Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Ile Płaci Się Akcyzy Za Samochód Z Niemiec?

Ile Płaci Się Akcyzy Za Samochód Z Niemiec?

0 Comments

Ile Płaci Się Akcyzy Za Samochód Z Niemiec
Ile wynosi akcyza za samochód? – To, ile będzie trzeba zapłacić akcyzy za samochód, zależy od pojemności silnika. Dla aut osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 jest to 18,6 proc. podstawy opodatkowania, a w przypadku pozostałych samochodów – 3,1 proc. Ową podstawą opodatkowania jest wartość pojazdu, Jeśli kupisz auto, które warte jest 10 tys. zł, to zapłacisz:

1860 zł – przy pojemności silnika powyżej 2000 cm 3, 310 zł – przy pojemności silnika do 2000 cm 3,

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje o 50 proc. niższa akcyza za auta z napędem hybrydowym. Wynosi ona – 9,3 i 1,55 proc, w zależności od pojemności silnika.

Jak zapłacić akcyzę za samochód z Niemiec 2022?

Akcyza w 2022 – podsumowanie –

 • Akcyza to podatek, który musi zapłacić każdy właściciel auta sprowadzanego z zagranicy, które na terenie Polski będzie rejestrowane po raz pierwszy.
 • Wysokość akcyzy obliczana jest procentowo, na podstawie wartości auta i pojemności silnika. Może wynieść 3,1% wartości pojazdu (dla pojemności do 2 l) lub 18,6% (dla pojemności powyżej 2l).
 • Są plany dla uzależnienia wysokości podatku akcyzowego od mocy silnika, a nie pojemności.
 • Dla aut hybrydowych kwota podatku akcyzowego będzie niższa i wyniesie 3,9% wartości auta lub 1,55%.
 • Formalności akcyzowe obejmują: złożenie deklaracji (AKC-U/S); uiszczenie opłaty za akcyzę; pobranie potwierdzenia zapłaty podatku.
 • Akcyzę można opłacić przez Internet, wypełniając deklarację (AKC-U/S) online, na przykład na stronie https://puesc.gov.pl/.
 • Na zapłatę akcyzy nowy właściciel auta ma 30 dni. Deklarację AKC-U/S złożyć trzeba natomiast maksymalnie w ciągu 14 dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski.
 • Za brak opłaty podatku akcyzowego naliczane są dzienne odsetki. Bez potwierdzenia zapłaty za akcyzę nie można również dokonać rejestracji pojazdu w urzędzie.

Ile wynoszą opłaty za auto sprowadzone z Niemiec?

Jakie są koszty rejestracji auta używanego z Niemiec? – Częściej niż nowe auta z zagranicy sprowadza się używane. Koszty rejestracji samochodu z Niemiec są takie same w przypadku pojazdu nowego i używanego. Wynoszą 256 zł, jeśli wybierzesz tradycyjne tablice, oraz 1176 zł w przypadku tablic indywidualnych. Ile Płaci Się Akcyzy Za Samochód Z Niemiec

Kto płaci akcyzę za samochód 2022?

Opłata akcyzy za samochód a zakup pojazdu z komisu – Nie wszystkie osoby zainteresowane zakupem samochodu z Niemiec czy Holandii samodzielnie organizują taki zakup – część kierowców korzysta z pomocy pośredników, np. komisów. Kto w takiej sytuacji powinien zapłacić akcyzę? Opłata akcyzy za samochód obciąża podmiot (osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej), która dokonuje nabycia pojazdu.

