Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Kiedy Najlepiej Kupić Samochód Z Salonu?

Kiedy Najlepiej Kupić Samochód Z Salonu?

0 Comments

Kiedy Najlepiej Kupić Samochód Z Salonu
Kiedy najlepiej kupić samochód? – Bez wątpienia najlepszym okresem na kupno samochodu w salonie jest koniec i początek roku. Wówczas dealerzy oferują niezwykle atrakcyjne promocje i pakiety cenowe na modele z ubiegłego roku. Związane jest to z koniecznością wyprzedania pojazdów przed wejściem do oferty nowej generacji danych modeli.

W którym miesiącu najlepiej kupić samochód?

2017-11-10 Nowych samochodów sprzedaje się coraz więcej. Dobrym okresem na zakup auta jest koniec lub początku roku. Solidną zniżkę można otrzymać również w momencie, kiedy na rynek wchodzi nowa generacja danego modelu. W takich sytuacjach salony wyprzedają starsze odpowiedniki.

Czy auta drożeją w 2022?

Samochody będą drożeć. I to nawet o 20 procent Choć wydaje się, że ceny nowych samochodów doszły już do ściany, galopada nie zwalnia. W najbliższych 12 miesiącach nowe auta mogą w Polsce zdrożeć o kolejne 20 proc. – wynika z raportu „MotoBarometr 2022. Nastroje w automotive w Europie”, który we wtorek przedstawi firma Exact Systems.

Czy teraz jest dobry czas na kupno samochodu?

Gdzie znaleźć VIN – Skoro to już wiadomo, to czas poznać miejsca, gdzie można znaleźć VIN, Oczywiście pierwszym z nich jest dowód rejestracyjny samochodu. Numer VIN znajduje się w polu oznaczonym literą E. Często znajduje się także na tabliczce, która przyczepiona jest wewnątrz nadwozia auta.

 1. Do najczęstszych miejsc, gdzie można znaleźć VIN zaliczają się okolice prawego przedniego fotela, lewa strona podszybia, przedni słupek karoserii.
 2. Ale numer VIN może być również nabity na komorze silnika czy też na prawym nadkolu.
 3. Producenci nabijają numer VIN w takich miejscach, aby nie można było go łatwo uszkodzić.

Czasami VIN znajduje się w kilku miejscach samochodu. Świadomość tego, jak ważny jest numer VIN i gdzie można go znaleźć sprawia, iż nie trzeba obawiać się, iż zakupicie niezbyt dobry pojazd i niemal wyrzucicie pieniądze w błoto. Wpisując numer VIN otrzymacie w bazie pełną historię pojazdu, uzyskacie więc informacje, wśród których można wymienić te o wypadkach, kolizjach i serwisach.

Kiedy spadną ceny samochodów?

Słaba dostępność nowych samochodów paradoksalnie zwiększyła marże i przychody dealerów, jednak spadający popyt i szereg niekorzystnych czynników makroekonomicznych przełożą się na spadek cen samochodów nowych i używanych w kolejnych miesiącach, wynika z ‘Badania satysfakcji dealerów samochodowych 2022’,

Jak targować się w salonie samochodowym?

Zakup samochodu. Jak negocjować i uzyskać rabat? Wiele salonów utwierdza nas w przekonaniu, że najlepiej kupować auta w czasie promocji. Zdarza się jednak, że negocjacje poza tym okresem mogą być bardziej owocne niż przypuszczaliśmy. Kupno nowego samochodu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, nadszarpnięciem domowego lub firmowego budżetu, przejrzeniem wielu ofert różnych dealerów i dużą ilością podróży do salonów, zwłaszcza w czasie wyprzedaży.

 1. Czy dzięki negocjacjom możemy zyskać niższą cenę, pakiet dodatków wyposażenia albo ekstra usługi poza okresem promocyjnym? Jak najbardziej tak.
 2. Przyjrzymy się kilku sytuacjom, w których nasze starania o uzyskanie lepszej ceny mogą być skuteczne.
 3. Na wstępie jednak zwróćmy uwagę na nas samych.
 4. Na zachowanie i aparycję.

