Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Pomalować Samochód Krok Po Kroku?

Jak Pomalować Samochód Krok Po Kroku?

0 Comments

Jak Pomalować Samochód Krok Po Kroku
Lakierowanie samochodu krok po kroku • DobryMechanik.pl Jeśli posiadasz własne auto, prędzej, czy później może czekać cię lakierowanie. Karoseria może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku lub nawet niewłaściwego użytkowania. Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja samochodu.

Znajdź lakiernika i umów naprawęPrzeglądaj 53845 opinie o lakiernikach, wybierz sprawdzonego i polecanego przez innych kierowców lakiernika.

Lakierowanie jest konieczne w przypadku naprawy powypadkowej lub uszkodzenia. Mniejsze elementy są najczęściej demontowane (np. lusterka), natomiast reszta usługi odbywa się bezpośrednio „na samochodzie”. Jak wyglądają działania specjalistów? Najpierw należy zdjąć starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego.

 1. Następnie myje się i odtłuszcza nadwozie oraz nakłada podkład.
 2. Po jego wyschnięciu lakiernik dokładnie wygładza powierzchnię i dopiero wtedy nakłada lakier bazowy.
 3. Znów trzeba czekać, aż całość będzie sucha – dopiero wtedy można położyć na wierzch lakier bezbarwny.
 4. Na końcu cała powierzchnia jest dokładnie polerowana, aby nie było na niej żadnych niedoskonałości.

Istnieje wielu amatorów lakierowania aut. Niestety, najczęściej efekty ich pracy są mizerne. Podstawowy i najczęstszy błąd to brak przygotowania powierzchni do „zabiegu”. W takim przypadku lakier nie utrzyma się długo w dobrym stanie. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, dokładnie samą wodą, a następnie odtłuść go.

Musisz się też liczyć z wielogodzinnym tarciem auta przy pomocy papieru ściernego. Wymaga to ogromnej odwagi. Pamiętaj, aby po zakończeniu tego etapu koniecznie dokładnie sprzątnąć całe pomieszczenie. Sporym problemem w okresie letnim mogą być też siadające na lakier owady. Koniecznie trzymaj się zaleceń, które znajdują się na używanych przez ciebie środkach – nie należy niczego przyspieszać.

W przypadku śladów po uderzeniach, np. kamieni, użyj lakieru bazowego i wypełnij je przy pomocy specjalnego pędzelka. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, nie doradzamy wykonywania samodzielnie takich czynności. Warto się zaopatrzyć w ściereczki antystatyczne, które pozwolą ci usunąć wszelki pył.

Jeśli dokonałeś szpachlowania, wydobądź resztki z nierówności za pomocą. Jeśli tego nie zrobisz, wyjdzie to na powierzchni lakieru. Istotną kwestią jest również rodzaj papieru ściernego. Do usuwania rdzy wybierz gradację 60-120, do szlifowania szpachli 120-240, a do przygotowania elementu do podkładu – około 320.

Najważniejszy jest jednak czas i doświadczenie. Nie należy się spieszyć z lakierowaniem, bo to do niczego nie prowadzi. Brak wystarczającej wiedzy i praktyki również stanowi ogromną przeszkodę – nawet specjalistom zdarzają się wpadki. Zanim więc przystąpisz do działania, dobrze się zastanów, czy to właściwa decyzja.

Osobną kwestią jest ochrona auta przed uszkodzeniami. Lakier jest w wielu miejscach narażony na uszkodzenia i korozję. Dlatego koniecznością jest stosowanie odpowiedniego preparatu konserwującego. Środki są wtryskiwane pod odpowiednim ciśnieniem, dlatego dostaną się w najbardziej niedostępne zakamarki – niepotrzebny jest więc demontaż tapicerki.

Tym bardziej, że jest to rozwiązanie o wiele tańsze, niż lakierowanie. : Lakierowanie samochodu krok po kroku • DobryMechanik.pl

Czy da się samemu pomalować auto?

Jak pomalować samochód? – Przy odpowiedniej praktyce, dbałości i wytrwałości, możesz całkowicie samodzielnie pomalować swój samochód. Zaoszczędzi Ci to trochę pieniędzy i da Ci satysfakcję, że możesz zrobić coś samodzielnie. Teraz, kiedy wiesz jak pomalować samochód, idź i zrób to! Aby dowiedzieć się więcej o nowościach samochodowych, odwiedź nasz blog już dziś.

Co jest potrzebne do pomalowania samochodu?

Lakierowanie samochodu – jakie narzędzia są potrzebne i od czego zacząć? – Na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie wolno malować auta bez wcześniejszego przygotowania i doboru odpowiednich materiałów. Tania farba w sprayu, którą można kupić w każdym sklepie budowlanym, nadaje się co najwyżej do oznaczania elementów na budowie domu czy drzew do wycięcia, a nie do detailingu pojazdów.

Wśród podstawowych narzędzi i materiałów, których będziesz potrzebował, aby móc przeprowadzić proces lakierowania auta samodzielnie od A do Z, znajdują się: szlifierka elektryczna lub pneumatyczna, materiały ścierne – dużo suchego i mokrego papieru ściernego o gradacji 1200 i 2000, farba akrylowa lub lakier epoksydowy, rozcieńczalnik, maski na twarz, okulary ochronne, taśma maskująca i gazety do maskowania, podkład, lakier bezbarwny, odkurzacz i najważniejsze dwa elementy, czyli sprężarka i pistolet lakierniczy.

Jeżeli chodzi o narzędzie, bez którego nie należy rozpoczynać lakierowania, czyli pistolet, to na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli o zróżnicowanych specyfikacjach. Dobrej jakości pistolety lakiernicze można znaleźć na stronie sklepu Ekemichal, gdzie dostępne są również inne niezbędne sprzęty akcesoria.

 • No dobrze, wiemy już, co będzie nam potrzebne i jeśli mamy wszystko, co znajduje się na liście, to możemy powoli przystępować do przygotowywania przestrzeni, w której lakierowanie będzie się odbywać.
 • Po pierwsze, należy zadbać o maksymalne oczyszczenie obszaru pracy.
 • Tylko w ten sposób unikniemy pojawienia się na świeżym lakierze drobinek kurzu i brudu, które zniszczą cały efekt naszej pracy.

Drugim krokiem będzie przygotowanie karoserii pojazdu. Przed rozpoczęciem lakierowania koniecznie należy ją dokładnie umyć, aby oczyścić ją z wszelkiego smaru i brudu drogowego. Podczas czyszczenia samochodu, jeżeli zamierzasz malować także komorę silnika, progi wewnętrzne lub bagażnik, będziesz musiał także wyciągnąć z niego wszystkie przeszkadzające w tym elementy, a więc praktycznie rozebrać go, a po zakończonym lakierowaniu poskładać.

Jak pomalować auto tanim kosztem?

Guma zamiast lakieru, czyli zmiana koloru auta w kilka godzin Wojciech Frelichowski 28 lutego 2017, 12:52 Kiedyś zmiana koloru samochodu była procesem drogim i długotrwałym. Dziś trwa kilka godzin i wystarczy na to 1000 zł, np. jeśli posłużymy syntetyczną gumą do lakierowania.fot.

Mercedes Kiedyś zmiana koloru samochodu była procesem drogim i długotrwałym. Dziś trwa kilka godzin i wystarczy na to 1000 zł, np. jeśli posłużymy syntetyczną gumą do lakierowania. Tradycyjna metoda nakładania lakieru na karoserię to zabieg stosowany głównie przy powypadkowych naprawach blacharskich. Zmiana koloru całego nadwozia taką metodą sporo kosztuje, a przy tym trwa kilka dni.

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest oklejenie auta specjalną kolorową folią. Kiedyś zmiana koloru samochodu była procesem drogim i długotrwałym. Dziś trwa kilka godzin i wystarczy na to 1000 zł, np. jeśli posłużymy syntetyczną gumą do lakierowania. fot. Jordi Miranda Ale i ten sposób nie jest pozbawiony wad. Choć oklejenie folią nie kosztuje aż tyle, co lakierowanie, to i tak zajmuje sporo czasu.

Proces ten wymaga precyzji. W celu dokładnego oklejenia nadwozia trzeba zdemontować wiele jego elementów (zderzaki, kierunkowskazy, itp.), a potem powtórnie je założyć. Po kilku latach po ofoliowaniu nadwozia mogą się pojawić problemy. Warstwa folii mocno twardnieje, a to z kolei sprawia, że staje się ona krucha i podatna na uszkodzenia.

Problemem jest wówczas jej usunięcie. Odklejenie folii wymaga w takim przypadku zastosowania specjalnego żelu, parownicy (tzw. metoda termiczna) lub specjalnej tarczy do usuwania folii, którą zakłada się na końcówkę wiertarki. Wszystkie trzy metody są czasochłonne i jeśli powierzamy je w zakładzie usługowym także kosztowne. Kiedyś zmiana koloru samochodu była procesem drogim i długotrwałym. Dziś trwa kilka godzin i wystarczy na to 1000 zł, np. jeśli posłużymy syntetyczną gumą do lakierowania. fot. rubbercomp.com Przede wszystkim powierzchni, która ma być pokryta gumą nie trzeba specjalnie gruntować, jak to ma miejsce w przypadku lakierowania.

Co prawda konieczne jest oczyszczenie, odtłuszczenie i ewentualne odrdzewienie elementu, który chcemy pokolorować gumą, ale i tak są to czynności zajmujące mniej czasu niż przygotowanie nadwozia do lakierowania. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni można już przystąpić do nakładania gumy. Można to robić zarówno za pomocą rozpylacza, jak i pędzla.

