Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Kiedy Najlepiej Kupić Samochód Na Firmę?

Kiedy Najlepiej Kupić Samochód Na Firmę?

0 Comments

Kiedy Najlepiej Kupić Samochód Na Firmę
Kupno samochodu na firmę w formie leasingu – Bardzo popularne staje się nabywanie pojazdów do firmy w formie leasingu. Dostępne są dwie jego odmiany:

 • leasing operacyjny,
 • leasing finansowy,

Ten pierwszy zakłada, że przedmiot umowy jest składnikiem majątku finansującego, co nakłada na niego obowiązek amortyzacji. Leasing finansowy to odwrotna sprawa – leasingobiorca wpisuje go do swoich środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Leasing operacyjny jest bardziej popularny – powodem są przede wszystkim mniejsze koszty na początku okresu leasingowego. Wpływ może mieć też to, że w leasingu finansowym VAT trzeba wpłacić z góry. Dla osób fizycznych prowadzących firmę niezbędne jest zawarcie umowy leasingu operacyjnego na czas określony, wynoszący minimum 40% standardowego czasu amortyzacji.

Skoro wynosi on 5 lat w przypadku aut osobowych, to czas takiej umowy musi być ustalony na co najmniej 2 lata. Podmiot korzystający z leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodu możne zaliczyć opłatę wstępną oraz raty leasingowe. Od 2019 roku został wprowadzony limit ujmowania wydatków z tytułu opłaty wstępnej oraz rat leasingowych.

W tym przypadku również wysokość limitu uzależniona jest od rodzaju posiadanego pojazdu. Dla samochodów spalinowych będzie to wartość 150 tys. zł (netto u czynnych podatników VAT, brutto dla zwolnionych). Należna kwota przewyższająca wartość należy wyliczyć w proporcji do ustalonego limitu, który będzie dotyczył każdej raty leasingowej.

Dla pojazdów o wartości mieszczącej się w limicie do kosztów uzyskania przychodu ująć można całą raty leasingowej. W przypadku pojazdu w leasingu koszty eksploatacyjne analogicznie, jak w środkach trwałych ujmowane są w limicie 75% (użytek mieszany) lub 100% (użytek firmowy).

Czy opłaca się brac auto na firmę?

Przedsiębiorca wynajmujący samochód na firmę i użytkujący go w tzw. trybie mieszanym, może „zaoszczędzić” od 11 do 29 tys. zł przez 3 lata dzięki odliczeniom podatkowym – wynika z symulacji Carsmile. W przypadku samochodów o cenie zakupu przekraczającej 165 470 tys.

 • Zł brutto (dla trybu mieszanego) trzeba pamiętać o zastosowaniu proporcji, która ogranicza odliczenia– przypominają analitycy Carsmile.
 • Przedsiębiorcy wynajmujący samochód „na firmę” mogą korzystać z przywilejów podatkowych, dzięki czemu odczuwalne przez nich obciążenie z tytułu miesięcznego abonamentu oraz ewentualnego wkładu własnego jest znacznie mniejsze niż kwoty brutto widniejące na fakturach za wynajem.

Grudzień to tradycyjnie miesiąc, w którym najwięcej przedsiębiorców decyduje się na leasing lub wynajem samochodu, znając już wstępne szacunki kwoty podatku, jaką mają do zapłacenia za mijający rok – zauważa Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Co z leasingiem w 2022 roku?

Leasing w 2022 a Nowy Ład – najważniejsza zmiana Od 2022 roku pieniądze uzyskane ze sprzedaży auta wykupionego z leasingu, będą uznawane za przychód z działalności gospodarczej, jeśli od momentu przejęcia samochodu z firmy do momentu sprzedaży nie minie 6 lat. Rządzący z obowiązującego do końca 2021 r.

Czy samochody będą tańsze?

Słaba dostępność nowych samochodów paradoksalnie zwiększyła marże i przychody dealerów. Spadający popyt i szereg niekorzystnych czynników makroekonomicznych przełożą się jednak na spadek cen nowych i używanych samochodów w kolejnych miesiącach – wynika z XV edycji Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych 2022, przeprowadzonego przez EY Polska i DCG Dealer Consulting.

 1. O sprawie obszernie pisze Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar.
 2. Jak czytamy, post-pandemiczny kryzys i wojna w Ukrainie spowodowały, że utworzyły się kolejki klientów chętnych na kupno nowych samochodów, a czas oczekiwania wydłużył się znacząco.
 3. Paradoksalnie, dla dealerów samochodowych był to dobry czas.
You might be interested:  Ile Wynosi Ulga Rehabilitacyjna Na Samochód?

– Większość dealerów przekuła w sukces kryzys związany z dostępnością aut. Zwiększony popyt na samochody, niezaspokojony podażą, umożliwił znaczącą redukcję rabatów na samochody. To z kolei podniosło marże dealerów i poprawiło przychody większości podmiotów na rynku – mówi Michał Lesiuk, partner EY, lider działu doradztwa dla sektora produkcja przemysłowa i mobilność.

Koniec eldorado dla dealerów Samochodowe eldorado powoli się jednak kończy, ponieważ inflacja, wysokie stopy procentowe i spadek wartości złotego powoli obniżają zainteresowanie klientów nowymi samochodami. Z XV Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych przeprowadzonego przez EY i DCG wynika, że jesteśmy już „za górką” – 48 proc.

Czy samochód jest dobrym źródłem kosztów w firmie?

ankietowanych uważa, że spadek popytu na nowe samochody jest obecnie większym problemem niż ich ograniczona dostępność. W ślad za tym, prawie połowa (49 proc.) dealerów uważa, że ceny transakcyjne kupna nowych samochodów pójdą w dół w kolejnych miesiącach, ponieważ sprzedawcy będą musieli grać ceną, by stymulować spadającą sprzedaż.

 1. Jedynie 27 proc.
 2. Dealerów jest przeciwnego zdania.
 3. Coraz wyraźniej na rynku widać efekt „przegrzania”.
 4. Ceny samochodów doszły do granicy, finansowanie staje się rekordowo drogie, a konsumenci, niepewni jutra, często z zakupu samochodu rezygnują.
 5. Stopniowe, ale zauważalne zmniejszenie popytu staje się coraz większym problemem.

W tej sytuacji dealerzy coraz częściej są skłonni obniżać ceny i ta tendencja powinna się nasilić w kolejnych miesiącach – mówi Michał Lesiuk.

Related Post