Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Kto Płaci Akcyze Za Sprowadzony Samochód?

Kto Płaci Akcyze Za Sprowadzony Samochód?

0 Comments

Kto Płaci Akcyze Za Sprowadzony Samochód
Opłata akcyzy za samochód a zakup pojazdu z komisu – Nie wszystkie osoby zainteresowane zakupem samochodu z Niemiec czy Holandii samodzielnie organizują taki zakup – część kierowców korzysta z pomocy pośredników, np. komisów. Kto w takiej sytuacji powinien zapłacić akcyzę? Opłata akcyzy za samochód obciąża podmiot (osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej), która dokonuje nabycia pojazdu.

 1. Oznacza to, że akcyza za sprowadzony samochód powinna zostać uiszczona przez komis.
 2. Jeżeli zdecydowałeś się na samochód z komisu, pamiętaj, aby nie wierzyć zapewnieniom jego właściciela, że opłacił on akcyzę.
 3. Nie dostałeś potwierdzenia przeprowadzenia takiej transakcji? Możesz samodzielnie zweryfikować prawdomówność potencjalnego kontrahenta – wystarczy, że utworzysz konto na wspomnianej już stronie Puesc.gov.pl, a następnie pobierzesz potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Po zalogowaniu się do konta, aplikacja poprosi Cię o podanie numeru VIN. Po jego wpisaniu będziesz mógł pobrać potwierdzenie opłacenia akcyzy, jeżeli podatek ten faktycznie został uiszczony. : Czym jest akcyza na samochody i kto powinien uiścić opłatę akcyzową? – Polskie ePłatności

Kto płaci akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec?

Opłata celna za samochód Sprowadzając samochód z zagranicy, musimy dopełnić kilku formalności, które pozwolą nam użytkować pojazd na terenie kraju. Jedną z opłat, którą musimy ponieść, jest akcyza. Jej wysokość uzależniona jest od ceny samochodu i pojemności silnika.

Jakie jeszcze opłaty czekają na nas po zakupie samochodu poza UE? Samochody sprowadzane z zagranicy wciąż są warte swojej ceny. Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę u sąsiadów, aby kupić auto, warto zgromadzić na ten cel odpowiedni kapitał. Kto płaci akcyzę za sprowadzony samochód? Choć samochody używane nie są drogie, często bierzemy na nie pożyczki.

Te oparte o minimum formalności dostępne są np.w, Osoby decydujące się na sprowadzenie samochodu muszą pamiętać, że to w ich obowiązku leży zapłata akcyzy za pojazd. Opłata celna naliczana jest podczas pierwszej rejestracji samochodu na terenie Polski.

– gdy importujemy samochód;– nabywamy go wewnątrzwspólnotowo (auto transportowane jest z terytorium innego państwa członkowskiego UE na teren Polski);– sprzedajemy pojazd, który nie został dotąd zarejestrowany w Polsce.

Akcyza na samochody nie obejmuje wyłącznie osób fizycznych kupujących dla siebie auto za granicą. Podatek muszą zapłacić również komisy, salony sprzedaży bezpośredniej czy handlarze sprowadzający pojazd w celu sprzedania go w kraju. Przepisy te reguluje art.100 ust.1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz.U.

 1. Z 2009 r. Nr 3, poz.11, z późn. zm.).
 2. Ile wynosi i od czego zależy opłata celna za auto? To, ile wyniesie nas akcyza za samochód, zależy od dwóch istotnych czynników: ceny samochodu i pojemności silnika.
 3. Obowiązują dwie stawki: dla samochodów z pojemnością silnika do 2 000 cm3 – akcyza wynosi 3,1 proc.
 4. Wartości pojazdu, a dla samochodów z pojemnością silnika powyżej 2 000 cm3 – opłata akcyzowa wynosi 18,6 proc.

wartości auta. Sprowadzając pojazd z zagranicy z dużym silnikiem ściągamy na siebie jednocześnie obowiązek dokonania wysokiej zapłaty. Często opłata celna stanowi jeden z większych kosztów, które musimy ponieść, kupując auto. Stąd sprzedawcy celowo zaniżają wartość pojazdu w umowie, aby zagwarantować kupcowi niższe opłaty.

Nie jest to jednak dobra praktyka, gdyż celnicy mogą zweryfikować wartość pojazdu nawet do pięciu lat od zapłaty akcyzy. Nieetyczne zachowanie spotka się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, np. wysoką karą grzywny. Opłata celna za samochód z Niemiec – gdzie zapłacić akcyzę? Opłata celna za samochód z Niemiec czy innego kraju członkowskiego UE musi zostać opłacona w odpowiednim urzędzie.

W przypadku akcyzy na samochody był to do niedawna Urząd Celny. W 2017 roku Ministerstwo Finansów zaproponowało specjalny wzór, który miał pomóc wyliczyć wartość akcyzy, uwzględniając kilka grup pojemności samochodów. Kluczowe we wzorze było podanie grupy wiekowej samochodu.

Wzór nie został jednak zaakceptowany. Wraz z 2017 rokiem weszła jednak w życie inna zmiana. Opłatę celną za samochód uiszcza się obecnie w Urzędzie Skarbowym, a nie Celnym. Akcyzę zapłacimy: osobiście w urzędzie na podstawie deklaracji podatkowej AKC-U/S (musimy pamiętać, że mamy na to tylko 30 dni i nie możemy przekroczyć terminu rejestracji pojazdu) lub elektronicznie za pomocą płatności internetowych lub Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Jakie są opłaty za sprowadzone auto? Kupno samochodu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Trzeba je uiścić na każdym z etapów formalnego przygotowania auta do jazdy. Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest zapłata akcyzy. Wartość podatku liczona jest od wartości pojazdu wpisanej w umowie lub fakturze zakupu.