Są to podstawy, o których często potrafimy zapomnieć, gdy jesteśmy skupieni na konkretnym celu. Po wejściu do salonu nie powinniśmy żądać obniżki ceny tylko dlatego, że wybraliśmy ten salon, a nie inny punkt sprzedaży. Jesteśmy klientami, którzy chcą wydać swoje pieniądze, ale w tej sytuacji, która została przytoczona w poprzednim zdaniu sprzedawca napręży się jak struna i nie będzie zbyt chętny aby udzielić nam rabatu. W jakich okolicznościach poza okresem promocyjnym możemy liczyć na to, że negocjacje będą udane? Gdy szukaliśmy auta, sprawdzaliśmy wiele ofert, również u różnych dealerów tej samej marki, niekiedy w tym samym mieście. Może się okazać, że dealer u którego zdecydowaliśmy się kupić auto ma gorszą ofertę, a jego konkurent bardziej nam pasującą.

Często ambicjonalnie zaoferuje nam podobną cenę co inny salon, a jeśli nie ma takiej możliwości, postara się wynagrodzić to np. poprzez darmowe aktualizacje nawigacji czy dorzucenie opon zimowych z felgami. Innym powodem na otrzymanie niższej ceny jest zawód przez nas wykonywany. Najczęściej profesje takie jak np.

lekarz, duchowny, księgowy czy nawet dziennikarz, mogą liczyć na zniżkę niezależnie od promocji. Jest to często spowodowane tym, że wyżej wymienione zawody cieszą się większym zaufaniem społecznym lub znalazły się na liście uprzywilejowanych specjalizacji do danego typu auta.

Olejnym sposobem na uzyskanie zniżki na samochód jest moment, gdy interesujący nas model będzie w najbliższym czasie się zmieniał. Facelifting lub nadchodząca zmiana generacji mogą nam zagwarantować niższą cenę albo rabat na aktualny model. Może się zdarzyć, że różnica w cenie będzie bardziej atrakcyjna niż w okresie promocyjnym.

Innym przykładem na obniżkę ceny jest sytuacja, gdy samochód jest dostępny od ręki, ponieważ stoi na parkingu dealera. Na tego typu auta także można uzyskać upust. Jednakże w tym wypadku może być różnie, chociaż i tak można uzyskać lepszą cenę niż na auto, które pójdzie dopiero do produkcji, gdyż żaden dealer nie chce trzymać samochodów, za które sam musiał zapłacić.

 1. Inną okazją na obniżkę ceny możemy uzyskać wtedy, gdy będziemy kupować auto z poprzedniego rocznika, a takie promocje mogą się również trafić i to w drugiej połowie roku.
 2. Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście Przy negocjacjach ważny jest dodatkowo sposób zakupu.
 3. Na leasing możemy otrzymać lepszą cenę niż, jak paradoksalnie mogłoby się wydawać, gdy kupujemy auto za gotówkę.

Zdarzają się takie przypadki, gdy centrala firmy może w części pokryć koszty zakupu auta, nie dotykając procentów, które otrzymaliśmy u dealera. Różnica pojawia się także, gdy kupujemy na firmę, a nie na osobę prywatną. Wiele salonów ma większe możliwości udzielania rabatów w przypadku kupna auta na działalność gospodarczą.

 1. A jeśli sprzedawca jest nam przychylny, bo zdecydowaliśmy się kupić co najmniej dwa auta, to może podciągnąć transakcję pod floty, co pozwala nam dodatkowo zaoszczędzić kilka tysięcy.
 2. I ostatnia sytuacja, która może nam pomóc przy negocjacjach to ta, gdy jesteśmy klientem, który już kupił coś wcześniej w danym salonie.
You might be interested:  Ile Wynosi Ulga Na Samochód Dla Osoby Niepełnosprawnej?

