Rejestracja samochodu na pomoc drogową – Samochód pomocy drogowej musi być zarejestrowany jako pojazd specjalny z kodem 504 według klasyfikacji pojazdów. Klasyfikacja znajduje się w tabeli, która stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r.
Contents
- 1 Czy pomoc drogowa się oplaca?
- 2 Czy można jeździć samochodem bez kratki?
- 3 Ile można zarobić na Autolawecie?
- 4 Jak zdobyć licencję na transport?
- 5 Ile kosztuje laweta za 1 km?
- 6 Czy pomoc drogową musi mieć kasę fiskalną?
- 7 Czy za pomoc drogowa się placi?
Ile kosztuje licencja na pomoc drogowa?
Pomoc drogowa – jakiej licencji potrzebuje? – Przeglądając zapisy Ustawy o transporcie drogowym, można znaleźć następujące sformułowanie: „Do przewozów wykonywanych w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy drogowej – stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego” Zastanawiając się zatem, jakiej licencji potrzeba będzie przy wykonywaniu usługi pomocy drogowej, należy zwrócić uwagę na wymagania, jakie Ustawodawca stawia przed firmami wykonującymi tzw.
W tym zakresie ważny jest zasięg transportu (krajowy czy międzynarodowy) oraz tonaż pojazdu (dopuszczalna masa całkowita). I tak niezarobkowy transport:– pojazdami (lub zespołami pojazdów) o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony nie wymaga uzyskiwania dodatkowych zezwoleń,– pojazdami (lub zespołami pojazdów) o dmc powyżej 3,5 tony wymaga uzyskania zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne.
W odniesieniu do przewozu wykonywanego po kraju, takie zaświadczenie uzyskuje się, po złożeniu stosownych dokumentów, w Starostwie Powiatowym na czas nieokreślony. Koszt uzyskania zaświadczenia to 500 zł. Do tej kwoty należy dodać 100 zł za każdy pojazd, który zgłosimy do zezwolenia i będziemy chcieli uzyskać na niego wypis.
Jak zarejestrować samochód na pomoc drogowa?
Rejestracja firmy – Świadczenie usług pomocy drogowej, wymaga zarejestrowania firmy. Jeśli wykonamy to zadanie, warto upewnić się, czy do świadczenia usług nie potrzebujemy pozwoleń. W przypadku pomocy drogowej nie ma takiej konieczności, pod warunkiem, że transport wykonywany jest na terenie kraju.
Czy pomoc drogowa to pojazd specjalny?
Pojazdy pomocy drogowej: diabeł tkwi w szczegółach Firma Najazdy Samochodowe Przemysław Budźko – podobnie jak inni producenci autolawet w swoich zabudowach wykorzystuje blachę aluminiową typu Lohr do pokrycia platformy i najazdów (fot. Najazdy Samochodowe Przemysław Budźko) Przyjrzymy się wybranym aspektom związanym z przygotowaniem i wyposażeniem samochodu pomocy drogowej – okazuje się, że nie jest to wcale takie proste zadanie.
- Małe i duże autotransportery znajdują zastosowanie w transporcie usługowym lub – po odpowiednim doposażeniu – służą jako pojazdy pomocy drogowej.
- W wersjach najcięższych wykorzystywane są również do podnoszenia i relokacji samochodów ciężarowych wraz z ładunkiem oraz transportu autobusów.
- Ciężarowe pojazdy pomocy drogowej nazywane są także pojazdami ratownictwa drogowego.
Mimo wielu trudności branża pomocy drogowej w Polsce stale się rozwija, na rynku usługodawców panuje duża konkurencja. Oprócz standardowego holowania w razie awarii na drodze można obecnie liczyć również na pomoc w uruchomieniu pojazdu, wymianę uszkodzonej opony, dowóz paliwa czy mniejsze naprawy. Małe i średnie platformy − takie jak np. produkowane w firmie Najazdy Samochodowe Przemysław Budźko – to uniwersalność, nowoczesny design, najlepsza wydajność i niezawodność (fot. Najazdy Samochodowe Przemysław Budźko) Pojazd pomocy drogowej Formalnie pojazdem pomocy drogowej jest pojazd specjalny, oznaczony kodem 504.
Są to pojazdy samochodowe lub przyczepy przeznaczone do wykonywania specjalnych funkcji, co oznacza konieczność dostosowania nadwozia do wykonywanych zadań oraz dysponowanie specjalnym wyposażeniem. Przygotowanie samochodu pomocy drogowej wiąże się przede wszystkim z koniecznością spełnienia wszystkich wymagań określonych przez obowiązujące przepisy.