Co ważne, nie trzeba przekazywać samochodu urzędnikom, aby dokonać jego wyceny. Dokument, który potwierdzi zapłatę podatku odbierzemy po okazaniu potwierdzenia płatności lub na podstawie pełnomocnictwa. To nie koniec opłat. Urząd Skarbowy będzie wymagał od nas wniesienia opłaty skarbowej. Jeśli samochód pochodzi z UE, musimy jedynie uzyskać zaświadczenie VAT 25 o zwolnieniu z zapłaty podatku VAT.

Opłata skarbowa wynosi 160 zł. Pojazd sprowadzony z zagranicy musi przejść przegląd techniczny. Pamiętajmy o tym, że diagnosta najpierw sprawdzi nasze dokumenty i pobierze opłatę, dopiero później sprawdzi stan samochodu. W razie usterki pieniądze nie zostaną zwrócone.

Koszt przeglądu auta osobowego do 3,5 tony wynosi 98 zł. Za analizę formy pojazdu z instalacją gazową zapłacimy 162 zł. Jeśli samochód zostanie dopuszczony do ruchu, pozostanie nam tylko zarejestrować pojazd. Zrobimy to w odpowiedniej jednostce urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Opłaty, które będziemy musieli ponieść w związku z dokończeniem formalności, to: dokonanie opłaty recyklingowej – 500 zł i rejestracja pojazdu – 256 zł.

Za tłumaczenie dokumentów pojazdu zapłacimy ok.200 zł. Znaczki skarbowe i pełnomocnictwa będą nas kosztowały ok.30 zł. Zanim zdecydujemy się więc na sprowadzenie pojazdu z zagranicy, uzupełnijmy nasz domowy budżet o dodatkowe środki finansowe. : Opłata celna za samochód

Kiedy należy zapłacić akcyzę za samochód?

Jak zapłacić akcyzę za samochód? – Opłacenia akcyzy za samochód powinniśmy dokonać w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski. Kolejnym naszym obowiązkiem jest złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S).

Jakie są opłaty po sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

Po sprowadzeniu auta kupionego za granicą do kraju musisz pamiętać o trzech formalnościach: pierwsza to opłacenie podatku akcyzowego, druga to zakup OC, a trzecia to wykonanie przeglądu technicznego.

Kto powinien zapłacić akcyzę?

Opłata akcyzy za samochód a zakup pojazdu z komisu – Nie wszystkie osoby zainteresowane zakupem samochodu z Niemiec czy Holandii samodzielnie organizują taki zakup – część kierowców korzysta z pomocy pośredników, np. komisów. Kto w takiej sytuacji powinien zapłacić akcyzę? Opłata akcyzy za samochód obciąża podmiot (osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej), która dokonuje nabycia pojazdu.

Oznacza to, że akcyza za sprowadzony samochód powinna zostać uiszczona przez komis. Jeżeli zdecydowałeś się na samochód z komisu, pamiętaj, aby nie wierzyć zapewnieniom jego właściciela, że opłacił on akcyzę. Nie dostałeś potwierdzenia przeprowadzenia takiej transakcji? Możesz samodzielnie zweryfikować prawdomówność potencjalnego kontrahenta – wystarczy, że utworzysz konto na wspomnianej już stronie Puesc.gov.pl, a następnie pobierzesz potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Po zalogowaniu się do konta, aplikacja poprosi Cię o podanie numeru VIN. Po jego wpisaniu będziesz mógł pobrać potwierdzenie opłacenia akcyzy, jeżeli podatek ten faktycznie został uiszczony. : Czym jest akcyza na samochody i kto powinien uiścić opłatę akcyzową? – Polskie ePłatności

Czy da się ominąć akcyzę za samochód?

Nowy sposób na ominięcie akcyzy? W internecie nie brakuje ogłoszeń oferujących pomoc w przystosowaniu sprowadzonego samochodu do wymogów auta specjalnego. Takie pojazdy zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Czy rzeczywiście da się w ten sposób uniknąć podatku? Foto: Onet Samochody “Oferuję pomoc w uniknięciu absurdalnej opłaty akcyzowej. Zainteresowany musi dostarczyć auto do Zgorzelca Procedura trwa około 6 godzin. Jest w pełni legalna potwierdzona badaniem TUV&Dekra. Żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o typ nadwozia (sedan, hatchback, kombi, suv, van).

 1. Oszt 2,5 tys. zł.
 2. Cena zawiera przystosowanie auta do wymogów, które musi spełniać pojazd specjalny niepodlegający akcyzie, przegląd niemiecki potwierdzający przystosowanie auta”.
 3. Ogłoszenie o takiej treści znaleźliśmy ostatnio na jednym z serwisów aukcyjnych.
 4. Pomoc ta polega na przystosowaniu sprowadzonego pojazdu do wymogów auta specjalnego.

Takie samochody zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Oferty o podobnej treści wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród osób planujących sprowadzić do kraju drogą limuzynę z silnikiem powyżej 2 litrów. Czy aby jednak na pewno da się w ten sposób uniknąć akcyzy? Postanowiliśmy zapytać o szczegóły samego ogłoszeniodawcę.

Niestety nie usłyszeliśmy od niego żadnych konkretów, oprócz zapewnień, że wszystko będzie załatwione jak należy. To że auto będzie posiadać status pojazdu specjalnego na podstawie niemieckich przepisów jeszcze o niczym nie świadczy. Aby zarejestrować taki samochód w Polsce trzeba spełnić wymogi określone w polskim prawie.

Nasze wątpliwości związane z tą kwestią ogłoszeniodawca rozwiał jednym zdaniem. – Jak pan przyjedzie z samochodem wszystko załatwimy na miejscu wraz z rejestracją pojazdu w kraju. Ważne tylko by auto posiadało hak – zapewnia nasz rozmówca. Znając nasze realia, można sobie wyobrazić, że jakiś znajomy diagnosta wypisuje w papierach, że sprowadzony pojazd spełnia wymogi auta specjalnego.

