Najmocniejsze samochody na świecie Amerykańskie muscle cars to samochody, które przeżywają drugą młodość. Wzorem lat 60. i 70. Moc wielu modeli jest na poziomie tego, co oferują dużo droższe Porsche, Ferrari czy Lamborghini. Królem amerykańskich aut jest Dodge Challenger SRT Hellcat, który oferuje aż 717 KM. Co ciekawe, przygotowywana jest jeszcze mocniejsza odmiana nazwana Demon.
Contents
Ile to jest dużo koni mechanicznych?
Optymalne parametry – Na dłuższą metę jazda samochodem bardzo szybkim – zwłaszcza nacechowanym sportowo, tak jak MINI – w normalnym ruchu jest stosunkowo męcząca psychicznie. Z jednej strony chcielibyśmy wykorzystać możliwości takiego auta, bo dynamiczna jazda, ostre branie zakrętów to dla fana motoryzacji czysta przyjemność.
- Z drugiej jednak infrastruktura po prostu na to nie pozwala, przez co na co dzień nie wykorzystujemy nawet 25% potencjału, dostarczanego przez maszynę.
- Jeśli ktoś nie zwraca uwagi na ograniczenia dróg publicznych, to raczej prędzej, niż później straci prawo jazdy.
- Dlatego zastanowiłem się jaka jest optymalna moc do samochodu, który ma służyć do jazdy po mieście, w trasie, normalnego przemieszczania się.
Według mnie optymalne wartości to 150-180 KM przy samochodzie ważącym około 1400-1600 kilogramów. Taka ilość koni mechanicznych sprawia, że z jakimkolwiek wyprzedzaniem na trasie nie ma problemów i w praktycznie 100% sytuacji na drodze nie zabraknie nam mocy.
- Jednocześnie jest to wartość, przy której „skutki uboczne”, o których pisałem wcześniej się jeszcze nie pojawiają.
- Nie czujemy się aż takimi władcami szos, ciężej jest się też zapomnieć i przeholować z prędkością.
- Idealnym przykładem jest tutaj Ford Focus ST.
- Jeździłem w przeszłości zarówno odmianą z silnikiem diesla TDCi (180 KM), jak i benzynową EcoBoost (250 KM).
Na torze zdecydowanie wolałbym siedzieć w wersji benzynowej. Gdziekolwiek indziej rozsądna moc diesla, przy sportowym charakterze reszty podzespołów samochodu – okazała się w pełnie wystarczająca Dlatego gdybym miał dla siebie kupować teraz jakiś samochód (bez limitów finansowych), ze świadomością, że będę nim jeździł na co dzień, w dużej części po mieście, to właśnie pomyślałbym nad autem z dosyć mocnym dieslem, albo jeszcze lepiej z mocną benzyną np.1,8 TSI 180 KM z grupy Volkswagena.
Czy jest auto które ma 1000 koni?
Samochody powyżej 1000 KM. Co znajdziesz w zestawieniu? Potrzebujesz ok.4 min. aby przeczytać ten wpis Seryjniaki? Nie ma ich wiele, kilka jednak się znajdzie. Samochody, których moc wynosi powyżej 1000 KM to potężne bestie. Sprawdź, jakie modele znajdziesz w tym zestawieniu! Samochody, które mają więcej niż 1000 koni mechanicznych mocy to coś abstrakcyjnego.
- Rzadko kiedy mamy przyjemność oglądać takie pojazdy na drogach.
- Co innego już na zdjęciach! W tym artykule poznasz kilka najpopularniejszych pojazdów, których moc w seryjnej wersji przekracza 1000KM.
- Zaczynamy od pojazdu, który w 2019 roku zadebiutował na Geneva Motor Show.
- Jego moc? Ponad 1600 koni mechanicznych.
Do tego 9-stopniowa automatyczna skrzynia biegów z siedmioma sprzęgłami. Silnik ma pojemność 5 litrów. Cały pojazd waży zaledwie 1420 kilogramów. Co ciekawe, powstała także wersja Absolut modelu Jesko, zaprezentowano ją w marcu 2020 roku. Producent zarzeka się, że pojazd w tej wersji pojedzie 500 kilometrów na godzinę.
- Jak to mówią, król jest tylko jeden.
- Jest nim właśnie Veyron.
- Jeden z pierwszych seryjnych samochodów, które osiągnęły moc 1000KM.
- Swego czasu także najszybszy pojazd na ziemi.
- Wersja Grand Sport Vitesse osiągnęła bowiem 408,84 km/h! Bugatti Veyron dostępny jest w kilku wersjach silnikowych.
- Te dwie podstawowe różnią się głównie mocą.
Pierwsza ma 1001KM a druga 1184KM. Do Twojej dyspozycji jest 7-biegowa półautomatyczna skrzynia DSG. Samochód waży 1888 kg, a w wersji Grand Sport 1990 kg. Młodszy brat modelu Veyron. Cięższy, szybszy, mocniejszy i – według nas – piękniejszy. Chiron ma moc 1500 KM.
- Rozpędza się do setki w 2,4 sekundy.
- Do 200 km/h w zaledwie 6,5 sekundy, a do 300 km/h w 13,6 sekundy.
- Wiele pojazdów na drogach nie rozpędzi się do 100 km/h w te niecałe 14 sekundy – niesamowite! Chiron ma 8-litrowy silnik W16.
- W tym modelu zdecydowano się postawić na 7-biegową skrzynię automatyczną dwusprzęgłową.
