Diesel czy benzyna? Odpowiedź na wlewie paliwa! – Stuprocentową pewność, w jaki napęd wyposażony jest nasz samochód, zyskamy po odchyleniu klapki wlewu paliwa. Znajdziemy tam napis „Pb95″ albo „Pb98″ albo np. „E5″ lub „E10″ – i już mamy pewność jakie paliwo wlać do baku – to benzyniak! Starsze oznaczenia „Pb” mówią o benzynie, zaś liczba 95 albo 98 – o minimalnej liczbie oktanowej, jaką powinno mieć paliwo (jednorazowa pomyłka, wlanie benzyny 95 zamiast 98, na pewno nie spowoduje większych problemów).
- Nowsze oznaczenia „E5″ i „E10″ mówią o tym, ile procent biokomponentów może maksymalnie zawierać benzyna.
- Takie oznaczenia są kompatybilne ze współczesnymi oznaczeniami na dystrybutorach.
- Z kolei napis „Diesel” jest oczywisty – mamy pod maską diesla i „karmimy go” olejem napędowym.
- W tym przypadku przy wlewie możemy znaleźć symbol „B7″ albo „B10″ – liczba mówi także o procentowej, maksymalnej zawartości biokomponentów w oleju napędowym.
Dokładnie te same oznaczenia znajdziemy na dystrybutorach i pistoletach na stacji benzynowej: jeśli na wlewie paliwa widzimy symbol „B7″, to tankujemy paliwo „B7″ i wszystko będzie dobrze.
Contents
- 0.1 Jaki napęd ma auto?
- 0.2 Jak sprawdzić czy samochód ma napęd na 4 koła?
- 0.3 Co to jest AWD w samochodzie?
- 1 Jak sprawdzić napęd quattro?
- 2 Co oznacza 4H i 4L?
- 3 Jak sprawdzić czy jest quattro?
- 4 Jaki to napęd FWD?
- 5 Czym się rozni AWD od FWD?
- 6 Jakie są napędy?
- 7 Jak włączyć napęd 4×4?
- 8 Jak się nazywa napęd na cztery koła?
Jaki napęd ma auto?
Na które koła ma napęd moje auto? – Koła napędowe mogą znajdować się z przodu lub z tyłu pojazdu. Oczywiście wyjątkiem są auta 4×4, które posiadają napęd na wszystkie koła, Pod tym względem więc samochody można podzielić na trzy główne grupy: ● z napędem na przednią oś ● z napędem na tylną oś ● oraz 4×4, czyli takie, w których napęd przenoszony jest na wszystkie koła © rezulteo Większość dostępnych na rynku samochodów ma napęd na przednią oś, Koła napędowe znajdują się z przodu pojazdu, tak samo jak silnik, co upraszcza budowę układu napędowego. Jest to obecnie najczęściej spotykane rozwiązanie konstrukcyjne. Niektórzy producenci samochodów, m.in.
BMW i Porsche, mieli kiedyś w ofercie auta z napędem na tylną oś. Takie rozwiązanie zastosowano również w nowym Renault Twingo z silnikiem z tyłu pojazdu. Największą zaletą aut tego typu jest bardziej sportowe zachowanie uzyskane dzięki lepszemu przenoszeniu napędu i rozsądniejszemu rozłożeniu ciężaru pojazdu.
Wśród wad natomiast należy wymienić szybsze zużywanie się ogumienia, zwłaszcza na tylnej osi. Warto wobec tego pamiętać o regularnej rotacji opon – o ile w danym pojeździe takie rozwiązanie jest możliwe – aby zapewnić równomierne zużywanie się bieżnika na wszystkich kołach,
Jak sprawdzić czy samochód ma napęd na 4 koła?
Jak sprawdzić czy ma się wersje 4×4, gdzie to pisze na aucie lub w dowodzie rejestracyjnym? Gdzieś w homologacji powinieneś mieć napis AWD- All Wheel Drive – napęd na wszystkie koła.
Jak sprawdzić napęd w samochodzie?
Jak sprawdzić działanie napędu 4×4 Dołącz do nas: Jak można sprawdzić działanie napędu 4×4 w samochodzie, w którym napęd drugiej osi sam się dołącza dzięki sprzęgiełku płytkowemu? Zdjęcie Test dołączanego napędu 4×4 najlepiej przeprowadzić na śliskiej nawierzchni lub na wzniesieniu. / Motor Jeżeli samochód ma stale napędzaną przednią oś i dołączany automatycznie napęd osi tylnej, to należy doprowadzić do poślizgu przedniej osi. Najłatwiej zrobić to stając przednimi kołami na śliskiej nawierzchni, a tylnymi na przyczepnym podłożu.
- Przy gwałtowniejszym ruszeniu auto powinno delikatnie zakręcić przednimi kołami i ruszyć, “odpychając się” tylną osią.
- Jeżeli będą się kręcić w miejscu oba koła przednie, a oba tylne będą stały, to znaczy, że napęd nie działa.
- To samo można sprawdzić próbując wjechać na strome wzniesienie, gdzie przednie koła są odciążone i tracą przyczepność.
: Jak sprawdzić działanie napędu 4×4
Co to jest AWD w samochodzie?
Czym jest napęd AWD? – „AWD” jest skrótem od angielskiego All Wheel Drive, jest więc to napęd na wszystkie koła. Dawniej mianem AWD określano głównie stały napęd 4×4, Obecnie również stosuje się tę nazwę w odniesieniu do napędu dołączanego automatycznie.
Co to jest napęd 2×4?
4 x 2 (2WD) – 4×2 lub 2WD to pojazd, który ma napęd na dwa koła (2WD) z czterema kołami. „4×2″ w pojeździe 2WD oznacza, że są 4 koła ogółem i 2 koła, które są napędzane. Koła napędzane mogą być albo tylne, albo przednie, ale zazwyczaj są to koła tylne. Sportowe pojazdy ATV mają zazwyczaj napęd 4×2.
Co to jest napęd 2WD?
Page 2 – Najprościej rzecz ujmując, skrót 2WD (z ang. Two-wheel drive) odnosi się do trybu działania mechanizmu różnicowego w samochodzie, który wyposażono w napęd na cztery koła.2WD w tym przypadku oznacza napęd tylko na jedną oś. Mogą być więc to dwa przednie lub dwa tylne koła.2WD i 4WD
Jak sprawdzić napęd quattro?
Luzy na torsenie sprawdzisz jak go wyjmiesz ze skrzyni. Jeśli quattro działa to działa. Skrzynia ma nie wyć, nie ma wydawać dziwnych dźwięków, ma działać na piachu bez zająknięcia, w sensie ciągnąć z 4 kół.
Co oznacza 4H i 4L?
Wskazówka: Podczas przełączania przełożeń może być słyszalny trzask z zespołu napędowego, co jest zjawiskiem normalnym. Napęd na jedną oś, wysokie przełożenie – 2H Tej opcji należy używać do normalnej jazdy oraz do jazdy terenowej po suchym i równym terenie. Napęd na cztery koła, wysokie przełożenie – 4H Wskazówka: Nie włączaj napędu na cztery koła 4H do normalnej jazdy po szosie.
Tej opcji należy używać do jazdy terenowej. Wskazówka: Nie stosuj na drogach wybrukowanych lub o nawierzchni bitumicznej smołowanej. Zalecamy częste kontrolowanie elementów podwozia pojazdu, jeśli pojazd jest użytkowany w warunkach terenowych. Wskazówka: Lampka kontrolna napędu na cztery koła zapala się, gdy przełącznik napędów jest w położeniu 4H.
Napęd na cztery koła, niskie przełożenie – 4L Wskazówka: Nie włączaj napędu na cztery koła 4L do normalnej jazdy po szosie. Tej opcji należy używać w bardziej ekstremalnych warunkach terenowych, takich jak strome podjazdy i zjazdy. Funkcję należy włączyć również podczas wykonywania manewrów z małą prędkością, np.
pokonywania koryta rzeki pokrytego głazami. Zalecamy częste kontrolowanie elementów podwozia pojazdu, jeśli pojazd jest użytkowany w warunkach terenowych. Wskazówka: Lampka kontrolna napędu na cztery koła w niskim przełożeniu 4L i lampka kontrolna napędu na cztery koła zapalają się, gdy przełącznik napędów jest w położeniu 4L.