Gdy posiadamy już „historię zakupową” możemy pewniej podejść do negocjacji. Sprzedawca wtedy też chętniej nam udzieli upustu, a także dorzuci te przysłowiowe zimówki. Ma on wtedy świadomość, że przy kolejnej zmianie pojazdu z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjdziemy właśnie do niego.

 • Jak widać jest wiele sytuacji, gdzie nasze negocjacje mogą przynieść pożądany skutek w okresie, gdy w salonie nie ma promocji.
 • Zazwyczaj sprzedawca może na wstępie dać upust w granicach od 5 do 8%.
 • Ierownik sprzedaży może podnieść go o 2-3% więcej.
 • Możemy mówić o naszym negocjacyjnym sukcesie jeśli uda nam się „wywalczyć” 15 a nawet 20% upustu.

Nie jest to łatwe, ale możliwe. A każdy procent to wymierna suma, którą możemy przeznaczyć np. na ubezpieczenie auta czy jego doposażenie. Zdarzają się jednak takie transakcje, gdy rabat procentowy może wynieść o wiele więcej. Jednak aby tak się stało potrzeba wielu czynników, które się na to złożą.

W sytuacji, gdy bierzemy leasing i w kosztach uczestniczy krajowa centrala marki, jesteśmy w stanie uzyskać nawet do kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych upustu. Można wtedy jeszcze wynegocjować drobne gadżety jak: walizka, brelok do klucza czy jakiś inny gadżet dla dziecka, a nawet rower. Trzeba jednak pamiętać, że każda firma lub salon ma zupełnie inną politykę sprzedaży.

To co sprawdzi się w jednym salonie, nie musi się udać w drugim. Niemniej sprzedawcy mają duże pole manewru, muszą jedynie chcieć. Gdy nam się uda wygrać negocjacje możemy wyjechać autem nawet klasy premium, które kosztuje rynkowo około 380 tysięcy złotych, a po negocjacjach kosztować będzie około 260-270 tysięcy zł.

Czy samochody zdrożeją w 2023?

Rok 2023 rokiem spokojniejszych nastrojów na rynku motoryzacyjnym? Istnieje taka możliwość – Strach przed cenami w przyszłości, w szczególności tej najbliższej, nie jest w obecnej sytuacji niczym dziwnym. Gdy obecnie obserwujemy ciągłe podwyżki, możemy mieć wrażenie, że ten stan prędko nie ulegnie zmianie.

Wielu ekspertów przyznaje jednak, że rok 2023 może być tutaj punktem zwrotnym, który być może nie doprowadzi do spadku cen aut, lecz z pewnością sprawi, że przestaną one aż tak drastycznie drożeć. Niektóre, bardziej optymistyczne głosy, mówią nawet o końcu 2022 rok, lecz wielu ekspertów przyznaje, iż potrzebne jest, chociaż drobna poprawa globalnych nastrojów gospodarczych i politycznych, a w tym momencie jest niestety o to trudno.

Czy w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen? Niestety prawdopodobnie tak – eksperci są zdania, że niestety nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu cen aut. Możliwe jednak, że 2023 rok będzie pod tym względem lepszy. Czy więc nareszcie doczekamy się spokoju na rynku motoryzacyjnym oraz stabilności cen nowych, oraz używanych aut? Niestety będziemy musieli poczekać na to, co przyniosą nam nadchodzące miesiące.

Jaki samochód warto teraz kupić?

Jaki samochód kupić? Top 10 najczęściej kupowanych modeli. Nowe i używane Jaki samochód kupić? Odpowiedź na to pytanie to kwestia indywidualna, bo nie istnieje jedna, uniwersalna maszyna, która zaspokoiła by absolutnie wszystkie potrzeby każdego kierowcy.

