Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Porysowany Samochód Na Parkingu Co Robić?

Porysowany Samochód Na Parkingu Co Robić?

0 Comments

Porysowany Samochód Na Parkingu Co Robić
Zarysowane auto? Działaj sprawnie! Zarysowanie auta może zdarzyć się wszędzie – podczas zakupów w centrum handlowych, na parkingu pod biurem, a nawet na Twoim osiedlu. Jak się zachować w momencie, kiedy sprawca, chcąc uniknąć odpowiedzialności, po prostu odjechał z miejsca zdarzenia? A co zrobić, jeśli się z Tobą skontaktował? Porysowany samochód na parkingu przed domem czy przed sklepem to bardzo stresująca sytuacja.

 • Wszystko jednak zależy od tego, jakie są okoliczności zdarzenia, a konkretniej tego czy sprawca jest znany.
 • Szkoda parkingowa może być Ci zrekompensowana na dwa sposoby.
 • Jednym z nich jest zadośćuczynienie z OC sprawcy.
 • Wzór oświadczenia znajdziesz w tym artykule,
 • Opisujemy też inną możliwość, a mianowicie otrzymanie odszkodowania z tytułu AC po zarysowaniu samochodu na parkingu,

Nie zawsze sytuacja jest tak jasna i klarowna, jak się wydaje. Jeśli zauważyłeś uszkodzenia Twojej karoserii, a sprawca nie pozostawił po sobie śladu, możesz wezwać policję na miejsce zdarzenia, Funkcjonariusze powinni sprawdzić monitoring, zapytać świadków o okoliczności zdarzenia, jednak ustalenie sprawcy w praktyce, jest bardzo trudne.

 1. Co nie oznacza, że jest niemożliwe.
 2. Co możesz zrobić, kiedy zobaczysz otarcie samochodu albo zarysowany zderzak? Koniecznie zrób zdjęcia szkody oraz pomóż funkcjonariuszom w zebraniu dowodów.
 3. Jeśli zdarzyło się to na Twoim osiedlu, popytaj mieszkańców.
 4. Sprawdź też czy działał lokalny monitoring.
 5. Porozmawiaj też z innymi kierowcami, każdy szczegół jest niesamowicie istotny.

Wezwanie policji jest także obowiązkowe, kiedy znasz sprawcę, a ten nie przyznaje się do winy. Ubieganie się o zadośćuczynienie z OC sprawcy może być dość czasochłonne, dlatego niektórzy kierowcy decydują się na zgłoszenie tej sprawy do swojego ubezpieczyciela w ramach AC.

W tym przypadku likwidacja szkody przebiega nieco szybciej. Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez osobę trzecią możesz otrzymać w ramach ubezpieczenia AC – dotyczy to zarówno świadomego działania, jak i nieświadomego uszkodzenia Twojego auta. Jak najszybciej musisz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, jednak konkretne terminy znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy),

To komfortowe rozwiązanie właśnie w przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy uszkodzeń. Na miejsce możesz wezwać policję, która sporządzi protokół. Ten dokument przyda Ci się w momencie starania się o odszkodowanie. Możesz też zrobić zdjęcia zarysowanego auta, a następnie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.

 1. Rzeczoznawca będzie musiał ocenić szkodę i koszt naprawy Twojego auta.
 2. Wysokość wypłaty świadczenia zależy od rodzaju uszkodzeń oraz zakresu ubezpieczenia.
 3. Warto zaznaczyć, że dobrowolne ubezpieczenie AC jest przydatne nie tylko podczas stłuczek na parkingu,
 4. To także gwarancja wsparcia finansowego podczas zniszczeń samochodu np.

przez silne wichury czy poważniejsze uszkodzenia samochodu na drodze. AC działa również wtedy, kiedy to Ty przez przypadek zarysujesz auto. Wysokość odszkodowania oraz szczegółowe warunki zależą jednak od konkretnej oferty i warunków umowy. Tak jak wspominaliśmy, jeśli sprawca się nie odnajdzie, a policja nie będzie miała wystarczających dowodów, aby dalej zajmować się sprawą, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela po odszkodowanie.

