FAQ – najczęściej zadawane pytania – Czym jest podatek akcyzowy? Akcyza to podatek od sprowadzonego samochodu, który należy opłacić, gdy decydujemy się na import samochodu z innego kraju do Polski. Opłata ta musi zostać uiszczona zarówno w przypadku nowych, jak i używanych samochodów.
- Jakie są stawki akcyzy w 2021 roku? Dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6% podstawy opodatkowania.
- Dla pozostałych samochodów osobowych – 3,1% podstawy opodatkowania.
- Jak zapłacić akcyzę za samochód? Akcyzę opłacić można w Urzędzie Skarbowym, można więc zrobić to przy okazji płacenia podatku 2%.
To spore ułatwienie, ponieważ jeszcze do niedawna akcyzę trzeba było opłacać w Urzędzie Celnym. Akcyzę można także zapłacić online, co z uwagi na sytuację pandemiczną jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba bowiem wychodzić z domu i odwiedzać osobiście Urzędu Skarbowego.
Contents
Gdzie zapłacić akcyzę za samochód 2022 Warszawa?
Jak zapłacić akcyzę za samochód? – Opłacenia akcyzy za samochód powinniśmy dokonać w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski. Kolejnym naszym obowiązkiem jest złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S).
Gdzie zapłacić akcyzę Warszawa?
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Organami podatkowymi właściwymi w zakresie akcyzy są: naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celno – skarbowego i dyrektor izby administracji skarbowej. Zadania wynikające z ustawy o podatku akcyzowym w zakresie między innymi:
rejestracji podmiotów, przyjmowania powiadomień pośredniczących podmiotów węglowych, gazowych, tytoniowych, przyjmowania deklaracji podatkowych, wydawania zezwoleń na działalność w podatku akcyzowym, przyjmowania zabezpieczeń akcyzowych, przyjmowania deklaracji podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych, znaków akcyzy
wykonują:
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który jest właściwym organem podatkowym, jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób określony w art.14 ust.3-5, 8 i 9 (art.14 ust.10 ustawy o podatku akcyzowym)
: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów
Gdzie zapłacić podatek akcyzowy od samochodu?
Jak zapłacić akcyzę za samochód i wypełnić deklarację akcyzową? – Obecnie można już złożyć deklarację akcyzową i zapłacić akcyzę za sprowadzony samochód w trybie online. Warto podkreślić, że od 2017 roku organem zajmującym się pobieraniem podatku akcyzowego nie jest urząd celny, ale urząd skarbowy.
Wypełniasz deklarację AKC-U/S – to uproszczona deklaracja dla podatku akcyzowego płaconego od nabycia wewnątrzwspólnotowego. Płacisz podatek akcyzowy w określonej kwocie na rachunek urzędu skarbowego. Pobierasz potwierdzenie zapłaty akcyzy – będzie to możliwe po podaniu,
Deklaracja akcyzowa wymaga wpisania danych osoby importującej auto z zagranicy oraz informacji dotyczących zakupionego pojazdu. Podaje się w niej także samodzielnie wyliczoną wysokość akcyzy. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy współwłaściciel musi złożyć osobny wniosek.
- Po dokonaniu takich formalności otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
- Potwierdzenie zapłaty akcyzy jest niezbędne do dokonania rejestracji pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji.
- Do rejestracji auta będą także potrzebne wszystkie dokumenty auta w wersji polskojęzycznej.
- Musisz przetłumaczyć je na język polski u tłumacza, mieć do rejestracji dowód osobisty, dowód własności samochodu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego i zawarcia obowiązkowej polisy OC.
trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. : Akcyza za samochód – jak ją zapłacić?
Jak zapłacić podatek akcyzowy przez internet?
Jak w prosty sposób zapłacić akcyzę za samochód przez Internet w 2020 roku? – Obecnie opłaty akcyzowej nie trzeba już dokonywać w urzędzie celnym i można to zrobić w urzędzie skarbowym. Akcyzę, co bardzo wygodne można opłacić także przez internet. Wystarczy tylko złożyć wniosek przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych i wejść na stronę:,
Po opłaceniu akcyzy wystarczy tylko pobrać zaświadczenie o uregulowaniu płatności. Oprócz tego koniecznie trzeba złożyć „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego”, znaną pod skrótem AKC-U. Masz na to 14 dni od opłacenia akcyzy. Trzeba również pamiętać, że każdy współwłaściciel pojazdu musi złożyć osobny wniosek.
Do niego musi zostać dołączona kopia umowy kupna-sprzedaży, dowód opłacenia akcyzy, potwierdzenie zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu jeśli została wydana oraz wszystkie inne dokumenty samochodu.
Jaki PIT do akcyzy za samochód?
Aby zarejestrować samochód sprowadzany z innego kraju UE, musimy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie zapłaty. Od 1 marca 2017 r. deklarację tę możemy złożyć w formie papierowej do urzędu skarbowego albo w formie elektronicznej za pomocą systemu PUESC.
- przywiozły samochód do Polski, gdy do przeniesienia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel (zakupu) doszło za granicą,
- kupiły sprowadzany samochód w Polsce, gdy do przeniesienia prawa do rozporządzania dojdzie w Polsce,
- rejestrują pojazd, gdy nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania, ale pojazd będzie rejestrowany w Polsce (np. leasing).
Aby można było zarejestrować samochód w Polsce, należy:
- złożyć deklarację AKC-U/S,
- zapłacić akcyzę,
- uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy.
Przejście tych kroków nie musi być tak utrudnione, gdy korzystamy z dostępnych systemów elektronicznych. POLECAMY: Prowadź automatyczną ewidencję przejazdów i oszczędź nawet 5000 zł