Przełączanie pomiędzy 2H i 4H Wskazówka: Po przełączeniu na 2H wszystkie funkcje układu stabilizacji toru jazdy (ESP) zostaną przywrócone. Przełączanie pomiędzy 2H i 4H jest możliwe przy prędkości jazdy do 110 km/h, ale jedynie wtedy, gdy pedał przyspiesznika jest zwolniony.
Podczas przełączania lampka kontrolna błyska. Przełączanie pomiędzy 2H i 4L Wskazówka: Po przełączeniu na 4L wyłączy się układ kontroli przyczepności kół napędzanych z użyciem silnika i układ stabilizacji przyczepy, natomiast układ kontroli zjazdu z pochyłości, układ wspomagania ruszania pod górę i układ kontroli przyczepności kół napędzanych z użyciem hamulców pozostaną włączone.
Wskazówka: Po przełączeniu na 2H wszystkie funkcje układu stabilizacji toru jazdy (ESP) zostaną przywrócone.
Zatrzymaj pojazd, gdy będzie to możliwe w bezpieczny sposób.
Przełącz skrzynię biegów do położenia neutralnego (N).
Obróć przełącznik napędów z 2H do 4L lub z 4L do 2H.
Podczas przełączania lampka kontrolna błyska. Jeśli lampka nadal błyska, sprawdź, czy zostały spełnione powyższe warunki. Przełączanie pomiędzy 4H i 4L Wskazówka: Po przełączeniu na 4L wyłączy się układ kontroli przyczepności kół napędzanych z użyciem silnika i układ stabilizacji przyczepy, natomiast układ kontroli zjazdu z pochyłości, układ wspomagania ruszania pod górę i układ kontroli przyczepności kół napędzanych z użyciem hamulców pozostaną włączone.
Zatrzymaj pojazd, gdy będzie to możliwe w bezpieczny sposób.
Przełącz skrzynię biegów do położenia neutralnego (N).
Obróć przełącznik napędów z 4H do 4L lub 4L do 4H.
Podczas przełączania lampka kontrolna błyska. Jeśli lampka nadal błyska, sprawdź, czy zostały spełnione powyższe warunki. Jazda w specjalnych warunkach z napędem na cztery koła Pojazdy z napędem na cztery koła są dostosowane do jazdy po piasku, śniegu, błocie i nierównych nawierzchniach i mają charakterystykę prowadzenia nieco inną niż konwencjonalne pojazdy, zarówno na drodze, jak i w warunkach terenowych.
- Podczas jazdy z niską prędkością w warunkach terenowych i z dużym obciążeniem korzystaj z niskiego biegu, o ile to możliwe.
- Orzystanie z niskiego biegu zwiększy poziom chłodzenia silnika i skrzyni biegów.
- Podstawowe zasady działania Zachowaj ostrożność podczas jazdy po śliskim podłożu pokrytym luźnym piaskiem, wodą, żwirem, śniegiem lub lodem.
Jeśli pojazd zjedzie z drogi Jeśli pojazd zjedzie z drogi, zmniejsz prędkość pojazdu i unikaj silnego hamowania. Gdy prędkość pojazdu zmniejszy się, nakieruj pojazd z powrotem na drogę. Nie obracaj gwałtownie kierownicy, wracając na drogę. Bezpieczniejsze może być pozostanie na poboczu drogi i stopniowe zmniejszenie prędkości przed powrotem na drogę.
Możesz stracić kontrolę nad pojazdem, jeśli nie zwolnisz lub jeśli obrócisz kierownicę zbyt mocno lub zbyt gwałtownie. Uderzenie małych obiektów, jak np. odbłyśniki na autostradzie może być mniej ryzykowne i powodować mniejsze uszkodzenia pojazdu niż próba nagłego powrotu na drogę, która mogłaby prowadzić do poślizgu bocznego i utraty kontroli nad pojazdem lub wywrócenia pojazdu.
Pamiętaj, bezpieczeństwo Twoje i innych osób jest sprawą nadrzędną. Manewry w sytuacjach awaryjnych W sytuacji awaryjnej, której nie da się uniknąć, gdy konieczne jest wykonanie nagłego, ostrego skrętu, pamiętaj, aby nie przesterować pojazdu (tj. obróć kierownicę tylko tak szybko, i tak mocno, jak jest to konieczne w celu uniknięcia zagrożenia).
Nadmierny skręt może spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Gdy konieczne są zmiany prędkości pojazdu, płynnie wciskaj pedał przyspiesznika lub pedał hamulca. Unikaj gwałtownego skręcania kierownicy, przyspieszania i hamowania. Może to zwiększyć ryzyko wywrócenia pojazdu, utraty kontroli nad pojazdem i odniesienia obrażeń.
Wykorzystaj całą dostępną powierzchnię drogi, aby przywrócić bezpieczny kierunek jazdy. W razie konieczności nagłego zatrzymania unikaj poślizgu kół i nie próbuj wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Jeśli pojazd przemieści się z jednego typu nawierzchni na drugi (np.
- Z nawierzchni betonowej na szutrową) charakterystyka reakcji pojazdu na manewry (np.
- Skręcanie kierownicy, przyspieszanie lub hamowanie) ulegnie zmianie.
- Piasek Podczas jazdy po piasku staraj się, aby wszystkie cztery koła znajdowały się na jak najtwardszej części szlaku.
- Zredukuj biegi i prowadź pojazd płynnie w terenie.
Wolno wciskaj pedał przyspiesznika i unikaj nadmiernego poślizgu kół. Podczas jazdy z niską prędkością w głębokim piasku w warunkach wysokich temperatur otoczenia korzystaj z niskiego biegu, o ile to możliwe. Korzystanie z niskiego biegu zwiększy poziom chłodzenia silnika i skrzyni biegów.
- Unikaj jazdy z nadmierną prędkością, powoduje to, że pęd pojazdu działa na Twoją niekorzyść i pojazd może zakopać się tak, że będzie potrzebna pomoc innego pojazdu.
- Pamiętaj, że być może będzie możliwe wycofanie pojazdu w kierunku, skąd przyjechał, o ile będziesz postępować ostrożnie.
- Błoto i woda Błoto Uważaj na nagłe zmiany prędkości pojazdu lub kierunku jazdy podczas jazdy po błocie.
Nawet pojazdy z napędem na cztery koła mogą utracić przyczepność w śliskim błocie. Jeżeli pojazd wpadnie w poślizg, manewruj zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem. Po przejechaniu przez błoto usuń jego pozostałości z obracających się wałów napędowych i opon.
Nadmierne ilości błota przylepionego do opon i obracających się wałów napędowych mogą powodować niewyważenie, które może prowadzić od uszkodzenia elementów układu napędowego. Woda Jeśli musisz przejechać przez głęboką wodę, jedź powoli. Przyczepność i skuteczność hamulców mogą być ograniczone. Przejeżdżając przez wodę, najpierw ustal jej głębokość i unikaj wody głębszej niż do poziomu dolnej części obręczy kół.
Jeżeli układ zapłonowy zamoknie, silnik pojazdu może zgasnąć. Po przejechaniu przez wodę zawsze wypróbuj hamulce. Mokre hamulce nie hamują pojazdu tak skutecznie jak suche. Można przyspieszyć osuszanie, lekko naciskając pedał hamulca podczas wolnej jazdy.
Wskazówka: Przejeżdżanie przez głęboką wodę może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. Jeżeli przednia lub tylna oś zostanie zanurzona w wodzie, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić środek smarny osi i środek smarny skrzynki rozdzielczej. Jazda w terenie pagórkowatym lub po pochyłościach Mimo iż naturalne przeszkody mogą zmuszać Cię do jazdy po przekątnej w górę lub w dół pagórka lub stromej pochyłości, należy zawsze starać się jechać prosto w górę lub w dół.
Wskazówka: Unikaj skręcania na stromych pochyłościach lub pagórkach. Istnieje ryzyko utraty przyczepności, poślizgu bocznego i wywrócenia pojazdu. W przypadku jazdy po zboczu pagórka zawsze z góry ustalaj trasę, po której będziesz się poruszał. Nie przejeżdżaj wierzchołka wzniesienia bez uprzedniego sprawdzenia, jakie warunki panują po drugiej stronie.
- Nie cofaj pojazdu na wzniesieniu bez pomocy drugiej osoby, która obserwuje manewry.