 • Niemniej pewne modele cieszą się znacznie większą popularnością niż inne.
 • W naszym zestawieniu odpowiadamy na pytanie “jaki samochód kupić?” posługując się najnowszymi danymi statystycznymi dotyczącymi zarówno aut używanych, jak i nowo rejestrowanych samochodów.
 • Oto 5 najpopularniejszych aut nowych i 5 najpopularniejszych aut importowanych (używanych) w Polsce.

Zacznijmy od aut fabrycznie nowych. Wg danych statystycznych cyklicznie z bazy CEPiK w Polsce w tym roku, od stycznia do końca maja zarejestrowano niemal 200 tysięcy nowych aut (199 413 egzemplarzy). Poniżej piątka tych najpopularniejszych nowych aut. Najpopularniejszym nowym autem w 2021 roku w Polsce jest Toyota Corolla.

Powyższa cena startowa dotyczy nadwozia sedan, wersja hatchback startuje również od 79 900 zł, natomiast kombi, od 82 900 zł. W każdym przypadku bazowo otrzymujemy auto w podstawowej wersji wyposażeniowej Active oraz z silnikiem 1.2 Turbo o mocy 116 KM łączonym z manualną 6-biegową przekładnia przekazującą moc na koła przednie.

Wyposażenie wersji bazowej obejmuje m.in. dzienne LED-y, manualną klimatyzację, system multimedialny Toyota Touch 2 z ekranem dotykowym (8 cali), a także adaptacyjny tempomat, układ wczesnego reagowania w razie zderzenia z wykrywaniem nie tylko pojazdów, ale też rowerzystów i pieszych.

Tapicerka materiałowa, auto zostanie postawione na 15-calowych, stalowych felgach. Dodatkowo w wersji hatchback i kombi (ale już nie w sedanie) w standardzie bazowej wersji jest jeszcze kamera cofania. Samochód Roku 2021, auto do miasta o jakże odważniejszym charakterze od poprzednika. A przy tym to wciąż Toyota, marka, która od lat jest ceniona za trwałość (nie zawsze słusznie, vide Avensis z dieslem 2.0 D-4D).

Wracając do Yarisa, za kwotę startową otrzymamy auto w wersji wyposażeniowej Active z asystentem utrzymania pasa ruchu, systemem wykrywania zmęczenia kierowcy, czy systemem multimedialnym Toyota Touch 2 z 7-calowym ekranem. Pod maską miejskiego Yarisa pracuje benzynowy motor 1.0 VVT-i o mocy 72 KM łączony z manualem o pięciu przełożeniach.

Jak długo czeka się na nowe auto z salonu?

Ile trzeba czekać na nowy samochód? Na te modele poczekasz najkrócej! Odłożenie zakupu nic nie dało potencjalnemu nabywcy, bo ceny cały czas rosną, ale efektem mniejszej liczby zamówień jest obserwowany obecnie nieznaczny wzrost dostępności samochodów na rynku Andrzej Banaś Widać pierwsze zwiastuny poprawy sytuacji rynkowej jeśli chodzi o dostępność aut – ocenia Carsmile.

Czas potrzebny do „zdobycia” nowego samochodu w Polsce wynosi obecnie 2,5 miesiąca, choć wiąże się to z koniecznością poszukiwań oraz ustępstw jeśli chodzi o wyposażenie. Na wyprodukowanie auta według indywidualnej konfiguracji wciąż czeka się długo, średnio ok.10 miesięcy, ale tu też widać pewną poprawę.

Na tę wiadomość nabywcy nowych aut czekali przynajmniej 12 miesięcy. – Widzimy nieznaczną poprawę sytuacji na rynku jeśli chodzi o dostępność. Nie jest to jeszcze przełom, ale pierwsze symptomy powrotu do normalności. Zamówienia się stopniowo „rozkorkowują”, dzięki czemu samochody będą produkowane coraz szybciej.

