Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Ominąć Akcyzę Na Samochód 2017?

Jak Ominąć Akcyzę Na Samochód 2017?

0 Comments

Jak Ominąć Akcyzę Na Samochód 2017
Zobacz jak można obniżyć wysokość akcyzy od samochodu w 2017 roku!

 • Dodatkowy współczynnik deprecjacji Jednak na wniosek podatnika, który w ciągu 14 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej lub przyjęcia zgłoszenia celnego, właściwy naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji może obniżyć kwotę akcyzy obliczoną wcześniej za pomocą powyższego wzoru, stosując wzór z tzw. dodatkowym współczynnikiem deprecjacji:
 • P = S x
 • Obniżenie wysokości akcyzy – przykłady

Czy da się ominac akcyzę?

Nowy sposób na ominięcie akcyzy? W internecie nie brakuje ogłoszeń oferujących pomoc w przystosowaniu sprowadzonego samochodu do wymogów auta specjalnego. Takie pojazdy zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Czy rzeczywiście da się w ten sposób uniknąć podatku? Foto: Onet Samochody “Oferuję pomoc w uniknięciu absurdalnej opłaty akcyzowej. Zainteresowany musi dostarczyć auto do Zgorzelca Procedura trwa około 6 godzin. Jest w pełni legalna potwierdzona badaniem TUV&Dekra. Żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o typ nadwozia (sedan, hatchback, kombi, suv, van).

 1. Oszt 2,5 tys. zł.
 2. Cena zawiera przystosowanie auta do wymogów, które musi spełniać pojazd specjalny niepodlegający akcyzie, przegląd niemiecki potwierdzający przystosowanie auta”.
 3. Ogłoszenie o takiej treści znaleźliśmy ostatnio na jednym z serwisów aukcyjnych.
 4. Pomoc ta polega na przystosowaniu sprowadzonego pojazdu do wymogów auta specjalnego.

Takie samochody zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Oferty o podobnej treści wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród osób planujących sprowadzić do kraju drogą limuzynę z silnikiem powyżej 2 litrów. Czy aby jednak na pewno da się w ten sposób uniknąć akcyzy? Postanowiliśmy zapytać o szczegóły samego ogłoszeniodawcę.

Niestety nie usłyszeliśmy od niego żadnych konkretów, oprócz zapewnień, że wszystko będzie załatwione jak należy. To że auto będzie posiadać status pojazdu specjalnego na podstawie niemieckich przepisów jeszcze o niczym nie świadczy. Aby zarejestrować taki samochód w Polsce trzeba spełnić wymogi określone w polskim prawie.

Nasze wątpliwości związane z tą kwestią ogłoszeniodawca rozwiał jednym zdaniem. – Jak pan przyjedzie z samochodem wszystko załatwimy na miejscu wraz z rejestracją pojazdu w kraju. Ważne tylko by auto posiadało hak – zapewnia nasz rozmówca. Znając nasze realia, można sobie wyobrazić, że jakiś znajomy diagnosta wypisuje w papierach, że sprowadzony pojazd spełnia wymogi auta specjalnego.

Niewykluczone, że z takim sfabrykowanym dokumentem uda się jakoś zarejestrować samochód. Urzędnicy wydziałów komunikacji nie sprawdzają naocznie pojazdów i nie weryfikują zapisów w papierach ze stanem faktycznym. Samochód specjalny, który w myśl polskich przepisów zwolniony jest z podatku akcyzowego nie przechodzi też odprawy celnej.

Przywożąc takie auto do kraju nie mamy żadnych zobowiązań wobec urzędu celnego. W przypadku tych pojazdów nie wydaje on nawet zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie działanie jest dość ryzykowne i bezprawne. Bo jak wytłumaczymy podczas kontroli drogowej, że nasz luksusowy Mercedes zarejestrowany jest jako pojazd specjalny do przewozu np.

farmaceutyków i krwi, podczas gdy w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego. Wróćmy jednak na chwilę do naszego ogłoszeniodawcy. Drążąc temat zapytaliśmy go na jaki konkretnie pojazd specjalny zostanie przerobiony nasz samochód. Tu ku naszemu zaskoczeniu nie bardzo był on w stanie określić jego rodzaj, a to tylko podważa wiarygodność tej internetowej oferty.

Polskie przepisy dość jasno mówią jakie samochody spełniają wymogi auta specjalnego. Określają też warunki techniczne jakie trzeba spełniać by zarejestrować taki samochód. Na pewno nie ograniczają się one do zamontowania haka. Pojazdem specjalnym jest np.

Ile czasu na zgłoszenie akcyzy?

