Historia pojazdu z Niemiec – jak sprawdzić przebieg i historię auta? Polacy od lat niezmiennie importują pojazdy z zagranicy, a zdecydowana większość z nich trafia do naszego kraju z Niemiec. Dlaczego akurat stamtąd? Przemawia za tym m.in. to, że nasi zachodni sąsiedzi są uznawani za naród zamożny, który częściej zmienia auta i jeździ stosunkowo nowymi samochodami.
Pytanie brzmi jednak: jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec i mieć pewność, że z autem wszystko jest w porządku? Czy da się sprawdzić przebieg auta i historię samochodu za darmo i w czym może pomóc numer VIN? Spis treści: Jak wynika z danych instytutu CAR, w 2020 roku średni wiek samochodu w Niemczech wynosił niespełna 10 lat.
Tymczasem w Polsce jest to 14 lat. Co ciekawe – w przypadku Niemiec sytuacja w ostatnich latach się pogorszyła. Mieszkańcy tego kraju jeżdżą starszymi autami w stosunku do mieszkańców innych państw zachodniej Europy. W 2020 roku Polacy sprowadzili 848 154 samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
- Średni wiek tych aut przekraczał 12 lat.
- Aż 489 132 z nich, czyli ponad połowa, przyjechała do naszego kraju właśnie z Niemiec.
- Obecnie, kupując pojazd w Polsce, masz możliwość zweryfikowania m.in., ile wynosił przebieg auta w dniu, w którym przeprowadzono jego badanie techniczne.
- Czy możesz upewnić się, jaka jest historia pojazdu z zagranicy, czy musisz ocenić auto bez takich danych? Jak najbardziej powinieneś uzyskać takie informacje o aucie.
Gdzie sprawdzić historię i przebieg pojazdu z Niemiec? Obecnie jest to banalnie proste, gdyż dostęp do takich danych otrzymasz w ramach darmowej usługi Historia Pojazdu. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec, korzystając z tego rozwiązania.
Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl. Wprowadź wymagane dane pojazdu: numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Zaloguj się za pomocą Profilu Zaufanego, by zweryfikować pojazd niezarejestrowany w Polsce. Zapoznaj się z zakładką „Dane zagraniczne” – znajdziesz tam informacje z następujących kategorii: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcone liczniki, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi.
Usługa Historia Pojazdu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w 2019 roku użytkownicy skorzystali z niej aż 129 859 339 razy. W Niemczech, tak samo jak w Polsce, po badaniu technicznym posiadacz pojazdu otrzymuje dokument, z którego może wiele dowiedzieć się na temat auta.
- Dokument ten nazywany jest TUV em i możesz poprosić sprzedającego o jego okazanie.
- TUV to skrót od Technischer Überwachungsverein, czyli Związek Kontroli Technicznej.
- Pamiętaj jednak, że w tym kraju badanie techniczne przeprowadza się raz na 2 lata.
- To najłatwiejszy sposobów na sprawdzenie przebiegu auta z Niemiec za darmo, kiedy jesteś już za granicą i oglądasz dany samochód.
Każdy pojazd, który jeździ po polskich drogach, musi mieć wykupione, Jak to wygląda w przypadku auta z Niemiec? To zależy. Jeśli kupiłeś samochód, który jest ubezpieczony w Niemczech, to na zagranicznych tablicach rejestracyjnych możesz nim jeździć przez 30 dni.
- Następnie musisz już wykupić ubezpieczenie całoroczne w Polsce.
- Jeśli auto nie ma zagranicznego ubezpieczenia, to wówczas skorzystaj z polisy krótkoterminowej, która będzie obowiązywać przez 30 dni.
- Następnie opłać całoroczne ubezpieczenie OC.
- Dopiero z ważnym OC będziesz mógł zarejestrować pojazd w Polsce.
Pamiętaj, że w Polsce nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu jest podstawą do tego, aby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałożył na posiadacza pojazdu oraz przede wszystkim – w razie wypadku – pociąga sprawcę do obowiązku naprawy szkód z własnej kieszeni.
