Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Sprawdzić Czy Samochód Ma Isofix?

Jak Sprawdzić Czy Samochód Ma Isofix?

0 Comments

Jak Sprawdzić Czy Samochód Ma Isofix
Zanim kupisz auto – sprawdź, czy nie miało za sobą wypadku! – Skoro szukasz informacji o ISOFIX, z pewnością zależy Ci na bezpieczeństwie. Nie ma mowy o bezpieczeństwie, jeśli samochód używany uczestniczył w wypadku i został potem “przyszykowany” do sprzedaży.

Jak sprawdzić, czy auto jest bezwypadkowe? Wejdź na https://www.historiaszkod.pl Potrzebny jest Ci numer VIN samochodu. Nasz serwis Historia Szkód korzysta z największej bazy szkód samochodowych na świecie. W ciągu kilku minut otrzymasz informację o tym, czy auto było uszkodzone. Co ważne – informacje o tym, czy auto miało szkody, otrzymasz całkowicie za darmo.

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoim i Twoich bliskich, a nasz serwis Historia Szkód pokaże, że auto miało za sobą wypadek – zrezygnuj z zakupu. Jeśli sprzedawca nie chce podać numeru VIN samochodu – zrezygnuj z zakupu.

Co zrobić gdy auto nie ma ISOFIX?

Kiedy progi naszych salonów przekraczają przyszli rodzice, którzy chcą kupić pierwszy fotelik dla swojego jeszcze nienarodzonego dziecka często pytamy Ich czy chcieliby fotelik z bazą czy montowany pasem samochodowym, Z reguły pada wtedy pytanie o różnice w montażu i użytkowaniu.

  1. Bardzo chętnie udzielamy odpowiedzi – w końcu od tego jesteśmy.
  2. Jednakże, aby ułatwić życie rodzicom oczekującym na narodziny, postanowiliśmy poświęcić wpis na blogu właśnie temu tematowi.
  3. Większość dostępnych na rynku fotelików (nazwijmy je roboczo 0-13kg) posiada dwie opcje montażu.
  4. Jedna, tradycyjna, za pomocą pasa samochodowego, druga za pomocą bazy mocowanej do samochodu przez system ISOFIX,

Brak uchwytów ISOFIX w samochodzie nie musi oznaczać, że jesteś skazany na montaż fotelika za pomocą pasa. Są na rynku bazy, które można zamontować za pomocą pasa samochodowego, lub posiadające dualny system montażu (ISOFIX lub pas) – zasada działania jest taka sama.

Od którego roku w samochodach jest ISOFIX?

Czy baza ISOFIX jest uniwersalna? – Jedną z największych zalet systemu ISOFIX jest to, że jest on uniwersalny, To znaczy, że kupując fotelik samochodowy z tym systemem, mamy pewność, że będziemy mogli go poprawnie zamontować w każdym samochodzie, który jest przystosowany do tego systemu – czy to w naszym, czy w aucie kogoś z rodziny czy w taksówce.

Stąd właśnie jego nazwa: International Organisation for Standarisation Fixture, mówiąca o tym, że jest to mocowanie ustandaryzowane – takie samo na całym świecie. Obowiązuje ono we wszystkich samochodach wyprodukowanych w Unii Europejskiej od 2011 roku. Standard ten może być zachowany dzięki bazom ISOFIX, które wpina się za pomocą specjalnego mocowania w uchwyt fotela.

Istnieją modele fotelików samochodowych, które mają odpinane siedziska – można je wyciągnąć bez potrzeby rozmontowywania bazy. Baza w takich przypadkach może być zamontowana na stałe, a wyjąć z auta możemy sam fotelik. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych krajach, szczególnie poza Unią Europejską, na przykład w Stanach Zjednoczonych, system ten może wyglądać nieco inaczej.

Gdzie jest ISOFIX w samochodzie?

Isofix to nowoczesny i bezpieczny sposób na zamontowanie fotelika dla dziecka. Jest prosty i wygodny – po prostu wpinasz fotelik samochodowy i jedziesz. Co trzeba wiedzieć o systemie ISOFIX? Ta wiedza z pewnością przyda Ci się aż do czasu, kiedy dziecko będzie jeździć bez fotelika. – Czy to fotelik samochodowy jest wyposażony w isofix, czy też isofix znajduje się w samochodzie? Isofix jest jak dwie części klamry: jedną ma fotelik, druga jest w samochodzie. Wystarczy je ze sobą PRAWIDŁOWO spiąć, aby fotelik samochodowy był dobrze i stabilnie zamontowany – a to podstawa bezpieczeństwa. Część systemu isofix zintegrowaną z fotelikiem stanowią zazwyczaj dwa sztywne zaczepy mocujące, które znajdują się na dole z tyłu fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy lub przeciwlegle do nogi w bazie fotelika, w którym takowa występuje: “> Zaczepy mocujące stanowią część systemu isofix zintegrowaną z fotelikiem samochodowym Drugą część systemu isofix tworzą dwa uchwyty zamontowane na stałe w samochodzie. Znajdują się one pomiędzy siedziskiem, a oparciem fotela: Metalowe elementy pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela samochodowego to uchwyty systemu isofix, Współcześnie system ISOFIX w samochodzie na ogół jest już standardem. W razie wątpliwości możesz zajrzeć do instrukcji obsługi Twojego samochodu lub zapytać dilera.