Oznacza to, że akcyza za sprowadzony samochód powinna zostać uiszczona przez komis. Jeżeli zdecydowałeś się na samochód z komisu, pamiętaj, aby nie wierzyć zapewnieniom jego właściciela, że opłacił on akcyzę. Nie dostałeś potwierdzenia przeprowadzenia takiej transakcji? Możesz samodzielnie zweryfikować prawdomówność potencjalnego kontrahenta – wystarczy, że utworzysz konto na wspomnianej już stronie Puesc.gov.pl, a następnie pobierzesz potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Po zalogowaniu się do konta, aplikacja poprosi Cię o podanie numeru VIN. Po jego wpisaniu będziesz mógł pobrać potwierdzenie opłacenia akcyzy, jeżeli podatek ten faktycznie został uiszczony. : Czym jest akcyza na samochody i kto powinien uiścić opłatę akcyzową? – Polskie ePłatności

Jak samemu obliczyć akcyzę za samochód?

Obowiązujące aktualnie stawki podatku wynoszą 3,1% wartości samochodu (silniki o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% wartości samochodu (silniki o pojemności powyżej 2000 cm3). Akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne jest mniejsza – wynosi połowę normalnej stawki, czyli 1,55% lub 9,3% wartości auta.

Kto płaci akcyzę za samochód z Niemiec?

Opłata celna za samochód Sprowadzając samochód z zagranicy, musimy dopełnić kilku formalności, które pozwolą nam użytkować pojazd na terenie kraju. Jedną z opłat, którą musimy ponieść, jest akcyza. Jej wysokość uzależniona jest od ceny samochodu i pojemności silnika.

 • Jakie jeszcze opłaty czekają na nas po zakupie samochodu poza UE? Samochody sprowadzane z zagranicy wciąż są warte swojej ceny.
 • Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę u sąsiadów, aby kupić auto, warto zgromadzić na ten cel odpowiedni kapitał.
 • To płaci akcyzę za sprowadzony samochód? Choć samochody używane nie są drogie, często bierzemy na nie pożyczki.

Te oparte o minimum formalności dostępne są np.w, Osoby decydujące się na sprowadzenie samochodu muszą pamiętać, że to w ich obowiązku leży zapłata akcyzy za pojazd. Opłata celna naliczana jest podczas pierwszej rejestracji samochodu na terenie Polski.

– gdy importujemy samochód;– nabywamy go wewnątrzwspólnotowo (auto transportowane jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski);– sprzedajemy pojazd, który nie został dotąd zarejestrowany w Polsce.

Akcyza na samochody nie obejmuje wyłącznie osób fizycznych kupujących dla siebie auto za granicą. Podatek muszą zapłacić również komisy, salony sprzedaży bezpośredniej czy handlarze sprowadzający pojazd w celu sprzedania go w kraju. Przepisy te reguluje art.100 ust.1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz.U.

 1. Z 2009 r. Nr 3, poz.11, z późn. zm.).
 2. Ile wynosi i od czego zależy opłata celna za auto? To, ile wyniesie nas akcyza za samochód, zależy od dwóch istotnych czynników: ceny samochodu i pojemności silnika.
 3. Obowiązują dwie stawki: dla samochodów z pojemnością silnika do 2 000 cm3 – akcyza wynosi 3,1 proc.
 4. Wartości pojazdu, a dla samochodów z pojemnością silnika powyżej 2 000 cm3 – opłata akcyzowa wynosi 18,6 proc.
You might be interested:  Ile Jest Czasu Na Zapłacenie Cła Za Samochód?

wartości auta. Sprowadzając pojazd z zagranicy z dużym silnikiem ściągamy na siebie jednocześnie obowiązek dokonania wysokiej zapłaty. Często opłata celna stanowi jeden z większych kosztów, które musimy ponieść, kupując auto. Stąd sprzedawcy celowo zaniżają wartość pojazdu w umowie, aby zagwarantować kupcowi niższe opłaty.

Nie jest to jednak dobra praktyka, gdyż celnicy mogą zweryfikować wartość pojazdu nawet do pięciu lat od zapłaty akcyzy. Nieetyczne zachowanie spotka się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, np. wysoką karą grzywny. Opłata celna za samochód z Niemiec – gdzie zapłacić akcyzę? Opłata celna za samochód z Niemiec czy innego kraju członkowskiego UE musi zostać opłacona w odpowiednim urzędzie.

