Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Sprawdzić Czy Mój Samochód Ma Koło Dwumasowe?

Jak Sprawdzić Czy Mój Samochód Ma Koło Dwumasowe?

0 Comments

Jak Sprawdzić Czy Mój Samochód Ma Koło Dwumasowe
W tym celu wystarczy zwrócić uwagę na kształt tarczy sprzęgła – jeżeli nie posiada ona charakterystycznych sprężyn tłumiących, których funkcję zastąpił tłumik drgań skrętnych, to nasz samochód wyposażony jest w koło dwumasowe.

W jakich samochodach jest koło dwumasowe?

Można je spotkać np. w popularnych Fordach z motorem 1.0 Ecoboost, w autach koncernu VW z jednostką 1.0 czy 1.4 TSI, a także chociażby w 1.2 Puretech z aut Peugeota i Citroena. Dwumas występuje także w mocniejszych samochodach.

Czy każdy diesel ma koło dwumasowe?

Opel 1.7 DTI/CDTI – Popularne modele: Opel Corsa C, Opel Astra G, Opel Astra H, Opel Meriva A To dość leciwa w dzisiejszych czasach konstrukcja Isuzu po modyfikacjach obejmujących m.in. dodanie wtrysku bezpośredniego, produkowana w naszej rodzimej fabryce w Gliwicach. W 1,7-litrowych turbodieslach z Astry II (DTI i CDTI) nie uświadczymy dwumasowych kół zamachowych.

Czy benzyniaki mają dwumas?

Dwumasa w benzynie Dwumasowe koło zamachowe budzi wiele kontrowersji pośród kierowców – jest to nie najtańszy element, który znajduje swoje zastosowanie w coraz większej liczbie samochodów. W przeszłości dwumasa montowana głównie w silnikach diesla, obecnie gości także w niektórych benzyniakach.

Jak sprawdzić dwumas w automacie?

Koło dwumasowe w automacie i DSG od A-Z Koło dwumasowe w automacie, W nowoczesnych autach, oprócz zwykłej, manualnej skrzyni biegów uznawanej za rozwiązanie bardziej klasyczne, coraz częściej spotkać można skrzynię biegów automatyczną, lub zautomatyzowaną.

 1. Rozwiązanie, kojarzone niegdyś głównie z samochodami ze Stanów Zjednoczonych, obecnie zyskało ogromną popularność na całym świecie.
 2. Automatyczne skrzynie biegów przeszły w ciągu wielu lat zdecydowaną metamorfozę, co do budowy, zasady działania i obsługi od strony użytkownika.
 3. Iedyś kojarzone z wolnym, zabierającym moc urządzeniem, obecnie stosowane są w najszybszych samochodach świata i potrafią zmieniać biegi szybciej niż najszybsi kierowcy wyścigowi i rajdowi.

Wyróżnić można kilka rodzajów automatycznych, bądź zautomatyzowanych skrzyń biegów. Samochody posiadające tradycyjną, hydrauliczną, automatyczną skrzynię biegów nie posiadają sprzęgła ciernego. Za płynność jazdy i zmiany przełożeń, a także redukcję drgań odpowiada w tym przypadku sprzęgło, Klasyczny automat nie potrzebuje dwumasy, co jednak z coraz bardziej popularnymi obecnie skrzyniami biegów zautomatyzowanymi lub dwusprzęgłowymi?Skrzynie biegów zautomatyzowane, znane też jako sekwencyjne, to takie, w których wyeliminowany jest pedał sprzęgła, a za zmianę biegów odpowiada układ elektroniczny, hydrauliczny, pneumatyczny, lub połączenie takich układów.

 1. Z punktu widzenia budowy jednak, samochód z taką skrzynią biegów przypomina auto ze zwykłą manualną skrzynią.
 2. Występuje tam tradycyjne sprzęgło cierne.
 3. Z tego powodu, przy rosnącej mocy i momencie obrotowym nowych samochodów, potrzebny jest dodatkowy element eliminujący drgania i pomagający przenosić napęd z silnika na koła.

Często stosowane jest w tym celu koło dwumasowe, Z punktu widzenia użytkownika, różnica w jeździe samochodem wyposażonym w skrzynię hydrauliczną automatyczną, a takim ze zautomatyzowaną sekwencyjną przekładnią może być trudna do wychwycenia. Ich obsługa praktycznie się nie różni.

Aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju skrzynia biegów zamontowana jest w konkretnym modelu samochodu, najczęściej trzeba zasięgnąć wiedzy od specjalistów. Również ze sprawdzonego źródła, należy dowiedzieć się, czy dane auto z automatem wyposażone jest w „dwumasę”. Obecnie, coraz większą popularność zyskują skrzynie biegów dwusprzęgłowe, opracowane przez firmy LuK i Volkswagen AG.

