Gdzie zarejestrować samochód w Niemczech? – W celu zarejestrowania samochodu w Niemczech należy zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, czyli Zulassungsstelle lub Zulassungsbehörde, Dogodną opcją jest również skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm oferujących usługę rejestracji samochodu na terenie Niemiec.
Contents
Co grozi za nie przerejestrowanie auta w Niemczech?
Przyjeżdżając do Niemiec z innego kraju Unii Europejskiej, np. z Polski, aby zamieszkać i podjąć tutaj pracę, z pewnością zamierzają Państwo poruszać się samochodem po niemieckich drogach. Pewnego dnia może jednakże dojść do kontroli policyjnej, w ramach której – ku Państwa zaskoczeniu – Państwa samochód zostanie uznany za zarejestrowany niezgodnie z przepisami, w wyniku czego otrzymają Państwo karę grzywny.
Do tego mogą dojść również problemy z niemieckim podatkiem od pojazdów. Ze zrozumiałych względów są Państwo poirytowani i zadają sobie pytanie, czy te zarzuty są uzasadnione i czy ta sytuacja prawna jest w ogóle zgodna z prawem, zwłaszcza że w Unii Europejskiej obowiązuje swoboda wyboru miejsca zamieszkania.
Adwokat współpracujący z ADAC oraz specjalista ds. prawa ruchu drogowego – Patrick Balduin – wyjaśnia poniżej sytuację prawną i proponuje możliwe rozwiązania w przypadku problemów z rejestracją pojazdu lub podatkiem drogowym: „ Powinni Państwo koniecznie sprawdzić swoje możliwości prawne, tym bardziej, że każdy przypadek jest inny.
Jeśli właściciel pojazdu zarejestrowanego w innym kraju UE korzysta z samochodu głównie w Niemczech, jest on zobowiązany do zarejestrowania pojazdu w Niemczech.Jeżeli stałe miejsce użytkowania pojazdu nie znajduje się w Niemczech, można korzystać z pojazdu w Niemczech tymczasowo, tzn. nie dłużej niż rok po przekroczeniu granicy, np. podczas przejazdu lub odwiedzin krewnych.W przypadku braku wymaganej rejestracji, użytkowanie pojazdu jest niezgodne z prawem, co pociąga za sobą obowiązek uiszczenia podatku od pojazdów w Niemczech.Jeśli właściciel nie wywiąże się z obowiązku rejestracji pojazdu lub złożenia deklaracji podatkowej dot. pojazdu, może zostać ukarany grzywną, a w przypadku uchylania się od płacenia podatku nawet karą pieniężną lub karą pozbawienia wolności.Nie wszystkie zarzuty popełnienia wykroczenia są prawidłowe i zgodne z prawem, dlatego też w przypadku problemów z rejestracją lub podatkiem od pojazdów, warto skorzystać z pomocy adwokata.
Ile kosztują tablice tymczasowe w Niemczech?
Koszty wykupienia tablic tymczasowych w Niemczech – Koszt wykupienia rejestracyjnych tablic tymczasowych w Niemczech to 13,10 euro. Na tą kwotę składa się 10,20 euro za przyznanie tablic, 2,60 dla Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt) oraz 30 centów za pieczątkę-naklejkę.
- Oprócz tego należy wykupić na cały okres użytkowania ubezpieczenie OC (numer eVB, który otrzymacie od ubezpieczalnie będzie trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji), które wynosi około 30 euro.
- Osoby wykupujące zieloną kartę ubezpieczeniową, zapłacą znacznie więcej.
- Jeśli planujecie przewóz auta z Niemiec do Polski, to zielona karta ubezpieczeniowa nie będzie Wam potrzebna.
Dodatkowo należy doliczyć koszty wykonania tablic, które mogą wynieść około 20-30 euro.
Ile kosztuje podatek drogowy w Niemczech?
Podatek drogowy w Niemczech. Sprawdź, czy musisz płacić Kraftfahrzeugsteuer 13 paź, 11:29 Wyjeżdżając tymczasowo lub na stałe do Niemiec warto zwrócić uwagę na podatek od pojazdów mechanicznych, jeśli nasze auto dalej posiada polski dowód rejestracyjny. Foto: VanderWolf Images / Shutterstock Niemiecka autostrada – zdjęcie ilustracyjne Podatek drogowy znany w Niemczech pod długą nazwą Kraftfahrzeugsteuer określa ustawa o podatku od pojazdów silnikowych — KraftStG. Zgodnie z nią samochód z polskimi tablicami rejestracyjnymi może jeździć po niemieckich drogach przez dokładnie rok od przekroczenia granicy.
