Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Zapłacić Akcyzę Za Samochód Przez Internet 2021?

Jak Zapłacić Akcyzę Za Samochód Przez Internet 2021?

0 Comments

Jak Zapłacić Akcyzę Za Samochód Przez Internet 2021
Chcesz dopełnić formalności podatkowych online i zarejestrować samochód? Obejrzyj film (strona otwiera się w nowym oknie) zamieszczony w serwisie YouTube. Film Załatwiaj formalności podatkowe online na PUESC i zarejestruj samochód dostępny jest również w wersji z audiodeksrypcją (strona otwiera się w nowym oknie).

Czy można opłacić akcyzę przez internet?

Jak zapłacić akcyzę za samochód i wypełnić deklarację akcyzową? – Obecnie można już złożyć deklarację akcyzową i zapłacić akcyzę za sprowadzony samochód w trybie online. Warto podkreślić, że od 2017 roku organem zajmującym się pobieraniem podatku akcyzowego nie jest urząd celny, ale urząd skarbowy.

Wypełniasz deklarację AKC-U/S – to uproszczona deklaracja dla podatku akcyzowego płaconego od nabycia wewnątrzwspólnotowego. Płacisz podatek akcyzowy w określonej kwocie na rachunek urzędu skarbowego. Pobierasz potwierdzenie zapłaty akcyzy – będzie to możliwe po podaniu,

Deklaracja akcyzowa wymaga wpisania danych osoby importującej auto z zagranicy oraz informacji dotyczących zakupionego pojazdu. Podaje się w niej także samodzielnie wyliczoną wysokość akcyzy. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy współwłaściciel musi złożyć osobny wniosek.

Po dokonaniu takich formalności otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Potwierdzenie zapłaty akcyzy jest niezbędne do dokonania rejestracji pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji. Do rejestracji auta będą także potrzebne wszystkie dokumenty auta w wersji polskojęzycznej. Musisz przetłumaczyć je na język polski u tłumacza, mieć do rejestracji dowód osobisty, dowód własności samochodu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego i zawarcia obowiązkowej polisy OC.

trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. : Akcyza za samochód – jak ją zapłacić?

Gdzie zapłacić akcyzę za samochód 2022?

Co warto wiedzieć? – Akcyza za samochód –

 1. Podatek akcyzowy dotyczy wszystkich samochodów sprowadzonych z zagranicy.
 2. Na opłacenie akcyzy masz 30 dni od przekroczenia granicy. Opłatę możesz uiścić osobiście w siedzibie urzędu skarbowego lub online.
 3. Stawka podatku akcyzowego zależy od rodzaju silnika, jego pojemności oraz wartości auta.
 4. Brak opłacenia akcyzy w terminie oznacza doliczenie odsetek oraz brak możliwości zarejestrowania samochodu w Polsce.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2021 roku do Polski sprowadzono łącznie 940 tysięcy samochodów osobowych. Jak widać, trend ten nie słabnie od lat, a ma związek z korzystnymi cenami pojazdów za naszą zachodnią granicą, które są okazyjne nawet w obliczu konieczności uiszczenia dodatkowych opłat w kraju, takich jak chociażby akcyza.

Jak zrobić przelew za akcyzę?

Arkusz do generowania dużej liczby pojazdów – Jeśli chcesz wskazać w deklaracji dużą liczbę samochodów, możesz wykorzystać przygotowany arkusz do generowania dużej liczby pojazdów – plik xls. Dzięki niemu wygenerujesz plik xml z listą pojazdów, które należy zaimportować do formularza AKC-US.

