Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jak Zarejestrować Samochód Z Ciężarowego Na Osobowy?

Jak Zarejestrować Samochód Z Ciężarowego Na Osobowy?

0 Comments

Jak Zarejestrować Samochód Z Ciężarowego Na Osobowy
Chcąc przerejestrować samochód ciężarowy na auto osobowe należy przedstawić w wydziale komunikacji świadectwo homologacji i zaświadczenie o przebudowie pojazdu. Nie obejdzie się też bez wizyty na stacji kontroli pojazdów.

Ile kosztuje zmiana z ciężarowego na osobowy?

Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy – najważniejsze wiadomości – Przerobienie samochodu zarejestrowanego jako ciężarowy nie jest skomplikowane. Jak zawsze musimy pamiętać jednak, że tę kwestie regulują przepisy prawa. Zmiany powinniśmy rozpocząć od wizyty w wykwalifikowanym zakładzie, następnie powinniśmy udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, a na koniec do Wydziału Komunikacji.

Pamiętajmy, że zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy oznacza zmianę jego przeznaczenia. Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy to koszt około 181 zł. Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy oznacza konieczność wizyty w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i w wydziale komunikacji.

: Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy

Ile kosztuje demontaż kratki w samochodzie?

Zobacz, czy opłaca Ci się demontować kratkę w samochodzie publikacja 2006-06-23 12:55 Drogi Czytelniku! Jak pamiętasz, maj zaczynał się w tym roku oczekiwanym przez nas wszystkich długim weekendem. Kto mógł czym prędzej pakował się i wyjeżdżał z miasta odetchnąć świeżym powietrzem.

Także i mi udzieliła się ta urlopowa atmosfera. Postanowiłem odpocząć na łonie natury. Z zapałem przystąpiłem więc do pakowania swojego samochodu. Spakowałem już większość bagaży i właśnie wtedy przypomniałem sobie o wędkach, które zostały w garażu. Oczywiście to była ostatnia rzecz, jaką chciałbym zostawić w domu.

Jak zarejestrować auto z USA

Jakież było moje zdumienie, kiedy okazało się, że wędki nie mieszczą się do bagażnika z powodu kratki! Teraz dopiero zaczęło się dla mnie prawdziwe pakowanie. Wszystkie tak skrzętnie poukładane bagaże znalazły się z powrotem na chodniku, a ja przez dłuższy czas męczyłem się nad bezpiecznym ulokowaniem sprzętu wędkarskiego w bagażniku.

 • Właśnie wtedy obiecałem sobie, że na kolejny długi weekend pojadę już bez kratki.
 • Zanim jednak zabrałem się za jej demontaż, postanowiłem przeanalizować skutki zdjęcia kratki.
 • Chcę się nimi z Tobą podzielić, bo być może Ty także zastanawiasz się nad jej usunięciem.
 • Przede wszystkim trzeba zauważyć, że zdjęcie kratki powoduje zmianę kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy,
You might be interested:  Ile Wynosi Ulga Na Samochód Dla Osoby Niepełnosprawnej?

Czy zatem demontaż kratki nie spowoduje przypadkiem konieczności dokonania korekty VAT naliczonego, odliczonego przy zakupie pojazdu? Mam dla Ciebie (i dla siebie również) dobrą wiadomość! W uptu nie ma przepisu, który nakazywałby nam w tym przypadku dokonanie korekty odliczonego VAT.

 • Warunkiem jest jednak, aby samochód został nabyty przed 22 sierpnia 2005 r.
 • Czyli przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących odliczania VAT od zakupu pojazdów,
 • Ja swój samochód nabyłem w marcu 2004 r., więc problem z korektą mnie nie dotyczy.
 • Jeśli jednak kupiłeś swój samochód po 22 sierpnia 2005 r.

, a Twoje prawo do pełnego odliczenia VAT wynika z zaświadczenia wydanego przez stację kontroli pojazdów (Twój samochód jest pojazdem, o którym mówi art.86 ust.4 pkt 1-4 uptu) – to wówczas zdjęcie kratki spowoduje, że będziesz musiał dokonać korekty odliczonego VAT,

Podobnie będzie w sytuacji, kiedy masz możliwość odliczania VAT z faktur leasingowych (po uprzedniej rejestracji umowy leasingu w urzędzie skarbowym). Zdjęcie kratki powoduje także inne – niepodatkowe konsekwencje. Pamiętaj, że kratki nie możesz usunąć samodzielnie, chociaż jest to czynność prosta technicznie (wystarczy odkręcić cztery śrubki).

Samowolne zdjęcie kratki jest niedozwoloną ingerencją w konstrukcję pojazdu ciężarowego. Może to skutkować zatrzymaniem Ci dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Jak zatem należy usunąć kratkę, aby nie narazić się na kłopoty? Aby tego dokonać, powinieneś udać się do firmy, która prowadzi działalność w zakresie zmian konstrukcyjnych pojazdów.