 • Oczywiście stanie się to pod warunkiem, że nie zaskoczą nas kolejne zdarzenia porównywalne do pandemii czy wojny – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.
 • Na rynku można obecnie mówić o dwóch zjawiskach, które definiują nową „normalność” polskiej motoryzacji.
 • Obliczany przez nas uśredniony czas produkcyjny samochodów, czyli okres oczekiwania na pojazd zamówiony według indywidualnej konfiguracji, wynosi obecnie dla całego rynku aut osobowych w Polsce około 10 miesięcy i nadal jest to swego rodzaju loteria.
You might be interested:  Jak Zarejestrować Samochód Z Niemiec Bez Tablic?

W przypadku części modeli widzimy jednak, że czasy produkcyjne uległy skróceniu – przyznaje Sylwester Łagowski, koordynator działu zamówień w Carsmile. Ale jest też drugi oblicze rynku. – Gdy weźmiemy pod uwagę czas, w jakim jesteśmy w stanie niejako zdobyć poszukiwany model samochodu przeglądając zasoby kilkudziesięciu dilerów danej marki w całej Polsce, to ten uśredniony wynik skraca się radykalnie.

 • Możemy powiedzieć, że zdobycie poszukiwane auta zajmuje obecnie w Polsce średnio ok.2,5 miesiąca i tu widzimy znaczącą poprawę względem poprzednich kwartałów – informuje Sylwester Łagowski.
 • Oczywiście taki sposób poszukiwania, czy „polowania” na samochód, wymaga podglądu oferty kilkudziesięciu dealerów danej marki, a także pewnych ustępstw ze strony nabywcy.

– Normą jest dziś prezentowanie klientowi dwóch ofert: auta stworzonego według indywidulanej konfiguracji, na które trzeba czekać średnio ok.10 miesięcy, a często dłużej, oraz samochodu dostępnego w znacznie krótszym czasie, często nawet „od ręki” ale w innej wersji silnika czy wyposażenia.

 1. Nabywcy zwykle decydują się na tę drugą opcję, co w efekcie usprawnia też funkcjonowanie całego rynku.
 2. To jest nasza nowa normalność – wyjaśnia Knitter.
 3. Gdy klient decyduje się mimo wszystko poczekać na wyprodukowanie indywidulanie skonfigurowanego samochodu, musi liczyć się z tym, że pierwotnie podany termin ulegnie wydłużeniu, a cena auta wzrośnie.

– To jest wciąż swego rodzaju loteria – podkreśla Knitter. Wśród samochodów, które według Carsmile są obecnie „do zdobycia” na rynku w czasie wynoszącym ok. miesiąca wymienić można: BMW X3 i Serię 8, Hyundaia i10 oraz Konę, sporo modeli Audi choć nie we wszystkich typach nadwozia (np.

 1. A4, Q7, Q8, czy e-trona, ale nie w wersji GT), kilka modeli Forda (Puma, Kuga, Transit), Peugeota 308 i 3008, Suzuki Swift i Vitarę, Mercedesa CLA, VW T-Crossa czy Seata Ibizę.
 2. Podany miesięczny okres oczekiwania oznacza, że w tym czasie auto jest „do zdobycia” w Polsce, ale zwykle wiąże się to z koniecznością pewnych ustępstw ze strony nabywcy.

Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na czasy produkcyjne samochodów, a zatem takie, gdzie nabywca decyduje się czekać dłużej, aby mieć auto skonfigurowane według jego potrzeb, to tutaj pojawiają się terminy wynoszące nawet rok, czasem półtora roku, a w skrajnych przypadkach nawet 2 lata.

Co ważne, producent podaje zwykle tylko przybliżony czas dostawy samochodu do Polski, co oznacza, że podany pierwotnie termin może się jeszcze wydłużyć, a cena ulec zmianie. Wśród samochodów mających obecnie wyjątkowo odległe czasy produkcyjne można wymienić: Toyotę Corollę (kombi lub sedan), Porsche 718 Cayman Coupe, Dacię Spring, BMW i4 oraz X7, Audi e-tron w wersji GT, Audi A3 i A7 z nadwoziem typu sedan czy Teslę 3.