KUPIŁEM NOWE AUTO ZA GRANICĄ *opłaty i akcyza*

W przypadku akcyzy na samochody był to do niedawna Urząd Celny. W 2017 roku Ministerstwo Finansów zaproponowało specjalny wzór, który miał pomóc wyliczyć wartość akcyzy, uwzględniając kilka grup pojemności samochodów. Kluczowe we wzorze było podanie grupy wiekowej samochodu.

 • Wzór nie został jednak zaakceptowany.
 • Wraz z 2017 rokiem weszła jednak w życie inna zmiana.
 • Opłatę celną za samochód uiszcza się obecnie w Urzędzie Skarbowym, a nie Celnym.
 • Akcyzę zapłacimy: osobiście w urzędzie na podstawie deklaracji podatkowej AKC-U/S (musimy pamiętać, że mamy na to tylko 30 dni i nie możemy przekroczyć terminu rejestracji pojazdu) lub elektronicznie za pomocą płatności internetowych lub Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Jakie są opłaty za sprowadzone auto? Kupno samochodu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Trzeba je uiścić na każdym z etapów formalnego przygotowania auta do jazdy. Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest zapłata akcyzy. Wartość podatku liczona jest od wartości pojazdu wpisanej w umowie lub fakturze zakupu.

 • Co ważne, nie trzeba przekazywać samochodu urzędnikom, aby dokonać jego wyceny.
 • Dokument, który potwierdzi zapłatę podatku odbierzemy po okazaniu potwierdzenia płatności lub na podstawie pełnomocnictwa.
 • To nie koniec opłat.
 • Urząd Skarbowy będzie wymagał od nas wniesienia opłaty skarbowej.
 • Jeśli samochód pochodzi z UE, musimy jedynie uzyskać zaświadczenie VAT 25 o zwolnieniu z zapłaty podatku VAT.

Opłata skarbowa wynosi 160 zł. Pojazd sprowadzony z zagranicy musi przejść przegląd techniczny. Pamiętajmy o tym, że diagnosta najpierw sprawdzi nasze dokumenty i pobierze opłatę, dopiero później sprawdzi stan samochodu. W razie usterki pieniądze nie zostaną zwrócone.

 • Oszt przeglądu auta osobowego do 3,5 tony wynosi 98 zł.
 • Za analizę formy pojazdu z instalacją gazową zapłacimy 162 zł.
 • Jeśli samochód zostanie dopuszczony do ruchu, pozostanie nam tylko zarejestrować pojazd.
 • Zrobimy to w odpowiedniej jednostce urzędu miasta lub starostwa powiatowego.
 • Opłaty, które będziemy musieli ponieść w związku z dokończeniem formalności, to: dokonanie opłaty recyklingowej – 500 zł i rejestracja pojazdu – 256 zł.

Za tłumaczenie dokumentów pojazdu zapłacimy ok.200 zł. Znaczki skarbowe i pełnomocnictwa będą nas kosztowały ok.30 zł. Zanim zdecydujemy się więc na sprowadzenie pojazdu z zagranicy, uzupełnijmy nasz domowy budżet o dodatkowe środki finansowe. : Opłata celna za samochód

Co zrobić gdy handlarz nie opłacił akcyzy?

Obowiązek rozliczenia akcyzy po stronie użytkownika – Z piśmiennictwa wynika, że nawet użycie samochodu osobowego na terytorium kraju, jeżeli wcześniej nie została od niego zapłacona akcyza, może rodzić obowiązek rozliczenia akcyzy po stronie użytkownika (tak: J.

 1. Matarewicz Ustawa o podatku akcyzowym.
 2. Omentarz, wyd.
 3. IV, Gdańsk 2020, art.100).
 4. Z powyższego wynika, że jeśli podmiot zobowiązany do zapłaty akcyzy nie uiścił jej, to organy mogą zwrócić się np.
 5. Do dalszego nabywcy towaru o zapłatę akcyzy.
 6. Istnieje zatem ryzyko, że jeśli sprzedawca auta nie uiści akcyzy, to Pan może być zobowiązany do jej uiszczenia.

