Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jaki Jest Okres Rękojmi Na Samochód Używany?

Jaki Jest Okres Rękojmi Na Samochód Używany?

0 Comments

Jaki Jest Okres Rękojmi Na Samochód Używany
Rękojmia na samochód: ile obowiązuje? Może być bezterminowa? – Co do zasady rękojmia na samochód używany obowiązuje przez dwa lata. Sprzedający może jednak skrócić ten okres do roku – wcześniej jednak musi wyraźnie poinformować o tym kupującego. A możliwość ograniczenia czasu trwania to nie jedyny kruczek prawny.

 • Podczas zakupu samochodu z drugiej ręki należy uważnie przestudiować umowę przygotowaną przez sprzedającego.
 • Może się w niej bowiem pojawić zapis mówiący np.
 • O tym, że kupujący potwierdza iż zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i wyklucza odpowiedzialność sprzedającego za wystąpienie ewentualnych wad – to wyłącza prawo do rękojmi.

Czy rękojmia na samochód używany może być bezterminowa? Tak, prawo zna taki przypadek. Ten dotyczy jednak tzw. wad zatajonych podstępnie. Aby usterka mogła zostać uznana za taką, powinna spełnić trzy przesłanki. Po pierwsze sprzedający musiał o niej wiedzieć, a do tego sprawił, że jej wykrycie nie było możliwe w czasie oględzin auta.

Ile rękojmi na używany samochód?

Rękojmia na auto używane. Najważniejsze zapisy prawne – Gdy analizuje się temat rękojmi, warto oprzeć się na konkretnych przepisach z Kodeksu Cywilnego. Dlaczego? Bo często nawiązuje się do nich bezpośrednio w treści umowy. Rękojmi dotyczy cały dział II w Kodeksie Cywilnym, który obejmuje artykuły od 556 do 576 k.c.

Z art.556(3) k.c. dowiesz się, że rękojmia obowiązuje także wtedy, gdy sprzedawca sprzeda samochód, do którego nie ma w pełni uregulowanego prawa własności, To bardzo istotna ochrona w przypadku nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą zbyć auto, które w pewnej części należy do osoby trzeciej. Z kolei z art.558 k.c.

You might be interested:  Samochód Zdalnie Sterowany Dla Dziecka Jaki?

dowiesz się, że odpowiedzialność z tytułu rękojmi może zostać zmodyfikowana (rozszerzona lub ograniczona). Bardzo istotny jest także art.559 k.c., w którym wskazane jest to, że sprzedający jest odpowiedzialny za wady fizyczne, które istniały w momencie sprzedaży,

 1. Art.560 k.c.
 2. Jasno wskazuje, jakie są uprawnienia kupującego w przypadku pojawienia się wady.
 3. Otóż może on złożyć oświadczenie o obniżenie ceny,
 4. Może także złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
 5. Sprzedawca może jednak zdecydować się na naprawienie sprzedawanej rzeczy – co może zakończyć cały proceder.

Z tego artykułu dowiesz się także, że odstąpienie od umowy nie jest możliwe, jeżeli wada jest nieistotna. Z punktu widzenia kupującego bardzo istotne jest to, aby wiedzieć, jak działa rękojmia. Samochód używany może bowiem uszkodzić się tydzień po zakupie, ale wada zatajona przez sprzedającego może wyjść na jaw nawet po kilku miesiącach czy latach.

 1. Ile trwa rękojmia na samochód używany ? Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, są to 2 lata,
 2. Jednak okres ten może zostać skrócony przez sprzedającego, jeżeli zostanie to uwzględnione w umowie kupna-sprzedaży.
 3. Istnieje coś takiego jak bezterminowa rękojmia na auto (opisana w art.564 k.c.).
 4. Jednak obowiązuje ona wyłącznie w wybranych sytuacjach.