Z czego wynika obserwowana przez Carsmile nieznaczna poprawa dostępności aut ? Powodów jest kilka. Wzrost cen samochodów, sięgający średnio 30-40% w skali roku, jeśli uwzględnimy wszystkie elementy składające się na koszt użytkowania (ceny katalogowe, rabaty, WIBOR, ubezpieczenie, koszty serwisowania, itp.), spowodował, że część klientów wstrzymała się z zakupem licząc na to, że samochody przestaną drożeć, a nawet potanieją.

 • Odłożenie zakupu nic nie dało potencjalnemu nabywcy, bo ceny cały czas rosną, ale efektem mniejszej liczby zamówień jest obserwowany obecnie nieznaczny wzrost dostępności samochodów na rynku – przyznaje Sylwester Łagowski z Carsmile.
 • Dodaje też, że spora grupa klientów, poszukując auta kilka miesięcy temu, składała zamówienia u kilku dilerów jednocześnie, na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Efektem tego typu zachowań jest pojawienie się rynku pewnej puli samochodów, z których ktoś zrezygnował. Jest też inny powód poprawy sytuacji rynkowej: – Platformy takie jak Carsmile, od półtora roku borykając się z wydłużonymi terminami dostaw aut do Polski, niejako przyzwyczaiły się już do w tej nowej normalności.

 • Nauczyliśmy się wyciągać auta dosłownie spod ziemi, przekonujemy klientów, aby zamiast czekać rok na wybrany model, decydowali się na bardziej dostępną alternatywę– ujawnia koordynator działu zamówień Carmile.
 • Jaki jest obecnie miesięczny koszt użytkowania najtańszego samochodu? Najlepiej obrazuje to miesięczny czynsz wynajmu (abonament), który uwzględnia cenę zakupu, koszt finansowania (WIBOR), ubezpieczenie oraz wydatki na serwis.

Uśredniony miesięczny koszt użytkowania 15 najtańszych dostępnych obecnie na rynku modeli wynosi obecnie według szacunków Carsmile ok.1 186 zł netto, przy umowie na 3 lata i wkładzie własnym wynoszącym ok.10%. Mediana ceny katalogowej dla grupy 15 najtańszych aut wynosi obecnie 74 tys.

 1. Zł brutto, co również pokazuję skalę zmian, jakie zaszły na rynku w ostatnich 2-3 latach.
 2. Małe samochody zdrożały najbardziej, ponieważ w ich przypadku obowiązujące od lipca br.
 3. W UE nowe wymogi odnośnie obowiązkowego wyposażenia w systemy bezpieczeństwa okazały się najbardziej „dotkliwe”.
 4. Wzrost cen aut wynika też z podwyżki cen surowców, ograniczeń w produkcji elektroniki i podzespołów, zwiększonych kosztów transportu, osłabienia złotego, a także wzrostu stóp procentowych.

– Każdy miesiąc zwłoki w zamówieniu auta to dodatkowy koszt rzędu 38 zł netto miesięcznie w segmencie najtańszych aut – podsumowuje Knitter.

Czy spadną ceny nowych samochodów?

Słaba dostępność nowych samochodów paradoksalnie zwiększyła marże i przychody dealerów. Spadający popyt i szereg niekorzystnych czynników makroekonomicznych przełożą się jednak na spadek cen nowych i używanych samochodów w kolejnych miesiącach – wynika z XV edycji Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych 2022, przeprowadzonego przez EY Polska i DCG Dealer Consulting.

 1. O sprawie obszernie pisze Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar.
 2. Jak czytamy, post-pandemiczny kryzys i wojna w Ukrainie spowodowały, że utworzyły się kolejki klientów chętnych na kupno nowych samochodów, a czas oczekiwania wydłużył się znacząco.
 3. Paradoksalnie, dla dealerów samochodowych był to dobry czas.
You might be interested:  Jak Uruchomić Samochód Który Długo Stał?