Szczegółowe wymagania techniczne dla pojazdów pomocy drogowej określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. z 2015 r., poz.305 z późn. Autolawety produkowane w firmie Najazdy Samochodowe Przemysław Budźko to konstrukcje stalowo-aluminiowe: na stalowej konstrukcji nośnej osadzanej na podwoziu na ramie pośredniej montowane są aluminiowe trapy i aluminiowy pokład (fot. Najazdy Samochodowe Przemysław Budźko) O ile jeszcze 20 lat temu firmy w większości bazowały na używanym sprzęcie sprowadzanym z Europy Zachodniej lub na mało profesjonalnych adaptacjach pojazdów wykonywanych wręcz metodą chałupniczą, o tyle obecnie konkurencja na szeroko pojętym rynku usług związanych z pomocą drogową i holowaniem powoduje, że w naszym kraju większość firm inwestuje i używa profesjonalnego sprzętu do pomocy drogowej – autolawet lub holowników.
- Na polskim rynku pojazdów pomocy drogowej oferowane są produkty wszystkich znanych światowych marek – dotyczy to zarówno pojazdów, ich zabudów, jak i wykorzystywanego wyposażenia.
- Niestety jest również duża podaż wyposażenia (wyciągarki, oświetlenie ostrzegawcze), pochodzącego z niepewnych źródeł, które w większości nie spełnia europejskich norm bezpieczeństwa.
Osprzęt ten jest tani w zakupie, ale bywa kosztowny w dłuższej eksploatacji ze względu na awaryjność i ogólnie – słabą jakość. Firmy realizujące usługi związane z pomocą drogową mogą również zaopatrzyć się na rynku wtórnym w pojazd do tego celu przystosowany, jednak może on nie spełniać do końca oczekiwań przyszłego użytkownika – dlatego większość woli kupić pojazd bazowy i dostosować do swoich wymagań. Ciężkie holowniki ratownictwa drogowego wyposażone w obrotowy żuraw, tzw. rotator, to flagowy produkt firmy OMArS – na zdjęciu model 120T; mniejsze platformy znajdziemy w ofercie firmy MASAM (fot. OMARS) Wybieramy samochód Producenci pojazdów skupiają się głównie na wyprodukowaniu podwozia przygotowanego pod montaż zabudowy.
Po opuszczeniu fabryki trafia ono do firmy zajmującej się wykonaniem zabudowy i tam zostaje doposażone. W finalnym efekcie przynosi to korzyści finansowe producentom jak i firmom zabudowującym. Warto postawić na sprawdzonego wykonawcę zabudowy ze względu na specyficzne warunki eksploatacji i istotne kwestie związane z bezpieczeństwem – zapewniając pomoc na drodze, bierze się przecież odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych podczas wykonywania usługi.
Poszukując podwozia pod zabudowę pomocy drogowej lub lekkiej autolawety, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Powinien to być samochód dostawczy o odpowiednio dużej ładowności z napędem na tylną oś wyposażoną w podwójne koła – bliźniaki. W tym wypadku oferta podwozi jest bardzo bogata.
- Do przewożenia większych pojazdów wybiera się oczywiście podwozie samochodu ciężarowego.
- W przypadku ciężkich holowników typowym nośnikiem zabudowy będą 3- lub 4-osiowe podwozia samochodów ciężarowych z napędem kilku osi.
- Ogólną zasadą jest bazowanie na sprawdzonych, rozpowszechnionych rozwiązaniach, cenionych przez użytkowników za wytrzymałość i niezawodność.
Standaryzacja konstrukcji produktu, jakim jest samochód pomocy drogowej, możliwa jest w ograniczonym zakresie – wynika to z odrębności konstrukcyjnych poszczególnych modeli podwozi: są różne ramy, różne rozstawy osi, punktów mocowania ramy pośredniej itp. Zarówno w mniejszych samochodach pomocy drogowej, jak i w ciężkich holownikach ratowniczych przewożone narzędzia i wyposażenie powinny być przejrzyście i bezpiecznie rozmieszczone w odpowiednich szafkach i skrzynkach (fot. Tevor) Dobieramy osprzęt Samochód pomocy drogowej, aby móc skutecznie i bezpiecznie realizować swoje zadania, musi być wyposażony w odpowiedni – typowy dla takich pojazdów – osprzęt.
Wśród niezbędnych elementów wyposażenia możemy wymienić np. najazdy, wyciągarki (elektryczne lub hydrauliczne) z różnorakim osprzętem, oświetlenie robocze i ostrzegawcze, elementy do mocowania. Bezpieczne przewożenie uszkodzonego pojazdu na platformie autolawety wymaga jego odpowiedniego zabezpieczenia.
W tym celu stosowane są różnego typu pasy transportowe i akcesoria pozwalające na ich zamocowanie. Niezbędnikiem pokładowym są różnej wielkości szafki czy skrzynki do przechowywania np. pasów transportowych, narzędzi i akcesoriów. Skrzynki są mocowane do ramy pojazdu, wykonane są ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, we wnętrzu powinny mieć odpowiednie możliwości mocowania przewożonych w nich przedmiotów. Najazdy wykonywane ze wzmacnianej blachy aluminiowej; jeśli mają służyć do załadunku samochodów osobowych i dostawczych, powinny mieć nośność nie mniejszą niż 2 t i odpowiednią długość, tak aby kąt podjazdu był jak najmniejszy (fot. PROMET) Oprócz pasów, lin czy zbloczy na pokład autolawety warto zabrać również wózki transportowe – przydają się do przemieszczania pojazdów na niewielkich dystansach, np.