  1. Gdzie znaleźć isofix w samochodzie? ⚫Producenci nieraz oznaczają obecność isofixu w samochodzie- sprawdź, czy na fotelu samochodowym widnieje takie oznakowanie.
  2. Włóż dłoń w szczelinę między siedzisko a oparcie.
  3. Jeśli wyczujesz pod palcami twarde metalowe elementy – to masz isofix.
  4. Zazwyczaj w samochodzie pięcioosobowym są dwa miejsca wyposażone w isofix: z tyłu, po prawej i po lewej stronie kanapy (na prawym i na lewym fotelu).

W niektórych autach można znaleźć isofix z przodu, jednak my w fotelik.info zdecydowanie odradzamy przewożenie na przednim siedzeniu dzieci poniżej 4. roku życia. Fotelik z isofixem w samochodzie bez isofixu. Czy da się zamontować? Owszem, ale UWAGA – nie każdy! Jest to możliwe tylko wówczas, jeśli fotelik samochodowy ma dwa systemy mocowania: isofix i pasy.

W takim przypadku system isofix pozostaje niewykorzystany, a fotelik trzyma się wyłącznie za pomocą pasów. Pozostaje pytanie, czy można dorobić isofix w samochodzie. Jest to możliwe, jeśli siedzenie zostało fabrycznie wyposażone w specjalne gniazda do montażu isofixu. Najbezpieczniej jest w tej sprawie zwrócić się do dilera samochodowego.

Isofix, baza, pasy, top tether Sam system isofix daje tylko dwa punkty mocowania. To za mało, by w razie wypadku uchronić fotelik przed niebezpiecznym dla zdrowia i życia dziecka poruszaniem się fotelika samochodowego po łuku wokół uchwytów. Konieczne jest dodatkowe mocowanie/podparcie.

W zależności od modelu i kategorii wiekowej fotelika stosuje się różne rozwiązania: ⚫ Top tether – czyli górny pas mocujący, wykorzystywany w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy, dla dzieci powyżej około 15. miesiąca życia, poza kategorią wagową 15-36 kg. Więcej na ten temat: TOP TETHER. Co to jest, do czego służy i jak zamocować top tether,

⚫ Noga podpierająca – najczęściej obecna w fotelikach RWF (tyłem do kierunku jazdy) lub obrotowych, stanowi element bazy isofix, na której można przypiąć fotelik samochodowy dla dzieci od noworodka do około 4. życia (kategoria wagowa 0-13 kg i 9-18 kg).

  1. Pasy – foteliki, które nie są już wyposażone w uprząż dla dziecka, dodatkowo przypina się (wraz z dzieckiem) samochodowymi pasami bezpieczeństwa (dotyczy to fotelików dla dzieci powyżej 4.
  2. Roku życia, kategoria wagowa 15-36 kg).
  3. Zalety systemu isofix: 1.
  4. Szybki i łatwy montaż – isofix, dzięki swojej łatwości użytkowania, znacznie eliminuje przypadki niewłaściwego zamocowania fotelika samochodowego.2.

Stabilność mocowania – przy prawidłowym montażu fotelik dla dziecka będzie przypięty na sztywno.3. Zwiększone bezpieczeństwo – dziecko jest lepiej chronione w przypadku zderzenia bocznego. Jeśli zaś dziecko akurat z nami nie jedzie, fotelik samochodowy z isofixem pozostaje nadal zamocowany i nie stanowi zagrożenia dla podróżujących.4.

Uniwersalność – we współcześnie produkowanych modelach zarówno fotelików, jak i aut wyposażonych w isofix prawie każdy fotelik dziecięcy da się zamontować w prawie każdym samochodzie (zdarzają się wyjątki od tej reguły, więc w tej sprawie warto jednak skonsultować się ze specjalistą). Czy isofix oznacza dobry fotelik samochodowy? Na rynku są dostępne, niestety, kiepskie foteliki samochodowe z isofixem, ale bez testów.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Samochód Po Numerze Vin Bezpłatnie?

Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko dziecka, ale także innych osób w samochodzie. Jak zachowuje się taki fotelik podczas zderzenia, można zobaczyć na wideo: ⚫Fotelik dziecięcy wypina się z bazy isofix i lata po samochodzie, raniąc pasażerów: kliknij, aby zobaczyć ⚫Fotelik samochodowy ma poprawnie działający isofix, ale ulega destrukcji w innym obszarze: Zobacz VIDEO Zawsze więc warto sprawdzić wyniki fotelika samochodowego w niezależnych testach bezpieczeństwa: zrobisz to tutaj Pamiętaj, że ISOFIX to tylko system montażu.