 • Niewykluczone, że z takim sfabrykowanym dokumentem uda się jakoś zarejestrować samochód.
 • Urzędnicy wydziałów komunikacji nie sprawdzają naocznie pojazdów i nie weryfikują zapisów w papierach ze stanem faktycznym.
 • Samochód specjalny, który w myśl polskich przepisów zwolniony jest z podatku akcyzowego nie przechodzi też odprawy celnej.
You might be interested:  Dlaczego Sprowadza Się Samochód Z Niemiec?

Przywożąc takie auto do kraju nie mamy żadnych zobowiązań wobec urzędu celnego. W przypadku tych pojazdów nie wydaje on nawet zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie działanie jest dość ryzykowne i bezprawne. Bo jak wytłumaczymy podczas kontroli drogowej, że nasz luksusowy Mercedes zarejestrowany jest jako pojazd specjalny do przewozu np.

 1. Farmaceutyków i krwi, podczas gdy w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego.
 2. Wróćmy jednak na chwilę do naszego ogłoszeniodawcy.
 3. Drążąc temat zapytaliśmy go na jaki konkretnie pojazd specjalny zostanie przerobiony nasz samochód.
 4. Tu ku naszemu zaskoczeniu nie bardzo był on w stanie określić jego rodzaj, a to tylko podważa wiarygodność tej internetowej oferty.

Polskie przepisy dość jasno mówią jakie samochody spełniają wymogi auta specjalnego. Określają też warunki techniczne jakie trzeba spełniać by zarejestrować taki samochód. Na pewno nie ograniczają się one do zamontowania haka. Pojazdem specjalnym jest np.

Jak zapłacić akcyzę od sprowadzonego samochodu?

Jak zapłacić akcyzę za samochód i wypełnić deklarację akcyzową? – Obecnie można już złożyć deklarację akcyzową i zapłacić akcyzę za sprowadzony samochód w trybie online. Warto podkreślić, że od 2017 roku organem zajmującym się pobieraniem podatku akcyzowego nie jest urząd celny, ale urząd skarbowy.

Wypełniasz deklarację AKC-U/S – to uproszczona deklaracja dla podatku akcyzowego płaconego od nabycia wewnątrzwspólnotowego. Płacisz podatek akcyzowy w określonej kwocie na rachunek urzędu skarbowego. Pobierasz potwierdzenie zapłaty akcyzy – będzie to możliwe po podaniu,

Deklaracja akcyzowa wymaga wpisania danych osoby importującej auto z zagranicy oraz informacji dotyczących zakupionego pojazdu. Podaje się w niej także samodzielnie wyliczoną wysokość akcyzy. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy współwłaściciel musi złożyć osobny wniosek.

 • Po dokonaniu takich formalności otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
 • Potwierdzenie zapłaty akcyzy jest niezbędne do dokonania rejestracji pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji.
 • Do rejestracji auta będą także potrzebne wszystkie dokumenty auta w wersji polskojęzycznej.
 • Musisz przetłumaczyć je na język polski u tłumacza, mieć do rejestracji dowód osobisty, dowód własności samochodu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego i zawarcia obowiązkowej polisy OC.

trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. : Akcyza za samochód – jak ją zapłacić?

Ile czasu na opłacenie akcyzy za auto 2022?

Do kiedy trzeba zapłacić akcyzę za samochody? – Następnie na zapłacenie akcyzy właściciel pojazdu ma 30 dni. Formularz AKC-U/S można wypełnić na miejscu bądź przygotować wcześniej w domu. Istnieje także możliwość załatwienie sprawy także przez Internet za pomocą platformy do Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Kto płaci VAT od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Konieczność zapłaty VAT od nabycia samochodu osobowego zależy od tego, czy jest to nowe czy używane auto oraz czy kupującym jest podatnik VAT, czy osoba prywatna. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług samochodów osobowych sprowadzanych z innych krajów unijnych na terytorium Polski, zależy od tego, czy jest to auto używane czy nowe.

 1. Sprowadzenie do kraju nowego samochodu będzie zawsze opodatkowane VAT, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu, niezależnie od tego, czy dokonuje tego podatnik VAT czy osoba niebędąca podatnikiem VAT (osoba prywatna).
 2. Ponadto istnieje różnica w opodatkowaniu sprowadzanego samochodu osobowego, gdy zakupu dokona osoba prywatna niebędąca podatnikiem VAT czy podatnik VAT.

Zaświadczenie urzędu skarbowego jest podstawą rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji Pojazd używany Najczęściej spotykanym przypadkiem jest sytuacja, gdy osoba niebędąca podatnikiem VAT (osoba prywatna) nabywa samochód osobowy w jednym z krajów unijnych, a następnie sprowadza go do Polski.

 • Przywóz przez takie osoby używanych środków transportu na terytorium kraju z innego kraju Unii Europejskiej nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty VAT w Polsce.
 • Osoba, która kupiła taki samochód, musi natomiast dopełnić formalności w urzędzie skarbowym, aby później bez przeszkód zarejestrować auto w Wydziale Komunikacji.

Podstawowym warunkiem, który wpływa na bezproblemową rejestrację, jest złożenie w urzędzie skarbowym wniosku VAT-24 o wydanie zaświadczenia VAT-25 potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu.

 • Do wniosku załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
 • Załączone do wniosku dokumenty urząd skarbowy zwraca wnioskodawcy przy wydawanym zaświadczeniu.

Urzędy skarbowe wymagają, aby razem z wnioskiem złożono kserokopie (oryginały tylko do wglądu) takich dokumentów, jak: – umowa lub faktura stwierdzająca nabycie pojazdu wraz z tłumaczeniem, – dokument potwierdzający przebieg pojazdu (np. książka gwarancyjna), – zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu i dokument identyfikacyjny pojazdu, – dowód rejestracyjny wraz z tłumaczeniem.

