Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Co Zrobić Żeby Samochód Mniej Palił?

Co Zrobić Żeby Samochód Mniej Palił?

0 Comments

Co Zrobić Żeby Samochód Mniej Palił
Top 10: łatwe sposoby żeby auto paliło mniej i było bardziej eko. Stosuj je jeśli chcesz oszczędzić

 1. Wybierz opony ekologiczne, zadbaj o geometrię kół
 2. Zamontuj światła LED do jazdy dziennej.
 3. Uszczelnij wycieki.
 4. Zadbaj o stan techniczny auta.
 5. Wybieraj ekologiczne produkty.
 6. Kontroluj ciśnienie w oponach.

ё

Co zwiększa spalanie w samochodzie?

W skrócie – Zwiększone spalanie paliwa może wynikać z niewłaściwego stylu jazdy (gwałtownego hamowania i przyspieszania, braku hamowania silnikiem, wprowadzanie silnika na wysokie obroty), przewożenia w samochodzie dodatkowego obciążenia czy nieprawidłowego ciśnienia w oponach.

Jak obniżyć spalanie w silniku benzynowym?

Jak zmniejszyć spalanie paliwa? Trzy przydatne wskazówki Wysokie zużycie paliwa to jedno z największych utrapień kierowców. Jak obliczyć, ile benzyny spala Twój samochód? Co możesz zrobić, żeby obniżyć zużycie paliwa? Oto trzy proste, ale skuteczne rady. W nowoczesnych samochodach informację o średnim zużyciu paliwa dostarcza komputer pokładowy – taka opcja może być jednak niedostępna w starszych czy tańszych pojazdach. Na szczęście spalanie bardzo łatwo możesz obliczyć samodzielnie, korzystając ze wzoru: „ilość paliwa / liczba przejechany kilometrów x 100″.

 • Przykładowo: jeżeli do pustego baku nalałeś 40 litrów benzyny, a paliwa wystarczyło Ci na przejechanie 550 km, to spalanie na 100 km w przybliżeniu wynosi 7,3 l (40 / 550 x 100).
 • Na zużycie paliwa realny wpływ ma naprawdę wiele czynników: stan techniczny silnika, hamulców i opon, obciążenie pojazdu, a także styl jazdy.

Na co zwrócić uwagę, bo zmniejszyć spalanie, a co za tym idzie – rachunki za benzynę? Odpowiedni styl jazdy to klucz do obniżenia spalania. Co zrobić, by samochód zużywał mniej cennej benzyny? Unikaj jazdy na wysokich obrotach, powstrzymuj się od gwałtownego przyśpieszania i zwalniania. Dojeżdżając do skrzyżowania, stopniowo zmniejszaj prędkość, zamiast gwałtownie wciskać hamulec.

 • Podczas jazdy na trasie, staraj się utrzymać stałą prędkość.
 • Taki styl jazdy jest ekonomiczny, a przy tym bezpieczny.2) Zadbaj o opony i hamulce Upewnij się, czy ciśnienie powietrza w oponach zgodne jest z normami wytyczonymi przez producenta samochodu.
 • Niedopompowane opony są jednym z czynników, który zwiększa zużycie benzyny – warto więc co jakiś czas skontrolować ciśnienie.

Kupując nowe opony, zwróć uwagę na to, do której klasy się zaliczają (od A do F). Im lepsza klasa, tym mniejsze opory toczenia opony i mniejsze spalanie benzyny. Ogumienie najwyższej jakości znajdziesz w sklepie internetowym eMag:, Pamiętaj również, by regularnie kontrolować stan hamulców. Każdy dodatkowy kilogram obciążenia powoduje wzrost zużycia paliwa. Warto co jakiś czas przejrzeć zawartość bagażnika oraz schowków i pozbyć się wszelkich niepotrzebnych rupieci. Po zakończeniu sezonu letniego wyjmij z bagażnika parawan, parasol przeciwsłoneczny, leżaki, grilla i inne plażowe i działkowe akcesoria – zimą raczej się nie przydadzą.

Przy jakiej prędkości najmniejsze spalanie?

Jak prędkość wpływa na spalanie. Test przy 100-120-140 km/h Jak bardzo prędkość wpływa na zużycie paliwa? Czy przy szybkiej jeździe diesel pozostaje oszczędniejszy od silnika benzynowego? Ile na autostradzie spala auto miejskie, sportowe, limuzyna czy SUV? Do ok.60-70 km/h opór powietrza w większości samochodów jest zbliżony do oporów toczenia i nie ma większego wpływu na zużycie paliwa.

 • Przy 80-90 km/h karoserie wciąż na tyle łatwo rozcinają powietrze, że jazda pozostaje ekonomiczna.
 • Przy odpowiednim traktowaniu nawet spore samochody z silnikami o dużych pojemnościach potrafią zużyć 6 l/100 km.
 • Dalszemu zwiększaniu prędkości towarzyszy przyrost oporu aerodynamicznego.
 • Przy prędkościach autostradowych powietrze stawia spory opór o czym można przekonać się, wystawiając dłoń za okno – utrzymywanie jej w kierunku jazdy przychodzi łatwo, jednak wystarczy ustawić rękę prostopadle, by doświadczyć jaką pracę musi wykonać silnik, by utrzymać pożądaną przez kierowcę prędkość.