Jeśli zatem uznaje Pan ryzyko braku zapłaty akcyzy przez sprzedawcę za wysokie, to do rozważenia jest uiszczenie akcyzy, poinformowanie o tym sprzedawcy i dochodzenie od niego zwrotu kwoty akcyzy (lub jej odpowiedniej części zgodnie z ustaleniami ze sprzedawcą).

Ile akcyzy za auto kalkulator?

Akcyza od samochodów w 2022 roku – stawki i regulacje – W Polsce akcyza od samochodów osobowych obliczana jest w zależności od pojemności silnika. W 2016 roku powstał plan nowelizacji ustawy, która miała wejść w życie w 2017 roku (finalnie nie weszła, można o niej poczytać w dalszej części tej strony.

 • wartość samochodu
 • pojemność skokowa silnika pojazdu

Ważne! Pamiętaj o prawidłowym przeliczeniu wartości samochodu na polskie złote. Kupując pojazd w innej walucie, na złotówki najlepiej przeliczać posiłkując się bieżącym kursem złotówki względem obcej waluty. Kurs ten znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

 • w przypadku samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm³ – podatek akcyzowy wynosi 3,1% od wartości rynkowej samochodu z systemu Eurotax.
 • w przypadku samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³- podatek akcyzowy wynosi 18,6% od wartości rynkowej z systemu Eurotax.

Podstawy prawne

 • Ustawa z 23 stycznia 2004 o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2004 r. Nr 29, poz.257) obowiązująca od 1 maja 2004 do 28 lutego 2009
 • Ustawa z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2019 r. poz.1114) obowiązująca od 1 marca 2009

Ile mam czasu na opłacenie akcyzy za samochód?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Musisz dopilnować kilku formalności. Jeśli auto zostało sprowadzone przez pośrednika, to obowiązek ten spoczywa na nim, jeśli jednak zajmowałeś się tym sam, to samodzielnie musisz złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić akcyzę.

import samochodów osobowych, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski; nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, który nigdy nie był zarejestrowany w Polsce; pierwszą sprzedaż samochodu na terytorium kraju (wyprodukowanego na jego terytorium lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w punktach 1 i 2).

Na zapłatę podatku akcyzowego masz dokładnie 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy, Podatek ten należy przelać na konto urzędu skarbowego, ale wcześniej trzeba jeszcze złożyć deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S, która obowiązuje od października 2017 roku.

wypełnioną deklarację AKC-U/S, dowód zapłaty za wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy, wniosek o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy, umowę kupna-sprzedaży auta, dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu, przetłumaczone dokumenty, zaświadczenie o badaniu technicznym, potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony.

You might be interested:  Jak Ominąć Akcyzę Na Samochód 2017?

Na tej podstawie uzyskasz zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy. Żeby je otrzymać, musisz najpierw uiścić opłatę skarbową za jego wydanie. To, jak wysoki podatek akcyzowy zapłacisz, jest uzależnione od wartości samochodu oraz pojemności jego silnika. I tak w przypadku:

samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6 proc. podstawy opodatkowania; w przypadku pozostałych pojazdów samochodowych – 3,1 proc. podstawy opodatkowania.

Konkretny przykład:

podatek akcyzowy w przypadku samochodu o pojemności silnika 2100 cm3, którego wartość wynosi 20 tysięcy złotych, to 18,6% z 20 tysięcy, czyli 3360 zł. samochód o tej samej wartości, ale z silnikiem o pojemności 1800 cm³, będzie wiązać się z podatkiem akcyzowym 3,1% z 20 tysięcy, czyli 620 zł.

