Diesla potrafią spalać nawet mniej niż 4 l paliwa na 100 km, czego przykładem jest Audi A2 z silnikiem 1.2 TDI czy Volkswagen Lupo 1.2. Nieco więcej, bo około 4,6-4,8 l na 100 km, spalą auta z silnikiem benzynowym – takie modele jak Suzuki Celerio 1.0 czy hybryda Hyundai Ioniq. Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści. Sortuj według Popularne Najnowsze Najstarsze Bazgroły i nic więcej. Skoda Octavia 1.6 TDI 3,6l/100km w trasie przy ekonomicznej jeździe. “czego przykładem jest Audi A2 z silnikiem 1.2 TDI czy Volkswagen Lupo 1.2” można dalej nie czytać Trochę bez sensu, jak góralska prognoza pogody – nic z tego artykułu nie wynika. Bełkot Rower pali najmniej. Spala tłuszcz i wzmacnia kondycję. Trzeba się tylko przyzwyczaić do pieszych, samochodów i psów. : Gaz, diesel czy benzyna – które samochody palą najmniej?
Co z LPG od 2022?
Aktualności Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia deklarację Polskiej Izby Gazu Płynnego (PIGP) o odejściu od dostaw gazu płynnego LPG do końca 2022 roku. Udział LPG z Rosji w całym rynku krajowym przekracza 60% (1.300.000 ton rocznie) i potrzeba kilku miesięcy, aby zmienić kierunki.
W szczególności należy rozbudować infrastrukturę: liczbę terminali kolejowych i morskich w Polsce, znacząco zwiększyć tabor cystern kolejowych w Europie Zachodniej oraz udostępnić Terminal w Porcie w Gdańsku dla wszystkich operatorów LPG. Branża LPG będzie rozwijać zakres dostaw gazu z portów ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) – co jednak zdecydowanie zwiększy ceny gazu płynnego dla konsumentów.
Sankcje mogą też uniemożliwić też korzystanie z dostaw LPG z Kazachstanu. Obecnie Polska jest reeksporterem LPG na Ukrainę. W związku z trwającą wojną gaz nie płynie na Ukrainę z Rosji, Białorusi (z powodów politycznych), z Kazachstanu (ze względów logistycznych), ani morzem z uwagi na blokadę portów czarnomorskich.
- Sytuacja ta będzie trwać nadal również po wojnie.
- Ograniczając podaż na rynku polskim zmniejsza się możliwość dostawa gazu z Polski na Ukrainę.
- Po zakończeniu wojny należy zakładać, że importerzy z Ukrainy również będą przez pewien czas polegać na dostawach z Polski, dopóki nie przygotują własnej logistyki dostaw i infrastruktury.
„Po pierwsze, aby sankcje na Rosję były skuteczne, musi je wprowadzić cała UE. W przeciwnym wypadku do Polski będzie przesyłane z Zachodu rosyjskie LPG w cenie powiększonej o marże międzynarodowych traderów. Po drugie infrastruktura, którą dysponują polscy importerzy i dystrybutorzy LPG, jest rozlokowana na wschodniej granicy.
- Szybkie odejście od tego kierunku dostaw to wyrok na majątek przedsiębiorców, którzy przez lata zainwestowali w infrastrukturę LPG setki milionów złotych.
- Grozi to też szybkim wzrostem bezrobocia w rejonach nadgranicznych, gdzie kolej i terminale przeładunkowe są jednymi z nielicznych pracodawców.
- Branża potrzebuje czasu, aby zmienić łańcuchy dostaw i przestawić sią na nowe kierunki.
Warto pamiętać, że gaz LPG jest źródłem energii dla kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców wykorzystujących go do celów technologicznych lub ogrzewania, a także napędzania wózków widłowych. Wzrost cen gazu przełoży się na koszty produkcji, a te na ceny świadczonych przez tych przedsiębiorców usług i produkowanych towarów.