 1. AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem, jednak dużym wsparciem finansowym w takiej sytuacji.
 2. Szkoda parkingowa czasem jednak nie jest zgłaszana przez kierowców.
 3. Naprawa samochodu może okazać się mało kosztowna, więc nie sprawia problemu dla domowego budżetu.
 4. Pamiętaj, że każde zgłoszenie w ramach AC, ma wpływ na podwyższenie składki,

Dzieje się tak dlatego, że każde zgłoszenie szkody w ramach AC, obniża Twoje zniżki. W praktyce koszt zapłacenia za ubezpieczenie może okazać się nieco wyższy niż sam koszt szkody parkingowej, np. za zarysowanie samochodu. Więcej na temat tego, czy warto zgłaszać małą szkodę w ramach AC, przeczytasz w naszym artykule.

 1. Często opłaca się po prostu pokryć koszty z własnej kieszeni.
 2. Zobaczyłeś zarysowane auto na parkingu? Jeśli sprawca czeka na Ciebie na parkingu lub zostawił wiadomość z danymi kontaktowymi, masz możliwość załatwienia sprawy szybko i sprawnie.
 3. Nie musisz wzywać policji, a właściwie – nie powinieneś.
 4. Jeśli na miejscu zdarzenia nie ma rannych, wiadomo, kto wyrządził szkodę, a poszkodowane są wyłącznie auta, możesz nawet zostać ukarany grzywną.

Wystarczy, że spiszesz oświadczenie, takie samo, jak w przypadku kolizji na drodze. Pismo powinno zawierać podstawowe dane kierowców, datę i miejsce zdarzenia, informacje na temat polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz dokładny opis zdarzenia. Uwzględnij też uszkodzenia, które zostały wyrządzone.

You might be interested:  Jak Sprzedać Samochód W Gta 5 Online?

Przydadzą się również zdjęcia szkody lub ewentualne dane świadków. Im więcej dowodów na to, co się stało, tym lepiej. Każde oświadczenie powinno być też podpisane przez obie strony. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu. Pisemne zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela to podstawa do wypłaty Twojego zadośćuczynienia po szkodzie parkingowej.

Pismo powinno zawierać: Tak jak wspominaliśmy, przydadzą się także zdjęcia szkody. Jak najszybciej zgłoś się do ubezpieczyciela, z którym ma podpisaną umowę sprawca. Możesz to zrobić telefonicznie, osobiście lub wysyłając zgłoszenie pocztą. Dołącz oświadczenie i zdjęcia, które potwierdzą zdarzenie.

 • Procedura wypłaty odszkodowania ruszy od razu, a Ty będziesz musiał poczekać na wycenę szkody oraz wypłatę świadczenia.
 • Co zrobić w sytuacji, kiedy sprawca chce pokryć koszty z własnej kieszeni na miejscu zdarzenia ? To dość ryzykowne rozwiązanie.
 • Przede wszystkim, niewielka rysa, pęknięcie czy uderzenie oświetlenia, na pozór może być mało kosztowne.

Przy bliższym rozeznaniu jednak może okazać się, że wartość uszkodzeń jest wyższa, niż wydawało się na początku. To jednak oszacuje mechanik samochodowy. Kontakt ze sprawcą w tym przypadku stoi pod znakiem zapytania, dlatego warto zgłosić szkodę parkingową do ubezpieczyciela.

 • A co się stanie, jeśli sprawca nie chce podpisać oświadczenia ani wypłacić Ci odszkodowania z własnej kieszeni? Sprawa jest bardziej skomplikowana, dlatego radzimy wezwać policję na miejsce zdarzenia.
 • Zarysowanie samochodu na parkingu może zdarzyć się w najmniej odpowiednim momencie.
 • Najlepszym wyjściem jest znalezienie właściciela samochodu, aby przyznać się do popełnionego czynu.

Nie można jednak odjeżdżać bez pozostawienia kontaktu do siebie. Dlaczego? Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie numeru telefonu np. na kartce za szybą. Warto też pamiętać o tym, że każde zgłoszenie szkody w ramach Twojego OC spowoduje, że ubezpieczyciel na nowo będzie wyliczał Twoją składkę za obowiązkową polisę.

Gdzie zgłosić zarysowanie auta?

Spisz wspólnie ze sprawcą oświadczenie o stłuczce i zgłoś szkodę do jego zakładu ubezpieczeń. Jeśli nie wiesz, kto zarysował Twój samochód, wezwij policję. Policja jest zobowiązana przyjąć Twoje zgłoszenie. Jeśli sprawca pozostanie nieznany, szkoda może zostać zlikwidowana z Twojego AC.