- Po dostarczeniu do warsztatu.
- Nie może zabraknąć różnego rodzaju wyposażenia elektrycznego, jak choćby przewody i prostowniki rozruchowe, adaptery i reduktory oraz gniazda i wtyki.
- Pompy hydrauliczne połączone z napędzającymi je przystawkami odbioru mocy, siłowniki hydrauliczne oraz rozdzielacze są istotnymi elementami każdego pojazdu pomocy drogowej wyposażonego w ruchomą platformę.
Bez nich platforma drogowa nie wykonywałaby zmiany położenia względem uszkodzonego pojazdu. Wyposażenie samochodu pomocy drogowej w ruchomą platformę umożliwiającą podejmowanie pojazdu bezpośrednio z drogi ułatwia załadunek. Najazdy (trapy) powinny ułatwiać załadunek przewożonych samochodów o różnej wielkości.
Najazdy wykonywane są zazwyczaj z antypoślizgowych profili aluminiowych o dużej wytrzymałości. Mogą być wysuwane na rolkach spod zabudowy – podczas jazdy w stanie złożonym są blokowane. Możliwość oparcia trapów na całej szerokości autolawety – regulacji ich położenia poprzecznego – pozwala na wjazd samochodami o różnych rozstawach kół.
Najazdy muszą być na tyle długie, aby kąt utworzony pomiędzy drogą a platformą ładunkową był jak najmniejszy. Ogranicza to ryzyko uszkodzenia dolnych elementów podwozia ładowanego pojazdu. Oprócz obowiązkowej wyciągarki przydatnym elementem wyposażenia może być oświetlenie robocze (fot. GrééOx) Oświetlenie Oświetlenie pojazdów jest istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo. W przypadku pomocy drogowej pojazd bezwzględnie musi być wyposażony w belkę świetlną na dachu.
- Wykorzystywane są również pojedyncze lampy ostrzegawcze – dostępne są różne wersje lamp w zależności od typu emitowanego światła: obrotowe (rotory) lub stroboskopowe.
- Zgodnie z przepisami ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy o barwie żółtej musi być widoczny ze wszystkich stron lawety z odległości co najmniej 150 m.
Niezbędny jest również zestaw świateł tylnych, które w momencie przysłonięcia świateł pojazdu holującego powinny zostać zamocowane na pojeździe ciągniętym przez lawetę. Jeśli w trakcie holowania pojawią się elementy wystające poza obrys podwozia, powinny zostać oznakowane na przemian pasami w barwach białych i czerwonych – muszą być także wyposażone w światła o barwie białej, widoczne z przodu pojazdu oraz barwie czerwonej – widoczne z tyłu lawety.
- Światła te powinny współgrać z pozostałymi światłami znajdującymi się w pojeździe oraz być ustawione w taki sposób, aby nie oślepiać innych uczestników drogi.
- Na miejscu działania potrzebne mogą być również maszty świetlne, przenośne i stałe lampy robocze.
- Przydadzą się również różnego rodzaju wsporniki i uchwyty lamp, włączniki, przetwornice, żarówki, taśmy odblaskowe i inne.
Najnowsze rozwiązania wykorzystują technologię LED. Wyciągarka to ważny element wyposażenia, bez którego większość akcji ratowniczych zakończyłaby się niepowodzeniem- takie urządzenie ma w swojej ofercie np. firma HEWEA. Wyciągarki hydrauliczne, w odróżnieniu do elektrycznych, pracują z niższymi prędkościami obrotowymi, przenosząc większe obciążenia – w ciężkich samochodach pomocy drogowej ich maksymalny uciąg sięga 20 t (fot.
- HEWEA) Wyciągarki Stosowane w samochodach pomocy drogowej wyciągarki hydrauliczne lub elektryczne muszą spełniać wymagania określone przez normę PN-EN 14492-1+A1:2009: Dźwignice – Mechanicznie napędzane wciągarki i wciągniki – Część 1: Mechanicznie napędzane wciągarki.
- Norma ta określa wymagania dotyczące wciągarek do podnoszenia i opuszczania ładunków na hakach lub innych urządzeniach ładunkowych lub poruszania (wciągania i opuszczania) ładunków na pochylniach.
We wciągarkach stosuje się zarówno liny, łańcuchy, jak i pasy. Użyty w normie termin wciągarki w zastosowaniach branżowych odnosi się częściej do urządzeń przemysłowych pozwalających na przemieszczanie ładunków w pionie, natomiast w zastosowaniach motoryzacyjnych powszechnie używa się określenia wyciągarka.
W mniejszych zabudowach montowane są przeważnie wyciągarki elektryczne. Wyciągarki hydrauliczne instalowane są w większych zabudowach, w których dzięki pokładowej instalacji hydraulicznej napędzane są także inne podzespoły, takie jak platforma hydrauliczna, wysięgnik hydrauliczny, stopy podporowe. Oba typy wyciągarek – w zależności od siły uciągu − powinny mieć starannie dobrany osprzęt.