– Większość dealerów przekuła w sukces kryzys związany z dostępnością aut. Zwiększony popyt na samochody, niezaspokojony podażą, umożliwił znaczącą redukcję rabatów na samochody. To z kolei podniosło marże dealerów i poprawiło przychody większości podmiotów na rynku – mówi Michał Lesiuk, partner EY, lider działu doradztwa dla sektora produkcja przemysłowa i mobilność.

 • Oniec eldorado dla dealerów Samochodowe eldorado powoli się jednak kończy, ponieważ inflacja, wysokie stopy procentowe i spadek wartości złotego powoli obniżają zainteresowanie klientów nowymi samochodami.
 • Z XV Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych przeprowadzonego przez EY i DCG wynika, że jesteśmy już „za górką” – 48 proc.

ankietowanych uważa, że spadek popytu na nowe samochody jest obecnie większym problemem niż ich ograniczona dostępność. W ślad za tym, prawie połowa (49 proc.) dealerów uważa, że ceny transakcyjne kupna nowych samochodów pójdą w dół w kolejnych miesiącach, ponieważ sprzedawcy będą musieli grać ceną, by stymulować spadającą sprzedaż.

 • Jedynie 27 proc.
 • Dealerów jest przeciwnego zdania.
 • Coraz wyraźniej na rynku widać efekt „przegrzania”.
 • Ceny samochodów doszły do granicy, finansowanie staje się rekordowo drogie, a konsumenci, niepewni jutra, często z zakupu samochodu rezygnują.
 • Stopniowe, ale zauważalne zmniejszenie popytu staje się coraz większym problemem.

W tej sytuacji dealerzy coraz częściej są skłonni obniżać ceny i ta tendencja powinna się nasilić w kolejnych miesiącach – mówi Michał Lesiuk.

Czy nowe auta drożeją?

Samochody drożeją w dramatycznym dla kupujących tempie. We wrześniu średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego wyniosła 160 171 zł. Według Instytutu Samar to wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem 2021 r. o 17,2 proc. To zarazem więcej niż wyliczenia dla trzech kwartałów 2022 r.

Czy samochody będą drożały?

Jakie są obecne ceny samochodów używanych? – Obecna sytuacja na rynku samochodów używanych jest bardzo zła. W lipcu 2022 roku auta z rynku wtórnego ponownie podrożały. Mediana cen wzrosła bowiem z 24 500 do aż 25 900 złotych. Jest to wynik naprawdę wysoki i tak naprawdę jedynym pozytywem jest to, że spadło tempo wzrostu.

To z maja na czerwiec wynosiło 1 600 złotych, a z czerwca na lipiec okazało się niższe o 200 złotych i wyniosło 1 400 zł. Niezbyt pozytywna informacja dotyczy tego, ile samochodów używanych znaleźć można obecnie na rynku wtórnym. Ilość ofert w lipcu okazała się bowiem mniejsza o 11 543 samochody używane i wyniosła dokładnie 209 285 aut.

Mediana przebiegu samochodów używanych to 182 000 kilometrów, a mediana wieku wynosi 12,6 lat. Najbardziej popularne są wciąż samochody z silnikami diesla. Znajdziemy ich dokładnie 97 715. Drugie miejsce należy z kolei bez większego zaskoczenia do aut benzynowych, których jest 94 495.

Gdzie kupić dobre auto?

Używane auto kupione w komisie u autoryzowanego dealera – Zakup używanego auta w komisie przy autoryzowanym salonie wzbudza największe zaufanie i wydaje się jedną z najbezpieczniejszych opcji. Za względną gwarancję bezpieczeństwa musimy jednak zapłacić – cena auta będzie zdecydowanie wyższa niż u innych sprzedawców.

