Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Zarejestrować Samochód Bez Karty Pojazdu?

Jak Zarejestrować Samochód Bez Karty Pojazdu?

0 Comments

Jak Zarejestrować Samochód Bez Karty Pojazdu
O ile przy zgubieniu karty pojazdu do potwierdzenia własności samochodu wystarczy dowód rejestracyjny, to co zrobić, gdy i on przepadnie bezpowrotnie? W przypadku zgubienia zarówno karty pojazdu, jak i dowodu rejestracyjnego konieczne będzie złożenie oświadczenia w urzędzie i wyrobienie wtórników.

Czy samochód może nie mieć karty pojazdu?

Czy zapłacę karę za zgubienie karty pojazdu? – Nie, jednak jej utrata może być problematyczna, jeśli zechcemy sprzedać, przerobić lub zezłomować pojazd. Warto wiedzieć

 • Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku powinien mieć kartę pojazdu.
 • Karta pojazdu jest dokumentem mającym na celu dokumentowanie historii pojazdu i zapobieganie oszustwom podczas jego sprzedaży.
 • Od 4 września 2022 roku karta pojazdu nie będzie wydawana.
 • Karty pojazdu nie trzeba ze sobą wozić w aucie.
 • Zgubienie lub utrata karty pojazdu nie stanowi dużego problemu. Możemy bez trudu uzyskać wtórnik karty pojazdu po złożeniu stosownego oświadczenia i wniesieniu opłaty.

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji 2022?

Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne – Ministerstwo Infrastruktury 21.06.2022 Od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Dzięki zmianie tych przepisów właściciele od 4 września br. oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy, 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych – 19 zł (nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł).

Oszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (aktualnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic – 180,5 zł).

Zmiany wprowadzone 31 stycznia br. pozwalają na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł.

W takim przypadku rejestrując samochód właściciele oszczędzają 99,50 zł (tablice rejestracyjne – 80 zł, nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł), a w sytuacji, gdy jest miejsce na stosowną adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego oszczędzają 113,5 zł (dodatkowo 13,5 zł oraz 0,5 zł opłaty ewidencyjnej).

Koszt zarejestrowania od 31 stycznia br. samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego – 67 zł. Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu jest możliwe, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem.

Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.

Przywrócenie do ruchu wiąże się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwala właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Do 31 stycznia 2022 r.

Czy mogę sprzedać samochód bez karty pojazdu?

Pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań. Niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w zagubionej karcie może być wydane nabywcy dopiero po zgłoszeniu przez sprzedającego zbycia pojazdu.

Ile kosztuje wyrobienie karty pojazdu?

Zgubiłem kartę pojazdu – jak wyrobić nową? – Jeśli zgubiłeś kartę pojazdu, to powinieneś złożyć niezbędny wniosek o wyrobienie wtórnika. Nie zwlekaj z dopełnieniem tego obowiązku – najczęściej nową kartę pojazdu otrzymasz w ciągu kilku dni, ale urząd ma na jej wydanie 30 dni roboczych.

You might be interested:  Kto Ma Pierwszeństwo Na Parkingu Pieszy Czy Samochód?

Wprawdzie na co dzień ta karta nie jest ci potrzebna, ale być może niespodziewanie akurat okaże się niezbędna? Żeby uzyskać wtórnik, idź do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowany jest pojazd. Przygotuj dowód rejestracyjny, dowód osobisty oraz potwierdzenie zawarcia umowy OC. Numer karty pojazdu możesz znaleźć w dowodzie rejestracyjnym.

Na podstawie danych urzędnik oceni, czy rzeczywiście jesteś właścicielem pojazdu. W wydziale komunikacji będziesz musiał złożyć oświadczenie o utracie karty i jednocześnie prośbę o wyrobienie wtórnika. Uwaga: oświadczenie składasz pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Wypełniony wniosek.Pisemną informację wskazującą importera i producenta, który wydał kartę.

