Czy każdy może wziąć samochód w leasing? – Firmy leasingowe i importerzy aut starają się zmienić sposób, w jaki myślimy o korzystaniu z aut. Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania za gotówkę lub na kredyt samochodowy, do pełnego decydowania o eksploatacji pojazdu (np.
zakresie ubezpieczenia) oraz do bycia pełnoprawnymi właścicielami. Tymczasem leasing samochodowy może być ciekawą alternatywą dla tych kupujących, którzy potrzebują korzystać z auta, ale niekoniecznie muszą go kupować na własność i „zamrażać” w ten sposób środki finansowe, które mogliby rozdysponować w zupełnie inny sposób.
Leasing pozwala na odnoszenie korzyści fiskalnych, co także trzeba brać pod uwagę przy rozważaniu takiej metody pozyskania samochodów. Kto może wziąć samochód w leasing? Obecnie mogą to zrobić zarówno przedsiębiorca, w tym nawet nowo założona firma, jak i osoba fizyczna.
Onsumentom na skorzystanie z takiego finansowania pozwala oferta na leasing konsumencki. Nie odczujesz przy niej takich korzyści podatkowych jak przedsiębiorcy. Jeśli nie prowadzisz firmy, nie odliczysz wkładu własnego i rat od podstawy opodatkowania. Będziesz też musiał dostosować się do wymagań leasingodawcy dotyczących eksploatacji samochodu, np.
pakietu ubezpieczeń (zazwyczaj OC/AC/NNW), serwisowania auta, a w niektórych przypadkach – nawet do limitu kilometrów.
Contents
Czy osoba fizyczna może wziąć auto w leasing?
Auto w leasingu od osoby prywatnej – czy to możliwe? – Zdecydowana większość firm leasingowych nie finansuje środków trwałych kupionych bezpośrednio od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Na ogół oddają w leasing jedynie samochody od sprzedawców biznesowych, którzy mogą wystawić fakturę potwierdzającą zawarcie transakcji kupno-sprzedaż.
Preferowani są autoryzowani dealerzy, importerzy oraz komisy, czyli firmy wystawiające fakturę VAT ze stawką 23%. Leasing samochodu używanego od osoby prywatnej jest możliwy jedynie za pośrednictwem firmy, która zakupi od niej pojazd, a następnie sprzeda go firmie leasingowej. Potwierdzeniem zawarcia transakcji będzie w tym przypadku faktura VAT-marża, czyli bez naliczonego VAT.
Pomimo tego leasingodawca naliczy 23% tego podatku do każdej raty leasingu, opłaty wstępnej oraz kwoty wykupu, gdyż zgodnie z polskim prawem leasing operacyjny należy traktować jako usługę. Wzięcie auta w leasing od osoby prywatnej staje się więc mało korzystne, ponieważ znacząco rosną koszty finansowania.
Czy można brac auto w leasing bez firmy?
Leasing dla osób prywatnych — gdzie dostanę leasing? – Na rynku znaleźć można wiele ofert leasingów konsumenckich. Do tych najpopularniejszych należą leasingi fabryczne, oferowane bezpośrednio przez producenta. Ten rodzaj finansowania udzielany jest przez tzw.
banki samochodowe i można znaleźć je w ofercie takich marek jak: Audi, Toyota, Opel czy BMW. Co więcej, na rynku funkcjonują również prywatne firmy leasingowe. Do tych najpopularniejszych należą: Superauto.pl, Masterlease czy Net4Car, Banki zdecydowanie niechętnie udzielają leasingu osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Do wyjątków można zaliczyć jednak bank Idea Getin Leasing, który w swojej ofercie posiada nie tylko leasing konsumencki, ale również najem konsumencki z serwisem.
Przy jakich dochodach opłaca się leasing?
FAQ: – 1. Przy jakich dochodach opłaca się leasing na samochód osobowy? Nie ma określonej konkretnej wysokości dochodu, od której warto rozglądać się za samochodem osobowym na leasing. Warto jednak przekalkulować sobie własny budżet, politykę wewnętrzną firmy czy przyjęte przez przedsiębiorstwo kryteria szacowania ryzyka.
- Leasingobiorca musi wykazać zdolność finansową do terminowego uregulowania należności za raty leasingowe.
- Zdolność badana jest jednak w zdecydowanie bardziej uproszczony sposób w porównaniu z procedurami kredytowymi.2.
