Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Przerobić Samochód Na Food Truck?

Jak Przerobić Samochód Na Food Truck?

0 Comments

Jak Przerobić Samochód Na Food Truck
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zmianie przeznaczenia pojazdu na food truck. Czy można samodzielnie wykonać przeróbki w samochodzie, który ma pełnić rolę food trucka? Niestety nie. Do wykonywania zmian konstrukcyjnych w pojazdach upoważnione są firmy i warsztaty oznaczone kodem PKD 50.20A.

Jakie auto nadaje się na food truck?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w roli food trucków najlepiej sprawdzają się auta o ładowności do 3,5 tony – vany/furgony z dwu- lub trzyosobową kabiną. Wszystkie sprzedawane w Polsce auta będą wyposażone w silnik diesla.

Czy food truck się opłaca?

W kwestii zarobków na food trucku można przeczytać skrajne opinie. Jedni właściciele twierdzą, że na tym biznesie są w stanie zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, inni twierdzą, że te zarobki oscylują w granicach kilkunastu tysięcy złotych rocznie.

Ile kosztuje miejsce na food truck?

Koszty utrzymania biznesu. – Foodtruck służy do mobilnego przemieszczania się i korzystania z lokalizacji, w których znajdziesz jak najwięcej głodnych osób, gotowych zapłacić za szybkie jedzenie. Dlatego powinieneś wziąć pod uwagę koszty wynajmu miejsc podczas różnych imprez masowych – 300 – 500 zł / dzień.

Imprezy masowe są jednak już dosyć mocno obstawione i ciężko się na nie wbić. Załóżmy jednak, że masz szczęście i 8 dni w miesiącu sprzedajesz w trakcie takich imprez. Koszt 8 x 500 zł = 4 000 zł. Rocznie 6 x 4 000zł = 24 000 zł. Kiedy nie ma imprez, Twój mobilny punkt gastronomiczny będzie przebywał w bazie, czyli miejscu w którym jest spory przepływ głodnych ludzi.

Dworce, place, akademiki, okolice urzędów, jeziora. Tutaj przygotuj się na opłaty rzędu 1 200 zł do 1 500 zł. Parkując na prywatnych terenach możesz wynegocjować niższe stawki, ale nie oszukujmy się – każdy chce zarobić. Mamy więc koszt postoju wynoszący do 5 500 zł miesięcznie (imprezy i baza).

 • Przyjmijmy rocznie 6 x 5 000 zł = 30 000 zł.
 • Ponieważ ta działalność jest skategoryzowana jako handel obwoźny to nie możesz w samochodzie przygotowywać posiłków.
 • Możesz je tylko podgrzewać.
 • Pomimo tego, że rzeczywistość często jest inna, my dodamy do budżetu koszt wynajmu kuchni w wysokości 1 000 zł miesięcznie (rocznie 6 000 zł).

Z innych kosztów stałych powinieneś przygotować się na:

 • 150 zł miesięcznie za odbiór i utylizację resztek pokarmów,
 • 1 500 – 2 000 zł na paliwo
 • 400 zł – gaz
 • 300 zł – woda/prąd
 • min.12 000 zł koszty pracowników (przyjąłem min.3 osoby)

Razem do 15 000 zł co rocznie daje nam 6×15 000 zł = 90 000 zł Do tego dojdzie koszt ubezpieczeń 2 000 zł i serwisów, napraw itp ok 2 000 zł, kolejne 4 000 zł rocznie. Mamy więc roczne koszty stałe na poziomie 130 000 zł za 6 miesięcy pracy food trucka. (kuchnia 6 000, auto 4 000, opłaty 90 000, parkingi 30 000).

Ile kosztuje nowy food truck?

Ile trzeba zainwestować w food truck? – Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo zależy od wielu czynników. Food truckowy biznes można rozpocząć na wiele sposobów. Ja lubię podchodzić do tego jak do START-UPU i MVP. Czyli minimal valuable Project – mówi z sieci Pasibus.

