Kamil Stoch nie wygrał auta – Każdy kolejny Turniej 4 Skoczni daje szansę zaprezentować koncernowi Audi (jednemu z głównych sponsorów imprezy) jedno ze swoich aut. Nie zawsze są to najdroższe czy najlepsze modele (jak było w przypadku źle przyjętego przez rynek i dziennikarzy Audi Q2), a czasem są to prawdziwe perełki, które niemiecki koncern chce wypromować poprzez Turniej,
- W tym roku firma z Ingolstadt zaprezentowała samochód, będący znakiem naszych czasów – Audi e-Tron GT concept czyli koncepcyjny model sportowy.
- I choć nie jest oferowany na rynku, to doczekał się wersji produkcyjnej oznaczonej jako Audi RS e-Tron GT (pierwszy elektryczny model z serii RS).
- Prototyp ma dwa silniki synchroniczne z magnesami trwałymi, po jednym na oś, które przenoszą moment obrotowy na wszystkie cztery koła.
Producent nie chwali się jedna mocą ani osiągami. Audi e-tron GT concept Ale model Audi RS e-Tron GT to samochód, który bardzo go przypomina i który można nabyć. Zbudowany na bazie Porsche Taycana ma napęd elektryczny o mocy maksymalnej nawet 646 KM (uzyskiwanej chwilowo) i jest w stanie wygenerować przy tym maksymalne do 830 Nm momentu obrotowego. Audi e-tron Sportback przywiozło Kamilowi Stochowi główną nagrodę za triumf w Turnieju 4 Skoczni 2020 Ale to nie było jedyne auto na skoczni, Bowiem nagrodę główną, Złotego Orła, przywieziono pod podium elektrycznym Audi e-tron Sportback! Może nie jest już tak porywające jak wersja RS, ale też prezentuje zaawansowaną technikę i świetne osiągi.
Contents
- 1 Ile wart jest złoty orzeł Turniej Czterech Skoczni?
- 2 Czym jeździ Adam Małysz?
- 3 Ile razy wygrał Turniej Czterech Skoczni Kamil Stoch?
- 4 Ile razy Adam Małysz stał na podium w Turnieju Czterech Skoczni?
- 5 Dlaczego na Audi A4 mówi się Malysz?
- 6 Kto ma najwięcej zwycięstw w Turnieju Czterech Skoczni?
- 7 Czy Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni?
- 8 Na jakich skoczniach odbywa się turniej olimpijski?
Jakie auto ma Kamil Stoch?
Mercedes dla Kamila Stocha 17 cze 15 17:14 Mistrz olimpijski i mistrz świata w skokach narciarskich Kamil Stoch odebrał kluczyki do nowego samochodu. To kombi CLA Shooting Brake, najnowszy członek rodziny kompaktowych modeli Mercedes-Benz, w modnym białym kolorze. Foto: Mercedes-Benz / Auto Świat Kamil Stoch i jego Mercedes-Benz CLA Shooting Brake Kamil Stoch – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2013/2014, podwójny mistrz olimpijski i indywidualny mistrz świata w skokach narciarskich – od dłuższego czasu współpracuje z Sobiesław Zasada Automotive – dilerem Mercedes-Benz i Mercedes-AMG.
- Jako ambasador marki, ostatnio jeździł najmocniejszymi wariantami Klasy A oraz GLA – A 45 AMG i GLA 45 AMG.
- W ubiegłym tygodniu w siedzibie salonu Sobiesław Zasada Automotive w Krakowie odebrał kluczyki do białego CLA 250 Shooting Brake.
- Mercedes-Benz CLA Shooting Brake łączy dynamikę czterodrzwiowego coupe z funkcjonalnością kombi – ma obszerną kabinę i bagażnik o pojemności od 495 do 1345 l.
Dzięki regulowanym oparciom tylnej kanapy można zwiększyć ją do 595 l bez konieczności składania foteli i rezygnacji z tylnych miejsc. Bezramkowe szyby w drzwiach, opadająca ku tyłowi linia dachu i atletyczna postawa sprawiają jednak, że Mercedes prezentuje się znacznie atrakcyjniej od innych kombi.