Coraz częściej znajdują zastosowanie nie tylko w samochodach koncernu Volkswagena, ale również m.in. w Renault, czy w Hyundaiu.Tego typu skrzynie biegów, bardzo chwalone za szybkość zmiany biegów i dynamikę jazdy oraz sportowe doznania, wykorzystują sprzęgło cierne.

 • Nie ma tu zatem sprzęgła hydrokinetycznego, które oprócz podstawowego zadania każdego sprzęgła – rozłączania napędu, spełnia kilka innych – jak redukcja drgań przenoszonych na skrzynię biegów, czy „złagodzenie” momentu obrotowego, z którym musi poradzić sobie skrzynia biegów.
 • W nowoczesnych autach, wyposażonych w turbodoładowanie, często występuje efekt „strzału” – generowania potężnej dawki momentu obrotowego przy dość niskich obrotach, co przyjemnie „wbija w fotel” kierowcę, jednak potrafi być zabójcze dla układu napędowego samochodu.

Aby wykluczyć zgubny wpływ tego „uderzenia” dla skrzyni biegów, również w samochodach wyposażonych w przekładnię dwusprzęgłową, stosuje się dwumasowe koła zamachowe, które jednak różnią się budową i wyglądem od stosowanego w skrzyniach manualnych. Warsztaty często podwyższają cenę wymiany sprzęgła w samochodzie ze skrzynią dwusprzęgłową, ponieważ wymaga ona użycia specjalnych narzędzi, wiedzy ze strony mechanika, a także dotyczy samochodów stosunkowo nowych. Wymiana koła dwumasowego również wymaga demontażu skrzyni biegów, oraz sprzęgła, zatem jej koszt jest podobny.

 1. Narażenie na taki wydatek dwukrotnie w krótkim odstępie czasu może zrujnować budżet każdego kierowcy.
 2. Z tego powodu, rekomendujemy wymianę od razu całego kompletu – zestawu sprzęgła oraz koła dwumasowego.
 3. Zapewnia to oszczędność na usłudze, oraz pozwala cieszyć się komfortową i bezawaryjną jazdą przez długi czas.

Części takie jak zestaw sprzęgła ciernego, czy koło dwumasowe do samochodu ze skrzynią biegów zautomatyzowaną lub dwusprzęgłową, są na ogół trudniej dostępne niż do skrzyni biegów manualnej. Dodatkowo, wyjątkowo ważny jest tutaj poprawny dobór części zamiennych, ponieważ mechanizm takiej przekładni jest bardzo precyzyjny i nawet różnice rzędu dziesiątych części milimetra mogą wpływać na jej działanie.

W ofercie sklepu sprzegla24.pl znajdują się koła dwumasowe oraz zestawy sprzęgła do większości popularnych modeli aut, wyposażonych w skrzynie z automatyczną zmianą przełożeń, gdzie zastosowanie mają sprzęgła cierne. Nasi doradcy zawsze służą radą i pomocą w doborze odpowiednich części. Sprawdź czy w Twoim samochodzie jest koło dwumasowe: Znajdź koło dwumasowe do swojego samochodu Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić koło dwumasowe w automacie jest podobna jak w przypadku koła dwumasowego w skrzyni biegów manualnej.

Taką ocenę, musi przeprowadzić wykwalifikowany pracownik warsztatu. Zmierzone powinny zostać luzy, oraz sprawdzony ogólny stan koła, m.in. ocenione powinno zostać, czy w trakcie eksploatacji takie koło nie zostało przegrzane. Zużyte koło dwumasowe w automacie może dawać podobne objawy, co w skrzyni biegów manualnej (link do artykułu – dwumas – objawy), jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić awarii bez demontażu skrzyni biegów oraz sprzęgła.

 1. Nawet objawy, które na pierwszy rzut oka jasno wskazują na awarię „dwumasy”, mogą być spowodowane również wieloma innymi usterkami.
 2. Działa to również w drugą stronę – niedające wielu oznak zużycia przy eksploatacji dwumasowe koło zamachowe, może w rzeczywistości nie nadawać się do dalszej eksploatacji.

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę. Twoje dane będę administrowane przez właściciela Sprzegla24, Marcina Zachwieję. Więcej informacji nt. ochrony i przetwarzania danych osobowych znajduje się w : Koło dwumasowe w automacie i DSG od A-Z

You might be interested:  Jak Sprzedać Samochód W Gta 5 Online?

Czy można wymienić tylko sprzęgło bez koła dwumasowego?