Jaki mandat za zarysowanie auta na parkingu?

Szkoda parkingowa – mandat. Jak wysoki będzie? – Gdy w trakcie zdarzenia na miejscu pojawi się policja, sprawca szkody parkingowej może ponieść karę finansową. Kolizja wiąże się z mandatem o wysokości 200-500 zł oraz 6 punktami karnymi. W niektórych sytuacjach można jednak ich uniknąć.

Ile punktow za zarysowanie auta?

Jaki mandat za zarysowanie auta na parkingu? – Drugą konsekwencją za ucieczkę z parkingu w opcji finalnego wykrycia sprawcy przez policję jest mandat. Może on wynieść od 200 do 500 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 6 punktów karnych. Przy świadomym oddaleniu się z miejsca zdarzenia raczej należy się nastawić na najwyższy wymiar kary.

 1. A czy wzywać policję na parking, gdy sprawca jest znany i chce spisać oświadczenie? Można, choć, gdy sprawca przyznał się do zdarzenia, nie jest to konieczne.
 2. Wskazaniem może być sytuacja, gdy druga strona nie chce podać namiarów do swojego ubezpieczyciela lub jest pod wpływem alkoholu lub używek.
 3. Służby przesłuchają wtedy uczestników i świadków zdarzenia i wlepią sprawcy mandat z art.86 ust.1 kodeksu wykroczeń (spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym).

Winny może też dostać 6 punktów karny.

Czy AC pokrywa szkody parkingowe?

Co warto wiedzieć? –

 1. Szkoda parkingowa jest likwidowana z OC sprawcy zdarzenia, jeżeli sprawca szkody ma ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie sprawą zajmie się UFG.
 2. Jeżeli na miejscu są obecne obie strony (sprawca i poszkodowany) i sprawca przyznaje się do winy, wystarczy spisać wspólne oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.
 3. Policję należy wezwać wówczas, gdy sprawca nie przyznaje się do wyrządzenia szkody lub zbiegł z miejsca wypadku.
 4. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do regresu – świadczenia zwrotnego – gdy sprawca uciekł z miejsca wypadku.
 5. Jeżeli to Ty jesteś sprawcą zdarzenia parkingowego, upewnij się, że dane pozwalające na identyfikację zakładu ubezpieczeń dotrą do poszkodowanego. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może uznać, że nie podjąłeś takiej próby i zażąda od Ciebie regresu.
 6. Dołóż wszelkich starań, aby znaleźć poszkodowanego. Upewniając się, że poszkodowany ma wszystkie potrzebne dane, ograniczasz ryzyko poniesienia przykrych konsekwencji, jak mandat czy regres ubezpieczeniowy.
You might be interested:  Kupiłem Samochód Na Fakturę Vat Marża Jak Sprzedać?

Jak napisać oświadczenie o zarysowaniu auta?

Zarysowałem auto innego właściciela – Jeśli na parkingu zarysowałeś cudze auto, to najlepiej rozwiązać to polubownie i po prostu zaczekać w takiej sytuacji na jego właściciela. O ile poszkodowany się zgodzi, to po prostu sporządź oświadczenie sprawcy kolizji, umieść w nim wszystkie niezbędne dane, a dzięki temu twój ubezpieczyciel pokryje koszty niezbędnych napraw w ramach komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 1. Przygotowaliśmy specjalny druk, którego możesz użyć w takiej sytuacji Co zrobić jednak, jeśli właściciel nie nadchodzi? Poszukaj sposobu na jego odnalezienie.
 2. Jeśli parking przy markecie czy galerii handlowej, to być może ktoś z pracowników tych sklepów będzie w stanie wezwać właściciela danego pojazdu przez megafon.

Jeśli to parking pod danym blokiem, to można zapytać przechodniów, czy znają właściciela pojazdu. Postaraj się zrobić co w twojej mocy, aby załatwić sprawę na miejscu. Jeśli jednak nie ma sposobu na znalezienie właściciela samochodu, to możesz sporządzić krótkie oświadczenie o tym, że spowodowałeś daną kolizję i je pozostawić na aucie.