- Wózków gazowych nie można napędzać innym paliwem, a w pewnych warunkach np.
- Zamknięte hale produkcyjne – nie można korzystać z wózków napędzanych olejem napędowym” – podkreśla Piotr Wołejko, ekspert ds.
- Społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.
- Zgodnie z decyzją Sejmu będziemy gotowi z nową logistyką i infrastrukturą na całkowite odcięcie dostaw gazu LPG z Rosji na koniec 2022 roku.
Już teraz bardzo intensywnie pracujemy nad nowymi kierunkami dostaw, nowymi umowami i cały czas rozmawiamy z potencjalnymi partnerami. Trzeba mieć na uwadze fakt, że w branży gazu LPG kontrakty są długoterminowe – nie jesteśmy w stanie w ciągu kilku tygodni pozyskać nowych dostawców czy infrastruktury – jak cysterny, pojemności magazynowe w europejskich terminalach, etc.
- Działania, jakie branża LPG w Polsce będzie podejmować w celu sprawnego przestawienia logistyki dostaw z nowych kierunków:
- • Budowa w Polsce infrastruktury do przesyłek z Zachodu, gdyż obecnie dysponujemy zbyt małą liczbą terminali przeładunkowych, zdolnych przyjmować całopociągowe przesyłki z portów ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia).
- • Pozyskanie dużej liczby cystern kolejowych, które mogłyby zabezpieczyć dostawy dużych ilości LPG z Zachodu – obecnie brak odpowiedniej liczby wagonów.
• Budowa w Polsce nowych terminali morskich – obecnie działające trzy porty nie zabezpieczają potrzeb kraju. Mogą przyjmować tylko mniejsze jednostki, a największy z nich (Gaspol Gdańsk) nie świadczy usług na rzecz innych podmiotów rynkowych. Gaz dostarczany małymi jednostkami jest najczęściej kupowany od traderów na ARA lub ze Szwecji i jest drogi ze względu na marże traderów.
- • Nowe kontrakty logistyczne
- • Nowe kontrakty z dostawcami
- źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich
: Aktualności
Co z LPG w 2023?
Ceny LPG a embargo na rosyjskie dostawy gazu – Co ciekawe, od kilku lat występuje nadprodukcja LPG na rynkach globalnych, ale wojna w mocno pomieszała w ustaleniach związanych z dostawą tego paliwa. Wszystko z powodu zapowiadanego embarga na import gazu płynnego LPG z Rosji.
Szef polskiego rządu zapowiedział już w kwietniu, że od 1 stycznia 2023 r. kurek z rosyjskim gazem zostanie zakręcony. W momencie tej deklaracji wchodziło w życie embargo na rosyjski gaz ziemny, które mocno utrudniło życie wielu Polakom, a rząd intensywnie pracował nad dywersyfikacją dostaw. Informacja o planowanym embargo to bardzo zła wiadomość nie tylko z perspektywy kierowców, ale również osób wykorzystujących to paliwo np.
do ogrzewania mieszkania.
Jak długo wytrzyma silnik na gazie?
300 tys. km na gazie i. jedziemy dalej! Instalacja gazowa złożona z komponentów wysokiej jakości nie ma negatywnego wpływu na silnik, a nawet pozwala na pokonanie autem przebiegu rzędu 300 tys. km i więcej. 300 tys. km na gazie i. jedziemy dalej! Spółka AC – największy w Polsce producent komponentów instalacji gazowych marki STAG – dysponuje flotą samochodów. Jak łatwo się domyślić, auta te eksploatowane są na gazie i stanowią swego rodzaju pole doświadczalne.4 lata temu firma kupiła samochody marki Kia i zaadaptowała je do zasilania gazowego.
Trzy z tych aut maja już na koncie poważne przebiegi – od 230 do 290 tys. km. Na razie jednak właściciel nie ma zamiaru się z nimi rozstawać. Jeżdżą bez większych problemów i jeszcze pojeżdżą mimo (naszym zdaniem: z powodu) zasilania LPG. Jak to możliwe? Wśród komponentów sekwencyjnej instalacji gazowej elementy typowo eksploatacyjne to wtryskiwacze oraz reduktory gazu.