Redakcja poleca: Jak zużycie paliwa zmienia się wraz z prędkością? Sprawdziliśmy to na przykładzie samochodów różnych klasy i układami napędowymi o różnej konstrukcji. W próbie wzięły udział wolnossące silniki benzynowe, jednostki po downsizingu, turbodiesle, samochody z napędem na cztery koła oraz automatycznymi skrzyniami biegów.

Jak jeździć oszczędnie na benzynie?

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem? – Gwałtowne hamowanie i przyspieszanie to wciąż popularna praktyka na naszych drogach. Tymczasem by jeździć ekonomicznie, należy utrzymywać stałą prędkość. Optymalna dla terenów zabudowanych to 50-60 km/h. Na trasie natomiast wynosi 90-120 km/h.

Ekonomiczna jazda samochodem przez wielu uznawana jest za mało dynamiczną, Mogłoby się wydawać, że utrzymywanie stałej prędkości nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Wystarczy jednak przyjrzeć się krajom skandynawskim. Sztokholmscy kierowcy do perfekcji opanowali ekonomiczną jazdę.

Nawet w godzinach szczytu rzadko zmuszeni są do zatrzymywania się. Kluczem jest obserwacja drogi i przewidywanie wydarzeń na niej. Jeśli zwykle koncentrujesz się na najbliższych kilkudziesięciu metrach, zmień to i zacznij analizować to, co dzieje się kilkaset metrów przed autem.

Ile litrów benzyny na 100 km?

Jak samodzielnie obliczyć zużycie paliwa w samochodzie? – Chcesz w prosty sposób obliczyć spalanie swojego samochodu? Aby dokonać obliczeń, wystarczy wykonać zaledwie kilka czynności:

 • zatankować pojazd do pełna,
 • po zatankowaniu spisać stan licznika lub wyzerować licznik trasy (jeżeli masz taką możliwość),
 • przejechać określony odcinek (np.25 km),
 • zatankować ponownie do pełna.

Ilość zatankowanego za drugim razem paliwa wystarczy podzielić przez liczbę przejechanych kilometrów, a wynik tego działania pomnożyć przez 100. Rezultatem obliczeń będzie spalanie wyrażone w litrach na 100 km. Wzór na obliczenie spalania samochodu jest bardzo prosty: Średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100 Przykład: Pan Tadeusz chciał wyliczyć spalanie posiadanego samochodu.

Kiedy auto dużo pali?

Zużycie paliwa a obroty silnika – test w warunkach rzeczywistych Nie brakuje kierowców, którzy twierdzą, że na niskich obrotach silnik się męczy i przez to spala więcej. Postanowiliśmy zrobić test i sprawdzić, jaka jest zależność pomiędzy obrotami a zużyciem paliwa i czy rzeczywiście warto wcześniej zmienić bieg na wyższy. Przyjrzyjmy się na chwilę teorii, rozkładając w pewnym sensie zużycie paliwa na czynniki pierwsze. W samochodzie z silnikiem spalinowym jest ono zależne od trzech podstawowych czynników : obrotów jednostki napędowe, położenia przepustnicy, czyli stopnia wciśnięcia pedału gazu i od obciążenia silnika.

 1. W każdym przypadku im mniej, tym lepiej.
 2. Obroty silnika to nic innego jak określona liczba zapłonów mieszanki w czasie jednej minuty,
 3. To oczywiste więc, że spalenie 8 tys.
 4. Dawek paliwa w minutę jest bardziej ekonomiczne niż spalenie 12 tys.
 5. Wielkość dawki paliwa jest regulowana położeniem przepustnicy – im mocniej wciskamy pedał gazu, tym do silnika dostarczamy więcej powietrza, które generuje wzrost podaży paliwa, czyli zwiększa dawkę.

Obciążenie jest czynnikiem pobocznym, bo im jest większe, tym bardziej otwieramy przepustnicę lub bardziej spada prędkość jazdy, która jest z kolei czynnikiem dość specyficznym. Za niskie obroty i zbyt duże obciążenie dla silnika? Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak jest w praktyce W kontekście zużycia paliwa, prędkość jazdy należy rozumieć jako liczbę podanych dawek paliwa na określonym dystansie lub w czasie. Na przykład, wraz ze wzrostem prędkości rośnie obciążenie wynikające m.in. z oporu powietrza, a to zmusza kierowcę do większego otwarcia przepustnicy. To dlatego z jednej strony samochód spala najwięcej paliwa, szczególnie w korku, gdzie często jedzie się bardzo wolno oraz, gdzie podróżujemy z wysokimi prędkościami.

Miasto (niska prędkość) – niskie obroty, niskie obciążenie, niewielkie otwarcie przepustnicy, ale długi czas pokonania określonego dystansu.Autostrada (wysoka prędkość) – wysokie obroty, duże obciążenie, duże otwarcie przepustnicy, ale krótki czas pokonania dystansu.

Warto zaznaczyć, że zużycie paliwa w mieście dość często jest podobne do tego, które występuje podczas jazdy ze stałą prędkością 120-140 km/h. W mieście występuje także czynnik częstej zmiany prędkości, ale to oddzielny temat. Aby zminimalizować wartości trzech podstawowych czynników – obroty, położenie przepustnicy i obciążenie – względem prędkości jazdy, stosuje się skrzynie biegów o coraz większej liczbie przełożeń. Wówczas można precyzyjnie dostosować obroty silnika do prędkości jazdy i obciążenia.