- Czy opłaca się leasing samochodu osobowego dla osoby prywatnej? W sytuacji, gdy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, chciałaby finansować nabycie samochodu poprzez firmę leasingową, może wybrać leasing konsumencki.
To przedsięwzięcie opłacalne przede wszystkim czasowo. Leasing konsumencki nie zmniejsza także zdolności kredytowej.3. Czy warto brać samochód osobowy w leasing? Tak! To wygodny i bezpieczny sposób finansowania zupełnie nowego bądź używanego samochodu w bardzo dobrym stanie.
Czy każdy samochód można wziąć w leasing?
Warto wiedzieć –
Leasing jest popularną wśród firm formą finansowania, ale dostępny jest też leasing konsumencki, czyli przeznaczony dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.Leasing pozwala na pozyskanie zarówno samochodu nowego, jak i używanego.Przy leasingu aut używanych pojawia się na ogół konieczność wniesienia wyższej wpłaty własnej.
Oceń artykuł : Chcesz wyleasingować auto? Sprawdź, jaki samochód można wziąć w leasing
Jak sprawdzic zdolnosc leasingu?
Jak sprawdzić, czy dostanę leasing? – Jeśli chcesz poznać swoją zdolność leasingową, masz do wyboru trzy różne opcje. Możesz skontaktować się z przedstawicielem firmy leasingowej, poprosić o przeanalizowanie Twoich dochodów i dobranie odpowiedniej oferty.
Co trzeba zrobić żeby dostac leasing?
Staż firmy na rynku – Podstawowym warunkiem otrzymania leasingu jest prowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas. Większość leasingodawców, w tym Europejski Fundusz Leasingowy, wymaga co najmniej sześciomiesięcznego stażu na rynku. Firmy działające krócej mogą skorzystać z leasingu jedynie z zachowaniem procedury standardowej oraz pod warunkiem, że zabezpieczą umowę leasingu – np.
- Poprzez wskazanie poręczyciela, weksel, gwarancję odkupu, hipotekę na nieruchomość czy blokadę na rachunku bankowym.
- Zabezpieczenie może być wymagane również wtedy, gdy leasingobiorca nie posiada odpowiednio wysokiej zdolności leasingowej.
- Na zabezpieczenie umowy mogą zdecydować się także ci przedsiębiorcy, którzy są w stanie wykazać się wysoką zdolnością leasingową.
Pozwala to leasingodawcy zaproponować korzystniejsze warunki finansowe, z uwagi na zmniejszenie ryzyka leasingowego.
Czy bank widzi leasing?
Zdolność kredytowa firmy to ważny czynnik, który decyduje o otrzymaniu finansowania w banku. Instytucje finansowe przy jej analizie uwzględniają m.in. obroty i historię kredytową. W zależności od warunków i stosowanych procedur, zdolność kredytowa może być brana pod uwagę przy wnioskowaniu o leasing.
- Z drugiej strony sama umowa leasingowa ma na nią pewien wpływ.
- Wstępną decyzję o przyznanie finansowania można otrzymać nawet w 10 sekund.
- Spis treści: 1.
- Co to jest zdolność kredytowa? 2.
- Leasing operacyjny a zdolność kredytowa 3.
- Leasing finansowy a zdolność kredytowa 4.
- Zdolność kredytowa w leasingu konsumenckim 5.
Leasing dla JDG a zdolność kredytowa 6. Jak leasingodawcy sprawdzają zdolność kredytową? 7. Leasing a figurowanie w rejestrze dłużników BIK 8. Jak sprawdzić czy dostanę leasing?
Jak wziac leasing bez firmy?
Leasing to popularna forma finansowania, umożliwiająca choćby zakup samochodu. W społeczeństwie wciąż istnieje błędne przekonanie, że leasing jest zarezerwowany wyłącznie dla przedsiębiorców. W rzeczywistości nie trzeba mieć własnej działalności gospodarczej, aby móc z niego skorzystać.
- W ofertach firm leasingowych widnieje bowiem leasing konsumencki dla klientów indywidualnych.
- Jak działa leasing konsumencki i czy opłaca się z niego korzystać? O ile kredyt hipoteczny jest kredytem celowym i pozwala wyłącznie na zakup nieruchomości, o tyle kredyt gotówkowy można przeznaczyć, na co się tylko chce.