Contents
Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec?
Sposób użytkowania pojazdu, wyposażenie czy grubość lakieru. Historię pojazdu z Niemiec możemy sprawdzić w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO), korzystając z platformy historiapojazdu.gov.pl, analizując raporty z przeglądów technicznych czy sprawdzając numer VIN w dekoderze.
Jak sprawdzic do kiedy jest TUV?
Jak sprawdzić auto kupione w kraju? – Od 2014 roku podczas każdego przeglądu w stacji kontroli pojazdów spisywany jest przebieg samochodu. Można to sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Dodatkowo, zawarte są tam również takie informacje, jak: szczegółowe dane pojazdu, ważność ubezpieczenia OC, liczba właścicieli, województwo w którym zarejestrowano samochód, informacje dotyczące właściciela (firma lub osoba prywatna), przeznaczenie pojazdu (np.
Czy po numerze VIN można sprawdzić rok produkcji?
ROZKODUJ SAM NUMER VIN 2016-10-13 09:48:08 Każdy samochód poruszający się po drodze posiada swój własny, unikatowy numer VIN. W motoryzacji ma on takie znaczenie, jak numer PESEL dla człowieka. Co to numer VIN? VIN to skrót od angielskiego zwrotu Vehicle Identification Number, co w wolnym tłumaczeniu oznacza numer identyfikujący pojazd.
- Taki numer zostaje nadany przez producenta i czasami nazywa się go również numerem nadwozia.
- Jest on ważny, ponieważ nie ma dwóch samochodów o takim samym numerze VIN.
- Tym numerem oznacza się nie tylko samochody osobowe, lecz także wszystkie inne typy pojazdów, zaczynając od motocykli, poprzez autobusy i ciężarówki, a kończąc nawet na przyczepach.
Skąd on się bierze? Numer VIN jest przyporządkowywany przez producentów pojazdów i nadawany pojazdom jeszcze zanim wyjadą one z fabryki. Zarówno miejsce zmieszczenia numeru VIN jak i sam numer różnią się w zależności od producenta, jednak istnieje jedna wspólna cecha – ich format zapisu dla każdego numeru jest taki sam.
- WAŻNE – Niezależnie od tego, w którym miejscu na pojeździe został nabity numer VIN, musiał on także zostać wprowadzony do dokumentów pojazdu (najszybciej można go znaleźć w dowodzie rejestracyjnym).
- Z czego składa się VIN?
- Całość nadawanego numeru musi składać się z 17 znaków zawierających cyfry i litery, z wyjątkiem: I, Q oraz O, by nie myliły się one z zerami i jedynkami.
Sekcja WMI – zbudowana jest z trzech znaków, dzięki niej można rozszyfrować region, z którego pochodzi pojazd, a także jego producenta. Oznaczenie dla Polski to przedział od SU do SZ.
Sekcja VDS – zbudowana z sześciu znaków, zawiera informacje o typie samochodu. Za ich pomocą konkretny producent w właściwy dla siebie sposób koduje typ pojazdu, a także informacje o podwoziu i konstrukcji. To tutaj właśnie możemy znaleźć informacje o tym, czy samochód jest wyposażony w poduszki powietrzne, jakie posiada pasy bezpieczeństwa, jaka jest liczba drzwi, seria samochodu (np. sportowy, ekonomiczny). Ostatni znak w tej sekcji, to znak kontrolny numeru VIN – dzięki zastosowaniu specjalnego logarytmu można rozszyfrować, czy żaden z pozostałych znaków nie został nielegalnie zmieniony.