 1. Tylko oni mogą usunąć kratkę z Twojego samochodu.
 2. Sama fizyczna likwidacja kratki nie oznacza, że Twój samochód automatycznie stracił status ciężarówki.
 3. Aby tak się stało, powinieneś (po usunięciu kratki) pojechać do stacji diagnostycznej, w której musisz wykonać przegląd techniczny (pamiętaj, aby zabrać ze sobą fakturę VAT dokumentującą demontaż kratki).
You might be interested:  Jak Wyrejestrować Samochód Bez Ważnego Oc?

Dopiero po wykonaniu tych czynności możesz udać się do swojego wydziału komunikacji i dokonać zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Nie muszę Ci mówić, że za wszystkie te czynności trzeba zapłacić, Prosta (wydawałoby się) czynność zdjęcia kratki to wydatek w granicach 300 – 400 zł.

 • Jeśli podobnie jak ja do ceny demontażu kratki będziesz zmuszony doliczyć dodatkowo koszt zainstalowania pasa bezpieczeństwa i zagłówka dla piątego pasażera – całkowity koszt tej operacji może wynieść nawet 1000 zł.
 • Czy zatem opłaca się demontować kratkę? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam.
 • Ja natomiast muszę swoją kratkę polubić.

Rafał Kuciński redaktor poradnika „VAT w praktyce” Tekst pochodzi z Poradnika „ VAT w praktyce “. www.vatwpraktyce.pl Źródło: Tematy Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu : Zobacz, czy opłaca Ci się demontować kratkę w samochodzie

Czy kratka jest obowiązkowa?

– od 01.05.2009r. samochody homologowane jako ciżarowe kratki nie muszą mieć, Badanie samochodu ciżarowego o dmc do 2,5t, który nie posiada kratki a w dowodzie rejestracyjnym w pozycji K jest wpisany numer świadectwa homologacji typu pojazdu wydanego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r.

Podstawa prawna: Warunki techniczne pozycja 305 z dnia 5 marca 2015 Informacja o homologacji: Dział VI paragraf 58 punkt 3

– od 13.03.2003r. do 29.04.2009r. kratka jest obowiązkowa i ma określone wymagania techniczne – pełna do 80 % wysok, oczko nie większe niż 10×10, obrzeże 5 cm, odpowiednia wytrzymałość.

Podstawa prawna: Warunki techniczne DU 32 z grudnia 2002

– po dniu 29.05.1999r. do 13.03.2003r.kratka obowiązuje uwaga w rozporządzeniu z 1 kwietnia 1999r. nie określono wymagań technicznych kratki.

Podstawa prawna: Warunki techniczne z 01 kwietnia 1999

– do dnia 29.05.1999r. kratka nie obowiązuje w samochodach objętych świadectwem homologacji typu pojazdu.

You might be interested:  Jak Wyrejestrować Samochód Po Szkodzie Całkowitej?

Podstawa prawna: Warunki techniczne z 01 lutego 1993 (brak zapisu odnośnie kratki)

Czy samochód ciężarowy musi mieć przegrodę?

W samochodach ciężarowych przestrzeń ładunkowa musi być oddzielona trwałą przegrodą odpowiedniej wytrzymałości. Na pytania Czytelników odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Czy to prawda, że uległy zmianie przepisy dotyczące obowiązku wyposażenia pojazdu w kratkę oddzielającą pasażera od przestrzeni ładunkowej w samochodzie ciężarowo-osobowym? – Tak, ustawodawca dokonał zmian w tym zakresie.

Znajdują się one w Dzienniku Ustaw nr 23 z 2003 r. – Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W samochodach ciężarowych przestrzeń ładunkowa musi być oddzielona trwałą przegrodą odpowiedniej wytrzymałości (przyp. do grup samochodów ciężarowych zalicza się także samochody ciężarowo-osobowe).

Obowiązek ten dotyczy pojazdów zarejestrowanych pierwszy raz po 28.05.1999 r. Ponadto ustawodawca wyszczególnił wymagania, jakim powinna odpowiadać przegroda w samochodzie ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 tony. Po pierwsze powinna pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią.

 • Dopuszcza się, by odległość między elementami przegrody wynosiła nie więcej niż 100 mm w dowolnych wzajemnie prostopadłych kierunkach.
 • Ponadto odległość od przegrody do ścian wewnętrznych bocznych oraz sufitu pojazdu nie powinna przekraczać 50 mm.
 • Przegroda powinna wytrzymać równomiernie przyłożone na całej powierzchni równoległe do osi pojazdu obciążenie, które odpowiada dwukrotnej masie ładunku przewidzianego do umieszczenia w przestrzeni ładunkowej.

Materiały promocyjne partnera

Jak zwiększyć liczbę miejsc w samochodzie?

Zmiana rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy, usunięcie kraty czy zmiana ilości miejsc siedzących. Zmian konstrukcyjnych w samochodzie można dokonać tylko w uprawnionych do tego warsztatach. Po przeprowadzeniu zmian w warsztacie, konieczne jest badanie techniczne w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Related Post