Są też dostępne pojemniki w sprayu. Najpierw trzeba dokładnie wymieszać gumę, jeśli jest to spray to konieczne jest kilkukrotne energiczne wstrząsnąć pojemnikiem. Potem z odległości 20-30 cm nanieść równomierną cienką warstwę gumy. Na krawędziach zaleca się położyć grubszą warstwę, aby uniknąć pęknięć. Kiedyś zmiana koloru samochodu była procesem drogim i długotrwałym. Dziś trwa kilka godzin i wystarczy na to 1000 zł, np. jeśli posłużymy syntetyczną gumą do lakierowania. fot. rubbercomp.com Po ok.20-30 minutach od położenia ostatniej warstwy całość jest odporna na dotyk.

Pełne utwardzenie następuje, w zależności od producenta gumy, trwa od kilku godzin do jednej doby. Jak zapewniają producenci, guma syntetyczna nie kruszy się i nie pęka, jest odporna na deszcz i śnieg oraz temperatury w zakresie od -30 do 100 stopni Celsjusza, nie szkodzą jej oleje i smary, pomalowaną powierzchnię można bezpiecznie myć i co ważne jest ona też bezpieczna dla oryginalnego lakieru.

Choć łatwość zmiany koloru samochodu za pomocą gumy syntetycznej jest kusząca dla wielu estetów, to jednak wydaje się, iż ten środek znajduje bardziej praktyczne zastosowanie przy naprawie porysowanego zderzaka, błotnika czy maski silnika. Trzeba tylko umiejętnie dobrać kolor do lakieru nadwozia. Kiedyś zmiana koloru samochodu była procesem drogim i długotrwałym. Dziś trwa kilka godzin i wystarczy na to 1000 zł, np. jeśli posłużymy syntetyczną gumą do lakierowania. fot. rubbercomp.com Guma jest także przydatna do tuningu optycznego nadwozia. Z jej pomocą możemy pomalować wybrane elementy w odcieniu kontrastującym z resztą karoserii, np.

dach, maskę silnika, czy lusterka boczne. Ponadto ten środek nadaje się do malowania felg, zarówno stalowych, jaki i aluminiowych. Gumę syntetyczną, pod różnymi nazwami handlowymi, można kupić już za 25-30 zł. Tyle kosztuje spray o pojemności 400 ml. Pomalowanie średniej wielkości samochodu powinno się zamknąć kwotą 1000 zł jeśli wykonujemy to we własnym zakresie.

Zlecenie usługi w wyspecjalizowanym zakładzie jest o ok.500 do 800 zł droższe. Redakcja poleca: 81-latka w 300-konnym Subaru Źródło: TVN Turbo/x-news

Jak przygotowac auto pod malowanie?

Jak przygotować powierzchnię do lakierowania? Lakierowania karoserii większa część zmotoryzowanych nie wykonuje samodzielnie. Z kolei ci, którzy próbują, mają swoje podejście. Dlatego każdy lakieruje, jak się da i jak uważa za stosowne. Niestety, skutek często jest mizerny. Jest to podstawowy, bardzo trudny etap, bez którego położenie estetycznej i trwałej powłoki lakierniczej jest praktycznie niemożliwe, Niestety, ta część procesu lakierowania jest tak pracochłonna, że możliwość zaoszczędzenia sobie pracy i wysiłku jest niezwykle kusząca.

No bo kto lubi godzinami siedzieć i trzeć maszynowo i/lub ręcznie poszczególne metalowe elementy np. papierem ściernym. To trudna, żmudna czynność. Zwłaszcza gdy np. przygotowujemy powierzchnię w aucie starszym,, W takim wypadku już samo pozbycie się bywa męczące, a co dopiero wygładzanie powierzchni. Szczególnie przy lakierowaniu lakierami wodorozcieńczalnymi jest to istotne – te farby zdecydowanie nie lubią źle dotartych elementów i efekt może być fatalny.

Podobny wpływ mają zabrudzenia. Przygotowanie mercedesa 190E do lakierowania Zresztą ich uniknięcie to jedno z podstawowych zadań. W profesjonalnych lakierniach są oddzielne komory do przygotowania elementów i oddzielne do lakierowania, Ale co my mówimy o lakierniach, skoro w polskich warunkach zazwyczaj adaptuje się po prostu jedno, oddzielne pomieszczenie warsztatowe. Ale i wtedy można postarać się o względną czystość. Jeśli to tylko możliwe, po przygotowaniu powierzchni, a przed lakierowaniem warto sprzątnąć całe pomieszczenie (zwłaszcza podłogę) i polać wodą. To zapobiegnie choćby części zanieczyszczeń. W warunkach czysto warsztatowych wyzwaniem jest niekiedy uniknięcie np.

 1. Które mają w zwyczaju siadać na niezaschniętym lakierze.
 2. Oczywiście można je usunąć, ale to pracochłonne.
 3. Najgorsze w przygotowaniu powierzchni jest to, że każdy producent chemii lakierniczej zaleca inne czasy pomiędzy poszczególnymi operacjami,
 4. Należy ich przestrzegać i gdy tylko to możliwe, trzymać się ustaleń konkretnego producenta.

Nie wszystkie chemikalia działają na siebie pozytywnie. Przygotowanie mercedesa 190E do lakierowania Przygotowanie zależy głównie od tego, czy element był wcześniej uszkodzony. Jeśli np. jedynie cieniujemy element, który jest w idealnym stanie, to wystarczy samo mycie odpowiednimi środkami, wyszlifowanie, znowu mycie, odtłuszczenie powierzchni i lakierowanie. Co do samego mycia, to przeprowadza się je przed szlifowaniem, oklejaniem i innymi pracami lakierniczymi, Gdy element jest mocno zabrudzony, to najpierw myje się go samą wodą. Następny etap to odmuchanie pod wysokim ciśnieniem i odtłuszczenie benzyną ekstrakcyjną.

Nawet mimo odtłuszczania warto unikać środków pozostawiających tłuste plamy, a np. na elementach plastikowych można rozważyć użycie zmywacza do plastiku. Jeśli zależy nam na jakości, warto użyć także ściereczki antystatycznej, która w pełni pozbędzie się pyłów i nie zostawi po sobie nic (w przeciwieństwie np.

do zwykłych, nawet zupełnie czystych ścierek). Przygotowanie mercedesa 190E do lakierowania Jakie zabiegi umożliwiają dokładniejsze oczyszczenie powierzchni? Gdy element był szpachlowany, można użyć pędzelka, który wydobędzie resztki szpachli z drobnych, niewidocznych dla oka nierówności. Przez przygotowanie rozumie się również wygrzanie elementu lakierowanego. Pamiętajmy, że często lakierujemy w wysokiej temperaturze, a w innych pomieszczeniach może być znacznie zimniej. Warto dać czas elementowi, aby nagrzał się do temperatury pomieszczenia lakierniczego,

Wygrzanie w wysokiej temperaturze stosuje się także do elementów plastikowych głównie po to, aby usunąć substancje np. z miękkich pianek poliuretanowych, które zawierają środki antyadhezyjne. Jakich papierów ściernych użyć do przygotowywania powierzchni? To oczywiście zależy od niej samej. Do usuwania rdzy stosujemy gradację 60-120.

Do szlifowania szpachli 120-240 do obróbki zgrubnej i później wykańczającej. Do przygotowania elementu do podkładu optymalna będzie wartość około 320, Tej gradacji używamy również, gdy matujemy stary lakier i będziemy na niego nakładali podkład (np. zmiana koloru). Gdy całość jest w lakierze podkładowym, wyschnięta i gotowa do dalszych prac, to najlepsze będzie szlifowanie na mokro, przy użyciu papieru o gradacji około 800. Trzeba jedynie uważać, aby nie poprzecinać powierzchni na rantach i załamaniach, Do prawidłowego szlifowania warto użyć kostki szlifierskiej, którą owija się papierem.

Powierzchnia musi być idealnie gładka. Pod światło nie mogą być widoczne nawet minimalne różnice. Dobrze, jeśli szlifujemy np. ciemny lakier – wtedy widać wszystko jak na dłoni. Z nie jest już tak łatwo. Przygotowanie mercedesa 190E do lakierowania Tak przygotowaną powierzchnię można pokryć lakierem bazowym, a później zazwyczaj bezbarwnym,

Lakierowanie samochodu – film instruktażowy

Oczywiście istnieje wiele różnych technik i sztuczek, ale te prezentowane tutaj są sprawdzone i nie powinniście być zawiedzeni, o ile zrobicie wszystko tak, jak opisałem. Największym wrogiem dobrego lakierowania jest pośpiech, Mając pewne doświadczenie, nie dziwię się, że lakierowanie samochodu kosztuje aż tyle.

Jak malować sprayem żeby nie było zacieków?

JAK MALOWAĆ BEZ ZACIEKÓW? – Pojawiające się w trakcie malowania zacieki to częsty problem, który potrafi zniechęcić do ponownego użycia farb w spray’u. W tym wypadku cierpliwość i stosowanie się do wskazówek zdziałają cuda.

You might be interested:  Samochód Nie Przeszedł Przeglądu Co Dalej?

aby dobrze wymieszać lakier, energicznie wstrząsaj nim bezpośrednio przed użyciem przez około 2-3 minuty, wykonaj natrysk próbny w mało widocznym miejscu – często przy pierwszym psiknięciu z puszki wydostaje się duża ilość farby, co skutkuje pojawieniem się nieestetycznych plam na obiekcie zawieszenia skrzydeł drzwiowych, maluj z odległości minimum 25 cm, w przeciwnym wypadku zacieki masz gwarantowane, wspomniana wyżej cierpliwość to klucz do sukcesu – aby ładnie pokryć przedmiot, postaw na kilka cieńszych warstw. Nakładając od początku zbyt dużą ilość farby zrobimy to szybciej, ale w efekcie końcowym pojawią się zacieki.