 • Oprócz tego podatnik, który ubiega się o wydanie zaświadczenia VAT-25, musi uiścić opłatę skarbową w kwocie160 zł, która jest należna od wydanego zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu używanego samochodu na terytorium Polski z innego kraju Unii.
 • Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nakładają na naczelników urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu obowiązek wydawania zaświadczeń potwierdzających: – wniesienie przez podatnika podatku, – brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

W przypadku sprowadzanych samochodów używanych zaświadczenie na druku VAT-25 wydaje naczelnik urzędu skarbowego na wniosek zainteresowanego. OPŁATA SKARBOWA Osoby prywatne, które nabyły używany samochód z innego kraju Unii, powinny uiścić opłatę skarbową w wysokości 160 zł od wydanego zaświadczenia VAT-25 potwierdzającego brak obowiązku zapłaty VAT.

CO TO JEST NOWY ŚRODEK TRANSPORTU Są to przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe, m.in. samochód osobowy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6 tys. kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy.

Obowiązki podatników VAT Odmienna sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli samochód używany sprowadzi podatnik VAT, który będzie wykorzystywał go w działalności gospodarczej. Wewnątrzwspólnotowe nabycie używanego środka transportu przez zidentyfikowanego dla potrzeb UE podatnika VAT podlega opodatkowaniu w Polsce 22-proc.

 1. Stawką. Zakup ten podatnik musi wykazać w deklaracji miesięcznej VAT-7 lub VAT-7K, a jednocześnie złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu informację VAT-23 o nabyciu środka transportu wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie tego środka transportu.
 2. Ponadto należy zapłacić podatek od tak nabytego środka transportu.

Nowy samochód Sprowadzenie z krajów Unii nowego samochodu podlega opodatkowaniu VAT niezależnie od tego, czy dokona tego podatnik VAT czy osoba prywatna. Ustawa o podatku od towarów i usług określa, co stanowi nowy środek transportu, czyli nowy samochód.

 1. Tylko nowe środki transportu są opodatkowane VAT.
 2. Od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu (tj.
 3. Pojazdu, który przejechał nie więcej niż 6 tys.
 4. Km lub od momentu jego dopuszczenia do użytku nie minęło sześć miesięcy) trzeba zadeklarować i zapłacić VAT w Polsce według 22-proc. stawki.
 5. Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.

Jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Deklaracje VAT Nowy środek transportu, jakim jest samochód osobowy spełniający kryteria określone w ustawie o podatku od towarów i usług, który został sprowadzony do Polski z innego kraju Unii, może być nabyty przez trzy grupy osób: przez podatnika VAT czynnego, podatnika, który nie jest VAT-owcem, oraz osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

W zależności więc od tego, do której z powyższych grup zalicza się sprowadzający nowe auto, wystąpią różne obowiązki formalne, chociaż i tak wszystkie te osoby będą musiały zapłacić VAT. Jeżeli nabycie nowego samochodu deklaruje podatnik VAT czynny, jest on zobowiązany do wykazania tego w deklaracji VAT-7 (miesięcznej) lub VAT-7K (kwartalnej).

 • Natomiast gdy wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu dokonują podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, lecz niezarejestrowani jako podatnicy czynni VAT oraz osoby prawne niebędące podatnikami, są oni zobowiązani do wykazania tego nabycia w deklaracji VAT-8.
 • Z kolei osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz podmioty niemające obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-8 składają deklarację dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu na druku VAT-10.

Ponadto wszystkie wspomniane grupy podatników powinny złożyć również informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu VAT-23. Składają ją nabywcy nowych środków transportu, jeżeli taki środek transportu ma być przez nich zarejestrowany na terytorium Polski lub tu użytkowany, nawet gdy nie podlega rejestracji.

 • Obowiązku zapłaty należy dopełnić w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (tj.
 • Z chwilą otrzymania pojazdu nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez sprzedawcę).
 • Należy też pamiętać, że do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.

ZAŚWIADCZENIE O ZAPŁACIE PODATKU Informacja VAT-23 wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty, stanowią podstawę do wydania zaświadczenia, w którym naczelnik urzędu skarbowego dla celów związanych z rejestracją środków transportu potwierdza uiszczenie przez podatnika podatku.

Zaświadczenie to na druku VAT-25 wydaje naczelnik urzędu skarbowego z urzędu, a nie jak w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności nabywającej auto używane, gdzie zaświadczenie to było wydawane na wniosek. Dlatego też w tym przypadku nie ma obowiązku składania wniosku o wydanie takiego zaświadczenia VAT-24.

BOGDAN ŚWIĄDER Kto Płaci Akcyze Za Sprowadzony Samochód PODATKI 2023 Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 202. Z wersją PREMIUM oszczędzasz 100 zł!

You might be interested:  Jak Sprawdzić Czy Samochód Ma Badanie Techniczne?

Czy komis musi rejestrować auta 2022?

Od 1 stycznia 2020 kary za brak rejestracji oraz zgłoszenia zmiany właściciela pojazdu – odpowiadamy na najważniejsze pytania. # PolskiAutohandel.pl 1 stycznia 2020 zaczną obowiązywać nowe uregulowania wynikające z ustawy z dnia 19 lipca 2019 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2019 poz.1579).

