KROK 5 – Odbierz potwierdzenie zapłaty (PZAS)
- Potwierdzenie zapłaty (PZAS) w PDF otrzymasz wraz z informacją o tym, że możesz udać się do wydziału komunikacji, żeby zarejestrować pojazd:
- pocztą elektroniczną – jeżeli podczas rejestracji deklaracji podałeś adres
- e-mail,
- znajdziesz w zakładce Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty Uwaga! Potwierdzenie zapłaty (PZAS) otrzymasz do dwóch dni roboczych po zapłaceniu podatku akcyzowego, wykazanego w deklaracji. W przypadku nie otrzymania Potwierdzenia zapłaty (PZAS) we wskazanym terminie, przejdź do kolejnego kroku.
- Wypełnij formularz PZAS. Skorzystaj z podpowiedzi przypisanych do pól formularza – znajdziesz je, klikając w ikonę (przycisk) „i”.
- Wygeneruj dokument i przejdź do Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki,
- Wyślij zapytanie.
- Przejdź do zakładki Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty i sprawdź, czy otrzymałeś komunikat na temat sprawdzanego samochodu.
Więcej o potwierdzeniu zapłaty i formularzach PZAS dowiesz się z opisu usługi Sprawdź czy akcyza za samochód została zapłacona. strona otwiera się w nowym oknie
- Złóż deklarację w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Wskaż w niej właściwy urząd skarbowy, do którego ma trafić twoja deklaracja. W ciągu 30 dni zapłać podatek – licz od dnia powstania obowiązku podatkowego.
- Obowiązek podatkowy w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego może powstać w trzech różnych momentach (art.100 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym):
- z dniem przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju – jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju,
- z dniem nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel – jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju,
- z dniem złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym – jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.
- Obowiązek podatkowy w związku z dokonaniem zmian konstrukcyjnych w pojeździe powstaje z dniem dokonania w pojeździe samochodowym innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (art.100 ust.1a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).
- Obowiązek podatkowy powstaje także w związku z nabyciem lub posiadaniem pojazdu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony (art.100 ust.1a pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym).
Contents
Ile trzeba czekać na potwierdzenie zapłaty akcyzy?
Jak uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy? – Uzyskanie takiego potwierdzenia ma znaczenie głównie dla osób, które sprowadzają samochód z zagranicy i chcą go zarejestrować. Jeśli tylko przelew będzie zawierał poprawne dane, system ZEFIR2 (prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową), sam połączy wpłatę z odpowiednią deklaracją.
- Faktycznie, ewentualne błędy zdecydowanie wydłużą czas oczekiwania.
- Najważniejsze jest uiszczenie naliczonej opłaty.
- W przypadku płatności online konieczne jest wybranie przelewu podatkowego.
- Jeśli wszystko będzie się zgadzać, możemy pobrać potwierdzenie z elektronicznego systemu PUESC.
- Otrzymanie elektronicznego zaświadczenia nie ma związku z żadną dodatkową opłatą, uzyskanie go w Urzędzie Skarbowym wymaga natomiast uiszczenia opłaty skarbowej wysokości 17 zł.
Po zalogowaniu do systemu wybieramy odpowiednią transakcję. Wiele ułatwi nam znajomość numeru VIN pojazdu bądź UPO (urzędowego potwierdzenia odbioru). Jeżeli dane są poprawne, po kilku minutach możemy wydrukować potwierdzenie. Jeśli zależy nam na wydrukowaniu potwierdzenia zapłaty dotyczącego większej liczby samochodów możemy wygenerować go zbiorczo.
Jeżeli wpłata jest dokonywana do godz.16.00 to potwierdzenie zapłaty będzie dostępne najwcześniej po godz.10.00 następnego dnia (poza weekendem), pod warunkiem, że prawidłowo wypełnimy standard przelewu (o czym piszemy poniżej). · Jeżeli wpłata jest dokonywana do godz.16.00, ale przelew nie będzie poprawnie opisany, to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej po godz.16.00 w następnym dniu roboczym.
· Jeżeli dokonamy wpłaty po godz.16.00 wówczas potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej po godz.10.00 po dwóch dniach, pod warunkiem, że podatnik prawidłowo wypełni standard przelewu (np. jeśli wpłata jest dokonana w poniedziałek po godz.16.00 to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej w środę po godz.10.00).