Wszystkie jego atuty nie zapewniają dziecku optymalnego poziomu bezpieczeństwa, jeśli fotelik nie pasuje do Twojego samochodu albo Twojego dziecka lub zostanie nieprawidłowo zamontowany – a wszystko to może się zdarzyć nawet w przypadku najbardziej renomowanego modelu fotelika. Jeśli więc chcesz sobie oszczędzić żmudnego szukania odpowiedniego fotelika samochodowego i niekoniecznie trafnego zakupu, zapraszamy do oddziałów fotelik.info.

U nas zaopatrzysz się w fotelik, który będzie fachowo dobrany, a specjaliści nauczą Cię, jak go prawidłowo zamontować, i odpowiedzą na każdą Twoją wątpliwość dotyczącą bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Jeżeli nie jesteś przekonany czy prawidłowo montujesz swój fotelik na isofix, odwiedź jeden z salonów fotelik.info

Czy baza ISOFIX pasuje do wszystkich samochodów?

2. Baza pod fotelik Isofix – co to? – Co to jest baza isofix? – to praktyczne akcesorium, które ułatwia pracę rodzicom. Baza jest zamocowana na stałe w samochodzie. Wyciągamy ją wyłącznie, gdy zachodzi taka konieczność (np. gdy chcemy uprać tapicerkę fotelika).

  • Wyposażona jest w stosowne oznaczenia, informujące nas o tym, czy fotelik został poprawnie zamontowany.
  • To powoduje uniknięcie potencjalnych błędów montażowych, tak ważnych, jeżeli chcemy zadbać o pełne bezpieczeństwo naszego dziecka.
  • Aby pasowała do fotelika samochodowego, należy dokonać zakupu kompletu: fotelika z bazą tej samej marki.

Bazy te nie są uniwersalne i nie każda baza będzie pasować do konkretnego modelu fotelika. W związku starannie ją dobierzmy w sklepie. Czy baza isofix pasuje do wszystkich fotelików ? Niestety nie.

Czy można zainstalować ISOFIX w samochodzie?

Czy Isofix można zamontować w każdym samochodzie? – Ranking fotelików samochodowych – bezpieczeństwo dzieci w aucie jest dla nas najważniejsze O systemie Isofix słyszał zapewne każdy rodzic, który stał przed decyzją o wyborze fotelika. Niektórzy nawet z niego korzystają przewożąc malucha.

Istnieje jednak duża grupa osób, głównie tych, którzy po raz pierwszy będą kupować fotelik, nieświadoma czym jest ów Isofix, ani gdzie go szukać. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, gdzie znajduje się Isofix, czy posiada go każdy samochód i czy warto decydować się na ten sposób montażu.

Co to jest Isofix? Isofix to nazwa, a właściwe skrót od International Organisation for Standardisation Fixture, oznaczającego standard mocowania fotelików. Oznacza to, ze montaż fotelika w każdym pojeździe odbywa się w ten sam sposób. Z wyglądu Isofix przypomina metalowe uchwyty, które przytwierdzone są do nadwozia pojazdu.

  1. Znajdują się one pomiędzy oparciem, a siedziskiem kanapy.
  2. Niekiedy mogą być umieszczone również na fotelach przednich.
  3. Największą zaletą systemu Isofix jest prostota montażu.
  4. Praktycznie nie istnieje możliwość błędnego przymocowania fotelika, co bardzo często zdarza się podczas przypinania fotelika pasami.

O tym, że proces przebiegł poprawnie, uświadomią nas charakterystyczne kliknięcia. Foteliki mocowane w ten sposób są również stabilniejsze i nie ma mowy o tym, aby mogły się przesunąć w którąkolwiek stronę -,

Jak znaleźć Isofix w samochodzie? Czy w każdym samochodzie można zamontować fotelik Isofix?

Co ciekawe, wiele osób nie ma nawet pojęcia o tym, że w ich pojeździe znajduje się system Isofix. Niekiedy informują o tym specjalne oznaczenia, a uchwyty lekko wystają i łatwo je zauważyć. W niektórych przypadkach trzeba jednak włożyć rękę pomiędzy oparcie, a siedzenie, aby je wyczuć.

  • Czasem producenci ze względów estetycznych stosują również zaślepki, dlatego jeśli na pierwszy rzut oka nie widać zaczepów, warto uważniej się przyjrzeć.
  • Jeśli samochód jest wyposażone w uchwyty Isofix, to warto wybrać fotelik z taką opcją mocowania.
  • Nie trzeba stosować wtedy pasów, a cały proces montażu trwa kilka sekund.Niestety, nie w każdym samochodzie znajduje się ten system.