Całkowita masa Bugatti Chiron to 1995 kilogramów. Dla amerykanów najszybszy samochód na świecie. Rekord jednak nie został uznany, bo Hennessey pobił go w jedną stronę, a wynik ustala się na podstawie średniej z przejazdu tam i z powrotem. Taka formalność jednak nie zmienia faktu, że Venom GT pomknął 435 kilometrów na godzinę! Moc tego modelu? Całe 1216 koni mechanicznych.
- Przyspieszenie od 0-100km/h wynosi 2,4 sekundy.
- W tym modelu zastosowano silnik V8 o pojemności 7 litrów.
- Moc tego modelu nie podlega wątpliwości, jest to dokładnie 1341 koni mechanicznych.
- Nieco inaczej jest już w przypadku prędkości maksymalnej.
- Są to bowiem jedynie szacunki twórców, które wskazują na 440 kilometrów na godzinę.
Co jest tak niebywałego w tym modelu? Bez dwóch zdań jedynka w nazwie. Odnosi się ona do stosunku masy do mocy, który wynosi dokładnie 1:1. Oznacza to, że na każdy kilogram masy pojazdu przypada jeden koń mechaniczny. Jak więc łatwo się domyślić, samochód waży 1341 kilogramów.
Ile koni mechanicznych ma devel Sixteen?
Wygląda tak, jak marzenie każdego 8-latka.5007 koni mechanicznych i 5093 Nm momentu obrotowego. Kosmiczna stylistyka i prędkość maksymalna przekraczająca 500 km/h.
Ile koni ma najszybszy samochód na świecie?
Koenigsegg – nowy najszybszy samochód. To szwedzka produkcja – W 2020 roku swoją premierę miało kolejny pojazd, który może rozpędzać się do nadzwyczajnych prędkości. Koenigsegg Jesko Absolut został stworzony przez szwedzkiego producenta. Jego moc to 1600 koni mechanicznych.
Jaka jest najlepsza moc silnika?
Jaka moc silnika jest potrzebna? – Jeśli samochód będzie eksploatowany przede wszystkim w mieście, to do dynamicznego poruszania się wystarczy 60 -70 KM w przypadku małego pojazdu miejskiego i 90-100 KM w przypadku samochodu kompaktowego lub klasy średniej wyższej.
Natomiast gdy auto będzie użytkowane głównie na trasach, to po pierwsze, trzeba wybrać pojazd większy. Po drugie – 100 KM to minimalna moc, która pozwoli uzyskać właściwe przyspieszenie w czasie jazdy po trasach i autostradach, W przypadku kompaktu minimum to 100-120 KM, a w przypadku auta klasy średniej wyższej – 150 KM.
To samo dotyczy crossovera i SUV-a, który z racji dużych wymiarów stawia większe opory. Tu także trzeba minimum 150 KM pod maską.
Czy 75 KM to dużo?
Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają Od dłuższego czasu producenci aut przygotowują kilka wersji mocy jednego silnika i sprzedają za dodatkową opłatą te mocniejsze. W praktyce ich nic to nie kosztuje, a klientów tak. Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za konia mechanicznego w takiej sytuacji. To czysty zysk. Wyobraźcie sobie, że producent silnika opracował jednostkę napędową o mocy 75 KM. To wartość odpowiednia do niewielkiego samochodu segmentu A, mającego poruszać się głównie po mieście. Niższa byłaby niewygodna, ale niektórym klientom wystarczy, bo nie jeżdżą zbyt dynamicznie.
I tu jest sposób na łatwy zarobek. Można bowiem zaoferować ten sam silnik, ale osłabiony na przykład do 60 KM w wydawać by się mogło niższej cenie. W praktyce nie ma o tym mowy. To słabszy silnik jest sprzedawany w cenie mocniejszej jednostki, a dopłata do tej drugiej to czysty zysk producenta. Można więc przyjąć, że dopłacamy za coś, za co nie powinniśmy, ale klient nie ma na to wpływu.
Jak to wygląda z technicznego punktu widzenia? To prosta sprawa. różnią się często tylko sterownikiem, który dla obu wersji kosztuje dokładnie tyle samo. Nawet jeżeli jeszcze zmodyfikowano kilka drobiazgów, to nie mają one znacznego wpływu na cenę. Osłabiony silnik – bo tak trzeba go nazwać – ma w programie sterującym ograniczony moment w górnym zakresie obrotów, Kolokwialnie mówiąc – jest zdławiony. Kierowca może to odczuć tylko rozpędzając obie wersje do wysokich obrotów. Silnik napędzający Skodę Citigo i VW up! jest dostępny w wersji standardowej 75 KM i osłabionej do 60 KM.
Te wersje różnią się sterownikiem, a konkretnie programem. Można więc przyjąć, że silnik 75-konny jest wart tyle samo co 60-konny, ale dopłacić trzeba W okolicy maksymalnej mocy można poczuć nagły lub delikatny spadek przyspieszenia. Spowodowane może to być mniejszym lub jego szybszym spadkiem po uzyskaniu maksimum.