- Wjeżdżając na strome wzniesienie lub pagórek, ruszaj na niższym biegu zamiast redukować bieg z wyższego biegu po rozpoczęciu podjazdu.
- Zmniejsza to obciążenie silnika i ryzyko jego zgaśnięcia.
- Jeśli silnik zgaśnie, nie próbuj zawracać pojazdu, ponieważ może to spowodować jego wywrócenie.
Lepiej jest wycofać się na biegu wstecznym do bezpiecznego miejsca. Dostarczaj tylko tyle mocy na koła, ile potrzeba, aby podjechać pod wzniesienie. Zbyt duża moc spowoduje poślizg kół, buksowanie lub utratę przyczepności, a w rezultacie utratę kontroli nad pojazdem. Zjeżdżaj z pochyłości na tym samym biegu, którego powinno się użyć do podjazdu pod wzniesienie, aby unikać nadmiernego korzystania z hamulców i ich przegrzania. Nie zjeżdżaj z pochyłości na biegu jałowym. Przesuń dźwignię zmiany biegów w położenie niższego biegu.
Podczas zjazdu ze stromej pochyłości unikaj nagłego, silnego hamowania, gdyż możesz utracić kontrolę nad pojazdem. Przednie koła muszą się obracać, aby można było kierować pojazdem. Twój pojazd jest wyposażony w układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, dlatego należy wciskać hamulec miarowo.
Nie pompuj pedału hamulca. Jazda po śniegu i lodzie OSTRZEŻENIE : Jeżeli poruszasz się po śliskiej powierzchni, która wymaga zastosowania linek lub łańcuchów do opon, niezwykle istotne jest, aby jechać ostrożnie. Utrzymuj niską prędkość, bierz pod uwagę dłuższą drogę hamowania i unikaj gwałtownych manewrów, aby zmniejszyć ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, co mogłoby prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.
Jeżeli tył pojazdu wpada w poślizg podczas pokonywania zakrętów, manewruj zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem. Wskazówka: Nadmierny poślizg kół może prowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. Pojazdy z napędem na cztery koła mają przewagę nad pojazdami z napędem na jedną oś przy jeździe po śniegu i lodzie, ale mogą wpadać w poślizg tak samo jak wszystkie inne pojazdy.
Jeżeli pojazd wpada w poślizg podczas jazdy po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni, obracaj kierownicę zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem. Unikaj gwałtownego zwiększania mocy i szybkich zmian kierunku na śniegu i lodzie.
Podczas ruszania z miejsca wolno i płynnie wciskaj pedał przyspiesznika. Unikaj nagłego hamowania. Mimo iż pojazd z napędem na cztery koła może przyspieszać lepiej niż pojazd z napędem na jedną oś na śniegu i lodzie, nie zatrzyma się szybciej, gdyż hamowanie następuje na wszystkich czterech kołach. Nie przeceniaj swoich możliwości w trudnych warunkach drogowych.
Pamiętaj, aby zachować dostateczny odstęp od innych pojazdów, by umożliwić bezpieczne zatrzymanie się. Jedź wolniej niż zwykle i staraj się korzystać z niższego biegu. W sytuacjach awaryjnego hamowania wciskaj hamulec miarowo. Ponieważ Twój pojazd jest wyposażony w układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania zamontowany na czterech kołach, nie należy pompować pedału hamulca.
Jeśli pojazd utknie w błocie lub śniegu Jeśli samochód utknął w błocie lub śniegu, można go rozkołysać, włączając na przemian bieg do przodu i bieg wsteczny i zatrzymując się pomiędzy zmianami biegów. Na każdym biegu lekko naciśnij pedał przyspiesznika. Wskazówka: Nie próbuj rozkołysać pojazdu, jeśli silnik nie osiągnął normalnej temperatury pracy, ponieważ skrzynia biegów może ulec uszkodzeniu.
Wskazówka: Próba rozkołysania pojazdu nie powinna trwać dłużej niż jedną minutę, aby nie spowodować uszkodzenia skrzyni biegów i opon lub przegrzania silnika. Obsługa i modyfikacje Układ zawieszenia i układ kierowniczy w Twoim pojeździe zostały zaprojektowane i sprawdzone tak, aby zapewniały przewidywalne osiągi zarówno obciążonego, jak i pustego pojazdu.
Z tego powodu gorąco odradzamy dokonywanie jakichkolwiek modyfikacji, takich jak dodawanie lub usuwanie części (np. zestawów do podnoszenia zawieszenia lub stabilizatorów) lub stosowanie części zamiennych nie będących odpowiednikami fabrycznie zamontowanego oryginalnego wyposażenia. Zalecamy zachowanie ostrożności, gdy pojazd przewozi wysoko umieszczony bagaż lub urządzenie (np.
drabina lub zewnętrzne bagażniki). Wszelkie modyfikacje pojazdu, które podnoszą jego środek ciężkości, mogą powodować wywrócenie pojazdu w przypadku utraty kontroli nad pojazdem. Nieprzestrzeganie prawidłowej obsługi pojazdu może unieważnić jego gwarancję, zwiększyć koszty napraw, zmniejszyć osiągi pojazdu i jego możliwości eksploatacyjne oraz niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
Jak sprawdzić czy jest quattro?
Jak sprawdzić nową skrzynie quattro lub sam torsen przed zakupem Układ napędowy i skrzynie biegów Forum Audi A6 / A7 Posty: Rejestracja: 30 mar 2018, 19:58 Imię: Kris Moje auto: A6 C5 Rocznik: 2003 Nadwozie: Limuzyna Silnik: 2.4 ALF 165KM Napęd: Quattro Skrzynia: Manual Paliwo: Benzyna+LPG Lokalizacja: Bydgoszcz autor: » 07 maja 2021, 12:24 Witam, tak jak w tytule,czy któryś z kolegów wie jak to zrobić? tj. Posty: Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55 Imię: Mateusz Moje auto: A6 C6 Rocznik: 2011 Nadwozie: Avant Silnik: 3.0 CDYA 239KM Napęd: Quattro Skrzynia: Tiptronic Paliwo: Diesel Lokalizacja: Nowy Tomyśl Kontakt: autor: » 07 maja 2021, 16:41 Jeśli w czasie jazdy nie ma drgań/wibracji, to można przyjąć, że napędy są sprawne. Posty: Rejestracja: 30 mar 2018, 19:58 Imię: Kris Moje auto: A6 C5 Rocznik: 2003 Nadwozie: Limuzyna Silnik: 2.4 ALF 165KM Napęd: Quattro Skrzynia: Manual Paliwo: Benzyna+LPG Lokalizacja: Bydgoszcz autor: » 08 maja 2021, 19:32 Bardziej chodziło mi o skrzynie wyciągniętą z auta ale dziękuje za odpowiedz Forum Audi A6 / A7 Posty: Rejestracja: 10 gru 2017, 13:06 Imię: Łukasz Moje auto: A6 C5 Rocznik: 1999 Nadwozie: Avant Silnik: 2.7TDI CANA 190KM Napęd: Quattro Skrzynia: Tiptronic Paliwo: Benzyna Lokalizacja: Łukow/Wawa autor: » 09 maja 2021, 20:11 Z wyciągniętą skrzynią może i nie sprawdzisz wibracji podczas jazdy ale śmiało możesz sprawdzić luzy na kielichach/flanszach wychodzących ze skrzyni do półosi i wału.
Sprawdź wycieki przy nich – czy nie pocą się pod simeringami, poszarp się z nimi góra/dół – sprawdzisz czy występuje niewskazany tzw. luz promieniowy, który świadczy o zużytych łożyskach owych kielichów. Blokując jeden z kielichów próbuj kręcić pozostałymi sprawdzając luz na zębatkach skrzyni – minimalny/kilka stopni – wszystko OK.