Już sama nazwa zdradza jego sportowe DNA: dawniej terminem “shooting brake” określano w Anglii specjalne powozy do łamania młodych, dzikich koni, a później także te służące do przewożenia broni na polowania. Estetyka idzie tu zresztą w parze z wydajnością: CLA Shooting Brake jest jednym z najbardziej opływowych aut świata.
Jego współczynnik oporu powietrza wynosi jedynie 0,26. “Kombi to dla mnie swoboda: mogę zabrać żonę i przyjaciół na weekend bez potrzeby wypakowywania sprzętu, który na co dzień wożę w samochodzie” – uśmiecha się Kamil Stoch, mówiąc o swoim nowym aucie.
- Ale w porównaniu do innych kombi CLA Shooting Brake ma dodatkowe zalety.
- Świetnie wygląda i bardzo zwinnie się prowadzi.
- To takie kombi, które można kupić nie tylko z rozsądku.
- Po prostu chce się je mieć”.
- Nowy Mercedes Kamila to wersja CLA 250 4MATIC Shooting Brake – z nowoczesnym, 2-litrowym benzynowym silnikiem turbo o mocy 211 KM, łączącym sportowe osiągi (0-100 km/h w 6,8 s) z niewygórowanym zużyciem paliwa (średnio 6,8 l/100 km).
Jednostka współpracuje z 7-biegową skrzynią zautomatyzowaną 7G-DCT oraz aktywnym napędem na obie osie 4MATIC, przydatnym zwłaszcza podczas jazdy po nieutwardzonych nawierzchniach. Auto wyposażono m.in. w panoramiczny szklany dach, aktywnego asystenta parkowania oraz sportowy pakiet AMG z 18-calowymi obręczami kół.
Z pakietem AMG Mercedes wygląda jeszcze bardziej zadziornie, najbardziej cieszę się jednak ze szklanego dachu – bardzo lubię to wrażenie jazdy pod gołym niebem. Na razie testuję aktywnego asystenta parkowania, który sam wyszukuje miejsce i przejmuje »stery«. Parkować potrafię, ale widok kierownicy, która sama się kręci, ciągle mnie zadziwia!” – dodaje Kamil Stoch.
: Mercedes dla Kamila Stocha
Ile wart jest złoty orzeł Turniej Czterech Skoczni?
Rozgrywany od | 1953 |
---|---|
Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej | Janne Ahonen (5 razy) |
Najwięcej zwycięstw z rzędu w klasyfikacji generalnej | Bjørn Wirkola (3 razy) |
Najwięcej zwycięstw w konkursach TCS | Jens Weißflog Bjørn Wirkola (10 razy) |
Najwięcej razy na podium w klasyfikacji generalnej | Janne Ahonen (10 razy) |
Najwięcej razy na podium w konkursach TCS | Janne Ahonen (29 razy) |
Najwięcej punktów w jednej edycji TCS | Ryōyū Kobayashi (1162,3 pkt) |
Zwycięzcy wszystkich konkursów TCS podczas jednej edycji | Sven Hannawald ( 2001/2002 ) Kamil Stoch ( 2017/2018 ) Ryōyū Kobayashi ( 2018/2019 ) |
Ostatni zwycięzca TCS | Ryōyū Kobayashi ( 2021/2022 ) |
Miejsca rozgrywania konkursów | Oberstdorf Ga-Pa Innsbruck Bischofshofen |
Twój organizm pracuje na najwyższych obrotach przez dziewięć dni. Nie ma chwili na rozluźnienie, dochodzi stres, presja. Tego nie można się nauczyć, tego nie da się wytrenować. Z takim stanem trzeba sobie radzić raz w roku, w trakcie Turnieju Czterech Skoczni.” Turniej Czterech Skoczni, w skrócie TCS ( niem.
- Vierschanzentournee ) – międzynarodowa impreza w skokach narciarskich mężczyzn, organizowana cyklicznie od 1953 na przełomie grudnia i stycznia każdego roku.
- Turniej odbywa się w czterech miastach: dwóch niemieckich ( Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen ) i dwóch austriackich ( Innsbruck, Bischofshofen ).