Złożenie deklaracji AKC-U/S powinno nastąpić do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (czyli w tym przypadku przekroczenia granicy), ale nie później niż w dniu rejestracji samochodu. Z kolei na zapłatę akcyzy masz 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.

You might be interested:  Co Zrobić Gdy Ktoś Uszkodził Samochód?

Jak stare auta można sprowadzić do Polski?

Rząd uderza w stare samochody. Koniec ze sprowadzaniem Planujesz zakup używanego samochodu np. w Niemczech? Już wkrótce nie będzie to takie proste. Sejmowa Komisja Gospodarki planuje wprowadzić nowy podatek, zwany ekologicznym. Założenia są proste i bardzo restrykcyjne.

Koniec z używanymi samochodami? Nowy podatek ekologiczny miałby zablokować sprowadzanie do Polski używanych samochodów. Pomysłodawcy twierdzą, że jeżeli przysłowiowy Kowalski będzie musiał dodatkowo zapłacić za to, że nie posiada superekologicznego auta z salonu, zrezygnuje z zakupu starego samochodu i.

pójdzie do salonu po nowe. Jednak oprócz blokady fiskalnej zwolennicy podatku ekologicznego nie wprowadzą żadnej zachęty, np. w postaci dopłat do nowych aut. Uważają bowiem, że polski budżet by tego nie wytrzymał. Nasuwa się pytanie: czy w takim razie obywateli stać na nowe obciążenie w postaci podatku, który z założenia ma uniemożliwić im sprowadzenie starszego samochodu? Założenia projektu wydają się mocno naciągane.

 • Nie zarabiamy tyle, ile mieszkańcy Europy Zachodniej.
 • Polacy kupują używane pojazdy nie dla tego, że je wolą, tylko dlatego, że nie stać ich na nowe.
 • Samochody w Polsce nie są już na szczęście dobrem luksusowym, ale i tak przeciętnego Polaka stać na mniej, niż przeciętnego Europejczyka.
 • Nasi politycy zdają się jednak tego nie zauważać.

Wprowadzenie podatku ekologicznego ma więc ograniczyć i tak już malejący import samochodów, a nie przekładając się na wzrost sprzedaży aut w salonach spowoduje, że część Polaków po prostu w ogóle zrezygnuje z posiadania samochodu. Zaczęło się od PIS-u O podatku ekologicznym zaczęto wspominać w 2005 roku, kiedy to rząd Kazimierza Marcinkiewicza zapowiedział likwidację podatku akcyzowego.

 1. Miała go zastąpić nowa danina, w niesprecyzowanej jeszcze wtedy formie.
 2. Projekt został odrzucony przez sejm.
 3. Na przełomie 2009 i 2010 roku temat podatku ekologicznego powrócił i nabrał wstępnych kształtów.
 4. Nieoficjalnie mówiło się o wprowadzeniu stałej opłaty, której wysokość uzależniona byłaby od emisji CO2 do środowiska.

Pierwsze informacje, jakie wtedy do nas dotarły sugerowały, iż najwięcej zapłacą kierowcy jeżdżący motoryzacyjnymi starociami – np.3 tys. zł miałby płacić właściciel auta sprzed 1992 r. Właściciele pojazdów, których wiek nieprzekracza 9 lat mieli zapłacić około 500 zł.

Podatek ekologiczny chciano wprowadzić po cichu Szum medialny jaki utworzył się wokół podatku ekologicznego spowodował, że rząd nie zdecydował się na prowadzenie go w 2010 roku. Według naszych nieoficjalnych informacji nieprzychylne opinie mediów spowodowały, że Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić podatek bez rozgłosu.

Uderzy w najuboższych i miłośników youngtimerów Biorąc pod uwagę, że w Polsce ponad 65 proc. zarejestrowanych samochodów ma ponad 10 lat, a średnia wieku wszystkich aut to 14 lat, wprowadzenie podatku ekologicznego uderzy przede wszystkim w najuboższych posiadaczy aut, a także w miłośników starszych samochodów.

Podatek stanie się też zagrożeniem dla pojazdów zabytkowych. Zgodnie z ustawą, minimalny wiek auta kandydującego do miana klasyka to 25 lat (model nie może być produkowany od 15 lat). Wprowadzenie podatku ekologicznego może się zatem wiązać z masowym złomowaniem samochodów, które mogłyby w przyszłości z powodzeniem być ozdobą niejednej kolekcji oldtimerów.

Czy podatek ekologiczny ma sens? Blokowanie importu poprzez wprowadzenie podatku ekologicznego będzie miało też swój wymiar społeczny, spowoduje bowiem spadek mobilności społeczeństwa i może tym samym zwiększyć bezrobocie. Nie każdy będzie mógł dojechać do pracy alternatywnymi środkami transportu – komunikacją miejską czy rowerem.