1. Czy można wymienić sprzęgło bez koła dwumasowego? Nie, nie można. – Mechanicy, którzy w swojej pracy kierują się przede wszystkim wiedzą zapisaną w instrukcjach producenckich obsługi pojazdu, powiedzą że nie można wymienić sprzęgła bez koła dwumasowego.

Czy silnik 1.7 CRDi ma koło dwumasowe?

Kia Sportage III 1.7 CRDI 116KM – ceny sprzęgła – Dla III generacji Kii Sportage, sprzęgło będzie kosztować w granicach od 350zł do 900zł, zależnie od jakości wybranego elementu. Oferujemy części takich sprawdzonych firm, jak LuK, Sachs, Aisin, Valeo i wiele innych. Wersja 1.7 CRDI 116KM nie została wyposażona w koło dwumasowe.

Czy dwumasa jest w kazdym aucie?

Ekspert Team Total – Koło dwumasowe to element występujący powszechnie zarówno w samochodach z silnikiem diesla, jak i benzynowych. Większość kierowców obawia się jego awarii ze względu na wysoki koszt zakupu i nie ma się co dziwić – wymiana tego podzespołu w stosunkowo nowych samochodach to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych! Żywotność dwumasy zależy jednak od wielu czynników, a najbardziej od sposobu eksploatacji.

 1. Co powinniśmy wiedzieć o kole dwumasowym, by uniknąć przedwczesnej awarii? Koło dwumasowe, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch mas – pierwotnej i wtórnej.
 2. Wał napędowy połączony jest z masą pierwotną, w której osadzony jest wieniec koła zębatego.
 3. We wnętrzu koła znajduje się także tarcza zbierakowa oraz sprężyny, które uginają się wraz ze wzrostem momentu obrotowego – są one jednymi z najważniejszych elementów, gdyż bezpośrednio odpowiadają za pracę koła i tłumienie tzw.

drgań skrętnych, generowanych podczas pracy silnika. Masa wtórna pracuje natomiast z tarczą sprzęgła. Masa wtórna i pierwotna mogą obracać się względem siebie o 60 do nawet 80 stopni. Na żywotność dwumasy wpływają przede wszystkim dwa aspekty – jakość wykonania oraz sposób eksploatacji.

Co ważne, nie zużywa się ona najbardziej podczas jazdy. Największe obciążenia działają na koło dwumasowe podczas rozruchu silnika i gdy ruszamy z miejsca. Wtedy tarcza zbierakowa mocno napiera na sprężyny, które tłumią drgania. To właśnie dlatego tak niebezpieczne są tzw. strzały ze sprzęgła – na mechanizmy wewnętrzne działają wtedy ogromne obciążenia, które mogą je zniszczyć.

Takie traktowanie koła dwumasowego znacznie skraca jego żywotność, a przedwczesna awaria jest kwestią czasu. Szybsze zużycie lub usterka dwumasy może mieć także inne podłoże. Trwałości nie sprzyja na pewno jazda na zbyt niskich obrotach, częste dławienie silnika, nieprawidłowa praca układu zapłonowego i wtryskowego oraz zużyte elementy układu napędowego, które generują szkodliwe drgania.

 • Tak jak wspomnieliśmy, źle na koło oddziałuje także jazda sportowa.
 • Podczas wizyty w warsztacie mechanik powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat sposobu traktowania samochodu przez klienta.
 • To cenna wskazówka, która pozwala poprawnie zdiagnozować przyczyny awarii.
 • W jakich samochodach występuje koło dwumasowe? Łatwiej byłoby raczej wymienić auta, w których nie występuje, bo można je policzyć na palcach jednej ręki.

Dwumasa występuje zarówno w autach benzynowych, jak i dieslach od blisko 15–20 lat, a związane jest to z rozwojem motoryzacji. Zwiększenie mocy i momentu obrotowego wymusiło na producentach poszukiwanie rozwiązań, które poprawią komfort jazdy i przyczynią się do skutecznego niwelowania drgań skrętnych.

Jak rozpoznać objawy uszkodzonego koła dwumasowego? Dla niedoświadczonej osoby nie jest to łatwe, gdyż można je pomylić z awarią innych podzespołów, np. poduszki silnika. Pierwszy objaw to intensywne drgania na wolnych obrotach oraz podczas rozruchu przenoszone na całą karoserię. Dodatkowym dźwiękiem może być odgłos stukania dobiegający z okolic koła dwumasowego.

Możliwe są także problemy ze zmianą biegów w zakresie niskich obrotów oraz ruszaniem. Z czego wynikają te problemy? Z uwagi na niewłaściwe traktowanie masa wtórna koła przegrzewa się, co możemy rozpoznać dopiero wtedy, gdy wymontujemy je z pojazdu. Możliwe jest także przetarcie części pierwotnej, które niszczy elementy wewnętrzne.