: Malowanie spray’em bez zacieków – 5 wskazówek

Czy po malowaniu trzeba polerować?

Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? – Częstym pytaniem, jakie pojawia się na forach internetowych dotyczących motoryzacji, jest: po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? To pytanie bardzo zasadne z uwagi na fakt, że zbyt szybkie polerowanie może skończyć się pogłębieniem nierówności na masce samochodu.

Po jakim czasie polerować lakier bezbarwny? Zdecydowana większość lakierów akrylowych nadaje się do polerowania już po 24 godzinach od momentu wykonania czynności lakierniczych. Polerowanie lakieru akrylowego po malowaniu jest więc możliwe dość szybko. Lakier nowy, położony w przeciągu kilkudziesięciu godzin jest łatwiejszy w polerowaniu niż ten już mocno utwardzony.

Warto też nadmienić, że świeży lakier jest także czystszy, stąd jego szybsze polerowanie pozwoli tę czystość zachować. Ręczne polerowanie lakieru po malowaniu musi być też wykonane z pomocą odpowiednich narzędzi. Do wykonywania tej czynności używa się polerki obrotowej, rotacyjnej, która posiada talerz wykończony obracającym się rzepem.

Jak zacząć malować samochód?

Lakierowanie samochodu krok po kroku • DobryMechanik.pl Jeśli posiadasz własne auto, prędzej, czy później może czekać cię lakierowanie. Karoseria może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku lub nawet niewłaściwego użytkowania. Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja samochodu.

Znajdź lakiernika i umów naprawęPrzeglądaj 53845 opinie o lakiernikach, wybierz sprawdzonego i polecanego przez innych kierowców lakiernika.

Lakierowanie jest konieczne w przypadku naprawy powypadkowej lub uszkodzenia. Mniejsze elementy są najczęściej demontowane (np. lusterka), natomiast reszta usługi odbywa się bezpośrednio „na samochodzie”. Jak wyglądają działania specjalistów? Najpierw należy zdjąć starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego.

Następnie myje się i odtłuszcza nadwozie oraz nakłada podkład. Po jego wyschnięciu lakiernik dokładnie wygładza powierzchnię i dopiero wtedy nakłada lakier bazowy. Znów trzeba czekać, aż całość będzie sucha – dopiero wtedy można położyć na wierzch lakier bezbarwny. Na końcu cała powierzchnia jest dokładnie polerowana, aby nie było na niej żadnych niedoskonałości.

Istnieje wielu amatorów lakierowania aut. Niestety, najczęściej efekty ich pracy są mizerne. Podstawowy i najczęstszy błąd to brak przygotowania powierzchni do „zabiegu”. W takim przypadku lakier nie utrzyma się długo w dobrym stanie. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, dokładnie samą wodą, a następnie odtłuść go.

Musisz się też liczyć z wielogodzinnym tarciem auta przy pomocy papieru ściernego. Wymaga to ogromnej odwagi. Pamiętaj, aby po zakończeniu tego etapu koniecznie dokładnie sprzątnąć całe pomieszczenie. Sporym problemem w okresie letnim mogą być też siadające na lakier owady. Koniecznie trzymaj się zaleceń, które znajdują się na używanych przez ciebie środkach – nie należy niczego przyspieszać.

W przypadku śladów po uderzeniach, np. kamieni, użyj lakieru bazowego i wypełnij je przy pomocy specjalnego pędzelka. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, nie doradzamy wykonywania samodzielnie takich czynności. Warto się zaopatrzyć w ściereczki antystatyczne, które pozwolą ci usunąć wszelki pył.

 • Jeśli dokonałeś szpachlowania, wydobądź resztki z nierówności za pomocą.
 • Jeśli tego nie zrobisz, wyjdzie to na powierzchni lakieru.
 • Istotną kwestią jest również rodzaj papieru ściernego.
 • Do usuwania rdzy wybierz gradację 60-120, do szlifowania szpachli 120-240, a do przygotowania elementu do podkładu – około 320.

Najważniejszy jest jednak czas i doświadczenie. Nie należy się spieszyć z lakierowaniem, bo to do niczego nie prowadzi. Brak wystarczającej wiedzy i praktyki również stanowi ogromną przeszkodę – nawet specjalistom zdarzają się wpadki. Zanim więc przystąpisz do działania, dobrze się zastanów, czy to właściwa decyzja.

 • Osobną kwestią jest ochrona auta przed uszkodzeniami.
 • Lakier jest w wielu miejscach narażony na uszkodzenia i korozję.
 • Dlatego koniecznością jest stosowanie odpowiedniego preparatu konserwującego.
 • Środki są wtryskiwane pod odpowiednim ciśnieniem, dlatego dostaną się w najbardziej niedostępne zakamarki – niepotrzebny jest więc demontaż tapicerki.

Tym bardziej, że jest to rozwiązanie o wiele tańsze, niż lakierowanie. : Lakierowanie samochodu krok po kroku • DobryMechanik.pl

Jak długo trwa malowanie samochodu?

Lakierowanie całego auta zajmuje w profesjonalnej lakierni około dwóch tygodni. Koszt lakierowania samochodu zależy od wielkości auta, wielkości miasta oraz renomy zakładu lakierniczego. Zawsze wycena usługi dokonywana jest indywidualnie po oględzinach auta.

Po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny w sprayu?

Naprawy lakiernicze – najczęstsze pytania Wspólnie z firmą Multichem, która jest producentem lakierów, utwardzaczy i rozcieńczalników pod marką Profix, przedstawiamy listę najczęściej zadawanych przez klientów pytań dotyczących lakiernictwa. Co to jest podkład reaktywny? Bardziej precyzyjnie powinniśmy powiedzieć – grunt reaktywny.

 1. Chroni on najlepiej powierzchnie metalowe przed korozją.
 2. Grunt reaktywny (tzw.
 3. Wash primer), nakładamy bezpośrednio na powierzchnie metalowe, jest to dwukomponentowy produkt, gdzie rolę aktywatora pełni rozcieńczony kwas fosforowy.
 4. W wyniku kontaktu z żelazem otrzymujemy warstewkę fosforanów żelaza, tworzącą skuteczną barierę przed czynnikami korozyjnymi.

Podkład tego typu nanosi się zazwyczaj bardzo cienkimi warstwami (o grubości kilkunastu mikrometrów), dlatego też wymaga jeszcze pokrycia innym podkładem akrylowym lub epoksydowym. Co to jest podkład epoksydowy? Podkłady epoksydowe dzięki doskonałej przyczepności do metalu oraz silnemu usieciowaniu są doskonałą barierą dla wody.

 1. Służą jako warstwa gruntująca powierzchnie metalowe przed korozją.
 2. Wadą gruntów epoksydowych jest jednak długi czasu utwardzania.
 3. Dlaczego powstają „Rybie oczka” po lakierowaniu? Rybie oczy, znane jako kraterowanie, spodkowanie i cofanie, to wynik zanieczyszczenia na lakierowanej powierzchni.
 4. Pozostałości silikonu, past polerskich itp.

Przed malowaniem należy:

– upewnić się, że wszystkie powierzchnie są całkowicie czyste,- upewnić się, że wszystkie czynności z wykorzystaniem produktów zawierającym silikony przeprowadzane są z dala od pomieszczeń lakierniczych,- usunąć uszkodzony lakier i ponownie polakierować. Po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny?

Lakiery bezbarwne nakładamy w większości przypadków stosując metodę „mokro na mokro”, czyli na czystą, nieszlifowaną powierzchnię lakieru bazowego 1K (którą można przetrzeć szmatką antystatyczną). Po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru bazowego musimy odczekać ok.10-15 minut (to jest czas potrzebny na odparowanie powłoki), a następnie nakładamy lakier bezbarwny.

 1. Jaka jest różnica między „bazą” a „akrylem”? Lakier bazowy, „baza”, to jednoskładnikowy lakier (1K), który – w dużym uproszczeniu – nadaje barwę naszej powłoce.
 2. Do przygotowania gotowej do natrysku mieszanki potrzebujemy jedynie dedykowanego rozcieńczalnika.
 3. Lakiery bazowe wymagają zabezpieczenia ich lakierem bezbarwnym.

Nasze produkty bazowe to lakiery Kar-Bon, BlueLine oraz wodorozcieńczalne lakiery AquaLine 2G. Lakiery bazowe pozwalają na uzyskanie powłoki z różnego rodzajami efektami wizualnymi. Służą do tego różnorakie pigmenty, m.in. perły, metaliki, xirallic itp.

 1. Lakiery akrylowe w większości przypadków występują w wersji dwukomponentowej, np.
 2. Acryl CP 88, tzn.
 3. Do ich utwardzenia niezbędny jest aktywator, tzw.
 4. Utwardzacz.
 5. Lakiery akrylowe nie wymagają pokrycia ich lakierem bezbarwnym.
 6. To jest najważniejsza różnica.
 7. Wadą lakierów akrylowych jest niemożliwość uzyskania powłoki z efektami, jak ma to miejsce w przypadku lakierów bazowych.

Czy do lakieru bazowego mogę użyć rozcieńczalnika akrylowego? Dla lakierów bazowych zalecamy jedynie dedykowane rozcieńczalniki. Użycie innych rozcieńczalników, w tym akrylowych, wiąże się z utratą gwarancji na produkt. Ważniejsze są jednak konsekwencje – użycie rozcieńczalnika akrylowego wiąże się z wydłużeniem czasu schnięcia lakieru oraz wpływa na ułożenie ziarna pigmentu w powłoce.