W wykorzystywanym najczęściej – niskim i średnim – zakresie niczego nie czuć. Weźmy dla przykładu wspomniany na początku artykułu silnik. Niektórzy się domyślili, że chodzi o jednostkę stosowaną m.in. w Skodzie Citigo i Fabii. Maksymalny moment obrotowy obu wersji jest dokładnie taki sam, osiągany przy tej samej prędkości obrotowej. Ponieważ krzywa momentu obrotowego spada mocniej w funkcji obrotów w słabszej jednostce. to w rzeczywistości tylko iloczyn wartości momentu i obrotów. Im wyższy moment przy danych obrotach, tym wyższa moc. Doskonałą ilustracją jest poniższe zdjęcie pokazujące przebieg momentu i mocy w silniku 2,0 TDI. Jak widać na powyższym przykładzie, większa moc to tylko i wyłącznie efekt przebiegu momentu obrotowego po uzyskaniu maksimum. W praktyce, podczas codziennej jazdy kierowca nie odczuje różnicy. Dopiero przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału i przekroczeniu 3000 obr./min. Niekiedy producenci po prostu obniżają wartość maksymalnego momentu obrotowego, zwłaszcza w jednostkach doładowanych. Nie jest to żadnej problem – to tylko kwestia zmiany oprogramowania zarządzającego pracą silnika. Sterownik jest dokładnie ten sam dla obu wersji, tylko inaczej zaprogramowany.
Nie każdy producent aut chce grać w otwarte karty. Niekiedy słabsze wersje silników są oferowane z niższym standardem wyposażenia, niedostępnym z kolei dla mocniejszej jednostki. Zatem różnica w cenie się rozmywa. To samo będzie, gdy do jednej wersji silnika dodamy napęd na cztery koła czy automatyczną, niedostępne dla drugiej odmiany.
Sprawa jest skomplikowana np. w Fordach z silnikami 1.0 EcoBoost. Do mocniejsze Fiesty dostajemy hamulce tarczowe z tyłu, a do mocniejszego Focusa przekładnię z sześcioma, a nie pięcioma biegami. Niekiedy słabsza jednostka jest wyposażona w skrzynię biegów z mniejszą liczbą przełożeń – zwykle pięć, zamiast sześciu. Aby to sprawdzić, przejrzeliśmy oferty importerów najpopularniejszych w Polsce marek samochodów. Wybraliśmy tylko te wersje silnikowe, które różnią się wyłącznie mocą. Wyjątkowo wzięliśmy do porównania kilka aut, które oferują coś ponad konie mechaniczne.
Dopłaty za właściwą moc osłabionego silnika są bardzo różne – od 1650 do 11 tys. zł. Ta obiektywna wartość ma znaczenie, ponieważ pokazuje, ile dany producent może w łatwy sposób zarobić na kliencie. Jednak dobrze jest też przeliczyć kwotę na jeden koń mechaniczny, a wtedy okaże się, że Hyundai na 11 tys.
zł wycenia stado 49 koni karmionych olejem napędowym, czyli jeden kosztuje 224 zł. Natomiast Volkswagen i Seat* życzą sobie w wybranych jednostkach 2.0 TDI po 75-316 zł za KM. Jest to o tyle niespójne, że w Tiguanie 2.0 TDI mamy najwyższą cenę konia w zestawieniu, a w tej samej jednostce prawie najniższą – 75 zł/KM.
Marka/model samochodu | wersja osłabiona | wersja podstawowa | dopłata | cena jednego KM |
---|---|---|---|---|
Dacia Logan 1.5 dCi | 75 KM | 90 KM | 2500 zł | 166 zł |
Ford Fiesta 1.0 EcoBoost | 100 KM | 125 KM | 4000 zł | 160 zł |
Ford Fiesta 1.5 TDCI | 85 KM | 120 KM | 2850 zł | 81 zł |
Ford Focus 1.0 EcoBoost | 100 KM | 125 KM | 3500 zł | 140 zł |
Ford Focus 1.5 EcoBoost | 150 KM | 182 KM | 4800 zł | 150 zł |
Ford Focus 1.6 Ti-VCT | 85 KM | 105 KM | 3000 zł | 150 zł |
Ford Focus 1.6 Ti-VCT | 105 KM | 125 KM | 3000 zł | 150 zł |
Ford Kuga 1.5 EcoBoost | 120 KM | 150 KM | 6000 zł | 200 zł |
Ford Kuga 2.0 TDCi | 150 KM | 180 KM | 4500 zł | 150 zł |
Ford Mondeo 2.0 TDCi | 150 KM | 180 KM | 6000 zł | 200 zł |
Ford Fiesta 1.1 | 70 KM | 85 KM | 1650 zł | 110 zł |
Hyundai i20 1.0 T-GDI | 100 KM | 120 KM | 3200 zł | 160 zł |
Hyundai i20 1.2 MPI | 75 KM | 84 KM | 1200 zł | 133 zł |
Hyundai i30 1.6 CRDi | 110 KM | 136 KM | 3000 zł | 115 zł |
Hyundai Tucson 2.0 CRDi | 136 KM | 185 KM | 11 000 zł | 224 zł |
Kia Cee’d 1.6 CRDi | 110 KM | 136 KM | 2000 zł | 77 zł |
Kia Sportage 2.0 CRDi | 136 KM | 185 KM | 5000 zł | 102 zł |
Opel Astra 1.4 Turbo | 125 KM | 150 KM | 2500 zł | 100 zł |
Opel Astra 1.6 CDTi | 110 KM | 136 KM | 1700 zł | 65 zł |
Opel Crossland X 1.2 Turbo | 110 KM | 130 KM | 2000 zł | 100 zł |
Opel Insignia 1.5 Turbo | 140 KM | 165 KM | 4000 zł | 160 zł |