Sekcja VIS – zbudowana z ośmiu znaków, z których ostatnie cztery zawierają jedynie cyfry. Jest to numer konkretnego egzemplarza. Tutaj także zakodowany może być rok produkcji samochodu (poz.10. numeru VIN) oraz oznaczenie fabryki, w której pojazd został wyprodukowany. Samochody produkowane w:
- 2000 roku – znakowane są literą Y,
- 2001 – 2009 roku – cyframi od 1 do 9,
- 2010 roku – zakodowane są literą A,
- 2011 roku – zakodowane są literą B,
- 2012 roku – zakodowane są literą C,
- 2013 roku – zakodowane są literą D,
- 2014 roku – zakodowane są literą E,
- 2015 roku – zakodowane są literą F,
- 2016 roku – zakodowane są literą G.
Gdzie znaleźć numer VIN? Poza tym, że numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, musi być także nabity na specjalnej tabliczce znamionowej. Ta zaś z kolei w zależności od pojazdu może znajdować się w różnych miejscach. Dla samochodów osobowych najczęściej są to okolice prawego amortyzatora, przegroda czołowa, a także lewa obudowa deski rozdzielczej.
- Posiadając numer VIN można dowiedzieć się o samochodzie znacznie więcej niż może się wydawać, bowiem dzięki niemu można prześledzić historię pojazdu, co jest szczególnie istotne przy zakupie używanego modelu.
- W każdym kraju powstają bazy danych, w których gromadzi się m.in.
- Informacje o wypadkach, kolizjach, w których brał udział konkretny pojazd, a także o akcjach serwisowych lub także zgłoszeniach kradzieży.
Ponadto w raportach dotyczących historii pojazdu, odnotowuje się także odczyty przebiegu, oraz informacje o zmianach właścicieli auta. Poniżej zamieszczamy listę niektórych producentów i ich wybrane oznaczenia:
WMI | Producent |
TRU | Audi |
WBA | BMW |
1GC | Chevrolet |
VF7 | Fiat |
1FB | FORD |
1G | General Motors |
JH | Honda |
SAJ | Jaguar |
KN | Kia |
JM | Mazda |
WDB | Mercedes-Benz |
JN | Nissan |
WOL | Opel |
VF3 | Peugeot |
WPO | Porsche |
VF1 | Renault |
JS | Suzuki |
JT | Toyota |
WVW | Volkswagen |
Zerknij także na schemat rozszyfrowywania numeru VIN (Przedstawiony numer VIN na schemacie odpowiada modelowi Porsche 911 993 GT2 z 1996r. i stanowi jedynie przykład). Przebijanie numeru VIN Dość częstym procederem staje się przebijanie numeru VIN. Zazwyczaj takie działanie służy sfałszowaniu cech samochodu lub dokonuje się tego po kradzieży pojazdu. Najczęściej dzieje się to wykorzystując tzw. metodę na „klona”. Oznacza to, że samochód otrzymuje numery innego pojazdu, który specyfikacją odpowiada kradzionemu.
Szczególnie warto zwrócić na ten aspekt uwagę kiedy tabliczka znamionowa jest nieczytelna lub zamazana. Wtedy trzeba sprawdzić czy jest może ona roznitowana. Podobne zasady dotyczą wytłoczonego numeru w podwoziu. Należy wtedy sprawdzić miejsca wokół tego na którym znajduje się wytłoczony numer. Aby upewnić się, czy numer VIN nie został sfałszowany, wystarczy skontaktować się z autoryzowanym dealerem danej marki samochodu i poprosić o jego sprawdzenie.
Warto pamiętać, że numer VIN przydaje się także podczas prawidłowego doboru części do samochodu. Dopasowanie ich według tego schematu pozwoli uniknąć ryzyka pomyłki przy zakupie i montażu części. Jeśli nie jesteś pewien czy wyszukane części pasują do Twojego typu auta skontaktuj się z nami.
- Odwiedź nas także na:
- /JPARTS.POLAND
- @JPARTS.POLAND
Autor: Ewelina Zapart, wyświetleń: 171357 : ROZKODUJ SAM NUMER VIN
Jak odczytać rok produkcji z numeru VIN?