- · Jeżeli wpłata zostanie uiszczona po godz.16.00, ale przelew nie będzie prawidłowo opisany, to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej po godz.16.00 (np.
- Jeżeli wpłata jest dokonana w poniedziałek po godz.16.00 to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej w środę po godz.16.00) Ważne jeszcze jest, by zwrócić uwagę na godziny sesji elixir (wychodzących) w poszczególnych bankach.
To zadanie przede wszystkim dla właścicieli firm, ale nie tylko. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, bądź miał niedopłatę podatku, wie o co chodzi. Banki od dawna są przygotowane na taką ewentualność, Najprościej i najszybciej zrobimy przelew do urzędu online z konta bankowego.
Dotychczas wykonywaliśmy przelew do US na numer rachunku bankowego właściwego urzędu. Od ponad roku (1 stycznia 2020 r.) każdy podatnik ma przypisany indywidualny rachunek podatkowy. Obecnie należy wypełnić określone pola: · imię, nazwisko i adres – w systemie bankowości internetowej pole uzupełnia się automatycznie; · numer rachunku – jak wyżej, w w systemie bankowości internetowej pole uzupełnia się automatycznie; · numer rachunku podatkowego; · symbol formularza · identyfikator płatnika, czyli numer PESEL, NIP, REGON, numer i serię dowodu osobistego lub numer i serię paszportu; · okres podatku – składa się z trzech elementów: rok (dwie ostatnie cyfry roku); typ okresu (R-rok, K-kwartał, M-miesiąc, D-dekada miesiąca, J-dzień); numer okresu; · identyfikację zobowiązania (tylko jeżeli należność wynika z decyzji bądź tytułu wykonawczego; jeśli płacimy podatek dochodowy czy VAT, rubryka pozostaje pusta); · kwotę przelewu Portal ePUAP(Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) jest naprawdę pomocnym narzędziem,
Za jego pośrednictwem załatwimy właściwie wszystkie sprawy związane z akcyzą (zwrot, umorzenie akcyzy). Jednak, mimo że jest to platforma elektroniczna, wiele kwestii będziemy musieli załatwić tradycyjną drogą, wysyłając dokumenty do Urzędu Skarbowego.
Jak sprawdzić czy akcyza została zapłacona?
Akcyza za samochód – gdzie sprawdzić czy została opłacona? – Akcyza za samochód to podatek, który regulowany jest ustawą z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym. Jest to podatek obowiązkowy, którego wysokość w przypadku aut osobowych uzależniona jest pojemności silnika i jego rodzaju (np. Zobacz: Akcyza za sprowadzony samochód – gdzie należy ją opłacić? Aby sprawdzić czy auto ma opłaconą akcyzę, należy najpierw odwiedzić stronę „ Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (w skrócie PUESC ). W międzyczasie warto przygotować dowód rejestracyjny i odnaleźć w nim numer VIN auta (na pierwszej stronie).
Jak uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód?
Pobieranie elektronicznych potwierdzeń zapłaty akcyzy od samochodów osobowych Uprzejmie informujemy, iż w przypadku: · złożenia przez Podatnika deklaracji AKC-U w formie elektronicznej · dokonania zapłaty podatku akcyzowego na rachunek bankowy Izba Celnej w Krakowie al.
Krasińskiego 11B 31-111 Kraków nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000 ELEKTRONICZNE POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne do pobrania na stronie puesc.gov.pl po zaksięgowaniu wpłaty z przesłaną deklaracją. W praktyce: · jeżeli wpłata na ww. rachunek jest dokonana do godz.16.00 to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.10.00 w następnym dniu roboczym, pod warunkiem, że podatnik prawidłowo wypełni standard przelewu* · jeżeli wpłata na ww.
rachunek jest dokonana do godz.16.00, ale przelew NIE będzie prawidłowo opisany* to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.16.00 w następnym dniu roboczym, · jeżeli wpłata na ww. rachunek jest dokonana po godz.16.00 to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.10.00 po dwóch dniach roboczych, pod warunkiem, że podatnik prawidłowo wypełni standard przelewu* (np.
