Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Kto Nie Płaci Akcyzy Za Samochód?

Kto Nie Płaci Akcyzy Za Samochód?

0 Comments

Kto Nie Płaci Akcyzy Za Samochód
Kto może zostać zwolniony z akcyzy za samochód? – Z takiego prawa może skorzystać osoba, która zdecydowała się na powrót do Polski na pobyt stały (mieszka tutaj co najmniej 185 dni) i chce przywieźć ze sobą swój majątek, w tym oczywiście samochód (tzw. mienie przesiedleńcze). Przysługuje jej wtedy zwolnienie z akcyzy na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Jakie pojazdy są zwolnione z akcyzy?

Zwolnieniu z zapłacenia akcyzy za samochód podlegają osoby fizyczne, przewożące ten samochód na terytorium kraju, w którym przebywają na pobyt stały, pod warunkiem, iż samochód ten przeznaczony jest do użytku osobowego.

Jak uniknąć akcyzy 18 6?

Nowy sposób na ominięcie akcyzy? W internecie nie brakuje ogłoszeń oferujących pomoc w przystosowaniu sprowadzonego samochodu do wymogów auta specjalnego. Takie pojazdy zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Czy rzeczywiście da się w ten sposób uniknąć podatku? Foto: Onet Samochody “Oferuję pomoc w uniknięciu absurdalnej opłaty akcyzowej. Zainteresowany musi dostarczyć auto do Zgorzelca Procedura trwa około 6 godzin. Jest w pełni legalna potwierdzona badaniem TUV&Dekra. Żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o typ nadwozia (sedan, hatchback, kombi, suv, van).

 1. Oszt 2,5 tys. zł.
 2. Cena zawiera przystosowanie auta do wymogów, które musi spełniać pojazd specjalny niepodlegający akcyzie, przegląd niemiecki potwierdzający przystosowanie auta”.
 3. Ogłoszenie o takiej treści znaleźliśmy ostatnio na jednym z serwisów aukcyjnych.
 4. Pomoc ta polega na przystosowaniu sprowadzonego pojazdu do wymogów auta specjalnego.

Takie samochody zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Oferty o podobnej treści wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród osób planujących sprowadzić do kraju drogą limuzynę z silnikiem powyżej 2 litrów. Czy aby jednak na pewno da się w ten sposób uniknąć akcyzy? Postanowiliśmy zapytać o szczegóły samego ogłoszeniodawcę.

Niestety nie usłyszeliśmy od niego żadnych konkretów, oprócz zapewnień, że wszystko będzie załatwione jak należy. To że auto będzie posiadać status pojazdu specjalnego na podstawie niemieckich przepisów jeszcze o niczym nie świadczy. Aby zarejestrować taki samochód w Polsce trzeba spełnić wymogi określone w polskim prawie.

You might be interested:  Droga Gdzie Samochód Jedzie Pod Górę?

Nasze wątpliwości związane z tą kwestią ogłoszeniodawca rozwiał jednym zdaniem. – Jak pan przyjedzie z samochodem wszystko załatwimy na miejscu wraz z rejestracją pojazdu w kraju. Ważne tylko by auto posiadało hak – zapewnia nasz rozmówca. Znając nasze realia, można sobie wyobrazić, że jakiś znajomy diagnosta wypisuje w papierach, że sprowadzony pojazd spełnia wymogi auta specjalnego.

Niewykluczone, że z takim sfabrykowanym dokumentem uda się jakoś zarejestrować samochód. Urzędnicy wydziałów komunikacji nie sprawdzają naocznie pojazdów i nie weryfikują zapisów w papierach ze stanem faktycznym. Samochód specjalny, który w myśl polskich przepisów zwolniony jest z podatku akcyzowego nie przechodzi też odprawy celnej.

Nie da się zapłacić akcyzy – nowy problem dla kierowców!

Przywożąc takie auto do kraju nie mamy żadnych zobowiązań wobec urzędu celnego. W przypadku tych pojazdów nie wydaje on nawet zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie działanie jest dość ryzykowne i bezprawne. Bo jak wytłumaczymy podczas kontroli drogowej, że nasz luksusowy Mercedes zarejestrowany jest jako pojazd specjalny do przewozu np.

Farmaceutyków i krwi, podczas gdy w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego. Wróćmy jednak na chwilę do naszego ogłoszeniodawcy. Drążąc temat zapytaliśmy go na jaki konkretnie pojazd specjalny zostanie przerobiony nasz samochód. Tu ku naszemu zaskoczeniu nie bardzo był on w stanie określić jego rodzaj, a to tylko podważa wiarygodność tej internetowej oferty.

Polskie przepisy dość jasno mówią jakie samochody spełniają wymogi auta specjalnego. Określają też warunki techniczne jakie trzeba spełniać by zarejestrować taki samochód. Na pewno nie ograniczają się one do zamontowania haka. Pojazdem specjalnym jest np.

Jak zrobić korektę akcyzy za samochód?