 • Oło może zużyć się także w sposób naturalny, a czas ten jest różny i zależy od jakości jego wykonania i sposobu, w jaki użytkujemy samochód.
 • Diagnoza awarii koła powinna obejmować także diagnostykę komputerową i odczytanie ewentualnych kodów błędów w obszarze silnika i skrzyni biegów.
 • Wraz z weryfikacją stuków i nadmiernych drgań powinno to dać nam odpowiedź, gdzie leży przyczyna opisywanych problemów.

Stuprocentową pewność dadzą nam dopiero oględziny dwumasy po jej wymontowaniu z pojazdu, ale poprawna diagnostyka jest ważna, by wyeliminować możliwość usterki innych podzespołów. A jak wiemy, niepoprawna diagnoza to niepotrzebne koszty. Koło dwumasowe jest zatem bardzo ważnym elementem, który zwiększa komfort jazdy i wpływa na żywotność całego układu napędowego.

Objawów jego awarii nie należy lekceważyć, a w razie problemów warto skorzystać z pomocy specjalistów. W przypadku zakupu nowej dwumasy należy także zwrócić uwagę na jakość jej wykonania – kilka stówek oszczędności odbije się na tym, że po 60 000 kilometrach koło znowu zacznie stukać, a my wrócimy do warsztatu z takimi samymi objawami.

Z tego względu warto postawić na części renomowanych producentów, którzy sprzedają swoje koła dwumasowe zarówno na rynek OEM, jak i aftermarket. : Koło dwumasowe. W jakich autach występuje i co trzeba o nim wiedzieć?

Jakie sprzęgło po nr VIN?

Jak samemu sprawdzić czy auto ma koło dwumasowe? Koło dwumasowe to rozwiązanie często spędzające sen z powiek użytkownikom. Często pojawiają się opinie, że jest to nowoczesny wynalazek, który nie jest zupełnie potrzebny i służy tylko „naciąganiu kierowców”.

 • Przeczytaj artykuł na naszym blogu: W skrócie – koło dwumasowe wpływa na poprawę komfortu jazdy.
 • Jego zastosowanie jest też absolutnie niezbędne przy wysokiej mocy silnika.
 • Początki zastosowania kół dwumasowych to koniec lat 80. XX wieku.
 • Na dużą skalę to rozwiązanie zaczęło się upowszechniać w latach 90.

Jego ekspansja trwa do tej pory i obecnie, ciężej jest znaleźć na rynku auto z klasycznym kołem sztywnym niż z dwumasą. Budowa koła dwumasowego Obraz pochodzi ze strony http://www.servicesolutionsdidcot.co.uk/wp-content/uploads/2017/07/Dual-Mass-Flywheel-cutaway-view.jpg Na początku swojej rynkowej kariery, koła dwumasowe były głównie kojarzone z silnikami diesla. Głównie te, mocno wysilone a także siłą rzeczy generujące większe wibracje jednostki wymagały użycia potężnego tłumika drgań, jakim jest koło dwumasowe. Obraz pochodzi ze strony http://www.amsautomotive.com/AMS/UploadFiles/pgallery/2013424192642.jpg W późniejszym okresie, wraz ze spadkiem pojemności silników benzynowych i częstszym wykorzystaniem turbodoładowania, również silniki o zapłonie iskrowym zostały „obdarzone” kołami dwumasowymi.

Co niszczy koło dwumasowe?

Koła dwumasowe są dziś powszechnie stosowane nie tylko w silnikach Diesla, ale także benzynowych z turbodoładowaniem. Nawet w tych niedużych pełnią istotną rolę tłumienia drgań i tym samym pozwalają na oszczędzanie paliwa podczas jazdy na niskich obrotach.

Oto pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kole dwumasowym. Do czego służy koło dwumasowe? Koła dwumasowe w układzie napędowym (układzie sprzęgła) pełnią rolę tłumika drgań pochodzących od silnika, Z jednej strony poprawiają komfort jazdy, z drugiej zaś chronią skrzynię biegów przed wibracjami. Wszystko jednak sprowadza się do tego, że koła dwumasowe mają nam pozwolić wygodnie i bezpiecznie korzystać z niskich zakresów prędkości obrotowych, a tym samym oszczędzać paliwo.

To właśnie przy niedużych obrotach spalamy go możliwie najmniej. By nie odczuć negatywnych konsekwencji jazdy z niską prędkością obrotową, stosuje się właśnie tzw. dwumasy. Co przyspiesza zużycie koła dwumasowego? Jako że koło dwumasowe jest elementem odpowiedzialnym za tłumienie drgań, dlatego to właśnie one niszczą je.

