Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Jaki Samochód Z Gazem Do 15 Tys?

Jaki Samochód Z Gazem Do 15 Tys?

0 Comments

Jaki Samochód Z Gazem Do 15 Tys
Auta idealne do LPG do 15 tys. złotych – co wybrać? Auta idealne do LPG do 15 tys. złotych – co wybrać?Popularność instalowania „podtlenku LPG” z roku na rok maleje. Wszystko przez rosnące ceny nowoczesnych instalacji oraz coraz większe skomplikowanie jednostek napędowych.

Jeśli jednak instalacja LPG lub zakup auta „z gazem” jest dopiero w planach, a budżet jest dość ograniczony, warto wcześniej sprawdzić, które starsze silniki poradzą sobie z takim zasilaniem.Fot. Krzysztof Kapica Popularność LPG z roku na rok maleje. Wszystko przez rosnące ceny nowoczesnych instalacji oraz coraz większe skomplikowanie jednostek napędowych.

Jeśli jednak instalacja LPG lub zakup auta „z gazem” jest dopiero w planach, a budżet jest dość ograniczony, warto wcześniej sprawdzić, które starsze silniki poradzą sobie z takim zasilaniem. LPG – czy ? Dlaczego popularność LPG maleje? Owszem, na ulicach spotkamy mnóstwo „zagazowanych” aut, ale w większości przypadków są to starsze konstrukcje sprzed kilkunastu lat.

W takich pojazdach pracują proste silniki, które świetnie przyjmowały instalacje LPG, zaś ich montaż kosztował w miarę rozsądne pieniądze – od 2 do 4 tysięcy złotych. Nowoczesne jednostki napędowe wyposażone są w skomplikowane wtryski bezpośrednie. Instalacja LPG w takim aucie jest co prawda możliwa, ale jej koszt zazwyczaj przekroczy 7-8 tysięcy złotych, a i tak podczas pracy może być spalana benzyna.

Opłacalność maleje i nie każdy może i chce wydawać taką kwotę na układ, który nie zawsze będzie działał sprawnie i zapewne nie zwróci się przez najbliższych kilka lat. Nie oznacza to jednak, że chcąc jeździć na gazie, musimy kupić stare auto. Obecnie nawet dysponując kwotą około 15 tysięcy złotych, znajdziemy kilkunastoletni model w dobrym stanie, a przede wszystkim z prostym konstrukcyjnie i niezawodnym silnikiem benzynowym. Auta idealne do LPG do 15 tys. złotych – co wybrać? Popularność instalowania „podtlenku LPG” z roku na rok maleje. Wszystko przez rosnące ceny nowoczesnych instalacji oraz coraz większe skomplikowanie jednostek napędowych. Jeśli jednak instalacja LPG lub „z gazem” jest dopiero w planach, a budżet jest dość ograniczony, warto wcześniej sprawdzić, które starsze silniki poradzą sobie z takim zasilaniem.

  1. Planując zakup BMW z silnikiem benzynowym, który przyjmie instalację gazową, należy dokładnie sprawdzać parametry oraz budowę jednostki napędowej w upatrzonym egzemplarzu.
  2. Bawarskie silniki mają bowiem dość zróżnicowaną budowę i nie wszystkie sprawdzą się w duecie z budżetową instalacją LPG.
  3. Problemem może być brak podciśnienia w układzie dolotowym, choć największe problemy pojawiły się po 2007 roku, kiedy to większość benzynowych motorów wyposażano we wtrysk bezpośredni.

W związku z tym warto szukać modeli sprzed tego rocznika. Dobrym wyborem dla niedrogiej instalacji z wtryskiem gazu w fazie lotnej będzie dwulitrowy o oznaczeniu N46. To czterocylindrowy motor z wtryskiem pośrednim, który pojawiał się między innymi w Serii 3 E46, pasującej do budżetu ograniczonego do 15 tysięcy złotych.

W układzie dolotowym występuje podciśnienie, dzięki czemu nawet proste i niedrogie instalacje będą działały bezproblemowo. Jeśli jednak komuś zależy na trwałości, powinien unikać najtańszych układów w cenie poniżej 2000 złotych. Wymagający mogą pokusić się o nowsze rozwiązanie np. instalację sekwencyjną lub z wtryskiem gazu w fazie ciekłej.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście Citroen z silnikiem 2.0 140 KM (po 2000) Auta idealne do LPG do 15 tys. złotych – co wybrać? Popularność instalowania „podtlenku LPG” z roku na rok maleje. Wszystko przez rosnące ceny nowoczesnych instalacji oraz coraz większe skomplikowanie jednostek napędowych. Jeśli jednak instalacja LPG lub zakup auta „z gazem” jest dopiero w planach, a budżet jest dość ograniczony, warto wcześniej sprawdzić, które starsze silniki poradzą sobie z takim zasilaniem.