Zwycięzcą danej edycji TCS zostaje zawodnik, który łącznie zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach. Turniej bywa określany mianem narciarskiego Wielkiego Szlema i dla wielu skoczków jest równie ważny co igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata,
- Od 28. edycji ( sezon 1979/1980 ) Turniej Czterech Skoczni stanowi część Pucharu Świata, Od 45.
- Edycji ( sezon 1996/1997 ) wszystkie konkursy Turnieju rozgrywane są tzw.
- Systemem KO,
- W każdym konkursie startuje 50 zawodników, którzy przeszli kwalifikacje.
- Skoczkowie dobierani są w pary – pierwszy z pięćdziesiątym, drugi z czterdziestym dziewiątym itd.
Wyłonione w ten sposób pary rywalizują w pierwszej serii zawodów. Do drugiej serii awans uzyskuje każdy zwycięzca z danej pary oraz pięciu tzw. „ szczęśliwych przegranych ” ( ang. lucky losers ), czyli pięciu najlepszych zawodników spośród wszystkich przegranych.
- Druga seria zawodów rozgrywana jest według tradycyjnych zasad Pucharu Świata. Do 60.
- Edycji ( sezon 2011/2012 ) nagrodą za wygranie turnieju był wysokiej klasy samochód oraz nagroda pieniężna. Od 61.
- Edycji ( sezon 2012/2013 ) nagrodą za zwycięstwo jest statuetka złotego orła oraz nagroda pieniężna w wysokości 20 tysięcy franków szwajcarskich.
Od 70. edycji sezon 2021/2022 nagrodą za zwycięstwo jest statuetka złotego orła oraz nagroda pieniężna w wysokości 100 tysięcy franków szwajcarskich. Najbardziej utytułowanym skoczkiem w historii TCS jest Janne Ahonen, który jako jedyny wygrał turniej pięciokrotnie (w 1999, 2003, 2005, 2006 i 2008 ).
Bjørn Wirkola jako jedyny zwyciężył w trzech edycjach turnieju z rzędu (w 1967, 1968 i 1969 ). Najwięcej zwycięstw w poszczególnych konkursach odnieśli Bjørn Wirkola i Jens Weißflog, którzy na najwyższym stopniu podium stawali po 10 razy. Trzech skoczków wygrało wszystkie cztery konkursy podczas jednej edycji turnieju – Sven Hannawald (w 2002 ), Kamil Stoch (w 2018 ) i Ryōyū Kobayashi (w 2019 ).
Dotychczas trzech polskich skoczków triumfowało w klasyfikacji generalnej TCS – Adam Małysz (w 2001 ), Kamil Stoch (w 2017, 2018 i 2021 ) oraz Dawid Kubacki (w 2020 ). W polskim dorobku znajduje się również drugie miejsce Piotra Żyły (w 2017) oraz trzecie miejsca Małysza (w 2003 ) i Kubackiego (w 2021 ).
Czy Małysz dostał Audi?
Adam Małysz z pewnością zapisał się na kartach historii polskiego sportu. Orzeł z Wisły w 2001 r. za wygranie prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni miał w nagrodę otrzymać Audi A4 Quattro.
Ile waży Złoty Orzeł w Turnieju Czterech Skoczni?
Turniej Czterech Skoczni w Oberstdorfie – Pary niedzielnego konkursu z udziałem biało-czerwonych
Maciej Kot vs Viktor Polasek Kamil Stoch vs Mackenzie Boyd-Clowes Jakub Wolny vs Stefan Hula Dawid Kubacki vs Michael Hayboeck Piotr Żyła vs Anders Haare
Polscy skoczkowie w komplecie awansowali do niedzielnego konkursu w Oberstdorfie rozpoczynającego 68. Turniej Czterech Skoczni. W sobotę w kwalifikacjach biało-czerwoni zajmowali miejsca: 9. Piotr Żyła, 13. Dawid Kubacki, 21. Jakub Wolny, 22. Kamil Stoch,23.
- Maciej Kot i 30.