 • Pojazd może kosztować od 30 do 200 tysięcy złotych w zależności od tego, czy jest nowy czy używany.
 • Na koszt wpływa także konieczność (bądź brak) przebudowy ciężarówki pod własne wymagania.
 • Potwierdza to Grzegorz Brzozowski z Green Bus.
 • Można kupić 25-letnie auto za 15 tys.
 • Zł i je doposażać własnym nakładem, a można zamówić samochód specjalny w wyspecjalizowanej firmie za 10 tys.

zł – dodaje. To samo dotyczy brandu. Można wystartować bez specjalnego nacisku na kwestie wizerunku albo od początku podejść do tego profesjonalnie tworząc spójną markę. To bezpośrednio łączy się z kosztem personalizacji pojazdu i wypływa na początkowe koszty.

Własnego food trucka nie uruchomimy także bez odpowiedniego sprzętu w środku. Dużo zależy od rodzaju serwowanej kuchni, bo urządzenia gastronomiczne są w bardzo różnych cenach. Warto się zastanowić, jakie w przyszłości będziemy mieli możliwości techniczne (przyłącze prądu, wody, itd.) Elektryczny piec od pizzy możemy kupić w granicach 4 tys.

zł, a za gazowy, który jest tańszy w eksploatacji trzeba będzie zapłacić min.10 tys. zł – zdradza właściciel Green Bus. Jak Przerobić Samochód Na Food Truck Kolejne wydatki wiążą się z kosztami organizacyjnymi, opłatami za stałe miejsce czy benzynę. Tutaj miesięczne wydatki oscylują między 5-10 tys. zł – mówi Piotr Staszczyński z sieci Pasibus. Na pierwsze zatowarowanie, opracowanie receptur należy przygotować około 10 tys.

Gdzie można postawic Foodtrucka?

4. Wydarzenia – Najlepszym miejscem na ustawienie food trucków są wszelkiego rodzaju imprezy skupiające ludzi. Gorąco polecamy pikniki, festyny, jarmarki, koncerty, festiwale (muzyczne, filmowe czy teatralne), inne imprezy plenerowe, zloty, ale również giełdy samochodowe i bazary.

Co można sprzedawać w przyczepie gastronomicznej?

Eco akcesoria – Kontynuujemy trend eco, ponieważ ekologiczni będziemy nie tylko wybierając naturalne kosmetyki. Nie trudno jest dostrzec, jak chętnie ludzie w małych i dużych miastach korzystają z toreb bawełnianych, które są wielokrotnego użytku. Podobnie jak koszulki, ozdabiane są one ciekawymi nadrukami i napisami, spełniają też taką samą funkcję – są manifestem, wyrażeniem swoich poglądów, uzewnętrznieniem charakteru.

 • W przyczepach handlowych coraz częściej spotkamy produkty promujące działania, mające na celu ochronę naszej planety.
 • Wielokrotnego użytku torby bawełniane zastępują jednorazowe, którymi do niedawna jeszcze każdego dnia zaśmiecaliśmy środowisko.
 • W przyczepie sprzedawać możemy też inne eco produkty, np.

słomki i naczynia wykonane z drewna, otrąb pszennych, bambusa i kukurydzy. Taką unikalną ofertą na pewno zainteresujesz nie tylko miłośników natury i aktywnych ekologów. Wśród eco produktów są również woskowijki, zastępujące papier śniadaniowy i sojowe świeczki.

 • Przestrzeń, w której funkcjonują food trucki oraz przyczepy handlowe, zachęca do biznesu, który byłby przyjazny naturze.
 • Takich eco produktów coraz częściej poszukują ludzie, świadomi wpływu swoich wyborów na przyszłość naszej planety.
 • Z takim mobilnym eco biznesem możesz pojawiać się zarówno na co dzień, w miejskiej strefie, jak też podczas imprez kulturowych, koncertów, eventów oraz targów.
You might be interested:  Chevrolet Spark Co To Za Samochód?

: Mobilny biznes. Nie tylko food trucki! Pomysły na sprzedaż w przyczepie gastronomicznej

Ile zarabia właściciel food truck?

Ile można na tym zarobić? – Najlepszym okresem dla Food Trucków jest wiosna i lato, To właśnie w tych miesiącach właściciele obwoźnych punktów gastronomicznych zarabiają ok.5 500 zł/miesiąc, według estymacji przeprowadzonych przez portal Biznesomania.pl.