  • Silnik koncernu PSA – 2.0 o mocy 140 KM – powstał pod koniec lat 90.
  • Ubiegłego wieku i jak większość konstrukcji z tamtych lat, świetnie znosi współpracę z prostymi układami instalacji LPG.
  • W późniejszych etapach produkcji zmieniał się osprzęt, ale tolerancja na gaz pozostała na równie dobrym poziomie.

Bezpośrednim następcą jednostki 2.0 stał się motor 1.6 THP, który ze względu na bezpośredni wtrysk paliwa, nie chce współpracować z prostszymi instalacjami. Zamontowanie dobrej jakości instalacji LPG do dwulitrowej, starszej jednostki to koszt około 2,5 tysiąca złotych, co nie jest dużym wydatkiem nawet biorąc pod uwagę budżet przeznaczony na auto – 15 tysięcy złotych.

Należy jednak pamiętać, aby wybierać instalację co najmniej IV generacji, co wyeliminuje ryzyko powstawania wybuchów w kolektorze dolotowym. Decydując się na starszą instalację ryzykujemy rozerwanie plastikowego kolektora. Przykładem auta, który wyposażono w ten silnik jest Citroen C5 II generacji. To duże i komfortowe auto, które z tą jednostką jest dość żwawe i dynamiczne.

W cenie do 15 tysięcy złotych znajdziemy również rodzinne C8 oraz kompaktowe C4. Fiat/Alfa Romeo z silnikiem 1.4 77-180 KM (po 2005) Auta idealne do LPG do 15 tys. złotych – co wybrać? Popularność instalowania „podtlenku LPG” z roku na rok maleje. Wszystko przez rosnące ceny nowoczesnych instalacji oraz coraz większe skomplikowanie jednostek napędowych. Jeśli jednak instalacja LPG lub zakup auta „z gazem” jest dopiero w planach, a budżet jest dość ograniczony, warto wcześniej sprawdzić, które starsze silniki poradzą sobie z takim zasilaniem.

  1. Silniki 1.4 montowane w Fiatach oraz Alfach Romeo to dowód na to, że można stworzyć konstrukcję niezwykle udaną i elastyczną.
  2. Świadczy o tym między innymi rozpiętość mocy od 77 do aż 180 KM.
  3. W przypadku motorów o wyższej mocy – turbodoładowany 1.4 T-Jet – instalacja LPG będzie nieco bardziej kosztowna ze względu na konieczność montażu innego reduktora, ale i tak całkowita cena nie powinna przekroczyć 4000 złotych.

Najprostszą konstrukcją jest oczywiście silnik 1.4 8V, którego „zagazowanie” będzie kosztowało najmniej. Co ciekawe, silnik ten nadal pojawia się w fabrycznie nowych Fiatach Punto, co świadczy o tym, że jest to bardzo udana i bezawaryjna konstrukcja. W budżecie do 15 tysięcy złotych można spotkać między innymi wspomnianego już Fiata Grande Punto z jednostką 1.4 8V. Auta idealne do LPG do 15 tys. złotych – co wybrać? Popularność instalowania „podtlenku LPG” z roku na rok maleje. Wszystko przez rosnące ceny nowoczesnych instalacji oraz coraz większe skomplikowanie jednostek napędowych. Jeśli jednak instalacja LPG lub zakup auta „z gazem” jest dopiero w planach, a budżet jest dość ograniczony, warto wcześniej sprawdzić, które starsze silniki poradzą sobie z takim zasilaniem.

  • Silnik Kappa 1.2 16V świetnie nadaje się do współpracy z sekwencyjną instalacją LPG.
  • Już w sieciach dilerskich montowano układy marki BRC i udzielano na takie auto 5- lub w przypadku Kii, 7-letniej gwarancji.
  • Pamiętajmy jednak – zdaniem instalatorów i specjalistów, głowicę tego silnika odlano ze zbyt miękkich materiałów, dlatego też konieczne są okresowe kontrole.

Ponadto należy zastosować dodatkową lubryfikację, która wtryskuje płyn minimalizujący ryzyko wypalenia zaworów. Trzeba także pamiętać o częstej regulacji luzów zaworowych, ale na szczęście jest to dość tania usługa. W cenie około 15 tysięcy złotych znajdziemy Hyundaia i20 pierwszej generacji. Auta idealne do LPG do 15 tys. złotych – co wybrać? Popularność instalowania „podtlenku LPG” z roku na rok maleje. Wszystko przez rosnące ceny nowoczesnych instalacji oraz coraz większe skomplikowanie jednostek napędowych. Jeśli jednak instalacja LPG lub zakup auta „z gazem” jest dopiero w planach, a budżet jest dość ograniczony, warto wcześniej sprawdzić, które starsze silniki poradzą sobie z takim zasilaniem.

  • Na zakończenie jeden ze starszych silników – 1.8 o mocy 140 KM.
  • Jednostki te pojawiały się zarówno pod maskami Opli, jak również Chevroletów przez wiele lat bez większych zmian, dzięki czemu nawet podstawowe instalacje LPG są w stanie obsłużyć ten silnik.
  • Nie inwestujmy jednak w najtańsze rozwiązania wątpliwej jakości, gdyż mogą generować spore problemy np.

z wtryskiwaczami. Dla wymagających oraz tych, którzy chcą mieć spokój, najlepszym rozwiązaniem będzie sekwencyjny wtrysk gazu w fazie lotnej skompletowany z dobrych podzespołów. Przykładem auta, który spełnia nasze wymagania jest między innymi Opel Astra H.