Volkswagen – Rok modelowy znajduje się na dziesiątej pozycji VIN (L = 2020). Na tabliczce znamionowej znajduje się numer produkcyjny (Produktionskennummer PKN). Siedmioznakowy numer określa tydzień kalendarzowy roku produkcji, dzień tygodnia, numer produkcyjny.08 = ósmy tydzień roku (17 lutego),1 = pierwszy dzień tygodnia (poniedziałek).0098 = kolejny numer produkcyjny.
Ile czasu można jezdzic bez przegladu w Niemczech?
TÜV będzie się teraz przyglądać znacznie uważniej wszystkim możliwym brakom w pojazdach. Jazda próbna, kontrola elektroniki, koniec antydatowania – od 1 lipca w życie wchodzą nowe zasady głównego przeglądu technicznego. Plakietka w przyszłości przy przekroczeniu terminu nie będzie antydatowana.
- Termin najbliższego przeglądu (HU) nie będzie oznaczać daty w którym mija termin ważności, ale faktyczną datę kontroli.
- To przekroczy o więcej niż dwa miesiące termin TÜV będzie musiał poddać samochód znacznie poważniejszym oględzinom, będzie oznaczać to również znaczną podwyżkę kosztów przeglądu (20%) więcej).
Jak dotychczas przekroczenie terminu o trzy miesiące skutkować będzie karą finansową. Jeśli auto bez ważnego przeglądu uczestniczyć będzie w kolizji drogowej, nie będzie mu przysługiwać odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia. Dla pojazdów nowo rejestrowanych od 1 lipca 2012 każdy TÜV rozpoczynać się będzie jazdą próbną (co najmniej 8 km).
Ile czasu można jezdzic bez TÜV w Niemczech?
Ile muszę zapłacić za przeterminowaną naklejkę? – W przypadku przekroczenia terminu przeglądu o 2 miesiące, przeterminowana naklejka kosztuje średnio 15 euro grzywny. Jeśli naklejka straciła ważność w okresie od 4 do 8 miesięcy, należy uiścić karę w wysokości 25 euro.
Jeśli naklejka straciła ważność przez 8 miesięcy lub dłużej, mandat wynosi 60 euro i punkt we Flensburgu. Nie musisz się martwić o zapłacenie kary podczas głównej kontroli. Centrum kontroli jest jednak zobowiązane do przeprowadzenia “rozszerzonej inspekcji głównej”, jeśli termin inspekcji został przekroczony o ponad dwa miesiące.
Za tę dodatkową inspekcję naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 20 procent.
Czy niemiecki TÜV jest wazny w Polsce?
Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec – Piotr Orszulak : Rejestracja pojazdów ubezpieczenia tłumaczenia Zielona Góra Polacy bardzo często wybierają auta z rynku niemieckiego. Trend na zakup pojazdu od zachodniego sąsiada nie zmienia się pomimo poniesienia dodatkowych kosztów. Rejestracja pojazdu z Niemiec nie jest skomplikowana i wygląda podobnie, jak w przypadku samochodu krajowego. Pojazd może zarejestrować właściciel lub wskazany przez niego pełnomocnik. Pierwszym etapem po sprowadzeniu jest opłacenie podatku akcyzowego.
- Aby zapłacić podatek akcyzowy musimy wypełnić deklarację akcyzową AKCU-S i złożyć w właściwym Urzędzie Skarbowym.
- Na złożenie deklaracji akcyzowej mamy 14 dni od dnia przekroczenia granicy.
- Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy należy dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu.
- W przypadku gdy pojazd jest zwolniony z akcyzy, należy przedstawić zaświadczenie potwierdzające zwolnienie z zapłaty podatku akcyzowego wydane przez naczelnik urzędu skarbowego.
Dokumenty niezbędne do rejestracji pojazdu sprowadzonego z Niemiec:
wniosek o rejestrację pojazdu, Zulassungsbescheinigung teil I (dowód rejestracyjny część I), Zulassungsbescheinigung teil II (dowód rejestracyjny część II), umowa kupna lub faktura, badanie techniczne pojazdu, zaświadczenie o zapłacie akcyzy lub zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy, tablice rejestracyjne, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, tłumaczenie dokumentów.