Dopiero w 2006 roku wprowadzono go jako obowiązkowy element wyposażenia samochodów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Z tego względu w starszych modelach pojazdów nie znajdziemy zaczepów pozwalających na mocowanie. Ich brak nie oznacza jednak, że trzeba mocować fotelik pasami.

Czy można samemu zamontować ISOFIX?

Czy wszystkie samochody mają Isofix? – Nie, choć jest w nie wyposażona większość samochodów. Isofixu nie posiadają przede wszystkim starsze modele. Te nowsze, zgodnie z dyrektywą unijną, taki system montażowy muszą mieć. Do niektórych modeli Isofix można dokupić, należy jednak pamiętać, by robić to jedynie u autoryzowanych sprzedawców.

Jak zamontować fotelik w samochodzie bez Isofix?

Fotelik samochodowy bez Isofix – charakterystyka – Foteliki samochodowe dzielimy na trzy grupy, zależne od wagi pociechy – 0-13 kg, 9-18 kg i 15-36 kg. Istnieje również podział ze względu na system mocowania. Aby zapewnić małemu pasażerowi bezpieczeństwo podczas podróży, fotelik samochodowy możesz zamontować w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix.

Fotelik samochodowy bez Isofixa do pewnego czasu był standardem, jeśli chodzi o kwestię przewożenia dzieci w samochodzie. Od 2011 roku w Europie wprowadzono nakaz montażu w nowych samochodach systemu Isofix. Z biegiem czasu popularność kompatybilnych fotelików wzrosła. Na polskich drogach wciąż jeździ wiele starszych modeli samochodów, które nie posiadają tego systemu montowania fotelików.

Z tego powodu popyt na foteliki bez Isofix nie maleje. Charakteryzują się one koniecznością zapinania za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa zarówno dziecka, jak i samego fotelika. Jedynie foteliki 0-13 kg posiadają osobne pasy, a tymi samochodowymi przypina się samą łupinę. W przypadku fotelików 0-13 kg, w których malucha zapina się za pomocą dodatkowych pasów, ważne jest, aby były one ułożone równo z barkami dziecka lub nieco powyżej. W fotelikach 9-18 kg i 15-36 kg, pas powinien przechodzić po skosie przez środek barku malucha.

Nie może on leżeć ani nie za daleko, ani nie za blisko szyi. Ponadto, powinien on również biec przez środek klatki piersiowej. Z kolei pas biodrowy nie może przechodzić przez brzuch małego pasażera, a płasko po udach. Zastanawiasz się, czy fotelik z Isofix można zamontować do auta bez Isofix ? Jak najbardziej! Producenci fotelików samochodowych założyli, że dziecko może podróżować w tym samym foteliku, ale w zależności od potrzeb montowanym w różnych autach – z systemem Isofix lub bez.

Zatem jak zamontować fotelik z Isofix do auta bez Isofix ? Można to zrobić po prostu za pomocą pasów bezpieczeństwa, które zamontowane są w każdym samochodzie. Każdy fotelik z system Isofix ma również możliwość prawidłowego poprowadzenia pasów bezpieczeństwa.

Jak wygląda Isofix w foteliku?

System ISOFIX w samochodzie składa się z dwóch dolnych, metalowych uchwytów, oddalonych od siebie o 28 cm i przymocowanych bezpośrednio do nadwozia. Znajdują się one pomiędzy oparciem a siedziskiem kanapy, jak i przedniego fotela pasażera.

Czy fotelik bez Isofix jest bezpieczny?

Fotelik montowany na pasy lub Isofix – który lepszy? – Osoby decydujące się na wybór fotelika dziecięcego za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa posiadają najczęściej starsze auto, które nie zostało wyposażone w system Isofix, bądź zakładają, że dziecko będzie podróżowało również innym samochodem, który nie posiada tego systemu.

  1. Fotelik bez Isofix montowany na pasy jest bezpieczny pod warunkiem, że zostały prawidłowo zamocowane.
  2. Dlatego tak ważne jest, aby przy każdej podróży z dzieckiem zwracać uwagę na poprowadzenie pasów i upewniać się, czy są one dobrze zapięte.
  3. Celowo w rankingu nie znajdują się foteliki z kategorii 15-36 kg, ponieważ wszystkie posiadają możliwość montażu na pasy.
You might be interested:  Kupiłem Samochód W Niemczech Co Dalej?

Ranking skupia się na fotelikach z zakresu 9-18 oraz 9-25 kg, który jest najliczniejszy i sprawia największe kłopoty z wyborem.

Dlaczego nie kazdy fotelik pasuje do samochodu?

Dlaczego fotelik może nie pasować do Twojego samochodu? Autor: Redakcja fotelik.info Data dodania: 2018-11-16 08:09:39 Przed kupnem fotelika, warto sprawdzić nie tylko testy, ale również zmierzyć go do dziecka i samochodu! W przeciwnym razie może się okazać, że super fotelik jest NIEKOMPATYBILNY z Twoim autem! Dlaczego dopasowanie fotelika do samochodu jest takie ważne? Niestety nie ma jeszcze na świecie fotelika, który sam, magicznie dopasowywałby się samochodu i do dziecka.