  • Dla bardziej wymagających jest Opel Vectra C, choć w cenie do 15 tysięcy złotych znalezienie zadbanego modelu może być trudne.
  • To się opłaca, ale Rozwój motoryzacji nie jest korzystny dla naszych kieszeni.
  • Im bardziej skomplikowane konstrukcje, tym trudniejszy, bardziej kosztowny serwis oraz skromne możliwości modyfikacji związane z instalacją LPG.
You might be interested:  Z Jaką Maksymalną Prędkością Może Poruszać Się Samochód Ciężarowy Na Autostradzie?

Oczywiście nowsze silniki również można „zagazować”, ale koszt jest bardzo wysoki. Opłacalność takiego zabiegu bardzo często jest wątpliwa i wielu kierowców woli pozostać na benzynie i mieć spokój, niż wydawać krocie na skomplikowaną instalację. Paradoksalnie nieco lepszą sytuację mają kierowcy z mniej zasobnym portfelem, którzy szukają prostego auta w cenie do 15 tysięcy złotych.

Jakie auto kupić do 15 tys forum?

Jaki samochód do 15 tys. PLN 24 Cze 2019, 21:28 Powoli zaczynam studiować zakup samochodu. Wymagania: – Silnik: raczej benzyna, najlepiej taka, którą da się wyprzedzić szybciej niż 1-2KM Dobry do gazu! Jestem w stanie rozważyć diesla, ale bardzo sprawdzonej konstrukcji, żeby eksploatacja nie pochłaniała majątku. Ogólnie preferencja zdecydowanie w stronę Pb95 + LPG- Przestrony! Kierowca ponad 190 cm- Raczej kombi, ale to nie jest najważniejsze – jak trafi się dobry hatchback czy sedan – do przyjęcia – Fajnie jakby palił do 12-13l gazu na 100KM – Byłoby świetnie jakby od tego nie był najbrzydszy! Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000 24 Cze 2019, 22:39 Opel Vectra C 1.8 122/140km bądż 1.9CDTI 120km. Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy. Posty: 38107 Zdjęcia: 0 Miejscowość: Górny Śląsk Auto: VW Golf VI Silnik: 1.4 TSI 122KM Paliwo: Benzyna Typ: Hatchback Skrzynia biegów: Automatyczna Rok produkcji: 2012 25 Cze 2019, 14:24 Ok, popatrzę.A jakieś alternatywy?Patrzyłem, np. na A4 1.8T. Wiem, że rynek bardzo trudny, ale może warte uwagi?Albo E46 z 2.0/2.5l? Widziałem jeszcze Golfa VI z 1.6 MPI, ale to jakoś jedzie z tymi 102KM? Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000 25 Cze 2019, 18:08 aleksmm napisał(a): Widziałem jeszcze Golfa VI z 1.6 MPI, ale to jakoś jedzie z tymi 102KM? Golf VI za 15k może mieć pewne problemy z poruszaniem się. Audi i BMW jakoś przestronne nie są. Zamiast tego może Skoda Superb I? Ta sama płyta podłogowa co Audi, ale wnętrze o wiele przestronniejsze. 26 Cze 2019, 09:01 I wtedy 1.8T? Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000 26 Cze 2019, 09:30 A4 B6 1.8T do 15k to trochę ryzykowny zakup tak samo jak E46 2.5.Superb jak najbardziej do znalezienia. Możesz też popatrzeć na Lexusa IS200,Volvo S40 (tutaj 1.8 125km do znalezienia) czy VW Passata B5 fl 1.8T spokojnie do znalezienia.

Być może nie wszyscy wiedzą, że w roku 2018 PLK PKP zapoczątkowało akcję ” żółta naklejka PLK ” O co chodzi? O ważną rzecz, ratującą zdrowie a nawet życie. Jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego wiedzą, a przynajmniej, Japońska firma TRD, dostawca fabrycznych rozwiązań tuningowych dla Lexusa, przygotowała zestaw akcesoriów do tuningu najnowszej, piątej generacji flagowej limuzyny Lexus LS F SPORT. Zestaw TRD do tuningu aerodynamicznego,

26 Cze 2019, 10:20 Powiedzmy, że do tych 17 maks 18 możemy dociągnąć. Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000