W przypadku utracenia karty pojazdu przed ponowną rejestracją powinieneś mieć ze sobą:

Wypełniony wniosek.Oświadczenie o zagubieniu karty.Zaświadczenie z urzędu, w którym poprzednio zarejestrowałeś pojazd, będące potwierdzeniem danych znajdujących się w utraconym dokumencie.

Jeżeli pojazd jest współwłasnością, wniosek powinien złożyć każdy ze współwłaścicieli. Wyrobienie nowej karty kosztuje 75 zł. Formularz wniosku o wydanie wtórnika znajdziesz najprawdopodobniej na stronie internetowej swojego wydziału komunikacji. Możesz otrzymać go także na miejscu w urzędzie.

Kiedy nie wydaje się karty pojazdu?

Uszkodzony samochód osobowy – Wskazano również, że od 31 stycznia 2022 r. można wycofać czasowo z ruchu uszkodzony samochód osobowy. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu – wyjaśniono.

“Przywrócenie do ruchu wiąże się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwala właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu” – poinformowało ministerstwo infrastruktury. Dodano, że do 31 stycznia 2022 r.

czasowo można było wycofać z ruchu wyłącznie samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.(PAP) autor: Anna Bytniewska ab/ je/ : Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne.

Czy nowy wlasciciel może wyrobic kartę pojazdu?

Zagubiona karta pojazdu – jak rozwiązać ten problem? Karta pojazdu to obowiązkowy dokument, który musi posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Przepis ten obowiązuje od 1999 roku. Nie musisz jej okazywać podczas kontroli drogowej i wozić ze sobą w samochodzie, jednak brak karty pojazdu może być dużym utrudnieniem w przypadku sprzedaży lub rejestracji pojazdu.

 • Jak sobie z tym poradzić i czy możemy wyrobić duplikat karty? Karta pojazdu nowego auta powinna być dostarczona przez producenta lub sprzedawcę, który wprowadza pojazd do obrotu.
 • Najczęściej nie ma z tym żadnego problemu.
 • Upując nowe auto, otrzymujesz w komplecie zapasowe kluczyki i kartę pojazdu.
 • Jeśli sprowadziłeś samochód z zagranicy, karta pojazdu zostanie wydana przez wydział komunikacji, w którym będziesz rejestrować pojazd.

Z kolei w przypadku samochodów używanych sprzedający powinien przekazać kartę pojazdu kupującemu w momencie zawarcia umowy. Karta pojazdu to kilkunastostronicowa książeczka, wyglądem przypominająca paszport. Jest ona przypisana do konkretnego samochodu i stanowi w swoim założeniu dokument tożsamości pojazdu.

Znajdują się w niej wszystkie dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, a także informacje związane z wcześniejszymi właścicielami pojazdu oraz jego historia. Znajdziesz w niej dane techniczne, numery identyfikacyjne, rok produkcji, model i markę. W karcie pojazdu są również odnotowane informacje o dacie pierwszej rejestracji i o zmianie tablic rejestracyjnych.

Tutaj też wpisani są wszyscy wcześniejsi i obecni właściciele i współwłaściciele samochodu, łącznie z imieniem, nazwiskiem, adresem zameldowania i numerem PESEL. Kartę pojazdu wprowadzono przede wszystkim po to, żeby ograniczyć nieuczciwe praktyki osób handlujących samochodami, w których interesie jest zatajenie ważnych informacji na temat użytkowania sprzedawanego samochodu.

 1. Dzięki karcie pojazdu mamy pełen wgląd w historię pojazdu i liczbę jego właścicieli.
 2. Ustawodawca zdecydował się jednak na likwidację karty pojazdu od 2022 roku.
 3. Dlaczego? Ponieważ istniejąca baza CEPiK oraz możliwość zakupienia dokładnego raportu online o aucie sprawiły, że papierowa dokumentacja historii użytkowania samochodu nie jest już potrzebna.

Co nie znaczy, że będziesz mógł wyrzucić kartę swojego samochodu, Co prawda po 4 września 2022 roku karta pojazdu nie będzie już dokumentem obowiązkowym, ale brak karty starszych pojazdów może sprawić nieco problemów. Karta pojazdu to dokument, który potrzebny jest nam w zasadzie w trzech konkretnych sytuacjach.