Pozostałe elementy – butla, okablowanie czy sterownik owszem – mogą się zepsuć – jednak w większości wypadków wystarczają na całe życie auta. Nie są podatne na złą jakość gazu czy też zużycie wynikające z wielokrotnego rozruchu silnika. Zatem wtryskiwacze oraz reduktory to (poza filtrami paliwa) jedyne podzespoły instalacji, których zużycie i konieczność wymiany nastąpi prędzej czy później, a kiedy – to zależy od warunków eksploatacji i jakości tych części.
Warto wiedzieć, że w samochodach, których silniki niemal nie stygną i codziennie pokonują duże przebiegi (np. w pojazdach flotowych), zużycie reduktorów gazu czy wtryskiwaczy następuje bardzo powoli i możliwe jest uzyskanie imponujących przebiegów bez konieczności ich wymiany. Zużycie reduktora zależy tylko w pewnym zakresie od przebiegu – w dużej mierze od liczby cykli rozgrzewania i chłodzenia, które są odpowiedzialne za zmianę właściwości membran reduktora.
Podobnie wtryskiwacze, które są w nieco większym stopniu wrażliwe na przebieg, a mniej na liczbę rozruchów, także, gdy wykorzystywane są w dalekich trasach, zużywają się wolno. Spółka AC na produkty marki STAG udziela 2 i 5-letniej gwarancji (uzależnione od rodzaju sterownika) bez ograniczeń przebiegu – oznacza to, że można na w ciągu roku przejeżdżać nawet i 100 tys.
- Km i. szanse na skorzystanie z gwarancji nie są duże: jest raczej duże prawdopodobieństwo, iż nawet „zużywalne” komponenty przetrwają ten wysiłek.
- Warto oczywiście mieć świadomość, że gdybyśmy rocznie przejeżdżali autem zaledwie 5 tys.
- Km i to wyłącznie na krótkich trasach, po kilku latach reduktor może (choć oczywiście nie musi) odmówić posłuszeństwa, nawet jeśli jego przebieg nie zbliży się do tych, które osiągają pojazdy flotowe.
Czas, przestoje, a także duża liczba rozruchów zimnego silnika potrafią zaszkodzić nie tylko podzespołom instalacji LPG – także fabrycznemu systemowi zasilania silnika. Wspomniane samochody spółki AC, które są już w trakcie „trzeciej setki”, mają zamontowane już kolejne listwy wtryskowe oraz reduktory.
- Poprzednie (reduktory AC R01 i listwy wtryskowe AC W01) wytrzymały ok.200 tys.
- Km! Dopiero po tym przebiegu stwierdzono, że parametry ich pracy odbiegają od wzorcowych i należy je wymienić na nowe.
- Wielu właścicieli aut zastanawia się jednak: instalacja LPG wytrzyma, ale co z silnikiem? Tu odpowiedź może być tylko jedna: w przypadku prawidłowo dobranych komponentów instalacji (dobrej elektroniki, a także elementów wykonawczych – reduktora i wtryskiwaczy o odpowiedniej wydajności w stosunku do wymagań silnika) działanie instalacji gazowej nie ma istotnego wpływu na zużycie silnika! Usterki silników, do jakich dochodzi po zaadaptowaniu ich do zasilania gazowego, są w przeważającej większości przypadków efektem zastosowania podzespołów gazowych o nieodpowiedniej jakości bądź wydajności.
Dowody? W krajach, gdzie zasilanie gazowe jest popularne, a cofanie liczników utrudnione z powodu powszechnie dostępnych informacji o samochodach odbywających obowiązkowe przeglądy techniczne, znajdziemy każdego dnia setki ofert sprzedaży samochodów używanych z instalacjami LPG, które mają na liczniku 400-500 tys.