You might be interested:  Jak Ubezpieczyć Samochód W Gta 5?

Im wyższe przełożenie przy zachowaniu tych samych obrotów, tym wyższa prędkość jazdy, co daje nam krótszy czas pokonania określonego dystansu, czyli spalanie paliwa trwa krócej. W praktyce samochód jest najbardziej ekonomiczny w średnim zakresie prędkości. Zbyt wysoka lub zbyt niska powoduje wzrost zużycia paliwa.

Niestety im wyższe przełożenie i niższe obroty, tym większe obciążenie dla silnika, które zdaniem niektórych kierowców ma negatywny wpływ na zużycie paliwa. Mówiąc kolokwialnie, silnik kręcący się z prędkością 1500 obr./min męczy się i jest słaby, dlatego mocniej wciskamy gaz. Postanowiłem sprawdzić przy trzech różnych prędkościach, jak się ma zużycie paliwa do obrotów silnika. Test został przeprowadzony na tej samej drodze w tych samych warunkach przy stałej prędkości 90, 70 i 50 km/h z użyciem czwartego i piątego biegu, a przy 50 km/h również na trzecim biegu.

 1. Osobiście znam kilku kierowców, którzy jeżdżą na zbyt niskich biegach w sposób ewidentny i bardzo rzadko używają najwyższego przełożenia.
 2. Dlatego też sprawdziłem spalanie na czwartym biegu przy 90 km/h.
 3. Przypuszczam, że takie zachowanie niektórych osób wynika ze starych przyzwyczajeń, gdy samochody z silnikami benzynowymi z poprzedniej epoki po prostu nie znosiły obrotów poniżej 2500 – szarpały, dusiły się i nie miały mocy.

Czwarty bieg i 90 km/h – wbrew pozorom są kierowcy, którzy tak jeżdżą W naszym testowym nie ma z tym najmniejszych problemów. Na czwartym biegu przy prędkości 90 km/h jego bardzo oszczędny silnik 1,2 DualJet kręcił się 3000 razy na minutę. Zmiana na piątkę powodowała spadek obrotów o 600, co dawało kojące dla ucha 2400 obr./min i brak jakichkolwiek niedogodności. To spadło z wartości 4,6 do 4,2 l/100 km, czyli o skromne 0,4 l/100 km. Jednak tu warto przyjrzeć się wartości procentowej, ponieważ testowe suzuki jest samochodem wyjątkowo ekonomicznym. To spadek zużycia paliwa wyniósł 9 proc. Kolejna próba odbyła się przy prędkości 70 km/h.

Na czwartym biegu silnik miał komfortowe obroty 2300 i w zasadzie trudno byłoby mi taką jazdę ocenić negatywnie. Jednak zmiana na piątkę spowodowała spadek do 1900 obr./min, co niemal całkowicie wyciszyło motor, choć wciąż miał on zapas mocy do sprawnego przyspieszania. Spalanie natomiast spadło z 3,9 do 3,6 l/100 km.

Tym razem o 8 proc. Przy 70 km/h wybór pomiędzy czwartym i piątym biegiem nie jest bardzo istotny. Ostatni test wykonałem przy prędkości 50 km/h, ale już z użyciem trzech biegów, bo na dobrą sprawę każdy z nich był odpowiedni. Wielu kierowców używa w mieście trzech pierwszych lub czterech pierwszych przełożeń twierdząc, że piątka to już za dużo jak na tak niską prędkość.

Rzeczywiście, w suzuki obroty spadły na piątce do poziomu 1300, co jest już wartością ekstremalnie niską. Co ciekawe, nawet wtedy nie było czuć wibracji, ale samochód nie miał najmniejszej ochoty na przyspieszanie. Na czwartym biegu przy 50 km/h obroty wynosiły 1700, co daje odpowiedni komfort jazdy, a silnika praktycznie nie słychać.

Nawet na trzecim biegu jest nieźle, bo obroty na poziomie 2200 nie są męczące. Spalanie też wygląda dobrze, bo 3,9 l/100 km to bardzo dobra wartość. Jednak zmiana z trzeciego na czwarty bieg daje spadek do 3,2 l/100 km, czyli aż o 0,7 l/100 km, a to daje oszczędność na poziomie 18 proc! Ekstremalnie niskie obroty, ale w zamian ekstremalnie niskie zużycie paliwa.

Wyniki zużycia paliwa na poszczególnych biegach przy określonych prędkościach

3. bieg 4. bieg 5. bieg
90 km/h 4,6 l/100 km 4,2 l/100 km
70 km/h 3,9 l/100 km 3,6 l/100 km
50 km/h 3,9 l/100 km 3,2 l/100 km 2,8 l/100 km

Czas na wnioski. Przy użyciu prostego samochodu z niedoładowanym silnikiem benzynowym i pięciobiegową przekładnią pokazaliśmy, że w nowoczesnym aucie to obroty mają kluczowe znaczenie dla spalania, a nie obciążenie silnika, Nawet gdy jest duże, nie ma tak negatywnego wpływu na zużycie paliwa jak wysoka prędkość obrotowa.

 • To też pokazuje, jak dużo można zaoszczędzić zmieniając przyzwyczajenia i jeżdżąc w myśl zasady – jeden bieg w górę.
 • Wniosek z testu jest prosty – utrzymanie niskich obrotów daje realne korzyści Sama zmiana z czwórki na piątkę dała przy trzech opisanych prędkościach średnie korzyści na poziomie 0,37 l/100 km.