- Stefan Hula,
- Najlepszy był Austriak Stefan Kraft, a tuż za nim uplasowali się Junshiro Kobayashi z Japonii oraz Sephan Leyhe z Niemiec.
- W najlepszym przypadku do drugiej serii konkursu na niemieckiej skoczni awansować mogło pięciu Polaków.
- I tak się stało! Co prawda Stefan Hula nie popisał się (tylko 113,5 m) i przegrał w parze z Jakubem Wolnym, ale ten drugi został zdyskwalifikowany.
za nieprzepisowy strój, więc do 30. wskoczył właśnie Hula. Najlepiej z naszych poradził sobie Dawid Kubacki, który za skok na odległość 132 metrów uzyskał 143,8 punkta i zajął czwarte miejsce. Ósmy był Piotr Żyła, który także skoczył 132 metry (141,3 pkt).
Szczęścia nie miał natomiast Kamil Stoch, który skok oddawał w najgorszych warunkach wietrznych i zdołał dolecieć zaledwie na 124,5 metra (20 miejsce po pierwszej serii). W Oberstdofie karty chcieli rozdawać tego dnia Ryoyu Kobayashi (138 metrów w pierwszej serii i zastanawiająco wysokie noty sędziów pomimo słabszego lądowania), który wyprzedził Karla Geigera (135 m) oraz Stefana Krafta (131 m).
Hula znacząco poprawił się w drugiej serii zawodów otwierających Turniej Czterech Skoczni. Skoczył 124,5 m, ale nie dało mu to skoku w zestawieniu, gdyż zbyt dużo punktów tracił po pierwszej części. Poprawił się także Stoch (130,5 m), który skakał już po skróceniu najazdu, co miało związek z dalekim skokiem Słoweńca Petera Prevca (135 m).
- Emocji polskiej widowni dostarczyli Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki.
- Pierwszy z naszych skoczków poleciał na odległość 129 metrów, a drugi na 133.
- Wówczas belka startowa była już znacząco obniżona.
- Mocniejsi w niedzielę byli jednak Geiger oraz Kobayashi.
- Japończyk w drugiej próbie skoczył 134 metry i tym samym wygrał pierwsze zawody Turnieju Czterech Skoczni.8,894 kilograma waży Złoty Orzeł za wygraną Turnieju Czterech Skoczni.
Po pierwszym konkursie bliżej do tego trofeum ma Japończyk Ryoyu Kobayashi. Najważniejsze wydarzenia sportowe w 2020 roku Materiały promocyjne partnera
Czym jeździ Adam Małysz?
Adam Małysz, obecnie dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim, dobrze znany jest ze swojej pasji do motoryzacji i niemałych umiejętności “za kółkiem”. Od 2011 r. ma licencję rajdową, a już w 2012 r.
Przeczytaj test Audi S8
Soczyście brzmiące Audi S8 wyposażone jest w silnik 4.0 biturbo o mocy 571 KM i momencie obrotowym 800 Nm. Do “setki” przyspiesza w 3,8 sek. Najmocniejsze Audi z tej linii już z fabryki wyjeżdża z aktywnym zawieszeniem, sportowym mechanizmem różnicowym i dynamicznym układem czterech kół skrętnych.
Ile razy wygrał Turniej Czterech Skoczni Kamil Stoch?
Data i miejsce urodzenia | 25 maja 1987 Zakopane | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klub | LKS Ząb (1995–2002) LKS Poroniec Poronin (2002–2009) AZS Zakopane (2009–2012) WKS Zakopane (2012–2014) KS Eve-nement Zakopane (od 2014) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Wzrost | 173 cm | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Reprezentacja | Polska | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Debiut w PŚ | 17 stycznia 2004 w Zakopanem (49. miejsce) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pierwsze punkty w PŚ | 11 lutego 2005 w Pragelato (7. miejsce) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pierwsze podium w PŚ | 23 stycznia 2011 w Zakopanem (1. miejsce) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pierwsze zwycięstwo w PŚ | 23 stycznia 2011 w Zakopanem | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rekord życiowy | 251,5 m na Letalnicy w Planicy (25 marca 2017) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dorobek medalowy | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
/td>
Medal Holmenkollen | 2015 |
Distance Award | 2016/2017 |
Skok Roku | 2017 |
Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” | |
1. miejsce | 2014 |
1. miejsce | 2017 |
2. miejsce | 2013 |
2. miejsce | 2018 |
3. miejsce | 2020 |
/td>
Multimedia w Wikimedia Commons |
/td>
Cytaty w Wikicytatach |
/td>
Kamil Wiktor Stoch (ur.25 maja 1987 w Zakopanem ) – polski skoczek narciarski, zawodnik klubu KS Eve-nement Zakopane, reprezentant Polski, Pięciokrotny olimpijczyk, Trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski (dwa tytuły w 2014 i jeden w 2018 ) oraz drużynowy brązowy medalista olimpijski z 2018.