- Km. Ich właściciele jeżdżą na gazie, bo tak jest taniej, a sprzedają auta nie dlatego, że doszło w nich do usterki silnika, tylko z powodu ogólnego zużycia, a ponadto.
- Czas na coś lepszego.
- Podobnie w Polsce: auta, w których zastosowano dobre komponenty instalacji LPG, pokonują duże przebiegi i świetnie sprawdzają się we flotach.
Inna sprawa, że w Polsce sprzedawcy używanych aut rzadko deklarują przebiegi wyższe niż 200 tys. km. : 300 tys. km na gazie i. jedziemy dalej!
Czy LPG się jeszcze opłaca?
Czy jazda na gazie jest opłacalna? – Specjaliści są zgodni, że montaż instalacji gazowej wciąż się opłaca. Ma na to wpływ zarówno obecna cena LPG, jak i ogólne koszty instalacji gazu. Eksperci zauważają, że obecnie kwota zwraca się relatywnie szybciej.
– Warto zauważyć, że cena za gaz stanowi około połowę minimalnej kwoty benzyny. Dzięki zamontowanej dobrej instalacji gazowej, samochód może palić nawet do 2 l więcej gazu niż benzyny. Zależy to również od rodzaju gazu oraz od tego, czy jest to mieszanka bogatsza bądź uboższa. Jeśli auto pali 8 l benzyny, to nie będzie paliło więcej niż 10 l gazu – tłumaczy Marcin Chmielewski.
Aktualna sytuacja na rynku paliwowym sprawiła, że wśród kierowców jest to coraz częstsza praktyka. – Samochód przeciętnie pali o 15 proc. więcej gazu niż benzyny. Dla przykładu, przejechanie autem 100 km na benzynie to koszt 50 zł, natomiast z instalacją gazową 27 zł – tłumaczy Artur Fuhrmann z warsztatu F Auto Artur Fuhrmann w Jelczu-Laskowicach.
Kiedy koniec LPG?
PILNE: Od 10 kwietnia koniec LPG w naszym kraju! Rząd odcina się od Rosji, już nie będzie autogazu na stacjach?! Niestety, stało się! Mamy fatalne informacje dla kierowców samochodów z zamontowaną instalacją LPG. Polski rząd na czele z Mateuszem Morawieckim podjął decyzję o całkowitym odcięciu się od Rosji.
Kiedy spadnie LPG?
PGNiG zakłada, że do 2022 roku ceny ropy wzrosną o 27 proc., a gazu spadną o 25 proc. – SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24. Drogi Użytkowniku, PGNiG zakłada, że do 2022 roku ceny ropy wzrosną o 27 proc., a gazu spadną o 25 proc.
Czy LPG też zdrożeje?
Wzrost cen LPG. Co z tym gazem? – Spróbujmy to podsumować:
Gazprom zakręcił kurek z gazem ziemnym, ale nie ma to bezpośredniego wpływu na cenę LPG. Dostawy gazu do gospodarstw domowych mają być niezagrożone. To sankcje nałożone na Novatek spowodowały odcięcie gazu ziemnego do wielu domów, a nie decyzja Gazpromu. LPG prawdopodobnie zdrożeje, bo objęty sankcjami Novatek był istotnym dystrybutorem na rynku LPG. Zapewne wpłynie to na ceny autogazu oraz gazu płynnego w butlach, również stosowanego w tej formie w gospodarstwach domowych. Dostawy rosyjskiego LPG do Polski mają być realizowane do końca tego roku.
Gdy słyszymy w mediach „problem z dostawami gazu”, słuchajmy uważnie, bo mogą być to zupełnie różne problemy.
Czy LPG ma przyszłość?
Szykują się duże zmiany! – Ministerstwo Infrastruktury planuje dostosowanie polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej, których założeniem jest by do każdego modelu pojazdu oraz każdego rodzaju silnika zastosowana była nowa homologacja zamontowana do instalacji LPG.
