Po śmierci właściciela pojazdu udaj się do notariusza i urzędu – Samochód po zmarłym możemy sprzedać lub w celu późniejszego jego wyrejestrowania, zezłomować albo przerejestrować, aby pozostawić go w gospodarstwie domowym. W celu przerejestrowania konieczna jest wizyta w wydziale komunikacyjnym. Niezbędne są nam także dokumenty:
wniosek o rejestrację pojazdu, dokument tożsamości, dowód własności pojazdu – poświadczenie notarialne, orzeczenie sądu bądź spisany jeszcze przed śmiercią akt darowizny, opcjonalnie kartę i dowód rejestracyjny pojazdu.
Jeśli chcemy pojazd kompletnie wyrejestrować, to musimy go uprzednio zezłomować. Zezłomowania również jednak nie dokonamy bez poświadczenia własności pojazdu, a więc również w tym przypadku konieczna jest wizyta najpierw u notariusza, a jeśli ten odmówi poświadczenia, to w sądzie. Dopiero z dowodem zezłomowania pojazdu, udajemy się do urzędu, by pojazd wyrejestrować.
Contents
Co się dzieje z samochodem po śmierci wlasciciela?
Do kogo należy samochód po śmierci właściciela? – Samochód wchodzi w skład masy spadkowej, więc prawo własności do samochodu nabędą osoby, które są spadkobiercami. Mogą to być spadkobiercy testamentowi, czyli ustanowieni w ostatniej woli zmarłego lub spadkobiercy urzędowi, czyli osoby dziedziczące na mocy odpowiednich ustaw.
- Niezależnie od sposobu dziedziczenia każde prawo do spadku musi być potwierdzone przez sąd lub notariusza.
- Tak więc, gdy umiera właściciel samochodu jego żona, dzieci, rodzeństwo lub dalsza rodzina, która chce uznania prawa do samochodu musi udać się do sądu lub notariatu i złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania spadkowego.
Mając wyrok sądowy lub akt notarialny poświadczający nabycie spadku nowy właściciel może dowolnie dysponować samochodem: przerejestrować i używać, wyrejestrować, sprzedać. Sprzedaż w oparciu o umowę cywilnoprawną nie jest trudną i skomplikowaną czynnością, jednak w przypadku pozostałych działań warto poznać ich mechanizmy i procedury, których należy dochować.
Czy można jezdzic samochodem zarejestrowanym na zmarlego?
Co powinno stać się z OC po śmierci właściciela samochodu? Każdy samochód przypisany jest do właściciela albo kilku współwłaścicieli. Problem pojawia się, kiedy jeden z nich umiera. Co wtedy dzieje się z samochodem? Jak wygląda sprawa z OC? Podpowiadamy, jak wygląda procedura w razie śmierci właściciela samochodu.
Ubezpieczenie OC to obowiązkowa formalność, którą musi dopełnić każdy właściciel auta. Nawet jeśli pojazd nie jest na co dzień użytkowany, powinien mieć wykupioną ochronę w wybranym towarzystwie. Sprawy nieco się komplikują, kiedy do polisy OC dopisywani są współwłaściciele w ramach oszczędności i zbierania zniżek, a po jakimś czasie dochodzi do śmierci jednego z osób wpisanych do ubezpieczenia.
Pojawia się wiele wątpliwości: co z samochodem po śmierci właściciela, czy można z niego korzystać, kto powinien zapłacić za kolejną składkę polisy na 12 miesięcy? Wyjaśnimy Ci to w dalszej części artykułu. Śmierć właściciela samochodu nie jest jednoznaczna z wygaśnięciem automatycznym polisy OC.
Sprawa wygląda podobnie jak w przypadku innych dziedziczonych cennych przedmiotów. Proces może przebiegać na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest dziedziczenie ustawowe. To sytuacja, w której zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. W polskim prawie przewiduje się jednak pewne zasady, co do przekazania dalszego majątku.
To ściśle określona kolejność osób, które dziedziczą spadek. Pierwsza grupa to najbliżsi, czyli małżonek oraz dzieci. Ile dziedziczy żona po mężu, a ile dzieci? Wszyscy otrzymują spadek w równych częściach, ale małżonek nie może otrzymać mniej niż 1/4 całości spadku.
