Kot na samochodzie. Dlaczego koty wskakują na maski? – Nie zapominamy, że koty są obserwatorami. Mruczki uwielbiają patrzeć na wszystko, najlepiej z góry. Zimą koty chowają się pod samochodami, aby się zagrzać. Latem wskakują na nie, aby mieć lepszy widok.
- Oty wiedzą, że nie zostaną wtedy zaatakowane przez nikogo z ziemi.
- Mają też kilka możliwości ucieczki.
- Wystarczy zeskoczyć z auta i pognać w przeciwną stronę.
- Jeśli dodatkowo auto jest ustawione przy ścianie, zwierzaki wiedzą, że nikt nie zaatakuje ich od tyłu.
- To mówi nam też wiele o kotach w pudełkach! Koty chowają się do nich, bo z każdej strony czują się bezpiecznie, mogą łatwo z nich wyskoczyć.
Poza tym z “kryjówki” świetnie obserwuje się otoczenie. Czy istnieje jakiś sposób na pozbycie się kotów z samochodów? W sieci nie brakuje wskazówek dla kierowców, którzy zmagają się z tym problemem. Jedną z nich jest np. zasadzenie kocimiętki obok auta, aby mruczki mogły zmienić swoje miejsce siedzenia.
- Niektórzy radzą kupno odstraszacza na koty, który ma wydawać z siebie ultradźwięki niesłyszalne przez człowieka.
- Mają one chronić auto.
- Jak czytamy w opisach są skuteczne na m.in.
- Koty, kuny, łasice, myszy, szczury i inne gryzonie.
- Ultradźwięki nie krzywdzą odstraszanych zwierząt, powodują jedynie u nich uczucie dyskomfortu – tak brzmi jeden z opisów tego typu produktów.
Czy polecamy takie rozwiązanie? Nie będziemy ukrywać, że opcja z kocimiętką budzi nasze większe zaufanie, a jeszcze większe pozostawienie kotów swobodnie! Jeśli nie chcemy zrzucać kociej sierści z samochodów, warto zastanowić się nad pokrowcem/plandeką.
Contents
Co zrobić aby kot nie wchodził pod auto?
Jak odstraszyć koty od samochodu – domowe sposoby – Samochody parkowane poza zamykanym garażem są narażone na szkodliwe działanie kun oraz gryzoni, ale nie tylko. Miejskie koty bardzo często szukają pod maską silnika schronienia przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Takim sposobem narażają siebie na niebezpieczeństwo, a właściciela pojazdu na wysokie koszty naprawy. Na szczęście jest kilka humanitarnych metod, aby zabezpieczyć pojazd. Niektóre sposoby na kota nie wymagają odwiedzania specjalistycznych sklepów. Zwierzęta te mają dobre powonienie i podobnie jak człowiek – jedne zapachy lubią, a innych unikają.
Wykorzystując wiedzę, czego koty się boją, można przygotować własne w formie zawieszki zapachowej lub preparatu do oprysków podwozia. W obu przypadkach najlepiej sprawdzą się cytrusy (zarówno skórka, jak i sok owoców), ponieważ koty nie znoszą kwaskowatego zapachu.
Czy ocet odstrasza koty?
Geranium, ocet, cytrusy, eukaliptus, mentol, kamfora i tym podobne – drażnią nos i oczy, skutecznie odstraszają, ale są ulotne.
Kto jest wrogiem kota?
Kot domowy to drapieżnik – Kot domowy ( Felis catus ) to gatunek udomowionego drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Pochodzi prawdopodobnie od kota nubijskiego, w Europie krzyżował się z dzikim gatunkiem kota – żbikiem. Pierwsze wskazówki, do których jak dotąd udało się dotrzeć, świadczą o tym, że koty mogły zostać udomowione już 9500 lat temu. Szacunkowa populacja kotów w Polsce
- Koty rozmnażają się płciowo, samica może mieć do 4 rui rocznie, przy każdej z nich może urodzić średnio od 3 do 5 kociąt.
- W Polsce żyje około 6,6 miliona kotów 3,
- Tylko garstka z nich ma ograniczone możliwości wychodzenia na zewnątrz.
- Koty domowe nie mają w Polsce naturalnych wrogów, nie stanowią one źródła pożywienia dla żadnego drapieżnika występującego w kraju.
- Koty polują nawet kiedy nie potrzebują pożywienia – np. dla treningu czy zabawy.
- Kod domowy jest uważany za gatunek inwazyjny.
Dlaczego to ważne? O tym za chwile. Spacja – drugi z moich kotów
Co obrzydza kota?