 • w bankowości internetowej – wybierz „PRZELEW do US”,
 • wybierz rachunek bankowy nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000,
 • wpisz nazwę i adres organu podatkowego: Urząd Skarbowy w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ,
 • wpisz nazwę i adres zobowiązanego oraz podaj:
  • NIP (podatnik prowadzący działalność gospodarczą) lub
  • PESEL (podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej),
 • wybierz Typ okresu: J-dzień a następnie:
  • wpisz datę powstania obowiązku podatkowego/datę przekroczenia granicy, np.25 października 2021 r., tj.21J2510;
  • w przypadku deklaracji wielopozycyjnych (więcej niż jeden samochód) – wpisz najwcześniejszą datę powstania obowiązku podatkowego),
 • wybierz symbol formularza AKC-US.

Jak pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy 2022?

Pobieranie elektronicznych potwierdzeń zapłaty akcyzy od samochodów osobowych – Centrum Rozliczeń – Izba Celna w Krakowie

 • Pobieranie elektronicznych potwierdzeń zapłaty akcyzy od samochodów osobowych
 • Uprzejmie informujemy, iż w przypadku:
 • · złożenia przez Podatnika deklaracji AKC-U w formie elektronicznej
 • · dokonania zapłaty podatku akcyzowego na rachunek bankowy Izba Celnej w Krakowie al. Krasińskiego 11B 31-111 Kraków nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000
 • ELEKTRONICZNE POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne do pobrania na stronie po zaksięgowaniu wpłaty z przesłaną deklaracją.
 • W praktyce:

· jeżeli wpłata na ww. rachunek jest dokonana do godz.16.00 to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.10.00 w następnym dniu roboczym, pod warunkiem, że podatnik prawidłowo wypełni standard przelewu* · jeżeli wpłata na ww. rachunek jest dokonana do godz.16.00, ale przelew NIE będzie prawidłowo opisany* to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.16.00 w następnym dniu roboczym, · jeżeli wpłata na ww.

rachunek jest dokonana po godz.16.00 to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.10.00 po dwóch dniach roboczych, pod warunkiem, że podatnik prawidłowo wypełni standard przelewu* (np. jeżeli wpłata jest dokonana w poniedziałek po godz.16.00 to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej w środę po godz.10.00) · jeżeli wpłata na ww.

rachunek jest dokonana po godz.16.00, ale przelew NIE będzie prawidłowo opisany* to POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie dostępne najwcześniej po godz.16.00 po dwóch dniach roboczych (np. jeżeli wpłata jest dokonana w poniedziałek po godz.16.00 to potwierdzenie będzie dostępne najwcześniej w środę po godz.16.00)

 1. Uwaga: Proszę o zwrócenie uwagi na godziny sesji elixir (wychodzących) w poszczególnych bankach komercyjnych
 2. W przypadku:
 3. · złożenia przez Podatnika deklaracji AKC-U w formie papierowej w urzędzie celnym
 4. · dokonania zapłaty podatku akcyzowego w kasie urzędu POTWIERDZENIE ZAPŁATY będzie można odebrać w urzędzie celnym na dotychczasowych zasadach
 5. * Jak prawidłowo wypełnić standard przelewu
 6. 1. W bankowości internetowej wybierz „PRZELEW do US”
 7. 2. Wybrać rachunek bankowy nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000

3. Wpisać nazwę i adres organu podatkowego: Izba Celna w Krakowie al. Krasińskiego 11B 31-111 Kraków 4. Wpisać nazwę i adres zobowiązanego 5. Identyfikator NIP (podatnik prowadzący działalność gospodarczą) lub PESEL (podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej) 6.

Co w tytule przelewu za akcyzę?

Powinny zawierać wskazanie: w polu ‘Symbol formularza lub płatności’: AKC-U/S lub AKC-U/Sw. w polu „Okres’: typ okresu J – dzień – data powstania obowiązku podatkowego tj. data przekroczenia granicy (np.

You might be interested:  Jak Dobrze Umyć Samochód Na Myjni?

Ile czasu na opłacenie akcyzy 2022?

Akcyza za samochód – gdzie ją zapłacić? – Od 2017 roku akcyzę za samochód należy opłacać w Urzędzie Skarbowym – możesz to zrobić osobiście albo online, korzystając ze specjalnej Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych ( https://puesc.gov.pl/ ).