Co z LPG od nowego roku?
Od 1 stycznia 2022 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące aut z instalacjami gazowymi LPG i CNG. W projekcie ustawy zapisy są jednak niejasne, co może oznaczać, że użytkownicy aut zasilanych gazem mogą stracić homologacje na już zamontowane instalacje.
Skąd kupujemy LPG w Polsce?
Rynek LPG w Polsce. Największy import w 2021 r. z Rosji Wzrost konsumpcji LPG w stosunku do 2020 r. wyniósł 4,1 proc. Import wzrósł o 5,9 proc., krajowa produkcja spadła o 5,7 proc., do poziomu 500 tys. ton, co oznacza, że zaspokoiła ona 20 proc. konsumpcji.
Eksport gazu płynnego wzrósł z 225 do 230 tys. ton. Jak wynika z raportu, największym zagranicznym dostawcą LPG na rynek polski była Rosja, z udziałem 58,2 proc. w imporcie. Rok wcześniej rosyjski udział wynosił 62,5 proc. Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) w raporcie wskazuje, że spadek udziału Rosji w imporcie wynikał przede wszystkim ze zwiększenia dostaw ze Szwecji, której udział w przywozie wzrósł z 15,8 do 20,3 proc.
Ze Szwecji do Polski w 2021 r. trafiło 437 tys. ton gazu płynnego. Niemal 100 tys. ton trafiło do Polski z Litwy, ponad 73 tys., ton – z Wielkiej Brytanii. Dostawy z Czech i Białorusi wyniosły po niecałe 70 tys. ton. Prawie 55 proc. importowanego wolumenu sprowadzono transportem kolejowym, niemal 29 proc.
- Drogą morską, a ponad 16 proc. – lądem.
- Według deklaracji celnych, wartość importu LPG wyniosła 1,126 mld euro.
- Przewodniczący POGP Sylwester Śmigiel podczas prezentacji raportu podkreślał, że zauważalny był spadek importu z Rosji, zastępowanego przez import z innych kierunków, m.in. Szwecji.
- W strukturze krajowej konsumpcji dominuje zużycie w charakterze paliwa do mechanicznych – jako autogaz zużyto 74,5 proc.
LPG – 1 mln 815 tys. ton.10,9 proc. tego paliwa trafiło do butli, a 14,6 proc. – do różnego rodzaju zbiorników. Sektor komunalny odpowiadał za zużycie 10,5 proc. LPG, przemysł – za 7,4 proc. Niecałe 5 proc. zużyto w rolnictwie, a 2,7 proc. – na inne cele. Sylwester Śmigiel zaznaczył, że zauważalny jest spadek gazu w butlach, przybywa natomiast zbiorników wszystkich rodzajów – od indywidualnych z gazem do ogrzewania, po instalacje przemysłowe, oraz wzrost sprzedaży.
Jednym z czynników wspierających wzrost liczby przydomowych zbiorników jest program Czyste powietrze – ocenił. Jego zdaniem niesprawiedliwe jest obniżenie w ramach tarczy antyinflacyjnej rządu VAT na autogaz, bez obniżenia tego podatku dla LPG do celów grzewczych. Jeśli chodzi o zużycie autogazu, Polska znalazła się na pierwszym miejscu w i 4.
na świecie. Według przytoczonych w raporcie ostatnich szacunków GUS z początku 2021 r., ogólna liczba samochodów osobowych napędzanych gazem wynosiła 3,39 mln, co przekładało się na prawie 14 proc. wszystkich aut osobowych. Jak zastrzega POGP, brak jest precyzyjnych danych co do liczby pojazdów złomowanych lub wycofywanych z eksploatacji.
- W związku z brakami różnych danych, Organizacja nie wyklucza, że faktyczna liczba pojazdów zasilanych gazem skroplonym jest poniżej 3 mln.
- Gaz płynny LPG jest ubocznym produktem procesów rafinacji ropy naftowej i oczyszczania gazu ziemnego.