Przy czym największa zmiana nastąpiła przy niskiej prędkości 50 km/h po rezygnacji z jazdy na trzecim biegu. Tu ewidentnie widać, że przy stosunkowo niskim obciążeniu każdy wzrost obrotów ma negatywny wpływ na spalanie. Dlatego o ile w trasie da się oszczędzić niewiele, o tyle w mieście całkiem sporo.

Ile spalę paliwa?

Jak obliczyć zużycie paliwa? – Spalania paliwa samochodu jest zazwyczaj znacznie wyższe niż wartości podawane przez producentów aut. Informacje o spalaniu paliwa danego modelu marki samochodowej opierają się na testach przeprowadzonych w optymalnych warunkach jazdy.

 • Tymczasem w praktyce zużycie paliwa jest wyższe ze względu na takie czynniki jak: styl jazdy, obciążenie pojazdu przez bagaż lub większą ilość pasażerów, ciśnienie w oponach, ogumienie, prędkość czy włączona klimatyzacja.
 • Jak jeździć ekonomicznie znajdziesz tutaj,
 • Aby obliczyć spalanie w mieście, należy wyzerować licznik po zatankowaniu określonej ilości paliwa, a następnie po przejechaniu określonego dystansu podzielić ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów.

Takie obliczenie wygląda następująco: śsp = izp / d * 100 gdzie:

śsp – średnie spalanie paliwa, izp – ilość zatankowanego paliwa (l), d – dystans (km)

Jakie obroty na benzynie?

Za niskie obroty – konsekwencje – Zazwyczaj kierowcy praktykują regułę: „Im niższe obroty, tym mniejsze spalanie”. Bardzo popularne jest również przekonanie, że najbardziej ekonomiczną opcją jest jazda na najwyższym biegu i możliwie najniższych obrotach silnika.

zużycie łożysk silnika uszkodzenia tłoków znaczne obniżenie mocy pojazdu

Po wbiciu wyższego biegu obroty spadną za nisko, samochód będzie wolno nabierał prędkości mimo mocnego wciśnięcia pedału gazu. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla silnika, ponieważ znacznie szybciej zużywają się panewki wału korbowego, Podczas jazdy na za niskich obrotach moc samochodu znacznie spada, z czym wiąże się zmniejszenie jego dynamiki.

 1. Będzie to odczuwalne przy każdym manewrze wyprzedzania.
 2. Za każdym razem kierowca będzie zmuszony do redukcji biegów, a to z kolei wydłuży manewr i w konsekwencji stanie się on mniej bezpieczny.
 3. Warto również pamiętać, że podczas ruszania powinno się wykorzystywać ten zakres obrotów, w którym silnik rozwija najwyższy moment obrotowy.

To jest 2200–3500 obr./min dla diesla i 3500–4500 obr./min dla benzyniaka, W tym zakresie silnik osiąga najwyższą sprawność i wykorzystuje najmniej paliwa. Najwyższy możliwy bieg powinno się wrzucić dopiero wtedy, gdy samochód osiągnie prędkość podróżną.

Jak poprawic spalanie?

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach 3 paź 14 00:00 Użytkując samochód czasami zapominamy, że łamiemy podstawowe zasady ekonomicznej jazdy, dlatego przypominamy Wam – co zrobić by wasze auto zużywało mniej benzyny Auto Świat Każdy przeciętny użytkownik samochodu marzy o zmniejszeniu zużycia paliwa. Część osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że na co dzień popełnia podstawowe błędy prowadzące do zmniejszenia ilości paliwa w naszym baku. Polecamy proste sposoby, nie musimy od razu diametralnie odmieniać naszego stylu jazdy. Auto Świat Sprawdzajmy ciśnienie powietrza w oponach, za niskie spowoduje zwiększone spalanie, a do tego wcześniejsze zużycie opon. Nawet 0,2 bara może zwiększyć zużycie benzyny o 2%.2/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Wymieńmy opony, na te o zmniejszonych oporach toczenia, możemy też założyć dobre lekkie aluminiowe felgi (nie każde mają małą masę). Unikajmy szerszych kół o dużej średnicy.3/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Wymieniajmy olej na bieżąco zużyty może zwiększyć zużycie paliwa o 3%.4/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Sprawdzajmy stan świec, zużyte na pewno przyczynią się do większego zapotrzebowania na paliwo.5/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Zmieniajmy filtr powietrza na bieżąco, on także wpływa na grubość naszego portfela.6/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Wyjmijcie niepotrzebne rzeczy z bagażnika, to zawsze kilka kilo mniej. Dodatkowo zwiększamy nasze bezpieczeństwo.7/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Zmieniajmy biegi w odpowiednim momencie, unikajmy wciskania gazu do oporu.8/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Gdy stoimy przez dłuższy czas na przejeździe kolejowym, czy czekamy na kogoś wyłączmy silnik.9/10 Jak zmniejszyć zużycie paliwa w 10 krokach Auto Świat Dodatkowe halogeny na dachu, bagażnik itp.

Co spala najwięcej paliwa?

Bugatti Veyron, czyli auto które pali najwięcej paliwa na świecie! 2010-11-09 – M. Grygier Tagi:,, Nic dziwnego. US Environment Agency (EPA) opublikowało właśnie raport dotyczący spalania paliwa wśród dostępnych na rynku modeli. Wygrała Toyota, a Bugatti.