Nie musimy jej okazywać podczas kontroli na drodze i wozić ze sobą w samochodzie, ale powinniśmy ją okazać w następujących przypadkach: W określonych sytuacjach zgubienie karty pojazdu może być pewnym kłopotem. Z uwagi na to, że karta pojazdu nie jest potrzebna w momencie kontroli drogowej, najlepiej przechowywać ją w bezpiecznym miejscu w domu.

Trzymanie jej w samochodzie może mieć nieprzyjemne skutki w przypadku kradzieży auta lub jego zniszczenia podczas wypadku. Może się jednak zdarzyć, że karta się gdzieś zawieruszy i nie będziesz mógł jej znaleźć albo ulegnie ona zniszczeniu. Co wtedy? W takim przypadku należy wyrobić duplikat karty pojazdu.

You might be interested:  Jaka Jest Dopuszczalna Rzeczywista Masa Przyczepy Ciągniętej Przez Samochód Osobowy?

Wyrobienie duplikatu karty pojazdu nie jest zbyt skomplikowane. W tym celu powinieneś udać się do właściwego dla miejsca zarejestrowania pojazdu wydziału komunikacji i złożyć odpowiednie oświadczenie o utracie karty z prośbą o wyrobienie nowego dokumentu. Musisz mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, dowód osobisty oraz potwierdzenie zakupu polisy OC.

Jakie informacje zawiera wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu? Pamiętaj, że w przypadku współwłasności pojazdu do odbioru wtórnika karty będzie potrzebna obecność wszystkich właścicieli. Na wydanie duplikatu możesz czekać do 30 dni, ale z reguły następuje to szybciej.

Ile kosztuje duplikat karty pojazdu? Koszt wyrobienia karty pojazdu nie jest wysoki – wynosi 75 zł. Taki duplikat w zasadzie nie różni się od oryginału, ale w przypadku wyrobienia nowej karty pojazdu możesz stracić dostęp do danych o poprzednich właścicielach. Brak karty pojazdu może utrudnić Ci sprzedaż samochodu.

Karta pojazdu jest gwarancją dla kupującego, że nabyłeś samochód zgodnie z prawem. Brak tego dokumentu może wzbudzać podejrzenie, że samochód jest kradziony. Kupujący nie będzie miał też pewności, czy nie zataiłeś przed nim istotnych informacji dotyczących użytkowania samochodu.

Poza tym, gdy zdecyduje się na zakup samochodu bez karty pojazdu, będą go czekać nieprzyjemności i długotrwały proces wyrobienia duplikatu karty. Zresztą Ty również będziesz musiał zaangażować się w proces wyrobienia nowego dokumentu. Jeśli klient zdecyduje się na kupno samochodu bez karty pojazdu, będziesz musiał w przyszłości dostarczyć mu odpowiednie zaświadczenie wystawione przez urząd komunikacji, w którym rejestrowałeś samochód.

W przypadku zniszczenia lub zgubienia karty pojazdu warto zatem od razu wyrobić nowy dokument. Wówczas nie będzie żadnych problemów podczas sprzedaży samochodu. Co jeśli kupiłeś auto bez karty pojazdu albo zgubiłeś ją przed rejestracją samochodu? Brak karty pojazdu w takim przypadku może generować dość duże niedogodności.

Bez karty pojazdu trudno Ci będzie zarejestrować auto na swoje nazwisko. Do wydania duplikatu karty pojazdu potrzebny jest dowód rejestracyjny samochodu, a Ty posiadasz dowód wystawiony na poprzedniego właściciela. Poprzedni właściciel bez problemu dostałby duplikat karty po złożeniu standardowego wniosku w wydziale komunikacji, jednak Ty, jako nowy właściciel, bez dowodu rejestracyjnego będziesz miał z tym pewien problem.