 • Jeszcze przed tym musisz jednak wypełnić deklarację AKC-U/S, w której należy wpisać swoje dane, informacje dotyczące samochodu (tj.: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, pojemność silnika) oraz samodzielnie obliczoną wysokość akcyzy.
 • Po złożeniu dokumentu i dokonaniu zapłaty (na konto bankowe wybranego Urzędu Skarbowego) otrzymasz potwierdzenie opłacenia podatku, które jest niezbędne do rejestracji pojazdu.

Pamiętaj! Na złożenie deklaracji AKC-U/S masz 14 dni, zaś na zapłatę akcyzy za samochód 30 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli przekroczenia samochodu przez granicę.

Jak zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec przez internet?

Jak zapłacić online akcyzę za samochód? – Złóż odpowiedni wniosek na stronie: dummy https://www.puesc.gov.pl/, Znajdziesz tam Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Po wywiązaniu się z tego zadania, otrzymasz potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Jak zapłacić akcyzę za samochód z Niemiec online?

Akcyza na samochody – jak opłacić? – Aby opłacić podatek akcyzowy, musisz przelać wyliczoną kwotę na rachunek bankowy urzędu skarbowego – właściwe jest konto urzędu skarbowego w Nowym Targu. Masz na to 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Akcyzę możesz zapłacić także przez internet. W tym celu wystarczy złożyć wniosek korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych na stronie www.puesc.gov.pl. Po opłaceniu akcyzy będziesz mógł pobrać potwierdzenie uregulowania płatności. Pamiętaj, że po opłaceniu podatku akcyzowego powinieneś pobrać potwierdzenie.

W dowolnej chwili możesz też sprawdzić, czy akcyza za samochód została już opłacona – ta funkcja przyda Ci się, jeżeli kupujesz auto od handlarza. Aby dokonać sprawdzenia, musisz:

 • założyć konto na PUESC – lub zalogować się na nie, jeżeli już je posiadasz,
 • wybrać formularz PZAS – Zapytanie dla potwierdzenia zapłaty akcyzy za samochód,
 • wpisać numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Po wygenerowaniu i wysłaniu dokumentu informację zwrotną znajdziesz w zakładce „Moje sprawy i dokumenty”. Sprawdzenie, czy podatek akcyzowy został uregulowany, jest usługą bezpłatną. Kto płaci akcyzę na samochód, jeżeli stanowi on współwłasność dwóch osób? W tej sytuacji współwłaściciele odpowiadają solidarnie za opłacenie podatku.

Jak sprawdzić czy została zapłacona akcyza za samochód PUESC?

Aby zarejestrować samochód osobowy zgodnie z przepisami o ruchu drogowym muszą zostać dopełnione:

 • formalności celne oraz podatkowe w zakresie podatku VAT i akcyzy – jeżeli samochód przywieziony został do kraju spoza Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy,
 • formalności podatkowe w zakresie akcyzy – jeżeli samochód przywieziony został do kraju z innego państwa Unii Europejskiej.

Jeżeli znasz numer VIN pojazdu to możesz sprawdzić w systemach Krajowej Administracji Skarbowej czy formalności zostały dopełnione. Sprawdź, jak to zrobić.

 1. Załóż konto na PUESC – sprawdź, jak to zrobić w usłudze „Załóż konto lub sprawdź swoje dane”,
 2. Przygotuj numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.
 3. Wybierz formularz PZAS (Zapytanie dla potwierdzenia zapłaty akcyzy za samochód) i wprowadź w nim numer VIN pojazdu (podpowiedzi znajdziesz przy polach formularza)
 4. Kliknij „wygeneruj formularz” (na dole po prawej stronie).
 5. Przejdź do zakładki „Mój pulpit – „Do wysyłki i robocze”. Na liście dokumentów– kliknij „wyślij”
 6. Przejdź do zakładki „Moje sprawy i dokumenty” i sprawdź czy otrzymałeś komunikat na temat sprawdzanego samochodu. Znajdziesz w nim interesujące Cię informacje.