 • Nie musi to być pełne oświadczenie.
 • Wystarczy informacja o zaistniałym zdarzeniu i twoje dane kontaktowe.
 • Takie oświadczenie umieść w widocznym miejscu, np.
 • Za wycieraczką samochodową.
 • Oniecznie zrób zdjęcia auta, aby mieć dowód tego, w jakim stanie pozostawiłeś pojazd.
 • Oczywiście nie daje to gwarancji tego, że poszkodowany nie wezwie policji.

Może się on domagać, abyś otrzymał mandat za spowodowane zdarzenie.

Kiedy szkoda z OC nie pokryje szkody?

W jakich przypadkach szkoda na pewno nie zostanie pokryta z OC? – Zgodnie z art.38 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych istnieje kilka przypadków, kiedy towarzystwo ubezpieczeń nie będzie zobowiązane do wypłaty odszkodowania bądź będzie mogło zażądać od sprawcy wypadku lub kolizji zwrotu całej sumy wypłaconej poszkodowanemu w ramach tzw.

 • Regresu ubezpieczeniowego,
 • Jakie są to więc sytuacje? 1.
 • Sprawca umyślnie spowodował wypadek bądź kolizję – TU nie pokryje z OC szkody, jeżeli udowodnione zostanie, że do zdarzenia doszło w wyniku umyślnego działania.
 • Mowa tu m.in.
 • O sytuacjach, gdy właściciel pojazdu umawia się z innym kierowcą, że ten uszkodzi jego pojazd w celu wyłudzenia odszkodowania.

Takie działania podlegają dodatkowo karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat.2. Uszkodzone zostało mienie sprawcy – odszkodowanie nie jest wypłacane w przypadkach, gdy sprawca, nawet nieumyślnie, uszkodził inny należący do niego pojazd bądź inne mienie.

Dotyczy to zarówno przypadków, gdy wyjeżdżając ze swojej posesji uszkodzimy bramę, jak również właścicieli firm, którzy posiadają kilka aut będących do dyspozycji pracowników.3. Sprawca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających – gdy u sprawcy potwierdzono niedopuszczalną przez przepisy ilość alkoholu we krwi bądź wykryto w organizmie obecność niedozwolonych substancji odurzających, TU pokryje szkody z OC, jednak będzie żądał od sprawcy zwrotu poniesionych kosztów.4.

Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia lub wszedł w posiadanie pojazdu na skutek przestępstwa – w obu tych przypadkach poszkodowany również otrzyma stosowne odszkodowanie, jednak ubezpieczyciel skorzysta z prawa do regresu. Poza tym o tym, których szkód nie pokryje OC decydują także inne zapisy OWU, tj.

Jak udowodnić kolizję?

Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Co robić? – Co jednak w sytuacji, gdy to my jesteśmy poszkodowanymi, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? Wówczas musimy działać szybko, ale z zimną krwią, bo każdy szczegół może być na wagę złota. Pamiętajmy bowiem, że potrzebujemy dowodów, by dowieść, że to nie my byliśmy sprawcami zdarzenia.

 • Najmocniejszym dowodem jest numer rejestracyjny i ustalenie tożsamości osoby, która spowodowała wypadek.
 • Można zapamiętać rejestrację lub zrobić jej zdjęcie, a jeśli to niemożliwe, to poprosić o pomoc świadków.
 • Może się np.
 • Okazać, że któryś z nich rozpoznał auto lub kierowcę.
 • Uwaga! Należy pamiętać, by zawsze wziąć dane kontaktowe od świadka zdarzenia! Bezzwłocznie trzeba także wezwać na miejsce policję, bo tylko wtedy można ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (piszemy o tym poniżej).
You might be interested:  Jakie Opłaty Celne Za Samochód Z Usa?

Poza tym policja będzie w stanie potwierdzić, że jesteśmy poszkodowanymi, a nie sprawcami wypadku. Funkcjonariusze powinni również zrobić wszystko, by ustalić kierowcę, który uciekł z miejsca zdarzenia. Mimo to na własną rękę możemy zorientować się, czy np.

Ile czasu ma policja na znalezienie sprawcy kolizji?

Ile trwa ustalenie sprawcy wypadku – Jeżeli ustalenie sprawcy nie jest skomplikowane, wtedy w ciągu 30 dni Policja wskaże sprawcę. Jeżeli sprawa jest bardziej trudna wtedy postępowanie zostaje przedłużone do dwóch miesięcy. Czasem zdarza się że np. z przyczyn oczekiwania na opinię biegłego czas ten zostaje wydłużony.