 • Choć jest to ustawa autorstwa Ministerstwa Środowiska, znowelizowała ona także ustawę – Prawo o ruchu drogowym.
 • Nowelizacja zawiera istotne zmiany z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie sprzedaży samochodów.
 • Ustawa wprowadza sankcje za dwa rodzaje czynów.
 • Pierwszy z nich to niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia 2020 za brak realizacji tego obowiązku będzie groziła kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł (nowy art.140mb Prawa o ruchu drogowym). Takiej samej karze będzie podlegać właściciel pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który wbrew przepisowi art.78 ust.2 pkt 1 nie zawiadomił starosty w terminie 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

 • Ary będzie nakładać starosta w formie decyzji administracyjnej, a pieniądze trafią do budżetu powiatu.
 • Ustanowienia takich sankcji domagała się od Polski Komisja Europejska.
 • Co zmieniają nowe przepisy? Od strony samych obowiązków nie zmienia się nic.
 • Obowiązek rejestracji auta w terminie 30 dni od jego sprowadzenia istnieje w Prawie o ruchu drogowym już od kilku lat i wynika on z art.71 ust.7 PRD.

Tak samo obowiązek zgłoszenia nabycia lub zbycia z art.78 ust.2 PRD. Do 31 grudnia 2019 brak realizacji tych obowiązków obwarowany jest grzywną w wysokości do 3 tys. złotych (art.97 KW), która nakładana jest w trybie wykroczeniowym. Jako że jest to wykroczenie, odpowiedzialność z tego tytułu mogą ponosić tylko osoby fizyczne.

W praktyce obowiązek rejestracji auta z art.71 ust.7 PRD i zgłoszenia z art.78 ust.2 był przepisem martwym, ignorowanym przez właścicieli aut oraz przez odpowiednie organy. To właśnie było przyczyną interwencji Komisji Europejskiej. Od 1 stycznia 2020 zostanie wprowadzona właśnie wspomniana wyżej administracyjna kara pieniężna za brak realizacji tych obowiązków.

Na etapie legislacyjnym nowych przepisów branża motoryzacyjna ostrzegała, że obowiązek rejestracji nowego auta, które stanowi towar i nie musi być dopuszczone do ruchu drogowego stanowiłby dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorcy, związane z koniecznością ubezpieczenia auta.

Zablokowałoby to możliwość jego sprzedaży do czasu stałej rejestracji, a importerzy, dealerzy i komisy musiałyby liczyć się ze znacznym wzrostem kosztów prowadzenia działalności. Kogo dotyczą nowe przepisy? Mówiąc krótko – wszystkich. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich podmiotów sprowadzających do Polski samochody.

Czyli do osób fizycznych, do osób prawnych oraz do jednostek organizacyjnych. Nie ma też znaczenia czy auto jest sprowadzane na sprzedaż w ramach działalności gospodarczej, czy na prywatny użytek. Mają więc one zastosowanie także do zwykłego Kowalskiego który sprowadza auto dla siebie.

 1. Czy dealerzy samochodów i komisy będą musieli rejestrować pojazdy w terminie 30 dni od ich sprowadzenia? Przepisy dotyczą także tych, którzy dokonują dalszej odsprzedaży pojazdu stanowiącego dla nich towar handlowy, a nie środek transportu w rozumieniu art.2 pkt 31 Prawa o ruchu drogowym.
 2. Czyli odpowiedź brzmi – tak.

Z jednym istotnym wyjątkiem – spod obowiązku rejestracji w terminie 30 dni od sprowadzenia z innego kraju UE wyłączono pojazdy nowe. Oznacza to, że przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie sprzedaży pojazdów nowych nie będą musieli rejestrować takich samochodów w terminie 30 dni od przekroczenia granicy.

Dzięki temu wyłączeniu klient nadal będzie miał możliwość bycia pierwszym właścicielem pojazdu, jak również korzystanie z profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie miało rację bytu, ponieważ jednym z jej głównych założeń jest to, że auto nie musi być „klasycznie” rejestrowane a po drogach publicznych porusza się na podstawie blankietu 30-dniowego dowodu rejestracyjnego i na zielonych „przechodnich” tablicach.

Niestety, nie wszystkie postulaty branży motoryzacyjnej zostały na etapie legislacyjnym wysłuchane. Obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni obejmie wszystkie inne pojazdy poza nowymi, a więc także używane. Dealerzy i komisy sprowadzające auta używane odczują więc skutki nowych regulacji.

 • Przywożąc do kraju auto „z drugiej ręki” będą musieli dokonać jego rejestracji w ciągu 30 dni od sprowadzenia pod groźbą wyżej wspomnianej kary pieniężnej.
 • Onieczne będzie także ubezpieczenie pojazdu.
 • Będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, co odczują także klienci.
 • Co z autami uszkodzonymi, jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać naprawy uszkodzeń i wykonać badania technicznego w SKP koniecznego do rejestracji w ciągu 30 dni od sprowadzenia? Niestety ustawodawca w ogóle pominął tę kwestie.

Nowe zasady dotyczą w takim samym stopniu wszystkich aut – także więc tych uszkodzonych. Czyli jeżeli nie będziemy w stanie uzyskać pozytywnego badania technicznego w ciągu 30 dni i nie zarejestrujemy auta, to popełnimy czyn obwarowany sankcją. Można mieć jednak nadzieje, że w takiej sytuacji organy będą umarzać postępowanie na podstawie art.189e Kodeksu postępowania administracyjnego (siła wyższa) albo odstępować od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej na podstawie art.189f §1 pkt 1 Kpa (znikoma waga naruszenia, wszak auto nie musi być dopuszczone do ruchu ponieważ i tak nie jeździ).

Co z autami z importu, czyli sprowadzonymi z innych krajów niż UE? Obowiązek z art.71 ust.7 Prawa o ruchu drogowym nie obejmuje aut sprowadzanych z innych państw niż państwa członkowskie Unii Europejskiej. W związku z tym auta z „klasycznego” importu z takich krajów jak np. USA czy Szwajcaria nie podlegają w ogóle pod ten przepis.