Niestety na wyjętej nie sprawdzisz wibracji, jak wbijają biegi/synchro i czy nie wyją łożyska/zużyte zębatki. Forum Audi A6 / A7 Posty: Rejestracja: 30 mar 2018, 19:58 Imię: Kris Moje auto: A6 C5 Rocznik: 2003 Nadwozie: Limuzyna Silnik: 2.4 ALF 165KM Napęd: Quattro Skrzynia: Manual Paliwo: Benzyna+LPG Lokalizacja: Bydgoszcz autor: » 10 maja 2021, 20:36 O to właśnie mi chodziło dziękuje za odpowiedz. Posty: Rejestracja: 10 gru 2017, 13:06 Imię: Łukasz Moje auto: A6 C5 Rocznik: 1999 Nadwozie: Avant Silnik: 2.7TDI CANA 190KM Napęd: Quattro Skrzynia: Tiptronic Paliwo: Benzyna Lokalizacja: Łukow/Wawa autor: » 16 maja 2021, 14:41 Takie luzy przy zablokowanych kolach to raczej norma jesli chodzi o luzy.
Co to jest stały napęd 4×4?
Co to jest stały napęd 4×4 – idea działania, na czym to polega Stały napęd na cztery koła to taki układ przeniesienia napędu, który bez zewnętrznej ingerencji rozdziela siłę napędową zawsze na cztery koła w stałych proporcjach. Zwykle dotyczy układów z międzyosiowym mechanizmem różnicowym, ale coraz częściej przyjmuje się, że nie jest to sztywna zasada. Wprowadza to pewne zamieszanie. 40 lat temu Audi zaprezentowało model Quattro (marketingowo zawsze pisane małą literą), który nie tylko błyskawicznie zdominował świat rajdowy, ale także jako pierwszy pokazał zalety stosowania napędu na cztery koła w samochodzie drogowym, a nie tylko terenowym.
- Wszystko za sprawą stałego napędu (nazwa handlowa quattro), który w przeciwieństwie do rozwiązania z dołączaną osią pozwalał jeździć na co dzień po asfalcie takim samochodem.
- Choć już tyle czasu minęło od premiery tego rozwiązania, wciąż niewielu rozumie, na czym naprawdę polega stały napęd na cztery koła i dlaczego nie jest nim większość napędów oferowanych dziś w osobówkach.
Przyjęło się, że zawsze realizuje mechanizm różnicowy, który odpowiada za rozdział siły napędowej pomiędzy osiami. Tak było od samego początku i takie informacje można znaleźć w starej literaturze technicznej, natomiast powoli określenie stałego napędu (dalej SN) zaczęło się zmieniać pod wpływem działań marketingowych. Audi odniosło ogromny sukces, a inne firmy też chciały mieć stały napęd na cztery koła, tylko tańszym kosztem. W opiniach, wypowiedziach fachowców czy dyskusjach w internecie pojęcie SN ma pewną wyższość nad napędem dołączanym, dlatego producenci aut posługują się tym określeniem nawet wtedy, kiedy nie ma ono nic wspólnego z rzeczywistością.
- Sprytnie wykorzystano fakt, że określenie “stały” można rozumieć.
- Na swój sposób.
- Choć marketingowcy Mitsubishi często odwołują się do napędu kultowego Lancera Evolution i potrafią mówić o napędzie stałym, z najnowszych modeli tylko jeden ma napęd stały i jest to L200.
- Dziś przyjęło się, że “stały napęd na cztery koła” to taki napęd, w którym stale napędzane są cztery koła, czyli prawie każdy napęd działający automatycznie.
Jest to określenie sensowne, logiczne, choć niezgodne z pierwotnym założeniem. Bowiem stały napęd to taki, w którym rozdział siły napędowej jest niezmienny (stały), A żeby było już w pełni precyzyjnie, należałoby dodać do tego “. do momentu ingerencji kierowcy lub innego mechanizmu”. Jak już wspomniałem, SN to taki, w którym siłę napędową pomiędzy osiami rozdziela się w stałych, czyli niezmiennych proporcjach, co najłatwiej zrealizować klasycznym mechanizmem różnicowym, choć z powodzeniem robi to także mechanizm planetarny. Stałe proporcje należy tu rozumieć jako niezmienne, niezależnie od sytuacji.
- Nie oznacza to natomiast proporcji identycznych, bo poprzez odpowiednią konstrukcję mechanizmu różnicowego czy przełożeń kół zębatych można osiągnąć proporcje, np.40:60.
- Nie są takie same, ale ważne: są stałe.
- Skupmy się jednak na najprostszym rozwiązaniu z klasycznym dyferencjałem, takim jak w Audi quattro.
Prawdziwie stały napęd na cztery koła to wciąż rzadko spotykane rozwiązanie w samochodach. Taki napęd miało Audi quattro. W tym kultowym samochodzie, który w tym roku obchodzi 40. urodziny, przeniesienie momentu obrotowego na obie osie było realizowane za pomocą trzech tradycyjnych mechanizmów różnicowych. Teraz mała dygresja, bo domyślam się, że dla wielu z was w powyższym akapicie albo jest błąd, albo świat właśnie stanął wam na głowie. Dlatego wyjaśniam to, czego niektórzy mogą nie rozumieć, więc albo przyjmijcie to na wiarę, albo proponuję się zagłębić w kinematykę mechanizmu różnicowego.
- Najlepiej pobawić się jakimś modelem.
- Niestety nawet fachowa literatura zawiera błędy, które utrudniają zrozumienie tego.
- Zaczynamy.
- Lasyczny mechanizm różnicowy rozdziela siłę napędową zawsze w stałych proporcjach i nie ma tu mowy o przeniesieniu większego momentu obrotowego na któreś z kół lub oś, jeśli nie ingerują w to inne urządzenie (np.
blokada). Jeśli do tej pory myśleliście, że jeśli napędzane lewe koło stoi na lodzie, a prawe na suchym asfalcie, to siła napędowa trafia na lewe koło, to byliście w błędzie. Siła napędowa trafia na oba koła w tych samych proporcjach co wtedy (stałych), kiedy oba stoją na lodzie, asfalcie czy jakiejkolwiek nawierzchni.
- Jedyne, co różnicuje mechanizm różnicowy to prędkość obrotowa i faktem jest to, że napędzane koło na lodzie porusza się szybciej.
- Dopiero włączenie blokady mechanizmu różnicowego sprawia, że siła napędowa jest rozdzielana,
- Co natomiast nie jest rozdzielane? Oczywiście prędkość obrotowa, która dla obu kół jest dokładnie taka sama.
Więc wracając do naszego przykładu, w wyniku zablokowania mechanizmu na prawe koło trafi znacznie większa siła napędowa niż na to, które stoi na lodzie i dlatego auto ruszy sprawnie z miejsca. Dlaczego? Bo właśnie to koło na asfalcie jest w stanie przenieść więcej siły napędowej niż koło na lodzie. Początkowo Audio stosowało w modelu quattro mechaniczną blokadę dyferencjału, która pozwalała autu wydostać się z opresji, a także wykonywać podjazdy niespotykane dotąd w innych osobówkach. To jest właśnie urządzenie dodatkowe, o którym wspominam w definicji napędu stałego.
To ono sprawia, że nie można już mówić o SN. Jest on więc stały do czasu, aż do akcji wkroczy urządzenie dodatkowe, takie jak blokada lub szpera, które powoduje zmienną dystrybucję momentu obrotowego. Szpera jest częściową blokadą mechanizmu różnicowego działającą samoczynnie, Kiedy jedno z kół zaczyna kręcić się zbyt szybko względem drugiego, powoduje to zwiększenie tarcia w mechanizmie i tym samym częściowe jego zblokowanie.
Odmianą szpery jest też mechanizm różnicowy typu torsen, choć działa nieco inaczej. Pozostaje pytanie: czy SN z torsenem to wciąż napęd stały? W tym temacie można prowadzić długą i wyczerpującą dyskusję bez konsensusu. Natomiast każdy technik z Audi będzie twierdził, że jest stały, bo.
I tu proponuję wrócić do tematu działań marketingowych. Ja ze wzgędów technicznych jestem skłonny przyjąć taką zasadę. W torsenie z powodu konstrukcji i układu kół zębatych dochodzi nie do zablokowania, lecz do przeniesienia zwielokrotnionego momentu obrotowego na koło o większej przyczepności. Posługując się przykładem, jeśli np.
koło o mniejszej przyczepności przenosi maksymalnie 5 Nm momentu, to drugie koło, jeśli stawia większy opór (ma lepszą przyczepność), może przenieść do 15 Nm momentu. To sprawia, że w warunkach dynamicznych układ stałego napędu na cztery koła z torsenem jest rewelacyjnie skuteczny, natomiast znacznie gorzej od mechanicznej pełnej blokady spisuje się w trudnym terenie.