Wypełnij interaktywny formularz dedykowany deklaracji i następnie wyślij deklarację. Deklarację możesz wysłać online z portalu PUESC,

 • Wybierz właściwy formularz deklaracji.
 • Wypełnij formularz korzystając z podpowiedzi przypisanych do niektórych pól formularza.

Uwaga! Jeśli na formularzu podasz swój adres e-mail to otrzymasz informację e-mail o zakończeniu procesu rozliczenia podatku akcyzowego i możliwości udania się do wydziału komunikacji w celu dokonania rejestracji samochodu.

 • Po wypełnieniu formularza kliknij „wygeneruj formularz” (na dole po prawej stronie).
 • Przejdź do zakładki „Mój pulpit – „Do wysyłki i robocze”. Na liście dokumentów znajdziesz wygenerowany formularz – kliknij „podpisz” – wybierz rodzaj podpisu i postępuj wg komunikatów na ekranie.
 • Po zmianie statusu dokumentu na liście do wysyłki na „podpisany” wybierz AKCJĘ „wyślij”.
 • Przejdź do zakładki „Moje sprawy i dokumenty” i sprawdź czy otrzymałeś UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). UPO to dowód i potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej w formie elektronicznej.

Zapłać podatek. Jeśli twoja deklaracja będzie złożona poprawnie to otrzymasz informację o możliwości udania się do wydziału komunikacji w celu rejestracji samochodu.

Komunikaty z systemu Krajowej Administracji Skarbowej:

 • „Od samochodu osobowego został zapłacony podatek akcyzowy” – komunikat oznacza, że za samochód został zapłacony podatek akcyzowy. Z pozycji tego komunikatu możesz zapisać potwierdzenie zapłaty akcyzy w formacie pdf.
 • „Akcyza niezapłacona – nabycie na zasadach szczególnych”, „Zwolnienie od podatku akcyzowego – samochód elektryczny/napędzany wodorem”, „Zwolnienie od podatku akcyzowego – samochód specjalistyczny”, „Zwolnienie od podatku akcyzowego – samochód hybrydowy” lub „Zwolnienie od podatku akcyzowego – pozostałe zwolnienia” – komunikaty oznaczają, że samochód spełnia wymogi zwolnienia z podatku akcyzowego – informacje na temat zwolnień znajdziesz w ustawie o podatku akcyzowym. KAS nie udziela informacji szczegółowych o warunkach udzielonych zwolnień w odniesieniu do sprawdzanego samochodu.
 • „W bazie systemu brak informacji o zapłacie podatku akcyzowego” – komunikat oznacza, że samochód został zarejestrowany w systemie KAS, ale nie została jeszcze rozliczona wpłata podatku akcyzowego.
 • „Formalności celne niezbędne do zwolnienia pojazdu do dopuszczenia do obrotu na obszarze UE zostały dopełnione”, „Formalności celne niezbędne do zwolnienia pojazdu do dopuszczenia do obrotu na obszarze UE zostały dopełnione. Import na zasadach szczególnych.” lub „Formalności celne niezbędne do zwolnienia pojazdu do dopuszczenia do obrotu na obszarze UE nie zostały dopełnione” – komunikaty oznaczają, że samochód sprowadzony został spoza UE.
 • inne stosowne komunikaty, jeżeli samochód nie zostanie odnaleziony w systemie KAS lub naliczony podatek akcyzowy będzie wymagać dodatkowej weryfikacji.