Ile litrów farby na samochód?

Ile potrzeba farby na pomalowanie z zewnątrz AR 145?

06-07-2008, 11:59 Ponieważ chciałbym pomalować z zewnątrz moją Alfę mam pytanie do osób, które miały już z tym doczynienia, a mianowicie ile potrzeba na to farby? Autko jak w temacie (ma pomalowane pod zderzaki). Nie muszę dodawać, że chce żeby to było zrobione porządnie i nie będę oszczędzał na farbie. Z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam › Więcej.: 06-07-2008, 22:47 Też chętnie dołącze się do kolegi pytania, bo jakby dobrze poszło to bym się skusił w niedalekiej przyszłości na przemalowanie mojego Romka 145 na swieższy 07-07-2008, 18:11 Dokładnie dam znać po fakcie ile tak naprawdę wyszło na lakierowanie, bo zamówiłem dziś farbę, ale z lekki zapasem na ewentualne poprawki. Ponieważ moja Alfa będzie malowana w warunkach garażowych i znając życie coś pewnie się “zapyli”, to mam jeszcze pytanie odnośnie polerowania nowego lakieru. Daj mi znak na PW jak i ile farby poszlo 08-07-2008, 19:28 Pasta tempo zalicza się raczej do wosków Najlepszy efekt uzyskuje sie polerując maszynowo po wcześniejszym zmatowieniu lakieru papierem wodnym o drobnej ziarnistości (2000-2500). A ile potrzeba farby to zależy jakim em się maluje, czy metalikiem oraz czy zmienia się kolor na inny czy pozostaje przy starym. 08-07-2008, 22:28 Napisał Lesio Z tego co pamiętam kiedyś mi mówił lakiernik że na całe auto ze środkiem potrzeba ok 2 litrów farby podstawy (bazy) i 1-1.5 litra klaru jak masz metalik. Powiadasz, że tylko 2l ze środkiem spodziewałem się tak jak piszesz ok.2l, ale tylko na zewnątrz. Co myślicie o malowaniu zwykłego lakieru (mam na myśli nie metalik) dodatkowo klarem? U mnie, któryś z poprzednich właścicieli tak zrobił i jest lipa, bo zaczęło troche odłazić na dachu i będe musiał coś z tym zrobić :>>> Errare humanum est – Mylić się jest rzeczą ludzką. 09-07-2008, 22:16 Jak masz akryl nie metalic to sama farba w sklepie bez zadnych dodatkow. Zwykły lakier jak pomalujesz klarem to ta powierchnia Ci popęka po krotkim czasie i bedziesz musiał robic to smao jeszcze raz. Ja ostatnio malowałem czerwonym akrylem połysk i nic nie dodawałem wyszło super :mrgreen: Jak malujecie plastiki np zderzaki to kupcie do farby ”plastyfikator” bo inaczej wam bedzie odpadac i łuszczyc sie farba z elementów plastikowych. Na 1 zderzak wejdzie Ci 80ml farby. Aha, jak chcesz polerować po malowaniu to najpier matowienie a pozniej pasta polerska G3,ale tylko przy uzyciu maszyny polerskiej bo reka nic nie zdziałasz tempo tez tutaj odpada. Tylko jak wczesniej nie polerowałes maszyna to nie rob tego bo beda skurki tragiczne i malowanie ponowne na 100% ponieważ spalisz lakier. 13-07-2008, 15:06 Na malowanie auta z zewnątrz wyszło poniżej 2L farby. Jeśli chodzi o polerkę, to wpierw na mokro papierem 2000, a potem pastą G3. Pozdrawiam. 20-07-2008, 20:31 Ja bym musiał pomalować (może słupków nie będe malować w drzwiach) błotnik przedni no i nad nadkolem zaprawke miałem tylko nic ona nie dała tak zeżarte blaszysko było i minimalna dziura się zrobiła, oddam auto do blacharza i lakiernika (do kolesia co się tym zajmuje w skrócie mówiąc ), tam to chyba wspawa mi ten kawałek blachy wycinając to co troche nadżarte zostało (a wszystko przez pęcherz lakieru który ktoś rozdrapał i niczym nie zabezpieczył). Ale pytanie jest takie ile farby na to pójdzie (błotnik, drzwi, tylna ćwiartka chyba do przetłoczenia będzie pomalowana, żeby mniej farby poszło + klapa tylna), i jakie ceny są farb, co trzeba do tego ? Lakier, pewnie klar i podkład chyba nie? Także jak myślicie da rady za 200 zł kupić całą “chemie” ? EDIT: No wiecie, po prostu się podjarałem i ciągle o tym myśle :mrgreen:

: Ile potrzeba farby na pomalowanie z zewnątrz AR 145?

Ile Plasti Dip na całe auto?

Oferujemy możliwość doboru dowolnego koloru z palety RAL poprzez kupno odpowiedniego barwnika (barwniki te należy mieszać z Plasti Dipem przeźroczystym). Można również uzyskać odcienie kolorów innych od standardowych oferowanych przez producenta poprzez mieszanie ze sobą Plasti Dipów.

Wszystkie kolory są kolorami matowymi, połysk uzyskuje się poprzez nanoszenie nabłyszczacza (glossifier), pearlizera, metalizera, High Glossa (połysk zbliżony do lakieru samochodowego). Jako warstwę końcową można również stosować Top Coat – przeźroczysta powłoka cechująca się bardzo dużą odpornością na zarysowania, wszelakie substancje chemiczne-włączając w to substancje ropopochodne, nieścieralne.

Top Coat jest dostępny w dwóch wersjach-mat i połysk. Do malowania natryskowego należy stosować rozcieńczalnik w stosunku do 1:1 (w stanie oryginalnym Plasti Dip jest zbyt gęsty). Jeżeli chodzi o sprzęt: nie ma tutaj żadnego jakiegoś kategorycznego wymogu, można stosować zarówno pistolety pneumatyczne jak i elektryczne.

 • Dysza właściwie od 1.4 do 2.0.
 • Zasadą główną jest uzyskanie jednolitego strumienia farby, jeżeli przy malowaniu pojawiają się grudki farby czy coś w rodzaju włosków to są 3 możliwości lub kombinacje tych opcji aby to zlikwidować: zwiększyć rozmiar dyszy, zwiększyć ciśnienie natrysku lub zwiększyć stopień rozcieńczenia.

W ofercie mamy pistolety do malowania firmy Preval, jest to profesjonalny sprzęt, wszystkie elementy metalowe, nie ulegają zniszczeniu podczas użytkowania, niemniej przy stosowaniu pistoletów elektrycznych proszę nie stosować pistoletów z silnikiem przy rączce gdyż powodują one nagrzewanie gumy i efekt malowania nie jest zbyt estetyczny, silnik powinien być na zewnątrz, czyli tzw.

Odkurzacz. Z praktyki jednak wynika, że im większa dysza tym mniejszy stopień rozcieńczenia, czyli mniej warstw trzeba nanieść, występuje mniejszy odkurz, czyli jest mniejsza strata materiału. Dlatego też rekomendowane są dysze od 2.0 w górę. Plasti Dip nanosi się podobnie jak normalny zwykły lakier samochodowy.

Powierzchnia musi być jednakowego koloru, wszelakie zaprawki, naklejki czy taśmy spowodują powstawanie innego odcienia w tym miejscu powłoki gumowej. Powierzchnia malowana musi być sucha, odtłuszczona i czysta, można do tego używać standardowej benzyny ekstrakcyjnej czy zmywacza silikonowego.

 1. Przed użyciem należy Plasti Dip dobrze wymieszać oraz konieczne jest przelanie Plasti Dipu przez gęsto sitko.
 2. O ile przy ciemnych kolorach jak czarny czy szary gunmetal oraz przy białym zostaną one przykryte, o tyle przy reszcie kolorów jak np.
 3. Czerwony czy niebieski zalecane jest naniesienie wcześniej bazy (czarna, biała lub szara), gdyż inaczej mogą być przebarwienia prześwity.

Gumę syntetyczną nakłada się na powierzchnię do momentu uzyskania zadowalającego efektu, niemniej nie powinno się nakładać mniej niż 2-3 warstwy, rekomendowane są minimum 4 warstwy dla uzyskania najlepszego efektu i łatwego późniejszego ściagania (przy jaśniejszych kolorach może tych warst wyjść więcej).

 1. Przy kolorach pomarańczowy oraz fluorescencyjnych wskazane jest położenie białego lub innego jasnego podkładu, chyba, że malowana powierzchnia jest tego typu koloru.
 2. W przeciwnym razie może być bardzo ciężko uzyskać pożądany efekt.
 3. Proszę tylko zwrócić uwagę na dokładne i solidne oklejenie lamp, uszczelek, szyb-zdarza się że guma syntetyczna wejdzie w reakcję z tymi elementami i może je uszkodzić Przewidywane zużycie Plasti dipu: małe auto do 5 litrów, średnie 5-7 litrów, duże powyżej 8 litrów Plasti dipu plus tyle samo rozcieńczalnika.
You might be interested:  Gdzie Sprawdzić Jaki Kolor Ma Samochód?

Przy kolorach ciemnych ta ilość może być troszkę mniejsza. Z nakładaniem na wolnej powierzchni jest podobnie jak ze zwykłym lakierem, można malować, niemniej przy powiewach wiatru do malowanej powierzchni jest możliwość przyczepienia się piasku czy innych brudów.