You might be interested:  Jaki Samochód Kupić Za 5 Tys?

Najbardziej dotkliwe są te występujące poniżej 1500 obr./min, kiedy silnik generuje nieduży moment obrotowy. Nawet jazda ze stałą prędkością z takimi obrotami jest destrukcyjna dla koła dwumasowego. Co do zasady, powinno się też unikać przyspieszania w zakresie 1500–1800 obr./min, choć współczesne silniki to znoszą i już nawet przy niższych prędkościach obrotowych generują maksimum momentu.

Warto jednak o tym pamiętać i starać się unikać takich przyspieszeń, zwłaszcza dynamicznych. Zmieniaj bieg na wyższy, kiedy silnik osiągnie minimum 2000-2200 obr./min. Kolejna rzecz, która ma duży wpływ na trwałość koła dwumasowego to gwałtowne szarpnięcia w układzie napędowym.

 • Dotyczy to zarówno przyspieszania jak i hamowania.
 • Zmiany biegów w każdą stronę powinny odbywać się płynnie.
 • Jeśli chcesz uniknąć przedwczesnej wymiany koła dwumasowego, powinieneś ruszać łagodnie i unikać strzałów ze sprzęgła.
 • Również intensywne hamowanie silnikiem, zwłaszcza wtedy, kiedy motor pracuje na ekstremalnie niskich obrotach, jest niewskazane.

Niuanse, które mają znaczenie Są to drobne rzeczy, ale stosowane na co dzień pozwolą wydłużyć trwałość koła dwumasowego. Pierwszym z nich jest uruchamianie i wyłączenie silnika na wyłączonym sprzęgle (wciśnięty pedał sprzęgła). Tylko wtedy koło dwumasowe jest wolne od wibracji.

Ruszanie niech odbędzie się z dłuższym poślizgiem sprzęgła, które jest zdrowsze dla znacznie droższego koła dwumasowego niż szybkie włączenie sprzęgła. Kolejna rzecz – podczas przyspieszania wciskaj pedał gazu miarowo i płynnie, adekwatnie do przyspieszenia samochodu, a nie od razu do oporu. Kiedy zwalniasz, na przykład do skrzyżowania, nie redukuj kolejnych biegów, lecz użyj czwartego i zwolnij do momentu, aż obroty osiągną wartość ok.1500 i potem już wciśnij sprzęgło do zatrzymania, jeśli jest ono konieczne.

Niezdrowym rozwiązaniem dla koła dwumasowego jest także system start&stop, choć pozwala on zaoszczędzić trochę paliwa. Jednak jeśli bardziej zależy ci na trwałości drogiej dwumasy niż kilku litrów paliwa w roku, zrezygnuj z używania systemu start&stop przynajmniej w intensywnym ruchu miejskim, kiedy to włącza i wyłącza silnik wielokrotnie w krótkim czasie.

To właśnie uruchamianie silnika wpływa na trwałość koła dwumasowego. Napęd na cztery koła ma wpływ na koło dwumasowe Wydaje się to niedorzeczne, a jest faktem. Napęd na cztery koła ma wpływ na trwałość koła dwumasowego ze względu na znacznie sprawniejsze ruszanie z miejsca, zazwyczaj bez poślizgu, a więc bardziej gwałtowne.

Warto pamiętać, że poślizg kół również poniekąd tłumi wibracje. Również w automatach Jeśli myślisz, że koło dwumasowe nie jest twoim problemem, bo masz automatyczną skrzynię biegów, to upewnij się, czy faktycznie tak jest. Prawie wszystkie auta wyposażone w przekładnie dwusprzęgłowe (m.in.

Co ile kilometrów wymienia się koło dwumasowe?

Koło dwumasowe to element układu napędowego charakteryzujący się sporą podatnością na awarie. Wynika ona rzecz jasna z przenoszenia przez “dwumasę” ogromnych przeciążeń. Przeciętny przebieg auta, przy którym zachodzi konieczność wymiany koła dwumasowego to 160 000-200 000 km.

Uszkodzenia zdarzają się również dużo szybciej, nawet przy 60 000 lub 70 000 km możemy zaobserwować pierwsze objawy zużycia dwumasy. Decydując się więc na pojazd wyposażony w dwumasę musimy być świadomi, że prędzej czy później będziemy zmuszeni wymienić ją na nową. Z drugiej strony producenci często nie pozostawiają już wyboru.

Sprzęgło dwumasowe staje się stałym elementem wyposażenia samochodu, zwłaszcza w przypadku większej mocy silnika. Jak Sprawdzić Czy Mój Samochód Ma Koło Dwumasowe

Czego nie lubi koło dwumasowe?

