Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Sprawdzić Przed Kupnem Używany Samochód?

Jak Sprawdzić Przed Kupnem Używany Samochód?

0 Comments

Jak Sprawdzić Przed Kupnem Używany Samochód
Co warto wiedzieć? –

 1. Zakup używanego pojazdu powinien być poprzedzony sprawdzeniem auta pod kątem formalnym i technicznym.
 2. Aby sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony, warto skorzystać z usługi HistoriaPojazdu.
 3. Oględzin samochodu można dokonać w ASO lub serwisie samochodowym. W ocenie stanu technicznego pomóc mogą też wyspecjalizowane firmy i rzeczoznawca samochodowy.
 4. Istotna jest konstrukcja umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Uwagę warto zwrócić choćby na niekorzystne wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy.

Jak sprawdzić historię samochodu przed zakupem?

Trochę o historii – Mamy już numer VIN, więc następnym krokiem jest sprawdzenie historii samochodu. To bardzo ważne. Pewne samochody są budowane tak, by zapewnić odpowiednią ochronę w jednym poważnym wypadku. Nie w dwóch, nie w trzech, nie w kilku – w jednym.

 • Jeśli w ogłoszeniu sprzedawca oferuje używane auto bezwypadkowe w podejrzliwie niskiej cenie – włącz czujność.
 • Może okazać się zwykłym oszustem.
 • Oczywiście, możemy kupić samochód powypadkowy, który doprowadzono do stanu używalności, ale robimy to na własną odpowiedzialność.
 • Zatajanie takiego faktu przed klientem powinno być surowo karane – jeśli dojdzie do poważnego wypadku, taki sprzedawca powinien ponosić odpowiedzialność karną.

To jednak chcemy zweryfikować. Numer VIN możemy sprawdzić w ASO marki, które powinno dysponować bazą informacji o samochodzie używanym. Możemy też sprawdzić historię samochodu bez wychodzenia z domu, przez Internet – na przykład na autocentrum.pl/vin. Im mniej wpisów w bazie, tym lepiej.

 1. Jeśli jest ich zbyt dużo – mogą opisywać kolizję, w której samochód brał udział.
 2. Uszkodzenia są różne, nie każde musi natychmiastowo dyskwalifikować ofertę.
 3. W dobie telefonów wyposażonych w aparaty, każdy mógł zrobić zdjęcie samochodu po wypadku.
 4. Nawet, jeśli samochód został naprawiony, warto wiedzieć, jak rozległe były uszkodzenia.

To wszystko nabiera większego znaczenia, jeśli kupujemy samochód sprowadzony zza granicy. W dużej grupie ryzyka są auta ze Stanów.

Jak sprawdzić samochód przed kupnem VIN?

Raport Historii Pojazdu autoDNA – Raport Historii Pojazdu stanowi najbardziej kompletne źródło informacji o ponad 500 milionach pojazdów używanych w Europie i na świecie. Każdy raport może zawierać wiele cennych informacji o aucie używanym i historii pojazdu, a wykorzystywane są do tego bazy danych zawierającej miliardy rekordów.

 1. Sprawdzenie VIN z autoDNA daje Ci dostęp do informacji gromadzonych z wielu wiarygodnych źródeł,
 2. Dane na raportach autoDNA pochodzą z ponad 20 krajów europejskich, USA i Kanady, z więcej, niż 50 000 różnych instytucji świadczących usługi w sektorze lub dla sektora motoryzacyjnego.
 3. Serwis autoDNA dostępny jest 24 godziny na dobę z każdego miejsca na świecie, w Twoim komputerze, tablecie czy smartfonie.

Do sprawdzenia historii pojazdu wystarczy tylko numer VIN. CEPIK (administracja państwowa) „Historia Pojazdu” to usługa realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

You might be interested:  Czy Można Odholować Samochód Który Zastawił Bramę Wjazdową?

dane techniczne pojazdu, data ostatniego badania technicznego, termin ważności polisy OC, ostatni odczyt licznika, informacje o liczbie właścicieli, sprawdzenie czy pojazd nie był zgłaszany jako kradziony, sprawdzenie czy samochód zarejestrowany był na firmę.