Od października do kwietnia sytuacja się zmienia, bo miesięczne zyski Food Trucków sięgają już tylko ok.3 500 złotych, Zgodnie z tymi szacunkami w gorszych miesiącach, właścicielom zostaje miesięcznie tylko 500 zł/miesiąc, więc można powiedzieć, że ciężarówki z jedzeniem są bardzo nieopłacalnym biznesem.

Pan Rafał karmi głównie hipsterów, którzy za jedzenie w nowoczesnym punkcie gastronomicznym są w stanie zapłacić nieco więcej. W Beef’n’roll hamburgery kosztują od 17 do 25 zł, a przy minimalnej sprzedaży Pan Rafał notuje przychód ok.60 000 zł/miesiąc,

Co najlepiej sprzedaje się w food trucku?

Potrawy z niemal każdej części świata – pozwala na przygotowywanie i sprzedawanie rozmaitych dań. Zdecydowanie najczęściej serwowane są z niej popularne fast foody w postaci hamburgerów, cheeseburgerów, hot-dogów, pizz, zapiekanek, frytek, kebabów, gyrosów, tortilli, tacosów czy skrzydełek i piersi kurczaków w panierce.

 1. Wynika to z faktu, że proces ich przyrządzania jest wyjątkowo łatwy i szybki, a jednocześnie ze względu na atrakcyjny smak cieszą się ogromnym powodzeniem u klientów.
 2. Wiele food trucków oferuje różnorodne potrawy rybne i owoce morza, dania typowo wegetariańskie i wegańskie (np.
 3. Żeberka buraczane lub burgery z kotletem sojowym), steki, wursty, kiełbaski, tosty z dodatkami, plaski ziemniaczane, azjatyckie pierożki, pieczone kasztany i japońskie sushi.

Odrębną kategorię stanowią natomiast słodkie przysmaki – począwszy od klasycznych gofrów z bitą śmietaną i lodów włoskich, poprzez kolorowe ciastka i donaty, a skończywszy na owocach w czekoladzie, hiszpańskich churrosach czy cynamonowych waflach polanych karmelem.

Ile kosztuje oklejanie food trucków?

Co do ceny – 120-150 / m kw + robocizna (jakieś 600-1000) + koszt wynajmu garażu na jakieś 3 dni. Ceny netto. nie do końca rozumiem 120-150 m2 + robocizna – przeciez druk kosztuje w granicach 50 zł / m2. Wyceliłbym całość na 1800,00 zł netto + koszt projektu.

Ile waży food truck?

Samochody dostawcze bo do takich zaliczamy food trucki. – Nazwa „samochód dostawczy” jest nazwą umowną. Określa się nią samochody osobowe lub lekkie ciężarówki, których dmc (całkowita masa wraz z ładunkiem) nie przekracza 3,5t. Ze względu na budowę nadwozia, określa się je busami, ale „dostawczaki” mogą mieć przeróżną przestrzeń ładunkową np.: chłodnia, skrzynia, food truck czy camper.

Jak ubezpieczyć food truck?

Jak ubezpieczyć food truck? Jak zatem ubezpieczyć food truck? Pojazd można zabezpieczyć polisą Autocasco. Chroni ona od zdarzeń losowych takich jak gradobicie, uszkodzenia parkingowe, wypadek czy kradzież. Jeśli dodatkowo chcesz ubezpieczyć wyposażenie swojego food trucka, które często jest bardzo kosztowne, to warto zainteresować się polisą oferowaną przedsiębiorcom.

SzafkiLodówkiElementy grzewcze, pieceOpiekacze, frytkownice itp.Środki obrotowe tj. produkty spożywczeWartości pieniężneMienie osób trzecich.

Warta odpowiada za szkody polegające na utracie, zniszczeniu lub uszkodzeniu ubezpieczonego mienia powstałe w okresie i miejscu ubezpieczenia w następstwie jakichkolwiek zdarzeń losowych. W ubezpieczeniu mienia w food trucku niezbędne jest rozszerzenie zakresu o mobilne użytkowanie.