 • Głównymi klientami na importowane używane samochody są bowiem mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi, czyli obszarów, gdzie stopa bezrobocia i tak jest wyższa niż w większych miastach, a liczba połączeń kolejowych z pobliskimi ośrodkami miejskimi jest stale redukowana.
 • Dla tych, którzy mimo wszystko byliby zmuszeni kupić nowsze samochody, by móc dojeżdżać do pracy czy szkoły, oznaczać to będzie obniżenie standardu życia i zmniejszenie konsumpcji w innych obszarach.
You might be interested:  Jaki Pit Do Opłaty Skarbowej Za Samochód?

Zatem wątpliwy wzrost przychodów budżetu państwa w wyniku teoretycznego powiększenia sprzedaży nowych samochodów odbiłby się natychmiast na ograniczeniu wpływów z innych sektorów gospodarki. Nie wolno zapominać, że import aut używanych daje pracę tysiącom mechaników, dostawców części, etc., czyli całego sektora usług związanego, z nazwijmy to, eksploatacją pojazdu.

Podatek ekologiczny ma niewiele wspólnego z ekologią Podatek ekologiczny w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z ekologią i jego wpływ na ochronę środowiska będzie znikomy. Emisje z transportu stanowią około 20 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Z tego zdecydowana większość zanieczyszczeń wytwarzanych jest przez samochody ciężarowe.

Jeśli zatem podatek ekologiczny obniżyłby redukcję zanieczyszczeń emitowanych przez samochody osobowe np. o 3 proc. będzie to znaczyło redukcję gazów cieplarnianych zaledwie o kilka setnych procenta. Poza tym do produkcji samochodów wymagane jest duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju metale – głównie żelazo, aluminium, miedź, ołów, cynę, cynk.

Z wydobyciem i wytopem metali wiążą się takie problemy, jak rosnące składowiska odpadów, oczyszczanie ścieków przemysłowych, groźnych dla wód powierzchniowych i gleb, ochrona powietrza przed emisją toksycznych gazów i pyłów. Nie zawsze też wymiana starszych pojazdów na nowsze, z założenia ekologicznie “czystsze”, przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla (CO2).

Tak stało się np. we Francji, w której właściciele nowych pojazdów, faktycznie zużywających mniej paliwa, zaczęli po prostu więcej nimi jeździć. Wydając mniej na przejechanie każdych 100 km, mogli częściej używać swoich pojazdów, nie przeznaczając na to większych kwot.

 • Czy rząd strzeli sobie w kolano? Nad podatkiem ekologicznym rząd pracuje od 2005 roku.
 • Nadal nie wiadomo, kiedy mógłby wejść w życie.
 • Nie ma jednak wątpliwości, że zastąpienie akcyzy opłatą uzależnioną od wieku pojazdu i jego emisji spalin, w połączeniu z obowiązkową opłatą za zezłomowanie pojazdu, mogłoby mocno ograniczyć import pojazdów używanych.

To spowodowałoby, że wielu ludzi po prostu nie byłoby stać na własne “cztery kółka”. Z dróg zniknęłoby też wiele pojazdów, których eksploatacja stałaby się po prostu nieopłacalna. W konsekwencji pozorny wzrost dochodów do budżetu państwa z tytułu nowego podatku mógłby zostać zniwelowany przez mniejsze wpływy np.

Czy handlarz musi zapłacić akcyzę?

Opłata celna za samochód Sprowadzając samochód z zagranicy, musimy dopełnić kilku formalności, które pozwolą nam użytkować pojazd na terenie kraju. Jedną z opłat, którą musimy ponieść, jest akcyza. Jej wysokość uzależniona jest od ceny samochodu i pojemności silnika.

Jakie jeszcze opłaty czekają na nas po zakupie samochodu poza UE? Samochody sprowadzane z zagranicy wciąż są warte swojej ceny. Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę u sąsiadów, aby kupić auto, warto zgromadzić na ten cel odpowiedni kapitał. Kto płaci akcyzę za sprowadzony samochód? Choć samochody używane nie są drogie, często bierzemy na nie pożyczki.

Te oparte o minimum formalności dostępne są np.w, Osoby decydujące się na sprowadzenie samochodu muszą pamiętać, że to w ich obowiązku leży zapłata akcyzy za pojazd. Opłata celna naliczana jest podczas pierwszej rejestracji samochodu na terenie Polski.

– gdy importujemy samochód;– nabywamy go wewnątrzwspólnotowo (auto transportowane jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski);– sprzedajemy pojazd, który nie został dotąd zarejestrowany w Polsce.

You might be interested:  Jak Zapłacić Akcyzę Za Samochód Przelewem?