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) –

 1. Przesłałem deklarację, podając błędne dane na formularzu. Co zrobić? W przypadku pomyłki możesz złożyć korektę deklaracji. Korektę złóż na wersji formularza, na której złożony został dokument pierwotny. Podaj numer UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) dokumentu pierwotnego, co pozwoli poprawnie powiązać dokumenty w systemie.
 2. Kto może podpisywać deklarację kwotą przychodu? Jeżeli jesteś osobą fizyczną lub osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność, możesz podpisać deklarację składaną we własnym imieniu kwotą przychodu.
 3. Jak mogę upoważnić kogoś do składania deklaracji elektronicznych w moim imieniu? Musisz złożyć do właściwego urzędu skarbowego (dla PIT) Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).
 4. Co należy zrobić, jeżeli otrzymam komunikat „Nie znaleziono kontrahenta (podatnika) w systemach zewnętrznych”? Musisz złożyć do właściwego urzędu skarbowego (dla PIT) Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3).
 5. Czy mogę złożyć korektę elektronicznie, jeżeli deklaracja została złożona papierowo? Tak. W takim przypadku konieczne jest ustalenie numeru systemowego deklaracji złożonej papierowo. Numer ten można ustalić:
 • w urzędzie skarbowym, do którego została złożona deklaracja papierowa,
 • poprzez Centralny Service Desk przejdź do portalu CSD – Centralny Service Desk (strona otwiera się w nowym oknie)
You might be interested:  Kiedy Nie Trzeba Płacić Podatku Za Samochód?

Uzyskany numer należy wskazać w polu „Identyfikator dokumentu (którego dotyczy korekta)”. Informacje o publikacji Ostatnia aktualizacja: 04 października 2022 14:55 Pierwsza publikacja: 30 czerwca 2021 17:52 Jacek Wojdak Komórka odpowiedzialna: Departament Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier MF

Czy na autobus jest akcyza?

Zwolnione od akcyzy mają być samochody wyłącznie z silnikami elektrycznymi, motocykle, autobusy oraz pojazdy zabytkowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Znowelizowana ustawa uderzy w komisy samochodowe i prywatny import samochodów.

Czy jest akcyza na pickupy?

Akcyza od samochodów typu pick-up Kto Nie Płaci Akcyzy Za Samochód Akcyza od samochodów typu pick-up. Zdaniem sądów administracyjnych oraz organów podatkowych samochody typu pick-up wyposażone w 2 rzędy siedzeń oraz przestrzeń ładunkową krótszą niż połowa rozstawu osi są samochodami osobowymi. I przy ich imporcie trzeba zapłacić podatek akcyzowy.

 • Wyrokiem z 10 maja br. (sygn.
 • Akt ) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika złożoną na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 4 października 2011 r. o sygn. akt,
 • Tym samym utrzymał klasyfikację pojazdu marki Mitsubishi model L 200 do pozycji 8703 taryfy celnej, a co za tym idzie uznanie go za samochód osobowy i opodatkowanie akcyzą.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w ww. wyroku uznał stanowisko Dyrektora Izby Celnej w Gdyni w zakresie klasyfikacji taryfowej pojazdu marki Mitsubishi L200 (t ypu pick-up ) do pozycji 8703 ( jako samochód osobowy ) oraz określenia za prawidłowe.

NSA podzielił stanowisko WSA oraz naczelnika urzędu celnego wskazując w ustnym uzasadnieniu, że do prawidłowego ustalenia pozycji taryfy celnej konieczne jest odwołanie się bezpośrednio do brzmienia pozycji taryfy celnej oraz ustalenie dominującej funkcji klasyfikowanego pojazdu w oparciu o jego cechy funkcjonalne, elementy wyposażenia i parametry techniczne.

Sąd podkreślił, iż podczas klasyfikacji pojazdu w pierwszej kolejności należy ustalić zasadnicze przeznaczenie pojazdu tj. określenie czy pojazd służy do przewozu osób, czy do przewozu towarów, a dopiero w następnej kolejności należy posługiwać się pomocniczo brzmieniem Not Wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej.

You might be interested:  Jak Uruchomić Samochód Który Długo Stał?

Dominującą funkcją tego modelu samochodu jest zatem przewóz osób, co niesie za sobą obowiązek podatkowy w akcyzie.Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego o zasadniczym przeznaczeniu pojazdu marki Mitsubishi model L 200 do przewozu osób, a więc klasyfikacji do pozycji 8703, przesądziło wyposażenie auta w dwa rzędy siedzeń wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, co umożliwiało przewóz 5 osób, a także wielkość przestrzeni ładunkowej (skrzynia ładunkowa krótsza niż połowa rozstawu osi).Wyrok ten stanowi potwierdzenie stanowiska zajmowanego przez Ministerstwo Finansów i urzędy celne zakresie klasyfikacji tego typu samochodów i opodatkowania podatkiem akcyzowym.Jak informuje Minister Finansów wyposażone w 2 rzędy siedzeń oraz przestrzeń ładunkową krótszą niż połowa rozstawu osi są sprowadzane przez autoryzowanych dilerów jako samochody osobowe i sprzedawane po zapłaceniu przez nich podatku akcyzowego należnego od samochodów osobowych.Natomiast podmioty zajmujące się importem indywidualnym często oferują takie same samochody do sprzedaży w cenie zbliżonej do cen dilerów, deklarując je uprzednio jako samochody ciężarowe.Uchylają się w ten sposób od obowiązku opodatkowania akcyzą, pozostawiając sobie wynikającą z różnicy wyższą marżę.

Tylko w 2011 r. Służba Celna wszczęła ponad 5 tys. postępowań podatkowych dotyczących zapłaty podatku akcyzowego od samochodów typu pick-up i innych samochodów osobowych, które zostały zadeklarowane jako samochody ciężarowe lub samochody specjalne. Źródło:, Naczelny Sąd Administracyjny PODATKI 2023 Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. © Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. : Akcyza od samochodów typu pick-up

Related Post