26 Cze 2019, 21:36Skąd jesteś to coś się poszuka.Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.

Posty: 38107 Zdjęcia: 0 Miejscowość: Górny Śląsk Auto: VW Golf VI Silnik: 1.4 TSI 122KM Paliwo: Benzyna Typ: Hatchback Skrzynia biegów: Automatyczna Rok produkcji: 2012 26 Cze 2019, 21:54 Dolnośląskie. Ale to na spokojnie, muszę najpierw w tych paru ostatecznie wytypowanych sztukach usiąść, przejechać się i obczaić czy podejdzie temat raczej na początek do właśnie wytypowania paru modeli, zawężenie i wtedy dopiero poszukiwanie konkretnej sztuki Tak mi się wydaje. No chyba, że coś wyjątkowego się trafi Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000 27 Cze 2019, 06:33 Jak rozwazales golfa z 1.6 mpi to moze leon?Mam takiego na sprzedaż, 3 lata w moich rekach, 2006r 136tys przebiegu, gaz musialbys sam zakladac, maksymalnie doinwestowany, serwis tylko aso, z wyposazenia wszystko oprócz kierownicy multi i grzanych dup.Letnie alu 17 cali, zimowe stal 15, cena 19000 Walbrzych, dolnoslaskie Posty: 1380 Zdjęcia: Miejscowość: Wałbrzych Prawo jazdy: 21 03 2016 Przebieg/rok: 10tys. 27 Cze 2019, 08:11 Rzuciłem propozycję, jednak trochę się boję tych 102KM.Da się tym sprawnie wyprzedzić? Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000 27 Cze 2019, 08:23 A jakimi autami wcześniej jeździłeś? Posty: 7023 Zdjęcia: 0 Prawo jazdy: 07 01 2010 Przebieg/rok: 20tys. km Auto: Volvo S60 Silnik: 2.4T Paliwo: Benzyna + LPG Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Automatyczna Rok produkcji: 2002 27 Cze 2019, 08:29 Astra G 1.4 (90KM) E46 2.0 (136KM) S-Max 2.0 (140KM) No i wieloma “okazjonalnie”. Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000 27 Cze 2019, 20:27 Volvo S60/V70. Choć jak masz 190cm to raczej w S60 nikt za Tobą nie usiądzie. Nie wiem jak w V70. Silniki bardzo dobrze znoszą gaz, mój obecny ma na samym LPG nakulane 150kkm i w silniku nic nie ruszane póki co (i oby jak najdłużej). Na minus duży promień skrętu i ogólnie dość ciasno. 30 Cze 2019, 23:04 Bardziej od tego, czy ktoś za mną usiądzie zależy mi na tym, żeby nie szurać głowa o podsufitkę Volvo wydają mi się ciasne. Kiedyś jechałem S60, auto duże i ładne, ale czułem brak przestrzeni w środku. Posty: 51 Prawo jazdy: 11 06 2007 Przebieg/rok: 25tys. km Auto: BMW 3 (E46) Silnik: 2.0 136KM Paliwo: Diesel Typ: Sedan/Limuzyna Skrzynia biegów: Manualna Rok produkcji: 2000 : Jaki samochód do 15 tys. PLN

Jakie auto pali mało gazu?

Skoda Citigo – 6,4l/100 km – Na pierwszym miejscu tego zestawienia znajduje się absolutny król niskiego spalania LPG. Malutka Skoda Citigo spali tylko nieco ponad 6 litrów autogazu na 100 kilometrów. Oznacza to, że przejechanie takiego dystansu będzie kosztować nas tylko 13 złotych.

Jaki silnik nie nadaje się do gazu?

Nie jest tajemnicą to, że nie wszystkie silniki dobrze znoszą współpracę z LPG. W niektórych jednostkach dość szybko dochodzi do wypalenia zaworów, w innych mogą wystąpić błędy w pracy układu wtryskowego. Jeśli ktoś zamierza zamontować LPG w swoim aucie, powinien sprawdzić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań.

Dotychczas sprawiało to trudności, gdyż można się było opierać jedynie na opiniach użytkowników, co nie zawsze dawało prawdziwy obraz – czasami zła praca silnika na LPG wynika z przyczyn niezwiązanych z jego konstrukcją. Tym bardziej niezwykle cennym źródłem informacji jest publikowana przez nas lista aut, w których rzeczywiście występują problemy z zasilaniem LPG.

Została ona sporządzona przez renomowanego producenta instalacji gazowych, firmę Prins, na bazie wieloletnich doświadczeń oraz informacji pozyskanych z warsztatów montujących LPG, od klientów i producentów aut. Jak powstała lista Prinsa Lista aut, które mogą sprawiać problem po zamontowaniu LPG, jest wewnętrznym dokumentem producenta instalacji gazowych Prins.

You might be interested:  Jak Załatwić Zieloną Kartę Na Samochód?

Podlega ona ciągłej aktualizacji, a spis wymienionych w niej aut powstaje na podstawie m.in. informacji od importerów Prinsa z całej Europy. Część danych pochodzi również od producentów samochodów, którzy sprawdzają możliwość pracy silników na paliwie LPG już w fabryce. Zgromadzone dane, będące efektem wieloletnich doświadczeń, pozwalają uniknąć nieprzewidzianych problemów po montażu.