Można wykorzystywać skórki mandarynek, pomarańczy, grejpfrutów, cytryn czy limonek, by odstraszyć kota od pewnych miejsc. Działają także cytrusowe olejki do ciast.
Czy koty wchodzą pod maskę samochodu?
Szkodniki pod maską. Szczury, myszy, kuny, koty. Nie tylko ludzie potrafią docenić samochody. Półtorej tony blach, przewodów, wykładzin i gąbek okazuje się świetnym schronieniem dla. zwierząt. Niestety żywe istoty potrafią dokonać sporego spustoszenia pod maską.
Najmniej szkód powodują koty. Są zainteresowane głównie schronieniem i ciepłem, jakie gwarantuje komora silnika – miejsce dobrze osłonięte przed działaniem czynników atmosferycznych i nagrzane nawet przez kilka godzin po zgaszeniu jednostki napędowej. Chodząc po samochodzie koty zostawiają ślady łap na lakierze.
Na szczęście nie rysują barwnej powłoki. Przy próbach wciskania się do komory silnika koty mogą natomiast uszkodzić przewody – np. włącznik świateł biegu wstecznego. W skrajnej sytuacji, jeżeli kot nie zdoła opuścić na czas komory silnika bądź zablokuje się między różnymi podzespołami, może zostać zmielony przez wirujące paski i elementy osprzętu jednostki napędowej.
- Ierowcy wymieniają się sposobami na ochronę samochodu przed kotami.
- Zamontowanie osłony pod silnikiem nie rozwiązuje problemu.
- Zwierzę potrafi przedostać się do komory silnika m.in.
- Przy półosiach napędowych.
- Aby zniechęcić kota do odwiedzania samochodu, warto sięgnąć po specjalistyczne środki do odstraszania.
Kuny, jak również gryzonie potrafią zniszczyć różne elementy wyposażenia. Poza matami wygłuszeniowymi często atakują przewody – zapłonowe, elektryczne, hamulcowe, a nawet doprowadzające płyn do spryskiwaczy. Nie każdy element można naprawić. Uszkodzone przewody zapłonowe czy hamulcowe trzeba wymienić.
- Niecałe 50 zł wystarczy na odstraszające preparaty w aerozolu.
- Zawierają mieszaninę intensywnie pachnących chemikaliów, które działają odstraszająco na zwierzęta.
- Co ważne, składniki dobrano w taki sposób, by preparat nie był szkodliwy dla zwierząt (także domowych), jak również nie wchodził w reakcję z materiałami, z których wykonano samochód.
Niektóre chemiczne odstraszacze zawierają nawet substancje antykorozyjne. Bez trudu kupimy ultradźwiękowy odstraszacz, który emituje hałas o częstotliwości nie słyszanej przez ludzkie ucho, jednak dającej się we znaki zwierzętom. Urządzenia, w zależności od typu i funkcji, kosztują od kilkunastu do kilkuset złotych.
- Warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania.
- W sprzedaży są odstraszacze na 230V, baterie lub z przewodami pozwalającymi na podpięcie urządzenia do instalacji elektrycznej samochodu.
- Odstraszacze z wyższej półki wyłączają się samodzielnie po spadku napięcia – przeciwdziała to rozładowaniu akumulatora.
- Nie brakuje także “domowych” sposobów.
Niektórzy sugerują posmarowanie wybranych elementów lizolem, zawieszenie pod maską kostki toaletowej bądź ułożenie sierści psa lub kota. Inni twierdzą, że zwierzęta unikają zapachu cytryny i wystarczy umieścić pod maską kawałek tego owocu. Częstotliwość korzystania z samochodu nie ma większego wpływu na prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu przez zwierzęta.
Jak odstraszyć zwierzęta od samochodu?
Co najczęściej niszczy komorę Naszego pojazdu? Najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem dla samochodu jest kuna. Jest bardzo sprytna. Oznacza swoje terytorium mocnym i nieprzyjemnym dla ludzi i innych zwierząt zapachem. W ten sposób kuna odstrasza potencjalnych drapieżników, które są dla niej zagrożeniem.
Jeżeli kuna zadomowiła się w samochodzie – co jest bardzo częste, przy spadających temperaturach na zewnątrz – bardzo istotne jest w pierwszej kolejności usunięcie wszelkich śladów jej obecności. Ostre uzębienie kuny, które stale rośnie, wymaga regularnego tępienia. Dlatego zwierzęta te przegryzają i uszkadzają w komorach silnika takie elementy jak: kable wysokiego napięcia, przewody gumowe, przewody hamulcowe oraz maty wygłuszające.