Jest to wiele komponentów, od lin stalowych, syntetycznych i zawiesi oraz smarów do lin, poprzez prowadnice rolkowe, układacze liny, dociskacze, zblocza, pokrowce, przekaźniki, płyty montażowe, rolki, sterowanie radiowe, po przekaźniki i śruby montażowe.
Wyciągarka jest w samochodach pomocy drogowej narzędziem absolutnie niezbędnym. Powinna zostać zamontowana na szynie, tak aby możliwe było jej przemieszczanie na boki. Wynika to z prostego faktu: samochody mają zaczepy do haka holowniczego umieszczane z różnych stron – przesuwając wciągarkę w odpowiednie położenie możliwe jest wciąganie samochodu na wprost.
Tak jest znacznie bezpieczniej i wygodniej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wciągarek. Odpowiednie dobranie wciągarki ma istotny wpływ na bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji oraz na właściwy jej przebieg. Autor: Dariusz Piernikarski Zabudowy samochodowe typu autolaweta firmy Jegger z lekką, funkcjonalną wieżą poliestrową; rama i barierka ochronna z aluminium, platforma wykonana z paneli aluminiowych z frezowanymi otworami do mocowania pasów, trapy załadowcze z antypoślizgowych paneli aluminiowych o dużej nośności (fot. Jegger) : Pojazdy pomocy drogowej: diabeł tkwi w szczegółach
Jakie PKD Na pomoc drogowa?
Świadczenie usług pomocy drogowej – jaki numer PKD należy podać, aby zarejestrować działalność? – Podstawowy nr PKD dla tego rodzaju działalności to 52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy, który obejmuje m. in. świadczenie usług pomocy drogowej,
Czy na pomoc drogowa trzeba mieć licencję?
Forma działalności gospodarczej – pomoc drogowa – Przedsiębiorca planujący prowadzenie działalności gospodarczej jako pomoc drogowa może skorzystać z następujących form: jednoosobowa działalność gospodarcza oraz w postaci spółek: cywilna, jawna, komandytowa, z.o.o., akcyjna.
- Jedynym wykluczeniem jest spółka partnerska.
- Jeżeli świadczona jest pomoc drogowa jakie uprawnienia trzeba posiadać? Ustawa o transporcie drogowym (art.3 ust.2 pkt 4) odnośnie pomocy drogowej, czyli usuwaniu skutków wypadku i awarii mówi, że nie jest wymagana licencja ani też odpowiednie zezwolenia.
- Właściciel pomocy drogowej musi posiadać zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne.
Czy zawsze jest ono konieczne? Tylko w sytuacji, gdy dopuszczalna masa całkowita samochodów pomocy drogowej jest większa niż 3,5 tony. Jednak znając specyfikę świadczonych usług takie zaświadczenie będzie konieczne. Poza tym, pomoc drogowa nie potrzebuje żadnych uprawnień.
- Przedsiębiorca uzyskuje takie zaświadczenie w Starostwie Powiatowym.
- Wystarczy złożyć wniosek, dołączyć wykaz pojazdów oraz oświadczenie o zamiarze zatrudniania kierowców.
- Zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne jest wydawane na czas nieokreślony.
- Inaczej sytuacja się przedstawia w przypadku zaświadczenia na międzynarodowy przewóz drogowy które jest wydawane na pięć lat przez Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Prowadzenie działalności w formie pomocy drogowej w Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością posiadania licencji na transport międzynarodowy. uprawnienia przewoźnika międzynarodowego udzielane są na okres od 2 do 50 lat. Innym obowiązkowym dokumentem jaki musi posiadać przedsiębiorca jest certyfikowane zaświadczenie o maksymalnej dopuszczalnej ładowności pojazdu.Taki dokument trzeba będzie okazywać na stacji diagnostycznej.
Ile zarabia się na pomocy drogowej?
Ile zarabia kierowca auto lawety? – Zarobki kierowcy auto lawety wahają się od 3500 do 5500 złotych brutto, w zależności od miejsca oraz sposobu zatrudnienia. Do tej kwoty należy również doliczyć rozmaite dodatki za nadgodziny lub dodatkowe kursy. Jest to zawód bardzo trudny, ale i dostarczający ciekawych wyzwań.
Czy pomoc drogowa się oplaca?
Czy pomoc drogowa to dochodowy biznes? – Jeśli dysponujesz odpowiednią wiedzą, jesteś dyspozycyjny, a także lubisz spędzać czas za kółkiem, firma świadcząca może być dla Ciebie bardzo dochodowym biznesem. Oczywiście należy nastawić się na trudne początki, ale jest to normalne dla każdego startującego przedsiębiorcy.
Jaki samochód na pomoc drogowa?
Mimo że jako bazę lawety wykorzystuje się różne modele aut, takich jak Peugeot Boxer, Volkswagen Crafter,Renault Master i Mercedes Sprinter, do najbardziej popularnych typów wśród kierowców autolawet należy Iveco Daily, niemiecki Opel Movano i włoski Fiat Ducato. Nie bez powodu.
Czy można jeździć samochodem bez kratki?