 • Wszelakie kleje z taśm lepiących mogą spowodować uszkodzenie gumy syntetycznej, proszę to mieć na uwadze przy tworzeniu np.2 czy 3 kolorowego samochodu lub różnych wzorów na malowanej powierzchni.
 • Na powłokę z gumy syntetycznej można nalepiać napisy, naklejki etc.
 • Niemniej ściąganie ich wiąże się z ryzykiem uszkodzenia powłoki (może ona odejść wraz ze ściąganym elementem).

Plasti Dip ma ograniczoną odporność na działanie ropy czy benzyny. Oznacza to, iż te produkty powodują powstawanie śladów na Plasti Dipie przy zetknięciu z nim. W razie dodatkowych pytań proszę się z nami kontaktować telefonicznie lub mailowo. Przykładowe realizacje oraz poradniki: Realizacje z użyciem produktu Top Coat:

Ile Cobry na całe auto?

Toyota Land Cruiser Owners Club Poland Moderator: Posty: Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23 Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120 Kontakt: autor: » 16 kwie 2018, 08:22 Popieram, co z tego że auto ma super niezniczczalna powłoke która sie nie rysuje skoro karoseria wygląda jak wycieraczka. I z tym już nic nie da zrobić, nie ma opcji żeby to zerwać. Pomaluj sobie normalna farbką może na jakis fajny matowy kolor. Posty: Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38 autor: » 16 kwie 2018, 10:16 Ale można przecież pomalować Raptorem lub Cobrą normalnym pistoletem i wychodzi normalniejsza struktura która wygląda już całkiem całkiem. Posty: Rejestracja: 05 kwie 2015, 22:49 Kontakt: autor: » 16 kwie 2018, 10:39 Kolega Jastrząb z terenwizji malował swoją 70 Raptorem, powinien wiedzieć ile tego wyszło. Osobiście też zastanawiałbym się nad folią np camo na autko niż raptor choć nie widziałem jak to wygląda ze zwykłego pistoletu. Jeśli jesteś maniakiem detailingu, czy jak tam się to pisze, to nie pogodzisz polowaczki i braku rys. Pozdro i Darz Bór Posty: Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46 Auto: Lj73 po 1990 autor: » 16 kwie 2018, 14:07 Wszystko zależy od grubości powłoki. Wszystkie farby mocznikowe można kłaść cienko lub grubo i daje to bardzo dużą rozpiętość w ilości farby. Im grubsza powłoka tym bardziej wytrzymała i bardziej widoczna struktura skórki pomarańczy. Im większa grubość i bardziej widoczna struktura tym więcej farby idzie. Jest na różnych forach zagranicznych dużo informacji. Podsumowując to trzeba liczyć minimum 3 litry (na serię 70) a maksimum ponad 10. Jesli nie jesteś lakiernikiem licz bliżej 10 niż 3. Pawłowi z terenwizji policzyli chyba 3,5 tys za położenie raptora, ale sam częściowo przygotował blachę z tego co czytałem i oglądałem w necie. Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek Posty: Rejestracja: 09 lip 2017, 14:57 Auto: Toyota LJ70,silnik 2,4td -> 3.0 1kzt rocznik 1987 Kontakt: autor: » 16 kwie 2018, 18:52 Ja oddałem autko do malowania do firmy, więc nie wiem ile litrów poszło. Jeśli chodzi o koszta to 2,5k za auto wielkości 70tki. Ja pomalowałem raptorem bo zawsze chciałem mieć i spróbować na własnej skórze Ogólnie minęło już z pół roku od malowania, autko parkuje pod chmurką i na razie po zimie wszystko ok. Generalnie moja blacharka była też w takim stanie, że żeby położyć gładki lakier to sporo pracy i kasy by to kosztowało, raptor jednak kryje nierówności. Reasumując to jakbym odbudowywał od podstaw to kładłbym lakierek, a jak chcesz w terenie jeździć to chyba rzeczywiście lepiej folię Generalnie raptor wytrzymuje trudy terenowe i krzaki, rys nie ma. Ale czasami żałuję że się w słoneczku nie świeci Posty: Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27 Auto: LJ70 z 92′ Kontakt: autor: » 17 kwie 2018, 12:19 Jastrząb pisze: Ogólnie minęło już z pół roku od malowania, autko parkuje pod chmurką i na razie po zimie wszystko ok. Bo teraz trza patrzeć od wewnętrznej strony, ruda dalej tam żeruje. To że blacha zanikła poznasz po falowaniu budy podczas jazdy. : Toyota Land Cruiser Owners Club Poland

Czy trzeba Matowic podkład?

Wyświetlenia postu: 51 883 W przypadku tego Matiza będzie on lakierowany w całości więc zakres prac i miejsc naprawy było znacznie więcej, nie tylko same progi. Podkład akrylowy przed aplikacją wierzchnich warstw lakierniczych trzeba szlifować. Sam podkład po aplikacji posiada niezbyt gładką powierzchnię często przypomina skórkę pomarańczy. Przed szlifowaniem podkładu i matowaniem starego lakieru. Niestety tylko jedna fotka 🙁

Czy podkład trzeba szlifowac przed malowaniem?

Przygotowanie powierzchni do lakierowania – podkładowanie – Farby Olsztyn – farbkart.pl Ważnym elementem powłoki lakierniczej, jaka nakładana jest na karoserię samochodu, jest podkład, nazywany również wypełniaczem. Jest on warstwą, bezpośrednio na którą można nałożyć lakier nawierzchniowy.

 • Jakie funkcje spełnia podkład i jak wykonuje się podkładowanie? Rola podkładu Podkład wyrównuje drobne nierówności naprawianej karoserii samochodu, kryje warstwy gruntu antykorozyjnego i szpachlówki, a także wytwarza tzw.
 • Międzywarstwę, pozwalającą na uzyskanie dobrego efektu lakierowania nawierzchniowego.

Nałożenie lakieru nawierzchniowego bez zastosowania podkładu, bezpośrednio na szpachlówkę lub grunt antykorozyjny zmniejszyłoby jakość powłoki i generowało liczne błędy lakiernicze. Podkład to materiał dwuskładnikowy, zbudowany z żywic akrylowych i pigmentów.

Standard – standardowa zawartość cząstek stałych, MS – medium solid – podwyższona zawartość cząstek stałych, HS – high solid – wysoka zawartość cząstek stałych.

Jak należy nanosić podkład? Nakładanie podkładu może zostać wykonane techniką „mokre na mokre”, kiedy to podkład jest stosowany jako międzywarstwa lub izolacja, bez uprzedniego wyrównywania istniejących nierówności. Lakier nawierzchniowy nakłada się w momencie, gdy podkład wykazuje jeszcze aktywność chemiczną.

Częściej jednak stosuje się metodę z wykorzystaniem podkładu do szlifowania, kiedy czeka się do całkowitego wyschnięcia podkładu, a później się go szlifuje. Można też zastosować podkład barwiony, gdy istnieje potrzeba ograniczenia liczby warstw lakieru nawierzchniowego. Jeśli dokonuje się wymiany elementu karoserii lub całkowitej naprawy, należy nałożyć podkład na cały element.

W przypadku miejscowej naprawy nakłada się podkład wyłącznie na obszar zaszpachlowany i zagruntowany, za pomocą pistoletu wyposażonego w dyszę do farb podkładowych. Najlepsze efekty można uzyskać z zastosowaniem pistoletu niskociśnieniowego. Kolejne warstwy podkładu schną od 5 do 10 minut każda.

Co pierwsze szpachla czy podkład?

Jak prawidłowo stosować podkłady wypełniające? W naprawach powłok lakierowych podkłady stosowane są jako warstwa izolacyjna powierzchni od szpachli i szpachli od lakierów oraz jako warstwa o właściwej przyczepności dla lakierów. Dodatkowo podkłady wypełniające wykorzystujemy do wyrównywania niewielkich wgłębień w naprawianej powłoce.

 1. Podkład kładziemy przed szpachlowaniem na przeszlifowany, wyczyszczony z rdzy i odtłuszczony naprawiany element.
 2. Chodzi o to, aby skutecznie odizolować powierzchnię metalu od później nakładanych warstw szpachli.
 3. Szpachle mają własności higroskopijne i położone bezpośrednio na blachę nie tylko nie zatrzymają postępującej korozji, ale ją przyspieszą.

Natomiast szpachle położone na podkład, który ma własności izolacyjne i antykorozyjne oraz jest przyczepny, pozwolą na uzupełnienie ubytków i wyprowadzenie pożądanego kształtu powierzchni. Na pokrytą podkładem powierzchnie można nakładać szpachlę. Po szpachlowaniu i odpowiednim przygotowywaniu powierzchni, usuwamy z niej pozostałości pyłów oraz odtłuszczamy.

 • Tak przygotowany element możemy odpowiednio okleić w zależności od wielkości naprawy i rozpocząć nakładanie natryskowo dwóch lub trzech warstw podkładu.
 • Należy pamiętać o nakładaniu kolejnej warstwy szerzej od poprzedniej w celu cieniowania warstw podkładu do krawędzi miejsca naprawianego.
 • Cała powłoka lakierowa nakładana na miejsca pokorozyjne powinna spełnić wymagania: podłoże ma być zabezpieczone antykorozyjnie, wszelkie wgłębienia należy wypełnić do odzyskania pierwotnego kształtu (szpachlami bądź mniejszych wgłębień podkładami wypełniającymi) oraz pokryć całość odpowiednią warstwą koloru i ewentualnie warstwą lakieru bezbarwnego.

Cały ten „dywanik” posiada grubość 120-180 µm lub więcej w miejscach wymagających szpachlowania. Dla przypomnienia grubość powłoki fabrycznej to około 100-140 µm czyli 0,100-0,140 mm. Oznacza to, że taka grubość powłok lakierowych jak fabryczna, w zupełności wystarczy dla zabezpieczenia nadwozia przed korozją lecz nie przed erozyjnym oddziaływaniem piasku i innych naturalnych czynników jak ptasie odchody, pozostałości po owadach itp.