 1. Cóż, inaczej być nie mogło.
 2. Najbardziej oszczędnym modelem samochodu według EPA jest Toyota Prius, która zadowoli się ilością 4,61 l/100 km w mieście oraz 4,9 l/100 km paliwa na trasie.
 3. Na drugim końcu zestawienia znajduje się król wszystkich sportowych, luksusowych samochodów – Bugatti Veyron! Jego średnie spalanie wygląda następująco – 29,4 l/100 km w mieście oraz 15,5 l/100 km w trasie.

Dużo? Pewnie. Ale patrząc na 8-litrowy silnik W16 i moc 1001 KM, która pozwala przyspieszyć mu do pierwszej setki w czasie 2,5 sekundy i gnać z prędkością maksymalną równą 407 km/h, nie mogło być inaczej. To i tak niezłe spalanie. Badanie dotyczy wersji podstawowej.

 • Ciekawe jak wygląda spalanie topowej wersji Veyron Super Sport.
 • Poza tym, klienci Bugatti raczej nie biorą pod uwagę takich statystyk jak spalanie czy cena paliwa.
 • Mało tego, zapłaciliby więcej, gdyby mogli w zamian za dodatkowe kilka litrów na sto kilometrów otrzymać 100 lub 200 KM więcej.
 • W kwestii reszty podium – na drugim jej stopniu znalazły się: Ford Fusion Hybrid, Mercury Milan Hybrid oraz Lincoln MKZ Hybrid.

Trzecią pozycję zajęła Honda Civic Hybrid. Badanie dotyczyło rynku amerykańskiego. W europejskim wydaniu podium wyglądałoby zapewne nieco inaczej. źródło: Autoevolution Bugatti Veyron, czyli auto które pali najwięcej paliwa na świecie! patryk123457896433 2013-11-24 21:56 Maybah exselero pali 50/100 i jest najdroższy kosztuje 8mln dolarów!!!!!!!!!!!! : Bugatti Veyron, czyli auto które pali najwięcej paliwa na świecie!

Kiedy silnik zużywa najmniej paliwa?

Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone. Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone. Motoryzacja także ma swojego świętego Graala. A jest nim wiedza dotycząca tego, co zrobić aby samochód palił jak najmniej. Dziś przygotowaliśmy zatem księgę skarbów, eksploatacyjnych skarbów. W pierwszej kolejności rozprawimy się z motoryzacyjnymi mitami.

 1. Bo według tych w samochodzie spala najmniej wtedy, gdy wrzuci na luz np.
 2. Podczas toczenia się w mieście, ewentualnie zjeżdżania ze wzniesienia.
 3. To oczywista bzdura.
 4. Nowocześniejsze jednostki napędowe budowane mniej więcej od trzech dekad okazują się najoszczędniejsze wtedy, gdy prowadzący zaczyna hamować silnikiem.

Bo zwalnianie przy pomocy redukcji przełożenia sprawia, że jest odcinane całkowicie!

Jak ekonomicznie przyspieszać?

Jak jeździć ekonomicznie – czyli oszczędzać nie tylko pieniądze, ale i samochód 30 kwi 18 15:24 Jeśli chcesz jeździć ekonomicznie nie jesteś skazany na tzw. jazdę taksówkarską. W żadnym wypadku nie musisz być zawalidrogą, wręcz przeciwnie oszczędna jazda to jazda dynamiczna. Foto: archiwum / Auto Świat Tankowanie

Wbrew pozorom jazda na zbyt niskich obrotach, ślamazarne przyspieszanie i szukanie najtańszych stacji paliwowych ma niewiele wspólnego z ekonomiczną jazdą Pamiętaj też, że spalanie zależy od stanu w jakim znajduje się silnik samochodu, a ten z kolei w dużej mierze zależy od tego na jakim paliwie jeździmy – to system naczyń połączonych

Tak zwana jazda po „taksówkarsku”, czyli ruszanie z dwójki, wrzucanie trzeciego biegu, kiedy auto ledwo się toczy i tankowanie na byle jakiej stacji paliw tylko po to aby zaoszczędzić kilka groszy na litrze paliwa nie mają nic wspólnego z Eco-drivingiem.

 1. Taka jazda nie jest ani najoszczędniejsza, ani zdrowa dla silnika i jego podzespołów.
 2. Pamiętaj też, że niemniej ważny od stylu jazdy, czy naszych nawyków, jest to co wlewamy do baku.
 3. Przypominamy podstawowe zasady ekonomicznej jazdy.
 4. Przy okazji rozprawiamy się z pokutującymi wśród kierowców mitami – niestety, wiele z nich jest dość szkodliwych dla współczesnych aut i ma niewiele wspólnego z oszczędzaniem.

Pilnuj ciśnienia w oponach – zbyt niskie ciśnienie powoduje nie tylko nieprawidłowe zużycie bieżnika opony, ale zwiększa też opory toczenia, dlatego pilnuj, aby ciśnienie w oponach było takie jak wskazuje producent – może być nawet nieco wyższe. Pamiętaj też, aby zwiększyć je przed wyjazdem na wakacje, kiedy auto jest bardziej obciążone niż na codzień.