  • Póki co, musimy robić to sami 🙂 Ostatnio na naszym fanpage’u na FB, pewna internautka zaapelowała o dobieranie fotelika do samochodu.
  • Upiła bardzo dobry model ale okazało sie, że jest kompletnie niekompatybilny z kanapą w jej samochodzie.
  • Niestety, ta praktycznie najważniejsza czynność jak DOPASOWANIE jest często pomijana.

W dobie internetu potrafimy TYGODNIAMI wyszukiwać nowy telefon, czy monitor. Sprawdzamy parametry, centymetry, wszystko musi się zgadzać. Kiedy jednak przyjdzie czas na zakup fotelika, wielu osobom wydaje się, że 5 w testach załatwia sprawę i o nic więcej nie muszą się martwić.

Niestety taki fotelik z 5 w testach może NIE PASOWAĆ nie tylko do Twojego dziecka, ale również do wojego auta! Przykład: 1) Źle dobrany fotelik może skasować fotel pasażera 2) Może okazać się, że pasy są za krótkie! 3) Kanapa może być do tego konkretnego modelu zbyt wąska 4) KĄT! W niektórych autach, kanapy sa prawie płaskie, w innych pochylone mniej lub bardziej w stronę oparcia.

Właśnie dlatego trzeba dobrać fotelik, który nie będzie stał ZBYT PIONOWO ani zbyt płasko! 5) Zdarzyło nam się nawet przeczytać, że pewna mama kupiła fotelik na ISOFIX, a kiedy chciała go zamontować okazało się, że w samochodzie jej mężą, nie ma takiej możliwości! Źle dobrany fotelik nie ochroni Twojego dziecka, ponieważ będzie latać na wszystkie strony, a część fotelika może nie dotykać kanapy i po prostu wisieć w powietrzu! W przypadku wypadku, może to mieć bardzo złe skutki. Nasi technicy dobiorą model odpowiedni dla Twojego dziecka i Twojego samochodu

Jak zamontować fotelik z kategorii 0-13 kg na pasy? Niestety, wielu rodziców ma z tym problem. Na Ogólnopolskich inspekcjach fotelików, niejednokrotnie widujemy tzw. “błąd śmiertelny”, który polega na złym przeprowadzeniu pasów.GALERIA Do kiedy należy wozić dziecko w foteliku samochodowym? Co na ten temat mówi prawo, a co eksperci? Do kiedy jazda w foteliku jest konieczna? Należy zwracać uwagę na wzrost, wiek, a może wagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule 😉 Dziś krótkie spojrzenie na foteliki 0-13 kg, 0-18 kg i 0-25 kg. Opowiemy o kilku problemach i wątpliwościach, które pojawiają się wśród rodziców. Jak przewozić niemowlaka? Kiedy zmienić fotelik na większy? Jak zamontować go w aucie? Pseudo-foteliki, foteliki atrapy, urządzenia udające foteliki, podpupniki. mowa tu o wszystkich urządzeniach, które podczas wypadku nie zagwarantują bezpieczeństwa Twojemu dziecka. Jak nie dać wcisnąć sobie KITU?

: Dlaczego fotelik może nie pasować do Twojego samochodu?

Czy ISOFIX to standard?

Co to jest ISOFIX? – Standard ISOFIX, zwany też „systemem ISOFIX” lub po prostu „ISOFIX-em”, to nic innego jak standaryzowany system mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach samochodowych, Jego budowa jest bardzo prosta – składa się z dwóch uchwytów umiejscowionych w aucie pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela.

Czy jest ISOFIX na przednim siedzeniu?

Montaż fotelika na przednim fotelu samochodu? – Czy można? Tak. Czy zalecamy – raczej nie. Dlaczego? Uważamy, iż bezpieczniejsza jest tylna kanapa.1. Przednie fotele nie posiadają systemu Isofix (są modele samochodów, które posiadają – jednak w naszym kraju raczej jest to wyjątek).

System ten jest specjalnie zaprojektowany do wykorzystania tylko przy fotelikach dziecięcych i wydatnie zwiększa bezpieczeństwo oraz zmniejsza błędy przy montażu.2. Poduszka powietrzna MUSI być wyłączona, Jest zaprojektowana dla dorosłych, a nie dla dzieci. Jeśli nie możesz jej wyłączyć (zazwyczaj poprzez przekręcenie blokady ulokowanej w schowku pasażera – zobacz instrukcję swojego samochodu) – nie możesz posadzić dziecka na przednim fotelu.