Listę należy odpowiednio interpretować. Znajdują się na niej zarówno auta, w których nie można zamontować instalacji gazowej, jak i takie, w których po jej montażu mogą wystąpić nietypowe problemy, choć możliwe do rozwiązania. Prins jako jedyny producent wprowadził takie zestawienie danych – nie tylko pomaga to w pracy warsztatom, lecz także pozwala trafnie doradzić klientom. Lista ta opisuje różne problemy, ale najważniejsze są te z gniazdami zaworowymi. Właściciel warsztatu nie zawsze wie o tym, że w danym silniku zastosowano głowicę wykonaną z materiałów, które nie są odporne na podwyższoną temperaturę spalania. Generalnie na etapie projektowania wszystkich współczesnych aut bierze się pod uwagę jakieś alternatywne paliwo (LPG, CNG, etanol) i w 90 procentach zawory oraz gniazda powinny być na to odporne. (fot. Auto Świat/autoswiat.pl) Źródło: (fot. Auto Świat/autoswiat.pl) Przeciwwskazania konstrukcyjne Podatność zaworów i gniazd zaworowych głowicy silnika na przedwczesne zużycie w wyniku zasilania paliwem LPG okazuje się jedną z najpoważniejszych przeszkód do montażu instalacji gazowej.

  • Problem ten pojawia się zazwyczaj dopiero po pewnym okresie jazdy na gazie.
  • Niestety, w przypadku niektórych aut już po 20 tys.
  • Km można zaobserwować powiększenie luzu zaworowego, co w dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzenia zaworów i gniazd zaworowych.
  • Naprawienie tego to na tyle duży koszt, że w wielu przypadkach stawia pod znakiem zapytania opłacalność montażu instalacji gazowej.

Auta, które według firmy Prins mogą mieć problemy z nieodpornymi na gaz głowicami, znajdują się na naszej liście. Inną równie poważną przeszkodą do montażu LPG okazuje się bezpośredni wtrysk benzyny, coraz częściej stosowany w nowoczesnych silnikach. (fot. PAP/CTK/Rene Fluger) Źródło: (fot. PAP/CTK/Rene Fluger) Czy do silnika TSI można zamontować instalację LPG? Klasyczna instalacja z sekwencyjnym wtryskiem gazu w stanie lotnym nie jest w stanie skutecznie podołać temu zadaniu. Rozwiązania, które dawały zadowalający efekt, okazały się małym oszustwem, gdyż np.

podczas wolnych obrotów silnik zawsze pracował na gazie – koszt przejechania 100 km przestaje być atrakcyjny. Istota problemu polega na tym, że do poprawnej pracy silnika benzynowego z wtryskiem bezpośrednim na wolnych obrotach trzeba uzyskać czasy wtrysku rzędu 0,3 ms, natomiast wtryskiwacze gazowe mogą osiągnąć tylko 1,5 ms.

Co prawda, firma Vialle zaprojektowała instalację, która rozwiązuje ten problem, ale jej koszt to minimum 8 tys. zł. Czy to się jeszcze opłaca? Być może w dużych i drogich autach tak, ale problem w tym, że jak na razie instalacja LPDi została opracowana dla 4-cylindrowych silników koncernu VW oraz 1.6 THP (PSA). Rozwiązania takie jak plastikowe kolektory ssące czy turbodoładowanie nie stanowią obecnie przeszkody do montażu instalacji gazowej, oczywiście, jeśli jest to instalacja wtrysku sekwencyjnego.

Niestety, trudności z „zagazowaniem” mogą wciąż występować w przypadku starych aut z silnikami wyposażonymi w mechaniczny wtrysk benzyny. Są to jednak modele rzadko występujące na rynku wtórnym. Kiedy montaż instalacji LPG może się opłacić? Jazda na LPG może przynieść rzeczywiste oszczędności tylko pod warunkiem, że instalacja zostanie odpowiednio wybrana i zamontowana w aucie, którego silnik nie ma przeciwwskazań do zasilania gazem.

W takim przypadku przynajmniej w początkowym okresie nie trzeba uwzględniać kosztów dodatkowych napraw. Kalkulacja jest wtedy dość prosta – jeśli np. auto spala średnio 8 l benzyny na 100 km, to koszt przejechania tego dystansu na benzynie wyniesie 46,40 zł (przy cenie 5,80 zł/l), a na gazie LPG – 27 zł (2,80 zł/l, zużycie większe o 20 proc.).

Pokonując rocznie około 20 tys. km, zaoszczędzimy dzięki instalacji LPG 3880 zł, czyli koszty poniesione na jej montaż zwrócą się już po 6-10 miesiącach (w zależności od jej ceny). Opłacalność będzie tym większa, im bardziej paliwożerny jest silnik. Niestety, rzetelna kalkulacja musi uwzględniać też dodatkowe koszty, wynikające z droższych i częstszych przeglądów, napraw instalacji LPG oraz większej utraty wartości.