Jak wydłużyć żywotność koła dwumasowego – dobre praktyki – Wydatek na naprawę lub wymianę dwumasy można odłożyć w czasie dzięki prawidłowej eksploatacji samochodu. Modele z dwumasowym kołem zamachowym nie lubią sportowej jazdy, Nie sprzyjają im „strzały ze sprzęgła” spod świateł, gwałtowne hamowanie i wciskanie gazu czy szybkie przyspieszanie na wolnych obrotach.

Elementom DKZ szkodzi regularne poruszanie się po mieście, hamowanie silnikiem i częsta jazda na sprzęgle. Niewskazane jest także poruszanie się przy niskich obrotach, bo dodatkowo obciąża to dwumasę. Stosowanie się do wskaźników zmiany biegów, które sprzyjają ekologicznej jeździe, niestety źle oddziałuje na DKZ.

Również lepiej nie korzystać z systemów start&stop warto je wyłączyć, gdyż ich działanie zwiększa zużycie dwumasy. Tak samo, jak ciągnięcie mocno załadowanej przyczepy lub lawety. Jeżeli myślisz o zwiększeniu mocy swojego wozu, wybierz wyspecjalizowany i sprawdzony warsztat.

Czym grozi jazda z uszkodzonym kołem dwumasowym?

Uszkodzona dwumasa – objawy – Główne objawy zużycia koła dwumasowego to drgania przenoszące się na nadwozie – pojawiają się w trakcie przyspieszania z niskich obrotów. Podczas ruszania daje się wyczuć również dosyć charakterystyczne szarpnięcia. Warto też zwrócić uwagę na pedał sprzęgła, którego drgania może powodować zużyte koło dwumasowe. Jak Sprawdzić Czy Mój Samochód Ma Koło Dwumasowe

Jak długo można jeździć na uszkodzonej dwumasie?

Podsumowując – czy można jeździć z uszkodzoną dwumasą? Dopuszczalne jest przejechanie kilkudziesięciu – maksymalnie kilkuset kilometrów z objawami uszkodzonego koła dwumasowego – jeśli jesteśmy w trasie.

Ile kosztuje wymiana koła dwumasowego?

Jakie są koszty wymiany dwumasowego koła zamachowego? – Uszkodzone koło dwumasowe to nie lada zmartwienie dla właściciela samochodu. Stawianie tej awarii na równi z uszkodzoną turbosprężarką, czy uszkodzoną uszczelką pod głowicą wcale nie jest na wyrost.

O ile koszty robocizny wymiany dwumasy nie są specjalnie wysokie, o tyle cena samej dwumasy potrafi doprowadzić do łez. Wymiana dwumasy bardzo często wyceniana jest przez mechaników tak samo, jak wymiana sprzęgła samochodowego, Wynika to z dużego podobieństwa obu tych operacji. Koszt takiej naprawy w zależności od modelu samochodu oraz silnika waha się w granicach 300 – 800 złotych.

To niewiele w porównaniu do kosztów samego koła. Markowe dwumasy popularnych marek Sachs czy potrafią kosztować od 1000 do nawet 4000 zł. Zestawy sprzęgła to kolejny koszt 400 – 800 złotych. W celu zapewnienia najlepszego spasowania części warto skorzystać ze specjalnych zestawów koła dwumasowego ze sprzęgłem przygotowanych przez producentów części.

Uszczelniacz wału korbowego jest jedną z najtańszych części przy tej operacji. Jego cena często nie przekracza 80 złotych. Wielu użytkowników samochodów chcąc zaoszczędzić, decyduje się na wymianę samego koła zamachowego. Niestety jest to jedynie pozorna oszczędność. Awaria dwumasy bardzo często zbiega się w czasie z awarią sprzęgła.

Oznacza to, że w przypadku jego uszkodzenia, będziemy zmuszeni dwa razy ponieść koszt jego montażu i demontażu.

Czy dwumasa jest w kazdym aucie?

Ekspert Team Total – Koło dwumasowe to element występujący powszechnie zarówno w samochodach z silnikiem diesla, jak i benzynowych. Większość kierowców obawia się jego awarii ze względu na wysoki koszt zakupu i nie ma się co dziwić – wymiana tego podzespołu w stosunkowo nowych samochodach to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych! Żywotność dwumasy zależy jednak od wielu czynników, a najbardziej od sposobu eksploatacji.