Dlatego właśnie znaczna część zainteresowanych zakupem auta sięga właśnie po pożyczkę gotówkową, ewentualnie kredyt samochodowy. A wśród ofert jest przecież jeszcze leasing konsumencki, który może zaproponować równie dobre warunki co oba wymienione produkty, a może nawet lepsze.
Co jest tańsze leasing czy kredyt?
1. Koszt finansowy leasingu i kredytu – Czasem można spotkać się z opinią (w tym w fachowych publikacjach), że leasing jest droższy od kredytu. Potwierdzeniem tej tezy jest argumentacja, że firma leasingowa jest jakby pośrednikiem, który najpierw musi pożyczyć środki w banku i dopiero z nich udziela finansowania swoim klientom.
- Mechanizm rzeczywiście tak wygląda, jednak w praktyce nie przekłada się to wprost na wysokość oferty.
- Przede wszystkim różne banki udzielając kredytów klientom i firmom indywidualnym stosują różną politykę marżową, w zależności od wielu zmiennych (np.
- Kondycja kredytobiorcy, zabezpieczenia, rodzaj kredytu, itd.) Dlatego, w praktyce, równie często jak leasing droższy od kredytu, można spotkać też sytuację odwrotną.
To leasing najczęściej jest produktem tańszym. Z firmami leasingowymi łatwiej też jest negocjować wysokość opłat, podczas gdy wiele banków bardziej sztywno traktuje swoją ofertę. Podsumowanie | Koszt finansowy: Leasing wypada lepiej
Po jakim czasie można starac się o leasing?
Pozostałe środki trwałe, np.: maszyny i urządzenia – Z pozostałymi środkami trwałymi nie jest już tak łatwo. Minimalny okres prowadzenia działalności wynosi już wtedy co najmniej 6, a częściej 12 miesięcy, a wnioskujący musi za ten okres przedstawić dokumenty finansowe, które potwierdzą jego zdolność kredytową. Wtedy możliwe jest uzyskanie leasingu, np.: na popularne maszyny i urządzenia.
Ile się płaci za samochód w leasingu?
Leasing samochodów napędza branżę – 2017 r. był kolejnym rokiem, w którym przedsiębiorcy najchętniej sięgali po leasing pojazdów osobowych (dynamika wzrostu w stosunku do roku 2016 wynosiła 21,9 proc.). – Zapotrzebowanie sektora MŚP na środki transportu koncertuje się na zaspokojeniu trzech głównych potrzeb: są to samochody pełniące szeroko rozumiane cele reprezentacyjne, samochody dla handlowców oraz samochody dostawcze/ciężarowe.
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z mikro, małymi czy średnimi przedsiębiorstwami, struktura potrzeb się zmienia. Oczywiście, im mniejsza firma, tym jeden pojazd pełni więcej funkcji. Ponadto sektor MŚP już nie traktuje leasingu jedynie jako alternatywną formę zakupu, ale jako formę użytkowania przedmiotu z opcją stania się jego właścicielem (bez konieczności wykupu) – wyjaśnia Maciej Czapski dyrektor Zarządzający Obszarem Ryzyka i Należności Idea Getin Leasing S.A.
Sprawdź konto firmowe w Pekao: bezwarunkowo za 0 zł przez 2 lata, z bonusami do 2000 zł Przedsiębiorcy sięgający po leasing głównie kierują się możliwością ograniczenia miesięcznego obciążenia wynikającego z umowy. Dlatego wybierając ofertę leasingową, należy zwrócić uwagę na okres finansowania, warunki spłaty, wysokość opłaty początkowej, wysokość wykupu sprzętu oraz koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu.
- W związku z tym, że w najpopularniejszej opcji leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma możliwość wykupu samochodu, poniżej zostały zaprezentowane dwie kalkulacje.
- Pierwsza z nich uwzględnia wykup w wysokości 1 proc.
- Wartości przedmiotu umowy.
- Druga natomiast – wykup 30 proc.
- Przy czym każda z opcji zakłada wniesienie wkładu własnego w wysokości 10 proc.