 1. A na tak wykonaną naprawę można dać gwarancję trwałości.
 2. Proces naprawy oczyszczonego z korozji miejsca jest uzależniony od wybranej technologii, co wymusza stosowanie odpowiednich produktów.
 3. Należy pamiętać, iż jedynie na odpowiednio wykonaną naprawę można dać gwarancję trwałości.
 4. Powstrzymanie procesów korozji jest jednym z kluczowych elementów, a w tym pomogą odpowiednio stosowane podkłady.

Najlepsza technologia naprawy to stosowanie podkładu epoksydowego bezpośrednio na przeszlifowane i oczyszczone podłoże. Musimy pamiętać o słabej przyczepności szpachli z włóknem do tego podkładu, natomiast pozostałe szpachle można stosować bez obaw. Oznacza to, że jeżeli perforację podłoża będziemy chcieli zasklepić szpachlą z włóknem lub tkaniną szklaną z żywicą, to najpierw będziemy musieli zlikwidować perforację, a dopiero później pokryć naprawiany fragment np.

 1. Podkładem reaktywnym, a następnie wypełniaczem akrylowym.
 2. Jeśli zastosujemy podkład reaktywny z podłożem – washprimer poliwinylowy – to nie będziemy mogli nakładać szpachli na jego powierzchnię, co ograniczy możliwości wypełniające tylko do podkładów akrylowych,
 3. Jeszcze słabszą ochronę podłoża będą miały produkty jednokomponentowe posiadające niskie wypełnienie zazwyczaj oznaczane symbolem 1K,

Zawartość w nich agresywnych rozcieńczalników powoduje silne oddziaływanie na podłoże i może powodować z nimi silną reakcję – tzw ważenie się podłoża. Niekiedy możemy zastosować podkłady wypełniające poliuretanowe na nośniku wodnym – przed ich nakładaniem podłoże i technologia stosowania muszą spełniać odpowiednie warunki – dobrze izolujące i wypełniające.

 • Z wypełniaczami posiadającymi dodatki antykorozyjne spotykamy się w codziennych działaniach czy to przy lakierowaniu przysłowiowego płotu, podczas zabezpieczania codziennie użytkowanych sprzętów czy urządzeń w warsztacie czy gospodarstwie.
 • Wszelkie urządzenia, które będą eksploatowane w ciężkich warunkach, już na etapie ich konstruowania są przygotowywane do zabezpieczania przed negatywnymi oddziaływaniami.

Dobrym przykładem są specjalne produkty antykorozyjne stosowane w stoczniach, w przemyśle lotniczym czy przy produkcji urządzeń dla rolnictwa. Analogicznie w przemyśle motoryzacyjnym oddziaływania erozyjne, zarówno na etapie projektowania, jak i w produkcji zostały przewidziane, i obecnie produkowane samochody są dobrze zabezpieczone.

 1. Współczesne youngtimery w czasach ich produkcji wymagały stosowania dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych.
 2. W polskich warunkach były to podkłady miniowe, farby antykorozyjne zdobywane ze stoczni.
 3. Wadą była niemożność otrzymania powłoki estetycznie zbliżonej do lakieru fabrycznego tak kolorystycznie, jak z otrzymaniem właściwej gładkości.

Dziś już tego problemu nie ma, jak wcześniej wspomniano, destrukcyjne skutki eksploatacji są przewidziane już na etapie projektowania, a współczesne technologie pozwalają na stosowanie naprawdę skutecznych zabezpieczeń. Tym bardziej istotne jest, aby naprawy powypadkowe przeprowadzane były tak, aby ich trwałość i jakość nie odbiegała od fabrycznych.

Krzysztof Podhorodecki, ekspert do spraw procesów likwidacji szkód, audytor, biegły sądowy, właściciel firmy Baspa Consulting. W rozmowie z Mirosławem Rutkowskim podkreśla znaczenie zarządzania i certyfikowania serwisu blacharsko-lakierniczego. Mirosław Rutkowski: Został Pan zaproszony przez firmę NOVOL Z zaproszonym przez organizatora SPECTRALIZMU do wygłoszenia wykładu na temat rentowności warsztatów oraz do udziału w panelach dyskusyjnych ekspertem branży motoryzacyjnej dr inż. Maciejem Brzezińskim rozmawiał Mirosław Rutkowski. Mirosław Rutkowski: Jest Pan autorem „Vademecum Kryzys energetyczny, nazywany przez niektórych najbardziej ekstremalnym, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Europie, pogłębia się1. Firmy stoją w obliczu niezwykle wysokich i stale rosnących kosztów oraz pędzącej inflacji. Ograniczenie wydatków stało się priorytetem, również dla serwisów lakierniczych, Axalta (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, wprowadziła na europejski rynek napraw powypadkowych nową markę usług biznesowych – Drivus. Marka powstała z myślą o szczególnych wyzwaniach, przed jakimi stają dzisiaj serwisy blacharsko-lakiernicze. Oferowane narzędzia Z dyrektorem Działu Szkoleń firmy NOVOL, Tomaszem Tomczykiem rozmawiamy o nowych technologiach, materiałach i ich umiejętnym (lub nie) wykorzystywaniu przez lakierników Jak w ciągu, powiedzmy, dziesięciu lat zmieniła się oferta producentów materiałów lakierniczych? Największe

: Jak prawidłowo stosować podkłady wypełniające?

Po co jest kulka w sprayu?

Zastosowanie: Do czyszczenia małych i średnich zbiorników w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, przemyśle chemicznym, itd. Również do czyszczenia wiaderek, zbiorników, naczyń reakcyjnych, zbiorników do urządzeń mechanicznych itd.

Ile wysycha farba w sprayu?

Ile schnie farba w sprayu? Sprawdź, nim dotkniesz – Chociaż wiele osób twierdzi, że farba w sprayu schnie o wiele szybciej od tradycyjnych propozycji, należy pamiętać, że to w dalszym ciągu ten sam produkt. Różni się on jedynie formą aplikacji, ponieważ jest to farba umieszczona w puszcze z wysokim ciśnieniem i mechanizmem pozwalającym na rozpylenie.

Ile warstw farby w sprayu?

Nałóż lakier na karoserię w prawidłowy sposób – Spray zawsze trzymaj pionowo. Nałóż dwie lub trzy cienkie warstwy lakieru z odstępami 2-3min. Natrysk powinien być dokonany “na krzyż”. Pierwszą warstwę lakieru nałóż od lewej do prawej strony, a następną prowadząc puszkę z góry do dołu.

Ile razy można polerować samochód?

Nadwozie samochodu jest codziennie narażone na uszkodzenia a lakier, który je pokrywa jest bardzo delikatną powłoką. Często już roczne auto wygląda brzydko, lakier jest matowy i pełen rys. Jeśli zniszczenia nie są duże możemy je sami naprawić i to za niewielkie pieniądze.

Trzeba tylko włożyć w to sporo własnej pracy. Kilka lat temu do powszechnego użytku weszły ekologiczne lakiery, które korzystnie wpływają na nasze środowisko, natomiast już niezupełnie korzystna jest ich trwałość i odporność na różne czynniki zewnętrzne. Na lakierach tych znacznie szybciej pojawiają się zarysowania i zmatowienia wynikające z normalnej eksploatacji.

Systematyczne mycie nadwozia w automatycznej myjni spowoduje, że w krótkim czasie lakier utraci blask i połysk. Na szczęście tak zniszczony lakier można łatwo doprowadzić do stanu pierwotnego i co najważniejsze nie będziemy zmuszeni do wyłożenia dużej gotówki, ale pod warunkiem, że zdecydujemy się całą Fot. Grzegorz Burda: Przy niewielkich rysach na lakierze, wystarczy kupić pastę polerską, zaopatrzyć się w miękkie ściereczki i mieć dużo cierpliwości. operację wykonać własnoręcznie. Nie są do tego potrzebne żadne umiejętności, a efekt końcowy będzie zależał tylko od naszej dokładności.

 • Wystarczy kupić pastę polerską, zaopatrzyć się w miękkie ściereczki i mieć dużo cierpliwości.
 • Upując pastę nie należy sugerować się tylko ceną.
 • Najbezpieczniej będzie wybrać produkt znanej marki lub zwrócić się o poradę do lakiernika.
 • Polerowanie całego samochodu zajmie nam kilka godzin ponieważ czynność tą musimy wykonywać ręcznie, dokładnie polerując powierzchnię, tak aby nie zostały smugi i przebarwienia.

Jeśli mamy porysowany tylko jeden element, np. z powodu otarcia się o gałęzie, nie ma potrzeby polerowania całego auta, wystarczy tylko wyczyścić uszkodzony element. Ale gdy auto ma już kilka lat to może się okazać, że odcień lakieru będzie się różnił.

Polerowanie można także zlecić wyspecjalizowanym serwisom ale wówczas musimy się liczyć, że znacznie większymi kosztami. Dobre efekty, ale tylko na krótki okres czasu uzyskamy nakładając wosk koloryzujący, który zakryje mnóstwo drobnych rys. Nie należy oczekiwać po tych środkach cudu. Na pewno nie znikną głębokie rysy.

Gdy lakier jest mocno zniszczony (spłowiały, matowy) lub ma głębokie rysy to pozostaje tylko wizyta u fachowca i polerowanie, które polega na mechanicznym usunięciu zniszczonej warstwy lakieru. Ale należy pamiętać aby ta operacja była ostatecznością i, jeśli jest to możliwe to należy polerować tylko uszkodzony fragment nadwozia.