 1. Dodatkowo można ubezpieczyć mienie od dewastacji, awarii sprzętu elektronicznego czy chłodni, co przy prowadzeniu mobilnego punktu gastronomicznego jest bardzo prawdopodobne.
 2. W pakiecie polisy jest też OC, czyli „odpowiedzialność cywilna ubezpieczającego za szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone osobom trzecim w związku z prowadzeniem działalności określonej w umowie ubezpieczenia i posiadanym mieniem, które jest wykorzystywane w takiej działalności, do naprawienia których Ubezpieczający jest zobowiązany w myśl przepisów prawa” (zapis pochodzi z OWU WARTA SMARTBIZNES).

W ubezpieczeniu OC ważne jest, by rozszerzyć ochronę o dodatkowe klauzule np. szkody związane z przeniesieniem chorób zakaźnych lub zakażeń, OC pracodawcy, OC najemcy o ile ubezpieczający korzysta z urządzeń podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze.

Opisane warianty ubezpieczenie, oprócz polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, są ubezpieczeniami dobrowolnymi, jednak by spać spokojnie i nie martwić o swój dorobek, warto pomyśleć o dodatkowej ochronie.Opracowanie:Sylwia Konopacka Doradca UbezpieczeniowyOddział w Gdańsk

: Jak ubezpieczyć food truck?

Ile kosztuje zbudowanie food trucka?

Ile kosztuje założenie food trucka? Food truck jest odpowiednią alternatywą dla każdego, kto marzy o stworzeniu własnego biznesu w branży gastronomicznej, ale jednocześnie nie dysponuje wystarczającą sumą pieniędzy na ten cel. Cała procedura jego założenia jest nie tylko zdecydowanie prostsza niż w przypadku tworzenia własnej restauracji, baru czy kawiarni, ale przede wszystkim wymaga zainwestowania zdecydowanie mniejszej sumy pieniędzy.

Dodatkową korzyścią jest bardzo duża szansa na powodzenie biznesu, ponieważ rynek food trucków jest daleki od nasycenia. Koszty otwarcia własnej, stacjonarnej restauracji, w zależności od jej wielkości, miasta i lokalizacji, wynoszą od 300 do 500 tysięcy złotych. Inwestycja w food trucka, ze względu na jego specyfikę, wymaga o wiele mniejszych nakładów finansowych, bo jedynie około 100 tysięcy złotych.

Na koszty te składa się przede wszystkim kupno przyczepy i odpowiednie jej przystosowanie do obowiązujących wymogów, zabudowa gastronomiczna, a także naczynia i akcesoria kuchenne. Na taki rodzaj biznesu decydują się głównie osoby, które miały już jakiekolwiek doświadczenie w branży gastronomicznej, często na stanowisku kelnera, barmana czy kucharza.

 1. Najczęściej jest to ich pierwszy, własny biznes, który wybierają przede wszystkim ze względu na stosunkowo niewielkie koszty założenia i jego funkcjonowania.
 2. Najważniejszym i niezbędnym elementem do stworzenia food trucka jest kupno odpowiedniej przyczepy, której koszt wynosi około 70 tysięcy złotych.

Jest to zdecydowanie największy wydatek, biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe poniesione nakłady finansowe. Istotnym jest również podjęcie decyzji, czy chcemy działać w sieci franczyzowej czy promować własną markę. Zdecydowanie częściej wybierane jest to drugie rozwiązanie. Jak Przerobić Samochód Na Food Truck Niezwykle ważną kwestią jest również dobór dobrej lokalizacji przyczepy, która może zapewnić nam powodzenie naszego biznesu gastronomicznego. Codzienne funkcjonowanie food trucków często opiera się na porozumieniu z właścicielami prywatnych terenów w centrum miasta, niedaleko biurowców, którzy decydują się na ich kilkugodzinny postój w cenie kilkudziesięciu złotych.

Najwyższe koszty postoju, wynoszące od 300 złotych do nawet 3 tysięcy złotych są pobierane w przypadku imprez masowych. Warto jednak zaznaczyć, że takie wydarzenia są najbardziej dochodowe dla właścicieli food trucków, ponieważ pozwalają zarobić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Istnieje wiele finansowych korzyści związanych z założeniem food trucka.

Przede wszystkim ze względu na mobilność tego biznesu nie ponosimy żadnych opłat związanych z nieruchomością, co jest oczywistą przewagą nad innymi działalnościami z branży gastronomicznej. Samo stworzenie tego rodzaju biznesu, a następnie jego dalsze funkcjonowanie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, dzięki czemu w razie niepowodzenia dość łatwo można zrezygnować z danego pomysłu.

