Jak długo możemy jeździć samochodem zastępczym z OC sprawcy? – Na jak długo otrzymasz samochód zastępczy z OC sprawcy? To zdecydowanie jedno z najczęściej zadawanych pytań po wypadku. Jeżeli sprawcą kolizji lub wypadku komunikacyjnego jest osoba ubezpieczona, to przysługuje Ci pojazd zastępczy z OC na czas konieczny do wykonania całkowitej naprawy uszkodzonego samochodu lub na cały potwierdzony czas likwidacji szkody, pod warunkiem, że Twój pojazd nie nadaje się już do jazdy.
Jak długo można korzystac z auto zastępcze?
Jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy po szkodzie częściowej? – W przypadku wystąpienia szkody częściowej, czyli takiej, która kwalifikuje auto do naprawy, auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy. Co ważne, okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas, w którym wykonywane są czynności naprawcze, ale również oczekiwanie na przystąpienie do naprawy, oczekiwanie na kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego,
Przykład: Samochód pana Piotra został uszkodzony w wyniku kolizji drogowej. Po odstawieniu pojazdu do warsztatu okazało się, że naprawa nie jest możliwa od ręki – konieczne było sprowadzenie części, co zajęło 10 dni roboczych. Przez cały ten okres, aż do momentu naprawy pojazdu, pan Piotr użytkował pojazd z OC sprawcy.
W tym przypadku firma ubezpieczeniowa nie mogła kierować się technologicznym czasem naprawy auta – miała obowiązek uwzględnić realny termin naprawy pojazdu. Jeśli ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na wynajem auta na cały okres, w którym poszkodowany pozbawiony był możliwości korzystania z pojazdu, właściciel auta może wypożyczyć pojazd na własny koszt, a następnie zgłosić się do towarzystwa w celu rozliczenia faktury.
- Warto jednak pamiętać, że wypożyczone auto musi być tej samej (lub niższej) klasy, co uszkodzony pojazd.
- Jeśli ubezpieczony wynajmie auto wyższej klasy niż własny pojazd, towarzystwo będzie miało pełne prawo do odmowy pokrycia całej kwoty najmu.
- Przykład: Pani Anna użytkowała Toyotę Yaris.
- Po kolizji wypożyczyła Audi A6.
Z powodu wyboru pojazdu wyższej klasy, ubezpieczyciel odmówił pokrycia całości kosztów. Dla pani Anny oznaczało to konieczność dopłacenia różnicy z własnej kieszeni.
Jak to jest z samochodem zastępczym?
Samochód zastępczy z OC sprawcy – co warto wiedzieć? –
- Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej należy Ci się oprócz odszkodowania, także auto zastępcze.
- Ubezpieczyciel oferuje bezgotówkowy wynajem auta. Możesz także wynająć samochód na własny koszt, a ubezpieczyciel zwróci określoną kwotę.
- Samochód zastępczy należy się na cały czas naprawy, a w przypadku szkody całkowitej także do czasu zakupu nowego samochodu.
- Samochód zastępczy powinien być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.