Podlegają one natomiast – już po ich zarejestrowaniu w Polsce – pod obowiązek z art.78 ust.2. O tym obowiązku piszemy niżej. Czy będziemy karani za brak zarejestrowania samochodów przywiezionych przed 1 stycznia 2020? Tutaj trzeba rozróżnić dwie sytuacje.

 1. Jeżeli auto zostało przywiezione długo przed 1 stycznia 2020 i przed tą datą nastąpi upływ 30-dniowego terminu na rejestrację o którym mowa w art.71 ust.7 PRD, to nie będziemy karani.
 2. Wynika to z tego, że czyn za który mielibyśmy być ukarani tj.
 3. Brak zarejestrowania auta został popełniony w pierwszym dniu po upływie 30-dniowego terminu, a więc pod rządami przepisów nie przewidujących sankcji w postaci kary pieniężnej.

Zgodnie z art.189c Kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli w czasie wydawania decyzji w sprawie administracyjnej kary pieniężnej obowiązuje ustawa inna niż w czasie naruszenia prawa, w następstwie którego ma być nałożona, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest ona względniejsza dla strony.

W omawianym tu przypadku, w dacie popełnienia czynu nie obowiązuje przepis o administracyjnej karze pieniężnej, a więc siłą rzeczy jest to norma “względniejsza dla strony” i to ją stosujemy. Nie trzeba więc będzie masowo rejestrować aut które zostały przywiezione do Polski na długo przed 1 stycznia 2020.

Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać kiedy auto zostanie sprowadzone w grudniu 2019 roku i 30-dniowy termin na rejestrację rozciągnie się jeszcze częściowo na 2020 rok, a więc już na obowiązywanie przepisu art.140mb PRD wprowadzającego sankcję. W takiej sytuacji właściciel pojazdu ma jeszcze kilka dni na spełnienie swojego obowiązku i nie wykonując go narusza przepis art.71 ust.7, który już w tym momencie jest obwarowany sankcją.

Oczywiście w takiej sytuacji, jako że właściciel będzie miał mniej dni na dokonanie rejestracji pojazdu pod groźbą sankcji, zastosowanie znaleźć będzie musiał przepis (art.189d KPA) o miarkowaniu kary pieniężnej i – przynajmniej w teorii – powinna być ona niższa niż maksymalna. Dokładnie te same zasady mają zastosowanie do naruszenia obowiązku poinformowania o nabyciu/zbyciu z art.78 ust.2 PRD.

Zarejestrowanie pojazdu / przerejestrowanie pojazdu / zgłoszenie zmiany właściciela – czym to się różni? Odpowiadając na to pytanie należy wyjaśnić, że przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym przewidują dwie różne instytucje stosowane w przypadku zmiany właściciela pojazdu, które są często mylone.

Pierwsza z nich to rejestracja pojazdu – w rozumieniu art.72 PRD. Rejestracja pojazdu na podstawie tego przepisu dzieli się z kolei na dwa modele. Pierwszy z nich to wprowadzenie pojazdu wraz z jego właścicielem po raz pierwszy do polskiego rejestru (czyli CEPiK), potocznie nazywane „zarejestrowaniem” (potocznie, bo ustawa nie posługuje się takim pojęciem).

Wiąże się to z wydaniem dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych ze znakami legalizacyjnymi i karty pojazdu z wpisanym właścicielem. Jeżeli auto jest już zarejestrowane w ten sposób i zmienia ono właściciela, to nowy właściciel może dokonać jego „przerejestrowania”, czyli znowu rejestracji (podstawą prawną jest tu również art.72 PRD) auta na siebie.

 1. Dostanie on wtedy nowy dowód rejestracyjny, nowe tablice (w pewnych przypadkach może obecnie zachować dotychczasowe) oraz zostanie dokonany wpis jego osoby w karcie pojazdu.
 2. Od „przerejestrowania” auta w trybie art.72 PRD należy odróżnić zgłoszenie nabycia lub zbycia auta zarejestrowanego na podstawie art.78 ust.2 Prawa o ruchu drogowym.

Ta instytucja nie jest tym samym co rejestracja w trybie art.72 PRD. Na czym polega obowiązek zgłoszenia nabycia lub zbycia z art.78 ust.2 Prawa o ruchu drogowym? Zgodnie z art.78 ust.2 Prawa o ruchu drogowym, właściciel pojazdu już zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Nie należy mylić tego obowiązku z powinnością z art.71 ust.7 Prawa o ruchu drogowym, polegającą na konieczności zarejestrowania auta w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. Są to dwie, niezależne od siebie czynności. No i jak wyjaśniliśmy powyżej – zgłoszenie sprzedaży/nabycia pojazdu stanowi jedynie zgłoszenie zmiany właściciela pojazdu który jest już wcześniej w trybie art.72 PRD zarejestrowany, a więc jest już w rejestrze.

Nie powoduje ono jednak zmiany w rejestrze! W CEPiK dalej będzie figurował poprzedni właściciel. Nie dostaniemy też nowego dowodu rejestracyjnego i tablic (powinniśmy natomiast dostać wpis w karcie pojazdu, ale to już inna historia). Sprowadza się to więc tylko do poinformowania organu o zmianie właściciela i na tym właściwie koniec.

 1. Po co jest instytucja z art.78 ust.2 PRD? Nie bardzo w sumie wiadomo.
 2. Na pewno jest ona pomocna sprzedającym auta już zarejestrowane w sytuacji kiedy nowy właściciel dokona naruszeń prawa “na tablicach” poprzedniego właściciela.
 3. Niemniej instytucja ta jest problematyczna nawet dla niektórych starostów, którzy utożsamiają ją właśnie z „przerejestrowaniem” pojazdu, a więc ubierają takie zawiadomienie we wniosek o rejestrację na nowego właściciela w trybie art.72 PRD i w trybie KPA wzywają do uzupełnienia wniosku o niezbędne dokumenty i opłaty.
You might be interested:  Ile Kosztuje Prawo Jazdy Na Samochód?