Co to jest Futrak?

Page 6 – Zobacz, co można zjeść na zlocie food trucków przy stadionie Energa Gdańsk. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Barobusów jest ponad pół setki, a przekrój serwowanych potraw naprawdę spory i zaskakujący nawet dla bywalca takich imprez. Ostrzegamy jednak, że w porze obiadowej może być tłoczno.

 1. Zlot food trucków “Futraki – Jemy na Stadionie” potrwa jeszcze w niedzielę w godz.10-20.
 2. Na początek ważna informacja o miejscu wydarzenia.
 3. Zlot – jak sama nazwa wskazuje – “Futraki – Jemy na Stadionie” odbywa się przy stadionie Energi w Letnicy, jednak nie – do czego przyzwyczaiły nas wcześniejsze, podobne wydarzenia – od strony kompleksu Amber Expo, ale na tyłach stadionu.
You might be interested:  Jak Sprzedać Samochód W Forza Horizon 4?

Najlepiej na teren dostać się bramą od nieopodal przystanku tramwajowego przy rondzie turbinowym. Tą samą bramą wjedziemy na obszerny parking (oznaczenie stadionowe – P5) tuż przy terenie imprezy. Warto dodać – parking darmowy, niezależnie od spędzonego na nim czasu.

 1. Na miejscu czeka na nas blisko sześćdziesiąt furgonetek ustawionych po obu stronach szerokiej alei.
 2. Przejście jej zajmuje kilka minut.
 3. Co parę kroków ustawiono większe lub mniejsze stoły, na tyłach alejki jest też osobna przestrzeń konsumpcyjna i niewielki plac zabaw dla dzieci – na brak miejsca do jedzenia nikt nie powinien narzekać.

Głodni (i ciekawi smaków) mają w czym wybierać, bo zloty food trucków już dawno przestały być spędem furgonetek z zapiekankami, frytkami i burgerami. Stadionowe “Futraki” to po prostu sporej wielkości festiwal kulinarny z mobilnymi barami serwującymi jedzenie uliczne z niemal każdego zakątka świata.

Róluje mięso. I to zarówno w wersji grillowanej, jak i długo pieczonej czy wędzonej. Sporo zjechało barobusów z szarpaną wieprzowiną, wołowiną czy nawet szarpanym łososiem, jest furgonetka z rzemieślniczymi kiełbaskami w bułce, kanapkami ze stekiem i serem czy przyczepa z autorskim pastrami. Niemałe wrażenie robi ogromna ciężarówka wyposażona w opalane drewnem smokery – na miejscu zamówimy mięso przygotowywane amerykańskimi metodami barbecue.

Spore zainteresowanie budzi wśród odwiedzających street food azjatycki. Tłoczno jest przy food trucku serwującym pierożki na parze, w innym zjemy tajskiego pad-thaia, hinduskie kofty, gotowane na parze bułki bao z mięsem, lody tajskie czy dania z woka.

 1. Niektóre serwują również wersje wegańskie.Są też oczywiście barobusy z frytkami, burgerami, pizzą, kuchnią meksykańską, węgierskimi kołaczami, hiszpańskimi churrosami, amerykańskimi donutami czy naleśnikami.
 2. Widowiskowa jest lemoniada serwowana na ciekłym azocie – kubek dymi w dłoniach pijącego.
 3. Serwowane jest również piwo.

Impreza ruszyła w sobotę i potrwa jeszcze w niedzielę w godz.10-20. Jeśli planujemy się wybrać i nie chcemy utknąć w półgodzinnych kolejkach, lepiej unikajmy godzin wczesnopopołudniowych – może być tłoczno. Prawie wszystkie barobusy umożliwiają płatność kartą.

Jakie PKD na food truck?

Fundamentalną kwestią przy wprowadzaniu zmian w budowie i wyposażeniu pojazdu przeznaczonego na food truck jest to, że nie można wykonywać takich przeróbek na własną rękę. Zmian konstrukcyjnych może dokonać firma lub warsztat, który specjalizuje się w tego typu pracach. Powinien posiadać kod PKD 50.20A.

Jakie PKD food truck?