Indywidualny mistrz świata z 2013 i wicemistrz z 2019, drużynowy mistrz świata z 2017 oraz trzykrotny drużynowy brązowy medalista MŚ (2013, 2015 i 2021 ). Indywidualny srebrny medalista MŚ w lotach narciarskich ( 2018 ) oraz dwukrotny drużynowy brązowy medalista MŚ w lotach (2018 i 2020 ). Dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów (w 2004 i 2005 ).
Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (w sezonach 2013/2014 i 2017/2018 ), ponadto raz drugi ( 2016/2017 ) i trzy razy trzeci ( 2012/2013, 2018/2019, 2020/2021 ) w klasyfikacji generalnej cyklu. Zwycięzca trzech edycji Turnieju Czterech Skoczni ( 65., 66.
- I 69.) oraz dwóch edycji Raw Air ( 2018 i 2020 ), a także turniejów: Willingen Five 2018 i Planica 7 2018,
- W Letnim Grand Prix trzykrotnie sklasyfikowany na drugim miejscu (w 2010, 2011 i 2020 ) oraz dwukrotnie na trzecim (w 2016 i 2022 ).
- Triumfator Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2010,
- Zdobywca 34 medali na mistrzostwach Polski, w tym dwunastu złotych (dziewięciu w rywalizacji zimowej i trzech w rywalizacji letniej).
Aktualny rekordzista Polski w długości skoku narciarskiego (251,5 m w Planicy w 2017). W ramach PŚ zwyciężył w 39 konkursach i 80 razy stawał na podium. W konkursach indywidualnych PŚ zdobył łącznie 12719 punktów (stan na 5 listopada 2022). W sezonie 2017/2018 jako drugi zawodnik w historii (po Svenie Hannawaldzie w sezonie 2001/2002) odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni podczas jednej edycji.
- Jest jedynym skoczkiem w historii, który wygrywał co najmniej 1 konkurs PŚ przez 11 lat kalendarzowych z rzędu (od 2011 roku).
- Jako trzykrotny mistrz olimpijski jest czwartym najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii igrzysk (po Robercie Korzeniowskim, Irenie Szewińskiej i Anicie Włodarczyk ).
Dwukrotnie wybierany najlepszym polskim sportowcem w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” (w 2014 i 2017 ). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Holmenkollen,
Ile razy Adam Małysz stał na podium w Turnieju Czterech Skoczni?