W dalszej kolejności ustawowo spadek otrzymują m.in. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, a także pasierbowie zmarłego. Wszystko to jest ustalone prawnie, dlatego konieczne jest postępowanie spadkowe po śmierci ojca, męża czy dziadka. Nic nie dzieje się tu automatycznie. Drugą możliwością jest tzw. dziedziczenie na podstawie testamentu.
To znacznie wygodniejsze, bo na podstawie dokumentu można stwierdzić, kto otrzymuje spadek. W każdej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego lub wizyty u notariusza, nawet jeśli ktoś z rodziny otrzymuje wyłącznie samochód w spadku i nic poza tym.
Wiesz już jak wygląda dziedziczenie samochodu po mężu, ojcu czy dziadku w teorii. Jeśli właściciel zmarł, trzeba jednak dopełnić wszelkich formalności. Nie wystarczy sam testament do przepisania samochodu na inne nazwisko. Potrzebne jest udokumentowany fakt dziedziczenia w postaci postanowienia sądu albo aktu poświadczenia dziedziczenia wydanego przez notariusza.
Tylko w taki sposób, można załatwić formalności. Kiedy nowy właściciel otrzymuje samochód po zmarłej osobie, umowa OC także zostaje przepisana. Tu jednak jest pewna sprawa, o której nie można zapomnieć. To brak automatycznego przedłużenia się polisy OC na kolejne 12 miesięcy,
Spadkobierca musi pamiętać o wykupieniu nowego ubezpieczenia i dopełnieniu formalności. Warto zaznaczyć, że nawet jeden dzień przerwy w OC może skutkować karą pieniężną. A ta nie jest niska. Spadkobierca ma też drugą opcję, a mianowicie złożenie wypowiedzenia OC. To sytuacja, w której znalazł on bardziej atrakcyjną ofertę albo po prostu chce rozwiązać współpracę z dotychczasowym towarzystwem.
Trzeba zachować ciągłość OC, a także nie doprowadzić do sytuacji podwójnego ubezpieczenia, co jest zwyczajnie nieopłacalne. Zwracaj uwagę na terminy i dopełnienie formalności. Warto zaznaczyć, że zmiana właściciela auta może być podstawą do rekalkulacji składki w towarzystwie ubezpieczeniowym.
- Iedy wszystkie formalności związane z postępowaniem spadkowym zostaną załatwione, a polisa OC po poprzednim właścicielu przejęta, zakład weźmie pod uwagę nowe czynniki.
- Cena ubezpieczenia może się zmienić.
- Właśnie dlatego warto rozejrzeć się za inną ofertą, być może bardziej opłacalną.
- Teraz nie musisz robić tego osobiście albo porównywać ubezpieczenia OC w wielu towarzystwach, kontaktując się z każdą firmą osobno.
Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online albo zadzwonisz do CUK Ubezpieczenia. Nie zawsze jednak sprawa jest tak prosta, że właściciel samochodu pozostawił po sobie testament. Często więc prowadzone jest postępowanie spadkowe, które może trwać miesiącami lub też latami, w zależności od stopnia skomplikowania.
- Iedy będzie zbliżać się termin wygaśnięcia polisy OC, trzeba ją opłacić i zadbać o to, aby samochód posiadał obowiązkowe ubezpieczenie.
- To jest za to odpowiedzialny? Do momentu rozwiązania sprawy, wszyscy potencjalni spadkobiercy powinni opłacić ubezpieczenie OC.
- Nie można doprowadzić do ani jednego dnia przerwy w polisie.
Jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana, sąd będzie szukał osób, którzy są potencjalnymi spadkobiercami. Nie zawsze jest to oczywiste, bo czasem właściciele samochodu nie mają bliskiej rodziny, dlatego konieczne jest dotarcie do dalszych krewnych.
Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju dziedziczenia majątku doszło, trzeba mieć formalnie udokumentowane przejęcie spadku, Tylko wtedy możliwe jest przerejestrowanie samochodu po śmierci właściciela. Trzeba wybrać się do wydziału komunikacji w odpowiednim urzędzie (w zależności od miejsca zamieszkania) wraz z kompletem niezbędnych dokumentów.