Ile trwa przyjazd policji do kolizji?

Najszybciej na Pradze Południe, najdłużej na Ochocie Komenda Stołeczna Policji opublikowała najnowszy raport, z którego wynika, że w Warszawie czeka się średnio 47 minut na przyjazd drogówki do wypadku lub kolizji, To średni czas dojazdu w stolicy. Najszybciej drogówka dojeżdża na Pradze-Południe (41 minut), natomiast najdłużej trzeba czekać na Ochocie, bo aż 56 minut. Wpływa na to wiele czynników, m.in. szybkość przekazania interwencji odpowiedniej załodze, korki w mieście oraz ilość interwencji. Codziennie w stolicy jest ich ponad tysiąc! Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Jak napisać oświadczenie o zarysowaniu auta?

Zarysowałem auto innego właściciela – Jeśli na parkingu zarysowałeś cudze auto, to najlepiej rozwiązać to polubownie i po prostu zaczekać w takiej sytuacji na jego właściciela. O ile poszkodowany się zgodzi, to po prostu sporządź oświadczenie sprawcy kolizji, umieść w nim wszystkie niezbędne dane, a dzięki temu twój ubezpieczyciel pokryje koszty niezbędnych napraw w ramach komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Przygotowaliśmy specjalny druk, którego możesz użyć w takiej sytuacji Co zrobić jednak, jeśli właściciel nie nadchodzi? Poszukaj sposobu na jego odnalezienie. Jeśli parking przy markecie czy galerii handlowej, to być może ktoś z pracowników tych sklepów będzie w stanie wezwać właściciela danego pojazdu przez megafon.

Jeśli to parking pod danym blokiem, to można zapytać przechodniów, czy znają właściciela pojazdu. Postaraj się zrobić co w twojej mocy, aby załatwić sprawę na miejscu. Jeśli jednak nie ma sposobu na znalezienie właściciela samochodu, to możesz sporządzić krótkie oświadczenie o tym, że spowodowałeś daną kolizję i je pozostawić na aucie.

 • Nie musi to być pełne oświadczenie.
 • Wystarczy informacja o zaistniałym zdarzeniu i twoje dane kontaktowe.
 • Takie oświadczenie umieść w widocznym miejscu, np.
 • Za wycieraczką samochodową.
 • Oniecznie zrób zdjęcia auta, aby mieć dowód tego, w jakim stanie pozostawiłeś pojazd.
 • Oczywiście nie daje to gwarancji tego, że poszkodowany nie wezwie policji.

Może się on domagać, abyś otrzymał mandat za spowodowane zdarzenie.

Czy autocasco obejmuje zarysowania?

Dlaczego warto korzystać z pełnego pakietu ubezpieczenia samochodu? – Odszkodowanie za szkody takie jak zarysowanie samochodu uzyskuje się albo z ubezpieczenia AC, albo z OC sprawcy. Gdy sprawca pozostawił do siebie namiar bądź czekał na Ciebie na miejscu zdarzenia, a następnie zgłosisz sprawę do ubezpieczyciela, odszkodowanie otrzymasz z polisy OC sprawcy zdarzenia.

Czy OC obejmuje szkody parkingowe?

Co warto wiedzieć? –

 1. Szkoda parkingowa jest likwidowana z OC sprawcy zdarzenia, jeżeli sprawca szkody ma ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie sprawą zajmie się UFG.
 2. Jeżeli na miejscu są obecne obie strony (sprawca i poszkodowany) i sprawca przyznaje się do winy, wystarczy spisać wspólne oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.
 3. Policję należy wezwać wówczas, gdy sprawca nie przyznaje się do wyrządzenia szkody lub zbiegł z miejsca wypadku.
 4. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do regresu – świadczenia zwrotnego – gdy sprawca uciekł z miejsca wypadku.
 5. Jeżeli to Ty jesteś sprawcą zdarzenia parkingowego, upewnij się, że dane pozwalające na identyfikację zakładu ubezpieczeń dotrą do poszkodowanego. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może uznać, że nie podjąłeś takiej próby i zażąda od Ciebie regresu.
 6. Dołóż wszelkich starań, aby znaleźć poszkodowanego. Upewniając się, że poszkodowany ma wszystkie potrzebne dane, ograniczasz ryzyko poniesienia przykrych konsekwencji, jak mandat czy regres ubezpieczeniowy.

Related Post