Aby wyeliminować zapach pozostawiany przez kuny, należy umyć komorę silnika, gdyż pozostawione zapachy mogą przywabić kolejne osobniki. Następnie trzeba zastosować specjalny środek na kuny w sprayu. Należy nim spryskać silnik i wszystkie inne elementy, gdzie wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach.
Profilaktycznie tego typu środki powinno się stosować co 1-2 miesiące, lub częściej. Do najlepszych środków należą: – Boll Stopper 500ml – Liqui Moly Marder-Schutz-Spray 2708 200ml – K2 Anti Marten 400ml – Stop Marten 400ml – Odstraszacz akustyczny Jak przygotować auto na walkę z gryzoniem? Warto również sprawdzić stan dolnej osłony silnika, jeżeli jest uszkodzona trzeba ją wymienić.
Jeżeli samochód nie posiada takiej osłony, warto rozważyć jej zakup, ponieważ obecność osłony pod silnikiem utrudnia zwierzętom dostęp do komory silnika. Domowym sposobem odstraszania gryzoni jest umieszczenie pod maską niewielkiej ilości kłaków psiej lub kociej sierści, lecz są spore wątpliwości co do skuteczności tej metody.
Drugą popularną domową metodą walki z gryzoniami jest umieszczenie pod maską zwykłej kostki toaletowej. Traktowana z „przymrużeniem oka” metoda ma jednak swoich zwolenników, którzy twierdzą, że osiąga się znakomite efekty przy minimalnych kosztach. Kolejnym sposobem odstraszania gryzoni są urządzenia emitujące ultradźwięki o wysokich częstotliwościach, niesłyszalnych dla człowieka.
Nie znoszą ich zwierzęta, zwłaszcza gryzonie, koty, kuny i łasice. Odstraszacz podłączony jest na stałe do akumulatora, można go również ustawić w taki sposób, żeby uruchamiał się tylko w czasie postoju. Pobierają stosunkowo niewiele prądu, dlatego można podpiąć je pod samochodowy akumulator bez obaw o jego rozładowanie.
- Chcąc zmaksymalizować ochronę, można zakupić produkty wyposażone w komplet głośniczków, które pokryją działaniem ultradźwięków całą przednią część pojazdu.
- Tego typu urządzenia są nieco droższe i kosztują kilkadziesiąt złotych więcej.
- Coraz popularniejsze staje się także łączenie metody ultradźwiękowej z funkcją „pastucha” elektrycznego, który porazi nieproszonego gościa, jeśli dostanie się pod pokrywę maski.
Montaż odstraszacza można zlecić elektromechanikowi, ale jest to czynność niezbyt skomplikowana i większość użytkowników samochodów poradzi sobie samodzielnie z zamontowaniem i uruchomieniem urządzenia. Najpierw należy znaleźć w komorze silnika odpowiednie miejsce na jego przymocowanie.
Nie będzie z tym większego problemu, ponieważ ma ono zazwyczaj małe wymiary. Ważne, aby przymocować je stabilnie i aby nie kolidowało z innymi urządzeniami znajdującymi się pod maską. Następnie należy podłączyć przewody. Przewód dodatni (czerwony) podpinamy bezpośrednio pod dodatnią klemę akumulatora, przewód ujemny zaś (zazwyczaj niebieski lub czarny) pod klemę ujemną lub do karoserii auta.
Większość podłączonych w ten sposób urządzeń jest od razu gotowych do pracy. Jednak przed przystąpieniem do montażu należy się zapoznać z instrukcją dostarczaną przez producenta odstraszacza. Urządzenia te zazwyczaj charakteryzują się wysoką skutecznością, a będące ich elementem płytki kontaktowe, generują bezpieczny ale mocny wstrząs elektryczny.
Jakiego zwierzęcia boją się koty?
Osobliwe fobie – czego boją się koty? – Oczywiście, że nie wszystkie koty boją się tych samych rzeczy. Każdy z nich ma unikalny charakter i będzie reagował inaczej. Warto jednak opowiedzieć o kilku nietypowych fobiach, które mogą spotkać każdego mruczka.
Jakie to fobie? 1. Balony Nie wiadomo dokładnie co sprawia, że koty boją się balonów, ale okazuje się, że większość kotów faktycznie się ich obawia. Możliwe, że wynika to z ich wyglądu. Na początku balon może po prostu wyglądać jak drapieżnik. Dość mocno stresującym przeżyciem może być też pęknięcie balona.2.
