Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jaki Samochód Do 40 Tys 2019?

Jaki Samochód Do 40 Tys 2019?

0 Comments

Jaki Samochód Do 40 Tys 2019
Samochody kompaktowe – Volkswagen Golf (2013-2016), najlepiej, gdy pod maską znajduje się benzynowy silnik 1.4 TSI sparowany z ręczną skrzynią biegów. Opel Astra (2014-2017), ten model cieszy się niesłabnącą popularnością. Optymalny wybór to benzynowa jednostka 1.4T. Toyota Corolla (2013-2017), dostępna tylko w wersji sedan, preferowany silnik to wolnossąca benzyna 1.4.

Jakie BMW za 40 tys?

Re: Zakup BMW do 40 tyś. Z Twoim zakupowym i maksymalnym rocznym budżetem, to chyba najrozsądniejsze będzie E90 po lifcie. E60 odpuść ze względu na to, że będzie już to leciwy egzemplarz, a E60 jest dość drogie w utrzymaniu. Stare X3 na trasę to średnio, poza tym jest mało komfortowe, a na F25 nie masz budżetu.

Jakie Audi do 40 tys?

Audi A4 – jakie są najczęściej spotykane silniki tym modelu? – Audi A4 to kolejny przykład samochodu do 40 tys. uznawanego za auto marki premium. Może pochwalić się bardzo dobrym wyposażeniem, a wersja B8 jest całkiem przestronna i wyjątkowo komfortowa.

Jakie kombi do 40 tys 2022?

Ford Focus, Peugeot 308, Seat Leon i Volkswagen Golf – oto cztery kompaktowe kombi, które cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku. Tym razem naprzeciwko siebie stają 8-letnie egzemplarze z benzyniakami o mocy 120-130 KM, a do wydania mamy 35- 40 tys. zł.

Jakie auto do 30 tys 2022?

Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy? 15 lis 20 09:41 Które spośród najpopularniejszych samochodów w Polsce psują się najczęściej, a które są godne zaufania? Wiele interesujących informacji dostarcza ranking stworzony przez ok.1300 mechaników warsztatów ProfiAuto. Marcin Matus / Auto Świat

You might be interested:  Jak Zarejestrować Samochód Jako Pomoc Drogowa?

O opinie zapytano mechaników z warsztatów w całym kraju, warto je znać, planując zakup używanego samochodu Praktyczne wskazówki mogą okazać się bardziej przydatne, niż zagraniczne rankingi czy subiektywne opinie na forach internetowych Które samochody zasługują na tytuł „króla lawet”, a które na „krążownika szos”?

Ranking zawiera ocenę poszczególnych modeli w skali 1-6. Jest ona średnią wyliczaną na podstawie ocen cząstkowych, jakie mechanicy przyznawali czterem kluczowym podzespołom. Oceniali karoserię, elektrykę, napęd oraz zawieszenie. Układając ranking, wzięto pod uwagę trzy grupy cenowe: do ok.10 tys.

  1. Zł, 10-20 tysięcy i ok.20-30 tys.
  2. Zł (cały ranking na końcu artykułu).
  3. Ierowcy, którzy mogą przeznaczyć na pojazd ok.20-30 tysięcy złotych, powinni w pierwszej kolejności rozważyć zakup VIII generacji.
  4. Jest ona bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu, z ogólną notą 4,9.
  5. Tuż za nią plasują się modele takie jak: Audi A6 III (C6), Nissan Qashqai I oraz Volkswagen Golf VI – wszystkie ze średnią ocen 4,7.

Bardzo dobrze w zestawieniu wypadły również Audi A3 8P i Toyota Yaris III, ocenione na mocne 4,6. Powody do obaw mogą mieć za to potencjalni nabywcy popularnych modeli Renault. Scénic III i Mégane III, które zamykają zestawienie w tej grupie cenowej ze słabą notą 3,5. Ranking awaryjności samochodów kosztujących 20-30 tys. zł Samochody z trzeciej grupy cenowej okazują się najbardziej awaryjne pod względem elektryki i zawieszenia, natomiast ich najmocniejszą stroną jest – według badanych mechaników – karoseria. Najsłabiej, jeśli chodzi o elektrykę, został oceniony Renault Scénic III (nota 2,6).

Badani podkreślali, że ten podzespół w całości jest słabą stroną modelu. Natomiast niechlubnym zdobywcą najniższej noty za zawieszenie (3,5) jest Renault Mégane III. W tym przypadku jako najczęstsze awarie wymieniano zużycie elementów wahaczy oraz luzy w zawieszeniu tylnych kół. Ten sam model okazał się także najsłabszy w trzeciej grupie cenowej pod względem napędu (także nota 3,5), ze wskazaniem na częste wycieki oleju, awarie turbosprężarki oraz awarie tylnych hamulców.

You might be interested:  Jak Umyć Samochód W Myjni Automatycznej?

Jeśli chodzi o karoserię, mechanicy najczęściej wskazywali na problemy z rdzą Forda Mondeo IV. Na przeciwnym biegunie – wśród zwycięzców szczegółowych rankingów – znalazły się: Audi A3 8P (5,1 za karoserię), Honda Civic VIII (5 za elektrykę oraz 5,2 za napęd), a także Toyota Yaris III (4,8 za zawieszenie).

Dwójka najgorzej ocenionych samochodów w trzeciej grupie cenowej to także najbardziej awaryjne modele w całym zestawieniu. Na trzecim miejscu od końca uplasowały się ex aequo Ford Mondeo IV (także trzecia grupa cenowa) oraz Ford Mondeo MK3 z drugiej grupy cenowej. Z kolei najmniej awaryjne pojazdy według badanych to kolejno Honda Civic VIII (trzecia grupa cenowa), Toyota Yaris II (druga grupa cenowa) oraz Audi A4 B5 (pierwsza grupa cenowa).

Wynika z tego, że najmniej awaryjne samochody to niekoniecznie te najdroższe, a kupując droższy pojazd – możemy niestety czasem spodziewać się, że to dopiero początek wydatków. Co zaskakujące, najwyższa przyznana w rankingu ocena cząstkowa to 5,3 za karoserię, która trafiła do Audi A4 (B6 i B7) – pojazdu, który w ogólnej klasyfikacji zajął dopiero siódme miejsce. Ranking awaryjności samochodów 1/6 Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy? 2/6 Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy? 3/6 Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy? 4/6 Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy? 5/6 Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy? 6/6 Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy? : Które samochody do 30 tys. zł polecają mechanicy?

Related Post