 • Powodem tego jest niewielka grubość lakieru.
 • Praktycznie lakier można polerować maksymalnie dwa razy.
 • Przy następnych próbach może na kantach przebijać podkład, a wówczas taki element nadaje się już tylko do lakierowania.
 • Dużym problemem są głębokie rysy (np.
 • Zrobione przez wandali) sięgające do podkładu, bardzo widoczne przy ciemnych kolorach.
You might be interested:  Jak Wziąć Samochód Ciężarowy W Leasing?

W tym przypadku polerowanie nic nie pomoże i, aby całkowicie przywrócić blask należy wykonać profesjonalną zaprawkę lub polakierować cały element, co w przypadku uszkodzenia np. całego boku samochodu jest dość kosztowne (nawet ponad 1500 zł). Ale uszkodzenie takie można również naprawić mniejszym kosztem, wykonując zwykłą zaprawkę lub korzystając ze specjalnych kredek i flamastrów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych.

Oczywiście tak naprawiona rysa będzie tylko zamaskowana i nadal będzie widoczna, ale tylko z niewielkiej odległości. Efekt naprawy będzie dużo większy przy jasnych kolorach. Głębokie rysy trzeba bardzo szybko zabezpieczyć, zwłaszcza przed sezonem zimowym ponieważ, jeśli pojawi się korozja to uszkodzenia będą jeszcze większe.

Materiały promocyjne partnera

Czy można położyć klar na stary lakier?

Malowanie bazą i klarem Tytuł brzmi jak temat zajęć w szkole, to dlatego, że warto czasem usystematyzować wiedzę i przypomnieć sobie podstawowe wiadomości. Dla początkujących będzie to małe kompendium najważniejszych informacji o lakierowaniu. Pisząc o bazie mam oczywiście na myśli lakier bazowy 1K, dzięki któremu możemy uzyskać barwna powłokę.

 1. Lakier bazowy wymaga zabezpieczenia w postaci lakieru bezbarwnego.
 2. Może on być zarówno dwukomponentowy (lakier + utwardzacz) jak i jednokomponentowy.
 3. W przypadku lakierowania renowacyjnego używamy w większości lakierów bezbarwnych 2K – ze względu na jakość i trwałość powłoki.
 4. Na jaką powierzchnię możemy nakładać lakiery? Lakiery bazowe możemy nakładać na powierzchnie pokryte podkładami akrylowymi lub epoksydowymi – wcześniej zmatowionymi gradacją papieru ściernego P800-P1000 (na mokro), lub P400-P500 (na sucho).

Bazę możemy też nałożyć na nowy podkład w metodzie „mokro na mokro”, co ważne, w tym przypadku nie ma konieczności matowania podkładu. Bazą lakierujemy również powierzchnie starych lakierów, gdy konieczne jest ich odnowienie, zmiana koloru lub wykonanie cieniowania.

 1. Powierzchnie starych lakierów szlifujemy podobnymi gradacjami papierów jak podkłady akrylowe, a miejsca cieniowania matujemy gradacją P1200-P1500 lub szarą włókniną.
 2. Lakiery bezbarwne natomiast nakłada się na powierzchnię wcześniej pomalowaną lakierem bazowym.
 3. Musimy jedynie pamiętać o zachowaniu wymaganego odstępu czasowego na odparowanie lakieru bazowego zanim położymy klar – szczegółowe informacje znajdują się w kartach technicznych poszczególnych produktów.

Bezbarwny lakier aplikujemy również na powierzchnie elementów cieniowanych, w których baza jest tylko na części elementu, a reszta powierzchni to stary lakier. Po jakim czasie nakładać bezbarwny? To ważny parametr i należy go bezwzględnie przestrzegać – koniecznie zapoznajmy się z Kartą TDS produktu.

Jeżeli bezbarwny lakier położymy zbyt szybko to rozcieńczalnik z warstwy bazowej zostanie uwięziony przez klar. Można to przyrównać do zamknięcia bazy pod folią. „Uwięziony” na powierzchni rozcieńczalnik musi się wydostać, co może spowodować gazowanie na powierzchni lakieru bezbarwnego, a tym samym prowadzi do zmniejszenia przyczepności klaru do powierzchni.

Jeśli bezbarwny nałożymy zbyt późno, to przesuszona warstwa bazowa (zazwyczaj czas powyżej około ośmiu godzin) nie zwiąże się z lakierem bezbarwnym, a w efekcie lakier wierzchni zacznie się łuszczyć. Jak lakiery bezbarwne 1K sprawdzają się na lakierach bazowych? Lakiery bezbarwne 1K charakteryzują się szybkim schnięciem i nie wymagają wygrzewania w wysokich temperaturach.

 1. Zdecydowanie pasują do nakładania na lakiery bazowe.
 2. Jednocześnie, są dobrym sposobem na szybkie naprawy, niewymagające bardzo wysokiej odporności powłoki.
 3. Stosowane są przy naprawach typu smart-repair, jak również w przypadku np.
 4. Corocznego odświeżania powłoki lakierniczej.
 5. Jaki klar wybrać na bazę konwencjonalną, a jaki na wodną? Na lakiery bazowe konwencjonalne możemy nakładać wszystkie typy lakierów bezbarwnych: LS, MS, HS jak i VHS.

Zależy to jedynie od naszego wyboru. Natomiast w przypadku lakierów bazowych wodorozcieńczalnych, zlecam stosowanie lakierów bezbarwnych HS i VHS ponieważ zawierają więcej cząstek stałych, a mniej rozcieńczalników, które mogą penetrować lakier bazowy i rozpuścić warstwę bazy, co wpłynie na wygląd i jakość powłoki.

 1. Czy klar ma wpływ na kolor końcowy powłoki? Lakier bezbarwny tworzy powłokę ochronno-dekoracyjną na lakierze bazowym.
 2. Jest jak szkło powiększające, które pokaże wszystkie wady powszechni.
 3. Ważne jest, jak został nałożony, czy z elektem skórki pomarańczy czy na gładko.
 4. Efekt może zmienić sposób postrzegania danego koloru powierzchni.

Ważna jest również grubość powłoki nałożonego lakieru bezbarwnego – „ szkło powiększające” może w różny sposób załamywać światło i to także zmieni odbiór barwy przez nasze oczy. Czasami występujące lekko żółte zabarwienie lakieru bezbarwnego zmienia, szczególnie na jasnych kolorach, widoczny odcień.

Krzysztof Podhorodecki, ekspert do spraw procesów likwidacji szkód, audytor, biegły sądowy, właściciel firmy Baspa Consulting. W rozmowie z Mirosławem Rutkowskim podkreśla znaczenie zarządzania i certyfikowania serwisu blacharsko-lakierniczego. Mirosław Rutkowski: Został Pan zaproszony przez firmę NOVOL Z zaproszonym przez organizatora SPECTRALIZMU do wygłoszenia wykładu na temat rentowności warsztatów oraz do udziału w panelach dyskusyjnych ekspertem branży motoryzacyjnej dr inż. Maciejem Brzezińskim rozmawiał Mirosław Rutkowski. Mirosław Rutkowski: Jest Pan autorem „Vademecum Kryzys energetyczny, nazywany przez niektórych najbardziej ekstremalnym, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Europie, pogłębia się1. Firmy stoją w obliczu niezwykle wysokich i stale rosnących kosztów oraz pędzącej inflacji. Ograniczenie wydatków stało się priorytetem, również dla serwisów lakierniczych, Axalta (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, wprowadziła na europejski rynek napraw powypadkowych nową markę usług biznesowych – Drivus. Marka powstała z myślą o szczególnych wyzwaniach, przed jakimi stają dzisiaj serwisy blacharsko-lakiernicze. Oferowane narzędzia Z dyrektorem Działu Szkoleń firmy NOVOL, Tomaszem Tomczykiem rozmawiamy o nowych technologiach, materiałach i ich umiejętnym (lub nie) wykorzystywaniu przez lakierników Jak w ciągu, powiedzmy, dziesięciu lat zmieniła się oferta producentów materiałów lakierniczych? Największe

: Malowanie bazą i klarem

Ile potrzeba lakieru na całe auto?

ile lakieru na cae auto

/td> Autor Wiadomo radek1987_1987 Bywalec Doczy: 20 Lis 2011 Posty: 20 Skd: wabrzych

Wysany: 03-12-2011, 21:07 ile lakieru na cae auto
mam pytanko ile potrzebuje bazy i lakieru na caego golfa 3 razem z wnkami i drzwiami od rodka a ile potrzebowabym akrylu

/td>

/td>

/td> unek Moderator Pomg: 11 razy Wiek: 39 Doczy: 09 Wrz 2010 Posty: 3287 Punkty: 30 / 22 Skd: pomorskie

Wysany: 03-12-2011, 21:46
http://lakiernik.info.pl/viewtopic.php?t=4728

/td>

/td>

/td> tomash Maniak forum Doczy: 23 Kwi 2010 Posty: 595 Punkty: 9 / 7 Skd: pomorskie

Wysany: 04-12-2011, 00:01
To zaley?cztwro drzwiowy czy dwu,1,5 bazy 1,5 lakieru,/Akrylu minimum 2l.+utw.no i zaley jak przygotowany,i kto to bdzie malowa. ;no i jaki lakier bezbarwny HS czy ?MS.?
_ tomash

/td>

/td>

/td> Ciochan Bywalec Wiek: 27 Doczy: 23 Sty 2012 Posty: 32 Skd: Gonidz

Wysany: 24-01-2012, 16:03
Witam, moze kto mi wytumaczy bo s bazy juz takie ze nic nie mieszasz s ju rozczieczone ze tylko zalewasz do pistoletu i pryskasz, a s tez takie ze np mieszasz w proporcji 1:1 z rozpuszczalnikiem. I ja maluj takim bazami ze miesza sie 1:1 i na skuter idzie okoo 400ml lakieru to znaczy ze musze da 200ml bazy i 200ml rozpuszczalnika? zeby byo 400ml? czy rozpuszczalnik nie liczy sie i trzeba 400ml tego i 400ml tego?