Nawet po ich doliczeniu jazda na gazie i tak wydaje się bardzo opłacalna. Jest jednak pewien problem. Auto jeżdżące na gazie częściej sprawia problemy. Czasami jest to pogorszenie kultury pracy silnika, mniejsza moc lub gaśnięcie na wolnych obrotach – mówiąc wprost: auto staje się bardziej awaryjne i mniej przewidywalne. Kupić auto z LPG czy założyć samemu? Koszt założenia nowej instalacji gazowej w zależności od jej typu i modelu auta wynosi od 1,7 do nawet 10 tys. zł. Dlatego też atrakcyjny ze względów finansowych może wydawać się zakup samochodu z już założoną instalacją gazową.

  1. Niestety, na ogół może przynieść to więcej strat niż korzyści.
  2. Przede wszystkim, jeśli ktoś wcześniej zainwestował w „gaz”, to na pewno auto sporo jeździło.
  3. Można założyć, że samochody używane z LPG są bardziej wyeksploatowane od tych bez instalacji gazowej, a więc też ich naprawy będą częstsze.
  4. Niestety, jeśli kupujemy samochód z rynku wtórnego z instalacją LPG, istnieje duże prawdopodobieństwo, że część przypadłości może ujawnić się dość szybko.

Co prawda koszty napraw samej instalacji nie są wysokie, ale często okazują się one problematyczne ze względu na niechęć warsztatów, które jej nie montowały. Warto też pamiętać, że zbiornik gazu jest homologowany tylko na 10 lat, może więc wymagać wymiany – koszt 300-500 zł. (fot. Auto Świat/autoswiat.pl) Źródło: (fot. Auto Świat/autoswiat.pl) Czy do silnika TSI można zamontować instalację LPG? Jeśli ktoś je sprzedaje z instalacją, ryzyko, że głowica wymaga już remontu, będzie bardzo wysokie. W autach, które dopiero zaczynają jeździć na LPG, takie problemy pojawią się po 2-3 latach. Mogą jednak nie wystąpić, gdyż w przypadku nowej instalacji mamy wpływ na dobór elementów i regularność przeglądów, co może ograniczyć szkodliwy wpływ zasilania gazem na silnik.

Często pogorszenie stanu technicznego jednostki napędowej wynika nie tyle z zasilania gazem, ile z zaniedbań właściciela – najbardziej szkodliwe jest oszczędzanie na regularnych przeglądach instalacji LPG. Auta które nie tolerują jazdy na LPG Dodge Nitro 3.7 (od 2007 r.) – Większość aut marki Dodge, które można spotkać na polskim rynku, m.in.

Caliber 1.8 i 2.0, nie jest dostosowana do współpracy z instalacją gazową. Jednak najbardziej ryzykowny i absolutnie nienadający się do montażu LPG okazuje się model Nitro z silnikiem 3.7 12V, produkowany od czerwca 2007 r. Według firmy Prins zbyt szybkie zużycie gniazd i zaworów występuje w tym przypadku nawet podczas jazdy tylko na benzynie – można to zaobserwować już po przebiegu 40 tys.

  • Km. Ford Focus 1.6 (2004-08) – Według przedstawicieli Forda w autach tej firmy z silnikami benzynowymi ze względu na wrażliwe głowice nie powinno się montować instalacji gazowych.
  • Potwierdzają to doświadczenia warsztatów serwisujących auta z LPG – dolegliwości tego typu mogą występować nawet już po przebiegu 40-50 tys.

km. W sprawdzonym przypadku Focusa II 2.0 (Duratec A0DA) z 2005 r. przedwczesne zużycie zaworów zaobserwowano po 50 tys. km, mimo że 25 tys. km pokonano z lubryfikatorem. Honda Civic wszystkie wersje – Praktycznie wszystkie silniki benzynowe stosowane w Hondach są wrażliwe na zasilanie LPG. Nie oznacza to jednak, że mają problem ze współpracą z gazem, tyle tylko, że z czasem trzeba będzie ponieść konsekwencje – najczęściej jest to dość kosztowna regeneracja głowicy (wydatek 1-2 tys.

zł). Na podstawie doświadczeń własnych Prinsa na prezentowanej liście dodatkowo wyszczególniono modele produkowane od 2008 r.: Civica 1.8 (R18A), Accorda 2.0 (R20A) i CR-V 2.4 (K24Z4). Hyundai i30 1.4 (od 2008 r.) – Dla właścicieli kilkuletnich Hyundaiów nie mamy dobrych wiadomości. Na przykład dość ryzykowne jest instalowanie LPG w popularnym modelu i30 z benzynowym silnikiem 1.4.

Radość z tańszej jazdy na gazie można odczuwać przez pierwsze 2-3 lata, do momentu wystąpienia pierwszych objawów zużycia zaworów – spadek mocy, zwiększone spalanie. Informacje na ten temat pochodzą zarówno od kierowców jeżdżących takimi autami z LPG, jak również z doświadczeń warsztatów należących do sieci Prins.

Kia cee’d 1.4 i 1.6 (od 2006 r.) – Należąca do tego samego koncernu co Hyundai Kia ma równie wrażliwe silniki benzynowe na zasilanie gazem. Jednak w przypadku Kii cee’d (obie firmy stosują te same jednostki) użytkownicy zgłaszali problemy z zaworami znacznie wcześniej, bo już po 20 tys. km jazdy na gazie.