Poduszka powietrzna otwiera się z prędkością 240-300 km/h. Zobacz dlaczego jest to bardzo niebezpieczne,3. Zaleca się odsunięcie przedniego fotela do tyłu. Z punktu widzenia biomechaniki zderzeń: Jeśli musisz przewozić dziecko z przodu to odsuń maksymalnie do tyłu przedni fotel pasażera.

Zwróć uwagę na prowadzenie 3-punktowego pasa bezpieczeństwa.4. Zagłówek i profil przedniego siedzenia (raczej przy fotelach montowanych przodem do kierunku jazdy). Pamiętaj o regulacji zagłówka. Często bowiem zagłówek powoduje, iż fotelik odstaje od kanapy a to nie jest właściwe. Zwróć uwagę na profilowanie przedniego siedzenia, gdyż prawie zawsze jest inne niż tylna kanapa.

Dodatkowe przeszycia i profile mogą uniemożliwić poprawny montaż.

Co lepsze isofix czy pasy?

Jakie są zalety i wady systemu Isofix – Jak każdy system, tak i Isofix ma swoje zalety i wady. Zalet jest zdecydowanie więcej:

  • mając ten system nie da się nieprawidłowo zamontować fotelika w samochodzie – z badań wynika, że aż 94 proc. rodziców montuje je prawidłowo. Bazy z Isofix zazwyczaj mają wskaźniki informujące o nieprawidłowym montażu, co dodatkowo pozwala wyeliminować błędy.
  • jego instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga od rodzica szarpania się z opornymi pasami bezpieczeństwa w samochodzie.
  • zamontowany przy pomocy Isofix fotelik jest dużo bardziej stabilny, niż ten przypasany pasami bezpieczeństwa, które mogą się rozciągać pod wpływem nacisku czy panującej w aucie temperatury.

Na pytanie, czy lepszy jest fotelik z Isofix, czy taki montowany za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa odpowiedź jest oczywista: bezpieczniejszy będzie ten pierwszy. Jednak system ten ma również wady, Należy do nich przede wszystkim cena – foteliki z Isofix ciągle są droższe od tych montowanych w klasyczny sposób.

Niektórych modeli nie da się również zamocować przy pomocy zwykłych pasów bezpieczeństwa, przez co czasem nie sposób użytkować ich w aucie, które tego systemu nie posiada. Są one również cięższe co ma znaczenie, jeśli fotelik będzie często przenoszony. Mogą też dawać złudne poczucie bezpieczeństwa: kupując fotelik z Isofix rodzic nie sprawdza już wyników testów zderzeniowych dla konkretnego modelu ufając, że pełne bezpieczeństwo w razie wypadku zapewni posiadanie systemu Isofix, co jest nieprawdą: wiele modeli wyposażonych w ten system osiąga kiepskie wyniki testów, co zawsze trzeba brać pod uwagę podczas zakupów.

Czytaj: Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking cenowy Podróż z dzieckiem. O co trzeba zadbać, wybierając się na wakacje

Czy warto kupić fotelik z isofixem?

Skip to content Fotelik na pasy czy na isofix, oto jest pytanie. W każdej kategorii wagowej, od pierwszego nosidełka 0-13 kg, po fotel docelowy, w kategorii 15-36 kg znajdziemy modele montowane w samochodzie za pomocą systemu Isofix, lub 3-punktowych pasów samochodowych. P rzyjęło się sądzić, że foteliki samochodowe montowane za pomocą systemu Isofix są „lepsze” niż foteliki zapinane pasem samochodowym, ale nie do końca jest to prawdą. Wszystko zależy od tego w jakiej kategorii wagowej wybieramy fotelik, jak pasuje do samochodu i jakie ma testy.

Czy warto kupować bazę isofix?

Foteliki samochodowe są obowiązującym standardem na naszych drogach. Maluch od pierwszych chwil życia powinien podróżować bezpiecznie zapięty w swoim pierwszym foteliku, potocznie nazywanym „nosidełkiem” czy też „łupiną” – ze względu na jego kształt. Przy wyborze fotelika najważniejszym kryterium powinno być bezpieczeństwo naszego dziecka.

Warto zatem zawsze sprawdzić oceny danego modelu w testach zderzeniowych. Do dyspozycji mamy na przykład testy fotelików w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji (PIMOT). Jeśli fotelik jest bezpieczny należy się zastanowić czy chcemy z niego korzystać na zasadzie oplatania pasem bezpieczeństwa, czy może dokupimy do niego bazę ISOFIX.

You might be interested:  Kiedy Można Odliczyć Ulgę Na Samochód?

Plusem oplatania pasem jest niewątpliwie niższa cena, ponieważ nie musimy wydawać dodatkowych około 300 – 400 zł na bazę pod fotelik, natomiast czy takie rozwiązania sprawdzi się w naszym życiu codziennym? Mankamentem montażu przy pomocy pasa jest niewątpliwie czas jaki on zajmuje.