 1. Co powinniśmy wiedzieć o kole dwumasowym, by uniknąć przedwczesnej awarii? Koło dwumasowe, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch mas – pierwotnej i wtórnej.
 2. Wał napędowy połączony jest z masą pierwotną, w której osadzony jest wieniec koła zębatego.
 3. We wnętrzu koła znajduje się także tarcza zbierakowa oraz sprężyny, które uginają się wraz ze wzrostem momentu obrotowego – są one jednymi z najważniejszych elementów, gdyż bezpośrednio odpowiadają za pracę koła i tłumienie tzw.
You might be interested:  Jak Wpisać Samochód Do Ewidencji Środków Trwałych?

drgań skrętnych, generowanych podczas pracy silnika. Masa wtórna pracuje natomiast z tarczą sprzęgła. Masa wtórna i pierwotna mogą obracać się względem siebie o 60 do nawet 80 stopni. Na żywotność dwumasy wpływają przede wszystkim dwa aspekty – jakość wykonania oraz sposób eksploatacji.

 • Co ważne, nie zużywa się ona najbardziej podczas jazdy.
 • Największe obciążenia działają na koło dwumasowe podczas rozruchu silnika i gdy ruszamy z miejsca.
 • Wtedy tarcza zbierakowa mocno napiera na sprężyny, które tłumią drgania.
 • To właśnie dlatego tak niebezpieczne są tzw.
 • Strzały ze sprzęgła – na mechanizmy wewnętrzne działają wtedy ogromne obciążenia, które mogą je zniszczyć.

Takie traktowanie koła dwumasowego znacznie skraca jego żywotność, a przedwczesna awaria jest kwestią czasu. Szybsze zużycie lub usterka dwumasy może mieć także inne podłoże. Trwałości nie sprzyja na pewno jazda na zbyt niskich obrotach, częste dławienie silnika, nieprawidłowa praca układu zapłonowego i wtryskowego oraz zużyte elementy układu napędowego, które generują szkodliwe drgania.

 • Tak jak wspomnieliśmy, źle na koło oddziałuje także jazda sportowa.
 • Podczas wizyty w warsztacie mechanik powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat sposobu traktowania samochodu przez klienta.
 • To cenna wskazówka, która pozwala poprawnie zdiagnozować przyczyny awarii.
 • W jakich samochodach występuje koło dwumasowe? Łatwiej byłoby raczej wymienić auta, w których nie występuje, bo można je policzyć na palcach jednej ręki.

Dwumasa występuje zarówno w autach benzynowych, jak i dieslach od blisko 15–20 lat, a związane jest to z rozwojem motoryzacji. Zwiększenie mocy i momentu obrotowego wymusiło na producentach poszukiwanie rozwiązań, które poprawią komfort jazdy i przyczynią się do skutecznego niwelowania drgań skrętnych.

Jak rozpoznać objawy uszkodzonego koła dwumasowego? Dla niedoświadczonej osoby nie jest to łatwe, gdyż można je pomylić z awarią innych podzespołów, np. poduszki silnika. Pierwszy objaw to intensywne drgania na wolnych obrotach oraz podczas rozruchu przenoszone na całą karoserię. Dodatkowym dźwiękiem może być odgłos stukania dobiegający z okolic koła dwumasowego.

Możliwe są także problemy ze zmianą biegów w zakresie niskich obrotów oraz ruszaniem. Z czego wynikają te problemy? Z uwagi na niewłaściwe traktowanie masa wtórna koła przegrzewa się, co możemy rozpoznać dopiero wtedy, gdy wymontujemy je z pojazdu. Możliwe jest także przetarcie części pierwotnej, które niszczy elementy wewnętrzne.

Koło może zużyć się także w sposób naturalny, a czas ten jest różny i zależy od jakości jego wykonania i sposobu, w jaki użytkujemy samochód. Diagnoza awarii koła powinna obejmować także diagnostykę komputerową i odczytanie ewentualnych kodów błędów w obszarze silnika i skrzyni biegów. Wraz z weryfikacją stuków i nadmiernych drgań powinno to dać nam odpowiedź, gdzie leży przyczyna opisywanych problemów.

Stuprocentową pewność dadzą nam dopiero oględziny dwumasy po jej wymontowaniu z pojazdu, ale poprawna diagnostyka jest ważna, by wyeliminować możliwość usterki innych podzespołów. A jak wiemy, niepoprawna diagnoza to niepotrzebne koszty. Koło dwumasowe jest zatem bardzo ważnym elementem, który zwiększa komfort jazdy i wpływa na żywotność całego układu napędowego.

 • Objawów jego awarii nie należy lekceważyć, a w razie problemów warto skorzystać z pomocy specjalistów.
 • W przypadku zakupu nowej dwumasy należy także zwrócić uwagę na jakość jej wykonania – kilka stówek oszczędności odbije się na tym, że po 60 000 kilometrach koło znowu zacznie stukać, a my wrócimy do warsztatu z takimi samymi objawami.

