Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony?

Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony?

0 Comments

Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony
Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Szukamy auta tygodniami, czasem miesiącami. Jeździmy do komisów, umawiamy się ogłoszeniodawcami na oględziny pojazdu. Przeważnie koncentrujemy się na sprawdzeniu stanu technicznego samochodu, a do skontrolowania dokumentów przykładamy już mniejszą wagę.

  • Tymczasem to duży błąd.
  • Co jeśli okaże się, że auto, które kupiłyśmy, pochodzi z kradzieży? Kupując używane auto, warto mieć wstępne rozeznanie w cenach – po ile średnio sprzedaje się na rynku dana marka, model, rocznik.
  • Poza tym do wszelkich „okazji” podchodźmy z dużą dozą rezerwy.
  • Jeśli ktoś szybko chce sprzedać samochód za połowę jego ceny rynkowej, to jest to z pewnością podejrzane.

Jeśli auto nam się podoba i chciałybyśmy je kupić, szczególnie wnikliwie przestudiujmy jego historię. Dokładnie sprawdźmy wszystkie dokumenty. Każdy samochód musi mieć udokumentowaną historię – data pierwszej rejestracji, daty kolejnych, zmiany właścicieli, regularność badań technicznych pojazdu, ważność polisy OC.

Wszystkie zmiany, których dokonywano w dowodzie rejestracyjnym muszą być potwierdzone pieczątką i odnotowane na ostatniej stronie dokumentu. Zweryfikujmy też dane w karcie pojazdu (chyba że w dowodzie rejestracyjnym jest informacja, że karta nie została wydana). Warto również przejrzeć książkę serwisową i rachunki za wykonane naprawy.

Jeżeli auto jest sprowadzone zza granicy, koniecznie upewnijmy się, czy sprzedający przekazuje nam komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji w Polsce. Gdy kupujemy auto w komisie, pośrednik powinien odkupić auto od sprzedającego i dopiero wtedy nam go sprzedać, albo na umowie powinny figurować trzy strony – sprzedający, pośrednik (komis) i my jako kupujące.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Pomocny będzie przede wszystkim kod VIN, czyli cyfrowo-literowy numer identyfikacyjny pojazdu, który składa się z siedemnastu znaków, nadanych przez producenta. Musimy pamiętać, że numer VIN ma być zawsze czytelny. – Potencjalny kupiec powinien sprawdzić tabliczki znamionowe, na których są zawarte numery VIN, potwierdzające tożsamość samochodu – mówi st.

sierż. Krzysztof Łach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Takie tabliczki montowane są w różnych miejscach samochodu, w zależności od konkretnej marki pojazdu. Jedna tabliczka zwykle znajduje się przy szybie, druga jest na przykład umieszczona na silniku, albo przy przednich drzwiach.

  1. Zawarte na tabliczce numery trzeba porównać z numerami w dowodzie rejestracyjnym, w karcie pojazdu, w książce serwisowej, która jest być może dołączana do samochodu i z numerami figurującymi na innych dokumentach.
  2. Następnie, znając numer VIN, warto zweryfikować dane pojazdu w ogólnodostępnych serwisach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udostępniło stronę www.historiapojazdu.gov.pl, gdzie zupełnie bezpłatnie, możemy sprawdzić istotne dla nas informacje i otrzymać raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny samochodu, datę pierwszej rejestracji i VIN pojazdu, a poznamy dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, liczba miejsc, masa pojazdu, liczba i rozstaw osi), rok produkcji, datę wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, województwo, w którym zarejestrowano pojazd, terminy przeglądów rejestracyjnych i informację o aktualnych badaniach, stan licznika (spisany przy ostatnim badaniu technicznym), liczbę właścicieli/współwłaścicieli, a nawet informacje o polisie OC (chociaż, jeśli auto było ubezpieczane w ostatnich dniach, to informacji może jeszcze nie być w serwisie).

Dowiemy się też, czy auto nie jest oznaczone w bazie jako kradzione. Warto również skorzystać z serwisu, gdzie można kupić raport na temat historii pojazdu. Znajdują się w nim też informacje z kilkunastu baz kradzionych aut z różnych krajów europejskich (Włochy, Czechy, Rumunia, Litwa, Słowenia, Holandia, Szwecja, Norwegia), a także z Kanady.

Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie samochodu przed zakupem jest podjechanie nim (oczywiście wraz ze sprzedającym) do najbliższego komisariatu policji i zweryfikowanie danych pojazdu w policyjnej bazie. Trzeba mieć przy sobie komplet dokumentów pojazdu i dowody tożsamości.

  • By uniknąć czekania na komisariacie, najlepiej umówić się z dyżurnym policji na konkretną godzinę i wtedy podjechać wraz ze sprzedającym – informuje st. sierż.
  • Rzysztof Łach z biura prasowego KWP w Krakowie.
  • Po spisaniu danych dyżurny policji sprawdza samochód w systemie.
  • Od razu dostaniemy wydruk z systemu, potwierdzający, czy auto nie pochodzi z kradzieży.
You might be interested:  Jaki Pit Do Opłaty Skarbowej Za Samochód?

Taki wydruk pomoże nam uniknąć kupienia kradzionego samochodu – dodaje st. sierż. Krzysztof Łach. – Spadnie też z nas prawdopodobieństwo zarzutu paserstwa (w tej sytuacji – kupna kradzionego auta). Policjant nie tylko sprawdzi numer VIN pojazdu w systemie, ale od razu może dokonać oględzin auta.

  • Skontroluje, czy numer VIN na tabliczce znamionowej jest dobrze widoczny, czy nie ma na nim śladów jakiejkolwiek „ingerencji” i czy nie był „przebity”.
  • Może też stwierdzić, czy nie ma śladów włamania do auta – czy stacyjka i zamki do drzwi nie są zarysowane, czy sprzedający ma dwa komplety oryginalnych kluczyków, czy wszystkie szyby mają ten sam numer wytłoczony przez producenta.

Obejrzenie samochodu pod kątem włamania, nawet jeśli w systemie policyjnym nie ma adnotacji o kradzieży, pozwoli nam upewnić się, co do stanu prawnego pojazdu, który zamierzamy kupić. Mogą się bowiem zdarzyć sytuacje, że auto zostało skradzione kilka dni wcześniej, a właściciel jeszcze tego faktu nie zgłosił na policję, bo na przykład jest na urlopie i nic nie wie o kradzieży.

Nieumyślne paserstwo Gdy kupujemy używany samochód, dla własnego dobra zweryfikujmy jego dane. Jeśli przed zakupem nie dokonamy sprawdzenia auta, a później okazałoby się, że było kradzione, może nam zostać postawiony zarzut paserstwa. – W przepisach jest napisane, że trzeba przedsięwziąć wszystkie środki, by sprawdzić, czy dana rzecz nie pochodzi z kradzieży.

W tym przypadku, będzie to sprawdzenie danych pojazdu na komisariacie – wyjaśnia st. sierż. Krzysztof Łach z biura prasowego KWP w Krakowie. Nawet jeśli stałyśmy się paserkami zupełnie nieświadomie, prawo nas nie oszczędzi. Nie dość, że policja zarekwiruje nasz nabytek, stracimy pieniądze, które na niego wydałyśmy, to jeszcze grozi nam odpowiedzialność karna.

Podczas postępowania zbadane zostanie to, czy kupując pojazd działałyśmy w „dobrej wierze”, tzn. czy skontrolowałyśmy legalność auta, udając się chociażby w tym celu przed zakupem na komisariat. Jeśli natomiast nie dopełniłyśmy tych czynności, a w dodatku samochód kupiłyśmy dość tanio, „okazyjnie”, sąd może uznać, że działałyśmy w „zlej wierze”, czyli liczyłyśmy się z możliwością nabycia kradzionego pojazdu.

Wówczas grozi nam kara grzywny lub kara pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. Jeśli zatem planujemy kupno używanego pojazdu, sprawdźmy koniecznie jego historię i stan prawny. Tak dla własnego spokoju. Warto mieć świadomość, że ostrożność przy zakupie w okazyjnej cenie nie dotyczy tylko samochodów.