Należą do nich akt poświadczenia dziedziczenia wydanego przez notariusza albo postanowienie z sądu, wniosek o rejestrację pojazdu, dokument tożsamości, ważna polisa OC, dowód rejestracyjny i ewentualnie karta pojazdu. Załatwienie tych formalności nie jest darmowe i warto je zrobić jak najszybciej, choć nie ma w prawie konkretnego terminu.
- Za przerejestrowanie samochodu po zmarłym właścicielu trzeba zapłacić 180,50 złotych.
- Skąd się bierze ta kwota? To cena za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych i opłata ewidencyjna.
- Jeśli nie są konieczne nowe tablice, kwota ta będzie niższa.
- Samochód można także sprzedać albo zezłomować i wyrejestrować.
Wtedy także konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Dobrowolne ubezpieczenia takie jak AC, NNW czy assistance to dodatkowe umowy, które mógł zawrzeć zmarły. Tu nie ma większego problemu, bo z reguły wygasają one wraz z konkretnym dniem lub kończą się w momencie śmierci właściciela samochodu.
Co więcej, ubezpieczenia dobrowolne można też kupić w trakcie trwania postępowania spadkowego, kiedy potencjalni spadkobiercy korzystają z auta. Co się stanie, jeśli dojdzie do szkody? Do momentu zakończenia spraw sądowych, trzeba będzie poczekać na wypłatę odszkodowania. W teorii przysługuje ono ubezpieczonemu, a formalnie nie ma nowego właściciela samochodu.
Jedną z częstych wątpliwości u bliskich poprzedniego właściciela auta jest użytkowanie samochodu zmarłego, Można się nim poruszać bez problemu. Nie ma przeciwwskazań do użytkowania samochodu po zmarłym właścicielu, np. przez potencjalnych spadkobierców.
- Trzeba pamiętać o tym, aby sprawa spadkowa została uregulowana, a także było opłacone OC.
- W wyjątkowej sytuacji, kiedy dojdzie do szkody, polisa może zostać przepisana na faktycznego użytkownika auta albo spadkobierców.
- Wtedy to oni ponoszą odpowiedzialność za stłuczkę, kolizję czy wypadek.
- Jeśli jesteś współwłaścicielem auta, a właściciel zmarł, sytuacja nadal wygląda podobnie.
O tym, kto dziedziczy samochód, świadczy testament albo ustawa. Nabycie spadku musi być potwierdzone notarialnie albo sądowo. To samo dotyczy sytuacji, kiedy nastąpi śmierć współwłaściciela samochodu, Jego udziały stanowią część spadku, dlatego konieczne jest przeprowadzenie postępowania.
Do momentu orzeczenia sądu czy też potwierdzenia formalności u notariusza, nikt nie może sprzedać samochodu. Spadkobierca lub żyjący współwłaściciel auta musi też pamiętać o ubezpieczeniu OC. Aby zachować ciągłość ubezpieczenia, nie musisz wychodzić z domu. Zadzwoń na infolinię albo skorzystaj z kalkulatora online,
CUK Ubezpieczenia ma też placówki w całym kraju. Zapraszamy do kontaktu!
Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu po zmarłej osobie?
Użytkowanie samochodu po śmierci właściciela – Śmierć osoby bliskiej jest ogromnym przeżyciem. W tej trudnej sytuacji, bardzo często musimy także stawić czoła przyziemnym rzeczom i dopełnić wielu formalności. Wówczas powstaje także wiele wątpliwości dotyczących swobodnego korzystania z dóbr zmarłego. Cała procedura będzie nieco prostsza w przypadku, kiedy dotychczasowy właściciel zostawił testament, a w nim ustanowił spadkobiercę. Wówczas wystarczy dokonać poświadczenia notarialnego na podstawie ostatniej woli zmarłego, by nabyć prawa chociażby do jego pojazdu.
Czy trzeba przerejestrować samochód po śmierci właściciela?
Aby przerejestrować samochód, należy w pierwszej kolejności odziedziczyć auto. Masz prawo do pojazdu w przypadku, gdy zmarły umieści Cię w testamencie lub zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego. Po zakończeniu postępowania spadkowego możesz udać się do wydziału komunikacji, aby przerejestrować samochód.