Banany Koty mogą bać się bananów, ponieważ mają one podłużny kształt, i podobnie jak ogórki, mogą kojarzyć się z wężem. Przerażenie jest niestety gwarantowane, szczególnie, jeśli kot zostanie zaskoczony widokiem banana.3. Odkurzacze i suszarki Strach przed odkurzaczem i suszarką wynika z bardzo prostej rzeczy – są po prostu bardzo groźne.
Z punktu widzenia kota to po prostu potwory, które poruszają się po całym mieszkaniu, by w końcu na nie zapolować.4. Woda Zdarzają się koty, którym woda nieszczególnie przeszkadza, ale myślę, że można spokojnie uznać, że należą do mniejszości. Woda potrafi porządnie przemoczyć kocie futerko, które, kiedy jest mokre, jest ciężkie i niewygodne, a także spowalnia kota i naraża go na przeziębienie.
Dodatkowo zmoczenie futerka może zmienić zapach kota i nawet go nasilić – co może być prawdziwą katastrofą, szczególnie, jeśli w pobliżu kręcą się drapieżniki, które chciałyby na mruczka zapolować.5. Żółwie Trudno wyobrazić sobie, żeby kot mógł doznać jakiejkolwiek krzywdy ze strony żółwia.
- Są to dość łagodne, a na pewno bardzo powolne zwierzęta.
- Co jednak ciekawe, większość kotów panicznie wręcz boi się żółwi.
- W ich mniemaniu są one żadnymi krwi drapieżnikami.
- Istnieją jednak oczywiście koty, które dogadują się ze swoimi żółwimi przyjaciółmi.6.
- Własne odbicie Na pewno widzieliście niejeden filmik w internecie, na którym przerażony kot odskakuje od lustra i stroszy futerko.
Dla niektórych kotów odbicie w lustrze jest zupełnie niezauważalne lub conajmniej śmieszne. Niektóre mruczki jednak panicznie się go boja i uciekają gdzie pieprz rośnie! Jeszcze inne koty boją się swojego odbicia, kiedy są jeszcze maluchami, a później wyrastają z tego strachu i traktują lustro z zupełną obojętnością.
Jakiego koloru nie lubią koty?
Jak widzą świat koty? Czy obraz powstający w kocich oczach wygląda inaczej, niż widziany przez człowieka? Na tych ilustracjach zobaczysz zestawienie obu sposobów widzenia. – Czym się różni widzenie świata oczami kota i człowieka? Oto przykłady. Górne zdjęcie przyporządkowane jest do człowieka, dolne – do kota. Ilustracja: http://www.mydeals.com/blog/what-do-cats-see/post Pole widzenia kota ma 200 stopni, a człowieka – 180 stopni.
Ilustracja: http://www.mydeals.com/blog/what-do-cats-see/post Widzenie peryferyjne u człowieka zajmuje 20 stopni pola widzenia z każdej strony. U kota – 30 stopni. Na ilustracjach symbolizują to rozmazane krawędzie.
Ilustracja: http://www.mydeals.com/blog/what-do-cats-see/post Kot widzi wyraźnie obiekty oddalone od niego o najwyżej 6 merów. Człowiek potrafi dostrzegać wyraźnie to, co znajduje się w odległości 30-60 metrów od niego.
Ilustracja: http://www.mydeals.com/blog/what-do-cats-see/post W słabym oświetleniu kot widzi 6-8 razy lepiej niż człowiek ze względu na inny zestaw fotoreceptorów. Kocia siatkówka zawiera o wiele więcej pręcików niż ludzka. Ponadto widzenie nocne u kotów poprawia m.in. eliptyczny kształt źrenicy i błona odblaskowa umiejscowiona tuż za siatkówką. Wszystko po to, by kot mógł polować nocą.
Ilustracja: http://www.mydeals.com/blog/what-do-cats-see/post Kocie pręciki mają właściwość, którą można określić jako większą „częstotliwość odświeżania” niż pręciki w ludzkim oku. Oznacza to, że pozwalają na wychwycenie bardzo szybkiego ruchu, np. śledzenie umykającej kropki światła z kieszonkowego lasera. Ludzie są w stanie zobaczyć ruch 10-krotnie wolniejszy niż ten, który widzą koty.
Ilustracja: http://www.mydeals.com/blog/what-do-cats-see/post Koty postrzegają kolory w inny, bardziej przytłumiony sposób niż my. Dawniej naukowcy myśleli, że zwierzęta rozpoznają tylko dwa kolory, ale okazało się, że kocie fotoreceptory są bardziej wrażliwe na promieniowanie fioletowo-niebieskie i zielono-żółte.