Sytuacje nadzwyczajne to niedostępność usługi w szczególności ze względu na awarie po stronie SISC lub zapowiadane prace serwisowe. W takim przypadku skontaktuj się z właściwym urzędem skarbowym, aby otrzymać potwierdzenie zapłaty akcyzy lub zaczekaj, aż usługa będzie dostępna. Kontakt całodobowy 24/7/365 poprzez:

 • portal Centralny Service Desk Zaloguj do Help Desk SISC
 • e-mail: [email protected]
  • w polu temat wpisz nazwę usługi
  • w treści wiadomości opisz co działa nieprawidłowo bądź napisz, czego chcesz się dowiedzieć
  • wyślij wiadomość z adresu e-mail, który został użyty do założenia konta na PUESC (login PUESC)
 • telefon – 33 483 20 55;
You might be interested:  Jak Wpisać Samochód Do Ewidencji Środków Trwałych?

Oczekiwanie na rozmowę z konsultantem Help Desk SISC to maksymalnie 30 minut. Średni czas oczekiwania wynosi 5 minut. Czas realizacji

 • Rejestracja zgłoszeń oraz wniosków – niezwłocznie, całodobowo.
 • Obsługa standardowych zgłoszeń lub wniosków, dla których zostały opracowane rozwiązania – na bieżąco, maksymalny czas obsługi zgłoszenia lub wniosku do 4 godzin.
 • Obsługa zgłoszeń wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii- przykładowy wpis) w dni robocze od 7:30 do 15:30 – maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 20 dni roboczych.
 • Obsługa wniosków wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii- przykładowy wpis) w dni robocze od 7:30 do 15:30 maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 10 dni roboczych.

1. Czy z otrzymaną informacją o samochodzie mogę udać się do wydziału komunikacji? Czy muszę ją okazywać przy rejestracji pojazdu? Organowi rejestracyjnemu nie będą potrzebne dodatkowe informacje otrzymane z systemu informacyjnego Ministerstwa Finansów.

 1. Organ rejestracyjny zweryfikuje je samodzielnie.2.
 2. Co oznacza komunikat „ Brak VIN w bazie” ? Komunikat „ Brak VIN w bazie” oznacza brak w systemie złożonej deklaracji dla samochodu o wskazanym numerze VIN.3.
 3. Co oznacza komunikat „Nie można pobrać potwierdzenia – proszę o kontakt z właściwym urzędem skarbowym”? Komunikat „Nie można pobrać potwierdzenia – proszę o kontakt z właściwym urzędem skarbowym” oznacza, że złożona deklaracja dla samochodu o wskazanym numerze VIN podlega dodatkowej weryfikacji.

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz.722, z późn. zm.). Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 poz.110 z późn. zm.). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 września 2003 r.

 1. W sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2019 r.
 2. Poz.2130).
 3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r.
 4. W sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty akcyzy (Dz.U.

z 2019r, poz.887 z późn. zm.).

Jak sprawdzić czy zapłacono akcyzę?

Akcyza za samochód – gdzie sprawdzić czy została opłacona? – Akcyza za samochód to podatek, który regulowany jest ustawą z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym. Jest to podatek obowiązkowy, którego wysokość w przypadku aut osobowych uzależniona jest pojemności silnika i jego rodzaju (np. Jak Zapłacić Akcyzę Za Samochód Przez Internet 2021 Zobacz: Akcyza za sprowadzony samochód – gdzie należy ją opłacić? Aby sprawdzić czy auto ma opłaconą akcyzę, należy najpierw odwiedzić stronę „ Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (w skrócie PUESC ). W międzyczasie warto przygotować dowód rejestracyjny i odnaleźć w nim numer VIN auta (na pierwszej stronie).

Czy może ktoś inny zapłacić akcyzę?

Czy można uregulować należny podatek akcyzowy w imieniu współmałżonka? Jedyna szansa obrony przed postępowaniem urzędu celnego, to powoływanie się na to, że małżonek podatnika dokonał zapłaty podatku akcyzowego swojego małżonka właśnie jako wyręczyciel w imieniu i na rzecz podatnika.