Warunkiem jest jednak pobyt tymczasowy właściciela pojazdu, który deklaruje, że jego centrum życiowe jak rodzina czy praca dalej pozostają w Polsce. Zgodnie z przepisami ważnym czynnikiem określającym obowiązek płacenia podatku jest czas pobytu na terenie Niemiec. Jeśli właściciel zarejestrowanego w Polsce samochodu spędza na terenie naszych zachodnich sąsiadów ponad połowę roku (co najmniej 183 dni), ma obowiązek uiszczać podatek od pojazdu silnikowego.
Jeśli policja wykryje, że kierowca go nie płacił, stosowną opłatę nalicza się wstecz za cały wymagany okres z dodatkowymi odsetkami. Jak oblicza się taki podatek? Wysokość opłaty jest ściśle związana między innymi z pojemnością silnika, typem paliwa oraz emisją dwutlenku węgla.
- Wota bazowa wynosi 2 euro na każde 100 cm3 pojemności skokowej silnika benzynowego lub 9,50 euro na każde 100 cm3 pojemności skokowej silników wysokoprężnych.
- Aby mieć pewność, ile musimy zapłacić, polecamy wykorzystanie,
- Oczywiście jak w każdym podatku są też pewne wyjątki.
- Jak można wywnioskować z poprzedniej części tekstu, zwolnieni z podatku są turyści oraz osoby spędzające na terenie Niemiec krócej niż pół roku.
Dodatkowo ucieszyć się mogą użytkownicy samochodów elektrycznych, gdyż i oni są tymczasowo zwolnieni z uiszczania opłat. W przypadku samochodów elektrycznych zarejestrowanych w okresie od 18 maja 2011 r. do 31 grudnia 2015 r. zwolnienie podatkowe wynosi 10 lat.
Czy zarejestruje auto bez PCC-3?
Podatek od czynności cywilnoprawnych PCC-3 – Przy najbardziej typowej transakcji zakupu samochodu używanego – sprzedawcą i kupującym jest osoba fizyczna – pojawia się konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych i złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3,
- Podatek ten muszą odprowadzić także firmy, gdy nabędą samochód od osoby fizycznej.
- Jedynie, gdy sprzedającym jest firma, wówczas wystawia ona fakturę VAT i nie pojawia się obowiązek uiszczenia podatku PCC.
- Na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych oraz złożenie w US deklaracji PCC-3 kupujący ma 14 dni,
Jeżeli jest kilku nabywców, wówczas składa się dodatkowo deklarację PCC-3/A. Deklarację należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania kupującego. Deklarację można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście, wysłać pocztą lub przesłać drogą internetową (nie jest wymagany podpis elektroniczny).
- Podatek ten wynosi 2 proc.
- Od wartości kupowanego samochodu, o ile przekracza on kwotę 1000 zł.
- Tak jak w przypadku akcyzy, także i tu urzędy skarbowe mogą powołać się na wartość rynkową przedmiotu transakcji.
- Jeśli więc wpiszemy na umowie dużo niższą kwotę, może się zdarzyć, że urzędnicy ją zakwestionują i każą zapłacić podatek od wyższej ceny.
Można naturalnie odwołać się od takiej decyzji, ale dobrze mieć wówczas mocne argumenty w postaci np. udokumentowanych uszkodzeń. W takiej sytuacji urząd może bowiem powołać biegłego rzeczoznawcę i w razie negatywnej dla nas wyceny (różnica o więcej niż 33 proc.
- Od zadeklarowanej na umowie kwoty) do wyższego podatku dojdą jeszcze koszty samej wyceny.
- Od niekorzystnej decyzji można się odwołać – najpierw do właściwej izby skarbowej, a następnie do sądu administracyjnego.
- Pamiętajmy, że fiskus ma aż pięć lat, by upomnieć się o zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych,
Grozi wówczas nie tylko dodatkowo grzywna, ale także odsetki. Jeśli z jakichś względów nie zapłaciliśmy w terminie PCC, należy jak najszybciej dokonać płatności i złożyć tzw. czynny żal. Jest spora szansa, że obejdzie się bez dodatkowych kar.