Gdzie sprawdzic czy samochód jest kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony? – Najprostszym sposobem będzie wejście na stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów dostępną pod adresem, Tu wpisać należy dane auta (numer rejestracyjny,, data pierwszej rejestracji). Uzyskamy w ten sposób pełen zakres informacji o pojeździe.

Od pierwszej rejestracji począwszy, poprzez adnotacje o właścicielach i aktualnym przebiegu, na fakcie o badaniu technicznym czy zawartym ubezpieczeniu OC skończywszy. Dzięki tym danym posiądziemy wiedzę na temat sprawności pojazdu oraz ewentualnej jego kradzieży. Innym sposobem na skontrolowanie legalności pochodzenia samochodu jest udanie się na najbliższy posterunek policji.

You might be interested:  Kto Odpowiada Za Załadunek Towaru Na Samochód?

Dowiemy się tam, czy pojazd wpisany jest do bazy CEP, czy nie figuruje w rejestrze pojazdów skradzionych lub czy nie ma przebitych numerów VIN.

Gdzie złodzieje sprzedają kradzione rzeczy?

Sprzedają łupy na platformach e-commerce. W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba kradzieży i napadów na sklepy, szczególnie te oferujące towary luksusowe. Łupy przestępców są wystawiane na sprzedaż na platformach internetowych, takich jak Amazon, eBay czy Facebook Marketplace.

Czy telefon nie jest kradziony?

Poznaj historię telefonu – Podczas zakupu urządzenia używanego od nieznanego sprzedawcy, sprawdzenie numeru IMEI jest wręcz koniecznością, Po tym numerze można dowiedzieć się, czy telefon nie jest kradziony lub nie pochodzi z innych nielegalnych źródeł. Nie jest to trudne zadanie, każdy będzie w stanie zrobić to sam w kilka minut.

Pozwala to uniknąć tak niepotrzebnych problemów i komplikacji. Mając taką informację, bardzo ważne jest zgłoszenie nieuczciwego sprzedawcy na policję. Jeżeli Ty nie kupiłeś od niego sprzętu, to nie oznacza, że ktoś inny tego nie zrobi. Przestępstwom tego typu należy jak najszybciej zapobiegać. Jak sprawdzić czy telefon nie jest kradziony? Trzeba posiadać wyżej wymieniony numer IMEI urządzenia.

Jest to 15-znakowy numer przypisany do każdego smartfona. Można z niego odczytać wiele informacji. Służy do zablokowania skradzionych telefonów oraz, częściowo, do ich namierzania. Gdzie znaleźć numer IMEI? Możliwości jest kilka. Znajduje się on pod baterią w telefonie i na jego pudełku.

Jeżeli nie można dostać się do baterii, to IMEI jest zapisany na tacce od karty SIM lub z tyłu urządzenia. Najprostszy sposób na sprawdzenie to jednak wpisanie *#06# i wtedy wyświetla się on na ekranie telefonu. Jak sprawdzić czy telefon nie jest kradziony – krok po kroku, W internecie jest bardzo dużo aukcji ludzi sprzedających sprzęt używany.

Również znajomi czy lombardy handlują telefonami z drugiej ręki. Jak zapobiec niepotrzebnym problemom oraz nie narazić się na możliwość oskarżenia o paserstwo? Należy znać kilka podstawowych kroków, które pomogą tego uniknąć podczas kupowania używanego telefonu.