Różnica w zależności od pojemności silnika jest znacząca, zatem wybierając samochód, warto również brać pod uwagę to, jak wysoki podatek akcyzowy będziesz musiał zapłacić od jego wartości. Uzyskanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy jest niezbędne w celu rejestracji samochodu.

Co trzeba zrobić po zakupie auta z Niemiec?

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Niemiec do Polski? – Po powrocie samodzielnie sprowadzonym samochodem z Niemiec do Polski, trzeba załatwić kolejne formalności. Po kolei należy wykonać następujące 4 kroki:

 1. Opłacić podatek akcyzowy.
 2. Przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży pojazdu (jeśli nie jest dwujęzyczna).
 3. Przeprowadzić badanie techniczne w Stacji kontroli pojazdów.
 4. Zarejestrować samochód w wydziale komunikacji.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta 2022?

Co warto wiedzieć? –

 • Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje Cię do przerejestrowania samochodu kupionego w kraju UE w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia do Polski. Natomiast o nabyciu/ zbyciu auta używanego zarejestrowanego w Polsce wystarczy tylko powiadomić urząd w tym samym terminie.
 • W większości przypadków, całkowity koszt rejestracji samochodu zamyka się w kwocie 161,50 zł.
 • Opłaty mogą być niższe, jeśli kupiłeś samochód zarejestrowany w Polsce i postanowisz zachować obecne tablice rejestracyjne.
 • Od 4 września, kolejna zmiana w ustawie Prawo o ruchu drogowym znosi opłaty związane z wydawaniem karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej.

Ile jest czasu na zarejestrowanie auta sprowadzonego z Niemiec?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Niemiec –

 1. Ile mam czasu na rejestrację samochodu sprowadzonego z Niemiec? Samochód sprowadzony z Niemiec trzeba zarejestrować w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 200 do 1000 zł.
 2. Co grozi za nieopłacenie akcyzy w terminie? Po pierwsze, brak możliwości rejestracji pojazdu. Po drugie, urząd skarbowy zacznie naliczać karne odsetki. Po trzecie, jeśli kwota zaległości przekroczy 7500 zł, może zostać wszczęte postępowanie karno-skarbowe, w którego wyniku samochód zostanie przejęty przez Państwo.
 3. Ile kosztuje przywóz samochodu z Niemiec na lawecie? Oczywiście zależy to od cennika firmy transportowej. Zwykle opłaty wynoszą około 1-2 zł za kilometr.

Czy komis może sprzedać auto bez akcyzy?

Wczoraj „DGP’ napisał, że wydziały komunikacji nie rejestrują aut bez umowy kupna-sprzedaży między pośrednikiem a osobą, której nazwisko figuruje w dowodzie rejestracyjnym. Komisy są zobowiązane wydawać takie umowy, ale wolą zataić transakcję, by uniknąć akcyzy.

Jaka jest kara za niezapłacenie akcyzy za samochód?

Pierwszym obowiązkiem nałożonym na importera po przywiezieniu auta z zagranicy jest zgłoszenie do odprawy celnej. Wypełnioną deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U należy złożyć w urzędzie celnym w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 1. Liczy się go od momentu przemieszczenia samochodu przez granicę.
 2. Za przekroczenie tego terminu grozi grzywna do 2200 zł.
 3. Jej wysokość zależy od czasu zwłoki i statusu materialnego osoby, która sprowadziła pojazd.
 4. Najczęściej wahają się one w granicach 120-150 zł.
 5. Olejny ważny termin, o którym musimy pamiętać to okres 30 dni na zapłacenie podatku akcyzowego.

Przywożąc samochód z zagranicy zwróć też uwagę na datę wygaśnięcia ważności wywozowych tablic rejestracyjnych. Za poruszanie się takim autem po przekroczeniu wyznaczonego terminu grozi mandat w wysokości 50-500 zł. Dotyczy to również pojazdów z wykupioną w Polsce polisą OC.