Oczywiście w praktyce przedsiębiorca nie musi z niego korzystać, co oznacza, że auto pozostaje własnością leasingodawcy. Jeśli natomiast zdecyduje się na wykupienie przedmiotu leasingu, ma możliwość nabycia samochodu po cenie niższej niż początkowa i ustalanej indywidualnie z leasingodawcą. Okazuje się, że przedsiębiorca rozważający zaciągniecie leasingu nie musi obawiać się dodatkowych kosztów w postaci prowizji czy opłaty za opracowanie wniosku. Wyłącznie EFL pobiera prowizję w wysokości 0,5 proc., przy czym firmy, które skorzystają z cross-sellingu, zostaną zwolnione z tej opłaty.
Warunki uzyskania leasingu samochodu osobowego o wartości 100 tys. zł netto – wykup 1 proc. | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Warunki | Alior Leasing | EFL | Idea Getin Leasing | ING Lease (1) | Grupa Masterlease | mLeasing | Bank Pekao |
Prowizja za udzielenie leasingu | brak | 0,5% (1) | brak | brak | brak | brak | brak |
Opłata za opracowanie wniosku | brak | brak | brak | brak | brak | brak | brak |
Miesięczna rata leasingowa (z ubezp.) | 1 798,99 zł | 2173,80 zł (2) | n/d (4) | 1919,37 zł (3) | 1757,04 zł (5) | 1 842 zł | 2 054,89 zł |
Miesięczna rata leasingowa (bez ubezp.) | 1 495,94 zł | 1 707,05 zł | 1 612,33 zł | 1644,04 zł | 1 532,04 zł | 1 487 zł | 1 693,85 zł |
Łączny koszt leasingu w wariancie z ubezp. (8) | 114,10% | 139,76% | n/d | 112,94% (6) | 115,57% (7) | 131,81% | 131,33% |
Łączny koszt leasingu w wariancie bez ubezp. (8) | 113,80% | 112,21% | 107,74% | 109,64% (6) | 113,14% | 108,54% | 110,93% |
(1) 0 zł prowizji w przypadku cross-sellingu, (2) rata uwzględnia ubezpieczenie OC/AC wieloletnie na okres 60 miesięcy, (3) wyliczenie raty miesięcznej: 1 644,04 zł + 275,33 zł (składka ubezpieczeniowa na pierwszy rok 3 304 zł), (4) koszt ubezpieczenia zależy od szkodliwości klienta i siedziby firmy, (5) wyliczenie raty miesięcznej: 1532,04 netto = 1884,41 zł brutto + 225 zł = 2109,41 zł, (6) na bazie WIBOR 1M z dnia 15.03.2018 w wys.1,64%, (7) przypadku zawarcia ubezpieczenia na okres 12 miesięcy, (8) za łączny koszt leasingu uważa się sumę rat leasingowych, wpłatę początkową, koszt ubezpieczenia (jeśli dotyczy), prowizję, kwotę wykupu. Źródło: Bankier.pl, na podstawie informacji od instytucji leasingujących, stan na 27.03.2018 r. |
Podwyższenie wykupu do 30 proc. wpłynie na obniżenie wysokości miesięcznej raty leasingowej. Wówczas kształtować się ona będzie w przedziale 1084-1298 zł netto bez ubezpieczenia. Natomiast z opcją z ubezpieczeniem – od 1373 do 1770,70 zł netto.