Jeżeli wpłata jest dokonana w poniedziałek po godz.16.00 to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej w środę po godz.10.00) · jeżeli wpłata na ww. rachunek jest dokonana po godz.16.00, ale przelew NIE będzie prawidłowo opisany* to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.16.00 po dwóch dniach roboczych (np.
jeżeli wpłata jest dokonana w poniedziałek po godz.16.00 to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej w środę po godz.16.00) Uwaga: Proszę o zwrócenie uwagi na godziny sesji elixir (wychodzących) w poszczególnych bankach komercyjnych W przypadku: · złożenia przez Podatnika deklaracji AKC-U w formie papierowej w urzędzie celnym · dokonania zapłaty podatku akcyzowego w kasie urzędu POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie można odebrać w urzędzie celnym na dotychczasowych zasadach * Jak prawidłowo wypełnić standard przelewu 1.
W bankowości internetowej wybierz „PRZELEW do US” 2. Wybrać rachunek bankowy nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000 3. Wpisać nazwę i adres organu podatkowego: Izba Celna w Krakowie al. Krasińskiego 11B 31-111 Kraków 4. Wpisać nazwę i adres zobowiązanego 5. Identyfikator NIP (podatnik prowadzący działalność gospodarczą) lub PESEL (podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej) 6.
Wybrać Typ okresu: J- dzień i wpisz datę powstania obowiązku podatkowego/datę przekroczenia granicy np.25 października 2015 r. tj.15J2510 W przypadku deklaracji wielopozycyjnych (więcej niż jeden samochód należy wpisać najwcześniejszą datę powstania obowiązku podatkowego.7.
Jaka jest kara za niezapłacenie akcyzy?
Obowiązek zapłaty akcyzy – Obowiązek zapłaty akcyzy pojawia się przy:
produkcji wyrobów akcyzowych, wprowadzeniu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego, imporcie wyrobów akcyzowych, wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych, wyprowadzeniu ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych, które nie są własnością osoby prowadzącej skład.
Podatnik, na którym ciąży obowiązek zapłaty akcyzy, musi składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
- Dodatkowo pewna grupa towarów, która jest objęta podatkiem akcyzowym, musi posiadać znaki akcyzy.
- Zaliczamy do nich m.in.
- Piwo otrzymane ze słodu, wino ze świeżych winogron, alkohol etylowy, oleje ropy naftowej czy też gaz ziemny oraz wyroby tytoniowe.
- Ich nabywca jest zobowiązany zakupić znaki akcyzy i oznaczyć nimi wyroby.
Bez takich znaków i wniesienia opłaty towary te nie mogą być sprzedawane zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Znaki akcyzowe są jednocześnie dowodem na to, że podmiot zapłacił podatek akcyzowy. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na obrót towarami, które takich znaków nie posiadają, naraża się na sankcje, które przewiduje kodeks karno skarbowy.
Jak wydrukowac akcyze z urzedu celnego?
Jak uzyskać elektroniczne potwierdzenie opłacenia akcyzy? – Pod koniec 2014 roku wprowadzono przepis umożliwiający zapłacenie akcyzy bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.e-clo.pl (Portal Systemów Służby Celnej), wypełnić elektroniczną deklarację AKC-U, dokonać przelewu i wejść w zakładkę „potwierdzenie zapłaty”.
- Algorytm przewidział możliwość wygenerowania potwierdzenia w formacie PDF i wydrukowania.
- Jeśli ktoś nie dysponuje drukarką, może zapisać plik na przenośnym nośniku pamięci i udać się do punktu ksero, gdzie za 20-30 groszy wirtualny dokument zmieni się w papierowy.
- Drukowanie można też przeprowadzić w przeznaczonym do tego punkcie w Wydziale Komunikacji, ale trzeba się wówczas liczyć z kilkukrotnie wyższą opłatą.
Warto dodać, że taka procedura dotyczy tylko pojazdów nabytych wewnątrzwspólnotowo. Przeczytaj także: Rejestracja samochodu z zagranicy. Krok po kroku.
Jak urząd celny wylicza akcyzę?
Obowiązujące aktualnie stawki podatku wynoszą 3,1% wartości samochodu (silniki o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% wartości samochodu (silniki o pojemności powyżej 2000 cm3). Akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne jest mniejsza – wynosi połowę normalnej stawki, czyli 1,55% lub 9,3% wartości auta.