Wynika to z faktu, że jeśli jedno z kół nie ma w ogóle przyczepności (jest uniesone), to nic nie da zwielokrotnienie momentu obrotowego i przeniesienie go na drugie koło, ponieważ zero pomnożone przez jakąkolwiek liczbę to wciąż zero. Dlatego wyłącznie z niezrozumienia pochodzą negatywne opinie na temat napędu quattro, że napęd ten nie nadaje się w teren i nie radzi sobie w różnych warunkach, zwłaszcza statycznych.
Tak jest i nigdy nie miało być inaczej. Natomiast stały napęd na cztery koła, a w szczególności z torsenem lub szperą w centralnym mechanizmie różnicowym jest niezrównany jeśli chodzi o dynamiczne właściwości jezdne. I nie ważne, czy napęd taki jest w samochodzie marki Audi, BMW (stary xDrive), Mercedesie, Subaru czy Mitsubishi.
Obecnie międzyosiowy dyferencjał może zostać z powodzeniem zastąpiony przez specjalne sprzęgło wielopłytkowe. Przykładem takiej konstrukcji jest system xDrive BMW czy w autach Subaru z automatyczną skrzynią biegów. Sprzęgło rozdzielające napęd w Toyocie GR Yaris sprawia, że nie jest to napęd stały, natomiast słusznie technicy twierdzą, że jest możliwość przeniesienia do 100 proc.
napędu na tylną oś. Tylko trzeba jeszcze zrozumieć co to znaczy. W przeciwieństwie do centralnego mechanizmu różnicowego, sprzęgło międzyosiowe daje możliwość (efekt) pełnego zablokowania i tym samym można uzyskać świetnie brzmiący w folderach efekt “rozdziału siły napędowej”, podczas którego “nawet do 100 proc.
Momentu trafia na jedną z osi”. Tak faktycznie jest, choć nie sądzę by autorzy takich stwierdzeń, faktycznie mieli na myśli to, że chodzi wyłącznie o zablokowanie napędu. Nie oznacza to jednak, że tego typu napęd (ze sprzęgłem) jest znacznie gorszy od stałego, czego dowodem jest m.in. system xDrive z BMW.
W wielu sytuacjach, zwłaszcza w trudnym terenie, najprostsze rozwiązanie ze sprzęgłem wielopłytkowym może być nawet dużo lepsze od klasycznego SN, czego z kolei przykładem jest działanie “nieprawdziwego quattro”. W internecie często mówi się o “prawdziwym” i “nieprawdziwym” quattro, gdzie prawdziwe to SN, a nieprawdziwe jest realizowane sprzęgłem wielopłytkowym.
Trzeba pamiętać, że quattro to nazwa własna (choć pisana małą literą), a nie nazwa rozwiązania konstrukcyjnego. Trzeba przyznać jednak, że “prawdziwe quattro” to niemal synonim napędu stałego, Nawet wydawać by się mogło fachowe nazewnictwo napędu na cztery koła, nie ma żadnego znaczenia, a nierzadko wprowadza w błąd.
Najlepszym przykładem jest skrót AWD (All Wheel Drive), który teoretycznie oznacza napęd wszystkich kół lub napęd stały. Często jednak skrótu AWD używa się w stosunku do napędów dołączanych. W praktyce AWD to po prostu napęd permanentny. Natomiast skrótu 4WD, który również oznacza napęd na cztery koła, używa się w samochodach terenowych do oznaczania trybu 4×4 na przełączniku czy dźwigni reduktora.
Jak sprawdzic czy CRV ma naped 4×4?
Rekreacyjna Honda CR-V ma napęd na 4 koła, który włącza się samoczynnie i jak twierdzą niektórzy, inteligentnie. W aucie nie ma dodatkowej dźwigni lub przycisku włączającego napęd drugiej osi. Koła przednie napędzane są stale. Ale gdy wystąpi ich poślizg i różnica prędkości obrotowej kół przednich i tylnych przekroczy 2,5 proc., wtedy zostaje dołączony napęd tylny. Silnik Do napędu pojazdu przewidziano tylko jedną wersję silnika, z wielopunktowym wtryskiem benzyny i 4 zaworami na każdy cylinder. Na podstawie pojemności skokowej można by sądzić, że jednostka ta została zapożyczona z modelu Accord. Tak jednak nie jest – opracowano ją specjalnie, by mogła się zmieścić ustawiona poprzecznie w CR-V.
- Zmniejszywszy odstęp między tulejami cylindrowymi, skrócono długość bloku cylindrów.
- Jak kombi Patrząc na CR-V odnosimy wrażenie, że jest to wersja kombi samochodu osobowego, tylko trochę wyższa i wyżej zawieszona.
- Auto ma ładną sylwetkę nadwozia, z przednią częścią pochyloną ku przodowi.
- Dopiero ściana tylna z wysoko umieszczonymi kloszami lamp zespolonych, a przede wszystkich z zamocowanym do niej kołem zapasowym – wygląda jak w samochodzie terenowym.
Nadwozie jest umiarkowanie zdobione niewielką ilością chromów. Akcentami zdobnymi są elementy w czarnym kolorze: zderzaki, szerokie listwy boczne, nadkola i obramowania okien. Wnętrze Jest eleganckie, wykonane z dobrej jakości materiałów. Stylizacja deski rozdzielczej nawiązuje do tej z Hondy Civic. Bardzo wygodne są przednie fotele z dużym zakresem regulacji ustawienia, a fotel kierowcy ma dodatkową regulację wysokości siedziska.
- Dużo jest też miejsca – na nogi i nad głowami – nawet dla 3 osób siedzących z tyłu.
- Pojemność bagażnika CR-V (445 l) może wydawać się niezbyt duża, jednak łatwo ją zwiększymy poprzez złożenie jednej lub obu części kanapy tylnej.
- W bagażniku są jeszcze schowki – w prawej jego ścianie i w wewnętrznym obiciu drzwi.
Podłogę bagażnika tworzy blat wyjmowanego stołu, przydatnego np. podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. Po wyjęciu stolika dostrzegamy jeszcze dodatkowe schowki. Dostęp do bagażnika ułatwiają dwuczęściowe drzwi. Dolna ich część jest odchylana wraz z umocowanym do niej kołem zapasowym.
- Część górna drzwi to szyba odchylana do góry.
- Dynamika i zawieszenie Silnik pozwala na dynamiczną jazdę, ale wówczas jest dość głośny.
- Powyżej 110 km/h słychać też przepływające przez nadwozie powietrze.
- Ierowca ma świetną widoczność, urządzenia sterowania działają precyzyjnie.
- Na uznanie zasługuje konstrukcja zawieszenia – dobrze stabilizuje pojazd, a jednocześnie jest miękkie.
Ta miękkość zawieszenia to wygoda jazdy zarówno w terenie, jak i na gładkiej nawierzchni. Wyposażenie i cena Pod względem standardowego wyposażenia CR-V zadowoli nawet wybrednych. Układ ABS + EBD, poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, napinacze pasów bezpieczeństwa, wspomaganie układu kierowniczego, immobiliser, centralny zamek, elektryczne sterowanie lusterek zewnętrznych i 4 szyb.
Jak działa napęd 4WD?
Napęd 4WD ( 4×4 ) oparto na mechanizmie, który włączany jest przez kierowcę za pomocą przycisku lub specjalnej dźwigni, np. w momencie wjazdu na trudny, błotnisty teren. W tym przypadku układ przekazuje moment obrotowy po równo na obie osie. Bez włączonego 4WD samochód domyślnie napędzany jest przez tylną oś.
Czym się różni 4WD od AWD?
4WD to napęd na obie osie dołączany ręcznie, stosowany głównie w autach typowo terenowych. AWD to z kolei napęd na wszystkie koła, stały lub automatycznie dołączający drugą oś.
Jaki to napęd FWD?