 1. Po wygaśnięciu ważności tymczasowych tablic rejestracyjnych sprowadzony samochód do czasu nowej rejestracji w kraju nie jest dopuszczony do ruchu.
 2. Przy zakupie samochodu w Polsce fiskus nakłada na nowego właściciela obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych PCC.
 3. Jego stawka wynosi 2 proc.

od wartości rynkowej pojazdu. Podatek należy uiścić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży. Po przekroczeniu tego terminu naliczane są karne odsetki. Podatek ten nie dotyczy aut o wartości poniżej 1000 zł. Nabywca samochodu ma 30 dni na przerejestrowanie auta od daty na umowie.

Czy można zarejestrować samochód bez akcyzy?

Akcyza na samochód – kiedy trzeba płacić? – Kwestie związane z podatkiem akcyzowym w Polsce reguluje Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Art.100 ust.1 tej ustawy precyzuje, że uiszczenie akcyzy dla samochodów osobowych dotyczy:

importu niezarejestrowanego pojazdu na teren Polski, pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej pojazdu, nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli sytuacji, gdy samochód przemieszczany jest z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski.

Co to dokładnie oznacza? Po pierwsze, że akcyza dotyczy samochodów osobowych. Po drugie, chodzi o takie osobówki, które nie były nigdy rejestrowane w Polsce. Po trzecie, nie ma znaczenia, czy sprowadzane auto jest używane czy nowe. Akcyza na samochód dotyczy obu rodzajów pojazdów.

Ile akcyzy za auto kalkulator?

Akcyza od samochodów w 2022 roku – stawki i regulacje – W Polsce akcyza od samochodów osobowych obliczana jest w zależności od pojemności silnika. W 2016 roku powstał plan nowelizacji ustawy, która miała wejść w życie w 2017 roku (finalnie nie weszła, można o niej poczytać w dalszej części tej strony.

 • wartość samochodu
 • pojemność skokowa silnika pojazdu

Ważne! Pamiętaj o prawidłowym przeliczeniu wartości samochodu na polskie złote. Kupując pojazd w innej walucie, na złotówki najlepiej przeliczać posiłkując się bieżącym kursem złotówki względem obcej waluty. Kurs ten znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

 • w przypadku samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm³ – podatek akcyzowy wynosi 3,1% od wartości rynkowej samochodu z systemu Eurotax.
 • w przypadku samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³- podatek akcyzowy wynosi 18,6% od wartości rynkowej z systemu Eurotax.
You might be interested:  Co Oznacza Kontrolka Samochód Z Kluczykiem Opel?

Podstawy prawne

 • Ustawa z 23 stycznia 2004 o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2004 r. Nr 29, poz.257) obowiązująca od 1 maja 2004 do 28 lutego 2009
 • Ustawa z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2019 r. poz.1114) obowiązująca od 1 marca 2009

Ile wynoszą opłaty za samochód sprowadzony z zagranicy?

Ile wynosi akcyza za sprowadzenie auta? – Nie ulega wątpliwości, że to właśnie akcyza stanowi największy koszt przy sprowadzaniu samochodu do Polski. Dlaczego? Jeśli Twoje auto posiada silnik o pojemności mniejszej niż 2000 ccm, zapłacisz za nie 3,1% wartości znajdującej się na fakturze.

 1. Jeśli jednak pojemność będzie większa, podatek wyniesie aż 18,6% wartości auta, co stanowi już niemałą kwotę.
 2. Na uiszczenie opłaty akcyzowej masz 14 dni od zakupu samochodu za granicą.
 3. W tym celu powinieneś udać się do najbliższego urzędu celnego, złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową, a następnie zapłacić na miejscu gotówką lub przelewem.

