Jak prawidłowo myć samochód na myjni bezdotykowej? – W zależności od liczby programów oferowanych na danej myjni trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących stanu samochodu.
Jeśli auto jest mocno rozgrzane po trasie, powinniśmy odczekać chwilę w cieniu, aby lakier się ochłodził. Dotyczy to również hamulców, przede wszystkim samochodów z ceramicznym układem hamulcowym. Lanie chłodnej wody na rozgrzane tarcze może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenia. Jeśli myjnia oferuje uchwyty na dywaniki czy na matę bagażnika, warto wyciągnąć je z auta tuż przed myciem i zamontować na uchwytach. Późniejsze ich wyciąganie podczas mycia może spowodować dostanie się wody do kabiny. Wiele obiektów dysponuje szczotkami do mycia, ale ich stosowanie może prowadzić do porysowania lakieru. Inni użytkownicy często używają takich szczotek do mycia kół albo dużego brudu, przez co gromadzą się w nich ziarenka piasku.W przypadku felg polerowanych, chromowanych czy matowych należy uważać na chemię oferowaną na myjni – zazwyczaj jest agresywna, zwłaszcza ta w przypadku programu do mycia felg (uwaga – nie nanosić na karoserię). Takie obręcze najlepiej umyć ręcznie szamponem samochodowym. Jeśli felgi są zabezpieczone powłoką ceramiczną, wystarczy dokładnie spłukać je wodą.
Istotną sprawą jest też stan blacharsko-lakierniczy mytego pojazdu. Elementy z widoczną korozją czy powtórnie malowane w niewłaściwy sposób myte mogą ulec uszkodzeniu. Narażone są zwłaszcza ślady łuszczenia się lakieru bezbarwnego – nie można zbliżać do nich końcówki lancy zbyt blisko.
To samo dotyczy lakierowanych elementów z tworzyw sztucznych, folii oraz naklejek. Zmywanie śladów owadów poprzez zbliżanie końcówki lancy na odległość kilku centymetrów nie jest dobrą metodą – ryzykujemy zdarcie lakieru z elementów przedniego pasa samochodu. Lepiej najpierw opłukać auto, a później wrócić do tego samego miejsca – resztki owadów namiękną i będzie je łatwiej zmyć.
W przypadku kabrioletów i aut klasycznych trzeba delikatnie obchodzić się z lancą, ponieważ przez sparciałe uszczelki i nieszczelny dach woda może dostać się do wewnątrz.
Contents
Jak się myje auto na myjni?
2. Mycie nadwozia „Mycie wysokim ciśnieniem” – Czas trwania: 5 – 10 min. – Zacznij od maski, szyby przedniej, dachu, szyby tylnej, klapy bagażnika, a następnie zajmij się bokami auta, a także zderzakami przód/tył. Najlepiej myć auto „od góry do dołu”, na tzw.
Czym wytrzeć auto po myciu?
Jak skutecznie osuszyć samochód po myciu? – Po zafundowaniu swojemu autu szorowania warto pomyśleć o usunięciu z niego wody, czyli prościej mówiąc osuszyć jego karoserię. Czynność ta jest bardzo ważne, ponieważ woda pozostawiona na lakierze samochodowym zasycha tworząc nieestetyczne ślady. Nie po to myjemy samochód, żeby wyglądał brzydko. Po umyciu samochodu na mokry lakier możemy zastosować wosk osuszający – fot. motochemia.pl Jak widać na powyższym zdjęciu po spłukaniu końcowym woda nie ścieka samoczynnie z karoserii. Nie ma również efektu kropelkowania, czyli łączenia się wody w większe krople. Gdy samochód nie zostanie dokładnie osuszony, na lakierze mogą pojawić się osady – fot. motochemia.pl
Jak umyć samochód z soli?
W jaki sposób usuwać sól i piasek z powierzchni samochodu – Usuwanie piasku i soli z powierzchni samochodu nie jest specjalnie wymagającym procesem. Warto jest jednak znać kilka zasad, które pozwolą na przeprowadzenie go szybciej i sprawniej. Przede wszystkim dużym ułatwieniem będzie regularne czyszczenie samochodu.