Napęd FWD, RWD i AWD/4WD – na czym polegają różnice między nimi Data publikacji: 28-07-2021 Samochody z napędem FWD, RWD i AWD/4WD Istnieje wiele kryteriów, wedle których da się podzielić samochody. Można wśród nich wymienić między innymi typ nadwozia (sedan, kombi, coupé etc.), czy rodzaj paliwa (benzyna, diesel, hybryda czy też auta elektryczne). Wśród samochodów osobowych wyróżniamy trzy rodzaje napędu: napęd przedni, napęd tylny oraz napęd na cztery koła. Każdy z nich zapewnia inną charakterystykę prowadzenia oraz przekłada się na koszty produkcji i użytkowania pojazdu. Wszystkie posiadają również oznaczenie będące akronimem angielskiej nazwy napędu:
FWD (ang. Front Wheel Drive) – napęd na przednią oś RWD (ang. Rear Wheel Drive) – napęd na tylną oś AWD (ang. All Wheel Drive)/ 4WD (ang. Four Wheel Drive) – napęd na wszystkie/cztery koła
Aby poznać charakterystykę każdego z rozwiązań, należy skupić się na różnicach konstrukcyjnych pomiędzy nimi, oraz właściwościach jezdnych, jakie oferują.
Czy napęd quattro jest stały?
Napęd na cztery koła: czy warto dopłacać? Przed trzema dekadami rajdowe Audi quattro udowodniło, że napęd na cztery koła sprawdza się nie tylko w terenówkach. Może być również z powodzeniem stosowany w najzwyklejszych samochodach osobowych, kapitalnie poprawiając ich właściwości jezdne oraz trakcję w trudnych warunkach.
Samochody są wprawiane w ruch przez ogromne siły. Silnik może generować nawet kilkaset niutonometrów. Zwielokrotniony przez przełożenia skrzyni biegów moment obrotowy trafia na koła. W przypadku samochodu z napędem na jedną oś jest on przenoszony przez dwa fragmenty gumy o powierzchni ludzkich dłoni. Dopóki pogoda dopisuje, poważnych problemów trakcyjnych nie mają nawet mocne samochody.
Sprawy komplikują się, gdy na asfalt spadną pierwsze krople deszczu lub opony wjadą na zanieczyszczoną nawierzchnię. Wówczas sprawne rozpędzanie zamienia się w bezradne mielenie kołami. Takie zjawisko jest praktycznie nieznane użytkownikom samochodów z napędem na cztery koła.
Każda z ich opon musi przenieść o połowę mniejszy moment niż w samochodach z napędem na przednią lub tylną oś. Oczywiście w dużym uproszczeniu mówiąc, ponieważ obecność mechanizmów różnicowych oraz systemów aktywnie rozdzielających siły napędowe sprawia, że proporcje między prawym i lewym kołem, jak również przednią i tylną osią nie są stałe.
Najprostsze napędy na cztery koła, określane jako part-time 4WD, nie posiadają centralnego mechanizmu różnicowego. Tego typu rozwiązania znajdziemy w większości pickupów oraz w tańszych samochodach terenowych. Po wybraniu funkcji 4WD przednia i tylna oś zostają spięte “na sztywno” – konstrukcja napędu nie dopuszcza do powstania różnic obrotowych między kołami przedniej i tylnej osi.
- Oznacza to, że na każdym zakręcie w układzie napędowym powstają duże naprężenia.
- Z tego powodu napędu 4×4 bez centralnego dyfra można używać wyłącznie na drogach o obniżonej przyczepności (śnieg, lód, szuter).
- Problem nie istnieje w samochodach ze stałym napędem na cztery koła i centralnym mechanizmem różnicowym, który dzieli moment obrotowy między przednią i tylną oś, dopuszczając różnice w prędkościach obrotowych kół.
Takie rozwiązanie spotkamy przede wszystkim w samochodach z wyższej półki (m.in. w wybranych modelach Audi, BMW, Mercedesa, Lexusa i Subaru). Stałe przeniesienie napędu na cztery koła sprawia, że samochód prowadzi się pewnie i przewidywalnie. Nawet w tym przypadku możliwe są problemy trakcyjne.
Jeżeli jedno koło zawiśnie lub stanie na lodzie, samochód nie będzie w stanie ruszyć z miejsca, o ile nie posiada blokady centralnego dyfra lub systemu aktywnie sterującego rozdziałem momentu obrotowego, np. poprzez przyhamowywanie wybranych kół. Innym rozwiązaniem są dołączane napędy z sprzęgłami wiskotycznymi lub wielopłytkowymi, które najczęściej odpowiadają za przekazywanie momentu obrotowego na tylną oś.
W najprostszych konstrukcjach ze sprzęgłami wiskotycznymi skierowanie napędu na tył następuje po krótkotrwałym buksowaniu przednich kół. Im większy uślizg, tym “wiskoza” przenosi więcej momentu obrotowego. Taki sposób przenoszenia napędu nie jest idealny – nagłe dołączenie tylnej osi może w skrajnej sytuacji doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu, ale mimo wszystko zdaje egzamin w trudnych warunkach, o ile kierowca jest świadomy mankamentów napędu.
Sprawniej działają elektronicznie sterowane systemy, które bazując m.in. na informacjach o stopniu wychylenia kierownicy i pedału gazu, mogą przewidywać rozwój wydarzeń i potrafią zwiększyć ilość momentu dla tylnej osi na przykład podczas dynamicznego przyspieszania lub pokonywania zakrętów. Nie jest to jednak regułą.
Tylne koła wielu SUV-ów i crossoverów zaczynają być napędzane, gdy przednie wpadną w poślizg, a możliwość zblokowania napędu jest aktywna do 50-60 km/h. Kolejnym sposobem na przeniesienie momentu obrotowego na wszystkie koła są technologie hybrydowe. Okazały się nie lada ułatwieniem, ponieważ pozwalają na znaczne uproszczenie konstrukcji układu przeniesienia napędu.
Przednia oś może być napędzana przez silnik spalinowy, natomiast tylna przez motor elektryczny. Oczywiście w tym przypadku obie części układu napędowego nie są mechanicznie połączone. Napęd na cztery koła korzystnie wypływa trakcję nie tylko dzięki poprawie dystrybucji momentu obrotowego. Elementy przeniesienia napędu (wał, półosie, most) ważą kilkadziesiąt kilogramów.
Jeżeli w samochodzie, który wyjściowo był przednionapędowy, zostaną umieszczone przy tylnej osi, poprawiają wyważenie. Kolejnym aspektem są różnice w zawieszeniach. Niektóre pojazdy z napędem 4×4 mają prześwit zwiększony o kilkanaście milimetrów – większy skok zawieszenia zapewnia bardziej płynne wybieranie nierówności.
- Jeżeli model, który był punktem wyjścia do stworzenia wersji z napędem na obie osie posiada belkę skrętną, zawieszenie może zostać układem wielowahaczonym (np.
- Passat B5, Golf IV, Leon, Octavia I, Duster), które lepiej wybiera nierówności i spokojniej reaguje na zmiany obciążenia.
- Czy sposób dołączania napędu faktycznie wpływa na możliwości samochodu? I tak, i.
nie! Dużo zależy od sytuacji. W naprawdę trudnych warunkach, np. głębokim i kopnym śniegu, kluczową rolę może odegrać masa pojazdu, rodzaj i szerokość opon oraz prześwit. W takiej sytuacji lekkie auto z nieskomplikowanym napędem, ale dobrze dobranymi oponami może okazać się sprawniejsze od potężnego SUV-a z gumowymi walcami, które z powodu ogromnej szerokości nie będą w stanie wgryźć się w śnieg.
Spora grupa samochód występuje w wersji z napędem na jedną lub dwie osie. Jeżeli jesteśmy zainteresowani nowym samochodem, za przydatne rozwiązanie trzeba będzie dopłacić kilka tysięcy złotych. Najczęściej napęd 4×4 jest niedostępny w podstawowej wersji silnikowej, więc kilka kolejnych tysięcy dołożymy do mocniejszej jednostki napędowej.
W przypadku używanych aut różnice cenowe są mniejsze, ale i podaż aut na rynku jest ograniczona. Czy warto ich szukać i dopłacać? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Nie ulega wątpliwości, że napęd 4×4 jest najmniej przydatny w mieście. Do czasu. Wystarczy, że zima zaskoczy drogowców, a będziemy wyraźnie widzieli, które samochody „odpychają się” czterema kołami.
Trzeba pamiętać, że dodatkowe elementy, bez względu na konstrukcję układu przeniesienia napędu, ważą kilkadziesiąt kilogramów, a także zwiększają opory toczenia, więc ograniczają dynamikę pojazdu oraz podnoszą spalanie – w zależności od warunków zwykle o 0,5-1,5 l/100km. Podczas większych przeglądów przyjdzie zapłacić za wymianę oleju w mostach.