Akcyza na samochody nie obejmuje wyłącznie osób fizycznych kupujących dla siebie auto za granicą. Podatek muszą zapłacić również komisy, salony sprzedaży bezpośredniej czy handlarze sprowadzający pojazd w celu sprzedania go w kraju. Przepisy te reguluje art.100 ust.1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz.U.

z 2009 r. Nr 3, poz.11, z późn. zm.). Ile wynosi i od czego zależy opłata celna za auto? To, ile wyniesie nas akcyza za samochód, zależy od dwóch istotnych czynników: ceny samochodu i pojemności silnika. Obowiązują dwie stawki: dla samochodów z pojemnością silnika do 2 000 cm3 – akcyza wynosi 3,1 proc. wartości pojazdu, a dla samochodów z pojemnością silnika powyżej 2 000 cm3 – opłata akcyzowa wynosi 18,6 proc.

wartości auta. Sprowadzając pojazd z zagranicy z dużym silnikiem ściągamy na siebie jednocześnie obowiązek dokonania wysokiej zapłaty. Często opłata celna stanowi jeden z większych kosztów, które musimy ponieść, kupując auto. Stąd sprzedawcy celowo zaniżają wartość pojazdu w umowie, aby zagwarantować kupcowi niższe opłaty.

Nie jest to jednak dobra praktyka, gdyż celnicy mogą zweryfikować wartość pojazdu nawet do pięciu lat od zapłaty akcyzy. Nieetyczne zachowanie spotka się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, np. wysoką karą grzywny. Opłata celna za samochód z Niemiec – gdzie zapłacić akcyzę? Opłata celna za samochód z Niemiec czy innego kraju członkowskiego UE musi zostać opłacona w odpowiednim urzędzie.

W przypadku akcyzy na samochody był to do niedawna Urząd Celny. W 2017 roku Ministerstwo Finansów zaproponowało specjalny wzór, który miał pomóc wyliczyć wartość akcyzy, uwzględniając kilka grup pojemności samochodów. Kluczowe we wzorze było podanie grupy wiekowej samochodu.

 1. Wzór nie został jednak zaakceptowany.
 2. Wraz z 2017 rokiem weszła jednak w życie inna zmiana.
 3. Opłatę celną za samochód uiszcza się obecnie w Urzędzie Skarbowym, a nie Celnym.
 4. Akcyzę zapłacimy: osobiście w urzędzie na podstawie deklaracji podatkowej AKC-U/S (musimy pamiętać, że mamy na to tylko 30 dni i nie możemy przekroczyć terminu rejestracji pojazdu) lub elektronicznie za pomocą płatności internetowych lub Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Jakie są opłaty za sprowadzone auto? Kupno samochodu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Trzeba je uiścić na każdym z etapów formalnego przygotowania auta do jazdy. Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest zapłata akcyzy. Wartość podatku liczona jest od wartości pojazdu wpisanej w umowie lub fakturze zakupu.

 • Co ważne, nie trzeba przekazywać samochodu urzędnikom, aby dokonać jego wyceny.
 • Dokument, który potwierdzi zapłatę podatku odbierzemy po okazaniu potwierdzenia płatności lub na podstawie pełnomocnictwa.
 • To nie koniec opłat.
 • Urząd Skarbowy będzie wymagał od nas wniesienia opłaty skarbowej.
 • Jeśli samochód pochodzi z UE, musimy jedynie uzyskać zaświadczenie VAT 25 o zwolnieniu z zapłaty podatku VAT.

Opłata skarbowa wynosi 160 zł. Pojazd sprowadzony z zagranicy musi przejść przegląd techniczny. Pamiętajmy o tym, że diagnosta najpierw sprawdzi nasze dokumenty i pobierze opłatę, dopiero później sprawdzi stan samochodu. W razie usterki pieniądze nie zostaną zwrócone.

Koszt przeglądu auta osobowego do 3,5 tony wynosi 98 zł. Za analizę formy pojazdu z instalacją gazową zapłacimy 162 zł. Jeśli samochód zostanie dopuszczony do ruchu, pozostanie nam tylko zarejestrować pojazd. Zrobimy to w odpowiedniej jednostce urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Opłaty, które będziemy musieli ponieść w związku z dokończeniem formalności, to: dokonanie opłaty recyklingowej – 500 zł i rejestracja pojazdu – 256 zł.

Za tłumaczenie dokumentów pojazdu zapłacimy ok.200 zł. Znaczki skarbowe i pełnomocnictwa będą nas kosztowały ok.30 zł. Zanim zdecydujemy się więc na sprowadzenie pojazdu z zagranicy, uzupełnijmy nasz domowy budżet o dodatkowe środki finansowe. : Opłata celna za samochód

Related Post