Oczywiście, teoretycznie rozwiązaniem tego problemu jest dodanie lubryfikatora do mieszanki paliwowej, czyli płynu pozwalającego wydłużyć żywotność zaworów i gniazd zaworowych (poprawia smarowanie). (fot. zdjęcie producenta) Źródło: (fot. zdjęcie producenta) Opel Insignia 1.6 (od 2010 r.) – Wielu użytkownikom starszych modeli Opla trudno będzie uwierzyć w to, że auta tej marki mogą mieć problem z trwałością zaworów w wyniku pracy silnika na LPG. Zmiany konstrukcyjne dokonane w nowszych motorach mogą mieć właśnie takie skutki – przynajmniej tak twierdzą warsztaty związane z firmą Prins.

Według nich problemy mogą wystąpić w najpopularniejszych jednostkach benzynowych: 1.4 (Z14XEP), 1.6 (A16LET, Z16XEP, Z16XE1, Z16XER, Z16XEP) oraz 1.8 (Z18XER). Renault Scénic 1.4 i 2.0 (od 2009 r.) – Scénic III nie jest jedynym modelem Renault, w którym montowano silniki wrażliwe na LPG. Każdy, kto myśli o zakupie auta tej marki i rozważa montaż instalacji gazowej, powinien dokładnie przestudiować informacje zawarte w tabeli.

W przypadku Scénica ryzykowne mogą być silniki 1.4 (H4J) i 2.0 (M4R). Jednak jednostki o tej samej pojemności, ale innym kodzie nie powinny sprawiać problemów – różnice mogą wynikać chociażby z innego dostawcy głowicy czy materiału użytego do produkcji zaworów.

Suzuki Swift 1.3 (2005-10) – O ryzyku dość szybkiego zużycia zaworów w głowicy silników Suzuki wiedzieliśmy już wcześniej. Problemy z tym mają zwłaszcza jednostki bez hydraulicznej regulacji luzu zaworowego. Przykładem popularnego auta, którego użytkownicy na pewno zetknęli się z tym zjawiskiem, jest Suzuki Swift 1.3.

Wymaga ono stosowania lubryfikatora i bardzo częstej regulacji luzu zaworowego – nawet co 20 tys. km. W przeciwnym razie po 40-50 tys. km trzeba będzie remontować głowicę.

You might be interested:  Ile Kosztuje Prawo Jazdy Na Samochód?

Który silnik Toyoty nadaje się do gazu?

Które silniki nadają się do instalacji LPG? – Wybór dobrej jednostki napędowej do zasilania LPG stanowi dość duży problem. Z instalacjami dobrze współpracują przede wszystkim silniki z wtryskiem pośrednim (wtrysk paliwa do kolektora dolotowego). Wśród najpopularniejszych można zaliczyć choćby 1.6 MPI od Grupy Volkswagena,

  • Jego główną zaletą jest żeliwny blok, ośmiozaworowa głowica i hydrauliczna kompensacja luzów zaworowych.
  • Najlepszym dowodem jej „gazowych” możliwości jest fakt, że Skoda oferowała ten silnik z seryjną instalacją LPG od Landi Renzo w np. Octavii.
  • Olejną dobrą jednostką napędową od Volkswagena pod zasilanie paliwem gazowym jest 1.4 MPI 16V,

W pierwszych generacjach tego silnika dochodziło czasami do nadmiernego zużycia oleju oraz w niektórych przypadkach do zużycia elementów odpowiedzialnych za kasowanie luzów zaworowych. Po wprowadzeniu modernizacji (wersje 86-konne) problemy zniknęły. Trzecim silnikiem z Grupy Volkswagena, często wykorzystywanym do “zagazowywania”, jest 1.0 MPI,

  1. Trzycylindrowa jednostka napędowa ma prostą konstrukcję, co jest jej największym atutem.
  2. Do tego posiada hydrauliczną kompensację luzów zaworowych.
  3. W tym przypadku nawet sam producent oferuje instalację LPG.
  4. Przeczytaj także: Nowoczesne instalacje LPG – komfort i wymierne korzyści dla użytkownika Innym przykładem jest 1.4 Turbo od Grupy GM, który oferowany był w odmianie 120 i 140 konnej,

Jest to kolejna konstrukcja, która przez Opla była oferowana z instalacją LPG. Zaletą tego silnika było zastosowanie od samego początku, wzmocnionych gniazd zaworowych i zaworów z domieszką sodu. Grupa PSA (Citroen i Peugeot) oferowała benzynowy silnik 1.8 litra oraz 2.0,

  • Był oceniany jako bardzo przyjazny instalacją LPG.
  • W odmianie po 2005 roku w tych jednostkach napędowych stosowane był system automatycznego kasowania luzów zaworowych.
  • Dzięki temu zniwelowano problem konieczności wykonywania dość częstych regulacji.
  • Wadą natomiast był plastikowy kolektor dolotowy.
  • To powodowało konieczność instalacji LPG IV generacji, w której nie było obawy niekontrolowane wybuchy poza cylindrami.