Z tego względu warto postawić na części renomowanych producentów, którzy sprzedają swoje koła dwumasowe zarówno na rynek OEM, jak i aftermarket. : Koło dwumasowe. W jakich autach występuje i co trzeba o nim wiedzieć?

Czy silnik 1.4 TSI ma koło dwumasowe?

Czy silnik 1.4 tsi ma koło dwumasowe? – Wielu naszych klientów zastanawia się, czy silnik 1.4 tsi w który jest wyposażona SKODA OCTAVIA 3 posiada koło dwumasowe. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. W samochodach z tym silnikiem ze skrzynią DSG stosowane jest koło dwumasowe.

Czy silnik 1.6 HDI ma koło dwumasowe?

Jak ustalić, czy auto ma DPF i dwumas? – Precyzyjne określenie, który samochód nie ma dwumasowgo koła, a w szczególności filtra sadzy, jest trudne. DPF dużo wcześniej niż w Polsce był wprowadzanych w krajach zachodniej Europy. A z niej pochodzi przecież większość używanych aut.

 • W niektórych silnikach, np.1.6 HDi, wraz z filtrem pojawiało się dwumasowe koło zamachowe i turbo o zmiennej geometrii.
 • Najbardziej wiarygodną informację o pierwotnej konfiguracji można uzyskać, rozkodowując VIN.
 • Popularność filtrów cząstek stałych znacząco wzrosła po 2005 r.
 • Weszła wówczas w życie norma emisji Euro 4.

Wiele diesli, szczególnie o większej mocy i pojemności, nie było jej w stanie spełnić bez DPF-u. Jednym z wyjątków jest silnik 1.3 MultiJet Fiata. Auta z DPF-em nie należy unikać za wszelką cenę. Koncerny motoryzacyjne wyciągnęły bowiem wnioski z własnych błędów.

 • Co równie istotne, po 2010 r.
 • Filtr sadzy nie jest już dodatkiem, a elementem, którego obecność była zakładana od początku projektowania samochodu.
 • Efektem jest znaczna poprawa trwałości DPF-ów.
 • Nawet w autach, które są używane głównie w mieście, a tylko okazjonalnie jeżdżą na trasie, filtr sadzy potrafi długo służyć.

To efekt m.in. zamontowania DPF-u w mniejszej odległości od silnika. Wpadające do niego spaliny mają więc wyższą temperaturę, dzięki czemu sadza jest sprawniej wypalana. Poniżej prezentujemy montowane w popularnych modelach i ciągle cieszące się wzięciem na rynku wtórnym silniki, w których producenci nie stosowali ani uciążliwego w eksploatacji filtra cząstek stałych, ani drogiego w wymianie dwumasowego koła zamachowego.

Czy silnik 1.3 CDTI ma koło dwumasowe?

Silniki Opel CDTI od Fiata są stosowane w samochodach marki Silnik Opel 1.3 CDTI I Generacji o mocy 70KM produkowany był od 2003 do 2008 roku. Jednostka 4-cylindrowa posiadająca wtrysk bezpośredni realizowany przy użyciu systemu Common Rail II generacji z wtryskiwaczami elektromagnetyczymi firmy Bosch,

 • Ich największą zaletą jest możliwość regeneracji oraz stosunkowo niska cena.
 • Wersja 70-konna współpracuje z turbosprężarką o stałej geometrii łopatek.
 • Po stronie plusów należy zapisać bezobsługowy mechanizm rozrządu oparty o łańcuch.
 • Silnik posiada zwykłe sprzęgło dwumasowe, które jest często awaryjne oraz drogie w naprawie.

Użytkownicy dziwią się że w Oplu gdzie silnik jest stosowany występuje dwumasowe koło a w Fiacie nie. Dokładnie tak jest w opracowaniu układu dla Opla zastosowali w tym silniku koło dwumasowe w fiacie nie. Co do awaryjności można powiedzieć że jest niska pod warunkiem odpowiedniego użytkowania, do najbardziej uciążliwych usterek dochodzi przeważnie przy przebiegu 150-200 tys,

Problem może dotyczyć zaworu EGR oraz łańcucha rozrządu który lubi się rozciągnąć a nawet zerwać !!!Do najbardziej uciążliwych i kosztownych awarii trzeba zaliczyć koło dwumasowe które jest niskiej trwałości. Awaryjność tej jednostki jest uzależniona od jej odpowiedniego serwisowania, wiele modeli aut z tym silnikiem pokonują ponad 200tys/km bez żadnych problemów.

Wśród kierowców silnik posiada dobrą opinię chwalony jest za przyzwoitą kulturę pracy, elastyczność oraz niskie spalanie,

Related Post