 1. Pytanie Byłemu przedsiębiorcy urząd celny dokonał wymiaru akcyzy wraz z odsetkami od oleju opałowego.
 2. Współmałżonek poszedł osobiście do banku i wpłacił w kasie całe zobowiązanie podając wszystkie dane dłużnika (żony) oraz informację o tym, czego dotyczy wpłata.
 3. Asjer w banku poprosił o dowód tożsamości i wpisał dane osoby, która dokonała czynności.

Urząd celny twierdzi, że zwróci pieniądze i dalej będzie uważał zobowiązanie za niezapłacone.Czy ma prawo tak postąpić, jeżeli małżonkowie maja wspólnotę majątkową? Odpowiedź Jedyna szansa obrony przed postępowaniem urzędu celnego, to powoływanie się na to, że małżonek podatnika dokonał zapłaty podatku akcyzowego swojego małżonka właśnie jako wyręczyciel – w imieniu i na rzecz podatnika.W innym przypadku – jeśli nie wykażecie Państwo, że wpłacający działał jako wyręczyciel podatnika, to urząd celny ma rację; może zwrócić pieniądze i twierdzić, że należny podatek nie został do tej pory zapłacony.

Uzasadnienie Podatek akcyzowy, jak każdy inny podatek, jest ciężarem o charakterze osobistym, a nie rzeczowym. Obciąża on konkretnego podatnika.Podmiotem zobowiązanym i uprawnionym do zapłaty podatku jest tylko i wyłącznie podatnik akcyzy.Podatnikiem akcyzy w tym przypadku jest przedsiębiorca – osoba fizyczna prowadząca działalność w zakresie wyrobów akcyzowych.

Podatnikiem akcyzy nie jest małżonek tej osoby, niezależnie od tego, czy pomiędzy małżonkami panuje wspólność majątkowa, czy też nie. W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że “zapłata (.) dokonana przez inny podmiot w imieniu podatnika nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego tego podatnika” (uchwała składu 7 sędziów NSA z 26 maja 2008 r., I FPS 8/2007, http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Można się wprawdzie w orzecznictwie spotkać z poglądem odmiennym – zob. np. wyrok NSA z 18 czerwca 2003 r., SA/Bd 1138/2003, POP z 2005 r. Nr 6.s.528, w którym sąd stwierdził: “Stosownie do treści art.59 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe wygasa przez zapłatę podatku. Z przepisu tego nie wynika, aby zobowiązanie podatkowe wygasło przez jego zapłatę dokonaną wyłącznie przez podatnika.

Zapłaty podatku może bowiem dokonać także osoba trzecia, o ile uczyni to dobrowolnie za podatnika, względnie czując się następcą prawnym, wskazując zobowiązanie, z tytułu którego następuje zapłata”. Niemniej jednak w orzecznictwie dominuje pogląd, że zapłata podatku – aby skutkowała jego wygaśnięciem – powinna zostać dokonana przez podatnika.

Zapłata podatku dokonana przez inny podmiot nie skutkuje wygaśnięciem zobowiązania podatkowego.Inna jest sytuacja, tylko wówczas gdy osoba trzecia (tu: małżonek) płacąca podatek za podatnika działa jako tzw. wyręczyciel. Wskazuje się na ten fakt w uzasadnieniu powołanej już uchwały: “Należy wszakże wyraźnie zaakcentować, że powyższe rozważania nie dotyczą sytuacji, w której osoba wpłacająca podatek dokonuje tego ze środków powierzonych mu przez podatnika.

Dokonuje wówczas czynności technicznej – wpłaca podatek za podatnika, lecz działa jedynie jako “posłaniec”.B. Brzeziński nazywa taką osobę “wyręczycielem” (B. Brzeziński, M. Kalinowski, M. Masternak, A. Olesińska: op.cit., str.422), B. Dauter – “przekazicielem środków podatnika” (S.