Marka Renault w swojej gamie ma również dobre silniki pod instalację LPG. Najlepszym tego przykładem jest seria K – 1.6 8V oraz 1.6 16 V. Jednostki te były montowane zarówno w Daciach, jak i Renault, W szczególności polecana była odmiana o 16-zaworach, ponieważ stosowano w niej hydrauliczną kompensację luzów zaworowych.

  • W wersji 8-zaworowej występowała regulacja śrubowa, która nie jest zła, ale wymaga większej uwagi i częstszych regulacji.
  • Typowymi problemami przy zasilaniu LPG tych silników były uszkodzenia cewek zapłonowych oraz wydmuchiwanie uszczelki pod gowic,
  • W przypadku francuskiej marki dobrze oceniana była też jednostka 1.8 16V o mocy 120 KM.

Oferowana była ona m.in. w Lagunie II, W tamtych czasach był to jeden z lepszych silników i najmniej awaryjnych, który dobrze znosił instalację gazową. Japońska marka Toyota jest uważana za właściciela jednej z większej liczby silników dobrze współpracujących z instalacjami LPG.

  1. Nadają się do tego zwłaszcza jednostki Valvematic z pośrednim wtryskiem paliwa o objętościach skokowych 1.6, 1.8 i 2.0-litra,
  2. Są to silniki które przy odpowiednich interwałach wymiany oleju, będą dobrze służyły z instalacją LPG.
  3. Trzeba jednak nadmienić, że przez ich zabudowanie, założenie instalacji jest dość czasochłonne.

Instalacje LPG są mile widziane również w przypadku silnika 1.4 T-Jet od Fiata, Jest to ceniona jednostka napędowa, przede wszystkim za dość dobrą trwałość oraz stosunkowo niskie zużycie paliwa. Przeczytaj także: Jaką instalację LPG wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? W przypadku zakładania zasilania gazowego należy pamiętać, żeby robić to jedynie w wersji T-Jet.

Odmiana MultiAir została wyposażona w elektrohydrauliczny układ sterowania zaworami dolotowymi i nie posiada przepustnicy, co zdecydowanie utrudnia odpowiednie sterowanie dawkami paliwa gazowego. Zwolennicy gazu mogą również zdecydować się na auta Hondy z silnikami 2.0 i 2.4 litra. Są to silniki posiadające zmienne fazy rozrządu.

W tych przypadkach wiele firm zachęca do założenia gazu, jednak podkreśla konieczność dobrego wyboru komponentów oraz regulację zaworów do 30-40 tys. km. W przypadku Subaru – silniki 2.0 i 2.5 litra, podstawową zaletą jest solidna konstrukcja. Dobrze wykonane gniazda zaworowe są dużym atutem przy instalacji gazowej.

Jakie auto do 20 tys 2022?

Pamiętaj o ubezpieczeniu – Po sfinalizowaniu transakcji, jaką jest zakup samochodu do 20 tysięcy, jako nabywca stajesz się od tego momentu odpowiedzialny za jego ubezpieczenie. Jeśli udało się kupić samochód za relatywnie niewielką cenę, to dobra wiadomość jest taka, że także OC można kupić w korzystnej cenie.

Wystarczy poszukać dobrej oferty i zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu. Polisa OC jest obowiązkowa i za jej brak można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku dobrowolnych polis. To ty jako właściciel samochodu decydujesz, czy chcesz wykupić inne polisy komunikacyjne takie jak AC, NNW czy assistance,

W ten sposób ochronisz swój samochód przed finansowymi skutkami uszkodzenia, a siebie i pasażerów przed uszczerbkiem na zdrowiu. Warto też zadbać o pomoc techniczną gwarantowaną w polisie assistance. PODSUMOWANIE:

Na rynku wtórnym nieustającą popularnością cieszą się samochody do 20 tysięcy złotych. Za tę cenę można kupić auto, które łączy funkcjonalność i niezawodność z atrakcyjnym wyglądem. Do wyboru za tę kwotę można mieć zarówno niewielkie miejskie samochody, auta kompaktowe jak i limuzyny. Wśród niewielkich samochodów do jazdy po mieście warto kupić m.in.: Toyotę Yaris, Fiata Punto, Opla Corsę, Volkswagena Polo czy Skodę Fabię. Spośród aut kompaktowych samochód do 20 tysięcy wart polecenia to in.: Kia Cee’d, Hyunday i30, Honda Civic, Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane czy Seat Leon. Jednym z najczęściej wybieranym przez młodych kierowców samochodem używanym klasy średniej do 20 tysięcy jest Audi A4. Po zakupie samochodu do 20 tysięcy trzeba zadbać o to, by pojazd miał aktualną polisę OC, można też wybrać dodatkowe polisy komunikacyjne takie jak AC, NNW czy assistance.

Related Post