Auto Blog-Pomóc drogowa Ubezpieczenie samochodu Samochód Zastępczy Z Oc Sprawcy Do Kiedy?

Samochód Zastępczy Z Oc Sprawcy Do Kiedy?

0 Comments

Samochód Zastępczy Z Oc Sprawcy Do Kiedy
Jak długo możemy jeździć samochodem zastępczym z OC sprawcy? – Na jak długo otrzymasz samochód zastępczy z OC sprawcy? To zdecydowanie jedno z najczęściej zadawanych pytań po wypadku. Jeżeli sprawcą kolizji lub wypadku komunikacyjnego jest osoba ubezpieczona, to przysługuje Ci pojazd zastępczy z OC na czas konieczny do wykonania całkowitej naprawy uszkodzonego samochodu lub na cały potwierdzony czas likwidacji szkody, pod warunkiem, że Twój pojazd nie nadaje się już do jazdy.

Jak długo można korzystac z auto zastępcze?

Jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy po szkodzie częściowej? – W przypadku wystąpienia szkody częściowej, czyli takiej, która kwalifikuje auto do naprawy, auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy. Co ważne, okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas, w którym wykonywane są czynności naprawcze, ale również oczekiwanie na przystąpienie do naprawy, oczekiwanie na kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego,

Przykład: Samochód pana Piotra został uszkodzony w wyniku kolizji drogowej. Po odstawieniu pojazdu do warsztatu okazało się, że naprawa nie jest możliwa od ręki – konieczne było sprowadzenie części, co zajęło 10 dni roboczych. Przez cały ten okres, aż do momentu naprawy pojazdu, pan Piotr użytkował pojazd z OC sprawcy.

W tym przypadku firma ubezpieczeniowa nie mogła kierować się technologicznym czasem naprawy auta – miała obowiązek uwzględnić realny termin naprawy pojazdu. Jeśli ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na wynajem auta na cały okres, w którym poszkodowany pozbawiony był możliwości korzystania z pojazdu, właściciel auta może wypożyczyć pojazd na własny koszt, a następnie zgłosić się do towarzystwa w celu rozliczenia faktury.

  1. Warto jednak pamiętać, że wypożyczone auto musi być tej samej (lub niższej) klasy, co uszkodzony pojazd.
  2. Jeśli ubezpieczony wynajmie auto wyższej klasy niż własny pojazd, towarzystwo będzie miało pełne prawo do odmowy pokrycia całej kwoty najmu.
  3. Przykład: Pani Anna użytkowała Toyotę Yaris.
  4. Po kolizji wypożyczyła Audi A6.
You might be interested:  Jak Ukrainiec Może Zarejestrować Samochód W Polsce?

Z powodu wyboru pojazdu wyższej klasy, ubezpieczyciel odmówił pokrycia całości kosztów. Dla pani Anny oznaczało to konieczność dopłacenia różnicy z własnej kieszeni.

Jak to jest z samochodem zastępczym?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co warto wiedzieć? –

  1. Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej należy Ci się oprócz odszkodowania, także auto zastępcze.
  2. Ubezpieczyciel oferuje bezgotówkowy wynajem auta. Możesz także wynająć samochód na własny koszt, a ubezpieczyciel zwróci określoną kwotę.
  3. Samochód zastępczy należy się na cały czas naprawy, a w przypadku szkody całkowitej także do czasu zakupu nowego samochodu.
  4. Samochód zastępczy powinien być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.

Related Post