Do 2011 r. na polskich drogach jeździło bardzo dużo samochodów osobowych z kratką. Zarejestrowanie takiego pojazdu jako ciężarowy pozwalało skorzystać z wielu ulg podatkowych, które już nie obowiązują. Czy kupując obecnie auto z kratką warto zmienić jego przeznaczenie? Z tego artykułu dowiesz się: Zgodnie z przepisami, kratkę można usunąć jedynie w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, która posiada specjalne uprawnienia.
Czy pomoc drogową musi mieć kasę fiskalną?
Czasopismo specjalistyczne Sposób na VAT Prowadzę działalność gospodarczą mam kwiaciarnię, ale nie jestem czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo posiadam lawetę, którą przewożę pojazdy, które np. uległy wypadkowi. Świadczę usługi w zakresie szeroko pojętej pomocy drogowej.
Czy taki rodzaj usług może w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia, czy mam obowiązek rejestracji, jako czynny podatnik VAT? Czy muszę mieć też kasę fiskalną, gdyby usługi były świadczone dla osoby fizycznej? ODPOWIEDŹ Czytelnik może korzystać ze zwolnienia od podatku do kwoty limitu 200.000 zł zarówno w zakresie prowadzenia kwiaciarni jak i świadczenia usług w zakresie pomocy drogowej.
Może również korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji obrotu na kasie fiskalnej. UZASADNIENIE Zwalnia się od podatku sprzedaż przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
prawnicze, doradztwa ( z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, jubilerskie, w zakresie ściągania długów, w tym faktoringu.
Powyższy katalog usług jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że dana usługa, która nie została wymieniona może korzystać z tego zwolnienia. Co do zasady, sprzedaż towarów oraz świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega obowiązkowi ewidencji na kasie fiskalnej.
- Istnieją wyjątki od tej zasady, które zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
- Na podstawie tego rozporządzenia podatnik może korzystać ze zwolnień: podmiotowego (limit do 20.000 zł) oraz przedmiotowego.
Należy zwrócić uwagę również na zawarty § 4 rozporządzenia wykaz dotyczący czynności, które nie mogą korzystać z żadnych zwolnień. Usługi świadczone w ramach pomocy drogowej nie zostały tam wymienione. Zatem, Czytelnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia do momentu przekroczenia limitu w wys.20.000 zł jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 roku.
Czy pomoc drogowa to pojazd uprzywilejowany?
Pomoc drogowa w świetle prawa – Pomoc drogowa została sklasyfikowana w nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2018 roku. W świetle prawa nie stanowi ona pojazdu uprzywilejowanego. Kierujący tego typu pojazdem nie może więc zrezygnować z przestrzegania obowiązujących każdego uczestnika ruchu drogowego przepisów.
- Nie ma on również pierwszeństwa przed innymi pojazdami, które nie muszą stwarzać mu wolnej przestrzeni, umożliwiającej swobodny przejazd.
- Pomoc drogowa nie bierze istotnego udziału w akcjach, związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ani też w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom, które zajmują wysokie stanowiska państwowe.
Pomimo tego, prawo nadaje pojazdom pomocy drogowej szczególne przywileje. Mogą one zatrzymać się na pasie, jeśli jest to konieczne do wykonania zadania. Niemniej jednak musi zostać zachowane kilka ważnych wytycznych. Samochód pomocy drogowej musi być odpowiednio oznakowany, a przez to rozpoznawalny przez innych uczestników ruchu drogowego.
Jakie pojazdy są zwolnione z tachografu?
Wyłącznie pomoc drogowa – Warto zaznaczyć, że przedmiotowe wyłączenie należy interpretować ściśle, tzn. z obowiązku instalowania i korzystania z tachografu wyłączone są pojazdy specjalistycznej pomocy drogowej. Co więcej, takie pojazdy w promieniu 100 km, mogą przewozić inne towary – i nadal nie muszą używać tachografu.
- Natomiast, gdy przekroczy 100 km, musi mieć tachograf.
- Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości: „Należy pamiętać, że w promieniu takich 100 km pojazd może być wykorzystywany do zadań niezwiązanych z pomocą drogową, np.
- Pojazd pomocy drogowej wyposażony w lawetę do przewozu unieruchomionego pojazdu może w promieniu 100 km od bazy być wykorzystywany do przewozu towarów innych niż zepsuty pojazd i będzie objęty zwolnieniem z rozporządzenia.
Takie pojazdy mogą być wyposażone w tachografy, ale w zakresie niniejszego wyłączenia nie ma obowiązku ich używania. Przejazd w charakterze „pomocy drogowej” powyżej promienia 100 km będzie wymagać zainstalowania i używania tachografu (tekst: wyjaśnienie Komisji Europejskiej w ramach projektu TRACE do rozporządzenia (WE) nr 561/2006 ułatwiające zharmonizowane egzekwowanie przepisów podczas kontroli drogowych).
Kto może prowadzić Autolawete?
Jakie prawo jazdy jest potrzebne na lawetę? – Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B jest uprawniony do prowadzenia pojazdu z lekką przyczepą. Warunkiem jest tutaj właśnie waga – maksymalnie 750 kg (hamulec najazdowy nie jest wymagany) oraz 4250 kg łącznej masy samochodu, załadunku i przyczepy.