- Z tego pierwszego źródła pochodzi ok.
- Jednej trzeciej światowej produkcji, z drugiego – dwie trzecie.
Według danych POGP, w 2021 r. średnia cena LPG w terminalu na wschodniej granicy Polski wynosiła nieco ponad 3,5 tys. zł za tonę, o ponad 1 tys. zł więcej niż średnia z 2020 r. Dodatkowo, o ile w 2021 r. średnioroczna cena detaliczna autogazu stanowiła 46 proc.
Jakie silniki nadają się do gazu?
Które silniki nadają się do instalacji LPG? – Wybór dobrej jednostki napędowej do zasilania LPG stanowi dość duży problem. Z instalacjami dobrze współpracują przede wszystkim silniki z wtryskiem pośrednim (wtrysk paliwa do kolektora dolotowego). Wśród najpopularniejszych można zaliczyć choćby 1.6 MPI od Grupy Volkswagena,
- Jego główną zaletą jest żeliwny blok, ośmiozaworowa głowica i hydrauliczna kompensacja luzów zaworowych.
- Najlepszym dowodem jej „gazowych” możliwości jest fakt, że Skoda oferowała ten silnik z seryjną instalacją LPG od Landi Renzo w np. Octavii.
- Olejną dobrą jednostką napędową od Volkswagena pod zasilanie paliwem gazowym jest 1.4 MPI 16V,
W pierwszych generacjach tego silnika dochodziło czasami do nadmiernego zużycia oleju oraz w niektórych przypadkach do zużycia elementów odpowiedzialnych za kasowanie luzów zaworowych. Po wprowadzeniu modernizacji (wersje 86-konne) problemy zniknęły. Trzecim silnikiem z Grupy Volkswagena, często wykorzystywanym do “zagazowywania”, jest 1.0 MPI,
- Trzycylindrowa jednostka napędowa ma prostą konstrukcję, co jest jej największym atutem.
- Do tego posiada hydrauliczną kompensację luzów zaworowych.
- W tym przypadku nawet sam producent oferuje instalację LPG.
- Przeczytaj także: Nowoczesne instalacje LPG – komfort i wymierne korzyści dla użytkownika Innym przykładem jest 1.4 Turbo od Grupy GM, który oferowany był w odmianie 120 i 140 konnej,
Jest to kolejna konstrukcja, która przez Opla była oferowana z instalacją LPG. Zaletą tego silnika było zastosowanie od samego początku, wzmocnionych gniazd zaworowych i zaworów z domieszką sodu. Grupa PSA (Citroen i Peugeot) oferowała benzynowy silnik 1.8 litra oraz 2.0,
Był oceniany jako bardzo przyjazny instalacją LPG. W odmianie po 2005 roku w tych jednostkach napędowych stosowane był system automatycznego kasowania luzów zaworowych. Dzięki temu zniwelowano problem konieczności wykonywania dość częstych regulacji. Wadą natomiast był plastikowy kolektor dolotowy. To powodowało konieczność instalacji LPG IV generacji, w której nie było obawy niekontrolowane wybuchy poza cylindrami.
Marka Renault w swojej gamie ma również dobre silniki pod instalację LPG. Najlepszym tego przykładem jest seria K – 1.6 8V oraz 1.6 16 V. Jednostki te były montowane zarówno w Daciach, jak i Renault, W szczególności polecana była odmiana o 16-zaworach, ponieważ stosowano w niej hydrauliczną kompensację luzów zaworowych.
- W wersji 8-zaworowej występowała regulacja śrubowa, która nie jest zła, ale wymaga większej uwagi i częstszych regulacji.
- Typowymi problemami przy zasilaniu LPG tych silników były uszkodzenia cewek zapłonowych oraz wydmuchiwanie uszczelki pod gowic,
- W przypadku francuskiej marki dobrze oceniana była też jednostka 1.8 16V o mocy 120 KM.