Opel Insignia 1.6 CDTi | 110 KM | 136 KM | 4000 zł | 154 zł |
Opel Mokka X 1.6 CDTi | 110 KM | 136 KM | 2800 zł | 108 zł |
Renault Captur 1.5 dCi | 90 KM | 110 KM | 3000 zł | 150 zł |
Renault Megane 1.2 Tce | 100 KM | 130 KM | 3000 zł | 100 zł |
Renault Megane 1.5 dCi | 90 KM | 110 KM | 4000 zł | 200 zł |
Renault Talisman 1.6 Tce | 150 KM | 200 KM | 8000 zł | 160 zł |
Seat Ibiza 1.0 TSI | 95 KM | 115 KM | 3000 zł | 150 zł |
Seat Leon 1.4 TSI | 125 KM | 150 KM | 7900 zł | 316 zł |
Seat Leon 2.0 TDI | 150 KM | 184 KM | 8400 zł | 247 zł |
Skoda Citigo 1.0 MPI | 60 KM | 75 KM | 1500 zł | 100 zł |
Skoda Fabia 1.0 MPI | 60 KM | 75 KM | 2000 zł | 133 zł |
Skoda Fabia 1.0 TSI | 95 KM | 110 KM | 2000 zł | 133 zł |
Skoda Superb 2.0 TDI | 150 KM | 190 KM | 3000 zł | 75 zł |
Volkswagen Golf 1.4 TSI | 125 KM | 150 KM | 4500 zł | 180 zł |
Volkswagen Tiguan 2.0 TDI | 150 KM | 190 KM | 7900 zł | 316 zł |
Volkswagen up! 1.0 MPI | 60 KM | 75 KM | 2000 zł | 133 zł |
Rekordowo tanie okazały się konie mechaniczne mniejszych silników Diesla. Najmniej zapłacimy w 1.6 CDTi, gdzie dopłata pomiędzy wersją 110 KM a 136 KM to tylko 1700 zł, co daje kwotę 65 zł/KM. Niewiele drożej – 77 zł/KM – jest w Kii Cee’d 1.6 CRDi. Co ciekawe, Hyundai do i30 z tym samym motorem żąda więcej.
Tanio jest też w Fordzie Fieście 1.5 TDCi – 81 zł/KM. Polityka cenowa Opla może się podobać, bo konie są tanie, ale można nie zrozumieć, dlaczego ten sam motor, który w Astrze jest “zwycięzcą” tego zestawienia, po zainstalowaniu w modelu Mokka X już nie prezentuje się tak opłacalnie. Tu trzeba dopłacić o 43 zł/KM więcej niż w Astrze.
Jeszcze w gorzej w przypadku tej samej jednostki jest w Insignii. Analogiczna sytuacja jest w Renault. O ile w Capturze dopłata do diesla 1.5 dCi o wyższej mocy (110 zamiast 90 KM) wynosi 3 tys. zł, to już w Megane 4 tys. zł. W Fordzie sytuacja z silnikami EcoBoost jest dość ciekawa.
Focus z jednostką 1.0 o mocy 125 KM ma o jeden bieg więcej w manualnej przekładni w stosunku do wersji 100-konnej. Jednak dopłata jest dość atrakcyjna – 140 zł/KM. W Fieście to już 160 zł/KM, ale tu skrzynie biegów są takie same, za to tylne hamulce mocniejsza wersja ma tarczowe, a słabsza bębnowe. Tu trudno ocenić co jest droższe, a co więcej warte, a jak jest z większym 1.5 EcoBoost? Silnik ten jest oferowany m.in.
do Focusa i Kugi. Oba auta są konstrukcyjnie podobne. W Focusie mamy do czynienia z mocą 150 KM i 182 KM. Dopłata za dodatkowy koń do mocniejszego silnika to 150 zł. W Kudze są wersje 120- i 150-konna i tu dopłata wynosi już 200 zł/KM. Warto jednak zaznaczyć, że o ile w Focusie mamy do czynienia z lekko zdławionym elektronicznie motorem, o tyle w Kudze zmiany techniczne są prawdopodobnie nieco większe.
Po przeanalizowaniu ponad 30 modeli można dojść do takiego wniosku. Im wyższy segment lub wyżej pozycjonowana marka, tym większa dopłata za moc. Przykład? Wyższe ceny konia mechanicznego w volkswagenach i seatach niż w niżej pozycjonowanych Skodach. Nawet w tym samym modelu. W Citigo dopłacamy 100 zł/KM, a w bliźniaczym up! 133 zł/KM.
Dokładnie tyle też dopłacimy w większej Fabii, niezależnie od tego, czy wybierzemy silnik 1.0 MPI czy 1.0 TSI. W tym drugim otrzymamy jeszcze jeden bieg więcej. Dopłata do mocniejszego silnika 1.6 CDTi w Astrze jest rekordowo niska – 65 zł/KM – za to w Insignii, z dokładnie tym samym motorem już nie – 154 zł/KM.
- Doskonałym przykładem jest Opel.
- Oferuje on ten sam motor 1.6 CDTi w dwóch wersjach 110 i 136 KM.
- Dopłata za dodatkowe 26 KM najniższa jest w Astrze, wyższa w droższej Mokce X i najwyższa w Insignii.
- Skoda Superb jest w tym zestawieniu wyjątkiem, ale już Ford Mondeo, Opel Insignia czy nie.
- W tych autach trzeba więcej dołożyć do mocniejszego silnika niż w przypadku modeli kompaktowych czy segmentu B.
Choć trzeba przyznać, że Renault z Oplem i tak nie żądają wiele – 160 zł/KM. Ale to w jednostkach benzynowych. W silniku wysokoprężnym 2.0 TDCi Ford już chce 200 zł/KM. Podobnie jak w naszym artykule o, ponad przeciętność wybija się Dacia. Auto budżetowe jakim jest Logan można kupić z dieslem 1.5 dCi o mocy 75 lub 90 KM.