Prawo jazdy kategorii B pozwala kierowcy zgodnie z prawem holować przyczepę powyżej wspomnianej wagi (750kg) pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie będzie większa niż 3,5 t. Jakie prawo jazdy na lawetę w przypadku przekroczenia tej wagi? Zgodnie z regulacjami ustawy o ruchu drogowym, kierowca musi w takiej sytuacji posiadać prawo jazdy kategorii B+E.
W zależności od wybranej szkoły, ceny kursu wahają się w przedziale 2000-3000 zł.
Czy trzeba mieć licencję na lawete?
Laweta – sposób na lepszy zarobek Twojego warsztatu Laweta i autolaweta – różnice To ważne zagadnienie. Laweta to tylko przyczepa transportująca samochód. Z kolei autolaweta jest pojazdem ze specjalną platformą, przeznaczonym do przewożenia innych samochodów.
- Wymogi prawne – autolaweta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5T Wystarczy prawo jazdy kategorii B.
- Do jazdy takim autem nie potrzebujesz żadnych zezwoleń ani licencji, o ile wieziesz uszkodzony lub niesprawny samochód do swojego warsztatu.
- Wystarczy, że posiadasz działalność zarejestrowaną pod kodem 45.20.Z.
Jest tylko jeden warunek – transport nie może być odpłatny (tj. nie możesz pobierać pieniędzy za taką usługę).Jeżeli natomiast tylko przewozisz auto do naprawy w innym warsztacie, wtedy należy rozszerzyć PKD swojej działalności o:- 49.41.Z – transport drogowy towarówA co z ciągnięciem przyczepy? Jeżeli dopuszczalna masa całkowita przyczepy przekracza 750 kg, to musisz mieć dodatkowo prawo jazdy kategorii B+E.
musisz mieć zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne w krajowym niezarobkowym transporcie drogowym osób lub rzeczy (jeżeli wieziesz auto tylko do swojego warsztatu). licencja krajowa na przewóz rzeczy. auto musi posiadać tachograf (sprawny oraz zalegalizowany). konieczność uiszczenia opłaty w systemie ViaToll za przejazd wybranymi odcinkami dróg.
Wymogi prawne – laweta Tu wymogi są różne, w zależności od tego, jakim autem ciągniemy przyczepę:
jeżeli dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego, a masa całkowita obu pojazdów nie przekracza 3.5T – wystarczy prawo jazdy kategorii B. jeżeli masa całkowita zespołu pojazdów przekracza 3.5T, ale nie przekracza 7 ton – konieczne jest prawo jazdy kategorii C+E.
Wymagania finansowe Obok złożenia wniosku w starostwie powiatowym, działalność w transporcie drogowym wymaga posiadania określonych zasobów finansowych. Wynoszą one odpowiednio:
9000 euro na pierwszy pojazd. 5000 euro na każdy kolejny.
Jak udowodnić że masz środki? Należy przedstawić:
dowód ubezpieczenia roczne sprawozdanie finansowe gwarancję bankową
A może pomoc drogowa? Chcesz rozszerzyć działalność swojej firmy o usługi pomocy drogowej? Pamiętaj, że w takim wypadku autolaweta musi spełniać szereg wymagań:
kabina kierowcy/nadwozie w kolorze żółtym lub z pasem wyróżniającym barwy żółtej nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu aut uszkodzonych zamontowany sygnał błyskowy (barwa żółta), widoczny z co najmniej 150 metrów hol giętki do motocykli hol sztywny do holowania pojazdu zestaw świateł tylnych do zamontowania na aucie holowanym (jeżeli światła autolawety zostaną zakryte przez przewożone auto) adnotacja w dowodzie rejestracyjnym – “pojazd specjalny”
Ty, jako właściciel firmy świadczącej usługi pomocy drogowej musisz posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Dodatkowo, firma musi posiadać następujący kod PKD:- 52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowyJeżeli chcesz działać na trasach międzynarodowych musisz mieć licencję wspólnotową, a także wypis z licencji wspólnotowej dla każdego auta.
pomoc drogowa, handel samochodami używanymi.
Ale uwaga – zakup lawety może być całkiem niegłupią inwestycją nawet jeżeli nie prowadzisz żadnego z tych biznesów. Ostatecznie, praktycznie w każdym warsztacie zdarzają się sytuacje, gdy laweta samochodowa może się przydać. Zobacz dlaczego warto zainwestować w lawetę.1.
- Szybszy dojazd do klientów warsztatu Ile razy zdarzyło Ci się, że zadzwonił do Ciebie klient z samochodem, którego z jakichś powodów nie dało się uruchomić? Nie mając holownika Ty musiałeś mu odmówić, bo nie masz sposobu na transport tego pojazdu do swojego warsztatu.
- W wielu wypadkach taka osoba niemal na pewno zrezygnuje z Twoich usług, jadąc do innego specjalisty.