W instrukcji wszystko wygląda prosto, ale należy mieć na uwadze fakt, że można popełnić błąd przy zapinaniu fotelika. Pas trzeba przełożyć w kilku miejscach w odpowiedni sposób, oprócz tego musi on być dobrze napięty, a sam fotelik solidnie dociśnięty do kanapy samochodu, inaczej nie będzie odpowiednio unieruchomiony podczas jazdy.

Baza pod fotelik znacznie ułatwia całą operację. Montuje się ją raz, doczepiając odpowiednie zaczepy do uchwytów ISOFIX wystających z kanapy samochodowej. Zainstalowanie w niej fotelika jest już banalnie proste i raczej trudno tu popełnić jakikolwiek błąd.

  • Fotelik musi odpowiednio kliknąć, a my musimy zobaczyć zielony znaczek.
  • Iedy trzeba dziecko wyjąć, zrobimy to też w ekspresowym tempie.
  • Jeśli często podróżujemy z maluchem, to baza na pewno nam się przyda.
  • Nie zapominajmy o tym, że fotelik 0-13 kg odgrywa jeszcze wiele innych ról.
  • Jest wygodnym nosidełkiem, które można zamontować na stelaż wózka, kiedy wybieramy się z maluchem do sklepu czy do lekarza.

Dziecko często wkładamy do niego jeszcze przed wyjściem z domu, żeby przenieść je łatwo do samochodu. Funkcjonalność naszego nosidełka znacznie podniesie baza pod fotelik. Reasumując warto zainwestować w bazę ISOFIX bo warto inwestować w bezpieczeństwo!

Czy można uzywac fotelik z ISOFIX w samochodzie bez ISOFIX?

Fotelik samochodowy bez Isofix – charakterystyka – Foteliki samochodowe dzielimy na trzy grupy, zależne od wagi pociechy – 0-13 kg, 9-18 kg i 15-36 kg. Istnieje również podział ze względu na system mocowania. Aby zapewnić małemu pasażerowi bezpieczeństwo podczas podróży, fotelik samochodowy możesz zamontować w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix.

Fotelik samochodowy bez Isofixa do pewnego czasu był standardem, jeśli chodzi o kwestię przewożenia dzieci w samochodzie. Od 2011 roku w Europie wprowadzono nakaz montażu w nowych samochodach systemu Isofix. Z biegiem czasu popularność kompatybilnych fotelików wzrosła. Na polskich drogach wciąż jeździ wiele starszych modeli samochodów, które nie posiadają tego systemu montowania fotelików.

Z tego powodu popyt na foteliki bez Isofix nie maleje. Charakteryzują się one koniecznością zapinania za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa zarówno dziecka, jak i samego fotelika. Jedynie foteliki 0-13 kg posiadają osobne pasy, a tymi samochodowymi przypina się samą łupinę. W przypadku fotelików 0-13 kg, w których malucha zapina się za pomocą dodatkowych pasów, ważne jest, aby były one ułożone równo z barkami dziecka lub nieco powyżej. W fotelikach 9-18 kg i 15-36 kg, pas powinien przechodzić po skosie przez środek barku malucha.

Nie może on leżeć ani nie za daleko, ani nie za blisko szyi. Ponadto, powinien on również biec przez środek klatki piersiowej. Z kolei pas biodrowy nie może przechodzić przez brzuch małego pasażera, a płasko po udach. Zastanawiasz się, czy fotelik z Isofix można zamontować do auta bez Isofix ? Jak najbardziej! Producenci fotelików samochodowych założyli, że dziecko może podróżować w tym samym foteliku, ale w zależności od potrzeb montowanym w różnych autach – z systemem Isofix lub bez.

Zatem jak zamontować fotelik z Isofix do auta bez Isofix ? Można to zrobić po prostu za pomocą pasów bezpieczeństwa, które zamontowane są w każdym samochodzie. Każdy fotelik z system Isofix ma również możliwość prawidłowego poprowadzenia pasów bezpieczeństwa.

Czy fotelik z bazą można zamontować pasami?

Temat bezpieczeństwa w samochodzie obejmuje wiele zagadnień technicznych, m.in. ISOFIX. Wybierając fotelik samochodowy z ISOFIX, wybierasz jeden z najbezpieczniejszych sposobów przewożenia dziecka w samochodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i dlaczego jest takie bezpieczne? Jesteśmy wiodącym specjalistą w dziedzinie mobilności dzieci i chętnie podzielimy się z rodzicami wszystkim, co warto wiedzieć o ISOFIX.

  1. Co to jest ISOFIX ? ISOFIX jest systemem mocowania fotelików samochodowych produkowany zgodnie z międzynarodowym standardem.
  2. Fotelik samochodowy (lub jego baza) automatycznie blokuje się na dwóch metalowych zatrzaskach (punktach mocowania ISOFIX) między fotelami samochodowymi.
  3. Nie ma już potrzeby używania samochodowych pasów bezpieczeństwa.* Dlaczego warto wybrać ISOFIX? W przypadku ISOFIX ryzyko nieprawidłowego zamontowania fotelika samochodowego jest mniejsze niż w systemach wykorzystujących samochodowe pasy bezpieczeństwa.