- Dopłata za koń mechaniczny to aż 166 zł.
- Innym rodzynkiem spośród najpopularniejszych marek jest Toyota, która nie stosuje takiej polityki.
- Oferuje tylko jedną wersję mocy danego silnika.
- I to się ceni.
- Seat nie jest co prawda w czołówce najpopularniejszych marek w Polsce, ale wzięliśmy ją do zestawienia by porównać ze Skodą i Volkswagenem.
: Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają
Ile najwiecej koni ma Tesla?
Dane techniczne TESLA Model S (I) (2013 – 2016) –
Liczba miejsc | 5 |
Liczba drzwi | 5 |
Moc | 306 KM, 320 KM, 332 KM, 367 KM, 378 KM, 381 KM, 387 KM, 421 KM, 422 KM, 539 KM, 700 KM |
Pojemność skokowa silnika | |
Rodzaj katalizatora | Brak |
Liczba cylindrów | |
Skrzynia biegów | Bezstopniowa |
Napęd | Stały napęd na 4 koła, tylny |
Ile najwiecej koni ma Audi?
Już w standardzie Audi R8 Plus generuje dużą moc. Specjaliści z Underground Racing uznali, że nie jest ona wystarczająca i z silnika da się wykrzesać jeszcze więcej. Standardowe wydanie R8 V10 Plus oferuje 610 KM mocy i 560 Nm maksymalnego momentu obrotowego.
- Auto do 100 km/h przyspiesza w 3,2 s, natomiast jego prędkość maksymalna to 330 km/h.
- Pierwszy z pakietów zaproponowany przez tunera dostarcza 800 KM i kosztuje 49 tys. dolarów.
- Za 59 tys.
- Dolarów moc może zostać zwiększona do 900 KM, ale jest jeden warunek.
- Samochód musi być tankowany paliwem wyścigowym.69 tys.
dolarów kosztują modyfikacje zapewniające 1000 KM, natomiast 99 tys. dolarów. to kwota jaką musimy przeznaczyć, aby auto miało pod maską 1250 KM mocy. Mało? Na tym nie koniec. Ostatnie z przygotowanych pakietów pozwalają podnieść moc do 1500 KM lub nawet do 2200 KM.
Odcinkowy pomiar prędkości. Skuteczniejszy jak fotoradary? Seat Ateca. Debiut w segmencie SUV Ile za samochody płaciliśmy 10 lat temu, a ile kosztują dzisiaj?
Materiały promocyjne partnera
Jakie auto jedzie 500 na godzinę?
SSC Tuatara szybsze od Bugatti – nowy rekord prędkości! 500 km/h przekroczone 20 paź 20 12:15 Na przekroczenie magicznej bariery 500 km/h ostrzyło sobie zęby kilku producentów, ale jako pierwszy zrobił to amerykański hipersamochód – SSC Tuatara. Nowy rekord wynosi teraz 508,73 km/h. Tym samym to aktualnie najszybsze auto produkcyjne na świecie. SSC North America Rekordowy przejazd Bugatti Chiron z września zeszłego roku – auto rozpędziło się na niemieckim torze testowym Ehra Lessiennie do 490,48 km/h – przetrwał niewiele ponad rok. Na początku października zwariowani Amerykanie z Shelby SuperCars pobili go, i to dość znacznie.
W sobotni poranek 10 października pod Las Vegas, na siedmiomilowym odcinku State Route 160, samochód SSC Tuatara osiągnął średnią z dwóch przejazdów na poziomie 508,73 km/h. Jednak możliwości SSC Tuatary okazały się znacznie większe. Podczas drugiego przejazdu kierowca Oliver Webb rozpędził samochód aż do 532,93 km/h! Tu warto przypomnieć, że zeszłoroczny rekord Bugatti oparty był tylko na jednym przejeździe, dlatego oficjalny rekord nadal należał do Koenigsegga Agery RS, który osiągnął 447,2 km/h.
Przepisy wymagają, żeby prędkość była średnią najwyższego z wyników osiągniętych podczas przejazdu w obie strony – taki zabieg ma wykluczyć m.in. wpływ wiatru. Amerykański hipersamochód napędza podwójnie doładowany silnik V8 o pojemności 5,9 litra, który generuje 1750 KM po zatankowaniu benzyny E85, a napędzany paliwem 91-oktanowym produkuje ok.1350 KM.
- Moc jest przekazywana za pomocą 7-biegowej skrzyni biegów (zmiana biegu zajmuje 100 ms) wyłącznie na tylne koła.
- Auto pierwszą „setkę” osiąga po zaledwie 2,7 sekundy.
- Producent chwali się też idealną aerodynamiką swojego auta.
- Tuatara osiągnęła najlepszy współczynnik oporu powietrza w historii produkcji hipersamochodów – wynosi on zaledwie 0,279.
Auto przy prędkościach rzędu 150-330 mil na godzinę utrzymuje też świetną równowagę aerodynamiczną – 37 proc. z przodu i 63 proc. z tyłu, co zapewnia docisk na wszystkich czterech kołach. Konstruktorzy i Oliver Webb, który siedział za kierownicą auta podczas bicia rekordu, zgodnie twierdzą, że to nie wszystko na co stać ten model.
- Ierowca stwierdził, że przy lepszych warunkach pogodowych Tuatara może pojechać jeszcze szybciej.
- Jak stwierdził po zakończonej próbie Webb: „Kiedy zbliżałem się do 331 mil na godzinę, Tuatara w ciągu ostatnich pięciu sekund przyspieszyła o 20 mil na godzinę i nadal dobrze ciągnęła.