A tak, korzystając z Twoich usług przy holowaniu nie tylko zapłaci Ci za sam transport, ale również za usługę wykonaną w warsztacie. Czysty zysk! 2. Holowanie – zarobek poza sezonem Poza sezonem w wulkanizacji zazwyczaj nie ma zbyt dużo pracy. To kolejny powód dlaczego warto zaoferować usługę holowania.
Jak wypromować swoją firmę? Aby kolejni klienci mogli Cię znaleźć, warto postarać się o odpowiednią prezentację usług holowania w Internecie. Jak to zrobić? Przeczytaj w naszym cyklu poświęconym promocji firmy w Sieci: -, -, |
3. Transport aut używanych Handel autami używanymi z Zachodu to ciągle jeden z najpopularniejszych sposobów na biznes w naszym kraju. Wcale nie musisz samemu zajmować się sprzedażą samochodów z drugiej ręki, by móc na tym zarobić. Osoby, które handlują samochodami często nie posiadają własnych lawet – możesz zacząć zatem zarabiać na przewożeniu aut samemu lub nawet wypożyczaniu pojazdu (ta druga opcja jest jednak dosyć ryzykowna, chyba że wypożyczasz auto zaufanym znajomym).
- Uwaga! Przepisy dotyczące lawet w Polsce są inne niż np.
- W Niemczech – warto to sprawdzić!Podsumowanie Czy warto mieć lawetę w swojej firmie? Takie auto/przyczepa może Ci się i tak kiedyś przydać – zatem, zainwestować chyba warto.
- Czy nowe czy używane – to już zależy od posiadanych zasobów finansowych.
Jakie auto wybrać? Jeżeli zamierzasz ciągać lawetę na haku, to patrz przede wszystkim na dopuszczalną masę całkowitą (DMC) przyczepy, jaką producent przewidział dla danego auta. Sprawdzą się tu pojazdy z napędem na cztery koła i z dużymi silnikami. Wadą takiego zestawu jest na pewno spore spalanie.
Z kolei w przypadku autolawet ograniczeniem jest tak naprawdę Twój budżet – na rynku, czy to nowych czy też używanych, jest całe mnóstwo pojazdów posiadających specjalistyczną zabudowę. Oczywiście, zapotrzebowanie takiego auta na paliwo też nie będzie małe – 10-12 litrów na “setkę” to rozsądne minimum z jakim możesz się liczyć.
: Laweta – sposób na lepszy zarobek Twojego warsztatu
Ile można zarobić na Autolawecie?
Zarobki kierowcy autolawety – Ciężko wskazać tutaj jakie dokładnie są zarobki kierowców autolawet. W przypadku zatrudnienia na etat, możemy otrzymać płacę stałą lub kilometrówkę. Przeglądając ogłoszenia o pracę, wynagrodzenia wahają się od 3500 zł brutto do 5500 zł brutto miesięcznie.
Jaki transport bez licencji?
Wykonywanie działalności transportowej busami do 3,5 tony nie wymaga posiadania zezwoleń i licencji. Istnieją jednak przypadki, gdy uprawnienia transportowe bus-przewoźnika będą konieczne. Mowa tu o przekroczeniu dopuszczalnej ładowności pojazdu oraz zlecaniu przewozów ładunku podwykonawcom. Co powinien widzieć przedsiębiorca aby nie narazić się na kary w tym zakresie?
-
Kogo nie obowiązuje licencja transportowa?
Reputacja, to znaczy. – Dużo bardziej subiektywna jest ocena, czy przedsiębiorca cieszy się dobrą opinią. Jak mówią przepisy – na pewno nie spełni tego warunku, jeśli został prawomocnie skazany za przestępstwa karne skarbowe lub umyślne przestępstwa przeciwko:
- Bezpieczeństwu w komunikacji, Mieniu, Obrotowi gospodarczemu, Wiarygodności dokumentów, Środowisku, Warunkom pracy i płacy.
Na licencję nie ma też co liczyć przedsiębiorca, któremu zostało wydane prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
Ile kosztuje licencja na lawete?
Cena licencji na transport krajowy Licencja na transport krajowy towarów kosztuje : 800 zł – w przypadku licencji na okres od 2 do 15 lat, 900 zł – w przypadku licencji na okres od 15 do 30 lat, 1000 zł – w przypadku licencji na okres od 30 do 50 lat.
Jak zdobyć licencję na transport?
Licencja na transport międzynarodowy – Przedsiębiorcy, którzy planują rozszerzenie swojej działalności na transport również międzynarodowy, potrzebują dodatkowych pozwoleń. Chodzi tutaj mianowicie o licencję wspólnotową. Trzeba również uzyskać wypis z takiej licencji dla każdego z pojazdów, który będzie się poruszał w ruchu międzynarodowym.
Licencję wspólnotową wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego. Jej uzyskanie uwarunkowane jest wcześniejszym uzyskaniem licencji transportowej na terenie kraju. Warto również zwrócić uwagę, że każdy pojazd, który będzie się poruszał w ruchu międzynarodowym w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, musi zostać zgłoszony wraz z wnioskiem o wydanie licencji wspólnotowej.