Dane do Ewidencji przekazywane są od 2004 r. przez kilka tysięcy upoważnionych podmiotów, którymi są między innymi wszelkie stacje kontroli pojazdów czy policja. Na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić również dane zagraniczne pojazdu, które opierają się na danych autoDNA. kupujesz sprzedajesz rejestrujesz ubezpieczasz Zawsze weryfikuj nr VIN przed zakupem pojazdu, żeby uniknąć następujących zagrożeń czy ryzyk, takich jak: kradzież auta złomowanie pojazdu uszkodzenie samochodu rozbieżność drogomierza (korekta licznika) niedopuszczenie do ruchu pojazdu wcześniejsze użytkowanie pojazdu jako TAXI szkoda całkowita błąd cyfry kontrolnej akcje serwisowe W raportach autoDNA wykorzystujemy tylko sprawdzone i najwyższe jakościowo dane, dzięki którym możesz ustrzec się przed nietrafionym zakupem. Pamiętaj – zawsze jest dobry moment, aby sprawdzić przeszłość swojego samochodu, Jeżeli nie sprawdziłeś numeru VIN podczas transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, zrób to teraz, aby poznać historię pojazdu. W ciągu maksymalnie kilku minut sprawdzisz VIN pojazdu, Wystarczy wpisać 17-znakowy numer VIN na stronie autoDNA. W pierwszym etapie – darmowym sprawdzeniu, otrzymasz wynik sprawdzenia dostępności informacji dla konkretnego numeru VIN pojazdu. W kolejnym kroku można już zdecydować o zakupie gotowego raportu/raportów autoDNA.

 1. Płatności można dokonać poprzez e-przelew, kartę płatniczą, PayPal, czy Voucher.
 2. W ramach akcji promocyjnych oferowane są także kody zniżkowe, które po wpisaniu w specjalne pole w koszyku zakupowym, obniżają kwotę do zapłaty.
 3. Szukaj ich na naszym blogu lub Facebooku.
 4. Sprawdzenie VIN to nieodłączny element transparentnego procesu kupna-sprzedaży pojazdu,

Sprawdzanie VIN poprawia efektywność rynku, poprawia jakość produktów, oraz powoduje wzrost cen dobrych produktów. Jeżeli w transakcji kupna-sprzedaży zostanie uwzględniony raport, to klient jest bardziej skłonny do zakupu, nawet jeśli pojazd ma wyższą cenę – takie ogłoszenie druga strona transakcji postrzega jako bardziej wiarygodną. Raport pozwala wstępnie odsiać dobre auta od aut z ukrytymi wadami, tzw. “lemon car”, Nie trzeba zatem jeździć i oglądać wielu samochodów, tracąc czas. Inwestycja w raport autoDNA zwraca się nawet kilkusetkrotnie, bo chroni przed zakupem auta, które może być np. po szkodzie całkowitej i wymagać ogromnych nakładów na naprawę. Dowiedz się czym jest “lemon car”. Kliknij, aby obejrzeć Kup raport Jak wynika z danych zebranych przez autoDNA różnica w wartości identycznych aut, które różnią się tylko przebiegiem o 100 tys. km, wynosi średnio ponad 25 tys. zł. Różnica, stanowiąca wymierną stratę dla niczego nieświadomego kierowcy kupującego pojazd z przekręconym licznikiem, jest tym większa, im auto młodsze oraz bardziej prestiżowe.

You might be interested:  Jak Wyrejestrować Samochód Po Sprzedaży Online?

Przykładowo, dla Audi A6 z rocznika 2018 korekta licznika o 100 tys. km przekłada się na ponad 44 tys. zł spadku realnej wartości. Ten sam rocznik Opla Corsy traci w analogicznym przypadku blisko 10 tys. zł wartości rynkowej a Volkswagen Passat (też z 2018 r.) za każde skręcone 100 tys. km traci na wartości blisko 26 tys.

zł. Z kolei auta starsze mogą mieć cofnięty licznik nie o 100 tys. km, ale o 200-300 tys., a nawet więcej. Jak ma się to do realnych wydatków z portfela statystycznego Kowalskiego? Strata na wartości może być podobnie wysoka i odczuwalna – zarówno dla auta młodszego (stosunkowo droższego), jak dla i auta starszego (z bardzo dużym cofnięciem licznika).

Co to jest numer VIN? To zestawienie siedemnastu znaków, które identyfikuje konkretny pojazd i jest dla niego unikalnym numerem. VIN to kod pojazdu, jakim dla człowieka jest jego DNA. Numer ten zostaje przyporządkowany przez producenta pojazdu i identyfikuje markę, model, rok produkcji, a także historię pojazdu i inne dane techniczne.

Stosowany jest dla wszystkich typów pojazdów. System znakowania pojazdów VIN zgodny jest z międzynarodowym standardem ISO 3779-1983 i w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku. Sprawdzanie auta po numerze VIN, jak to zrobić? Zweryfikować pojazd po numerze VIN można za pomocą rządowej bazy CEPIK lub korzystając z bazy miliardów rekordów w serwisie autoDNA.

Up raport Czy można sprawdzić numer VIN za darmo? Istnieją publicznie dostępne bazy informacyjne administracji państwowej, w których możesz zweryfikować numer VIN bez opłat. W ten sposób otrzymasz jednak tylko podstawowe informacje, które mogą być niewystarczające do podjęcia świadomej decyzji o zakupie pojazdu.

Kup raport autoDNA Czym jest numer VIN? Gdzie go znaleźć? Jakie informacje zawiera? Czytaj więcej Numer VIN

Czy warto sprawdzać samochód w ASO?

Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) – Koszt: 100-300 zł Wielu kierowców w celu weryfikacji stanu wymarzonego samochodu pierwsze kroki kieruje właśnie do ASO. Nie bez powodu. Tego typu placówki dysponują wyspecjalizowanym sprzętem i fabrycznym komputerem diagnostycznym, umożliwiającym pełny wgląd w elektronikę auta. Kontrola stanu auta w ASO to pewna, lecz droga i trudna w zrealizowaniu opcja. Stanowisko warsztatowe trzeba zająć już wcześniej, a mechanicy niechętnie przeprowadzają tego typu usługi.

O co pytać przy zakupie używanego samochodu?

Czy auto jest zarejestrowane w Polsce? – Proste pytanie, które od razu powie wiele o samym sprzedawcy i aucie. Jeśli samochód nie ma dokumentów, spytaj o powód. Dowiedz się, jakie będą dodatkowe koszty związane z rejestracją i innymi opłatami. Ustal także, jaki będzie figurował sprzedawca auta na umowie kupna-sprzedaży.

Ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej 2022?

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu? – Ile kosztuje przegląd samochodu 2022? 99 zł – bez względu na miejsce przeprowadzenia badania. W efekcie możesz wybrać dowolną stację kontroli pojazdów. Jeżeli Twój pojazd posiada masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t, może być to stacja podstawowa.

 1. Jeżeli natomiast jest cięższy, musisz skorzystać ze stacji okręgowej.
 2. Wyjątek stanowią jedynie przeglądy dla pojazdów po wypadkach, pierwszy raz zarejestrowanych za granicą albo po zmianach konstrukcyjnych – w takich sytuacjach nawet samochody osobowe do 3,5 t powinny być badane na stacjach okręgowych.
You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Nie Jest Kradziony?

Pamiętaj! W badaniach technicznych samochodów nie występuje rejonizacja, dlatego nawet jeżeli swój pojazd zarejestrowałeś w Gdańsku, ale przeprowadziłeś się na południe Polski, możesz zlecić przegląd np. w Krakowie czy jakimkolwiek innym mieście.

Kto płaci za sprawdzenie samochodu?

Sprawdzenie auta przed kupnem – rzeczoznawca czy stacja kontroli pojazdów? Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem wymaga podjęcia szeregu działań ze strony kupującego auto. Wielu nabywców staje przed dylematem – z czyich usług skorzystać? Czy sprawdzić samochód, korzystając z usług rzeczoznawcy samochodowego? Czy też skorzystać z usług stacji kontroli pojazdów, znajdującej się w pobliżu miejsca sprzedaży auta? Sprawdzenie auta przed kupnem pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek, które mogą wyjść na jaw za kilka godzin, kilka dni, albo za kilka miesięcy po zakupie.

 1. Może okazać się, że sprzedawca ukrył powypadkową przeszłość samochodu, albo zataił szereg wad technicznych.
 2. Czym to się może skończyć? Ogromnymi wydatkami, które w niektórych przypadkach (kupno 10 – 12 letniego samochodu) mogą przekroczyć wartość jego zakupu.
 3. Czy przesadzamy? Absolutnie.
 4. Oszty montażu nowych poduszek powietrznych (w powypadkowym aucie), koszt wymiany całego zawieszenia, kompletny remont silnika, wymiana silnika, naprawa automatycznej skrzyni biegów, naprawa układu przeniesienia napędu w autach 4×4 (z wymianą skrzyni redukcyjnej) – to może pociągnąć za sobą ogromne wydatki.

Są i inne, bardziej powszechne zagrożenia. Nabywca samochodu jest narażony na to, że kupi auto z typowymi usterkami: zużytym układem wtryskowym, zniszczoną turbosprężarką, albo z uszkodzonym sprzęgłem i dwumasowym kołem zamachowym. Nic zatem dziwnego, że odpowiedzialny nabywca stara się dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem.

Jak sprawdzić auto w ASO?

ASO nie udostępnia informacji o samochodzie – Problem z uzyskaniem danych jest jednak bardzo złożony. Po pierwsze, nie każda marka prowadzi taką ewidencję w odniesieniu do starszych modeli aut. Poza tym, tylko nieliczne osoby serwisują pojazd do samego końca w,

 1. W związku z tym, że przeciętne auto obsługiwane jest u producenta przez okres 2-3 lata (ze względu na zapisy gwarancji mechanicznej), to nie ma szans na poznanie pełnej i prawdziwej historii samochodu.
 2. Zupełnie inny problem dotyczy samochodów, które na bieżąco są serwisowane w,
 3. Nieuczciwych sprzedawców chronią bowiem same serwisy ASO, nie udostępniając informacji o aucie osobom trzecim Ta absurdalna sytuacja jeszcze bardziej utrudnia zakup używanego samochodu w Polsce.

Zdarza się też, że pracownik udostępni nam potrzebne informacje, ale albo odpłatnie, albo „nieoficjalnie”. Zobacz też:

Related Post