Innymi słowy koty słabo widzą zieleń i w ogóle nie dostrzegają czerwieni. Symulację kociego punktu widzenia zrobił artysta Nickolay Lamm, który specjalizuje się w wizualizacjach opartych na twardych naukowych danych. Pokazał też m.in., jak wyglądałaby Barbie jako prawdziwa kobieta, „Żeby mieć pewność, że zdjęcia zostały dobrze dobrane do hipotez na temat kociego sposobu widzenia, konsultowałem się z Kerry’m L.
Ketringiem z All Animal Eye Clinic, dr DJ Haeusslerem z The Animal Eye Institute i z oddziałem oftalmologii Penn Vet” – napisał nam w mailu Nickolay Lamm, A tutaj zobaczycie zrobioną przez Lamma ilustrację pokazującą uśredniony wygląd trzydziestolatków z różnych krajów świata.
Co wabi koty?
Koty uwielbiają zapach kocimiętki! – Kocimiętka należy do rodziny roślin jasnotowatych. Nazwa kocimiętki wzięła się stąd, że często oddziałuje ona wabiąco na dorosłe koty. Reakcje kotów na kocimiętkę są różne w zależności od ich uwarunkowań genetycznych, ale u około 50% reakcje te są zdecydowanie silnie rozwinięte: u kociąt i starszych kotów przyciąganie jest słabsze.
Co słyszy kot?
Lepszy niż u człowieka, lepszy nawet niż u psa – Słuch oraz lokalizacja źródła dźwięku są u kota bez wątpienia lepsze niż u człowieka. U dorosłych osobników górna granica słyszalności wynosi około 50 000 Herzów, a młode koty słyszą dźwięki o częstotliwości nawet do 100 000 Hz! Dla porównania – człowiek słyszy dźwięki do 20 000 Hz.
Na jaką odległość widzi kot?
Jak widzi kot – ostrość i pole widzenia – Ostrość ludzkiego wzroku jest lepsza niż u kota za dnia. Oko człowieka widzi ostrzej przedmioty znajdujące się blisko twarzy. To, co znajduje się bezpośrednio przed kocim pyszczkiem, zwierzak widzi nieostro, a jeśli ów obiekt nie porusza się – może go nie zauważyć.
Najlepszą ostrość widzenia kot osiąga z odległości 2–6 metrów od obserwowanego obiektu, Kocie pole widzenia jest za to szersze niż ludzkie – wynosi 200° (u człowieka jest to 180°). To ważna cecha u małego drapieżnika, który powinien mieć baczenie zarówno na swoje ofiary, jak i potencjalne zagrożenia.
Koty częściej i szybciej zareagują więc na obiekt zbliżający się z tyłu, po przekątnej. Kot najlepiej widzi też przedmioty znajdujące się w centralnym polu widzenia. Obiekty znajdujące się po boku są już mniej ostre. Nawet pola o ograniczonej ostrości nie sprawiają jednak problemów, jeśli tylko dany obiekt się poruszy.
Czym jest trzecia powieka u kota? Do czego służy narząd jacobsona?
Czy koty boją się hałasu?
Jak wspierać czworonoga, który boi się głośnych dźwięków? | Cztery Łapy, magazyn, kot, pies Na pytania odpowiada lek. wet. Magdalena Wojtowicz z Kliniki Weterynaryjnej OIOM VET w Piasecznie k. Warszawy. Fobia dźwiękowa może wzmagać się u naszych zwierząt w okresie sylwestrowym. Fajerwerki i głośne dźwięki bardzo stresują zwierzęta, szczególnie te po przejściach.
Warto odpowiednio wcześnie skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii lub behawiorystą, aby złagodzić objawy fobii w tym trudnym czasie. Psy i koty, które mają problem z fobią dźwiękową najgorszy czas przechodzą w okresie sylwestrowych fajerwerków. Jak manifestuje się taki problem u obu gatunków? Fobia dźwiękowa, to nadmierne uczucie lęku w odniesieniu do bodźców dźwiękowych, jakimi są np.
fajerwerki. Zwierzęta w takich sytuacjach reagują bardzo różnie, często nieprzewidywalnie. Psy mogą chować się w ustronne miejsca, nadmiernie wokalizować, potrafią szukać kontaktu z opiekunem bądź wręcz przeciwnie, reagować ucieczką. Czasami możemy zaobserwować u nich ślinienie, drżenie i przyśpieszony oddech.