- Jak powiedziałem Jerodowi, w samochodzie jeszcze nie brakowało pary.
Boczne wiatry to jedyne ograniczenie, które uniemożliwiło nam poznanie prawdziwej granicy samochodu”. Czy ten rekord zostanie pobity? Na pewnie nie zrobi tego Bugatti, które po ostaniej próbie bicia rekordu Chironem oficjalnie zrezygnowało z dalszej batalii o kolejne rekordy. SSC North America 2/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 3/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 4/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 5/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 6/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 7/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 8/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 9/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 10/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 11/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 12/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 13/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 14/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 15/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America 16/16 SSC Tautara – przekroczyła granicę 500 km/h SSC North America : SSC Tuatara szybsze od Bugatti – nowy rekord prędkości! 500 km/h przekroczone
Ile koni mechanicznych ma Bugatti Chiron?
Bugatti Chiron – przyspieszenie do 400 km/h w 32,6 s 11 wrz 17 15:58 Bugatti Chiron – bolid z 1500-konnym silnikiem – ustanowił rekord świata: 400 km/h osiągnął w 32,6 s. Przyspieszenie do 400 km/h i wyhamowanie do zera zajęło 41,96 s. Superpojazd potrzebował na to odcinka o długości 3112 m. Foto: Bugatti / Auto Świat Bugatti-Chiron-40 Podczas próby ustanowienia rekordu świata w przyspieszaniu i hamowaniu za kierownicą Bugatti Chirona siedział Juan Pablo Montoya – były kierowca F1, a teraz kierowca biorący udział w wyścigach Indy 500 i Daytona 24 Hours. Rekordowe Bugatti Chiron jest ozdobą stoiska tej firmy na salonie samochodowym we Frankfurcie (hala nr 3). Foto: Auto Świat Bugatti Chiron na salonie we Frankfurcie Bugatti Chiron jest następcą kultowego już Bugatti Veyrona. Superbolid wyposażony jest w silnik W16 o pojemności 8 litrów i mocy 1500 KM. Aby Chiron uzyskał prędkość wyższą niż 380 km/h, kierowca musi uaktywnić tryb szybkiej jazdy, przekręcając klucz Speed Speed. Bugatti Chiron Próba polegała również na błyskawicznym wyhamowaniu. Gdy kierowca wcisnął hamulec, tylne skrzydło aerodynamiczne Chirona ustawiło się pod kątem 49 stopni, wspomagając manewr hamowania. Skrzydło o szerokości 150 cm przy prędkości auta 400 km/h wytwarza siłę docisku na tylną oś o wartości 900 kg.
Hamulce w Bugatti Chironie wykonane są karbonu, mają średnicę 420 mm na przedniej osi i 400 mm na tylnej. Zaciski są tytanowe, 8-tłoczkowe z tyłu i 6-tłoczkowe z przodu. Wyhamowania z prędkości 400 km/h do zera zajęło 9,3 s. Bolid przebył w tym czasie odcinek 491 metrów. Pablo Montoya podczas prób bicia rekordu świata miał okazję pobić też własny rekord prędkości – dotychczas udało mu się uzyskać 407 km/h (samochodem wyścigowym IndyCar), a Bugatti Chironem osiągnął 420 km/h.
Bugatti w 208 roku planuje pobić rekord prędkości ustanowiony przez poprzedni model – Veyron. Rekord wynosi 431,072 km/h. Taką prędkość uzyskał Veyron 16.4 Super Sport w 2010 roku. Wygląda na to, że w 2018 r. Chiron pojedzie szybciej. : Bugatti Chiron – przyspieszenie do 400 km/h w 32,6 s
Co jest szybsze Koenigsegg czy Bugatti?
Koenigsegg Agera One:1 szybszy od Bugatti Veyrona 2014-02-28 21:34 Koenigsegg postanowił przedstawić nowe superauto. Już na najbliższym salonie genewskim będziemy mogli podziwiać model Agera One:1. Znając dotychczasowe pojazdy szwedzkiego producenta, możemy być pewni, że auto będzie dostarczać wielką dawkę emocji za kierownicą.
- Manufaktura chwali się bardzo dopracowaną aerodynamiką i ogromną mocą pojazdu.
- Stosunek mocy do masy wynosi 1:1, i właśnie tu możemy upatrywać pochodzenia nazwy nowego superauta.
- Wyczynowa Agera generuje potężne 1360 KM i 1371 Nm maksymalnego momentu obrotowego.
- Waga samochodu wraz z płynami i bakiem napełnionym do połowy wynosi 1360 kg.
Auto zostało znakomicie wyważone, jego stosunek rozkładu masy między osie wynosi 44:56. Zobacz: Jeśli wierzyć danym producenta, samochód przyspiesza do 400 km/h w czasie 20 sekund, a maksymalna prędkość to 440 km/h. Oznacza to, że wóz jest potężniejszy i szybszy od Bugatti Veyrona.
Oprócz doskonałego przyspieszania, One:1 potrafi bardzo skutecznie hamować. Zapowiadana droga hamowania ze 100km/h do 0 km/h to tylko 28 m. Tak doskonały wynik jest możliwy do osiągnięcia dzięki wydajnym hamulcom ceramicznym z tarczami o średnicy 397 mm i 380 mm z tyłu. Za trakcję odpowiedzialne są opony wyczynowe Michelin Cup.