Więcej będą kosztowały także wymiany ogumienia. Aby wykluczyć różnice w prędkościach obrotowych kół przednich i tylnych osi, które mogą prowadzić do powstawania niekorzystnych naprężeń w układnie napędowym, wszystkie koła muszą posiadać identyczny typ opon, najlepiej o zbliżonym stopniu zużycia.
Rozmiar rozmiarem, a życie pokazuje, że średnice zewnętrzne ogumienia różnych producentów nie zawsze są identyczne. Oczywiście drożej będzie także w przypadku poważniejszych awarii. Na szczęście napędy samochodów, które nie są katowane, w dobrej kondycji wytrzymują setki tysięcy kilometrów. Najszybciej kapitulują sprzęgła wiskotyczne – w niektórych modelach “żyją” przez ok.100 tysięcy kilometrów, a ich wymiana uszczupli stan konta o ponad dwa tysiące złotych.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup „czteronapędowca”, warto mieć na uwadze, że nawet zwalnianie sprzęgła przy wysokich obrotach rzadko kiedy prowadzą do buksowania kół. Nadmierne siły obciążają przede wszystkim sprzęgło. W trosce o jego żywotność warto wyrobić sobie nawyk ruszania z minimalną ilością gazu oraz mocniejszego dociskania go po całkowitym zwolnieniu sprzęgła.
Pojęcie napędu na cztery koła jest ogólne. Do tak opisanego “worka” trafiły samochody z automatycznie dołączanym napędem, zwykle tylnej osi, a także samochody ze stałym napędem na obie osie – w tym przypadku można wyróżnić pojazdy z centralnym mechanizmem różnicowym oraz ze “sztywnym” napędem. Poszukując wymarzonego samochodu warto pamiętać, że nazwa zastosowanego napędu nie zawsze precyzyjnie informuje o sposobie jego działania.
Stosowane przez Audi quattro jest zwyczajowo stałym napędem na cztery koła. Reguła nie dotyczy jednak modeli A3, Q3 i TT, które posiadają dołączany napęd ze sprzęgłem Haldex. Z kolei volkswagenowski 4Motion to zwykle dołączany napęd z Haldexem. W Phaetonie i Passacie B5 z 4Motion znajdziemy jednak stały napęd – identyczny ze stosowanym w droższych modelach Audi.
Mitsubishi Outlander pierwszej generacji posiadał stały napęd, analogiczny ze stosowanym w Lancerze Evolution. Nowsze otrzymały dołączany napęd. Stały napęd pracował też w pierwszej generacji Hyundaia Sanfa Fe, ale wyłącznie sprzed faceliftingu. Mimo sporej różnorodności oraz zróżnicowanej efektywności napędów na wszystkie koła, warto pamiętać o podstawowej regule.
W trudnych warunkach samochód z jakimkolwiek napędem na obie osie, będzie zdecydowanie bardziej sprawny od najlepszego nawet pojazdu napędzanego przez dwa koła. Po przesiadce do “czteronapędowca” warto pamiętać, że przyspiesza on i skręca lepiej od “ośki”, jednak hamuje dokładnie tak samo.
Czym się rozni AWD od FWD?
Czym różni się napęd FWD od AWD? W napędzie FWD moment obrotowy jest stale przenoszony wyłącznie na przednie koła. W automatycznie dołączanym napędzie AWD moc jest przenoszona na jedną oś – przednią lub tylną, gdy samochód porusza się płynnie w warunkach dobrej przyczepności.
Jakie są napędy?
Zazwyczaj samochody sprzedawane są w trzech określonych kategoriach: z napędem przednim, napędem na tylne koła i napędem na cztery koła. Wielu kierowców ma własne preferencje i poszukuje napędu, który najbardziej odpowiada ich stylowi jazdy i potrzebom.
Jednak istnieje wielu kierowców nieświadomych zasadniczych różnic, zalet i wad każdego z nich. Układ przeniesienia napędu pojazdu posiada jedną z trzech konfiguracji: napęd na przednie koła, napęd na tylne koła i napęd na cztery koła. Posługując się popularnymi anglojęzycznymi skrótami są to odpowiednio: FWD (front wheel drive), RWD (rear wheel drive) oraz AWD (all wheel drive) lub 4WD (4 wheel drive).
Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, ale które, jeśli w ogóle, jest najlepsze? Tutaj dowiesz się co odróżnia te konfiguracje od siebie i w jakich sytuacjach jedna może okazać się lepsza od innych. Samochody o napędzie przednim, tylnym i na cztery koła mają różne wady i zalety. Mówiąc krótko, koła napędowe to takie, które rzeczywiście przekładają moc z silnika na podłoże, wprawiając samochód w ruch. Jeśli chodzi o napędy na dwa koła, wybór zawęża się do „pchania” lub „ciągnięcia” auta – jest to zasadnicza różnica między napędem na przednie koła a napędem na koła tylne.
Jak nazywa się napęd tylko na jedną oś?
AWD – Wikipedia, wolna encyklopedia Schemat przeniesienia napędu na wszystkie koła. AWD ( All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive ) − jedno z możliwych oznaczeń napędu na wszystkie koła, a dokładniej – na wszystkie osie pojazdu. Oznaczenie AWD/4WD jest typowe dla samochodów (np.) oraz koncernu z napędem na wszystkie koła (quattro).
Jak sprawdzic czy CRV ma naped 4×4?
Rekreacyjna Honda CR-V ma napęd na 4 koła, który włącza się samoczynnie i jak twierdzą niektórzy, inteligentnie. W aucie nie ma dodatkowej dźwigni lub przycisku włączającego napęd drugiej osi. Koła przednie napędzane są stale. Ale gdy wystąpi ich poślizg i różnica prędkości obrotowej kół przednich i tylnych przekroczy 2,5 proc., wtedy zostaje dołączony napęd tylny. Silnik Do napędu pojazdu przewidziano tylko jedną wersję silnika, z wielopunktowym wtryskiem benzyny i 4 zaworami na każdy cylinder. Na podstawie pojemności skokowej można by sądzić, że jednostka ta została zapożyczona z modelu Accord. Tak jednak nie jest – opracowano ją specjalnie, by mogła się zmieścić ustawiona poprzecznie w CR-V.
- Zmniejszywszy odstęp między tulejami cylindrowymi, skrócono długość bloku cylindrów.
- Jak kombi Patrząc na CR-V odnosimy wrażenie, że jest to wersja kombi samochodu osobowego, tylko trochę wyższa i wyżej zawieszona.
- Auto ma ładną sylwetkę nadwozia, z przednią częścią pochyloną ku przodowi.
- Dopiero ściana tylna z wysoko umieszczonymi kloszami lamp zespolonych, a przede wszystkich z zamocowanym do niej kołem zapasowym – wygląda jak w samochodzie terenowym.
Nadwozie jest umiarkowanie zdobione niewielką ilością chromów. Akcentami zdobnymi są elementy w czarnym kolorze: zderzaki, szerokie listwy boczne, nadkola i obramowania okien. Wnętrze Jest eleganckie, wykonane z dobrej jakości materiałów. Stylizacja deski rozdzielczej nawiązuje do tej z Hondy Civic. Bardzo wygodne są przednie fotele z dużym zakresem regulacji ustawienia, a fotel kierowcy ma dodatkową regulację wysokości siedziska.
- Dużo jest też miejsca – na nogi i nad głowami – nawet dla 3 osób siedzących z tyłu.
- Pojemność bagażnika CR-V (445 l) może wydawać się niezbyt duża, jednak łatwo ją zwiększymy poprzez złożenie jednej lub obu części kanapy tylnej.
- W bagażniku są jeszcze schowki – w prawej jego ścianie i w wewnętrznym obiciu drzwi.
Podłogę bagażnika tworzy blat wyjmowanego stołu, przydatnego np. podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. Po wyjęciu stolika dostrzegamy jeszcze dodatkowe schowki. Dostęp do bagażnika ułatwiają dwuczęściowe drzwi. Dolna ich część jest odchylana wraz z umocowanym do niej kołem zapasowym.