Jeszcze tak niedawno wydawało się, że monopol popularnych “budek z kebabem” nigdy nie zostanie przełamany. Food trucki systematycznie zyskują jednak coraz większą popularność wśród polskich amatorów fast foodów i jedzenia na mieście. Ten proces tylko przyspieszyła pandemia, w czasie której wiele restauracji było po prostu zamkniętych.

 1. W naszym najnowszym wpisie blogowym wyjaśniamy zatem wszelkie tajniki związane z otwarciem biznesu foodtruckowego.
 2. Zapraszamy! Z artykułu dowiesz się między innymi: ✔ dla kogo jest przeznaczony biznes foodtruckowy; ✔ jakie koszty należy ponieść, otwierając food trucka; ✔ jak wyglądają kwestie podatkowe oraz związane z Sanepidem i BDO.

W Polsce działa obecnie kilkaset food trucków. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy nawet we Francji wozów foodtruckowych jest zdecydowanie więcej. Można zatem uznać, że jest to przyszłość rynku małej gastronomii w Polsce. Food truck to praca dla jednej osoby (lub dwóch), podczas której czerpie się radość z rozmów z ludźmi, dla których się gotuje.

To zatem znakomite rozwiązanie dla osób towarzyskich – w “standardowej”, restauracyjnej kuchni kucharz nie będzie miał możliwości rozmowy z gośćmi, nie może być jednocześnie kucharze, kelnerem i barmanem. W “kuchni na kółkach” można serwować dosłownie wszystko – napoje, burgery, potrawy wegetariańskie, a nawet desery w postaci lodów lub gofrów.

Możliwości jest tu naprawdę sporo, dlatego też nowych samochodów foodtruckowych przybywa ich z sezonu na sezon. Food trucki to domena nie tylko młodych ludzi. Coraz częściej “stołują się” w nich całe rodziny z dziećmi, a także seniorzy. Największe szanse na powodzenie mają te food trucki, które pojawiają się w dużych miastach.

 1. Jeśli jednak analiza rynku wskaże, że również w mniejszych miejscowościach jest na nie zapotrzebowanie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki biznes otworzyć w mniejszych mieście.
 2. Trzeba mieć na uwadze, że food trucki cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim.
 3. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się jednak na prowadzenie tego typu działalności przez cały rok.

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu własnego food trucka, opracuj rzetelny biznesplan, Dokładnie oszacuj koszty, sprawdź konkurencję i dostawców. Upewnij się, czy znajdą się chętni na Twoje menu. O tym, jak napisać dobry biznesplan, pisaliśmy w jednym z naszych poradników, który dostępny jest do pobrania za darmo pod adresem: https://aleo.com/pl/poradniki,

Jak w każdym biznesie handlowym, lokalizacja nie jest bez znaczenia. Im większy tak zwany “ciąg komunikacyjny”, czyli im więcej w okolicy szkół, uczelni czy biurowców, tym większa szansa powodzenia takiego biznesu. Menu food trucka powinno się także wyróżniać na tle konkurencji. Serwuj to, co jest specjalnością Twoją lub zatrudnionych przez Ciebie osób.

Pamiętaj, że klienci często są zdania, że “jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego”. Serwowanie szerokiego menu może doprowadzić do Twojej zguby na i tak już nasyconym rynku gastronomicznym. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w okolicy odbywają zloty food trucków lub inne wydarzenia, takie jak festiwale muzyczne czy inne imprezy tematyczne, w trakcie których mógłbyś zaprezentować swoją ofertę i zarobić konkretne pieniądze.

 1. Pamiętaj także, że inwestycja w food truck nie zwróci się od razu, nawet przy ograniczonych kosztach i zatrudnieniu.
 2. Są to jednak zdecydowanie mniejsze wydatki niż w przypadku założenia stacjonarnej restauracji,
 3. Na naszym blogu pisaliśmy o różnych metodach finansowania działalności.
 4. W przypadku biznesu foodtruckowego ciężko o zdobycie środków od Aniołów Biznesu czy z funduszy Venture Capital, które “celują” w przyszłościowe startupy i potencjalnie dochodowe biznesy.