Instytucja zgłoszenia nabycia/zbycia z art.78 ust.2 PRD jest na tyle osobliwa, że poświęcimy jej kiedyś osobny artykuł. Kogo dotyczy obowiązek z art.78 ust.2 Prawa o ruchu drogowym? Na wstępie zaznaczamy – przepis jest źle zredagowany. Obowiązek z art.78 ust.2 ciąży na „właścicielu pojazdu”.

 1. Właścicielem w rozumieniu ustawy będzie osoba, której przysługuje prawo własności w chwili upływu 30-dniowego okresu przeznaczonego na dokonanie czynności.
 2. Czyli siłą rzeczy nie będzie nim zbywca auta, bo ten w 30 dniu nie jest już właścicielem.
 3. Niemniej to zbywca ma głównie interes w poinformowaniu organu o fakcie zbycia, ponieważ może mu to pomóc w uniknięciu negatywnych konsekwencji które mogą powstać wskutek użytkowania samochodu przez nabywcę „na jego tablicach”.

Ponadto co warte odnotowania – w przeciwieństwie do obowiązku z art.71 ust.7 PRD – obowiązek zgłoszenia nabycia/zbycia dotyczy wszystkich pojazdów, także nowych. Czyli dotyczy nierzadkiej na rynku dealerskim sytuacji, kiedy pojazd nowy został wcześniej zarejestrowany i zmienia kilkukrotnie właściciela zanim zostanie przekazany do używania klientowi końcowemu.

Czy dealer, który zarejestrował auto w ramach tzw. samorejestracji ma obowiązek zawiadomienia starosty o zbyciu auta klientowi? Czy dealer, który zarejestrował auto i sprzedaje je za granicę w ramach reeksportu będzie karany za brak poinformowania o zbyciu? Zamierzeniem ustawodawcy jest, żeby miał taki obowiązek, ale jak wskazaliśmy powyżej, nie do końca wynika to z treści art.78 ust.2 PRD.

A poza tą nieprecyzyjną redakcją tego przepisu ustawodawca dodatkowo nieprawidłowo zredagował treść art.140mb PRD – patrz poniżej. Na czym polega problem z redakcją art.140mb Prawa o ruchu drogowym operującego pojęciem „właściciel”? Kto nim jest po upływie 30 dni od sprzedaży? Zajmijmy się najpierw karą za naruszenie obowiązku rejestracji w 30 dni czyli art.71 ust.7 PRD.

 1. Art.140mb nie wskazuje dokładnie na kim będzie ciążył obowiązek zarejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni.
 2. Wskazuje jedynie na „właściciela”.
 3. Przepis art.71 ust.7 stanowi, że właściciel pojazdu ma obowiązek zarejestrować go w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Jeżeli w ciągu 30 dni dealerowi uda się sprzedać samochód, to właścicielem stanie się klient i to on będzie odpowiedzialny za zarejestrowanie pojazdu i uiszczenie kary pieniężnej w przypadku przekroczenia terminu. Przykładowo: klient kupuje niezarejestrowane auto sprowadzone z UE 29 dni temu.

Na zarejestrowanie go będzie miał tylko jeden dzień. Nieco inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o ukaranie za naruszenie przepisu art.78 ust.2 PRD. Art.140 mb pkt 2 PRD stanowi, że „ kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art.78 ust.2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu “.

Jak wskazaliśmy powyżej w momencie zbycia pojazdu jego dotychczasowy właściciel przestaje być w sposób oczywisty właścicielem. W związku z tym osoba zbywcy nie może mieścić się w zakresie zastosowania art.140mb pkt 2 PRD ponieważ stosuje się go tylko do osoby która „będąc właścicielem” nie wykonuje obowiązku.

Tym samym przepis który mówi o karze nie będzie mógł mieć nigdy zastosowania do sprzedawcy pojazdu i jakakolwiek inna interpretacja nie wchodzi tu w rachubę, ponieważ przepisy „sankcyjne” muszą być interpretowane sztywno i zgodnie z ich literalnym brzmieniem. Co z wyrejestrowaniem pojazdu – art.79 Prawa o ruchu drogowym? Wbrew obiegowym opiniom i artykułom w różnych mediach Prawo o ruchu drogowym ani w obecnej ani w znowelizowanej wersji nie przewiduje żadnych sankcji za niewyrejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni.

Art.79 wskazuje jedynie warunki formalne, jakie powinny zostać spełnione przy wyrejestrowaniu pojazdu. Art.140mb przewiduje jedynie kary pieniężne za naruszenie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od sprowadzenia (art.71 ust.7 PRD) lub obowiązku zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu (art.78 ust 2 PRD).

Niewyrejestrowanie auta w przypadku spełnienia którejś z przesłanek o których mowa w art.79 PRD nie będzie podlegać karze. Co z “przerejestrowaniem” auta – czy będzie ono obowiązkowe a jego brak karalny? Tu również musimy zaprzeczyć różnym medialnym doniesieniom. “Przerejestrowanie” auta na siebie, czyli złożenie w trybie art.72 PRD wniosku o jego zarejestrowanie na nowego właściciela po pierwsze nie jest obowiązkiem, a po drugie – tym bardziej – nie jest obwarowane karą.

Nie uchybia to oczywiście obowiązkowi powiadomienia o zmianie właściciela w trybie art.78 ust.2. Informacje medialne z których wynika co innego wynikają z nieporozumienia – projekt początkowo zakładał taki obowiązek ale na etapie prac legislacyjnych redakcja przepisu zmieniła się tak znacznie, że finalnie nie został on wprowadzony.