 1. Przyspieszaj sprawnie i dobrze dobieraj biegi – zgodnie z zasadami Eco-drivingu przyspieszanie powinno być możliwie jak najkrótsze – auto pali najmniej przy jednostajnej jeździe.
 2. Pedał gazu należy wciskać zdecydowanie, mniej więcej na trzy czwarte jego zakresu.
 3. Chodzi o to, by przepustnicę otwierać mocno, ale jak najkrócej.

W autach ze skrzynią automatyczną nie używaj bez potrzeby tzw. kick-downu. Z kolei w autach z przekładnią manualną przyspieszając zmieniaj biegi szybko, tak aby unikać wysokich obrotów jednostki. Po osiągnięciu prędkości docelowej należy jechać już na najwyższym możliwym biegu.

 • Jednak w tym miejscu trzeba wyjaśnić, że zbyt niskie obroty (takie często sugerują nam elektroniczni asystenci ekonomicznej jazdy w nowych autach) są niezdrowe nie tylko dla samego silnika, ale przede wszystkim dla podzespołów układu napędowego.
 • Drgania silnika psują sprzęgło, dwumasowe koło zamachowe i elementy zawieszenia silnika.

Jedź płynnie – przewiduj z wyprzedzeniem co się będzie działo na drodze. Pomoże ci to jeździć płynnie, bez zbędnego hamowania i przyspieszania. Pamiętaj, że najbardziej oszczędna jest jazda ze stałą prędkością, na stosunkowo niskich obrotach. Jednak przy przyspieszaniu redukuj bieg – jest to zdrowsze dla silnika i bardziej ekonomiczne.

 • Nie obciążaj auta i dbaj o aerodynamikę – wożenie latem łańcuchów śniegowych, płynów zimowych czy innych niepotrzebnych bagaży to zbędne zwiększanie ciężaru auta, a każdy dodatkowy kilogram to wyższe spalanie.
 • Jeszcze większy wzrost zużycia paliwa powodują wszelkiego rodzaju bagażniki dachowe.
 • Zatem jeśli nie musisz przewozić rowerów czy nart, zdejmij bagażniki dachowe i belki z dachu auta.

Dbaj o stan techniczny samochodu – wszystkie powyższe rady nie przyniosą skutku, jeśli twój silnik nie będzie w dobrej kondycji. Paradoksalnie najbardziej szkodzą mu oszczędności na paliwie, czyli tankowanie taniego paliwa na podejrzanych stacjach. Kiepskie paliwo powoli niszczy jednostkę napędową twojego auta.

Dlaczego? „Niektóre silniki wymagają dokładnie zsynchronizowanego wtrysku wielu porcji paliwa, by kontrolować procesy spalania. Powstałe wewnątrz wtryskiwacza osady mogą spowalniać lub wręcz całkowicie zatrzymać jego prawidłowe działanie. To może prowadzić do szeregu problemów, takich jak: mniejsza płynność jazdy, większe zużycie paliwa, a w najgorszych przypadkach – nawet awarii silnika.” – wyjaśnia Magdaleny Kandefer – Kańtoch z firmy BP.

„Co gorsza badania dowiodły, że używanie zwykłych paliw* spełniających wymagania polskiej normy powoduje powstawanie w silniku zanieczyszczeń, Dlatego BP opracowało paliwa z technologią ACTIVE, które nie tylko czyszczą silnik z powstałego już osadu ale również zapobiegają ponownemu gromadzeniu się zanieczyszczeń.

 1. Co ważne nasze paliwa zaczynają czyścić silnik już od pierwszego tankowania” – dodaje Kandefer-Kańtoch.
 2. Jak widać nie wszystkie paliwa są sobie równe.
 3. Ale czy na pewno warto płacić więcej na renomowanych stacjach za lepszej jakości paliwa? Warto, bowiem w ostatecznym rozrachunki tankowanie paliwa premium może być bardziej opłacalne.

Okazuje się bowiem, że silnik w takich samych warunkach drogowych, przy tym samy stylu jazdy zużywa mniej paliwa premium w porównaniu do zwykłego paliwa*. Przykładem mogą być testy przeprowadzone przez BP*, które pokazały, że te sama auta zatankowane benzyną 98 BP Ultimate z technologią Active umożliwiają przejechanie nawet do 44 km** dłuższego dystansu na jednym baku i do 56 km** więcej w przypadku oleju napędowego BP Ultimate Active.

Czy jazda na luzie zmniejsza spalanie?

Jak naprawdę jest z jazdą na luzie? – Jazda na luzie może być wskazana i podnosić bezpieczeństwo, Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i zachowania odpowiednich środków ostrożności. W przypadku gdy będziemy musieli zatrzymać się lub poważnie zwolnić i wiemy o tym z wyprzedzeniem oraz mamy pewność, że nie stworzymy przy tym zagrożenia, możemy rozpocząć wytracanie prędkości nawet kilometr przed światłami, czy zjazdem z autostrady.

 1. Użycie luzu powinno być za każdym razem przemyślane.
 2. Należy brać pod uwagę miejsce, w którym się znajdujemy, prędkość, z jaką się poruszamy oraz warunki na drodze.
 3. W przypadku gdy do zatrzymania się mamy kilkaset metrów i jedziemy z prędkością powyżej 60 km/h, lepszym pomysłem okaże się całkowite puszczenie pedału przyspieszenia i hamowanie silnikiem.

Takie rozwiązanie poza obniżeniem zużycia paliwa dodatkowo, w razie potrzeby, daje możliwość redukcji biegu. Wyjątkiem od reguły będą stanowić starsze modele samochodów, wyposażonych w gaźnik. Z hamowania silnikiem skorzystamy również podczas zjazdów ze wzniesień.