Karta pojazdu jest niezbędnym dokumentem w sytuacji rejestracji samochodu. Bez karty możesz spotkać się z oskarżeniem, że auto jest kradzione. Jednak również z tym problemem można sobie poradzić, chociaż trzeba się liczyć z dodatkowymi formalnościami. Jeżeli kupiłeś samochód bez karty pojazdu albo zgubiłeś kartę, zanim zdążyłeś go przerejestrować, musisz udać się do stosownego Urzędu Miasta.

Rejestracja samochodu bez karty pojazdu wymaga dodatkowych kroków. Powinieneś przedstawić wszystkie możliwe dokumenty związane z rejestracją pojazdu, a więc musisz skontaktować się z poprzednim właścicielem samochodu i postarać się o zaświadczenie z urzędu, w którym pojazd był przez niego rejestrowany.

Do tego musisz dołączyć dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o zgubieniu karty. Nie jest to bardzo skomplikowana procedura, ale jeżeli okaże się, że nie jesteś w stanie nawiązać kontaktu z poprzednim właścicielem – może ona przysporzyć naprawdę dużo problemów.

Olejna nieprzyjemna sytuacja, która może Cię spotkać, to równoczesna utrata karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Jeśli razem z kartą pojazdu zgubisz dowód rejestracyjny, to czekają Cię dosyć czasochłonne formalności. Dlaczego? Ponieważ do wydania duplikatu dowodu rejestracyjnego potrzebujesz karty pojazdu, a do wydania duplikatu karty pojazdu potrzebujesz dowodu rejestracyjnego.

Co zatem jeśli stracimy jedno i drugie? Musisz przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć stosowne oświadczenia. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Istnieje jeszcze jedna sytuacja, która wymaga od właściciela samochodu posiadania karty pojazdu – złomowanie.

 1. Zakład dokonujący złomowania samochodu unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kartę pojazdu,
 2. Arta pojazdu jest więc jednym z dokumentów potrzebnych do jego zezłomowania.
 3. Jeżeli nie posiadasz karty pojazdu, niektóre stacje mogą odmówić wykonania usługi, a inne będą wymagać od Ciebie oświadczenia o zagubieniu karty.

Z zaświadczeniem ze stacji demontażu musisz się udać do stosownego wydziału komunikacji i wyrejestrować pojazd. Tutaj powinieneś zdać kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i tablice samochodu. W tym momencie musisz mieć uregulowane wszystkie sprawy związane z OC pojazdu.

 • Arta pojazdu to bardzo ważny dokument, mimo że jest potrzebna tylko w wyjątkowych sytuacjach i nie musisz okazywać jej podczas kontroli drogowej.
 • Jeśli zgubisz kartę pojazdu lub ulegnie ona zniszczeniu, powinieneś jak najszybciej zadbać o wyrobienie duplikatu.
 • Nie jest to skomplikowana procedura, ale w określonych przypadkach może być czasochłonna.
You might be interested:  Do Kiedy Trzeba Zarejestrować Kupiony Samochód?

Dlatego nie wahaj się – im prędzej tego dokonasz, tym lepiej dla Ciebie. Brak karty pojazdu utrudni Ci jego sprzedaż, a także złomowanie, jeżeli będziesz musiał zlikwidować samochód po szkodzie komunikacyjnej. W każdej z tych sytuacji będziesz oczywiście w stanie sobie poradzić, ale czeka Cię dużo formalności i długie urzędowe procedury.

Poza tym samochód bez karty pojazdu może wzbudzać wątpliwości co do jego legalnego pochodzenia. Warto mieć świadomość tych niedogodności i zadbać o pełną dokumentację samochodu. Jako właściciel samochodu powinieneś nie tylko zadbać o kartę pojazdu. Na drodze mogą mieć miejsce najróżniejsze zdarzenia losowe, dlatego warto być przygotowanym na różne ewentualności.

Dobry pakiet ubezpieczeń to doskonałe zabezpieczenie na wypadek takich nieplanowanych zdarzeń. to podstawa – obowiązkowe ubezpieczenie chroniące Cię przed finansowymi skutkami szkody spowodowanej z Twojej winy. Dobrze jest wziąć pod uwagę również inne polisy komunikacyjne.

 • Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, jesteś narażony na wiele nieprzewidzianych wypadków.
 • Warto więc skorzystać z ubezpieczenia i, które gwarantują pełną ochronę zarówno w przypadku uszkodzenia samochodu jak i awarii, zapewniając pomoc techniczną i informacyjną.
 • Zawsze warto skontaktować się z naszą infolinią lub doradcami w placówkach CUK w celu zapoznania się z najlepszą ofertą ubezpieczenia.

Pomożemy Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie oraz dopasujemy do Twoich oczekiwań. Zapraszamy również do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń online. : Zagubiona karta pojazdu – jak rozwiązać ten problem?

Kto wydaje kartę pojazdu?

Karta pojazdu: kto wydaje? – Zgodnie z ustawą z 1999 roku obowiązek wydania karty dla nowych pojazdów spoczywa na producencie samochodu lub miejscowym przedstawicielu marki, który wprowadza auto do obrotu handlowego. W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy i niezarejestrowanych w Polsce kartę pojazdu wydaje organ rejestrujący.

Gdzie wyrobić duplikat karty pojazdu?

Podsumowanie – Choć karta pojazdu jest bardzo ważnym dokumentem, nie jest wymagane wożenie jej ze sobą — będzie jednak potrzebna m.in. przy sprzedaży samochodu. W razie jej utraty, możliwe jest uzyskanie duplikatu w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zarejestrowania danego samochodu.

 • O ile proces ten jest relatywnie prosty w przypadku pojazdu już zarejestrowanego, tak zgubienie karty przed dokonaniem rejestracji nastręcza już pewnych trudności.
 • Oszt wydania zamiennika również nie jest wysoki.
 • Jak jednak wiadomo, przepisy mogą zmienić się dość dynamicznie, dlatego warto okresowo weryfikować podobne informacje.

: Zgubiona karta pojazdu. Co zrobić i gdzie wyrobić duplikat

Jak sprawdzić czy jest karta pojazdu?

Co warto wiedzieć? – Co to jest karta pojazdu i kto musi ją mieć? –

 1. Karta pojazdu jest wydawana dla pojazdów rejestrowanych od 1 lipca 1999 r. i zawiera informacje m.in. o danych technicznych auta i jego właścicielach.
 2. Numer karty pojazdu został wydrukowany na niektórych wewnętrznych kartach i wytłoczony na tylnej karcie okładki tego dokumentu.
 3. Numer karty oraz to, czy została ona wydana, można sprawdzić także przez internet, korzystając z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl oraz aplikacji mobilnej mPojazd.
 4. Obowiązek przekazania karty pojazdu nabywcy nowego samochodu ma każdy producent czy importer działający na polskim rynku.
 5. Jeżeli karta pojazdu została wydana dla samochodu, to jej okazanie będzie niezbędne m.in. podczas jego rejestracji w wydziale komunikacji.
 6. Wydanie wtórnika karty pojazdu wiąże się z koniecznością złożenia wniosku, dołączenia do niego załączników i uiszczenia opłaty w wysokości 75,50 zł.

Kiedy nie wydaje się karty pojazdu?

Uszkodzony samochód osobowy – Wskazano również, że od 31 stycznia 2022 r. można wycofać czasowo z ruchu uszkodzony samochód osobowy. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu – wyjaśniono.

Przywrócenie do ruchu wiąże się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwala właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu” – poinformowało ministerstwo infrastruktury. Dodano, że do 31 stycznia 2022 r.

czasowo można było wycofać z ruchu wyłącznie samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.(PAP) autor: Anna Bytniewska ab/ je/ : Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne.

Jak uzyskać duplikat karty pojazdu?

Wniosek o wydanie karty pojazdu lub jej wtórnika – Aby wyrobić nową kartę pojazdu, trzeba zdać stary (uszkodzony) dokument albo złożyć oświadczenie o utracie karty pojazdu, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Related Post