Nie warto czekać, aż zabrudzeń będzie bardzo dużo. Krótkie regularne czyszczenie będzie znacznie bardziej skuteczne niż mycie samochodu raz na trzy miesiące. Warto przyjąć zasadę jednego czyszczenia na tydzień. Samochód najlepiej będzie myć z soli i piasku podczas wizyty na myjni bezdotykowej. Można je znaleźć w pobliżu stacji benzynowych, galerii handlowych, kin i supermarketów.
Sprawia to, że wizyta w takiej placówce nie musi być specjalnie zaplanowana. Można odbyć ją podczas cotygodniowych weekendowych zakupów. Samo usuwanie soli i piasku osadzonego na karoserii jest niezwykle proste. Należy do tego celu wykorzystać myjkę ciśnieniową.
Zabrudzenia tego typu najlepiej będzie myć przy pomocy zwykłej wody. Czyli programu pierwszego myjni bezdotykowej. Dzięki temu usuniemy cały piasek bez uszkadzania lakieru, sól natomiast spłynie razem z wodą rozpuszczając się. Nieco inaczej wygląda sytuacja z czyszczeniem kół i felg. Są to trudno dostępne miejsca, umycie ich przy pomocy samej wody może być bardzo czasochłonne.
Dlatego też warto udać się na myjnie samoobsługową oferującą lance parową. Jest to specjalne urządzenie, które przy pomocy strumienia pary bardzo szybko czyści felgi i koła nie pozostawiając żadnych zabrudzeń ani zacieków. Po umyciu samochodu z soli i piasku warto jest nawoskować lakier samochodu.
Jaki jest koszt myjni bezdotykowej?
Koszt technologii mycia Ehrle – Drugi etap oszacowania kosztów inwestycji w myjnię bezdotykową to wybór odpowiedniej wielkości instalacji oraz dobór technologii mycia, W przypadku myjni bezdotykowych będzie się on różnić od planowanej wielkości myjni, zakresu oferowanych na niej usług oraz od rodzaju urządzeń peryferyjnych.
- Ot, choćby rozmieniarki banknotów czy bezstykowego systemu płatności.
- Myjnie Ehrle dostępne są w kilku wariantach wielkości: począwszy od myjni jednostanowiskowej, przez wybierane najczęściej dwu- lub trzystanowiskowe, aż po instalacje wielostanowiskowe a nawet portalowe myjnie automatyczne.
- Oszt zakupu i budowy jednostanowiskowej myjni bezdotykowej nie musi przekroczyć sumy 100 tys.
zł, dwustanowiskowa to już wydatek rzędu 180-230 tys. złotych, wysokość wkładu w inwestycję będzie się różnić w zależności od wybranej technologii mycia i opcji dodatkowych. Najwięcej wydamy na wielostanowiskowe myjnie kontenerowe, tu nakłady mogą sięgnąć nawet 700 tys.
- Złotych. Inwestycja w myjnię bezdotykową jest opłacalna i to dobry pomysł na biznes, jednak przed rozpoczęciem całej procedury warto jest konsultować swoje pomysły z przedstawicielami firmy, od której zamierzamy kupić technologię mycia.
- Sprawdź również: Myjnia automatyczna Jak już zostało to powiedziane, nie tylko pomogą oni ocenić potencjał działki, pomogą również skonfigurować technologię do rozmiarów i potrzeb naszej inwestycji.
Może się bowiem okazać, że warto zainwestować nieco więcej, jeśli w okolicy nie znajdziemy myjni bezdotykowych o charakterze kompleksowego centrum mycia pojazdów. W takim wypadku warto jest przemyśleć budowę obiektu posiadającego nie tylko stanowiska do szybkiego bezdotykowego mycia, ale i oferującego wykorzystanie innych technologii, np.
Jak tanio umyć samochód na myjni bezdotykowej?
Jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej?
Wycieranie auta – Ponieważ bezdotykowe mycie nie jest zbyt skuteczne w usuwaniu brudu z lakieru (zazwyczaj pozostaje na nim mało widoczny „film”), wycieranie samochodu po takim myciu powoduje jedynie wcieranie kurzu w lakier – a w konsekwencji przyczynia się do generowania nowych mikrozarysowań i niszczenia powłoki.
Wycieranie nadwozia po myciu bezdotykowym może rysować lakier. Najbezpieczniej, najefektywniej i najtaniej jest myć samochód za pomocą dwóch programów: detergentu rozpylanego z lancy oraz wody zdemineralizowanej, która spłynie z nadwozia podczas przejażdżki po myciu.