Niektóre koty bojące się hałasu mogą szukać dla siebie schronienia, inne reagują agresją, a jeszcze inne rzucają się do panicznej ucieczki niszcząc po drodze napotkane przedmioty. W skrajnych sytuacjach może nawet dochodzić do nietrzymania moczu oraz kału. Dlaczego ten problem statystycznie częściej dotyczy zwierząt po przejściach ze schronisk i innych trudnych warunków? Problem fobii dźwiękowych może częściej objawiać się u zwierząt niosących bagaż ciężkich i przykrych doświadczeń, ponieważ narażone są one np.
na przewlekły stres czy inne traumatyczne wydarzenia, które ciągną się za nimi latami i potęgują u nich uczucie lęku. Zwierzęta ze schroniska w swojej przeszłości mogły nie mieć wystarczającego kontaktu z człowiekiem lub innym zwierzęciem, co może negatywnie wpływać na ich poziom socjalizacji.
Powoduje to zwiększenie podatności na fobię dźwiękową. Czy warto przyjść do lekarza weterynarii, jeśli wiemy, że nasz pupil reaguje lękiem na głośne dźwięki? Jeśli zaobserwujemy, że nasz pupil boi się głośnych dźwięków, warto w naszym kalendarzu znaleźć miejsce na wizytę u swojego lekarza weterynarii.
Dzięki takiej wizycie, przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz po odpowiednim badaniu klinicznym lekarz może ocenić zaawansowanie lęku oraz doradzić odpowiednie postępowanie. W łagodnych przypadkach, lekarz może zalecić nam różnego rodzaju preparaty na przykład zawierające tryptofan, preparaty ziołowe, obróżki uspokajające i inne.
- Niektórzy pacjenci mogą wymagać podawania silniejszych leków.
- Pamiętajmy, żeby wizytę u lekarza zaplanować odpowiednio wcześnie, ponieważ niektóre preparaty mogą wymagać dłuższego stosowania.
- Jak można pomóc psu i kotu z fobią dźwiękową? Jest kilka rozwiązań, aby pomóc zwierzakom z fobią dźwiękową.
- Jedno z nich wymieniliśmy w poprzednim pytaniu, czyli wizyta u lekarza weterynarii i omówienie z nim problemu i postępowania.
Możemy również udać się na konsultację do zoopsychologa, który może zalecić indywidualną terapię behawioralną. Bardzo istotne jest nasze podejście jako opiekunów w sytuacjach, kiedy zwierzę narażone jest na hałas np. w trakcie burzy bądź fajerwerków. Nie krzyczmy, zachowajmy spokój, starajmy się odwrócić uwagę zwierzaka np.
zabawą. Jak opiekun powinien wspierać swojego psa lub kota w noc sylwestrową? Noc sylwestrowa jest często bardzo stresująca dla naszego pupila. Bardzo ważne jest, aby zachować spokój i nie panikować, ponieważ zwierzęta towarzyszące silnie odczuwają nasze emocje. Przygotujmy wcześniej nasze mieszkanie tak, aby zminimalizować poziom stresu u naszego zwierzaka.
Pozasłaniajmy okna, zapewnijmy odpowiednią kryjówkę, puśćmy relaksującą muzykę bądź włączmy telewizor i zachowujmy się tak jak na co dzień. Spacery ograniczmy do minimum i nie wychodźmy z domu w trakcie puszczania fajerwerków i petard. : Jak wspierać czworonoga, który boi się głośnych dźwięków? | Cztery Łapy, magazyn, kot, pies
Dlaczego kot lubi zapach chloru?
Chlor zawarty w środkach chemicznych może przypominać kotom zapach moczu. Koci mocz i jego zapach stanowi dla kotów zbiór przeróżnych informacji. Kot może zatem wąchać, badać, analizować. Zapach chloru będzie wywoływał u niego niepokój, uważność, podniesioną gotowość.
Czy koty lubią cynamon?
Pieprz, czosnek, cynamon, eukaliptus, zepsute jedzenie – uwaga, niebezpieczeństwo! – O ile lawenda, cytrusy czy ocet są dla kota nieprzyjemne, ale bezpieczne. O tyle takie produkty jak pieprz, czosnek, cynamon, eukaliptus, cebula czy zepsute jedzenie – może być dla kota trucizną.
Dlaczego koty wpadają pod samochód?
Wypadek drogowy Rozmiar tekstu: A+ A- 02.01.2012 Autor: Ten artykuł nie będzie wesoły. Mówi o kotach, które giną w wypadkach drogowych. Jak to się dzieje, że zwierzę potrafiące bezbłędnie poruszać się w ciemności i usłyszeć mysz szeleszczącą w trawie za oknem, wpada pod koła samochodu? Natura wyposażyła koty dość dobrze.