Maxi- Cosi oferuje rozwiązanie ISOFIX dla dzieci w każdym wieku: niemowląt, maluchów i starszaków, W przypadku fotelików samochodowych dla niemowląt potrzebna jest dodatkowa baza do fotelika samochodowego do korzystania z systemu ISOFIX. Większość rodziców nie ma problemu z prawidłowym montażem dzięki łatwej w obsłudze bazie ISOFIX,

W przypadku fotelików dla małych dzieci można wybrać fotelik samochodowy montowany za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa lub za pomocą ISOFIX. W przypadku fotelików dla dzieci można wybrać fotelik samochodowy ISOFIX mocowany dodatkowo za pomocą pasa bezpieczeństwa, by zapewnić większą stabilność siedzenia.

ISOFIX zapewnia:

zmniejsza ryzyko nieprawidłowej instalacji do minimum dzięki specjalnym oznaczeniom, stałe połączenie naszego fotelika samochodowego z pojazdem — co ogranicza siłę oddziałującą na malucha w przypadku nagłego hamowania. szybka instalacja i łatwy demontaż dzięki bazie ISOFIX, co jest szczególnie wygodne w przypadku fotelików samochodowych dla niemowląt. System szybkiej instalacji Click&Go umożliwia zamontowanie fotelika samochodowego na bazie za pomocą jednego kliknięcia i możesz od razu ruszać w drogę.

ISOFIX i i- Size Czy wiesz, że foteliki samochodowe z ISOFIX są obowiązkowe w świetle najnowszych przepisów i-Size ? Przepisy i- Size dotyczą tylko fotelików samochodowych ISOFIX, ponieważ ograniczają one ryzyko nieprawidłowej instalacji. Przepisy i- Size NIE zastępują jednak obecnie obowiązującego prawodawstwa.

  1. Poznaj dokładniej przepisy dotyczące fotelików samochodowych i dowiedz się, jak Maxi- Cosi dostosowuje się do najnowszych wytycznych i regulacji,
  2. Czy mój samochód jest wyposażony w system ISOFIX ? ISOFIX jest standardem w większości nowych samochodów od 2006 roku.
  3. Obecnie co najmniej 60% wszystkich europejskich samochodów ma system ISOFIX, więc istnieje duża szansa, że Twój samochód również jest w niego wyposażony.

Najprostszym sposobem, aby to ustalić, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu. Jeśli Twój samochód posiada system ISOFIX, u podstawy fotela widoczne będą logo lub etykieta ISOFIX Wybrałeś już fotelik samochodowy Maxi- Cosi z ISOFIX, ale nie wiesz, czy pasuje do Twojego samochodu? Zobacz naszą listę dopasowania do samochodów, aby dowiedzieć się, które z naszych fotelików pasują do Twojego samochodu.

Czy jest ISOFIX na przednim siedzeniu?

Montaż fotelika na przednim fotelu samochodu? – Czy można? Tak. Czy zalecamy – raczej nie. Dlaczego? Uważamy, iż bezpieczniejsza jest tylna kanapa.1. Przednie fotele nie posiadają systemu Isofix (są modele samochodów, które posiadają – jednak w naszym kraju raczej jest to wyjątek).

  • System ten jest specjalnie zaprojektowany do wykorzystania tylko przy fotelikach dziecięcych i wydatnie zwiększa bezpieczeństwo oraz zmniejsza błędy przy montażu.2.
  • Poduszka powietrzna MUSI być wyłączona,
  • Jest zaprojektowana dla dorosłych, a nie dla dzieci.
  • Jeśli nie możesz jej wyłączyć (zazwyczaj poprzez przekręcenie blokady ulokowanej w schowku pasażera – zobacz instrukcję swojego samochodu) – nie możesz posadzić dziecka na przednim fotelu.

Poduszka powietrzna otwiera się z prędkością 240-300 km/h. Zobacz dlaczego jest to bardzo niebezpieczne,3. Zaleca się odsunięcie przedniego fotela do tyłu. Z punktu widzenia biomechaniki zderzeń: Jeśli musisz przewozić dziecko z przodu to odsuń maksymalnie do tyłu przedni fotel pasażera.

Zwróć uwagę na prowadzenie 3-punktowego pasa bezpieczeństwa.4. Zagłówek i profil przedniego siedzenia (raczej przy fotelach montowanych przodem do kierunku jazdy). Pamiętaj o regulacji zagłówka. Często bowiem zagłówek powoduje, iż fotelik odstaje od kanapy a to nie jest właściwe. Zwróć uwagę na profilowanie przedniego siedzenia, gdyż prawie zawsze jest inne niż tylna kanapa.

Dodatkowe przeszycia i profile mogą uniemożliwić poprawny montaż.

Related Post