 1. Babiarz, B.
 2. Dauter, B.
 3. Gruszczyński, R.
 4. Hauser, A. Kabat, M.
 5. Niezgódka-Medek: op.cit., str.270).
 6. Należy zaznaczyć, że nie są to pojęcia o charakterze normatywnym.
 7. Chodzi tu o osobę, która dokonuje faktycznej wpłaty podatku, wpłacając środki otrzymane od podatnika, np.
 8. Pracownik podatnika w ramach powierzonych obowiązków udaje się do urzędu skarbowego i wpłaca w kasie środki od niego otrzymane czy też krewny podatnika, wyręczając go, dokonuje zapłaty z jego środków.
You might be interested:  Kto Ma Pierwszeństwo Na Parkingu Pieszy Czy Samochód?

W tych bowiem wypadkach zapłaty w sensie prawnym dokonuje podatnik i nie zmienia tego faktyczne wyręczenie podatnika w przekazaniu jego środków do kasy organu podatkowego”. W sytuacji opisanej w pytaniu mogą być wątpliwości, czy osoba wpłacająca zobowiązanie podatkowe (małżonek podatnika) nie działała właśnie jako wyręczyciel.

 • Można twierdzić, że dokonała ona zapłaty w imieniu podatnika.
 • Wskazywać może na to dodatkowo (umacniać ten fakt) okoliczność, iż zapłata została dokonana środkami pochodzącymi z majątku wspólnego małżonków, a więc środkami, do których prawo miał (i mógł nimi dysponować) także podatnik.
 • Jedyna szansa obrony przed postępowaniem urzędu celnego, to właśnie powoływanie się na to, że małżonek podatnika dokonał zapłaty podatku akcyzowego swojego małżonka właśnie jako wyręczyciel – w imieniu i na rzecz podatnika.W innym przypadku – jeśli nie wykażecie Państwo, że wpłacający działał jako wyręczyciel podatnika, to urząd celny ma rację; może zwrócić pieniądze i twierdzić, że należny podatek nie został do tej pory zapłacony.

Należy także zauważyć, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian do przepisów podatkowych, które m.in. mają pozwalać na zapłatę podatku przez inną osobę, w tym m.in. przez małżonka podatnika. Nie jest to jeszcze jednak obowiązujące prawo. Ponadto taka możliwość ma dotyczyć jednakże tylko kwot podatku nieprzekraczających 1000 zł.

Jak opłacić akcyzę krok po kroku?

Jak w prosty sposób zapłacić akcyzę za samochód przez Internet w 2020 roku? – Obecnie opłaty akcyzowej nie trzeba już dokonywać w urzędzie celnym i można to zrobić w urzędzie skarbowym. Akcyzę, co bardzo wygodne można opłacić także przez internet. Wystarczy tylko złożyć wniosek przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych i wejść na stronę:,

 1. Po opłaceniu akcyzy wystarczy tylko pobrać zaświadczenie o uregulowaniu płatności.
 2. Oprócz tego koniecznie trzeba złożyć „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego”, znaną pod skrótem AKC-U.
 3. Masz na to 14 dni od opłacenia akcyzy.
 4. Trzeba również pamiętać, że każdy współwłaściciel pojazdu musi złożyć osobny wniosek.

Do niego musi zostać dołączona kopia umowy kupna-sprzedaży, dowód opłacenia akcyzy, potwierdzenie zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu jeśli została wydana oraz wszystkie inne dokumenty samochodu.

Na jakie konto wpłacić podatek akcyzowy?

To właśnie w PUESC możesz zapłacić akcyzę – Przeważająca większość zainteresowanych motoryzacją internautów spotyka się z nazwą tej platformy w kontekście opłacania akcyzy za samochód z zagranicy. Kiedy chcemy ściągnąć auto np. z Francji, wówczas do jego rejestracji w Polsce potrzebne będzie nam zaświadczenie o dokonaniu wpłaty koniecznej przy wwożeniu do kraju samochodu niezarejestrowanego nad Wisłą.