Warunki uzyskania leasingu samochodu osobowego o wartości 100 tys. zł netto – wykup 30 proc. | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Warunki | Alior Leasing | EFL | Idea Getin Leasing | ING Lease (1) | Grupa Masterlease | mLeasing | Bank Pekao |
Prowizja za udzielenie leasingu | brak | 0,5% (2) | brak | brak | brak | brak | brak |
Opłata za opracowanie wniosku | brak | brak | brak | brak | brak | brak | brak |
Miesięczna rata leasingowa (z ubezp.) | 1 407,06 zł | 1770,70 zł (3) | n/d (5) | 1557,74 zł (4) | 1373 zł (6) | 1 439 zł | 1 616,35 zł |
Miesięczna rata leasingowa (bez ubezp.) | 1 107,03 zł | 1 298,30 zł | 1 165,32 zł | 1282,41 zł | 1 148 zł | 1 084 zł | 1 255,31 zł |
Łączny koszt leasingu w wariancie z ubezp. (9) | 111,03% | 144,97% | n/d | 115,24% (7) | 118,96% (8) | 134,37% | 126,36% |
Łączny koszt leasingu w wariancie bez ubezp. (9) | 110,73% | 117,10% | 109,92% | 111,94% (7) | 116,53% | 111,10% | 114,06% |
(1) brak możliwości wykupu po 60 miesiącach w wysokości 30 proc., maksymalna wartość to 25%, (2) 0 zł prowizji w przypadku cross-sellingu, (3) rata uwzględnia ubezpieczenie OC/AC wieloletnie na okres 60 miesięcy, (4) 1282,41 zł + 275,33 zł (składka ubezpieczeniowa na pierwszy rok 3304 zł), (5) koszt ubezpieczenia zależy od szkodliwości klienta i siedziby firmy, (6) wyliczenie składki: 1148 netto = 1412 zł brutto + 225 zł = 1637 zł, (7) na bazie WIBOR 1M z dnia 15.03.2018 w wys.1,64%, (8) w przypadku zawarcia ubezpieczenia na okres 12 miesięcy, (9) za łączny koszt leasingu uważa się sumę rat leasingowych, wpłatę początkową, koszt ubezpieczenia (jeśli dotyczy), prowizję, kwota wykupu. Źródło: Bankier.pl, na podstawie informacji od instytucji leasingujących, stan na 27.03.2018 r. |
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie firmy leasingowe umożliwiają wykupienie przedmiotu leasingu w wysokości 30 proc. ING Lease przy okresie leasingowania wynoszącym 60 miesięcy, stosuje maksymalną wartość wykupu 25 proc.
Czy warto brac leasing w 2022?
Leasing wciąż będzie opłacalny, jednak w nieco innej formie – Podsumowując, leasing samochodu nadal będzie stanowił opłacalną opcję dla właścicieli firm, jednak będzie obejmował nieco inne warunki. Nawet wydłużenie okresu spłaty do 8 lat, biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny samochodów nie sprawi, że rata leasingowa znacząco się zmieni – dotyczy to również kwestii kredytów.
Czy opłaca się brać leasing?
Jakie są wady i zalety leasingu samochodu osobowego? – Wprowadzone w 2019 r. modyfikacje w rozliczaniu wydatków na samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej dotknęły tak samo leasingu, jak i kredytu oraz gotówki. Przy zakupach gotówkowych lub kredytowych obowiązują bowiem stawki amortyzacyjne, które powodują, że pełne zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu nowego samochodu trwa aż 5 lat! Nie odpowiada to wielu firmom, które dzięki leasingowi mogą nadal skrócić czas potrzebny na zamortyzowania auta nawet do 2-3 lat,
- A to już niebagatelna wartość dla tych przedsiębiorców, którzy działają wg maksymy „czas to pieniądz”.
- O tym, jakie korzyści zyskujesz biorąc auto w leasing, kto może wziąć samochód w leasing i na jakich warunkach sprawdzisz na stronie: https://leasing.sos.pl/blog/leasing-samochodow/ Nie bez znaczenia pozostają też promocje i wysokie rabaty, które oferowane są przez niektórych dealerów samochodowych pod warunkiem, że upatrzone BMW lub Volvo weźmiemy w leasing,
Wynika to z korzystnych umów jakie dealerzy, szczególnie ci Internetowi, negocjują z firmami finansującymi. Przykładem tego jest oferta nowych samochodów udostępniona przez pośrednika internetowego centrum.auto.pl. Promocje na wybrane modele Audi, BMW czy Volvo są nie tylko atrakcyjne cenowo.
Centrum.auto.pl pozwala na załatwienie wszelkich formalności zdalnie. Odbiór auta następuje pod domem lub siedzibą przedsiębiorcy a na podpisanie niezbędnych dokumentów wystarcza jedna wizyta doradcy finansowego tego dealera. Jeśli problemy finansowe, w trakcie trwania umowy leasingowej dopadną spłacającego raty to istnieje ryzyko zerwania umowy i odebrania przedmiotu leasingu,
Podobne problemy nie ominą jednak kredytobiorcy, jeśli znajdzie się w podobnej sytuacji. Leasingodawcy jednak z reguły dążą do możliwie jak najbardziej korzystnego załatwienia takich spraw. W ich interesie nie jest pozostanie z samochodem, który będą musieli sprzedać na rynku wtórnym.