Data i miejsce urodzenia | 3 grudnia 1977 Wisła | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klub | KS Wisła Ustronianka | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Wzrost | 170 cm | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Debiut w PŚ | 4 stycznia 1995 w Innsbrucku (17. miejsce) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pierwsze punkty w PŚ | 4 stycznia 1995 w Innsbrucku (17. miejsce) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pierwsze podium w PŚ | 18 lutego 1996 w Iron Mountain (2. miejsce) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pierwsze zwycięstwo w PŚ | 17 marca 1996 w Oslo | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rekord życiowy | 230,5 m na Vikersundbakken w Vikersund (13 lutego 2011) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dorobek medalowy | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
/td>
Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” | |
1. miejsce | 2001 |
1. miejsce | 2002 |
1. miejsce | 2003 |
1. miejsce | 2007 |
Superczempion | 2011 |
3. miejsce | 2010 |
3. miejsce | 2011 |
Inne | |
Medal Holmenkollen | 2001 |
Skok Roku | 2007 |
Sportowiec Wolnej Polski | 1989-2014 |
/td>
Multimedia w Wikimedia Commons |
/td>
Cytaty w Wikicytatach |
/td>
Adam Henryk Małysz (ur.3 grudnia 1977 w Wiśle ) – polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy, uprawiający także kombinację norweską, W latach 2016–2022 dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim,
Od 2022 prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Czterokrotny olimpijczyk, Zdobywca czterech medali olimpijskich (srebrnego i brązowego w 2002 i dwóch srebrnych w 2010 ) i sześciu medali mistrzostw świata (złotego i srebrnego w 2001, dwóch złotych w 2003, złotego w 2007 i brązowego w 2011 ). Czterokrotny zdobywca Pucharu Świata (w sezonach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 i 2006/2007 ), trzykrotny zwycięzca Letniego Grand Prix ( 2001, 2004 i 2006 ) oraz dwukrotny zdobywca Pucharu KOP (w sezonach 2002/2003 i 2006/2007).
Triumfator 49. Turnieju Czterech Skoczni (2000/2001), trzech edycji Turnieju Nordyckiego ( 2001, 2003 i 2007 ) oraz Turnieju Czterech Narodów 2010, Zdobywca 39 indywidualnych złotych medali mistrzostw Polski (21 zimą i 18 latem). W trakcie kariery wyrównał rekord świata w długości skoku narciarskiego (225 m w 2003) i osiem razy poprawiał rekord Polski (po raz ostatni w 2011, gdy uzyskał 230,5 m).
W latach 1995–2011 wystąpił w 349 konkursach Pucharu Świata. Odniósł 39 zwycięstw, 92 razy stał na podium, 198 razy zajmował miejsce w pierwszej dziesiątce zawodów, a 307 razy zdobywał punkty PŚ. Łącznie zgromadził 13070 punktów PŚ, Jako zawodnika cechowało go mocne odbicie z progu i bardzo niska pozycja w locie,
W trakcie kariery skakał na nartach marki Elan (1994–1996 oraz 1999–2004), Rossignol (1996–1998) i Fischer (2004–2011). Po sezonie 2010/2011 zakończył karierę skoczka narciarskiego i rozpoczął starty w rajdach samochodowych. W 2012 zdobył tytuł międzynarodowego rajdowego mistrza Polski i Czech, a w 2013 odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w rajdach terenowych,
W latach 2012–2016 pięciokrotnie uczestniczył w Rajdzie Dakar, Za wybitne osiągnięcia sportowe został trzykrotnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, Czterokrotnie wybierany najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” (w 2001, 2002, 2003 i 2007 ). W 2019 wybrany najlepszym polskim narciarzem w plebiscycie „Gwiazdy 100-lecia PZN”,
Przez wielu uważany za najlepszego polskiego sportowca pierwszej dekady XXI wieku, Honorowy obywatel miasta Zakopanego i patron skoczni narciarskiej w Wiśle,
Kto z Polaków wygrał Turniej Czterech Skoczni?
Mistrzostwa Polski na Wielkiej Krokwi w Zakopanem wygrał, bez zaskoczenia, Kamil Stoch.
Dlaczego na Audi A4 mówi się Malysz?
Dlaczego Audi A4 B6 1.9 TDI to Małysz? – Historia tego przydomku sięga wydarzeń sprzed 20 lat i samego początku tzw. małyszomanii. W 2000 i 2001 r. Adam Małysz wygrał słynny Turniej Czterch Skoczni. Była to absolutna sensacja, bowiem zrobił to jako pierwszy Polak w historii.
- Triumf odniósł także z rekordową przewagą ponad 100 pkt nad drugim zawodnikiem, co nie zdażyło się nigdy wcześniej.
- Było to pierwsze wielkie trofeum Orła z Wisły, na którego punkcie oszalała cała Polska.
- Nagrodą za zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni był m.in.
- Audi A4 B6 1.9 TDI.
- Na tamte czasy był to pojazd marzenie wielu Polaków.