Dała im oczy, dzięki którym dobrze widzą w ciemnościach (chociaż nie w nie absolutnych), sprawne ciała, potrafiące poruszać się szybko, wykonywać wysokie i dalekie skoki, łowiecki instynkt i cierpliwość, każącą długo czekać aż nadarzy się okazja do polowania. Niestety, ewolucja nie nadąża z uczeniem kotów, że w otaczającym go świecie są też samochody.
A te potrafią poruszać się bardzo szybko. W konfrontacji z samochodem kocie walory okazują się wadami. Przede wszystkim dobrze widzące w ciemności oczy łatwo oślepić światłem z reflektorów. Odblaskowa błona, która normalnie wzmacnia docierające do niej światło, sprawia, że po nagłym zaświeceniu kot przez chwilę nie widzi.
- To tak jakby osobie noszącej noktowizor zaświecić latarką w twarz.
- Ot nie jest przyzwyczajony do bycia ofiarą.
- Nie ma odruchu natychmiastowej ucieczki, gdy tylko usłyszy lub zobaczy coś nieznanego.
- To on zazwyczaj jest myśliwym.
- Goni, a nie ucieka.
- A gdy na szosie zaskoczy go auto – zamiera, aby zobaczyć co się będzie działo dalej.
I zazwyczaj kończy się to tragicznie. Co więcej, patrzące z poziomu ziemi zwierzę ma ograniczone pole widzenia. Może nie zobaczyć znajdującego się daleko auta, a tym bardziej nie ma możliwości przewidzieć jego ruchu. Zbliżający się za zakrętem samochód już za kilka sekund może być tam, gdzie teraz jest kot.
- Wszystko dzieje się bardzo szybko i zwierzę nie ma czasu do namysłu.
- Najczęściej pod kołami samochodów giną koty, które uciekły z domu lub zostały wyrzucone.
- Nie znają nowego środowiska i zagrożeń, które na nie czyhają.
- Olejną grupą są zwierzęta starsze lub chore.
- Właścicielom nieraz ciężko ocenić czy ich kot wymaga specjalnego traktowania, bo potrafi bardzo dobrze ukryć swoje dolegliwości.
Pozornie wygląda jak zdrowe i sprawne zwierzę, ale może się nie poruszać się tak szybko jak kiedyś i mieć słabszy refleks. Wiek przekłada się na zwyrodnienia i zapalenia stawów. Kot mniej sprawny, którego coś boli, ucieka wolniej. Podobnie kot słaby i odwodniony, co często ma miejsce w przypadku kotów bezdomnych.
- Na skuteczność ucieczki przed autem przekłada się także sprawność neurologiczna.
- Zaburzenia odbioru i reakcji na bodźce spowodowane mogą być m.in.
- Problemami z nerkami.
- A te często są udziałem starszych kotów.
- Nie należy zapominać również o kotach, które na szosę wpędziła miłość, czyli zapach osobnika płci przeciwnej.
Wskazówki dla kierowców:
Przez miejscowości przejeżdżaj ostrożnie, uważając nie tylko na pieszych, ale i na zwierzęta. Kota łatwo zauważyć w ciemności po świecących oczach. Gdy na szosę wskoczy kot, przyhamuj. To, że ucieka na drugą stronę nie znaczy, że nagle się nie zatrzyma. Jeżeli potrącisz zwierzę, sprawdź czy jeszcze możesz mu pomóc. Najczęściej wypadek drogowy to dla kota śmierć na miejscu. Lekkie potrącenie można jednak wyleczyć. Podnieś wtedy zwierzę (bardzo ostrożnie – prawdopodobnie będzie połamane) i zawieź do najbliższego weterynarza. Gwałtownie hamując lub robiąc inne, wymijające manewry, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Jak przekonać kota do jazdy samochodem?
Jedziemy na wycieczkę, bierzemy kota w teczkę, czyli jak podróżować w samochodzie z kotem Było już o tym, jak poprawnie przewozić psa, ale kota? Oto nasz poradnik.
Może i słodki to widok, ale dziecko i kot są zagrożone. |
Kilka razy zdarzyło się, że tata odbierał mnie z dworca, a w samochodzie siedział nasz rudy kotek. Dlaczego? Ano tata nie miał czasu, żeby kota zgarnąć z podwórka i zanieść do domu, a musiał otworzyć bramę i wyprowadzić samochód z garażu. Kot mógłby zaplątać się pod koła samochodu, a tego nikt z nas nie chciał.