Oferowana była ona m.in. w Lagunie II, W tamtych czasach był to jeden z lepszych silników i najmniej awaryjnych, który dobrze znosił instalację gazową. Japońska marka Toyota jest uważana za właściciela jednej z większej liczby silników dobrze współpracujących z instalacjami LPG.
- Nadają się do tego zwłaszcza jednostki Valvematic z pośrednim wtryskiem paliwa o objętościach skokowych 1.6, 1.8 i 2.0-litra,
- Są to silniki które przy odpowiednich interwałach wymiany oleju, będą dobrze służyły z instalacją LPG.
- Trzeba jednak nadmienić, że przez ich zabudowanie, założenie instalacji jest dość czasochłonne.
Instalacje LPG są mile widziane również w przypadku silnika 1.4 T-Jet od Fiata, Jest to ceniona jednostka napędowa, przede wszystkim za dość dobrą trwałość oraz stosunkowo niskie zużycie paliwa. Przeczytaj także: Jaką instalację LPG wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? W przypadku zakładania zasilania gazowego należy pamiętać, żeby robić to jedynie w wersji T-Jet.
- Odmiana MultiAir została wyposażona w elektrohydrauliczny układ sterowania zaworami dolotowymi i nie posiada przepustnicy, co zdecydowanie utrudnia odpowiednie sterowanie dawkami paliwa gazowego.
- Zwolennicy gazu mogą również zdecydować się na auta Hondy z silnikami 2.0 i 2.4 litra.
- Są to silniki posiadające zmienne fazy rozrządu.
W tych przypadkach wiele firm zachęca do założenia gazu, jednak podkreśla konieczność dobrego wyboru komponentów oraz regulację zaworów do 30-40 tys. km. W przypadku Subaru – silniki 2.0 i 2.5 litra, podstawową zaletą jest solidna konstrukcja. Dobrze wykonane gniazda zaworowe są dużym atutem przy instalacji gazowej.
Jaki SUV do instalacji gazowej?
SUV lub minivan do 50tyś z LPG 13 Maj 2021, 19:29 Witam. Chcę kupić większy samochód typu suv lub minivan w benzynie do 50tyś i go zagazowac. Rocznie robię ok 22-25 tyś kilometrów, Są to odcinki do 30km, sporadycznie dalej.Chciałem hundai ix35 ale okazało się że ciężko znoszą gaz. Co innego polecacie? Pozdrawiam. Posty: 2
13 Maj 2021, 20:50Outlander, HRV, RAV 4.Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
Posty: 3476 Zdjęcia: Miejscowość: Zegrze Pd Prawo jazdy: 29 11 1984 Przebieg/rok: 30tys. km Auto: Duster 2021, Courier 2020 Silnik: 1.0 100KM 1.5D 100KM Paliwo: Benzyna + LPG Typ: SUV Skrzynia biegów: Manualna 13 Maj 2021, 20:55 lofa99 napisał(a): Chciałem hundai ix35 ale okazało się że ciężko znoszą gaz. Nie ciężko znosi gaz tylko ma bezpośredni wtrysk paliwa co wymusza zastosowanie innej instalacji. Albo z dotryskiem więc będziesz spalał jednocześnie benzynę i gaz albo wtrysk w fazie ciekłej, który będzie zdecydowanie droższy. Z technicznego punktu widzenia da się założyć i będzie jeździło ale po prostu średnio się opłaca. A co do tematu – większość aut w granicach tych 50k będzie miało właśnie silniki z bezpośrednim wtryskiem. Nawet jeśli trafi się coś co przyjmie gazik bez problemu to będą to raczej małe silniki i niskie moce. Ogólnie to zacząłbym się oswajać z myślą, że jeśli chcesz mieć lpg to w każdej innej kwesti czekają cię kompromisy. No i przydałoby się zdecydować czy chcesz dopłacać za modę na suva Posty: 6604 Przebieg/rok: >50tys. km 14 Maj 2021, 14:06 Jak potrzebujesz więcej przestrzeni to tylko minivan. Jak chcesz pod gaz to możesz pomyśleć od Chrysler Town&Country lub Dodge z silnikiem 3.6 Pentastar o mocy 286 KM który dobrze znosi gaz (instalacje nie jest droga) no i masz sporą moc.