Kto może sprzedać samochód po śmierci właściciela?
Podsumowanie –
- Jeżeli pojazd miał współwłaścicieli, zgodnie z prawem – aby stać się wyłącznymi właścicielami, muszą oni spłacić spadkobierców zmarłej osoby w zamian za zrzeczenie się przez nich prawa własności do samochodu.
- Współwłaściciele mogą spisać oświadczenie, na mocy którego po śmierci jednego z nich własność do auta przechodzi na pozostałych.
- Jeżeli zmarły pozostawił po sobie testament, prawo do własności pojazdu jest dziedziczone przez wskazane osoby właśnie na mocy takiego dokumentu.
- Jeśli testamentu nie było, dziedziczenie odbywa się w oparciu o ustawę, a głównymi spadkobiercami są małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo zmarłej osoby.
- Aby sprzedać samochód po zmarłej osobie, nowy właściciel (spadkobierca) musi wcześniej przerejestrować pojazd na siebie, aby w pełni dysponować prawami do auta.
- Po śmierci męża lub żony, współmałżonek, który odziedziczył pojazd w spadku, ma prawo go sprzedać. Jest to jednak możliwe dopiero po zakończeniu sądowego postępowania spadkowego.
- Ubezpieczenie OC nie wygasa automatycznie w momencie śmierci dotychczasowego właściciela pojazdu. Polisa – razem z prawem własności – przechodzi na spadkobierców i to na nich ciąży obowiązek opłacania dalszych składek.
- Polisa OC traci swoją ważność w momencie wygaśnięcia umowy ubezpieczeniowej. Nowy właściciel może przedłużyć dotychczasową polisę lub wykupić nową, u innego ubezpieczyciela.
- Aby pozbyć się odziedziczonego w spadku samochodu, można zdecydować się na jego zezłomowanie i wyrejestrowanie. W takim przypadku polisa OC dla danego pojazdu przestaje obowiązywać.
Co zrobić z prawem jazdy po śmierci?
Śmierć właściciela pojazdu. Niezbędne formalności Regina Skibińska 29 grudnia 2015, 7:21 Fot: Archiwum Polskapresse Jeżeli właściciel samochodu umrze, to do czasu zakończenia postępowania spadkowego jego bliscy nie mogą nic zrobić z pojazdem. Niektórzy próbują sprzedać auto z datą wsteczną i sfałszowanym podpisem zmarłego, ale takie działanie jest niezgodne z prawem. Fot: Archiwum Polskapresse W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, które daje podstawę do przerejestrowania pojazdu. Postępowanie można przeprowadzić w sądzie, a można też u notariusza sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.
Następnie można przerejestrować na siebie samochód. OC nie wygasa po śmierci właściciela Spadkobiercy najwięcej wątpliwości mają w związku z polisą OC. Umowa ta nie wygasa automatycznie po śmierci właściciela auta. Na spadkobierców przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy.
Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione, wcześniej wypowie ją na piśmie. Spadkobiercy powinni poinformować ubezpieczyciela o śmierci właściciela pojazdu.
Jeżeli polisa wygaśnie przed zakończeniem sprawy spadkowej, to trzeba ją odnowić, niezależnie do tego, że oficjalnie auto nie ma właściciela, gdyż ubezpieczenie OC pojazdu musi mieć zachowaną ciągłość. Kodeks cywilny stanowi, że do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe.
Oznacza to, że nie tylko muszą opłacać składki, ale gdy ich nie opłacą, solidarnie zapłacą karę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli sprawy spadkowe zostaną zakończone przed końcem umowy ubezpieczenia, to nowy właściciel auta może wypowiedzieć umowę i kupić polisę w innym towarzystwie.
- Umowę można wypowiedzieć w placówce ubezpieczyciela, listem poleconym, można też złożyć stosowne oświadczenie u agenta ubezpieczeniowego.
- Po przejściu prawa własności auta w drodze dziedziczenia na nowego właściciela, jeśli umowa nie została wypowiedziana, zakład ubezpieczeń może przeliczyć składkę, dostosowując ją do nowego właściciela, z uwzględnieniem przysługujących mu zniżek czy zwyżek.