Niepodważalną zaletą będzie jednak to, że bardzo często są to auta, które trafiają do dealera po pierwszym użytkowniku, a w przypadku niezgodności towaru z umową – wiemy do kogo zgłaszać zażalenia. Zazwyczaj jednak oferta u autoryzowanego dealera jest ograniczona do pojazdów jednej lub co najwyżej kilku marek.

Zalety zakupu auta u dealera:

sprawdzona historia serwisowa, możliwość nabycia względnie nowego auta, możliwość skorzystania z bogatej oferty kredytów i ubezpieczeń, gwarancja na samochód.

Wady zakupu auta u dealera:

zawyżone ceny aut, ograniczona możliwość negocjacji ceny, często ograniczony wybór.

Jakie formalności trzeba załatwić po kupnie samochodu?

FAQ – najczęściej zadawane pytania – O jakich formalnościach należy pamiętać po zakupie samochodu używanego? Przede wszystkim trzeba kupić ubezpieczenie OC oraz zarejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Należy także sprawdzić, czy pojazd ma ważne badanie techniczne, a także opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

 1. Ile wynosi podatek PCC i w jakim czasie trzeba go opłacić? Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu używanego wynosi 2% wartości rynkowej samochodu.
 2. Na jego opłacenie masz 14 dni.
 3. Czy mogę korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela? Tak, jeśli samochód ma ważne ubezpieczenie OC, nabywca może z niego korzystać.

Należy jednak poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że pojazd zmienił właściciela – może bowiem okazać się, że ubezpieczyciel zechce dokonać rekalkulacji składki. O jakich dodatkowych formalnościach należy pamiętać w przypadku zakupu samochodu z innego kraju? W takiej sytuacji konieczne będzie dodatkowe opłacenie podatku akcyzowego.

Jak wygląda zakup samochodu używanego?

Kupno auta od osoby prywatnej – Kupując samochód od tzw. sprzedawcy prywatnego, sporządzasz tradycyjną umowę kupna-sprzedaży, po jednym egzemplarzu dla obu stron. W takim wypadku koniecznie trzeba jednak też odwiedzić urząd skarbowy i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3; 2 proc.

 1. Od wartości na umowie lub ustalonej przez US).
 2. Nie zapomnij porównać danych sprzedawcy z dowodu osobistego z tym, co zostało wpisane w umowie, sprawdź też poprawność m.in.
 3. VIN-u widniejącego na kontrakcie.
 4. Wyegzekwuj od sprzedawcy (nieważne, czy to komisant, czy prywaciarz!) komplet dokumentów, czyli: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i polisę OC.

Jeżeli kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy, poproś o dowód opłacenia akcyzy. Uwaga: część sprzedających przerzuca opłaty celno-skarbowe – w tym m.in. akcyzę i koszt wyrobienia karty pojazdu – oraz sporządzenie tłumaczenia na kupującego. Następny krok – jeśli samochód ma ważne badanie techniczne i polisę OC – to wizyta we właściwym urzędzie komunikacji.

W zależności od sytuacji zapłacisz następującą kwotę: – 81 zł, gdy samochód jest już zarejestrowany w kraju i możesz (nie trzeba jednak tego robić!) zachować stare tablice. Uwaga: dotyczy tylko samochodu zarejestrowanego w tym samym powiecie. W Warszawie można zachować tablice z innej dzielnicy, ale tylko w ramach miasta; – 180,50 zł, gdy dane auto ma tablice z innego powiatu i konieczne jest wyrobienie nowych; – 256 zł, gdy pojazd został sprowadzony z zagranicy (dodatkowo karta pojazdu).

W tym wypadku ewentualnie dochodzą też m.in. opłata dla tłumacza przysięgłego i akcyza. Gdy kupiony pojazd nie ma ważnych badań technicznych, sytuacja nieco się komplikuje, bo przed wizytą w urzędzie trzeba zawieźć auto lawetą do SKP albo wyrobić tablice czasowe.

Related Post