Jak się ma odpowiedzialność z tytułu administracyjnej kary pieniężnej do odpowiedzialności wykroczeniowej? Jak napisaliśmy wcześniej, przed 1 stycznia 2020 roku brak zarejestrowania auta i brak zgłoszenia nabycia podlega odpowiedzialności jak za wykroczenie, na podstawie art.97 Kodeksu wykroczeń. Odpowiedzialności tej mogą podlegać tylko osoby fizyczne, ale osoby prawne i inne jednostki już nie.

Po 1 stycznia 2020 zacznie obowiązywać art.140n ust.7 Prawa o ruchu drogowym, który stanowi, że jeżeli czyn będący naruszeniem, o którym mowa w art.140mb, wyczerpuje jednocześnie znamiona wykroczenia, w stosunku do podmiotu będącego osobą fizyczną stosuje się wyłącznie przepisy o odpowiedzialności administracyjnej.

Czy płaci się podatek od sprowadzonego samochodu?

Podatek od wzbogacenia wynosi 2% od wartości pojazdu. Uwaga: nie ma znaczenia kwota, jaka została wpisana na umowie sprzedaży samochodu, ale realna wartość rynkowa. Masz 14 dni na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3 lub PCC-3/A (w przypadku, gdy nabywców jest dwóch).

Jak ominąć podatek akcyzowy?

Nowy sposób na ominięcie akcyzy? W internecie nie brakuje ogłoszeń oferujących pomoc w przystosowaniu sprowadzonego samochodu do wymogów auta specjalnego. Takie pojazdy zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Czy rzeczywiście da się w ten sposób uniknąć podatku? Foto: Onet Samochody “Oferuję pomoc w uniknięciu absurdalnej opłaty akcyzowej. Zainteresowany musi dostarczyć auto do Zgorzelca Procedura trwa około 6 godzin. Jest w pełni legalna potwierdzona badaniem TUV&Dekra. Żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o typ nadwozia (sedan, hatchback, kombi, suv, van).

Koszt 2,5 tys. zł. Cena zawiera przystosowanie auta do wymogów, które musi spełniać pojazd specjalny niepodlegający akcyzie, przegląd niemiecki potwierdzający przystosowanie auta”. Ogłoszenie o takiej treści znaleźliśmy ostatnio na jednym z serwisów aukcyjnych. Pomoc ta polega na przystosowaniu sprowadzonego pojazdu do wymogów auta specjalnego.

Takie samochody zwolnione są w Polsce z podatku akcyzowego. Oferty o podobnej treści wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród osób planujących sprowadzić do kraju drogą limuzynę z silnikiem powyżej 2 litrów. Czy aby jednak na pewno da się w ten sposób uniknąć akcyzy? Postanowiliśmy zapytać o szczegóły samego ogłoszeniodawcę.

Niestety nie usłyszeliśmy od niego żadnych konkretów, oprócz zapewnień, że wszystko będzie załatwione jak należy. To że auto będzie posiadać status pojazdu specjalnego na podstawie niemieckich przepisów jeszcze o niczym nie świadczy. Aby zarejestrować taki samochód w Polsce trzeba spełnić wymogi określone w polskim prawie.

Nasze wątpliwości związane z tą kwestią ogłoszeniodawca rozwiał jednym zdaniem. – Jak pan przyjedzie z samochodem wszystko załatwimy na miejscu wraz z rejestracją pojazdu w kraju. Ważne tylko by auto posiadało hak – zapewnia nasz rozmówca. Znając nasze realia, można sobie wyobrazić, że jakiś znajomy diagnosta wypisuje w papierach, że sprowadzony pojazd spełnia wymogi auta specjalnego.

 • Niewykluczone, że z takim sfabrykowanym dokumentem uda się jakoś zarejestrować samochód.
 • Urzędnicy wydziałów komunikacji nie sprawdzają naocznie pojazdów i nie weryfikują zapisów w papierach ze stanem faktycznym.
 • Samochód specjalny, który w myśl polskich przepisów zwolniony jest z podatku akcyzowego nie przechodzi też odprawy celnej.

Przywożąc takie auto do kraju nie mamy żadnych zobowiązań wobec urzędu celnego. W przypadku tych pojazdów nie wydaje on nawet zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie działanie jest dość ryzykowne i bezprawne. Bo jak wytłumaczymy podczas kontroli drogowej, że nasz luksusowy Mercedes zarejestrowany jest jako pojazd specjalny do przewozu np.

farmaceutyków i krwi, podczas gdy w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego. Wróćmy jednak na chwilę do naszego ogłoszeniodawcy. Drążąc temat zapytaliśmy go na jaki konkretnie pojazd specjalny zostanie przerobiony nasz samochód. Tu ku naszemu zaskoczeniu nie bardzo był on w stanie określić jego rodzaj, a to tylko podważa wiarygodność tej internetowej oferty.

Polskie przepisy dość jasno mówią jakie samochody spełniają wymogi auta specjalnego. Określają też warunki techniczne jakie trzeba spełniać by zarejestrować taki samochód. Na pewno nie ograniczają się one do zamontowania haka. Pojazdem specjalnym jest np.

Ile jest czasu na zapłacenie akcyzy?

Opłat z tytułu akcyzy dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Odpowiedni wniosek należy złożyć do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, a zapłaty należy dokonać w ciągu 30 dni.

Ile wynosi opłata celna w Niemczech?

Cło w Niemczech – Kto Płaci Akcyze Za Sprowadzony Samochód Często słyszy się, że sprowadzanie pojazdu z USA do Polski, jest bardziej korzystne, jeżeli transport organizowany jest z uwzględnieniem rozładunku statku w porcie niemieckim, a nie polskim. To prawda. Jednak wartość cła nie w tej kwestii znaczenia. W niemieckich portach bowiem stawka opłaty celnej wynosi 10% wartości pojazdu (powiększonej o koszty transportowe oraz ubezpieczeniowe).

Related Post