We wniosku o rejestrację pojazdu uzupełniamy dane osobowe właściciela takie jak imię, nazwisko, adres oraz dane osobowe współwłaściciela jeżeli pojazd został zakupiony we współwłasności. Ponadto musimy uzupełnić informacje o pojeździe takie jak: rodzaj pojazdu, przeznaczenie, markę, model, numer identyfikacyjny VIN, rodzaj paliwa oraz datę nabycia.
- Ważny przegląd techniczny samochodu sprowadzonego z Niemiec jest konieczny w celu dopuszczenia pojazdu do ruchu w Polsce.
- Jeśli z zagranicznych dokumentów wynika, że auto ma jeszcze ważny przegląd techniczny, nie musimy wykonywać go przez pierwszą rejestracją w Polsce.
- Trzeba pamiętać, że polskie wydziały komunikacji skracają ważność niemieckiego badania technicznego o rok.
Wynika to z faktu, że w Niemczech badania wykonywane są raz na dwa lata a w Polsce raz w roku. Badanie skracane o rok jest dla pojazdów starszych niż 5 lat. W przypadku gdy auto nie ma ważnego niemieckiego badania technicznego musimy wykonać je w Polsce. Rejestracja samochodu z Niemiec związana jest z kosztami. Do podstawowych kosztów rejestracji samochodu z Niemiec zaliczamy:
dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne, naklejka kontrolna – 85 zł, pozwolenie czasowe – 13,50 zł, tablice rejestracyjne – 80 zł, karta pojazdu – 75 zł, opłata ewidencyjna w wysokości 2,50 zł.
Trzeba jeszcze ponieść koszt przetłumaczenia dokumentów u tłumacza przysięgłego zazwyczaj około 100 zł. W kosztach rejestracji samochodu z Niemiec powinniśmy uwzględnić podatek akcyzowy. Kwota podatku akcyzowego uzależniona jest od pojemności silnika oraz jego wartości. Od stycznia 2021 roku stawki akcyzy na samochody osobowe wynoszą:
18,6% wartości pojazdu w przypadku samochodu osobowego o pojemności silnika większej niż 2000 cm3, 3,1% wartości pojazdu podatku w przypadku samochodu osobowego o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3.
O połowę niższe stawki podatku akcyzowego, tj.9,3% oraz 1,55%, zapłacą właściciele samochodów hybrydowych. Z akcyzy są zwolnione samochody elektryczne oraz napędzane wodorem. Jeśli wszystkie dokumenty zostaną zatwierdzone w Wydziale Komunikacji właściciel otrzyma tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe ważne przez 30 dni.
Czy TUV potwierdza przebieg?
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w ASO? – Interesuje Cię historia samochodu z Niemiec, który ma nie więcej niż 4-5 lat? Zakres napraw wybranego auta możesz sprawdzić, korzystając z informacji zgromadzonych przez Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO) specjalizujące się w serwisie pojazdów konkretnych marek.
- Historia serwisowa samochodu może zostać wydana jedynie na żądanie właściciela samochodu. Niektórzy właściciele przygotowują się do sprzedaży odpowiednio wcześniej, zamawiając stosowny dokument.
- Za udostępnienie historii serwisowej auta trzeba zapłacić. Możesz zostać obciążony tym kosztem, jeżeli sprzedawca dopiero na Twoje życzenie uzyska historię serwisową pojazdu.
Z reguły w ASO serwisowane są samochody z krótką historią. Ma to bezpośredni związek z gwarancją. Producenci uzależniają możliwość skorzystania przez właściciela z napraw gwarancyjnych od tego, czy pojazd był serwisowany w autoryzowanym warsztacie. Otrzymałeś od sprzedawcy książkę serwisową samochodu? Postaraj się potwierdzić zawarte w niej informacje – możesz to zrobić, kontaktując się z dowolnym ASO danego producenta.