Pojazd nie zgłoszony nie może realizować zleceń międzynarodowych. Podsumowując, licencja transportowa to pozwolenie na prowadzenie transportu drogowego towarów i osób w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jej udzielenie uzależnione jest od sytuacji przedsiębiorcy oraz od tego, czy spełnia stawiane przez ustawodawcę warunki jej pozyskania.
Ile kosztuje laweta za 1 km?
Koszty lawety za km – Transport lawetą jest przeważnie przeliczany w oparciu o kilometry. Dlatego poniżej przybliżymy cennik z owym przelicznikiem. W pierwszej kolumnie naszej tabeli znajduje się uśredniona stawka za transport lawetą samochodu osobowego.
Cennik pomocy drogowej wynosi zwykle ponad 2,5 zł. Koszty lawety za km będą wyższe w przypadku większych aut osobowych oraz samochodów dostawczych. Ceny za transport lawetą mogą w tym wypadku wynosić ponad 3,5 zł. Najwyższy cennik pomocy drogowej obowiązuje na terenie Warszawy, Katowic, Szczecina oraz Poznania.
Cennik lawet może także obejmować transport maszyn budowlanych. Z reguły są to urządzenia o większej masie całkowitej i dużych gabarytach. Dlatego cena za transport lawetą okazuje się najwyższa. Średnie koszty lawety za km wynoszą w tym wypadku ponad 5 zł.
- Najwyższa cena dotyczy transportu na terenie Warszawy.
- Przeglądając cennik pomocy drogowej zauważymy, że cena może być też związana z limitem kilometrów.
- Oszty lawety za km mogą być atrakcyjniejsze, jeśli usługa zostaje wykonana na dużych odległościach.
- Dobrym przykładem będzie tu autolaweta zza granicy.
W tym przypadku przeważnie ustala się minimalny limit kilometrów. W czwartej kolumnie tabeli wskażemy koszty lawety za km, w przypadku transportu zagranicznego, na minimum 1 000 km. W tym przypadku wynajem lawety może kosztować nawet poniżej 2,5 zł/km.
Czy pomoc drogową musi mieć kasę fiskalną?
Czasopismo specjalistyczne Sposób na VAT Prowadzę działalność gospodarczą mam kwiaciarnię, ale nie jestem czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo posiadam lawetę, którą przewożę pojazdy, które np. uległy wypadkowi. Świadczę usługi w zakresie szeroko pojętej pomocy drogowej.
Czy taki rodzaj usług może w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia, czy mam obowiązek rejestracji, jako czynny podatnik VAT? Czy muszę mieć też kasę fiskalną, gdyby usługi były świadczone dla osoby fizycznej? ODPOWIEDŹ Czytelnik może korzystać ze zwolnienia od podatku do kwoty limitu 200.000 zł zarówno w zakresie prowadzenia kwiaciarni jak i świadczenia usług w zakresie pomocy drogowej.
Może również korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji obrotu na kasie fiskalnej. UZASADNIENIE Zwalnia się od podatku sprzedaż przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
prawnicze, doradztwa ( z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, jubilerskie, w zakresie ściągania długów, w tym faktoringu.
Powyższy katalog usług jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że dana usługa, która nie została wymieniona może korzystać z tego zwolnienia. Co do zasady, sprzedaż towarów oraz świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega obowiązkowi ewidencji na kasie fiskalnej.
Istnieją wyjątki od tej zasady, które zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na podstawie tego rozporządzenia podatnik może korzystać ze zwolnień: podmiotowego (limit do 20.000 zł) oraz przedmiotowego.
Należy zwrócić uwagę również na zawarty § 4 rozporządzenia wykaz dotyczący czynności, które nie mogą korzystać z żadnych zwolnień. Usługi świadczone w ramach pomocy drogowej nie zostały tam wymienione. Zatem, Czytelnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia do momentu przekroczenia limitu w wys.20.000 zł jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 roku.
Czy za pomoc drogowa się placi?
Pomoc drogowa w niektórych przypadkach jest darmowa. Od czego zależy to, czy korzystając z holowania otrzymamy rachunek? Na jaki wydatek należy się przygotować, jeśli usługa okaże się płatna? – Materiał partnera. Kolizja lub awaria auta zawsze wiążą się dla kierowcy z dużym stresem.
Jego źródłem w sporej części są koszty, z jakimi wiąże się naprawa samochodu oraz jego odholowanie z miejsca zdarzenia. Warto jednak pamiętać, że usługi pomocy drogowej nie zawsze są płatne. W wielu sytuacjach kierowca za holowanie nie zapłaci ani grosza. Kiedy jednak jest to możliwe? Kto powinien liczyć się z tym, że pomoc drogowa wystawi mu rachunek? Jaka kwota może na nim się znaleźć? To wyjaśniamy w nowym artykule.
Pomoc drogowa w niektórych przypadkach jest darmowa. Od czego zależy to, czy korzystając z holowania otrzymamy rachunek? Na jaki wydatek należy się przygotować, jeśli usługa okaże się płatna?