Wolą porozumieć się z leasingobiorcą (np. zawiesić okresowo spłacanie raty leasingowej lub wydłużyć okres trwania umowy) by dopiero po zakończeniu umowy leasingu pozwolić mu na wykup samochodu z leasingu, Jak zyskać dodatkowe koszty podatkowe w firmie na leasingu? Leasing jest doskonałym narzędziem do generowania dodatkowych kosztów podatkowych! Szczególnie z końcem każdego roku, kiedy przedsiębiorcy szukają metod obniżenia podstawy opodatkowania sprawdza się nie tylko leasing samochodowy czy leasing na maszyny i urządzenia produkcyjne i wytwórcze ale też leasing na sprzęt komputerowy albo leasing na życzenie,
W leasingu operacyjnym istnieje bowiem możliwość wpłacenia jednorazowo do 45% wartości leasingowanego przedmiotu. Powoduje to, że zawierając umowę leasingu przed końcem roku można wygenerować pokaźne koszty w miesiącu jej podpisania. Również nowe przepisy dotyczące opłaty klimatycznej (norm spalania CO 2 ) powodują wzrosty cen samochodów opuszczających linię produkcyjną od 2020 r.
To natomiast sprawia, że klienci salonów samochodowych są zmuszeni do zwiększenia kwot przeznaczanych na ich sfinansowanie. Z danych rynkowych wynika, że prawie 70% klientów w takiej sytuacji wybierze leasing operacyjny, podczas gdy gotówkę albo kredyt już tylko 30%. Ma to swoje uzasadnienie. Chodzi oczywiście o największe zalety leasingu operacyjnego – korzyści finansowe.
Leasing pozwala szybko wrzucić wzrost cen w koszty! Możliwość zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu jest najszybsza przy leasingu. Dodatkowo pozwala na generowanie w tym czasie znacznie większych kosztów podatkowych niż przy amortyzacji.
Jak sprawdzić zdolność leasingową?
Jak sprawdzić, czy dostanę leasing? – Jeśli chcesz poznać swoją zdolność leasingową, masz do wyboru trzy różne opcje. Możesz skontaktować się z przedstawicielem firmy leasingowej, poprosić o przeanalizowanie Twoich dochodów i dobranie odpowiedniej oferty.
Jakie są warunki leasingu?
Jak działa leasing samochodu i na czym polega? – Zastanawiasz się nad istotą leasingu samochodu? Na czym polega taki sposób finansowania pojazdów mechanicznych? To metoda pozyskania auta bez angażowania w całą transakcję zbyt wysokich środków własnych.
Zasady leasingu i zalety wynikające z tego sposobu finansowania nabycia samochodu powodują, że interesuje się nim coraz więcej potencjalnych leasingobiorców. Leasing auta powoli staje się jednym z popularniejszych sposobów na pozyskanie samochodu. Od 2010 do 2018 roku firmy leasingowe odnotowywały znaczne wzrosty, jeśli chodzi o wartość środków oddanych w leasing, jednak Związek Polskiego Leasingu w swoich statystykach pokazał, że rok 2019 był pierwszym od 10 lat rokiem na minusie.
W 2020 roku zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu wyleasingowano 139 791 samochodów osobowych i 46 569 samochodów ciężarowych. Dodatkowo klienci wzięli 39 302 aut o masie do 3,5 tony. Wartość samochodów osobowych w leasingu w 2020 roku wyniosła 14,7 mld zł, pojazdów ciężarowych – 5,47 mld zł, a aut o masie do 3,5 tony – 3,46 mld zł.
Łącznie środki transportu drogowego leasingowane w 2020 roku szacowane były na 27,28 mld zł. Dla porównania można powiedzieć, że pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony w strukturze finansowania leasingowego w 2019 roku łącznie szacowane były na 35,3 mld zł. Oznacza to spadek wartości polskiego leasingu w 2020 roku w odniesieniu do 2019 roku.
Nie wszystkiemu winne są pandemia COVID-19 oraz związane z nią obostrzenia gospodarcze. Jednym z ważniejszych powodów, dla których wzięcie samochodu w leasing nie było już tak opłacalne, była zmiana przepisów w podatku dochodowym dotycząca samochodów osobowych.
- Olejny rok – 2020 – również odcisnął duże piętno na rynku leasingowym.
- W szczytowym momencie pandemii koronawirusa z leasingu samochodu chciało skorzystać o 50 proc.
- Mniej osób niż w latach poprzednich.