Ubezpieczyciel nie musi jednak z własnej inicjatywy dokonywać rekalkulacji składki. Jeśli spadkobierca uzna, że to w jego interesie jest przeliczenie składki, gdyż ma dobrą historię szkodową, może złożyć taki wniosek. Wtedy towarzystwo będzie musiało przeliczyć składki.
Nowy właściciel pojazdu ma obowiązek podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki. Jeżeli nowy właściciel nie wypowie umowy ubezpieczenia OC, to ulega ona rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta.
W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia i najpóźniej w tym dniu trzeba kupić nową polisę. AC, NWW i assistance Ubezpieczenia dobrowolne zależą od tego, co zapisane jest w umowie. Przeważnie wygasają one z upływem okresu, na który zostały zawarte albo wygasają po śmierci właściciela auta.
Kto płaci OC po śmierci właściciela?
Śmierć właściciela pojazdu nie powoduje, że OC wygasa. Ochrona ubezpieczeniowa trwa, a do opłacenia kolejnej składki na OC zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego. Śmierć właściciela pojazdu nie oznacza, że z samochodu nie można dłużej korzystać. Nie jest to równoznaczne z przerwaniem okresu ochrony wynikającej z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Warto wiedzieć, co spadkobierca powinien zrobić w takiej sytuacji.
Czy można zezłomować auto bez właściciela?
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zezłomowanie samochodu 2022 –
- Czy można zezłomować samochód bez silnika? Samochód można oddać na złom w całości lub niekompletne. Niekiedy warto wyjąć sprawne jeszcze części i sprzedać je oddzielnie. Jest to bardziej opłacalne finansowo. Jednak trzeba liczyć się z tym, że oddając na złom niekompletny samochód, będzie naliczona opłata za każdy brakujący kilogram masy pojazdu z dowodu rejestracyjnego. Cena nie jest wysoka – wynosi od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Jeżeli opłaca się sprzedać części samodzielnie, warto z tego skorzystać.
- Czy możliwe jest zezłomowanie samochodu bez zgody współwłaściciela lub po jego śmierci? W przypadku, gdy dwóch współwłaścicieli pojazdu nie zgadza się w kwestii jego zezłomowania, jeden z nich nie może sam oddać go do kasacji. Wymagana jest pisemna zgoda drugiego właściciela. Jeżeli współwłaściciel zmarł, część jego własności przechodzi na spadkobierców. Wtedy oni stają się współwłaścicielami samochodu, a do przeprowadzenia złomowania pojazdu jest wymagana ich pisemna zgoda. Jeżeli auto nie nadaje się do jazdy i wszyscy właściciele zgadzają się w tej kwestii, nie pozostaje nic innego, jak tylko udać się do legalnej stacji demontażu. Może się tam wybrać tylko jeden ze współwłaścicieli, jeśli posiada pisemne pełnomocnictwa wystawione przez pozostałych spadkobierców.
- Czy ubezpieczenie OC wiekowego samochodu jest drogie? Zwykle tak. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej proponują właścicielom nowszych aut niższą składkę OC, ponieważ uważają je za bezpieczniejsze. W związku z tym może się okazać, że zakup ubezpieczenia na kolejny rok dla wiekowego samochodu będzie zupełnie nieopłacalny finansowo. Wtedy warto pomyśleć o zezłomowaniu pojazdu.
- Czy zamiast złomowania można czasowo wyrejestrować samochód osobowy? Niestety, ale samochodów osobowych nie można czasowo wyrejestrować z ruchu. Możesz złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta, jeśli zostało zniszczone w kraju lub za granicą. Podobnie wywóz albo sprzedaż pojazdu do innego kraju również skutkuje wykreśleniem go z CEPiK.
- Jakie pojazdy można czasowo wyrejestrować z ruchu drogowego? W Polsce czasowo można wyrejestrować z ruchu autobus, ciągnik samochodowy, samochód ciężarowy i przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t; a także pojazdy specjalne. Wycofanie jednego z nich na 2 miesiące kosztuje 80 zł. Ten termin można przedłużyć do 48 miesięcy po uregulowaniu dodatkowych opłat.