Można za to skorzystać z dotacji na założenie firmy z urzędu pracy, dotacji unijnych lub wsparcia kredytowego. Ubiegając się o dofinansowanie biznesu z urzędu pracy, należy sprawdzić, czy przyznają dotację na handel obwoźny. Działalność food trucków zalicza się bowiem do PKD 56.10.B, czyli “ruchome placówki gastronomiczne”.

Czy trzeba mieć pozwolenie na food truck?

Food truck przepisy i pozwolenia – Sprzedaż posiłków z food trucka nie jest regulowana i nie wymaga uzyskiwania koncesji czy specjalnych pozwoleń. Jednak sam wpis do CEiDG lub KRS to za mało. Niezbędna jest zgoda Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która wydaje decyzję po wizji lokalnej oraz sprawdzeniu warunków higienicznych, w których przechowywana i przygotowana jest żywność.

You might be interested:  Jak Wystawić Samochód Na Allegro 2018?

Ciekawostkę stanowi fakt, że food truck według obowiązujących przepisów nie jest zaliczany do usług gastronomicznych, ale do handlu obwoźnego. Dlatego w food trucku nie można tak naprawdę przygotowywać niczego od podstaw, a jedynie odgrzewać. Właściwie wszystko, co składa się na serwowane danie, musi zostać przygotowane wcześniej.

To pewne ograniczenie, ale pozytywnym aspektem takiej kategoryzacji jest stawka VAT, która wynosi 5%. Stawka 23% obejmuje jedynie napoje chłodzące z wyjątkiem soków. Za food trucka nie trzeba płacić na szczęście podatku od nieruchomości, jednak należy liczyć się z tzw.

Ile można zarobic na budce z fast food?

A ile można zarobić na własnej budce z lodami czy daniami fast food. W dobrze zlokalizowanym punkcie można sprzedać dziennie około 200 lodów. Biorąc pod uwagę, że cena każdego to 3 zł, a punkt w sezonie otwarty jest przez siedem dni w tygodniu, daje nam to miesięczny utarg na poziomie 16–18 tys. zł.

Ile kosztuje otwarcie fast food?

Gratisy od firm – Otwierając fast food obowiązkowo zwróć się do firmy sprzedającej napoje z zapytaniem o gratisy. Pawłowi Pepsi dało lodówkę, potykacz przed lokal, menu na ścianę, tablicę kredową i 5 serwetników. Musisz jednak brać pod uwagę, że firma może żądać sprzedaży na odpowiednim poziomie.

Paweł: Limity zakupów i cena trochę mnie przeraża. Zważywszy że po drugiej stronie ulicy jest supermarket i mało kto kupuje u mnie napoje. Latem gdy limity się podwoją będę się zastanawiał, czy dalej kontynuować współpracę z Pepsi. Być może kupię szafę chłodniczą i napoje na własną rękę. Całkowity koszt otwarcia fast foodu wyniósł około 30 tysięcy złotych.

W remoncie lokalu Pawłowi pomagał wujek, więc w kosztach nie jest wliczona robocizna. Przed otwarciem lokalu warto pomyśleć nad firmowym kontem w banku, co bardzo ułatwi zakupy. Na dzień dzisiejszy najlepszą ofertę ma mBank, który oferuje zupełnie darmowe konto firmowe z terminalem za 0 zł.

Czy food truck to handel obwoźny?

Food truck a podatki – Food truck jest traktowany przez prawo jako handel obwoźny, a nie usługi gastronomiczne. Brzmi śmiesznie, ale nikt nie mówi że polskie prawo jest poważne. Plusem jest stawka vat na handel obwoźny, która wynosi jedynie 5%, 23% jest na napoje za wyjątkiem soków.

Jakie PKD na food truck?

Fundamentalną kwestią przy wprowadzaniu zmian w budowie i wyposażeniu pojazdu przeznaczonego na food truck jest to, że nie można wykonywać takich przeróbek na własną rękę. Zmian konstrukcyjnych może dokonać firma lub warsztat, który specjalizuje się w tego typu pracach. Powinien posiadać kod PKD 50.20A.

Jakie PKD food truck?

Jeszcze tak niedawno wydawało się, że monopol popularnych “budek z kebabem” nigdy nie zostanie przełamany. Food trucki systematycznie zyskują jednak coraz większą popularność wśród polskich amatorów fast foodów i jedzenia na mieście. Ten proces tylko przyspieszyła pandemia, w czasie której wiele restauracji było po prostu zamkniętych.