Pojazd ze 130-konnym silnikiem Diesla został wówczas okrzyknięty „małyszówką”. Wołano na niego także „Małysz”, co było oczywiste dla wielu miłośników motoryzacji na przełomie wieków. Jednak dzisiejsza młodzież nie kojarzy zupełnie niuansów z początków małyszomanii i określenie Audi A4 B6 1.9 TDI „małyszówką” bywa kompletnie niezrozumiałe.
Dlaczego Audi Małysz?
Potocznie o samochodzie Audi A4 B6. Nazwa wzięła się od nazwiska najsłynniejszego polskiego skoczka narciarskiego, który to wygrał ów samochód na Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/2001.
Jakie auto wygral Adam Malysz?
Skoki narciarskie Od pierwszego zwycięstwa polskiego skoczka w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni minęły dokładnie dwie dekady. W 49. TCS sensacyjnie triumfował Adam Małysz. W nagrodę Polak dostał audi.
Od wygranej Adama Małysza w Turnieju Czterech Skoczni minęło dwadzieścia lat. Za zwycięstwo w 49. TCS Polak otrzymał Audi A4 Quattro, ale nigdy nie trafiło ono do Polski Historia związana z wygraną jest wspominana do dzisiaj. – Po przekręceniu kluczyków zapaliły się kontrolki, ale okazało się, to tylko atrapa – wspomina Małysz Liderem tegorocznej edycji turnieju jest Kamil Stoch, który musi obronić pierwsze miejsce w Bischofshofen Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
W sezonie 2000/2001 “Orzeł z Wisły” nie był faworytem do zwycięstwa w 49. Turnieju Czterech Skoczni. W końcowy triumf nie wierzył sam Małysz. Wówczas 23-letni skoczek dopiero przebijał się do czołówki Pucharu Świata, a podium miało być zarezerwowane dla innych. Przed konkursem wiadomo było, że nagrodą główną będzie samochód marki Audi.
Kto ma najwięcej zwycięstw w Turnieju Czterech Skoczni?
Miejsce | Imię i nazwisko | Edycje |
---|---|---|
1. | Janne Ahonen | 1999, 2003, 2005, 2006, 2008 |
2. | Jens Weißflog | 1984, 1985, 1991, 1996 |
3. | Helmut Recknagel | 1958, 1959, 1961 |
Bjørn Wirkola | 1967, 1968, 1969 |
Czy Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni?
|
/td>
49. Turniej Czterech Skoczni ( niem.49. Vierschanzentournee ) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, przeprowadzona w sezonie 2000/2001 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, Początek turnieju nastąpił 28 grudnia 2000, podczas serii kwalifikacyjnej do konkursu na skoczni w Oberstdorfie, który odbył się dzień później.
- Następnie, 1 stycznia 2001 rozegrano konkurs w Garmisch-Partenkirchen, a 4 stycznia w Innsbrucku,
- Ostatni konkurs został rozegrany 6 stycznia na obiekcie w Bischofshofen,
- Pierwszy konkurs wygrał ówczesny lider klasyfikacji Pucharu Świata, Martin Schmitt, w drugich zawodach zwyciężył Noriaki Kasai, a ostatnie dwa konkursy wygrał Adam Małysz, który jednocześnie odniósł triumf w klasyfikacji łącznej Turnieju Czterech Skoczni.
Na drugim stopniu podium w generalnej klasyfikacji turnieju stanął Janne Ahonen, a na trzecim – Martin Schmitt. Zwycięzca edycji, Adam Małysz, jako pierwszy skoczek w historii przekroczył 1000 punktów w klasyfikacji łącznej turnieju oraz, również po raz pierwszy, uzyskał przewagę ponad 100 punktów nad drugim sklasyfikowanym zawodnikiem.
Na jakich skoczniach odbywa się turniej olimpijski?
Skoki narciarskie na igrzyskach olimpijskich Rozgrywane co 4 lata, w lata parzyste, zadebiutowały w 1924 na skoczni dużej i w 1964 na skoczni normalnej, oraz 1988 roku na skoczni dużej jako konkurs drużynowy.