Pokonywanie takiego odcinka drogi na luzie to nie tylko strata pieniędzy, ale i narażania się na niebezpieczeństwo. Jazda na biegu jałowym zawsze wiąże się z poborem paliwo, podczas gdy wytracanie prędkości na biegu, w przypadku większości samochodów pozwala je zredukować do zera. Ponadto jazda na luzie w warunkach górskich to prosta droga do przegrzania płynu hamulcowego, a w konsekwencji całkowitej utraty możliwości hamowania.

Przypisywanie jeździe na biegu jałowym wzrostu czynnika zagrożenia spowodowanego pogorszeniem się sterowności auta jest niezgodne z prawdą. Po polskich drogach porusza się już naprawdę spora ilość samochodów wyposażonych w system ABS, czy ESP, a więc o wzroście zagrożenia nie może być mowy.

Nad wszystkim czuwa komputer, który w razie kłopotów odpowiednio używa hamulców, by nie dopuścić do poślizgu. Podobnie ma się sytuacja w przypadku argumentowania twierdzeniem, że jazda na luzie w sytuacji zagrożenia powoduje brak możliwości ratowania się poprzez dodanie gazu. Nie oszukujmy się, ale dla kierowcy nie posiadającego profesjonalnych, rajdowych umiejętności, dużo bezpieczniejsze może okazać się wciśnięcie hamulca i zdanie się na samochodową elektronikę.

Nie powinniśmy bać się używania biegu jałowego podczas codziennej jazdy. Jest to jedynie element repertuaru technik jazdy używanych przez doświadczonego kierowcę. O tym, że korzystanie z niego może się to opłacać, świadczy chociażby fakt, że od kilku lat w bardziej zaawansowanych automatycznych skrzyniach biegów obecny jest tzw.

Jak utrzymać stała prędkość?

3. Utrzymuj stałą prędkość – I tu już jest sporo do wygrania. Wyobraź sobie, że za każdym razem kiedy naciskasz hamulec, to tak jakby tankując samochód wyciągał pistolet z wlewu i wylewał paliwo na ziemię. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy na krótkim odcinku drogi (np.150-300m) z 50 km/h rozpędzasz samochód do 100km/h, by za chwilę hamować do 40 lub zatrzymać się na skrzyżowaniu.

Czy nawiew zwieksza spalanie?

Jeżeli stanowi ona 30% auta to jej naturalnie demontował nie będę. Natomiast co do Twojej wypowiedzi lukq, to jeżeli dobrze rozumiem nawiew pochłania o 10% więcej paliwa, klimatyzacja też o 10% więcej paliwa.

Czy ogrzewanie w samochodzie zwiększa zużycie paliwa?

Rozgrzewanie auta na postoju. Potrzebne czy szkodliwe? (video) rm 13 listopada 2017, 13:13 Zimowa jazda Niskie temperatury sprzyjają zwiększonemu zużyciu paliwa. Dłużej rozgrzewający się silnik, pracujące ogrzewanie i inne odbiorniki prądu (np. podgrzewanie tylnej szyby).

 • Wszystko to sprawia, że jednostka napędowa pracuje na wyższych obrotach.
 • Nadal jednak kierowca może zrobić dużo, by zmniejszyć zużycie paliwa i zaoszczędzić.
 • Zbigniew Weseli, instruktor i szef Szkoły Jazdy Renault podkreśla, że nie należy rozgrzewać silnika na postoju.
 • Można za to dostać mandat, poza tym wtedy jednostka napędowa rozgrzewa się dłużej, a więc spala więcej paliwa.

Dopóki silnik nie osiągnie optymalnej temperatury pracy (ok.90 stopni Celsjusza) nie należy też przekraczać 2000 obr./min. Zawsze trzeba też starać się jechać możliwie płynnie, na śniegu warto trzymać się kolein, by uniknąć poślizgu. – Minusowe temperatury powodują większe straty ciepła nie tylko w samej chłodnicy, ale także w komorze silnika.

 1. Aby ogrzać silnik, potrzebujemy wobec tego dużo więcej energii.
 2. Dodatkowo z powodu zimna samochód musi pokonać dużo większe opory, bowiem wszystkie oleje i smary stają się gęstsze.
 3. To także wpływa na spalanie – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
 4. Nie zapominajmy także o tym, że zimą nawierzchnia jest często oblodzona i zaśnieżona, w związku z czym, aby pokonać śnieżne przeszkody częściej jeździmy na niskich biegach, ale na wyższych obrotach silnika, przez co zwiększamy zużycie paliwa.

– Powodem większego spalania są także błędy w technice jazdy, spowodowane często brakiem wiedzy i umiejętności – dodaje Zbigniew Weseli. Źródło: TVN Turbo/x-news To, ile nasze auto pali, nie zależy tylko od warunków atmosferycznych, ale także od naszego stylu jazdy.- Wprowadzanie zimnego silnika na wysokie obroty znacząco podwyższa jego spalanie.