- Leasing auta jest jednak bardzo opłacalną formą finansowania, dlatego już w trzecim kwartale 2020 roku firmy sfinansowały o 4 proc.
więcej aktywów niż w tym samym okresie roku poprzedniego. W 2021 roku w okresie od stycznia do września wyleasingowano pojazdy osobowe, ciężarowe i inne o łącznej wartości 44,3 mld zł. Podczas gdy w tym samym okresie 2020 roku była to wartość 29,4 mld zł.
- Natomiast w okresie od stycznia do października 2021 roku wartość wyleasingowanych pojazdów wzrosła do 49,1 mld zł, a w analogicznym okresie 2020 roku było to zaledwie 33,9 mld zł.
- Skoro ta forma finansowania jest tak popularna, to na czym polega leasing samochodu? Leasing samochodowy łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy.
Leasingobiorca korzysta z samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie. Przedmiot leasingu (w tym wypadku samochód) w czasie trwania umowy nie staje się jednak własnością osoby, która z niego korzysta – jest jedynie udostępniony na określony czas, w którym leasingobiorca może z niego swobodnie korzystać.
Auto na leasing, ponieważ nie należy do osoby użytkującej, nie ma wpływu na wzrost lub spadek zniżek w ubezpieczeniu. Zasady leasingu są takie, że po zakończeniu umowy leasingu można oczywiście zdecydować się na kupno samochodu dotychczas użytkowanego. Kwota wykupu będzie dużo niższa niż jego wartość rynkowa, a jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie umowy jeszcze przed jej podpisaniem, będziemy mogli liczyć na lepsze warunki finansowania.
Każdy leasingodawca ma ustalone zasady leasingu samochodu osobowego. Najczęściej jednak pokrywają się one ze sobą i w większości przypadków różnica dotyczy jedynie kwot. Maksymalny okres leasingu wynosi 5 lat, chociaż tak duży przedział czasowy należy do rzadkości.
- Przedsiębiorcy najczęściej decydują się podpisać umowę, która obowiązuje od 2 do 3 lat.
- Wybierając konkretny samochód, należy również określić wysokość wpłaty własnej.
- W tym wypadku klienci nierzadko decydują się na wpłatę w wysokości 0, 5 lub 10 proc.
- Można więc wziąć auto w leasing bez wpłaty własnej, co jednak automatycznie musi przełożyć się na większe koszty finansowania oraz na wyższe raty, które korzystający będzie musiał płacić firmie.
A jak działa leasing dla osób prywatnych? Jest to tak zwany leasing konsumencki, przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takim przypadku leasingodawcą jest firma, a leasingobiorcą – osoba prywatna. Leasing wygląda bardzo podobnie u konsumentów i przedsiębiorców.
Taka forma finansowania nabycia pojazdu ma wiele zalet, m.in. jest łatwiej dostępna od kredytu bankowego, nie wymaga dokonania opłaty wstępnej, tj. czynszu inicjalnego, a także łączy się z nią minimum formalności Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wykupem samochodu, porównując oferty, mogą zaznaczyć, jaki procent wykupu ich interesuje.
Najczęściej stosuje się przedział od 1 do 30 proc. wartości przedmiotu leasingu w trakcie wykupu. Nie jest on jednak obowiązkowy. Możesz oddać samochód leasingodawcy i wybrać nowy, podpisując zupełnie kolejną umowę.
Czy opłaca się wziąć samochód w leasing na firmę 2022?
FAQ: – 1. Czy można wziąć leasing na jednoosobową działalność gospodarczą? Tak, leasing samochodu osobowego można wziąć już od pierwszych dni prowadzenia firmy – również jednoosobowej. Umowa leasingu jest zawierana szybko i bez skomplikowanych formalności, zwłaszcza na nowe auta osobowe.2.
Jaki leasing na firmę jednoosobową będzie najlepszy? Wybierz leasing operacyjny z wysokim wykupem, jeśli planujesz wziąć auto na kilka lat, a następnie oddać je leasingodawcy. Obecnie to bardzo opłacalna opcja, która dla wielu przedsiębiorców okazuje się dużo korzystniejsza finansowo niż kredyt czy kupno nowego auta.3.
Jak wziąć leasing – działalność gospodarcza Przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą proponujemy najpierw skorzystanie z kalkulatora leasingowego, w którym porównają wysokość opłat leasingowych dla różnych modeli aut. Następnie warto skontaktować się z naszym konsultantem, który przeprowadzi przez dalsze kroki zawierania umowy.