/td>

/td>

/td> madmax Moderator CoMe My LaDy Pomg: 6 razy Doczy: 31 Maj 2009 Posty: 3834 Punkty: 67 / 45 Skd: Zawiercie

Wysany: 24-01-2012, 19:34
Cytat:
I ja maluj takim bazami ze miesza sie 1:1 i na skuter idzie okoo 400ml lakieru to znaczy ze musze da 200ml bazy i 200ml rozpuszczalnika? zeby byo 400ml? czy rozpuszczalnik nie liczy sie i trzeba 400ml tego i 400ml tego

Sam sobie odpowiedziaes na to pytanie. Ile sobie odlejesz bazy tyle musisz wla rozpuszczalnika jeeli jest to stosunek 1:1. Popro pani z matematyki, wytumaczy ci, tylko z miejsca moesz dosta pae.

_

/td>

/td>

/td> Ciochan Bywalec Wiek: 27 Doczy: 23 Sty 2012 Posty: 32 Skd: Gonidz

Wysany: 24-01-2012, 21:06
ale nie o to chodzi. chodzi mi o to ze pisz na forum ze na skuter idzie okoo 400ml lakieru, tylko czy rozczienony ju czyli 200ml bazy i 200ml rozpuszczalnika i to dam nam razem 400ml? Czy rozpuszczalnik tak jakby sie nie liczy i trzeba 400ml bazy i 400ml rozpuszczalnika?

/td>

/td>

/td> unek Moderator Pomg: 11 razy Wiek: 39 Doczy: 09 Wrz 2010 Posty: 3287 Punkty: 30 / 22 Skd: pomorskie

Wysany: 24-01-2012, 21:22
Ciochan, ale o co chodzi? 40 albo 50z wiecej i masz spokj raczej ze 400 samej bazy.

/td>

/td>

/td> jacklack Administrator Pomg: 35 razy Doczy: 27 Gru 2008 Posty: 3553 Punkty: 95 / 54 Skd: dzkie

Wysany: 24-01-2012, 21:53
Ciochan napisa/a:
ze pisz na forum ze na skuter idzie okoo 400ml lakieru,

To nie ma nic do rzeczy, jeden napisze e mu idzie 0,5 L bazy na skuter a Ja ci teraz napisze e mi idzie 200 g,i co teraz??.mao tego, do tej bazy ktr Ja lakieruje nie dodaje si rozcieczalnika.po pierwsze skuter skuterowi nie rwny, po drugie ile wyjdzie komu bazy zaley te od siy jej krycia i wielu innych niuansw.a po trzecie,napisz w kocu jakiego producenta jest ta baza wtedy bdzie wiadomo po sprawdzeniu w karcie technicznej czy to proporcja 1:1.najlepiej jeszcze jakby obliczy powierzchnie lakierowan tego skutera i wtedy sprawdzisz sobie w karcie technicznej wydajno bazy na m2 i bdziesz wiedzia ile ci potrzeba, czy 200g, czy 400g Najlepiej oddaj tego skutera do lakiernika on bdzie wiedzia ile musi mie materiau i jak go ekonomicznie wykorzysta, w przeciwnym wypadku bdziesz kombinowa naraajc si tylko na nerwy i na strat materiau

_ www.lakiernik.info.pl

/td>

/td>

/td> Ciochan Bywalec Wiek: 27 Doczy: 23 Sty 2012 Posty: 32 Skd: Gonidz

Wysany: 25-01-2012, 10:13
producent bazy to T4W

/td>

/td>

/td> unek Moderator Pomg: 11 razy Wiek: 39 Doczy: 09 Wrz 2010 Posty: 3287 Punkty: 30 / 22 Skd: pomorskie

Wysany: 25-01-2012, 20:07
Ciochan napisa/a:
producent bazy to T4W

no i co to dao?? zalezy kolego jaki kolor jaki wymiary jak admin wspomnia i kto to bdzie robi. powiem tak robie na T4W ale co z tego mi starczy 0,2 a tobie 0,5 bdzie mao a jak szukasz na tym oszczdnoci to daruj sobie,tak jak wczesniej ci napisaem 0,2 wiecej ciebie nie zabwi.

/td>

/td>

/td> Wywietl posty z ostatnich:

Czy można malować samochód sprayem?

Kiedy warto oddać samochód do lakiernika? – Samodzielne korekty lakieru za pomocą farby w sprayu służą przede wszystkim zamaskowaniu usterki i zabezpieczeniu blachy przed korozją, Musisz liczyć się z tym, że nie będziesz w stanie przywrócić lakieru do stanu sprzed usterki, a kolor naniesionej farby będzie zauważalnie odcinać się od fabrycznej barwy lakieru.

Jak się maluje sprayem?

Zaczynamy malowanie sprayem – Zacznij od wstrząsu. Nie jest to pozerstwo zapożyczone od graficiarzy. Podczas potrząsania umieszczona w środku pojemnika kulka miesza ze sobą składniki. Producenci określają czas potrząsania na 1-2 minuty, ale zasada jest prosta – możesz skończyć, jeśli usłyszysz wyraźnie odgłos odbijającej się kulki.

To naprawdę ważne – wszystkie składniki znajdujące się w puszce są dzięki temu dobrze rozmieszane. Tę czynność trzeba co jakiś czas powtarzać. Sprawdź kolor na kawałku gazety. Będziesz miał pewność, że kolor, który wybrałeś jest odpowiedni. Zacznij malować poza przedmiotem – a więc pierwszy psik na folię czy gazetę.

Oddal puszkę ze sprayem na około 25-30cm od malowanego przedmiotu – wówczas będziesz malować mgiełką. Niech ta odległość będzie zawsze podobna. Naciśnij przycisk. Powoli ale płynnie poruszaj ręką tam i z powrotem – z góry na dół lub od prawej do lewej – zupełnie tak, jakby twoja ręka była pędzlem.

Dobrze jest kończyć malowanie poza przedmiotem – unikniesz nagromadzenia zbyt dużej ilości farby, a co za tym idzie zacieków. Odradzam pojedyncze piskanie. Bardzo dobrym pomysłem jest takie ustawienie przedmiotu, które pozwoli Ci pomalowanie jak największej powierzchni za jednym razem. Możesz ustawić większy przedmiot na czymś mniejszym a butelkę możesz malować dnem do góry, nakładając ją na jakiś patyk, który umieścisz w czymś stabilnym.

Mniej znaczy lepiej. Pierwsze malowanie to po prostu podkład. To przygotowanie pod drugą, może nawet trzecią warstwę. Lepiej położyć trzy cienkie warstwy niż jedną grubą, bo nic z tego nie będzie. Co najwyżej twój przedmiot będzie miał zacieki czy bardziej poetycko mówiąc, popłacze się rzewnymi łzami.

 1. Na ten widok może również i ty to zrobisz – nie pozostanie ci wtedy nic innego jak szlifowanie.
 2. Olejną warstwę nakładaj po pewnym przeschnięciu poprzedniej.
 3. Na puszce zawsze znajdziesz takie informacje.
 4. Z reguły jest to 30 minut, ale spotkałam się i z kwadransem.
 5. No to ile tych warstw? Mogę powiedzieć tylko – nie mniej niż dwie.

Dalej wszystko zależy od jakości sprayu i przedmiotu, a także twojej techniki nakładania. Farba wysycha całkowicie po 24h. Tak jest z reguły, ale sprawdź tę informację na opakowaniu. Lepiej się nie spieszyć i powstrzymać od sprawdzania – chyba że chcesz mieć pamiątkowy odcisk palca.

Po prostu zajmij się czymś innym, spróbuj na tę dobę zapomnieć o tym, co malowałeś. Po całkowitym wyschnięciu możesz przedmiot użytkować, chyba że planujesz lakierowanie – wtedy właśnie możesz to uczynić. Czynności na koniec. Po skończonym malowaniu odwróć puszkę do góry nogami i naciśnij spust przez kilka sekund – do czasu, aż przestanie wydobywać się farba.

Unikniesz w ten sposób zaklejenia dyszy. Byłoby szkoda, żeby spray stał się bezużyteczny. Butelkę przechowuj w pozycji pionowej, w temperaturze 10-30 stopni. Życzę Ci przyjemnej pracy i wspaniałych efektów! Spodobała Ci się ta porada? Nie zapomnij podzielić się linkiem ze znajomymi! metamorfoza talerza na pisanki z użyciem dekoracyjnego lakieru w sprayu Zanim rozpoczniesz malowanie twojego ulubionego wazonu, spróbuj na czymś mało wartościowym. Nauka nie idzie w las! Wysprayowałam w swoim życiu wiele przedmiotów – nie powiem, żeby te pierwsze przypominały te ostatnie.

 1. Cóż – praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.
 2. Jeśli Ci nie wyszło, nie poddawaj się! Malowanie sprayem to naprawdę fajny, szybki sposób na odnowienie i dekorację.
 3. Jeśli masz jakieś doświadczenia z malowania sprayem, podziel się nimi w komentarzu! Pozdrawiam Agnieszka Skorzystałeś? To wspaniale! Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz.

Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy, Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i jeszcze wiele rzeczy zrobię, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

Related Post