Elektroniczna baza Służby Celnej pozwoli nam to zrobić naprawdę szybko, a przy okazji wypełnić również Deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli obligatoryjny druk AKC-U. Podobnie jak w przypadku rejestracji, również opłacenie akcyzy nie zajmie nam długo. Oprócz działającego w obrębie PUESC systemu e-ZEFIR, który umożliwia składanie elektronicznych deklaracji i dokumentów z zakresu podatku akcyzowego, potrzebne będzie nam do tego również konto bankowości elektronicznej.

Aby zapłacić akcyzę, musimy:

Wybrać w systemie naszego banku opcję przelewu podatkowego. Jako formularz oznaczyć AKC-US. Wybrać nr konta 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000, należący do Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ. Uzupełnić własne dane, jako okres wskazując dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli przekroczenia granicy wraz z samochodem. Wykonać przelew odpowiedniej kwoty za akcyzę na samochód sprowadzany z zagranicy.

Kolejność uzupełniania poszczególnych danych oraz wyboru formularzy może różnić się w zależności od systemu naszego banku (podany przykład jest reprezentatywny dla bankowości elektronicznej PKO BP).

Jak zapłacić akcyzę za samochód z Niemiec online?

Akcyza na samochody – jak opłacić? – Aby opłacić podatek akcyzowy, musisz przelać wyliczoną kwotę na rachunek bankowy urzędu skarbowego – właściwe jest konto urzędu skarbowego w Nowym Targu. Masz na to 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 1. Akcyzę możesz zapłacić także przez internet.
 2. W tym celu wystarczy złożyć wniosek korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych na stronie www.puesc.gov.pl.
 3. Po opłaceniu akcyzy będziesz mógł pobrać potwierdzenie uregulowania płatności.
 4. Pamiętaj, że po opłaceniu podatku akcyzowego powinieneś pobrać potwierdzenie.

W dowolnej chwili możesz też sprawdzić, czy akcyza za samochód została już opłacona – ta funkcja przyda Ci się, jeżeli kupujesz auto od handlarza. Aby dokonać sprawdzenia, musisz:

 • założyć konto na PUESC – lub zalogować się na nie, jeżeli już je posiadasz,
 • wybrać formularz PZAS – Zapytanie dla potwierdzenia zapłaty akcyzy za samochód,
 • wpisać numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Po wygenerowaniu i wysłaniu dokumentu informację zwrotną znajdziesz w zakładce „Moje sprawy i dokumenty”. Sprawdzenie, czy podatek akcyzowy został uregulowany, jest usługą bezpłatną. Kto płaci akcyzę na samochód, jeżeli stanowi on współwłasność dwóch osób? W tej sytuacji współwłaściciele odpowiadają solidarnie za opłacenie podatku.

Jak zapłacić akcyzę za samochód z USA online?

FAQ – najczęściej zadawane pytania – Czym jest podatek akcyzowy? Akcyza to podatek od sprowadzonego samochodu, który należy opłacić, gdy decydujemy się na import samochodu z innego kraju do Polski. Opłata ta musi zostać uiszczona zarówno w przypadku nowych, jak i używanych samochodów.

 1. Jakie są stawki akcyzy w 2021 roku? Dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6% podstawy opodatkowania.
 2. Dla pozostałych samochodów osobowych – 3,1% podstawy opodatkowania.
 3. Jak zapłacić akcyzę za samochód? Akcyzę opłacić można w Urzędzie Skarbowym, można więc zrobić to przy okazji płacenia podatku 2%.

To spore ułatwienie, ponieważ jeszcze do niedawna akcyzę trzeba było opłacać w Urzędzie Celnym. Akcyzę można także zapłacić online, co z uwagi na sytuację pandemiczną jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba bowiem wychodzić z domu i odwiedzać osobiście Urzędu Skarbowego.

Related Post