Uzyskany numer IMEI należy wpisać na stronie numberingplans, aby sprawdzić, czy jest poprawny. Wystarczy wypełnić jedno pole i nacisnąć “Analyse”. Wyświetli się tabelka z informacjami o urządzeniu. Trzeba sprawdzić, czy zgadzają się one z tymi udostępnionymi przez sprzedawcę. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy telefon nie jest kradziony. Jest to jednak bardziej skomplikowany krok, ponieważ nie istnieje jedna baza z numerami IMEI skradzionych urządzeń. Należy sprawdzić kilka stron do tego przeznaczonych. Warto skorzystać z więcej niż jednej, aby mieć pewność co do sprzętu, który chcesz zakupić. W razie wpisania numeru IMEI urządzenia skradzionego lub zagubionego, pokaże się odpowiedni komunikat, po czym można zgłosić sprzedawcę do właściwych służb. Dodatkowo warto wspomnieć, że kupując iPhone’a, zadanie jest znacznie ułatwione. Apple posiada bazę wszystkich aktywnych urządzeń, dzięki czemu jesteś w stanie sprawdzić, czy telefon jest rzeczywiście nowy i nieużywany. Wystarczy wejść i przepisać numer seryjny z tyłu urządzenia. Wyświetlają się wtedy informacje o pierwszym zarejestrowaniu oraz terminie, do którego telefon jest objęty gwarancją.

Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony 219 zł Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony 379,99 zł Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony 129 zł Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony 429 zł Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony 166,19 zł

Co grozi za kupno kradzionych rzeczy?

Art.291 kodeksu karnego – § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

You might be interested:  Jak Przerobić Samochód Na Food Truck?

Jaka jest kara za kradzież samochodu?

Przestępstwa przeciwko mieniu (278-295) – Art.278 § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

art.278 par.1 – 5

ROK liczba postępowań wszczętych liczba przestępstw stwierdzonych
2016 110094 114891
2015 128173 129576
2014 144149 152456
2013 182970 205485
2012 191795 220012
2011 197253 221025
2010 188873 212480
2009 182811 203480
2008 182711 202749
2007 183283 225114
2006 202888 248512
2005 232644 272066
2004 255418 274880
2003 261867 257435
2002 228202 232376
2001 231519 226642
2000 226372 217695
1999 183282 181588

Pokaż informacje dodatkowe ↓

Czy można sprzedać kradziony samochód?

Kupno i sprzedaż kradzionego samochodu Jak Sprawdzić Czy Samochód Był Kradziony Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).

Dodatkowo sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej; w razie sprzedaży praw sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady prawne). Rękojmia za wady fizyczne i prawne rzeczy jest szczególnym rodzajem odpowiedzialności cywilnej sprzedawcy względem kupującego.

Odpowiedzialność ta jest ściśle związana z charakterem sprzedaży jako umowy wzajemnej, ma charakter obiektywny, a więc opiera się na zasadzie ryzyka. Zdaniem rękojmi jest wzmożona ochrona kupującego. Ustawodawca pozostawił stronom swobodę w ukształtowaniu wzajemnych praw i obowiązków wynikających z rękojmi.

W związku z tym przepisy odnoszące się do niej mają charakter dyspozytywny, z wyłączeniem wypadków wyraźnie w ustawie przewidzianych. Stosownie do tego, art.558 § 2 zd.1 k.c. przewiduje, że strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Od tej zasady istnieje szereg wyjątków, np.

wyłączenie to jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił przed kupującym. Inna była by sytuacja gdyby pozwany poinformował powoda, że samochód może być kradziony, a to dlatego, że przy komisie sprzedaży kupujący, któremu komisant przed zawarciem umowy oświadczył, że nie ponosi odpowiedzialności za wady prawne rzeczy, nabywa rzecz na własne niebezpieczeństwo (art.575 in fine k.c.).

  1. Powołując się na stanowisko Sądu Najwyższego, wyrażone w uzasadnieniu wyroku z dnia 28 listopada 2000r.
  2. I CKN 313/00), OSNC 2001/5/79), według którego nieautentyczność numerów identyfikacyjnych na silniku i nadwoziu kupowanego samochodu nie jest wadą prawną w rozumieniu art.556 § 2 k.c., lecz wadą fizyczną w rozumieniu art.556 § 1 k.c.

Brak autentyczności numerów silnika i nadwozia stwarza dla użytkownika poważne ograniczenia w dysponowaniu samochodem i ma ujemny wpływ na wartość handlową pojazdu. Samo podejrzenie, że samochód pochodzi z kradzieży zmniejsza jego handlową wartość. Zgodnie z art.560 § 1 k.c.

Jak sprawdzić czy auto jest legalne?

Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, gdzie można bezpłatnie znaleźć dane na temat pojazdu zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Related Post