- Bardzo fajnie się tym autem jeździ (miałem okazję parę razy jechać).
- Omfort dużo lepszy niż w SUVie.
- Z SUVów ciekawa oferta pod LPG to Toyota RAV4 2.0 Valvematic 152 KM o oznaczeniu 3ZR-FAE.
- Ten silnik bardzo dobrze współpracuje z instalacją LPG na hydraulikę na zaworach i nie ma bezpośredniego wtrysku.
Posty: 7107 Zdjęcia: 15 Maj 2021, 12:48 Ford S-Max 2.0 145KM ciekawszy niż kazda z tych propozycji. Tylko szukać lepszej wersji wyposażenia. Nie angażuję się w polemikę. Każdy jest inny, wszystko opiera się na kompromisach. Doradzam optymalne rozwiązania w oparciu o rzeczywistość, doświadczenie i zdrowy rozsądek. Posty: 138
Najpiękniejsza edycja Retro Motor Show za nami! Trzy wyjątkowe dni pod hasłem zabytkowej motoryzacji przyciągnęły na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich 29.733 zwiedzających. Rekordowa ekspozycjaNajlepsi z najlepszychWytoczono,
: SUV lub minivan do 50tyś z LPG
Jaka hybryda do gazu?
Hybryda na LPG. Sposób, by pokonać 100 km za 10 zł! Wielu kierowców szuka sposobów na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Jednym z najlepszych jest montaż instalacji LPG. W kombinacji z napędem hybrydową daje ona spektakularne oszczędności.
- Oszty paliwa stanowią lwią cześć wydatków związanych z eksploatacją pojazdu.
- Przy cenie na poziomie 2,5 zł/l najtańszym paliwem pozostaje LPG.
- Mało tego – jeżeli zestawimy jego koszt z niezbędnym na pokonanie 100 km kosztem zakupu prądu z szybkiej stacji ładowania dla samochodu elektrycznego, okaże się, że gaz jest bezkonkurencyjny.
Hybrydowe napędy Toyoty, dzięki wolnossącej konstrukcji, pośredniemu wtryskowi benzyny oraz hydraulicznej kompensacji luzów zaworowych doskonale współpracują z instalacjami gazowymi. Polska jest jednym z europejskich liderów w zakresie wyposażania samochodów w instalacje LPG.
- Przez lata gaz najchętniej montowano do prostych, wolnossących silników z pośrednim wtryskiem.
- Takie jednostki były sukcesywnie wypierane przez motory po downsizingu.
- Redakcja poleca: Obecnie jednym z najlepszych „świeżych” aut do montażu instalacji gazowych okazują się hybrydy Toyoty.
- Na taką konwersję Aurisa, Corolli czy Priusa często decydują się osoby zajmujące zarobkowym przewozem osób.
Silniki 1.8 Valvematic nie są wysilone, zwykle pracują na niskich obrotach, więc nie domagają się dużych ilości gazu, a układ hydraulicznego kasowania luzu zaworowego rozwiązuje problem kosztownej regulacji zaworów, co ma miejsce w wielu japońskich modelach.
Z natury oszczędna hybryda przy zasilaniu LPG staje się wybitnie ekonomicznym środkiem transportu – gaz spalany na dystansie 100 km kosztuje dużo mniej niż zapłacilibyśmy za pokonanie podobnej odległości środkami komunikacji miejskiej. Czy hybrydy z instalacjami gazowymi rzeczywiście są tak oszczędne, postanowił sprawdzić Youtuber Petrolhead Number One.
: Hybryda na LPG. Sposób, by pokonać 100 km za 10 zł!