Dlatego przez pierwsze 20 min lepiej go nie przeciążać i pilnować, żeby wskazówka obrotomierza była na poziomie 2000-2500 obrotów na minutę – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Dodatkowo, jeśli chcemy nagrzać wnętrze, róbmy to powoli, nie nastawiajmy ogrzewania na maksimum. Ograniczmy także korzystanie z klimatyzacji, bowiem pochłania nawet o 20 proc.

więcej paliwa. Warto włączać ją tylko wtedy, kiedy szyby są zaparowane i utrudnia nam to widoczność. Wymiana opon na zimowe to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale opony mają także znaczenie dla poziomu spalania auta. Zapewniają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania na śliskiej nawierzchni, a tym samym pozwalają uniknąć gwałtownego i nerwowego operowania pedałami.

Czy radio ma wpływ na spalanie?

Czy włączone radio w samochodzie może zwiększać spalanie? Radio jest urządzniem elektrycznym, może więc mieć wspływ na spalanie; fot. Newspress Mało kierowców zdaje sobie z tego sprawę, ale na spalanie bardzo wpływa obciążenie alternatora, czyli pobór prądu. Im więcej urządzeń elektrycznych mamy włączonych, tym więcej benzyny potrzebuje silnik.

 • Wszystkie urządzenia zasilane teoretycznie czerpią energię z baterii.
 • W praktyce akumulator działa jednak tylko jako kolejny stabilizator.
 • Jest on cały czas ładowany, ale kumuluje tylko kilkanaście procent energii elektrycznej.
 • Pozostała jej część jest od razu zużywana na potrzeby pokładowej elektryki i elektroniki.

Prąd ładowania akumulatora wynosi od kilu do nawet kilkunastu amperów – w zależności od obciążenia. Choć jest to duże uproszczenie, ale można powiedzieć, że im pobór mocy jest wyższy tym ciężej obrócić alternator, a to oznacza, że silnik będzie wykorzystywał więcej mocy i paliwa do samego wytwarzania prądu, a nie do przemieszczania pojazdu.

To dlatego jedna z podstawowych zasad ecodrivingu głosi, że z urządzeń elektrycznych powinno się korzystać bardzo rozsądnie. Zobacz również: Jak takie oszczędzanie prądu może wyglądać w praktyce? Odpalając auto wyłączmy wszystkie odbiorniki prądu. Przez pierwsze minuty silnik i tak pracuje na bardzo bogatej mieszance.

Dodatkowe obciążenie może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 2-3 litry na godzinę. Zamiast odladzać tylną szybę elektrycznie, warto najpierw to zrobić z pomocą płynu odmrażającego lub skrobaczki. Odparowanie szyby zajmuje kilkanaście sekund, roztopienie lodu wymaga włączenia ogrzewania na kilka minut.

W ten sposób każdego ranka oszczędzimy co najmniej litr paliwa. Trudno odmówić sobie włączenia radia. Można jednak korzystać z niego rozsądnie, chociażby zmniejszając intensywność podświetlania ekranu. Jeśli nasz system audio wyposażony jest w subwoofer i oddzielny wzmacniacz może warto zrezygnować na co dzień z dźwięku surround.

Rozbudowane audio generuje nawet ponad 1000 WAT mocy, pochłaniając przy tym klika litrów paliwa. Podobnie jest z nawigacją, choć ta akurat pobiera co najwyżej kilka miliamperów – jednak: nie korzystamy, wyłączamy. Zobacz również: Klima? To osobny temat.

Generalnie lepiej włączyć niż jechać z otwartymi wszystkimi szybami. Takie wietrzone stawia powietrzu większy opór. Najoszczędniej będzie jednak używać klimy tylko do schłodzenia auta, a gdy osiągniemy pożądaną temperaturę, wyłączyć ją. Rozsądne gospodarowanie prądem daje wymierne korzyści dla naszego portfela.

Można zaoszczędzić nawet 3 litry paliwa na 100 km. Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź » Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe Tylko teraz Źródło: Własne Czy ten artykuł był przydatny? Dziękujemy za powiadomienie Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić. : Czy włączone radio w samochodzie może zwiększać spalanie?

Czy zwiększenie mocy zmniejszy spalanie?

Modyfikacje przeprowadzane wyłącznie w sprawdzonych warsztatach – Decydując się na ulepszenia w naszym samochodzie, należy postawić wyłącznie na sprawdzony warsztat samochodowy, w którym pracą zajmują się specjaliści. Chip tuning zaczynamy od sprawdzenia stanu naszego pojazdu, dlatego warto, aby zajął się tym ktoś, kto zna się na rzeczy.

 • Podobnie z samym przeprowadzeniem modyfikacji oraz jej sprawdzeniem po wykonaniu odpowiednich czynności.
 • Prawidłowo przeprowadzony chip tuning zwiększy moc silnika, poprawi jego moment obrotowy, a także zminimalizuje spalanie, na którym tak bardzo nam zależy.
 • Co więcej, może sprawić, że jazda będzie bardziej komfortowa, płynna oraz bezpieczna.

Nieodpowiednio wykonany chip tuning może natomiast nieść za sobą wiele przykrych skutków, negatywnie wpłynąć na pracę silnika oraz zużycie paliwa, a także doprowadzić do pojawienia się w samochodzie niechcianych usterek. (fot. pixabay.com) Nowoczesne technologie to jego konik. Przez lata współpracował z takimi mediami jak Komputer Świat, SpeedTest, Tabletowo czy PCLab. Wielki fan transportu (szczególnie ciężkiego), kina (dobrego) i caravaningu. Dziennikarz i copywriter – zawodowo od 2014 roku. : Jak tuning wpływa na spalanie? Sprawdzamy!

Related Post