Część górna drzwi to szyba odchylana do góry. Dynamika i zawieszenie Silnik pozwala na dynamiczną jazdę, ale wówczas jest dość głośny. Powyżej 110 km/h słychać też przepływające przez nadwozie powietrze. Kierowca ma świetną widoczność, urządzenia sterowania działają precyzyjnie. Na uznanie zasługuje konstrukcja zawieszenia – dobrze stabilizuje pojazd, a jednocześnie jest miękkie.
Ta miękkość zawieszenia to wygoda jazdy zarówno w terenie, jak i na gładkiej nawierzchni. Wyposażenie i cena Pod względem standardowego wyposażenia CR-V zadowoli nawet wybrednych. Układ ABS + EBD, poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, napinacze pasów bezpieczeństwa, wspomaganie układu kierowniczego, immobiliser, centralny zamek, elektryczne sterowanie lusterek zewnętrznych i 4 szyb.
Jak włączyć napęd 4×4?
Jak działa napęd na 4 koła? – Dawniej napęd 4×4 był domeną terenówek, ale w pozostałych segmentach dobrze się już zadomowił. Mimo to wielu kierowców nie zdaje sobie sprawę z tego, jak właściwie działa taki system. Błędne jest między innymi przeświadczenie, że samochody ze stałym napędem 4×4 dają nieograniczoną przyczepność do nawierzchni drogi.
- Auta z napędem AWD, tzn.
- Napędem stałym na 4 koła, mają moment obrotowy rozdzielony na dwie osie, co jest możliwe dzięki zastosowaniu centralnego mechanizmu różnicowego.
- Stały napęd na 4 koła ma dwa rodzaje – może być symetryczny lub niesymetryczny.
- W przypadku symetrycznych stałych napędów na 4 koła moment obrotowy jest po równo rozdzielany na osie, a w wariancie niesymetrycznym mamy do czynienia z dzieleniem momentu obrotowego pomiędzy osie, w zależności od potrzeb.
Kierowca wykorzystuje do tego celu międzyosiowy mechanizm różnicowania lub sprzęgło wielopłytkowe. Zniżka -15% Oblicz składkę ubezpieczenia OC Istnieje też napęd ręczny (manualny) na 4 koła. Jedna z osi w samochodach z napędem na 4 koła dołączanym ręcznie jest napędzana stale, zaś napęd drugiej osi można ręcznie włączyć (dołączyć) za pomocą odpowiedniej dźwigni lub przycisku, jak np.
- W Nissanie Patrolu.
- Z możliwości załączenia mechanizmu napędu 4×4 warto skorzystać z pewnością w terenie, a na normalnej nawierzchni raczej będzie on przeszkadzał kierowcy.
- Ostatnim, trzecim typem napędu na 4 koła jest napęd dołączany automatycznie, czyli jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy stałym napędem na 4 koła, a takim, który trzeba dołączać ręcznie w razie potrzeby.
Automatycznie dołączany napęd na 4 koła występuje np. w Toyocie RAV4 czy w Mitsubishi Outlanderze. W tym przypadku napęd jest stale i bezpośrednio przekazywany na jedną z osi, a przy użyciu sprzęgiełka wielopłytkowego można go automatycznie przekazywać na drugą oś, w miarę potrzeb.
Jak się nazywa napęd na cztery koła?
Napęd FWD, RWD i AWD/4WD – na czym polegają różnice między nimi Data publikacji: 28-07-2021 Samochody z napędem FWD, RWD i AWD/4WD Istnieje wiele kryteriów, wedle których da się podzielić samochody. Można wśród nich wymienić między innymi typ nadwozia (sedan, kombi, coupé etc.), czy rodzaj paliwa (benzyna, diesel, hybryda czy też auta elektryczne). Wśród samochodów osobowych wyróżniamy trzy rodzaje napędu: napęd przedni, napęd tylny oraz napęd na cztery koła. Każdy z nich zapewnia inną charakterystykę prowadzenia oraz przekłada się na koszty produkcji i użytkowania pojazdu. Wszystkie posiadają również oznaczenie będące akronimem angielskiej nazwy napędu:
FWD (ang. Front Wheel Drive) – napęd na przednią oś RWD (ang. Rear Wheel Drive) – napęd na tylną oś AWD (ang. All Wheel Drive)/ 4WD (ang. Four Wheel Drive) – napęd na wszystkie/cztery koła
Aby poznać charakterystykę każdego z rozwiązań, należy skupić się na różnicach konstrukcyjnych pomiędzy nimi, oraz właściwościach jezdnych, jakie oferują.
Co oznacza napęd na 4 koła?
Czym jest dołączany napęd na cztery koła? – Dołączany napęd na cztery koła to taki napęd, w którym stale realizowany jest napęd na jedną z osi, a druga zostaje dołączona ręcznie lub automatycznie w razie potrzeby. Ręcznie dołączany napęd na cztery koła to najprostszy układ napędowy, od dziesięcioleci znany w samochodach terenowych.
- Obecnie stosuje się go głównie w pick-upach, takich jak Nissan Navara, Ford Ranger, a także w prostych samochodach terenowych jak Suzuki Jimny.
- W tym systemie stale napędzana jest oś tylna, a kierowca może przyciskiem, pokrętłem lub dźwignią dołączyć do napędu oś przednią.
- Pomiędzy osiami nie występuje żaden mechanizm różnicujący, zatem napęd jest zblokowany i prędkość obrotowa przedniej osi jest równa prędkości osi tylnej.
Nie należy tego mylić ze stałym rozdziałem momentu obrotowego – to największy błąd występujący w próbie zrozumienia działania napędu na cztery koła. Ze względu na fakt, że przednia oś kręci się zawsze z tą samą prędkością co oś tylna, nie należy korzystać z włączonego napędu na cztery koła na drogach utwardzonych, ponieważ generuje to duże naprężenia w układzie napędowym.
- Jednak również dzięki tej konstrukcji, w każdej sytuacji przynajmniej dwa koła przenoszą siłę napędową, w przeciwieństwie do klasycznego stałego napędu na cztery koła, w którym w najgorszej sytuacji tylko jedno koło przenosi siłę napędową.
- Automatycznie dołączany napęd na cztery koła to rozwiązanie bardziej skomplikowane mechanicznie, ponieważ pomiędzy osiami znajduje się mechanizm różnicujący.
Natomiast funkcjonalnie jest to rozwiązanie prostsze, ponieważ napęd realizowany stale na jedną oś zmienia się w napęd na obie osie bez ingerencji kierowcy. Rolę mechanizmu różnicującego pełni niemal zawsze międzyosiowe sprzęgło płytkowe, które zarządzane elektroniką – rzadziej hydraulicznie – płynnie dołącza napęd dodatkowej osi.
Rzadko spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch sprzęgieł blokujących tylny mechanizm różnicowy i taka konstrukcja w pełni zastępuje międzyosiowy mechanizm różnicujący – przykładowo w Fordzie Focusie RS czy Oplu Insignii 4×4. Jak działa innowacyjny napęd Ford Performance All-Wheel-Drive w Focusie RS? Najprostsze systemy mechaniczne (hydrauliczne sprzęgła wiskotyczne) reagują na różnicę prędkości obrotowej osi przedniej i tylnej.
Najlepszym przykładem jest Suzuki Ignis. Jeśli przednia oś kręci się szybciej od tylnej, wówczas sprzęgło wielopłytkowe sprzęga ze sobą kolejne partie płytek, które przenoszą proporcjonalnie do tego sprzęgnięcia siłę napędową na oś tylną. W bardziej zaawansowanych systemach zarządzanych elektroniką, poza różnicą prędkości obrotowej pomiędzy osiami, “pretekstem” do załączenia dodatkowej osi jest dodanie przez kierowcę gazu, skręt kierownicą czy włączenie systemu ABS.
Napęd taki działa szybciej i sprawniej, a w niektórych rozwiązaniach dochodzi do niemal pełnego zablokowania sprzęgła. Niektóre auta, z reguły SUV-y, dają możliwość manualnego zablokowania sprzęgła płytkowego przyciskiem lub pokrętłem. W języku marketingowym “na jedną z osi może trafić nawet 100 proc.
momentu obrotowego” oznacza w języku technicznym tyle, co “dochodzi do pełnego zblokowania sprzęgła”. Warto też wiedzieć, że w przeciwieństwie do zwykłych, hydraulicznych sprzęgieł wiskotycznych, sprzęgła zarządzane elektroniką zazwyczaj przenoszą w każdych warunkach niewielką siłę napędową na oś dołączaną.