Dopilnuj, aby urzędnik wystawił Ci odpowiednie zaświadczenie o opłaceniu akcyzy – bez tego nie zarejestrujesz auta w Polsce. Więcej o podatku od kupna samochodu znajdziesz tutaj. Jak widać, to jaki jest koszt sprowadzenia auta z Niemiec lub innych krajów jest mocno powiązane z podatkami i różnego rodzaju daninami na rzecz instytucji państwowych.

Jak obliczyć podstawę opodatkowania do akcyzy?

Art.104.1. Podstawą opodatkowania w przypadku samochodu osobowego jest: 1) kwota należna z tytułu sprzedaży samochodu osobowego na terytorium kraju pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy należne od tego samochodu osobowego; 2) kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy – w przypadku jego nabycia wewnątrzwspólnotowego, z tym że w przypadku, o którym mowa w art.101 ust.2 pkt 3, podstawą opodatkowania jest średnia wartość rynkowa samochodu osobowego pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy; 3) wartość celna samochodu osobowego powiększona o należne cło – w przypadku importu tego samochodu, z zastrzeżeniem ust.2-5.2.

W przypadku samochodu osobowego, wobec którego mają zastosowanie przepisy dotyczące procedury uszlachetniania biernego, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów przetworzonych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło.3.

Podstawą opodatkowania z tytułu importu samochodu osobowego objętego procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby samochód ten był objęty procedurą dopuszczenia do obrotu.4.

 • Podstawa opodatkowania w przypadku importu samochodu osobowego obejmuje również prowizję oraz koszty transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały do niej włączone, a zostały już poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju.
 • Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego samochód jest importowany.5.

Do podstawy opodatkowania z tytułu importu samochodu osobowego dolicza się określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli urzędy celno-skarbowe mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu samochodu.6. Podstawą opodatkowania z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego dopuszczonego wcześniej do obrotu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej zgodnie z przepisami celnymi, ale niezarejestrowanego na terytorium innego państwa członkowskiego jest wartość, o której mowa w ust.1 pkt 3, z uwzględnieniem prowizji, kosztów transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały uwzględnione w cenie, ale zostały już poniesione do miejsca, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą celną.6a.

W przypadku samochodów osobowych typu ambulans do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących wartość specjalistycznego wyposażenia medycznego.6b. Podstawą opodatkowania z tytułu dokonania czynności lub wystąpienia stanów faktycznych, o których mowa w art.100 ust.1a, jest średnia wartość rynkowa samochodu osobowego na rynku krajowym, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy.7.

Jeżeli nie można określić kwot, o których mowa w ust.1 pkt 1 i 2, w szczególności w przypadku darowizny samochodu osobowego, za podstawę opodatkowania przyjmuje się średnią wartość rynkową samochodu osobowego na rynku krajowym, pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy.8.

Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania w przypadku czynności lub stanów faktycznych, o których mowa w art.100 ust.1 pkt 2 i 3, ust.1a oraz 2, bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ podatkowy wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.9.

W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie jej wysokości znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego, organ podatkowy określi wysokość podstawy opodatkowania.10.

Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania ustalona z uwzględnieniem opinii biegłego odbiega co najmniej o 33% od zadeklarowanej podstawy opodatkowania, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik.11. Średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym w dniu powstania obowiązku podatkowego średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki, tego samego modelu, rocznika oraz – jeżeli jest to możliwe do ustalenia – z tym samym wyposażeniem i o przybliżonym stanie technicznym, co samochód osobowy odpowiednio: 1) nabyty na terytorium kraju; 2) nabyty wewnątrzwspólnotowo; 3) nabyty lub posiadany w przypadkach, o których mowa w art.100 ust.1a pkt 2; 4) powstały w wyniku dokonania w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy.12.

Do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej stosuje się bieżący kurs średni waluty obcej wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu powstania obowiązku podatkowego.13. W przypadku gdy w dniu powstania obowiązku podatkowego nie został wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej, do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej stosuje się ostatni, przed dniem powstania obowiązku podatkowego, bieżący kurs średni wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski.

Related Post