Limitowana odmiana One:1 powstanie w tylko sześciu egzemplarzach. Według nieoficjalnych informacji, wszystkie zostały już zamówione. Supersamochód zadebiutuje na motoryzacyjnych targach w Genewie. : Koenigsegg Agera One:1 szybszy od Bugatti Veyrona
Ile koni mechanicznych ma człowiek?
Czy wiesz, ile koni mechanicznych ma koń lub człowiek? A ile samolot czy lokomotywa? 7 kwi, 11:54 Nic tak nie uzmysławia potęgi danej maszyny, jak liczba koni mechanicznych generowana przez jej napęd. Ale spokojnie, nie jest to quiz, w którym będziemy dywagować o danych z tabel producentów samochodów. O nie! Tym razem wzięliśmy na warsztat naprawdę spektakularne “sprzęty”. Foto: OlegRi / Shutterstock Jest to jeden z najszybszych seryjnie produkowanych samochodów na świecie. Chiron zasilany jest umieszczonym centralnie, 8-litrowym silnikiem W16 wspomaganym przez 4 turbosprężarki. Moc maksymalna wynosi 1500 KM, a moment obrotowy – 1600 Nm.
Auto rozpędza się do “setki” w zaledwie 2,4 s., a jego prędkość maksymalna to 420 km/h! Wersja specjalna Bugatti Chiron 300+ podczas prób rozpędziła się do ponad 490 km/h, czyli pobiła magiczną granicę 300 mil na godzinę. W Polsce wciąż królują ponad 80-tonowe lokomotywy z serii EU07. Do dziś są to jedne z najbardziej rozpoznawanych oraz wciąż najbardziej popularnych lokomotyw nad Wisłą.
Ich napęd elektryczny rozwija potężne 2719 KM mocy ciągłej. Na jedną godzinę pracy ta moc może zostać bezpiecznie podniesiona do 2828 KM. Amerykański czołg M1 Abrams zasilany jest przez silnik turbowałowy Avco Lycoming AGT-1500C o mocy 1500 KM osiąganej przy 3000 obr./min.
- Abrams ma 4 biegi w przód i 2 w tył.
- Czołg osiąga prędkość ponad 65 km/h na nawierzchni utwardzonej i prawie 50 km/h w terenie, jednakże są niepotwierdzone raporty o załogach, które osiągały prędkość około 90 km/h.
- Silnik czołgu może być zasilany wieloma rodzajami paliwa.
- Abramsa można zasilać olejem napędowym, paliwem rakietowym JP-1, niskooktanową benzyną, a nawet wysokoprocentowym roztworem alkoholu.54 tys.
KM Następne pytanie Znany z polskiej armii amerykański samolot wielozadaniowy F-16 może być wyposażony w różne silniki. Jednym z nich jest Pratt & Whitney F100-PW-229, który generuje 79 kN w suchym ciągu oraz 129,7 kN z dopalaniem. To oznacza, że przy prędkości przelotowej Mach 1 silnik F-16 generuje około 54 tys.
- Koni mechanicznych Ludzki “sprzęt”, którym jest organizm w pełni zdrowego człowieka, może pracować z mocą na poziomie około 1,2 konia mechanicznego.
- Nie jest to zbyt dużo, jednak wartość ta jest osiągalna tylko na krótki czas.
- Podczas normalnego funkcjonowania człowiek utrzymuje moc około 0,1 KM.
- Profesjonalni sportowy są w stanie osiągnąć na krótką chwilę moc odpowiadającą 2,5 KM i przez kilka godzin utrzymać ją na poziomie 0,3 KM.
Amerykańskie motocykle Boss Hoss to nie są typowe jednoślady. Na początek należy zaznaczyć, że europejskie, czy japońskie sportowe konstrukcje mają niewiele ponad 200 KM osiągane z silników o względnie niedużych pojemnościach. Boss Hoss takich nie używa.
- Amerykańska firma wierzy, że do motocykla najlepiej pasuje ogromny silnik V8.
- I tak prezentowany model Super Sport może mieć nawet 563-konny silnik V8 Big Block.
- Co ciekawe w szybkiej jeździe Hoss nie ma najmniejszych szans ze wspomnianymi sportowymi modelami.104 tys.
- M Następne pytanie Boeing 777 to największy na świecie samolot napędzany dwoma silnikami.
Na potrzeby tego projektu główni producenci silników lotniczych zdecydowali się stworzyć jednostki napędowe o ciągu aż do 340 kN każdy. Jak to przekłada się na ilość koni mechanicznych? Zdaniem Austrian Airlines w Boenigu 777 każdy z silników generuje aż 52 000 koni mechanicznych! 777 może przy tym zabrać na pokład ponad 181 tys.
- Litrów paliwa, co pozwala na zasięg ponad 13 tys.
- Km (ponad 15 tys.
- W wersji Long Range)! Dlaczego jeden żywy koń to aż 3 konie mechaniczne? Oto odpowiedź.
- M to jednostka utworzona w czasach rewolucji przemysłowej dla porównywania mocy maszyn parowych z końmi.
- I tak silnik parowy o mocy 3 KM może oddać, miej więcej taką samą moc, co jeden pracujący koń, ale w trzech 8-godzinnych zmianach, czyli de facto 3 konie pracujące przez całą dobę.
Chyba przy okazji znalazłem odpowiedź na pytanie, dlaczego dzień pracy zwykle trwa 8 godzin. Zastanawialiście się kiedyś jaką mocą dysponują potężne ciężarówki? Królową w świecie europejskich ciągników siodłowych jest Scania V8. Podczas gdy większość TIR-ów ma 6-cylindrowe rzędowe silniki, to w Scanii pracuje potężne turbodoładowane V8.