O przepisach dot. przewozu zwierząt w aucie w Polce i zagranicą, rasach i odpowiednich do nich transporterach, szlkach, kratkach wentylacyjnych, |
No, dobrze. A jak powinniśmy przewozić koty samochodem? W końcu każdy kot czasem musi z nami gdzieś pojechać np. do weterynarza. Albo na wakacje. W przypadku dłuższej podróży warto kota zaznajomić z autem – położyć go na siedzieniu, pozwolić oswoić nową przestrzeń, uświadomić mu, że ta przestrzeń niebawem będzie w ruchu.
Może być miękka torba dla kota, ale pamietaj ja odpowiednio zamontować i zapezpieczyć pasami. |
Jaki wybrać transporter? Transporter musi być na tyle obszerny, aby kot mógł się w nim położyć, rozciągnąć, lub zwinąć w kulkę. Kot będzie na pewno zestresowany, może zareagować paniką, albo agresją. Może zacząć szukać wyjścia z samochodu, wbić kierowcy pazury w szyję, dotkliwe podrapać, ale najgorzej jeśli w szale wpadnie nam pod pedały.
Transporter powinniśmy kotu zaprezentować wcześniej. Niech stoi otwarty w mieszkaniu na podłodze. Koty mają tendencję do pakowania swoich zwinnych ciałek do różnych pudeł, kartonów, papierowych toreb. Transporter będzie dla kota podobnym doświadczeniem. Pozwólmy mu się w nim zaaklimatyzować, żeby wiedział, że to nic strasznego.
Transporterów w sklepach zoologicznych jest mnóstwo – są plastikowe, są wykonane z miękkich materiałów. Przede wszystkim jednak muszą być dostosowane do rozmiarów kota.
Nie wystarczy postawic transponter na tylnej kanapie, należy go jeszcze odpowiednio zamocować. |
Kot w transporterze jest bardziej bezpieczny – gwałtowne hamowanie sprawi, że kot niezabezpieczony stanie się bezwładny i po prostu poleci przed siebie. Bez pasów z człowiekiem byłoby tak samo. Jak zamontować koci transporter w samochodzie? Transporter z żywą puchatą zawartością trzeba zamocować w aucie tak, żeby był stabilny.
Mercedes dla pupila? Dlaczego nie? |
W sklepach są też specjalne samochodowe szelki – ich długi koniec pasuje końcówką do kalmry od pasów bezpieczeństwa – to dla kotów, które nie lubią jeździć w pudełkach. Nie wolno zapomnieć! Do podróży musimy się dobrze przygotować. Z kotem, jak z dzieckiem, trzeba zabrać niezbędne przedmioty.
Mała kuwetka i żwirek – żaden kot nie załatwi się na postoju normalnie – to znaczy, nie pójdzie do lasku sam i sam wróci. Będzie siedział uczepiony nogawki spodni opiekuna i błagał, żeby go nie zostawiać przypadkiem. Żwirek, który zna i znajome pudełko pomogą. Dobrze mieć ze sobą łopatkę do usuwania odchodów z kuwety.
Zabieramy miseczkę, wodę (najlepiej dla kotów zabrać wodę źródlaną) i karmę. Kot może nie chcieć jeść w podróży, ale wodę mieć musi. Jedzenie w podróży zresztą jest sprawą dyskusyjną. Karmić, czy nie karmić? Może troszeczkę, parę chrupków w nagrodę za dzielność, ale nie więcej.
Transportery i gadżety dla psów w samochodzie – |
table>
Do kociego bagażu pakujemy ulubioną zabawkę, jeśli nasz milusiński, taką ma, oraz smycz – w razie, gdyby kot jednak chciał pójść na spacer (koty są różne, zmienne, kapryśne, musimy mieć na uwadze każdy wariant). To, jak kotek będzie zachowywał się w podróży zależy od wielu czynników – ma znaczenie wiek i stan zdrowia.
Mały kotek powinien być zabierany na przejażdżki – wtedy się przywyczai i nie będzie z nim kłopotów w przyszłości. Starsze koty, nienawykłe do jazdy, będą miały problemy. Z nimi trzeba postępować znacznie bardziej ostrożnie. Przyzywczajać, przekonywać, małymi krokami i cierpliwie. Przed dłuższą podróżą warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zbada kota i ewentualnie przepisze leki na uspokojenie nerwów.
Nie nam, kotu.
Zwierzaki lubią ciepło – podgrzewane fotele dla psów do auta ? |
Na koniec, to oczywiste, ale ważne: nie należy zostawiać kota samego w samochodzie – ani zimą, ani latem. : Jedziemy na wycieczkę, bierzemy kota w teczkę, czyli jak podróżować w samochodzie z kotem