- Jakie marki i modele samochodów są najczęściej złomowane w Polsce? W 2021 r. z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEK) w wyniku zezłomowania w stacjach demontażu wykreślono 485,5 tys. samochodów osobowych. To o około 80 tys. więcej niż w 2020 r. Najczęściej demontowane były auta wyprodukowane pod koniec ubiegłego wieku – z roczników 1999 (73 tys. egzemplarzy), 2000 (63,1 tys.) i 1998 (55,4 tys.). Top 10 najczęściej złomowanych marek w 2021 r. w Polsce
- Opel – 74,1 tys.,
- Volkswagen – 64,2 tys.,
- Fiat – 52,5 tys.,
- Renault – 48,4 tys.,
- Ford – 43,7 tys.,
- Audi – 21,5 tys.,
- Daewoo – 21,3 tys.,
- Peugeot – 21 tys.,
- Seat – 16,5 tys.,
- Skoda – 15,5 tys.
Top 10 najczęściej złomowanych modeli w 2021 r. w Polsce
- Opel Astra – 30,9 tys.,
- Volkswagen Golf – 23,9 tys.,
- Fiat Seicento – 17,6 tys.,
- Ford Focus – 17,2 tys.,
- Opel Corsa – 17,2 tys.,
- Volkswagen Passat – 16,9 tys.,
- Opel Vectra – 15,6 tys.,
- Volkswagen Polo – 14,4 tys.,
- Fiat Punto – 13,9 tys.,
- Ford Mondeo – 12,1 tys.
Czy moja żona jest współwłaścicielem samochodu?
FAQ: –
Czy mąż może zabrać żonie samochód i na odwrót? Jeśli samochód został kupiony w trakcie trwania małżeństwa ze wspólnego majątku i obowiązuje wspólność majątkowa (nie dokonano podziału majątku przed ślubem), to oboje współmałżonków mają takie sama prawa do samochodu i jeden drugiego nie może go pozbawić, także po rozwodzie (bez stosownej umowy lub wyroku). Kiedy samochód należy tylko do jednego ze współmałżonków? Z wyłączeniem rozdzielności majątkowej taki stan rzeczy ma miejsce z reguły tylko w dwóch przypadkach: jeżeli samochód został zakupiony przed ślubem i małżonek nie przeniesie na drugiego prawa własności lub w trakcie trwania małżeństwa, gdy zakup auta jest finansowany z majątku osobistego jednego z małżonków.
Rejestracja samochodu – współwłaściciel: żona. Czy ma ona wtedy takie sama prawa do auta? Tak, samochód kupiony ze wspólnego majątku w trakcie trwania małżeństwa należy do obojga małżonków. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy i jako który właściciel figuruje nazwisko małżonka w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. : Współwłasność samochodu w małżeństwie a rozwód – współwłaściciel auta
Co zrobić z samochodem po śmierci współwłaściciela?
Należy pamiętać, by po śmierci współwłaściciela przerejestrować pojazd w lokalnym Wydziale Komunikacji na nowego właściciela.
Czy żona dziedziczy samochód po mężu?
Korzystanie z samochodu małżonki po jej śmierci – Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.). W pierwszej kolejności należy wskazać, że zarejestrowanie pojazdu na żonę nie pozbawia Pana korzystania z pojazdu po jej śmierci. Jest tak dlatego, że, po pierwsze, pojazd stanowi także Pana współwłasność, bowiem nabyty został w trakcie trwania małżeństwa.
- Po drugie – pojazd wchodzi do masy spadkowej po żonie, a Pan (o ile nie odrzuci spadku) jest w kręgu tzw.
- Spadkobierców ustawowych, którzy nie muszą czynić nic, by spadek przyjąć.
- Aktualnie, jeżeli do 6 miesięcy nie złoży Pan żadnego oświadczenia (o przyjęciu lub odrzuceniu spadku), następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Zarówno Pan, jak i Państwa synowie macie prawo do korzystania z pojazdu. Zasadnym jest jednak wskazanie, iż zgodnie z art.206 K.c. każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.