W najmocniejszej wersji Scania ma aż 770 KM i moment obrotowy wynoszący 3700 Nm.196 tys. Następne pytanie Rosyjskie okręty podwodne klasy Oscar mają napęd atomowy. Oznacza to, że na pokładzie znajduje się reaktor jądrowy napędzający silniki parowe. Na pokładzie okrętu podwodnego klasy Oscar znajdują się dwa silniki parowe, które generują po 97 990 KM.
Taki napęd pozwala długiemu na około 150 metrów (w zależności od wersji) podwodnemu potworowi płynąć w zanurzeniu z prędkością do 59 km/h. Pod klapą samochodu, który zmotoryzował Polskę, znajdował się niewielki, 2-cylindrowy benzyniak o pojemności 594 ccm, generujący 23 KM.
W 1977 roku zwiększono pojemność silnika do 652 ccm, dzięki czemu zyskano moc 24 koni mechanicznych. W ofercie był jeszcze model BIS, którego silnik miał zwiększoną do 703 ccm pojemność skokową, dzięki czemu rozwijał 25,2 KM.160 mln KM Następne pytanie Saturn V to największa i najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek została wystrzelona w kosmos.
Wysoka na 110,6 m, Saturn V miała pięć silników F-1 na pierwszym stopniu, pięć silników J-2 na drugim stopniu i jeden J-2 na trzecim stopniu. F-1 do dziś pozostaje największym i najpotężniejszym jednokomorowym silnikiem rakietowym na paliwo płynne, jaki kiedykolwiek opracowano.
- Podczas startu Saturn V generowała ciąg na poziomie 160 milionów koni mechanicznych (BBC).
- Samochodzik na pilota ma taką samą moc jak koń? Tak, ale pod warunkiem, że napędza go specjalny silnik spalinowy na mieszankę nitro.
- Jako przykład tego ile mocy mają “zabawki” wybraliśmy model marki HPI na podwoziu HPI WR8 3.0.
Pod “maską” tego zdalnie sterowanego auta znajduje się spalinowy silnik NITRO STAR G3.0 HO ENGINE WITH PULLSTART o mocy prawie 3 koni mechanicznych! Ten malutki dwusuwowy motor potrafi rozkręcić się aż do 32 tys. obr./min! 12 tys. KM Następne pytanie Wybraliśmy skład TGV Atlantique, bo to on, będąc standardowym pociągiem, ustanowił jeden z rekordów prędkości wynoszący 515.3 km/h.
Kolejny rekord wynosi 574 km/h, ale jest to już wyczyn specjalnego składu wykorzystywanego tylko do badań. Moc TGV Atlantique jest zależna od instalacji trakcyjnej, ale może osiągać nawet 8 800 kW, czyli prawie 12 tys. koni mechanicznych. Jak dowiodły badania, to wystarczy, aby gnać ponad 500 km/h.114 800 KM Następne pytanie Jak podaje Księga Rekordów Guinessa, na pokładzie rekordowo wielkiego kontenerowca MS Emma Mærsk pracuje Wärtsilä RT-flex96C.
Jest to turbo doładowany, dwusuwowy silnik wysokoprężny, przeznaczony do zasilania dużych statków kontenerowych. RT-flex96C jest największym silnikiem tego typu na świecie. Sama jednostka napędowa ma długość 27 metrów, wysokość 13,5 metra i waży ponad 2300 ton.
Ile samochód ma koni mechanicznych?
Wykorzystywane powszechnie jednostki mocy silników – Konie mechaniczne, które powszechnie wykorzystuje się do oznaczania mocy silników pojazdów np. w Polsce i w Europie mają konkurentów. W Niemczech służy do tego celu jednostka PS „Pferdestarke”, a w Wielkiej Brytanii jednostka HP – koń parowy.
· 1kW = 1,36 KM = 1,34 HP,· 1 KM = 0,74 kW = 0,99 HP,· 1 HP = 1,01 KM = 0,75 kW.
W dowodach rejestracyjnych pojazdów w Polsce określana jest moc silnika w jednostce miary kW – kilowatach, a nie w KM. Jak sprawdzić konie mechaniczne w samochodzie? Najszybciej przeliczając wartość z dowodu rejestracyjnego na KM. Na przykład auto, które ma moc rzędu 96 kW w jednostce KM będzie miało w zaokrągleniu 131 KM.
Obliczanie kW na KM nie jest więc skomplikowane, ponieważ wystarczy pomnożyć wartość w kW przez 1,36, by uzyskać pożądany wynik. Moc silnika, czy to podawana w kW czy w KM, jest istotna nie tylko z punktu widzenia fana motoryzacji, który chce mieć możliwie jak najmocniejszy silnik, ale też w związku z prowadzeniem działań promocyjnych koncernów motoryzacyjnych.
Moc pojazdu jest jednym z kryteriów decydującym również o wysokości składki na obowiązkowe komunikacyjne. : Koń mechaniczny – co to jest? Jak przeliczyć moc silnika?
Jaką moc ma jeden koń?
Zgodnie z układem miar SI jeden kilowat to ok.1,36 konia mechanicznego, zaś 1 KM odpowiada mocy ok.0,74 kW. W przypadku silnika o mocy na przykład 80 KM daje to 59 kW.
Ile koni mechanicznych ma żywy koń?
Silnik żywy
Zwierzę Człowiek | Pełna | |
---|---|---|
Koń o masie 400 kg | 60 | 75 |
Wół | 60 | 48 |
Muł | 50 | 55 |
Osioł | 40 | 32 |