Z takiej ochrony możesz skorzystać wtedy, gdy sprzedawca wiedział o wadzie technicznej pojazdu i celowo ją zataił, Co bardzo istotne, żeby powołać się na taką rękojmię, kupujący nie mógł wiedzieć o takiej wadzie. W związku z tym nie ma możliwości skorzystania z rękojmi, gdy kupujący decydował się np.

Ile trwa rękojmia od osoby prywatnej?

Jak długo obowiązuje rękojmia używanego samochodu? – Zgodnie z art.568 § 1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca w ramach rękojmi za wady fizyczne używanego samochodu, jest odpowiedzialny przez 2 lata od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jednocześnie kupujący, który w tym okresie wykryje poważne uszkodzenia, musi zwrócić się do zbywcy pojazdu z roszczeniem w ciągu roku od dnia stwierdzenia usterek.

You might be interested:  Co Trzeba Wiedzieć Przed Złożeniem Wniosku O Kredyt Na Samochód?

Czy mogę zwrócić używany samochód?

Czy można dokonać zwrotu auta używanego bez wady ukrytej? – Zgodnie z prawem każdy konsument ma prawo do zwrotu kupionego auta używanego, pod warunkiem, że będzie on miał wadę ukrytą. Co jednak w sytuacji, kiedy po zakończeniu transakcji nabywca stwierdzi, że jednak nie chce tego pojazdu i będzie chciał dokonać zwrotu? Otóż w takim przypadku nie ma takiej możliwości.

Przepisy prawa cywilnego jasno określają, kiedy może nastąpić odstąpienie od umowy sprzedaży. Nie można bowiem tego zrobić, jeżeli nie istnieją poważne usterki, przez które kupujący nie może korzystać z samochodu zgodnie z przeznaczeniem. To na nabywcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że kupione auto używane miało wadę jeszcze przed zakupem.

Co więcej, kupionego auta użytkowanego nie można zwrócić od razu. Jest to możliwe dopiero w momencie, gdy poprzedni właściciel nie chce się zgodzić na pokrycie kosztów naprawy lub obniżenie ceny pojazdu.

Za jakie wady nie odpowiada sprzedawca?

Gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku albo rzeczy mające powstać w przyszłości, sprzedawca nie odpowiada za wady, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili wydania rzeczy – nie dotyczy to sytuacji gdy kupującym jest konsument.

Czy można reklamować używany samochód?

Prawo do rękojmi przy sprzedaży aut używanych Czy warto „inwestować” w nowe auta prosto z salonu? To zależy głównie od zasobności portfela lub możliwości kredytowania zakupu pojazdu, np. za pomocą leasingu. Niezaprzeczalną przewagą samochodów nowych nad autami używanymi jest gwarancja producenta – Kia bez żadnych dopłat udziela 7-letniej gwarancji, zaś Hyundai gwarancji 5-letniej.

 1. Na ich tle o wiele gorzej wypadają marki niemieckie takie jak Mercedes czy BMW – te firmy udzielają jedynie 2-letniej ochrony producenta.
 2. Mimo to nawet 2 lata względnego spokoju są lepsze niż nic.
 3. Z kolei w większości przypadków przy zakupie auta używanego nie ma co liczyć na gwarancję.
 4. Czy oznacza to jednak, że sprzedawca w żaden sposób nie odpowiada za sprzedanie samochodu używanego posiadającego wady mechaniczne lub prawne? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że odpowiada! Przy zakupie samochodu (również używanego) kupującemu przysługuje bowiem prawo do rękojmi za wady rzeczy kupionej.
You might be interested:  Jak Sprawdzić Skąd Jest Sprowadzony Samochód?

Gwarancja nie jest instytucją nakładaną na producenta lub sprzedawcę przez przepisy prawa. Jest ustanawiana dobrowolnie i na zasadach ustalonych przez samego producenta czy sprzedawcę, np. w karcie gwarancyjnej. Z kolei rękojmia jest ustawową odpowiedzialnością sprzedającego za wady rzeczy, którą sprzedaje.

Related Post