W naszym najnowszym wpisie blogowym wyjaśniamy zatem wszelkie tajniki związane z otwarciem biznesu foodtruckowego. Zapraszamy! Z artykułu dowiesz się między innymi: ✔ dla kogo jest przeznaczony biznes foodtruckowy; ✔ jakie koszty należy ponieść, otwierając food trucka; ✔ jak wyglądają kwestie podatkowe oraz związane z Sanepidem i BDO.

W Polsce działa obecnie kilkaset food trucków. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy nawet we Francji wozów foodtruckowych jest zdecydowanie więcej. Można zatem uznać, że jest to przyszłość rynku małej gastronomii w Polsce. Food truck to praca dla jednej osoby (lub dwóch), podczas której czerpie się radość z rozmów z ludźmi, dla których się gotuje.

To zatem znakomite rozwiązanie dla osób towarzyskich – w “standardowej”, restauracyjnej kuchni kucharz nie będzie miał możliwości rozmowy z gośćmi, nie może być jednocześnie kucharze, kelnerem i barmanem. W “kuchni na kółkach” można serwować dosłownie wszystko – napoje, burgery, potrawy wegetariańskie, a nawet desery w postaci lodów lub gofrów.

Możliwości jest tu naprawdę sporo, dlatego też nowych samochodów foodtruckowych przybywa ich z sezonu na sezon. Food trucki to domena nie tylko młodych ludzi. Coraz częściej “stołują się” w nich całe rodziny z dziećmi, a także seniorzy. Największe szanse na powodzenie mają te food trucki, które pojawiają się w dużych miastach.

 1. Jeśli jednak analiza rynku wskaże, że również w mniejszych miejscowościach jest na nie zapotrzebowanie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki biznes otworzyć w mniejszych mieście.
 2. Trzeba mieć na uwadze, że food trucki cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim.
 3. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się jednak na prowadzenie tego typu działalności przez cały rok.

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu własnego food trucka, opracuj rzetelny biznesplan, Dokładnie oszacuj koszty, sprawdź konkurencję i dostawców. Upewnij się, czy znajdą się chętni na Twoje menu. O tym, jak napisać dobry biznesplan, pisaliśmy w jednym z naszych poradników, który dostępny jest do pobrania za darmo pod adresem: https://aleo.com/pl/poradniki,

 • Jak w każdym biznesie handlowym, lokalizacja nie jest bez znaczenia.
 • Im większy tak zwany “ciąg komunikacyjny”, czyli im więcej w okolicy szkół, uczelni czy biurowców, tym większa szansa powodzenia takiego biznesu.
 • Menu food trucka powinno się także wyróżniać na tle konkurencji.
 • Serwuj to, co jest specjalnością Twoją lub zatrudnionych przez Ciebie osób.

Pamiętaj, że klienci często są zdania, że “jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego”. Serwowanie szerokiego menu może doprowadzić do Twojej zguby na i tak już nasyconym rynku gastronomicznym. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w okolicy odbywają zloty food trucków lub inne wydarzenia, takie jak festiwale muzyczne czy inne imprezy tematyczne, w trakcie których mógłbyś zaprezentować swoją ofertę i zarobić konkretne pieniądze.

Pamiętaj także, że inwestycja w food truck nie zwróci się od razu, nawet przy ograniczonych kosztach i zatrudnieniu. Są to jednak zdecydowanie mniejsze wydatki niż w przypadku założenia stacjonarnej restauracji, Na naszym blogu pisaliśmy o różnych metodach finansowania działalności. W przypadku biznesu foodtruckowego ciężko o zdobycie środków od Aniołów Biznesu czy z funduszy Venture Capital, które “celują” w przyszłościowe startupy i potencjalnie dochodowe biznesy.

Można za to skorzystać z dotacji na założenie firmy z urzędu pracy, dotacji unijnych lub wsparcia kredytowego. Ubiegając się o dofinansowanie biznesu z urzędu pracy, należy sprawdzić, czy przyznają dotację na handel obwoźny. Działalność food trucków zalicza się bowiem do PKD 56.10.B, czyli “ruchome placówki gastronomiczne”.

Related Post